30.3.2020   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 102/13


Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2020/C 102/09)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΑΚΡΗΣ“ (ELAIOLADO MAKRIS)

ES Nr. PDO-GR-02388-AM01–11.01.2018

SKVN (X) SGN ()

1.   Pavadinimas (-ai)

„Ελαιόλαδο Μάκρης“ (Elaiolado Makris)

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Graikija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.5. Aliejus ir riebalai (sviestas, margarinas, aliejus ir kt.)

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Ypač grynas alyvuogių aliejus „Elaiolado Makris“ gaminamas iš vietinės alyvuogių veislės ‘Elia Makris’ alyvuogių, kurios sudaro apie 99 % nustatytoje vietovėje auginamų alyvuogių.

Aliejus „Elaiolado Makris“ pasižymi toliau nurodomomis savybėmis.

Spalva

:

ryški gelsvai žalia, kuri subrandinus aliejų tampa aukso geltonumo.

Aromatas

:

pusiau vaisiškas (vaisių pojūčio mediana (Mf) – > 4); kai aliejus gaminamas iš pusiau nesunokusių alyvuogių, juntamas žolelių, saulučių ir serenčių aromatas, o kai gaminama iš sunokusių vynuogių, vyrauja ramunėlių kvapas. Aliejaus „Elaiolado Makris“ vaisišką aromatą harmoningai papildo obuolių ir migdolų pokvapiai.

Skonis

:

gerai subalansuotas, turi kartoką poskonį (kartumo pojūčio mediana (Μb) – 2–3), aštrokas (aštrumo pojūčio mediana (Mp) – 2–3), trūkumų mediana (Md) – 0,0.

Rūgštingumas

:

nedidelis, < 0,6.

Peroksidų skaičius: < 10,9 mekv. O2/kg.

Ultravioletinių spindulių absorbcija: Κ270 – < 0,18, Κ232 – < 2,2.

Vaškas: < 127,8 mg/kg.

Oleino rūgštis: ≥ 75 % visų riebalų rūgščių.

Nuo nedidelio iki vidutinio kampesterolio (≤ 2,9) ir sterolių liekanų kiekio, bendras sterolių kiekis – > 1 000 mg/kg.

Absorbcijos koeficiento pokytis (Delta-K) – 0–0,002.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Aliejus „Elaiolado Makris“ gaminamas iš vietovėje auginamų vietinės alyvuogių veislės ‘Elia Makris’ alyvuogių, kurios yra rutulio formos, vidutinio dydžio, o sunokusios – juodos spalvos.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Senų ir naujų alyvmedžių giraičių, apsodintų vietinės veislės ‘Elia Makris’ alyvmedžiais, auginimas, alyvuogių derliaus nuėmimas ir visi alyvuogių aliejaus gamybos ir apdirbimo proceso etapai.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Etiketėje turi būti nurodytas produkto pavadinimas ir ES SKVN logotipas. Joje taip pat turi būti:

logotipas su produkto pavadinimu graikiškais arba lotyniškais rašmenimis, Makrės kaimo nuotrauka fone, esanti virš paveikslėlio su alyvmedžiu, nuo kurio laša alyvuogių aliejus ir susiformuoja alyvuogių aliejaus telkinys, jo viduryje yra alyvuogių.

Image 1

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Nustatyta geografinė vietovė apima Makrės regiono administracinę teritoriją, į kurią įeina Makrės, Dikelos, Mesimvrijos ir Plakos gyvenvietės, ir Aleksandrupolio regione esančią Chilės gyvenvietę.

5.   Ryšys su geografine vietove

Aliejus „Elaiolado Makris“ turi išskirtines juslines ir fizines bei chemines savybes. Jas lemia keli veiksniai, t. y. specifinės vietinės alyvuogių veislės ‘Elia Makris’ alyvuogės, kurios auga nustatytoje vietovėje, taip pat vietovės dirvožemis, klimato sąlygos ir vietos gamintojų naudojami metodai.

