Briuselis, 2017 03 08

JOIN(2017) 8 final

2017/0050(NLE)

Bendras pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl Sąjungos pozicijos Europos Sąjungos, Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimu įsteigtoje Asociacijos taryboje dėl ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkės patvirtinimo


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindas ir tikslai

Dabartiniai ES ir Moldovos Respublikos (toliau – Moldova) santykiai grindžiami jų Asociacijos susitarimu ir peržiūrėtos Europos kaimynystės politikos 1 programa, kaip pagrindiniais dvišalių santykių principais vadovaujantis aiškesne šalių partnerių diferenciacija ir didesne jų atsakomybe.

ES ir Moldovos asociacijos susitarimas pasirašytas 2014 m. birželio 27 d. ir laikinai taikytas nuo 2014 m. rugsėjo 1 d. Baigus ratifikavimo procesą jis įsigaliojo ir yra visapusiškai taikomas nuo 2016 m. liepos 1 d.

2014 m. birželio 26 d. Bendradarbiavimo tarybos posėdyje Šalys susitarė dėl Asociacijos darbotvarkės pagal Asociacijos susitarimą, siekdamos pasirengti jį įgyvendinti ir palengvinti jo įgyvendinimą. Asociacijos darbotvarkėje pateikta praktinė programa, kurioje, remiantis Susitarimo struktūra, sudarytas 2014–2016 m. bendro darbo prioritetų, siekiant svarbiausių politinės asociacijos ir ekonominės integracijos tikslų, sąrašas.

Atsižvelgiant į 2016 m. vasario 15 d. Tarybos išvadas dėl Moldovos, kadangi šioje šalyje reikia nedelsiant vykdyti reformas ir kadangi Asociacijos susitarimas yra visapusiškai taikomas nuo 2016 m. liepos 1 d., svarbiu politiniu prioritetu tapo Asociacijos darbotvarkės atnaujinimas atsižvelgiant į dabartinę Šalių santykių būklę.

Asociacijos tarybos sprendimu, kurio projektas pridedamas prie šio pasiūlymo, 2014–2016 m. Asociacijos darbotvarkė atnaujinama ir patikslinama ir nustatomi nauji bendro darbo 2017–2019 m. prioritetai. Joje skiriami trumpalaikiai prioritetai (pagal kuriuos turėtų būti padaryta svarbi pažanga iki 2017 m. pabaigos) ir vidutinės trukmės prioritetai (pagal kuriuos turėtų būti padaryta svarbi pažanga per ateinančius dvejus metus).

Derėjimas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Asociacijos darbotvarkė dera su šioje srityje nustatytais ES politikos prioritetais, t. y. jos kaimynystės politiniu, ekonominiu ir saugumo stabilizavimu, siekiant ES interesų ir propaguojant visuotines vertybes.

Derėjimas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Siūloma ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkė parengta atsižvelgiant į ilgalaikį ES bendradarbiavimą su šia Rytų šalimi partnere ir yra visiškai suderinta su neseniai patvirtintoje Visuotinėje ES strategijoje išreikštu raginimu investuoti į valstybių ir visuomenių, esančių į rytus nuo Europos, atsparumą ir užmegzti su jomis glaudesnius santykius. Didinant atsparumą pagal tokį integruotą požiūrį bus, be kita ko, sprendžiamos aktualiausios valdžios, ekonomikos, visuomenės, klimato ir energetinio pažeidžiamumo problemos.

Siūlomoje Asociacijos darbotvarkėje atsižvelgiama, inter alia, į poreikį stiprinti demokratiją ir teisinę valstybę, remti žmogaus teises, pagrindines laisves ir gerą valdymą, skirti daugiau dėmesio tarptautiniam bendradarbiavimui kovojant su terorizmu, konfliktų prevencijai, regioniniam stabilumui ir laisvosios prekybos galimybėms gerai veikiančioje rinkos ekonomikoje, reglamentuojamoje politikos priemonėmis, kurios laipsniškai vis labiau derinamos su ES politika siekiant skatinti ekonomikos augimą ir didinti užimtumą.

2.TEISINIAI ASPEKTAI

Šis pasiūlymas priimti Tarybos sprendimą dėl Sąjungos pozicijos Asociacijos taryboje, įsteigtoje Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimu, dėl 2017–2019 m. Asociacijos darbotvarkės patvirtinimo yra pagrįstas SESV 218 straipsnio 9 dalimi. Asociacijos darbotvarkės patvirtinimo materialinis teisinis pagrindas yra SESV 217 straipsnis (dėl asociacijos su trečiosiomis šalimis).

Numatoma, kad naująją Asociacijos darbotvarkę pagal rašytinę procedūrą patvirtins ES ir Moldovos asociacijos taryba, Tarybai pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį priėmus ES poziciją Asociacijos taryboje. Patvirtinta Asociacijos darbotvarke bus grindžiamas pagalbos teikimo pagal Europos kaimynystės priemonę (EKP) programavimas.

