6.12.2017   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 417/47


ATASKAITA

dėl Europos Sąjungos teisėsaugos mokymo agentūros 2016 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Agentūros atsakymu

(2017/C 417/06)

ĮVADAS

1.

Budapešte įsikūrusi Europos Sąjungos teisėsaugos mokymo agentūra (toliau – „Agentūra“, taip pat vadinama „CEPOL“) buvo įsteigta Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2015/2219 (1), kuriuo pakeičiamas ir panaikinamas Tarybos sprendimas 2005/681/TVR. Jos tikslas – veikiant tinklo pagrindu suburti nacionalines valstybių narių policijos mokymo įstaigas, siekiant teikti bendrais standartais pagrįstus mokymo kursus vyresniesiems policijos agentams.

2.

Toliau pateiktoje lentelėje pateikti pagrindiniai duomenys apie Agentūrą (2).

Lentelė

Pagrindiniai Agentūros duomenys

 

2015 m.

2016 m.

Biudžetas (milijonais eurų)

8,8

10,3

Iš viso darbuotojų gruodžio 31 d. (3)

41

51

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

3.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir Agentūros priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

NUOMONĖ

4.

Mes auditavome:

a)

Agentūros metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės būklės (4) ir biudžeto vykdymo (5) ataskaitos, ir

b)

šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą,

kaip to reikalauja Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnis.

Finansinių ataskaitų patikimumas

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

5.

Mūsų nuomone, 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Agentūros finansinėse ataskaitose Agentūros finansinė būklė 2016 m. gruodžio 31 d. bei tą dieną pasibaigusių finansinių metų operacijų ir pinigų srautų rezultatai bei grynojo turto pokyčiai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės. Jos pagrįstos tarptautiniu mastu pripažintais viešojo sektoriaus apskaitos standartais.

Finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas

Pajamos

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų pajamų teisėtumo ir tvarkingumo

6.

Mūsų nuomone, 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinėse ataskaitose atspindimos pajamos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

Mokėjimai

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų mokėjimų teisėtumo ir tvarkingumo

7.

Mūsų nuomone, 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinėse ataskaitose atspindimi mokėjimai visais reikšmingais aspektais yra teisėti ir tvarkingi.

Vadovybės ir už valdymą atsakingų asmenų atsakomybė

8.

Pagal SESV 310–325 straipsnius ir Agentūros finansinį reglamentą vadovybė yra atsakinga už finansinių ataskaitų parengimą ir pateikimą, laikantis tarptautiniu mastu pripažintų viešojo sektoriaus apskaitos standartų, bei už jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Ši atsakomybė apima vidaus kontrolės priemonių nustatymą, vykdymą ir palaikymą, siekiant parengti ir pateikti finansinės būklės ataskaitas, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų. Vadovybė taip pat privalo užtikrinti, kad finansinės būklės ataskaitose atspindima veikla, finansinės operacijos ir informacija atitiktų jas reglamentuojančius teisės aktus. Galutinė atsakomybė už finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą tenka Agentūros vadovybei.

9.

Rengiant finansines ataskaitas, vadovybė yra atsakinga už Agentūros gebėjimo toliau užtikrinti veiklos tęstinumą vertinimą, už deramą su tęstinumu susijusių dalykų atskleidimą ir už veiklos tęstinumo prielaidos taikymą apskaitai.

10.

Už valdymą atsakingi asmenys vykdo Agentūros finansinės atskaitomybės proceso priežiūrą.

Auditoriaus atsakomybė už finansinių ataskaitų ir atspindimų operacijų auditą

11.