Aliejus „Elaiolado Makris“ pasižymi šiomis specifinėmis juslinėmis savybėmis:

pusiau vaisiškas aromatas su žolelių, saulučių ir serenčių kvapu derliaus nuėmimo laikotarpio pradžioje ir vyraujančiu ramunėlių kvapu, kai vynuogės sunokusios; šiuos kvapus papildo obuolių ir migdolų pokvapiai. Šis derinys būdingas aliejui „Elaiolado Makris“, gaminamam iš nustatytoje vietovėje auginamų vietinės veislės ‘Elia Makris’ alyvuogių;

kartokas ir aštrokas, harmoningas ir subalansuotas skonis – šis derinys taip pat būdingas veislės ‘Elia Makris’ alyvuogėms.

Aliejus „Elaiolado Makris“ pasižymi šiomis specifinėmis fizinėmis ir cheminėmis savybėmis:

nedidelis rūgštingumas, < 0,6;

nedidelis peroksidų skaičius (< 10,9), taigi didesnis atsparumas oksidacijai ir tinkamumas laikyti – dėl to aliejui būdingas gaivumas;

nedidelis absorbcijos koeficientas (Κ270 – < 0,18 ir Κ232 – < 2,2), kuris susijęs su gaivumu, greitu apdirbimu po derliaus nurinkimo ir laikymu tinkamomis sąlygomis;

nedidelis absorbcijos koeficiento pokytis (Delta-K) – 0–0,002;

išsilaikymo savybė, kurią daugiausia lemia didelis mononesočiosios oleino rūgšties kiekis (ši rūgštis beveik visiškai atspari autooksidacijai).

Nustatyta vietovė yra šiauriausia Graikijos vieta, kurioje auginamos alyvuogės, ir joje yra kalnuota lyguma, kurios vidutinis aukštis – 200 m. Dirvožemis yra vidutinio grūdėtumo priesmėlio. Kalnuose jis skurdus ir kalkingas, sudarytas iš kalkakmenio, o lygumose – vidutinio grūdėtumo ir derlingas, CaCO3 kiekis yra 3–31,6 % Organinių medžiagų kiekis yra nuo mažo iki patenkinamo keliose vietovėse (1,8–6,5 %). pH (7–8) paprastai yra nuo neutralaus iki šiek tiek šarminio. Lakiųjų komponentų koncentraciją, kuri suteikia aliejui „Elaiolado Makris“ vaisišką aromatą, padeda padidinti iš kalkakmenio sudarytas dirvožemis ir dėl dirvožemio reljefo nuolat alyvmedžius apšviečianti saulė.

Nustatytai vietovei, kurioje gaminamas aliejus „Elaiolado Makris“, būdingas Viduržemio jūros regiono pakrantės mikroklimatas su švelniomis žiemomis ir vėsiomis vasaromis. Retai būna pavojingų šalnų. Retais šalnos atvejais veislės ‘Elia Makris’ alyvmedžiai buvo labai atsparūs, jiems padaryta nedidelė žala. Nustatytoje vietovėje, kurios kranto linija tęsiasi 15 km išilgai Trakijos jūros ir kurioje yra kalnų viršūnių – Rodopės kalnų grandinė šakojasi į šiaurės vakarus, šiaurę ir šiaurės rytus, – vyrauja išskirtinai geros sąlygos vietinės veislės ‘Elia Makris’ alyvuogėms auginti. Didelis saulėtumas, nedidelis temperatūrų svyravimas ir retos šalnos bei šalti vėjai (dėl šiaurinėje nustatytos vietovės dalyje esančio natūralaus kalnų barjero) prisideda prie to, kad sklandžiai vyktų visi alyvmedžių brendimo (žydėjimo, augimo) etapai, ir sustiprina vaisių juslines savybes. Dėl itin išskirtinio vietovės mikroklimato beveik neatsiranda alyvuogių vaisinių muselių, tad būna labai mažai pažeistų alyvuogių, o jeigu jų atsiranda, jos nedaro neigiamo poveikio alyvuogių aliejaus rūgštingumui.