2015 m. gruodžio 14 d. Tarybos išvadose dėl Europos kaimynystės politikos peržiūros pritarta bendrame komunikate dėl peržiūros 2 pateiktiems pasiūlymams „toliau plėtoti santykius su partneriais, norinčiais siekti glaudesnių bendromis vertybėmis grindžiamų santykių su ES“. Šiame bendrame komunikate pabrėžiama asociacijos darbotvarkių ir partnerystės prioritetų svarba – jais „grindžiamas paramos prioritetų nustatymas“.

3.EX-POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas ir tinkamumo patikrinimas

Netaikoma.

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Šis bendras pasiūlymas priimti Tarybos sprendimą, ES ir Moldovos asociacijos tarybos sprendimo projektas ir Asociacijos darbotvarkė buvo parengti po išsamių konsultacijų su atitinkamomis Komisijos tarnybomis ir valstybių narių atstovais Tarybos Rytų Europos ir Vidurinės Azijos darbo grupėje, taip pat po diskusijų su Moldovos valdžios institucijomis.

Remiantis peržiūrėtos Europos kaimynystės politikos gairėmis, 2016 m. lapkričio mėn. Kišiniove konsultuotasi su pilietinės visuomenės atstovais. Toliau išvardyti pagrindiniai dalyvavusių suinteresuotųjų šalių nurodyti dalykai:

– į Asociacijos darbotvarkę reikėtų įtraukti turinį;

– svarbu turėti išsamius rodiklius prioritetiniams veiksmams vertinti;

– į reformų procesą ir sprendimų priėmimą reikia labiau įtraukti pilietinę visuomenę;

– teisingumo sektoriaus reforma;

– kova su korupcija;

– viešojo administravimo reforma;

– žiniasklaidos sektoriaus padėtis;

– energetikos sektoriaus reformos;

– išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės sukūrimas.

Pridedamame darbotvarkės tekste atsižvelgta į visus šiuos dalykus.

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Tiriamųjų duomenų aktualiomis temomis gauta vidaus kanalais iš ES būstinės arba atitinkamos ES delegacijos.

Poveikio vertinimas

Netaikoma.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Netaikoma.

Pagrindinės teisės

Asociacijos darbotvarkė neturėtų poveikio pagrindinėms teisėms ES valstybėse narėse.

Jos poveikis pagrindinėms teisėms Moldovoje turėtų būti teigiamas, nes Moldovos vyriausybė, inter alia, įsipareigotų:

– vykdyti įsipareigojimus ir prievoles pagal tarptautinę ir nacionalinę teisę žmogaus teisių srityje;

– remti pagrindines laisves;

– didinti demokratiją ir teisinę valstybę užtikrinančių Moldovos institucijų stabilumą, nepriklausomumą ir efektyvumą;

– integruoti tautines mažumas;

– vykdyti demokratiškus rinkimus visapusiškai atsižvelgiant į visas ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro rekomendacijas;

– užtikrinti teisminių institucijų nepriklausomumą, nešališkumą, profesionalumą ir efektyvumą;

– skatinti gerą valdymą, inter alia, reformuojant viešąjį administravimą, gerinant viešųjų finansų valdymą ir didinant galimybes susipažinti su informacija;

– patvirtinti naują audiovizualinio sektoriaus kodeksą, visapusiškai atitinkantį ESBO ir Europos Tarybos rekomendacijas ir

– remti saviraiškos laisvę ir žiniasklaidos nepriklausomumą.

Konkrečiai žmogaus teisių srityje ES ir Moldova palaiko nuolatinį dialogą tokiomis temomis kaip saviraiškos laisvė, žiniasklaidos laisvė, asociacijų laisvė, kankinimų ir netinkamo elgesio uždraudimas bei kalinimo sąlygos, kova su diskriminacija ir smurtu dėl lyties, moterų ir vaikų teisės, tautinėms mažumoms priklausančių asmenų apsauga ir religijos laisvė.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Šis sprendimas nedaro jokio papildomo poveikio biudžetui, išskyrus tą, kuris patiriamas pagal esamus ES tarptautinius įsipareigojimus. Bet koks papildomas poveikis biudžetui bus aiškiai nurodytas atskiruose pasiūlymuose, pavyzdžiui, būsimame pasiūlyme dėl 2017–2020 m. Europos kaimynystės priemonės bendros paramos sistemos.

5.KITI ASPEKTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Asociacijos darbotvarkės įgyvendinimas bus reguliariai stebimas bent kartą per metus pagal taikomus peržiūros mechanizmus ir dalyvaujant dvišalio bendradarbiavimo susitikimuose pagal Asociacijos susitarimą.

6.NUORODOS

(a)Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimas, 2014 m. birželio 27 d. pasirašytas Briuselyje (OL L 260, 2014 8 30).

(b)Bendras komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos kaimynystės politikos peržiūra“ (JOIN/2015/050 final).

(c)Tarybos išvados dėl Europos kaimynystės politikos peržiūros (2015 m. gruodžio 14 d.).

(d)Tarybos išvados dėl Moldovos Respublikos (2016 m. vasario 15 d.).

(e)2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 232/2014, kuriuo sukuriama Europos kaimynystės priemonė (OL L 77; 2014 3 15).

(f)Bendra deklaracija, kuria nustatoma Moldovos Respublikos ir Europos bendrijos bei dalyvaujančių jos valstybių narių partnerystė judumo srityje (2008 m. birželio 5 d., Briuselis).

(g)2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 259/2014, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 539/2001, nustatantis trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami išorės sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams toks reikalavimas netaikomas, sąrašus.

(h)Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Moldovos Respublikos bendrosios aviacijos erdvės susitarimas, 2012 m. birželio 26 d. pasirašytas Briuselyje (OL L 292, 2012 10 20).

(i)Moldovos Respublikos prisijungimas prie Energijos bendrijos, 2010 m. kovo 17 d. patvirtintas Vienoje.

(j)Susitarimas dėl Moldovos Respublikos prisijungimo prie programos „Horizontas 2020“, 2014 m. liepos 1 d. pasirašytas Briuselyje.

(k)2015 m. gruodžio 18 d. ES ir Moldovos Respublikos asociacijos tarybos sprendimas Nr. 1/2015 dėl Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo V antraštinės dalies taikymo visai Moldovos Respublikos teritorijai (OL L 336, 2015 12 23).

(l)2014 m. birželio 11 d. Europos Komisijos įgyvendinimo sprendimas, kuriuo patvirtinta bendra paramos sistema, pagal kurią teikiama Europos Sąjungos parama Moldovos Respublikai 2014–2017 m. laikotarpiu (C(2014) 3995, 2014 6 11).

2017/0050 (NLE)

Bendras pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl Sąjungos pozicijos Europos Sąjungos, Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimu įsteigtoje Asociacijos taryboje dėl ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkės patvirtinimo

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 217 straipsnį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

atsižvelgdama į Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimą (toliau – Asociacijos susitarimas), ypač į jo 436 straipsnį,

atsižvelgdama į Europos Komisijos ir Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai bendrą pasiūlymą,

kadangi:

(1)Asociacijos susitarimas buvo pasirašytas 2014 m. birželio 27 d. ir įsigaliojo 2016 m. liepos 1 d.;

(2)siekdamos palengvinti Asociacijos susitarimo taikymą, Šalys susitarė derėtis dėl Asociacijos darbotvarkės, į kurią būtų įtrauktas bendro darbo kiekviename sektoriuje prioritetų sąrašas;

(3)Šalys susitarė dėl Asociacijos darbotvarkės, pagal kurią bus lengviau įgyvendinti Asociacijos susitarimą. Ji bus patvirtinta pagal Susitarimą įsteigtos Asociacijos tarybos sprendimu;

(4)Taryba priims Sąjungos poziciją Asociacijos taryboje dėl ES ir Moldovos Respublikos 2017–2019 m. asociacijos darbotvarkės patvirtinimo,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Sąjungos pozicija Europos Sąjungos, Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimu įsteigtoje Asociacijos taryboje dėl ES ir Moldovos Respublikos 2017–2019 m. asociacijos darbotvarkės patvirtinimo turi būti pagrįsta prie šio sprendimo pridedamu Asociacijos tarybos rekomendacijos projektu.

2 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1) 2015 m. gruodžio 14 d. Tarybos išvados dėl Europos kaimynystės politikos peržiūros.
(2) JOIN(2015) 50; 2015 11 18.

Briuselis, 2017 03 08

JOIN(2017) 8 final

PRIEDAS

prie

Bendro pasiūlymo dėl
TARYBOS SPRENDIMO

dėl Sąjungos pozicijos Europos Sąjungos, Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimu įsteigtoje Asociacijos taryboje dėl ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkės patvirtinimo


ES IR MOLDOVOS RESPUBLIKOS ASOCIACIJOS TARYBOS SPRENDIMAS NR. 01/2017

Susitarimas dėl ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkės

ES IR MOLDOVOS RESPUBLIKOS ASOCIACIJOS TARYBA,

atsižvelgdama į ES ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimą, sudarytą tarp Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos,

kadangi:

(1)    2014 m. birželio 27 d. buvo pasirašytas ir 2016 m. liepos 1 d. įsigaliojo ES ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimas, sudarytas tarp Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos bei jų valstybių narių ir Moldovos Respublikos;

(2)    ES ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo 436 straipsniu Asociacijos tarybai suteikti įgaliojimai priimti atitinkamus sprendimus siekiant Susitarimo tikslų;

(3)    kaip nurodyta ES ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo 453 straipsnyje, Šalys imasi visų reikiamų bendrųjų arba specialiųjų priemonių vykdydamos savo įsipareigojimus pagal Susitarimą ir siekia užtikrinti, kad Susitarime nustatyti tikslai būtų pasiekti;

(4)    peržiūrėjus Europos kaimynystės politiką pasiūlyta pradėti naują bendradarbiavimo su šalimis partnerėmis etapą ir abiem Šalims suteikti daugiau atsakomybės;

(5)    ES ir Moldovos Respublika nusprendė stiprinti savo partnerystę ir susitarė dėl 2017–2019 m. laikotarpio prioritetų, kurių tikslas – remti ir stiprinti Moldovos Respublikos atsparumą ir stabilumą, kartu siekiant glaudesnės politinės asociacijos ir didesnės ekonominės integracijos;

(6)    ES ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimo Šalys susitarė dėl ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkės teksto; šia darbotvarke bus padedama įgyvendinti ES ir Moldovos Respublikos asociacijos susitarimą, daugiausia dėmesio skiriant bendradarbiavimui siekiant drauge nustatytų bendrų interesų,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

Asociacijos taryba patvirtina ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkę, kuri pateikiama priede.

2 straipsnis

Šia ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarke pakeičiama 2014 m. birželio 26 d. patvirtinta ES ir Moldovos Respublikos asociacijos darbotvarkė.

3 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

Priimta Briuselyje [2017 m. ... mėn. ... d.]

Asociacijos tarybos vardu

Pirmininkas

***

PRIEDAS

EUROPOS SĄJUNGOS

IR

MOLDOVOS RESPUBLIKOS

ASOCIACIJOS

DARBOTVARKĖ

Turinys

Europos Sąjungos ir Moldovos Respublikos    

asociacijos darbotvarkė    

1.    Asociacijos darbotvarkės įgyvendinimo principai, priemonės ir ištekliai    

2.    Asociacijos darbotvarkės prioritetai    

2.1. Pagrindiniai prioritetai    

2.2. Politinis dialogas, geras valdymas ir institucijų stiprinimas    

i)    Moldovos demokratiją ir teisinę valstybę užtikrinančių institucijų stabilumo, nepriklausomumo ir veiksmingumo didinimas, be kita ko, visapusiškai reformuojant viešąjį administravimą ir pertvarkant viešųjų finansų valdymą.    

ii)    Tolesnė teisingumo sektoriaus reforma, visų pirma užtikrinant teisminių institucijų, įskaitant prokuratūros tarnybas, kurios turėtų būti apsaugotos nuo politinio ar bet kokio kitokio netinkamo poveikio, nepriklausomumą, nešališkumą, profesionalumą ir efektyvumą. Dėl kai kurių visapusiškos teisingumo sektoriaus reformos aspektų gali reikėti atlikti Konstitucijos pakeitimus.    

iii)    Pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms užtikrinimas visapusiškai bendradarbiaujant žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos srityje. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, toliau nurodytose srityse.    

Žmogaus teisės ir pagrindinės laisvės    

Saviraiškos laisvė    

Pilietinės visuomenės bendradarbiavimas    

Netinkamas elgesys ir kankinimas    

Vaikų teisės    

Smurtas šeimoje    

Vienodas požiūris (į vyrus ir moteris)    

Profesinių sąjungų teisės ir pagrindiniai darbo standartai    

2.3.    Užsienio ir saugumo politika    

Terorizmas, masinio naikinimo ginklų neplatinimas ir neteisėtas ginklų eksportas    

Padniestrės konfliktas    

Tarptautinis baudžiamasis teismas    

2.4.    Bendradarbiavimas laisvės, saugumo ir teisingumo srityje    

Asmens duomenų apsauga    

Kova su organizuotu nusikalstamumu    

Policijos reforma    

Policijos bendradarbiavimas ir duomenų bazės    

Kova su neteisėtais narkotikais    

Prekyba žmonėmis    

Kova su seksualine prievarta prieš vaikus ir vaikų seksualiniu išnaudojimu    

Kova su kibernetiniais nusikaltimais    

Korupcijos ir interesų konfliktų prevencija ir kova su šiais reiškiniais    

Kova su pinigų plovimu, terorizmo finansavimu ir finansiniais nusikaltimais    

Bendradarbiavimas migracijos, prieglobsčio ir sienų valdymo srityse    

Teisinis bendradarbiavimas    

2.5.    Prekyba ir su prekyba susiję klausimai (išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė, IVLPE)    

Prekyba prekėmis    

Techniniai reglamentai, standartizacija ir susijusi infrastruktūra    

Sanitarinės ir fitosanitarinės priemonės    

Muitinės procedūrų ir prekybos lengvinimas    

Prekių kilmės taisyklės    

Įsisteigimas, prekyba paslaugomis ir elektroninė prekyba    

Einamieji mokėjimai ir kapitalo judėjimas    

Viešieji pirkimai    

Intelektinės nuosavybės teisės (INT)    

Konkurencija    

Skaidrumas    

Prekyba ir darnus vystymasis    

2.6.    Ekonominė plėtra ir rinkos galimybės    

Bendrovių teisė, apskaita, auditas ir įmonių valdymas    

Užimtumas, socialinė politika ir lygios galimybės    

Vartotojų apsauga    

Statistika    

Mokesčių sistema    

Finansinės paslaugos    

Pramonės ir įmonių politika    

Kasyba ir žaliavos    

Turizmas    

Žemės ūkis ir kaimo plėtra    

Informacinė visuomenė. Skaitmeninė ekonomika ir visuomenė    

Visuomenės sveikata    

Miestų planavimas ir statyba    

Regioninė plėtra    

Žuvininkystė ir jūrų politika    

2.7.    Prisijungimas prie tinklų, energijos vartojimo efektyvumas, klimato politika, aplinkos apsauga ir civilinė sauga    

Energija    

Transportas    

Aplinka    

Klimato politika    

Civilinė sauga    

2.8.    Judumas ir žmonių tarpusavio ryšiai    

Švietimas, mokymas ir jaunimas    

Moksliniai tyrimai ir inovacijos    

Kultūra, audiovizualinė politika ir žiniasklaida    

Dalyvavimas ES agentūrų veikloje ir programose    

2.9.    Visuomenės informavimas ir matomumas    


Europos Sąjungos ir Moldovos Respublikos

asociacijos darbotvarkė

2014 m. birželio 27 d. Europos Sąjunga ir Moldovos Respublika (toliau – Moldova), toliau vadinamos Šalimis, pasirašė plataus užmojo ir novatorišką asociacijos susitarimą (toliau – Asociacijos susitarimas, AS), pagal kurį, be kita ko, bus sukurta išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė (toliau – IVLPE). Šiame susitarime pateiktos privalomos, taisyklėmis pagrįstos nuostatos ir numatyta stiprinti bendradarbiavimą, dirbant glaudžiau negu pagal įprastus susitarimus ir aprėpiant visas interesų sritis. Susitarimas laikinai taikytas nuo 2014 m. rugsėjo 1 d. iki jo ratifikavimo proceso užbaigimo, po kurio šį Asociacijos susitarimą buvo galima pradėti visapusiškai taikyti nuo 2016 m. liepos 1 d.

Siekdamos pasirengti įgyvendinti Asociacijos susitarimą ir palengvinti jo įgyvendinimą Šalys 2014 m. birželio 26 d. Briuselyje susitarė dėl Asociacijos darbotvarkės, sudarydamos bendro darbo 2014–2016 m. laikotarpiu prioritetų sąrašą.

Šis dokumentas parengtas po to, kai buvo patvirtintos Europos Sąjungos Tarybos 2016 m. vasario 15 d. išvados dėl Moldovos; jame atnaujinta ir patikslinta 2014–2016 m. Asociacijos darbotvarkė ir nustatyti nauji bendro darbo 2017–2019 m. laikotarpiu prioritetai. Prioritetai skirstomi į trumpalaikius prioritetus (pagal kuriuos iki 2017 m. pabaigos turėtų būti padaryta svarbi pažanga) ir vidutinės trukmės prioritetus (pagal kuriuos svarbi pažanga turėtų būti padaryta per ateinančius dvejus metus).

Tai, kad Asociacijos darbotvarkėje daugiausia dėmesio skiriama tam tikriems apibrėžtiems prioritetams, neturi poveikio šiuo metu pagal kitus susijusius susitarimus ir partnerystes ar pagal Rytų partnerystės daugiašalę strategiją palaikomo dialogo aprėpčiai ar susijusiems įgaliojimams.

Be to, nuo 2014 m. balandžio mėn. įsigaliojo tvarka, pagal kurią biometrinius pasus turintys Moldovos piliečiai į Šengeno šalis gali keliauti be vizų. Vizų režimo liberalizavimo veiksmų plane nustatytų kriterijų turi būti nuolat laikomasi siekiant užtikrinti bevizio režimo tvarumą ir taip padėti didinti judumą tarp ES ir Moldovos bei stiprinti jų gyventojų tarpusavio ryšius, kurie yra vieni pagrindinių Asociacijos susitarime numatytos Moldovos ir Europos Sąjungos politinės asociacijos bei ekonominės integracijos aspektų. 



1.    Asociacijos darbotvarkės įgyvendinimo principai, priemonės ir ištekliai

Asociacijos darbotvarkė bus įgyvendinama laikantis šių bendrų principų:

veiksmai, kurių imamasi pagal Asociacijos darbotvarkę, turėtų būti įgyvendinami siekiant bendrųjų politinės asociacijos ir ekonominės integracijos tikslų;

Asociacijos darbotvarkės prioritetai atitinka ES ir Moldovos pareigą dabar, kai visiškai įsigaliojo Asociacijos susitarimas, įgyvendinti visas jo nuostatas;

abi Šalys turi dalyvauti įgyvendinant Asociacijos darbotvarkę, visapusiškai laikydamosi atsakomybės, skaidrumo, atskaitomybės ir įtraukties principų;

Asociacijos darbotvarke siekiama apčiuopiamų, aiškių ir tvarių rezultatų, laipsniškai įgyvendinant praktines priemones ir įtraukiant pilietinę visuomenę bei kitus suinteresuotuosius subjektus. Visų pirma abi šalys užtikrins, kad bet kokie pagal Asociacijos darbotvarkę reikalingi teisėkūros bei strateginiai dokumentai būtų parengti vykdant įtraukų ir faktais grindžiamą procesą;

Šalys pripažįsta, kad svarbu remti sutartas prioritetines sritis, imantis tinkamų ir pakankamų politinių, techninių ir finansinių priemonių;

bus vykdoma Asociacijos darbotvarkės įgyvendinimo stebėsena, bus teikiamos metinės ataskaitos ir atliekamas vertinimas. Padaryta pažanga bus peržiūrima, be kita ko, per Asociacijos susitarimu įsteigtų dvišalių organų posėdžius. Pilietinė visuomenė taip pat bus raginama skirti dėmesio Asociacijos darbotvarkės įgyvendinimo stebėsenai;

Europos Sąjunga padės Moldovai įgyvendinti Asociacijos darbotvarkėje nustatytus tikslus ir prioritetus. Teikiant šią paramą bus siūloma naudotis visais galimais ES paramos ištekliais, teikiama specialiųjų žinių ir patarimų, lengvinamas dalijimasis geriausios praktikos pavyzdžiais, praktine patirtimi ir informacija, remiamas gebėjimų ir institucijų stiprinimas. Europos Sąjunga taip pat skatins naudotis kitų Moldovos partnerių parama ir sieks koordinuoti jos teikimą. Padėdama įgyvendinti Asociacijos darbotvarkę ES naudosis atitinkamomis savo finansinėmis priemonėmis, tačiau Asociacijos darbotvarkė nėra finansinio programavimo dokumentas ir ja nėra keičiami Šalių finansinio programavimo veiksmai.

ES parama bus teikiama laikantis bendrųjų pagalbos Moldovai prioritetų, išdėstytų Europos kaimynystės priemonės (EKP) bendroje paramos sistemoje (BPS) ir Moldovai parengtuose EKP daugiašalio programavimo dokumentuose. Tai bus daroma visapusiškai laikantis ES išorės pagalbos įgyvendinimo taisyklių ir procedūrų.

Ši Asociacijos darbotvarkė bus taikoma nuo jos priėmimo. Asociacijos darbotvarkė gali būti bet kuriuo metu keičiama arba atnaujinama ES ir Moldovos asociacijos tarybos sutarimu.



2.    Asociacijos darbotvarkės prioritetai

2.1. Pagrindiniai prioritetai

Pirmiausia turėtų būti vykdomi toliau nurodyti reformų veiksmai, įtraukti į Asociacijos darbotvarkės prioritetus ir atitinkantys keturis prioritetus, dėl kurių susitarta Rygos aukščiausiojo lygio susitikime.

Institucijų stiprinimo ir gero valdymo sritis

1. Teisminių institucijų ir teisėsaugos tarnybų nepriklausomumas 

Įgyvendinti galiojančius teisės aktus, kuriais reglamentuojamas teismų ir teisėsaugos tarnybų darbas, užtikrinant teisminių institucijų, prokuratūros ir teisėsaugos tarnybų nepriklausomumą, nešališkumą, profesionalumą ir efektyvumą, kad jos veiktų be politinio ir kitokio netinkamo kišimosi, taip pat užtikrinti visišką nepakantumą korupcijai ir užkirsti kelią bet kokiam korumpuotam elgesiui. Skaidriai ir pagal nuopelnus skirti teisėjus ir prokurorus, nustatant vieną bendrą skyrimo į pareigas teisminėse institucijose tvarką, kad būtų atkurtas šių institucijų nepriklausomumas.

2. Korupcijos, sukčiavimo ir interesų konfliktų prevencija ir kova su šiais reiškiniais

Konsultuojantis su pilietinės visuomenės organizacijomis, priimti Profesinio sąžiningumo įstatymą, kurio nuostatos apimtų viešojo administravimo sektorių. Priimti įstatymus dėl proporcingų atgrasomųjų sankcijų prieš korupciją ir dėl teisinės neliečiamybės ribojimo baudžiamosiose ir administracinėse bylose. Patvirtinti ir įgyvendinti naująją kovos su korupcija strategiją, kuria siekiama efektyviai užkirsti kelią korupcijai ir ją mažinti, vadovaujantis ES vertybėmis ir standartais. Visiškai įgyvendinti įstatymą, pagal kurį visi atitinkami pareigūnai privalo pateikti turto deklaracijas ir pranešti apie galimus interesų konfliktus, ir užtikrinti veiksmingą šio įstatymo vykdymo užtikrinimo procedūrą. Sukurti veiksmingą teisinę informatorių apsaugos sistemą.

3. Turto susigrąžinimas ir tyrimas bankų sukčiavimo atvejais

Įsteigti efektyvią nacionalinę turto susigrąžinimo tarnybą. Leisti ES susipažinti su „Kroll“ tyrimo antrojo etapo ataskaita. Nuodugniai ir nešališkai ištirti visus sukčiavimo Moldovos bankų sistemoje 2012–2014 m. laikotarpiu atvejus, be kita ko, siekiant susigrąžinti pasisavintas lėšas ir už tai atsakingus asmenis patraukti atsakomybėn.

4. Viešojo administravimo, įskaitant viešųjų finansų valdymą, reforma

Įgyvendinti viešojo administravimo reformos strategiją ir pagrindines strategijas, kurios 2016 m. parengtos konsultuojantis su EBPO SIGMA organizacija ir paramos teikėjų bendruomene. Siekiant didinti atskaitomybę, darbo veiksmingumą ir efektyvumą, pertvarkyti vyriausybines institucijas, administracines institucijas ir valstybės įmones. Siekiant didinti sprendimų priėmimo proceso įtraukumą, nuoseklumą, efektyvumą, nuspėjamumą ir skaidrumą, peržiūrėti politikos kūrimo ir koordinavimo sistemą. Gerinti viešųjų paslaugų kokybę ir prieinamumą. Užtikrinti profesionalią valstybės tarnybą ir šiuolaikišką žmogiškųjų išteklių valdymo sistemą. Pradėti teritorinę reformą, kad būtų galima optimaliai naudoti piliečiams skiriamus išteklius vietos lygmeniu.

Atnaujinti Moldovos viešųjų finansų valdymo 2013–2020 m. strategiją. Pradėti parlamentinės kontrolės ir biudžeto priežiūros reformą. Didinti viešųjų finansų politikos ir valdymo skaidrumą, priežiūrą ir atskaitomybę. Stiprinti valdymą, apdairiai planuojant biudžetą ir laikantis biudžetinės drausmės, stiprinant atskaitomybės procesus ir gerinant į rezultatus orientuotą valdymą.

5. Pagrindinės laisvės

Išlaikyti žiniasklaidos laisvę, be kita ko, patvirtinti naują Audiovizualinės žiniasklaidos kodeksą, laikantis Europos Tarybos, Europos Sąjungos ir ESBO rekomendacijų, siekiant nedelsiant sumažinti žiniasklaidos nuosavybės koncentraciją bei reklamos rinkos monopolizavimą ir reformuoti nacionalinį transliuotoją. Siekiant didesnio Audiovizualinio sektoriaus tarybos nepriklausomumo, aiškiau apibrėžti jos kompetenciją ir užduotis.

Patvirtinti ir įgyvendinti naująjį Nacionalinį žmogaus teisių veiksmų planą, daugiausia dėmesio skiriant pažeidžiamiausioms grupėms, ir koordinuoti planavimą bei biudžeto procesus, kad būtų skiriama pakankamai išteklių šiam planui efektyviai įgyvendinti. Užtikrinti, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimai būtų efektyviai vykdomi, ir sukurti veiksmingą parlamentinės jų vykdymo kontrolės mechanizmą.

Bus ypač stengiamasi užtikrinti, kad dėmesys lyčių klausimams būtų laikomas vienu svarbiausių prioritetų.

6. Padniestrės konflikto sprendimas

Kurti geresnio Padniestrės konflikto sprendimo viziją, pasiūlant patrauklų abiem konflikto šalims priimtiną bendros ateities suvienytoje valstybėje planą. Su visomis suinteresuotosiomis šalimis tęsti konstruktyvų dialogą apie padėtį Moldovos sienos su Ukraina vidurio (Padniestrės) ruože.

Ekonominės plėtros ir rinkos galimybių sritis

7. Geresnė verslo aplinka ir investicijoms palankesnės sąlygos

Visapusiškai įgyvendinti su Tarptautiniu valiutos fondu suderintą reformų programą ir vykdyti šios TVF reformų programos principais pagrįstą ekonomikos, mokesčių ir finansų politiką. Gerinti reglamentavimo sistemą ir MVĮ veiklos aplinką ir užtikrinti, kad būtų laikomasi konkurencijos įstatymų, mažinant monopolistinį elgesį. Įgyvendinti MVĮ 2012–2020 m. strategiją ir atitinkamą jos veiksmų planą pagal naująjį MVĮ įstatymą, laikantis persvarstytų šalies Konkurencingumo veiksmų gairių ir naujosios strategijos, kuria siekiama remti eksportą ir pritraukti investicijų. Siekiant geresnio viešojo ir privačiojo sektorių dialogo, stiprinti verslo ir MVĮ asociacijų (įskaitant sektorių asociacijas) vaidmenį. Supaprastinti inspekcijų ir įvairių tikrinimo įstaigų sistemą, siekiant didinti jos efektyvumą ir mažinti korupcijos mastą, kartu geriau užtikrinant įstatymų ir standartų laikymąsi.

8. Žemės ūkis ir kaimo plėtra

Priimti bendrąjį įstatymą, kuriuo būtų nustatyti žemės ūkio ir kaimo plėtros subsidijavimo principai, taip pagerinant šios srities politikos įgyvendinimą. Didinti žemės ūkio gamybos konkurencingumą, ypač pasirinktuose eksporto požiūriu vertinguose sektoriuose. Kaimo vietovėse gerinti užimtumą ir gyvenimo sąlygas. Tausiau naudoti žemės ir vandens išteklius. Gerinti paslaugas ir infrastruktūrą ir įvairinti ekonominę veiklą kaimo vietovėse.

9. Su prekyba susijusios reformos: techniniai reglamentai, standartizacija ir susijusi infrastruktūra, muitinės procedūrų ir prekybos lengvinimas

Labiau palengvinti prekybą, kaip lyginamąjį standartą taikant EBPO prekybos lengvinimo rodiklius. Plėtoti arba stiprinti bendradarbiavimą techninių standartų srityje ir prireikus siekti narystės atitinkamose tarptautinėse ir ES organizacijose, tokiose kaip EURAMET, EA, CEN, CENELEC, ETSI, WELMEC. Sanitarinių ir fitosanitarinių priemonių srityje pasiekti, kad visos vykdant oficialiąją kontrolę dalyvaujančios laboratorijos būtų akredituotos pagal tarptautinius standartus, taigi būtų įvykdyti reikalavimai dėl sanitarinių ir fitosanitarinių priemonių eksportuojant prekes ir būtų sustiprinta maisto sauga Moldovos vidaus rinkoje.

Suderinti Moldovos teisės aktus su Europos Sąjungos muitinės kodeksu ir pagerinti muitinės administracijos darbą. Parengti veiksmų gaires, planuojant Moldovos prisijungimą prie Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros.

Prisijungimo prie tinklų, efektyvaus energijos vartojimo, aplinkos ir klimato politikos sritis

10. Energetinis saugumas ir energijos vartojimo efektyvumas

Didinti Energetikos reguliavimo institucijos (toliau – ANRE) nepriklausomumą, be kita ko, jos direktorių skyrimo ir atleidimo procesą atsiejant nuo politinių interesų ir savarankiškai sudarant jos biudžetą. Priimti naują energetikos įstatymą. Įgyvendinti visas rekomendacijas po Energijos bendrijos sekretoriato atlikto ANRE vertinimo Įgyvendinti naujuosius elektros energijos ir gamtinių dujų įstatymus, imantis pagal įstatymus būtinų veiksmų ir priimant reikiamus antrinės teisės aktus. Toliau imtis veiksmų, kad Moldovos energijos rinka būtų integruota į ES rinką. Suderinti Energijos vartojimo pastatuose efektyvumo įstatymą ir sukurti tinkamus paramos mechanizmus, kad būtų imamasi priemonių siekiant didinti energijos vartojimo efektyvumą tiek viešuosiuose, tiek gyvenamuosiuose pastatuose. Remiantis energijos ir atsinaujinančiųjų išteklių naudojimo rėmimo įstatymu, rengti paramos programas, administracines taisykles ir kitas priemones, reikalingas, kad būtų skatinama naudoti daugiau atsinaujinančiųjų energijos išteklių.

11. Transportas

Įgyvendinti geležinkelių sektoriaus reformos ir restruktūrizavimo programą. Labiau stengtis įgyvendinti ES aviacijos teisės aktus, kad būtų galima naudotis visomis galimybėmis pagal ES ir Moldovos bendrosios aviacijos erdvės susitarimą. Aviacijos sektoriuje sudaryti sąlygas laisvai ir sąžiningai konkurencijai, visų pirma, į Kišiniovo oro uosto koncesijos sutartį įtraukti nuostatas dėl nediskriminacinių naudojimosi oro uostu sąlygų ir atkurti veiksmingą konkurenciją antžeminių paslaugų sektoriuje. Plėtoti ekonomikai svarbią infrastruktūrą, be kita ko, toliau įgyvendinant išplėsto orientacinio TEN-T tinklo plėtros projektus.

12. Aplinka ir klimato politika

Užtikrinti administracinių reformų tąsą ir stiprinti reikiamus administracinius gebėjimus įgyvendinti Asociacijos susitarimo aplinkos ir klimato politikos skyrių nuostatas. Toliau derinti nuostatas su ES aplinkos teisės aktais, patvirtinant pagrindinių šio sektoriaus teisės aktų sistemą, t. y. įstatymus dėl strateginio poveikio aplinkai vertinimo, oro apsaugos, atliekų tvarkymo, cheminių medžiagų tvarkymo ir pramoninių išmetamųjų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės). Ratifikuoti naująjį pasaulinį susitarimą (Paryžiaus susitarimą) dėl klimato kaitos.

Judumo ir žmonių tarpusavio ryšių sritis

13. Švietimas, mokymas ir jaunimas

Įgyvendinti naująjį Švietimo kodeksą. Stiprinti Švietimo ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų administracinius gebėjimus. Skirti Švietimo ministerijai reikalingą biudžetą, atsižvelgiant į jos pasiektus laimėjimus. Skatinti suinteresuotųjų subjektų (įskaitant įmones ir socialinius partnerius) dalyvavimą visų formų mokymosi viso gyvenimą procesuose, siekiant nuolat profesiškai tobulėti, kad jie labiau atitiktų darbo rinkos poreikius. Įvykdyti profesinio švietimo ir mokymo reformą, įskaitant teisės aktus dėl sektorių komitetų. Vadovautis strateginiu požiūriu į jaunimo politiką.



2.2. Politinis dialogas, geras valdymas ir institucijų stiprinimas

Politinio dialogo ir bendradarbiavimo siekiant reformų pagal šią Asociacijos darbotvarkę tikslas – stiprinti pagarbą demokratijos, teisinės valstybės ir gero valdymo principams, žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises, įtvirtintas pagrindinėmis Jungtinių Tautų ir Europos Tarybos konvencijomis ir susijusiais protokolais. Reikėtų užtikrinti nuoseklumą su Europos Tarybos veiksmų planu. