11.1.2019   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 12/1


LX COSAC PLENARINIS POSĖDIS

2018 m. kovo 18–20 d., Viena

LX COSAC dokumentas

(2019/C 12/01)

1.   SAUGUMAS IR KOVA SU NETEISĖTA MIGRACIJA

1.1.

COSAC primena, kad būtina laikytis visapusiško ir bendro ES požiūrio į migraciją, užtikrinančio vidaus ir išorės politikos suderinamumą, apimančio visus migracijos maršrutus ir besiremiančio principais ir vertybėmis, kuriomis grindžiama ES. Todėl būtina sutelkti dėmesį į teisėtą, saugią ir tvarkingą migracijos politiką, deramai laikantis teisės į prieglobstį ir negrąžinimo principo. Ilgalaikis ir veiksmingas atsakas į neteisėtos migracijos ir priverstinio gyventojų perkėlimo žmogiškąsias, socialines ir politines problemas reikalauja glaudesnio bendradarbiavimo su kilmės ir tranzito šalimis ir trečiosiomis šalims, priimančiomis pabėgėlius, tarptautinės apsaugos gavėjus ar prieglobsčio prašytojus, atsižvelgiant į platesnę partnerystę siekiant šalinti esmines šių reiškinių priežastis ir suardyti neteisėtai žmones gabenančių asmenų ir prekiautojų žmonėmis verslo modelį. COSAC taip pat pabrėžia, kad reikia reformuoti bendrą Europos prieglobsčio sistemą, įskaitant visavertę ES prieglobsčio agentūrą, kuri grindžiama teisinga atsakomybės ir solidarumo pusiausvyra, ir ragina įgyvendinti 2018 m. birželio 28 d. Europos Vadovų Tarybos išvadų 5 ir 6 dalis.

1.2.

COSAC mano, kad reikia dėti daugiau pastangų siekiant apsaugoti ES išorės sienas, kad būtų užkirstas kelias neteisėtam atvykimui į ES, kovoti su prekyba žmonėmis ir neteisėtu žmonių gabenimu bei užkirsti kelią mirtims jūroje. COSAC pripažįsta Šengeno ir jo reformos svarbą, įskaitant Šengeno plėtros proceso pažangą, jeigu yra tenkinami visi kriterijai, saugant ES išorės sienas. Ji taip pat pabrėžia, kad būtina gerokai sustiprinti veiksmingą neteisėtų migrantų grąžinimą laikantis pagrindinių tarptautinės ir ES teisės principų. Atsižvelgiant į spalio mėn. Europos Vadovų Tarybos išvadas, COSAC mano, kad galiojantys readmisijos susitarimai turėtų būti visapusiškai įgyvendinami nediskriminuojant nė vienos ES valstybės narės ir sudaryti nauji oficialūs readmisijos susitarimai, kartu kuriant ir taikant reikiamus svertus, pasinaudojant visų atitinkamų sričių ES politika, dokumentais ir priemonėmis. Reikalingos papildomos pastangos siekiant visiškai įgyvendinti ES ir Turkijos pareiškimą visoms ES valstybėms narėms.

1.3

COSAC palankiai vertina Komisijos pasiūlymus dėl Grąžinimo direktyvos, Prieglobsčio agentūros ir Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros (1), užtikrinant efektyviausią išteklių naudojimą ir parengiant bendrus minimaliuosius išorės sienų stebėjimo standartus, deramai atsižvelgiant į valstybių narių atsakomybę ir kompetenciją bei užtikrinant veiksmingą parlamentinę kontrolę. Kartu COSAC ragina visas suinteresuotas šalis toliau plėtoti diskusijas, kad būtų pasiektas susitarimas dėl Dublino reglamento reformos, užtikrinantis teisingesnį požiūrį ir veiksmingiau pasidalijant naštą. COSAC pabrėžia, kad reikia greitai surasti sprendimą dėl bendros Europos prieglobsčio sistemos ir ragina Tarybą toliau dirbti siekiant kuo greičiau ją sukurti.

1.4.

