2021 3 5   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 76/23


Bendrojo dokumento, iš dalies pakeisto patvirtinus nereikšmingą pakeitimą pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą, paskelbimas

(2021/C 76/08)

Europos Komisija patvirtino šį nereikšmingą pakeitimą pagal Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 664/2014 (1) 6 straipsnio 2 dalies trečią pastraipą.

Su šia nereikšmingo pakeitimo paraiška galima susipažinti Komisijos duomenų bazėje eAmbrosia.

BENDRASIS DOKUMENTAS

JIHOČESKÁ ZLATÁ NIVA

ES Nr. PGI-CZ-0406-AM02 – 2020 8 28

SKVN ( ) SGN (X)

1.   Pavadinimas (-ai)

„Jihočeská Zlatá Niva“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Čekija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.3 klasė. Sūriai

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Išvaizda: sūris yra apskritimo formos. Jo skersmuo – 180–200 mm, aukštis – apie 10 cm, svoris – apie 2,8 kg. Ant sūrio paviršiaus matomos plovimo arba grandymo žymės. Po visą sūrio plotą pasklidęs melsvai žalias pelėsis ir iš dalies vaškinga plutele pasidengęs sūrio paviršius nėra trūkumai. Šio sūrio paviršius gali būti nuo kreminės iki rusvos spalvos.

Sūrio masė: sūrio vidus būna nuo kreminės baltos iki sviesto spalvos atspalvių. Sūrio masėje gausu melsvai žalsvo pelėsio priemaišų ir matomos badymo žymės.

Konsistencija: švelnesnė nei sūrio „Jihočeská Niva“ (kurio riebalų kiekis sausojoje medžiagoje yra 50 %), minkšta, tolygiai sunokusi. Jame negali būti kitokių rūšių pelėsio.

Skonis ir kvapas: sūrus, pikantiškas, aromatingas; suvalgius burnoje lieka aštrus Penicillium roqueforti pelėsio skonis.

Parduodamo produkto forma: sūris parduodamas visas, po pusę arba įvairaus svorio porcijomis.

Fiziniai ir cheminiai reikalavimai

Sausosios medžiagos kiekis: 52 %. Leidžiamas neigiamas sausosios medžiagos kiekio nuokrypis: –1 %, teigiami sausosios medžiagos kiekio nuokrypiai nėra trūkumai.

Riebalų kiekis sausojoje medžiagoje: 60 %. Leidžiamas sausosios medžiagos riebalų kiekio verčių intervalas: nuo 60 % iki < 65 %.

Druskos kiekis: 2,5–6 %.

Mikrobiologinės savybės

Šiame sūryje yra dirbtinai išauginto PY arba PV, CB arba PR1 (iki PR4) rūšių Penicillium roqueforti pelėsio. Gamybai gali būti naudojami ir iš kitų gamintojų gauti šiame dokumente nurodytas savybes atitinkantys Penicillium roqueforti pelėsio štamai. Be to, kalbant apie mikrobiologinius reikalavimus, šis sūris atitinka standartines maisto saugos ir gamybos proceso higienos normas.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Pagrindinė šio natūralaus pelėsinio sūrio gamybos žaliava yra pieninėje perdirbtas karvių pienas. Šis sūris gaminamas tik iš nurodytoje vietovėje gauto pieno. Kitos naudojamos žaliavos: Penicillium roqueforti PY arba PV, CB arba PR1 (iki PR4) rūšių pelėsis (arba iš kitų gamintojų gauti ir šiame dokumente nurodytas savybes atitinkantys Penicillium roqueforti pelėsio štamai), druska, pieno rūgšties bakterijų kultūros, šliužo fermentas ir kalcio chloridas.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Pagrindinė žaliava, t. y. pienas, turi būti gaunama iš nustatytos geografinės vietovės. Visas gamybos ir nokimo procesas turi vykti nustatytoje vietovėje, kad būtų galima kuo geriau pasinaudoti sukaupta vietos gamintojų patirtimi ir autentiškais nokinimo rūsiais.

Pieninėje perdirbtas pienas, kurio riebumas 5,35 % (leidžiamas +/– 0,15 % nuokrypis), pilamas į sūrio gaminimo įrenginį ir pridedama įprastai naudojamų pieno rūgšties bakterijų kultūrų, kurios užtikrina gerą sūrio rūgštėjimą per visą gamybos ir nokinimo procesą. Sūriui „Jihočeská Zlatá Niva“ būdingą skonį suteikia dirbtinai išaugintas Penicillium roqueforti rūšies pelėsis, kuris naudojamas jau keletą dešimtmečių (paprastai galima įsigyti tokių maisto pramonėje naudoti skirtų kultūrų). Po to, kai pridedama šliužo fermento ir pienas sukrekėja, susidarę varškės grūdeliai supilami į apskritimo formos talpyklas. Išrūgos nupilamos, o mikrofloros kultūros brandinamos kontroliuojamoje temperatūroje. Sūris sūdomas dviem etapais: pirmiausia sūryme, tuomet įtrinamas rupia druska arba druskos užpilama ant paviršiaus. Praeityje sūris buvo nokinamas tik natūraliuose nokinimo rūsiuose, kurie buvo iškirsti klinčių uolose. 2005 m. dėl padidėjusios šio pelėsinio sūrio gamybos buvo įrengti kondicionuojami nokinimo rūsiai su temperatūros ir oro drėgmės reguliavimo įrenginiais. Šiuose rūsiuose sūris nokinamas mažiausiai šešias savaites.