Iš išskirtinės vietinės veislės ‘Elia Makris’ alyvuogių, kurios šimtmečius auginamos tik nustatytoje vietovėje ir yra prisitaikiusios prie vyraujančių dirvožemio ir klimato sąlygų, gaminamas specifinių kokybės savybių turintis alyvuogių aliejus „Elaioloado Makris“. Aliejus „Elaioloado Makris“ – vienas pirmųjų kasmet Graikijoje pagaminamų alyvuogių aliejų, nors vietovė yra labiausiai į šiaurę nutolusioje šalies dalyje ir viena iš šiauriausiai esančių alyvuogių aliejaus gaminimo vietovių ES. Taip yra tiek dėl vietinės veislės, tiek dėl vietos mikroklimato. Tai, kad veislė anksti duoda derlių, reiškia, kad vaisiaus augimo ir nokimo laikotarpiai sutampa su laikotarpiu, kai gaunama daugiausia saulės šviesos. Dėl to padidėja aliejaus aromatinių elementų lygis ir jis įgyja aliejui „Elaioloado Makris“ būdingą gelsvai žalią arba ryškią aukso geltonumo spalvą.

Svarbiausi produkto ypatumus lemiantys žmogiškieji veiksniai:

derliaus nuėmimo būdas. Nedidelėse alyvmedžių giraitėse derlių rankomis nuima patys gamintojai arba darbininkai, kad nurinktos alyvuogės nebūtų pažeidžiamos. Didelėse alyvmedžių giraitėse, kuriose auga daug alyvmedžių, alyvuogės nurenkamos naudojant individualiai valdomas elektrines derliaus nuėmimo mašinas. Alyvuogės renkamos į dėžes arba tinklus ir, kai nuo jų atskiriamos šakelės ir lapai, kad jos nebūtų sutraiškytos, jos perpilamos į plastikines dėžes su skylėmis apačioje ir šonuose, kad geriau vėdintųsi;

alyvuogių gabenimas į spaudyklą ir alyvuogių spaudimas, atliekamas derliaus nuėmimo dieną arba per 24 val. Jeigu alyvuogės nėra spaudžiamos tą pačią dieną, jos apsaugomos nuo sąlygų, kurios yra palankios mikroorganizmų atsiradimui ir lemia aliejaus „Elaiolado Makris“ kokybės suprastėjimą. Derliaus nuėmimo būdas ir tai, kad alyvuogės nedelsiant vežamos į spaudyklą ir spaudžiamos, padeda užtikrinti, kad alyvuogės išliktų nepažeistos, tad pagamintas aliejus turi nedidelį absorbcijos koeficientą (Κ270 – Κ232), nedidelį Delta-K (absorbcijos koeficiento pokytį) ir yra nedidelio rūgštingumo;

labai trumpas laikymo laikotarpis, nes aliejus žymimas iškart po to, kai pradedamas laikyti, laikymo sąlygos, kuriomis aliejus laikomas tinkamoje temperatūroje vėsioje, tamsioje vietoje, tinkamose uždarytose talpose, kurios apsaugo jį nuo deguonies ir šviesos, ir tai, kad dekantavimo kartų skaičius minimalus, yra veiksniai, lemiantys nedidelį aliejaus „Elaiolado Makris“ peroksidų skaičių, nedidelį absorbcijos koeficientą (Κ270 – Κ232) ir nedidelį Delta-K;

švelnios gamybos sąlygos. Sutraiškius alyvuoges, išspaudos trumpai (40–45 minutes) ir lėtai (17–19 apsisukimų per minutę) maišomos, o alyvuogių pastos temperatūra yra apie 27–32 °C. Palaikant šią temperatūrą užtikrinama, kad nebūtų sunaikinti alyvuogių aliejaus lakieji komponentai, nepakistų spalva ir nepadidėtų rūgštingumas. Lėtai ir trumpai maišant lašeliai susilieja į didesnius lašus, o tai būtina siekiant apriboti emulsijos susidarymą – dėl jos sunkiau atskirti aliejų nuo alyvuogių pastos ir augalinio vandens.