COSAC primena, kad ES valstybių ir vyriausybių vadovai 2018 m. rugsėjo 19–20 d. Zalcburge susirinko į neoficialų susitikimą, kad aptartų svarbius vidaus saugumo klausimus, apžvelgtų padarytą pažangą ir, be kita ko, susitartų suintensyvinti kovą su visų formų elektroniniais nusikaltimais, manipuliavimu ir dezinformacija. Atsižvelgdama į tai, COSAC ragina imtis priemonių, skirtų kovoti su kibernetine ir pasinaudojant kibernetine erdve vykdoma nelegalia bei kenkimo veikla ir užtikrinti didelį kibernetinį saugumą, kartu gerbiant pagrindines teises, ypač dėl privatumo apsaugos. Darbą, susijusį su visais naujausiais Komisijos pasiūlymais, reikėtų baigti iki teisėkūros ciklo pabaigos.

1.5.

COSAC pabrėžia priemonių, skirtų stiprinti gebėjimus užkirsti kelią ir veiksmingai reaguoti į radikalizaciją ir terorizmą, svarbą. Ji remia pastarojo laikotarpio veiksmus siekiant pagerinti informacinių sistemų ir duomenų bazių sąveikumą, taip pat sustiprinti Sąjungos krizių valdymo pajėgumus bei ES ir valstybių narių reagavimo į krizes mechanizmų darną ir veiksmingumą.

2.   UŽTIKRINTI KLESTĖJIMĄ IR KONKURENCINGUMĄ PASITELKIANT SKAITMENINIMĄ

2.1.

COSAC pabrėžia, kad, siekiant tvariai užtikrinti ES klestėjimą ir konkurencingumą, jos reguliavimo sistema turėtų būti plėtojama laikantis greitos technologijų pažangos. Labai svarbu, kad ES nuolat vengtų pernelyg didelio reguliavimo ir darytų pažangą inovacijų ir skaitmeninimo srityse.

2.2.

COSAC prašo abiejų teisėkūros institucijų skubiai išnagrinėti pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų dėl skaitmeninio sektoriaus apmokestinimo ir naujausią dokumentų dėl duomenų rinkinį, kurį Komisija paskelbė 2018 m. balandžio mėn., taip pat imtis veiksmų dėl likusių pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų dėl bendrosios skaitmeninės rinkos, įskaitant pasiūlymą dėl e. privatumo, kuris yra paskutinė priemonė, būtina siekiant atnaujinti ES duomenų apsaugos teisinę sistemą prieš baigiantis dabartiniam teisėkūros ciklui. Laikantis Europos Vadovų Tarybos pozicijos, COSAC palankiai vertina Europos institucijų ir valstybių narių atliekamą darbą dėl suderinto dirbtinio intelekto plano.

2.3.

COSAC palankiai vertina tai, kad Komisijos pasiūlymu dėl programos „Europos horizontas“ ne tik toliau nagrinėjamos įtvirtintos finansavimo priemonės, bet ir suteikiamas naujas impulsas tiek Europos inovacijų tarybai, tiek imantis veiksmų siekiant tvirtesnio mokslinių tyrimų ir inovacijų orientavimo į misiją. COSAC remia pagrindinių Skaitmeninės Europos programos pajėgumų, pavyzdžiui, itin našaus skaičiavimo, dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo ir aukštesnio lygio skaitmeninių įgūdžių, plėtojimą, taip pat užtikrinant įmonėms ir viešajam sektoriui geresnes galimybes jais plačiai pasinaudoti ekonomikoje ir visuomenėje. Be to, pagarba pagrindinėms teisėms, ypač teisėms į privatų gyvenimą ir asmens duomenų apsaugą, turi būti užtikrinama ir tinkamai įtraukta plėtojant šias iniciatyvas.

2.4.

COSAC yra susirūpinusi, kad nuolatinis skaitmeninis atotrūkis tarp lyčių visoje ES kelia pavojų pažangai šioje srityje. Moterys yra nepakankamai atstovaujamos visais skaitmeninio sektoriaus lygmenimis Europoje. Nors šis sektorius sparčiai auga, sukurdamas šimtus tūkstančių naujų darbo vietų kiekvienais metais, moterų dalis šiame sektoriuje mažėja. Siekiant užkirsti kelią tokiai tendencijai, COSAC remia Komisijos iniciatyvas, kuriomis siekiama kovoti su stereotipais, investuoti ir didinti skaitmeninį raštingumą, bei sudaryti palankesnes sąlygas moterims dalyvauti skaitmeniniame verslume ir inovacijose.