Sunokusio sūrio paviršius nuplaunamas arba nugrandomas.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Atsižvelgiant į biotechnologinius produkto gamybos aspektus, šis pelėsinis sūris turi būti pakuojamas pačioje sūrinėje, kurioje jis gaminamas. Taip užtikrinama produkto kokybė ir higienos bei švaros normų laikymasis, neleidžiama sūriams susimaišyti su sūriais iš kitų regionų ir galiausiai – o tai ne mažiau svarbu – gerinamas produkto atsekamumas.

Visos sūrio galvos arba galvos dalys įvyniojamos į aliuminio foliją arba specialią deguoniui pralaidžią pakuotę. Dalis produkcijos padalijama į gabalus ir supakuojama į plastikinius indelius, uždengiamus ženklinta plastiko plėvele.

Pakuotė turi būti nepažeista, švari ir tinkamai paženklinta.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Ant produkto pakuotės aiškiai nurodomas pavadinimas „Jihočeská Zlatá Niva“.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Geografinė vietovė apima Pietų Bohemijos regioną (Pietų Čekijos kraštą), kurio ribos yra nustatytos remiantis Įstatymu Nr. 36/1960 dėl valstybės teritorinio padalijimo (su paskutiniais pakeitimais).

5.   Ryšys su geografine vietove

Pietų Bohemijos regionas yra viena iš mažiausiai užterštų Čekijos vietovių. Jis visada buvo laikomas regionu, kuriame vyrauja žemės ūkis. Taip yra ir dabar.

Pienas gaunamas Pietų Bohemijos vietovėje. Ganyklos yra saugomose Nove Hradų kalnų, Blansko Miško ir Šumavos kalnų vietovėse. Unikali šių vietovių augmenija teigiamai veikia pieno skonį.

Šiai įvairaus reljefo išraižytai vietovei su gėlo vandens upeliais, žmogaus nepaliestais miškais, pievomis ir ganyklomis, ypač Česky Krumlovo regionui ir Šumavos prieškalnėms, būdinga labai švari aplinka (jie 1990 m. paskelbti UNESCO biosferos draustiniu). Natūrali Pietų Bohemijos gamtinė aplinka labai vertinama – tai patvirtina faktas, kad joje yra daug oficialiai saugomų teritorijų, iš kurių dvi yra saugomos UNESCO.

Ganyklos pasižymi augalų rūšių gausa, ypač mezofilinės pievos, kuriose auga vietovei būdinga augmenija. Šiam regionui būdinga didelė trumpakočių augalų (nardų, eraičinų ir t. t.) rūšinė įvairovė ir tam tikrų retų rūšių augalai. Ypatingas endeminės rūšies augalas yra Phyteuma nigrum. Regionui taip pat būdingos šios rūšys: Gentiana pannonica, Gentiana cruciata, Ligusticum mutellina, Arnica montana, Gentianella praecox subsp. Bohemica, Carex michelii, Andropogon ischaemum, Veronica teucrium, Stachys recta, Koeleria pyramidata ir t. t.

Žinoma, didelę įtaką sūrio „Jihočeská Zlatá Niva“ kokybei ir savybėms turi ir vietos gyventojų iš kartos į kartą perduodama šio mėlynojo sūrio gamybos patirtis.

Dėl šių veiksnių nustatyta vietovė aiškiai išsiskiria iš aplinkinių vietovių.

Sūris „Jihočeská Zlatá Niva“ pasižymi aukštos kokybės gamybos standartais ir savitu skoniu, subalansuotu sausosios medžiagos, riebalų ir druskos kiekiu. Jis gaminamas jau kelis dešimtmečius naudojant 3.5 punkte nurodytą gamybos būdą – jis išliko nepakitęs. Produkto pagrindas yra pienas iš Pietų Bohemijos.

Pelėsinio sūrio „Jihočeská Zlatá Niva“ gamyba Česky Krumlovo sūrinėje nepakito nuo 1951 m. Krašto sūrio gamybos istorija atsispindi daugybėje spaudinių. Sūris buvo pavadintas pagal Šumavos pievas ir ganyklas, kurios yra pagrindinės žaliavos – karvių pieno – šaltinis. Unikali vietos augmenija teigiamai veikia pieno skonį. Tai atsiliepia ir galutinio produkto kokybei.

Čekijos rinkoje pelėsinį sūrį „Jihočeská Zlatá Niva“ labai vertina ir plačioji visuomenė, ir pieno produktų pramonės specialistai. Nacionalinėse sūrių mugėse specialistų komisijos sūrius „Jihočeská Niva“ priskiria prie geriausių pelėsinių sūrių. Pelėsinį sūrį „Jihočeská Zlatá Niva“ labai vertina ir ne specialistai.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

https://isdv.upv.cz/doc/vestnik/2020/vestnik_UPV_202010.pdf#page=157

Paskelbta Oficialiajame leidinyje (OL L 10, 2020 3 4, p. 157 ir paskesni).


(1)  OL L 179, 2014 6 19, p. 17.