Apibendrinant, alyvuogių nurinkimas tinkamu sunokimo etapu, tinkami gamintojų taikomi būdai derliaus nuėmimo metu ir gabenant alyvuoges į spaudyklą, tai, kad alyvuogės spaudžiamos praėjus nedaug laiko po atgabenimo, tinkami maišymo ir ekstrahavimo būdai, aliejaus laikymo sąlygos, taip pat pati alyvuogių veislė ir dirvožemis bei klimato sąlygos padeda užtikrinti, kad būtų išlaikomos specifinės aliejaus juslinės ir fizinės bei cheminės savybės (vaisiškumas, gaivumas, nedidelis absorbcijos rodiklis, nedidelis rūgštingumas, nedidelis peroksidų skaičius, gero išsilaikymo savybė) ir nepakistų jo spalva.

Makrės ir aplinkinių vietovių gyventojai nuo neatmenamų laikų siejami su alyvuogių auginimu ir aliejumi „Elaiolado Makris“. Seniai vietovėje augantys alyvmedžiai susiję su vietovės istorija, tradicijomis bei kultūra ir yra patvirtinti istoriniais šaltiniais bei bibliografinėmis nuorodomis. Senovės Makrės alyvmedžių giraitėje šiandien galima rasti alyvmedžių, kurių dydis, forma ir gumbuoti kamienai patvirtina jų seną amžių. XIX amžiaus senojo stiliaus rankiniu būdu valdomi alyvuogių presai ir mediniai presai taip pat patvirtina vietos gyventojų ilgametę alyvuogių aliejaus gamybos patirtį.

Aliejus „Elaioloado Makris“ buvo įtrauktas į daug tarptautinių konkursų, kuriuose pelnė svarbių apdovanojimų. 2012 m. Portugalijoje jam suteiktas aukso apdovanojimas renginyje 2ο Concurso internacional de azeites virgem extra - Premio Ovibeja. 2013 m. pelnė aukso vainiką Kotinos kokybės konkurse, skirtame supakuotiems ir pažymėtiems itin gryniems alyvuogių aliejams Graikijoje. 2015 m. pelnė aukso apdovanojimą konkurse Concurso Internacional de aceite de oliva en el Mediterraneo - Terraolivo Jeruzalėje (Izraelis). 2016 m. pelnė aukso apdovanojimą Londono tarptautiniuose alyvuogių aliejų konkursuose. 2018 m. pelnė aukso apdovanojimą konkurse Concurso Internacional de Aceites di Oliva Virgin Extra ‘OLIVINUS’ Argentinoje ir dar vieną aukso apdovanojimą Niujorko tarptautiniame alyvuogių aliejaus konkurse JAV. 2019 m. 16-ajame konkurse Concorso Oleario Internazionale AIPO d’Argento jis įvertintas „trimis lašais“ (it. tre gocce). 2019 m. itin gryno alyvuogių aliejaus pasaulio reitinge jis yra 18-oje vietoje iš 12 000. Be to, dar vienus metus jis įtrauktas į itin gryno alyvuogių aliejaus vadovo Flos Olei guide 2020 500 geriausių pasaulyje sąrašą.

Kiekvienų metų vasarą paskutines dešimt rugpjūčio mėn. dienų vyksta Alyvuogių festivalis. Jį organizuoja Makrės moterų asociacija, padedama alyvuogių augintojų bendrijos ir Evro regiono skyriaus. Dauguma lankytojų atvyksta iš pačios vietovės arba iš už jos ribų, organizuojami seminarai ir diskusijos apie alyvuogių auginimo gerąją patirtį, alyvuogių aliejaus ekspertai rengia degustacijas. Be to, rengiami apsilankymai į alyvuogių auginimo plotus, kad suinteresuotieji subjektai sužinotų apie Makrės alyvuoges, o taip pat įvairūs kiti renginiai. Uždaromąjį festivalio vakarą visi susirenka paragauti maisto ir skirtingų gaminių, pagamintų naudojant aliejų „Elaiolado Makris“.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_elaiolado_makris111219.pdf


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.