3.   VAKARŲ BALKANAI/PIETRYČIŲ EUROPA IR ES KAIMYNINĖS ŠALYS

3.1.

Kartu su ES Tarybai pirmininkaujančia Austrija, COSAC dar kartą patvirtina savo paramą ir didesnį įsipareigojimą parengti konkrečią ES perspektyvą su apčiuopiamais rezultatais Vakarų Balkanų ir Pietryčių Europos partneriams, atsižvelgiant į jų individualius veiklos rezultatus ir remiantis bendromis vertybėmis ir principais, pvz., demokratijos, teisinės valstybės, gero valdymo, saviraiškos laisvės ir žiniasklaidos nepriklausomumo, pagarbos žmogaus teisėms, susitaikymo ir gerų kaimyninių santykių, kartu su kova su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu.

3.2.

COSAC palankiai vertina bendrą deklaraciją dėl regioninio bendradarbiavimo ir gerų kaimyninių santykių, bendrą deklaraciją dėl be žinios dingusių asmenų ir bendrą deklaraciją dėl karo nusikaltimų, pasirašytą Vakarų Balkanų aukščiausiojo lygio susitikime 2018 m. liepos 10 d. Londone per Berlyno procesą, ir Sofijos prioritetų darbotvarkę, priimtą 2018 m. gegužės 17 d. Sofijoje vykusiame ES ir Vakarų Balkanų aukščiausiojo lygio susitikime. COSAC pritaria Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančiai Austrijai dėl darbotvarkės įgyvendinimo.

3.3.

COSAC pabrėžia, kad kitoje daugiametėje finansinėje programoje reikia skirti pakankamai lėšų galimoms naujoms ES valstybėms narėms.

3.4.

Nors ir pripažįsta Vakarų Balkanų ir Pietryčių Europos partnerių padarytą pažangą, COSAC primena, kad reikia dėti daugiau pastangų šalių vidaus reformų procesams paspartinti, be kita ko, stiprinant demokratines institucijas ir viešojo administravimo reformą, bei pasiekti negrįžtamų ir tvarių rezultatų. COSAC pabrėžia, kad taip pat reikalingos nuolatinės pastangos sprendžiant neišspręstus dvišalius ginčus regione, įskaitant ginčus dėl sienų, tokiu būdu didinant stabilumą regione ir jo klestėjimą. COSAC palankiai vertina teigiamus pokyčius šiame regione, visų pirma istorinį buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos ir Graikijos susitarimą sprendžiant užsitęsusį ginčą dėl pavadinimo.

3.5.

COSAC ragina Vakarų Balkanų ir Pietryčių Europos partnerius stiprinti savo atsparumą destabilizuojančiam užsienio šalių kišimuisi ir dezinformacijai ir įtvirtinti savo strateginius sprendimus visapusiškai laikantis ES bendros užsienio ir saugumo politikos.

3.6.

Siekiant pabrėžti visų kaimyninių šalių svarbą, COSAC pripažįsta Rytų partnerystės svarbą ir pabrėžia tai, kad Rytų partnerystės sėkmė galėtų būti pasiekta tik bendromis visų ES institucijų, ES valstybių narių ir pačių Rytų šalių partnerių pastangomis. COSAC pakartoja, kad reikia ir toliau taikyti sankcijas Rusijai, kol bus visiškai įgyvendinti Minsko susitarimai.

3.7.

PESCO yra neatsiejama bendros saugumo ir gynybos politikos dalis, kuria siekiama prisidėti prie stabilumo ir saugumo Europos Sąjungos geografiniame kontekste. COSAC šį bendradarbiavimą vertina kaip priemonę Europos gynybai sustiprinti.

4.   „BREXIT'O“ DABARTINĖ PADĖTIS

4.1.