Mūsų tikslai yra gauti pakankamą patikinimą dėl to, ar Agentūros finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos, bei, remiantis mūsų auditu, pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai arba kitoms atitinkamoms biudžeto įvykdymą tvirtinančioms institucijoms patikinimo pareiškimą dėl finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo. Pakankamas patikinimas užtikrina aukštą patikinimo lygį, tačiau jis nėra garantija, kad auditas visuomet nustatys esamus reikšmingus iškraipymų ar neatitikties atvejus. Tokius atvejus gali nulemti sukčiavimas ar klaidos ir jie laikomi reikšmingais, jei, imant atskirai ar subendrinus, galima pagrįstai tikėtis, jog jie darys įtaką naudotojų ekonominiams sprendimams, priimtiems remiantis šiomis finansinėmis ataskaitomis.

12.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, taip pat remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisiniam pagrindui rizikos vertinimu. Atliekant šiuos rizikos vertinimus, nagrinėjama ataskaitų rengimui ir jų teisingam pateikimui bei atspindimų operacijų teisėtumui ir tvarkingumui svarbios vidaus kontrolės priemonės, siekiant pagal esamas aplinkybes nustatyti tinkamas audito procedūras, bet ne siekiant pareikšti nuomonę dėl vidaus kontrolės veiksmingumo. Audito metu taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas ir vadovybės atliktų apskaitinių įvertinimų pagrįstumas; taip pat įvertinamas bendras finansinės būklės ataskaitų pateikimas.

13.

Kalbant apie pajamas, mes tikriname iš Komisijos gautą subsidiją ir vertiname Agentūros mokesčių ir kitų pajamų (jei tokių yra) surinkimo procedūras.

14.

Išlaidų srityje mes nagrinėjame mokėjimų operacijas, kai išlaidos buvo padarytos, užregistruotos ir patvirtintos. Išankstiniai mokėjimai nagrinėjami tuo metu, kai lėšų gavėjas pateikia jų tinkamo panaudojimo įrodymą ir kai Agentūra sutinka su tuo įrodymu ir patvirtina išankstinį mokėjimą tais pačiais arba vėlesniais metais.

15.

Rengdami šią ataskaitą ir patikinimo pareiškimą, mes atsižvelgėme į su Agentūros metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusį nepriklausomo išorės auditoriaus darbą, kaip nustatyta ES Finansinio reglamento 208 straipsnio 4 dalyje (6).

16.

Toliau pateiktos pastabos šios Audito Rūmų nuomonės nekeičia.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO VALDYMO

17.

Įsipareigotų asignavimų perkėlimų lygis buvo aukštas II antraštinėje dalyje (paramos paslaugų išlaidos), kur jis sudarė 140 055 eurus, arba 30 %. (2015 m. – 212 456 eurus, arba 49 %). Šie perkėlimai iš esmės susiję su IT konsultavimo paslaugomis ir su IT susijusiomis prekėmis ir paslaugomis, kurios buvo užsakytos metų pabaigoje.

KITOS PASTABOS

18.

Agentūroje didelė personalo kaita, todėl tai gali daryti poveikį veiklos tęstinumui ir Agentūros gebėjimui vykdyti jos darbo programoje numatytą veiklą. 2016 m. iš Agentūros išėjo 11 darbuotojų, o buvo pasamdytas 21 darbuotojas. Dėl mažo paraiškų, ypač gautų iš kitų nei priimančioji valstybė valstybių narių, skaičiaus kyla rizika Agentūros gebėjimui įdarbinti tinkamus kandidatus. 2013–2016 m. priimančiosios valstybės darbuotojų skaičius išaugo nuo 1 iki 16, taigi 2016 m. jis sudarė 31 % visų darbuotojų. Galimos riboto paraiškų, gautų iš kitų valstybių narių, skaičiaus priežastys – priimančiajai valstybei taikytas atlyginimų korekcinis koeficientas (69 %) ir konkurencija su kita Budapešte įsikūrusia ES įstaiga.

ATSIŽVELGIMAS Į ANKSTESNIŲ METŲ PASTABAS

19.

Taisomųjų veiksmų atsižvelgiant į Audito Rūmų ankstesnių metų pastabas apžvalga pateikta priede.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Baudilio TOMÉ MUGURUZA, 2017 m. rugsėjo 12 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Klaus-Heiner LEHNE

Pirmininkas


(1)  2015 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2219 dėl Europos Sąjungos teisėsaugos mokymo agentūros (CEPOL) ir kuriuo pakeičiamas ir panaikinamas Tarybos sprendimas 2005/681/TVR (OL L 319, 2015 12 4, p. 1).

(2)  Daugiau informacijos apie Agentūros kompetenciją ir veiklą pateikta jos interneto svetainėje www.cepol.europa.eu.

(3)  Darbuotojai – pareigūnai, laikinieji darbuotojai, sutartininkai ir komandiruoti nacionaliniai ekspertai.

Šaltinis: Agentūros pateikti duomenys.

(4)  Finansinės būklės ataskaitas sudaro balansas, finansinių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita, svarbių apskaitos metodų santrauka ir kita aiškinamoji informacija.

(5)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro ataskaitos, kuriose suvestos visos biudžetinės operacijos, ir aiškinamoji informacija.

(6)  Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 298, 2012 10 26, p. 1).


PRIEDAS

Atsižvelgimas į ankstesnių metų pastabas

Metai

Audito Rūmų pastabos

Taisomojo veiksmo būklė

(užbaigtas/vykdomas/neįvykdytas/n. d.)

2015 m.

Audituota Agentūros biudžeto vykdymo ataskaita skiriasi nuo daugumos kitų agentūrų ataskaitų išsamumo lygiu, tai parodo, kad yra aiškių gairių, kaip turėtų būti rengiamos agentūrų biudžeto ataskaitos, poreikis.

Užbaigtas

2015 m.

Įsipareigotų asignavimų perkėlimų lygis buvo aukštas II antraštinėje dalyje (administracinės išlaidos), jis sudarė 212 456 eurus, arba 49 % (2014 m. – 383 940 eurų, arba 59 %). Tai buvo susiję su Agentūros išsikėlimu iš JK į Vengriją 2014 m. rugsėjo mėn. ir dėl to atsiradusia būtinybe sudaryti naujas paslaugų ir tiekimo sutartis. Dauguma šių paslaugų, dėl kurių buvo sudarytos metinės sutartys organizuojant viešuosius pirkimus, nebuvo suteiktos iki 2015 m. pabaigos.

N. d.


AGENTŪROS ATSAKYMAS

18.

Agentūra atsižvelgė į Audito Rūmų pastabas. Atsižvelgiant į tai, kad IT konsultacijos ir su IT susijusios prekės ir paslaugos buvo užsakytos pačioje metų pabaigoje, II antraštinės dalies perkėlimų lygis pagrįstas. CEPOL dar labiau pagerino biudžeto valdymą ir toliau stengsis kuo geriau laikytis Finansiniame reglamente nustatyto biudžeto metinio periodiškumo principo.

19.

Agentūra atsižvelgė į Audito Rūmų pastabas. Agentūrą perkėlus iš JK į Vengriją, darbuotojų atlyginimams imtas taikyti daug žemesnis korekcinis koeficientas, todėl padaugėjo iš darbo išeinančių darbuotojų. Palyginti su laikotarpiu prieš persikėlimą, prašymų priimti į darbą skaičius sumažėjo, tačiau tai neturėjo poveikio gautų paraiškų kokybei ir agentūros gebėjimui įdarbinti tinkamus kandidatus. Žemos pareigybių kategorijos ir mažas korekcinis koeficientas nevilioja užsienio šalių piliečių (ypač iš Vakarų ir Šiaurės Europos) vykti dirbti į Vengriją, todėl atrenkant darbuotojus ne visada pavyksta užtikrinti tolygų jų geografinį pasiskirstymą. CEPOL ir toliau taikys darbuotojų išsaugojimo ir veiklos tęstinumo užtikrinimo priemones, tačiau, jei agentūra ir toliau negalės didinti pareigybių kategorijų, didelės darbuotojų kaitos tendencija gali išsilaikyti.