COSAC vertina, kad ES 27 valstybių vadovai dar kartą 2018 m. spalio 17 d. Europos Vadovų Tarybos (50 str.) posėdyje patvirtino visišką pasitikėjimą Micheliu Barnier kaip Sąjungos vyriausiuoju derybininku ir savo pasiryžimą išlikti vieningais. COSAC pabrėžia, kad vidaus rinkos vientisumas ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo jurisdikcija dėl vidaus rinkos principų turi išlikti.

4.2.

COSAC pabrėžia, kad, nepaisant to, koks bebūtų derybų rezultatas, Didžiojo penktadienio susitarimas turi būti besąlygiškai apsaugotas siekiant užtikrinti piliečiams tvarų sprendimą. COSAC pabrėžia solidarumo būtinybę Airijos atžvilgiu.

4.3.

COSAC palankiai vertina susitarimo dėl išstojimo projektą ir ragina Sąjungos vyriausiąjį derybininką toliau dėti pastangas pasiekti susitarimą dėl politinės deklaracijos dėl būsimų santykių.

4.4.

COSAC pabrėžia, kad su Jungtine Karalyste svarbu bendradarbiauti tarpparlamentiniu lygmeniu ir po „Brexit'o“, ir išanalizuoti savo tolesnio bendradarbiavimo su JK galimybes ir sudarius susitarimą dėl išstojimo, ir kai bus žinomi būsimų Jungtinės Karalystės ir ES santykių principai.

5.   KLIMATO POLITIKA IR ENERGETIKOS SĄJUNGA

5.1.

COSAC dar kartą patvirtina ES ir jos valstybių narių įsipareigojimą skubiai ir visapusiškai įgyvendinti Paryžiaus susitarimą ir išlikti lyderėmis kovojant su klimato kaita, be kita ko, ES lygmeniu priimant šiuo metu nagrinėjamus pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų. Susitarimas išlieka visuotinių pastangų kertiniu akmeniu veiksmingai kovoti su klimato kaita pasaulio lygmeniu. Atsižvelgiant į naujausią Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaitą, COSAC pabrėžia būtinybę apriboti vidutinės pasaulinės temperatūros kilimą, kad jis būtų gerokai mažesnis nei 2 C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu ir dėti pastangas, kad temperatūros didėjimas neviršytų 1,5 °C.

5.2.

COSAC palankiai vertina energetikos sąjungos projektą ir visas pastangas siekiant saugesnės ir tvaresnės energetikos politikos. COSAC remia visapusišką požiūrį, pagal kurį Europos Sąjungai tenka lyderės vaidmuo kovojant su klimato kaita ir didinant atsinaujinančiųjų išteklių energijos gamybą. Atsižvelgiant į COP24, kuri vyks 2018 m. gruodžio 3–14 d. Lenkijoje, COSAC tikisi, kad bus priimtos plataus užmojo ir išsamios Paryžiaus susitarimo įgyvendinimo taisyklės.

5.3.

COSAC mano, kad energetikos sąjungos projektas gali svariai prisidėti siekiant Paryžiaus susitarimo tikslų. Visų pirma, COSAC pabrėžia, kad atsinaujinančiųjų išteklių energijos skatinimas padeda siekti Paryžiaus susitarime nustatytų tikslų. Kartu atsinaujinančiųjų išteklių energijos naudojimas mažina Europos Sąjungos priklausomybę nuo energijos importo.

5.4.

COSAC remia priemones, kurios padeda užtikrinti greitą ir visapusišką Švarios energijos dokumentų rinkinio priėmimą, visų pirma visus veiksmus, kuriais siekiama sukurti elektros energijos vidaus rinką ir pagerinti Europos Sąjungos pasirengimą valdyti riziką. Be to, COSAC palankiai vertina tai, kad sukurta energetikos sąjungos valdymo sistema, pagal kurią planavimas klimato ir energetikos srityse sujungiamas į vieną politikos strategiją, nes taip bus sukurtas bendradarbiavimo mechanizmas prižiūrėti, kaip įgyvendinami 2030 m. klimato ir energetikos politikos tikslai.

5.5.

COSAC pažymi, kad nemažai valstybių narių priklauso nuo vieno energijos tiekėjo, todėl Europos Sąjungai – didžiausiai pasaulyje energijos importuotojai – kyla problemų. COSAC remia visas pastangas, kad Europos Sąjunga kuo daugiau naudotų vietinius energijos išteklius, visapusiškai laikydamasi su klimato kaita susijusių tikslų, ir užtikrintų energijos tiekimo saugumą bei skatintų įvairinti energijos šaltinius. COSAC pažymi, kad priemonės, kurių buvo imtasi aplinkai apsaugoti ir atsinaujinančiųjų išteklių energijos gamybai padidinti, taip pat prisideda prie Europos Sąjungos konkurencingumo didinimo. Atsižvelgiant į tai, COSAC pabrėžia mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros svarbą. Be to, COSAC remia naujų energetikos technologijų ir inovatyvių sprendimų skatinimą.

5.6.

Energijos kainos turi išlikti prieinamos piliečiams ir įmonėms. Nors ir remdama planus dėl klimato ir aplinkos apsaugos, COSAC pabrėžia, kad turi būti užtikrinta tvari pramonės ir verslo ateitis bei sąžininga konkurencija. Nereikia pamiršti energijos įperkamumo ir Europos pramonės konkurencingumo. Reikia atsižvelgti į energijai imlių pramonės šakų poreikius.

5.7.

COSAC pakartoja, kad kova su klimato kaita turi išlikti viena pagrindinių pastangų Europos Sąjungos aplinkos politikoje. Be to, negalima ignoruoti kitų aplinkos taršos priežasčių. Šiame kontekste, COSAC atkreipia dėmesį į tai, kad plastikas ir ypač mikroplastikas labai prisideda prie taršos, visų pirma vidaus vandenų ir vandenynų. COSAC mano, kad svarbu intensyvinti kovą su užterštumu plastiku ir sustabdyti mikroplastiko naudojimą įvairiose produktų grupėse. COSAC pritaria priemonėms, kuriomis siekiama sumažinti plastiko, ypač vienkartinio plastiko, atliekas.

5.8.

COSAC palankiai vertina Europos Sąjungos programą LIFE, kuria remiami klimato politikos veiksmai, aplinkos ir gamtos išsaugojimo projektai visoje ES. COSAC pabrėžia tokių projektų svarbą.

6.   SKAIDRI EUROPOS SĄJUNGA YRA ARČIAU PILIEČIŲ, ATSIŽVELGIANT Į BŪSIMUS EUROPOS PARLAMENTO RINKIMUS

6.1.

COSAC pabrėžia svarbų subsidiarumo principo vaidmenį siekiant priartinti Europos Sąjungą prie jos piliečių. Sprendimai turi būti priimami kuo atviriau ir arčiau piliečių.

6.2.

COSAC palankiai vertina Subsidiarumo, proporcingumo ir veikimo mažiau, bet efektyviau darbo grupės ataskaitą ir Europos Komisijos neseniai paskelbtą komunikatą „Subsidiarumo ir proporcingumo principų vaidmens stiprinimas formuojant ES politiką“ bei pateiktas rekomendacijas, kad subsidiarumas būtų aktyvesnis ir matomesnis.

6.3.

COSAC pabrėžia, kad labai svarbu nacionalinius parlamentus deramai įtraukti į politikos formavimo ir teisėkūros procesus Europos lygmeniu, siekiant užtikrinti didelį skaidrumą, efektyvumą ir visuomenės pritarimą. COSAC skatina ES institucijas ir nacionalinius bei regioninius parlamentus, regionų ir vietos valdžios institucijas ir pilietinę visuomenę bendradarbiauti siekiant pagerinti keitimąsi idėjomis tarp parlamentų, valdžios institucijų ir piliečių visoje Europos Sąjungoje.

6.4.

COSAC palankiai vertina Europos Komisijos pasiūlymus, kuriais siekiama stiprinti ryšius su vietos ir regionų valdžios institucijomis ir atsižvelgti į jų ypatumus bendro pobūdžio konsultacijose. COSAC ragina regionų ir vietos valdžios institucijas aktyviau bendrauti su Europos Komisija.

6.5.

COSAC mano, kad Subsidiarumo, proporcingumo ir veikimo mažiau, bet efektyviau darbo grupės ataskaita ir Europos Komisijos komunikatas „Subsidiarumo ir proporcingumo principų vaidmens stiprinimas formuojant ES politiką“ yra tinkamas pagrindas tolesnėms diskusijoms. Atsižvelgiant į COSAC nuomonę LVIII COSAC plenarinio posėdžio išvadose dėl darbo grupės įsteigimo procedūros, COSAC pabrėžia, kaip svarbu pakviesti nacionalinius parlamentus ir Europos Parlamentą aktyviai dalyvauti šiose diskusijose. Šiose diskusijose, be kita ko, turėtų būti svarstomas aštuonių savaičių termino pateikti pagrįstas nuomones pagal subsidiarumo kontrolės mechanizmą, neįskaičiuojant nedarbo laikotarpių, ir svarstant galimybę nustatyti dvylikos savaičių terminą, pratęsimo klausimas, taip pat klausimas suteikti nacionaliniams parlamentams papildomą galimybę išreikšti savo nuomonę dėl proporcingumo ir siūlomų teisės aktų teisinio pagrindo pagrįstose nuomonėse, atsižvelgiant į tai, kad tam tikri pakeitimai gali būti padaryti ir nekeičiant Sutarties. COSAC pakartoja, kad palankiai vertina vadinamąjį žaliosios kortelės mechanizmą kaip Europos Komisijos ir nacionalinių parlamentų politinio dialogo tąsą.

6.6.

COSAC palankiai vertina ES institucijų pastangas siekti didesnio skaidrumo. Atsižvelgiant į tai, COSAC vertina Tarybos dedamas pastangas peržiūrėti savo teisėkūros skaidrumo standartus, ir palankiai vertina raginimus iš Europos ombudsmeno ir nacionalinių parlamentų užtikrinti didesnį skaidrumą. COSAC atidžiai stebės Taryboje vyksiančias diskusijas, kviečia Tarybą laiku pranešti apie šių svarstymų pažangą ir pakartoja išvadas, išdėstytas LVIII COSAC plenarinio posėdžio (Estija) dokumento 2.8 punkte ir LIX COSAC plenarinio posėdžio (Bulgarija) dokumento 2.6 / 2.7 punkte. Kalbant apie Europos Komisijos pasiūlymą dėl privalomo skaidrumo registro, COSAC ragina visus suinteresuotuosius subjektus spręsti šį klausimą konstruktyviai.

6.7.

COSAC pabrėžia, kad Europos Sąjungos piliečių atstovavimas Europos Parlamente yra pagrįstas laisvais ir sąžiningais rinkimais. Europos lygmens politinės partijos yra tiesioginis ryšys tarp piliečių ir politinės sistemos, jos didina Europos Sąjungos sprendimų priėmimo proceso skaidrumą ir leidžia jį geriau suprasti.

6.8.

Atsižvelgiant į 2019 m. gegužės 23–26 d. vyksiančius Europos Parlamento rinkimus, COSAC palankiai vertina ES institucijų pastangas stiprinti demokratinį atsparumą Europoje. Tokios priemonės kaip internete pateikiamos politinės reklamos skaidrumo užtikrinimas, kova su dezinformacijos kampanijomis, Europos politinių partijų finansavimo taisyklių tobulinimas ir kibernetinio saugumo didinimas yra svarbios siekiant veiksmingai kovoti su naujų rūšių grėsmėmis laisviems ir sąžiningiems rinkimams.

6.9.

COSAC ragina visus Europos piliečius aktyviai dalyvauti būsimuose Europos rinkimuose. Be to, COSAC primena, kad kiekvienas Europos Sąjungos pilietis turi teisę tiesiogiai dalyvauti Sąjungos demokratiniame gyvenime, be kita ko, per Europos piliečių iniciatyvą.

(1)  COM(2018) 634 final, COM(2018) 633 final ir COM(2018) 631 final.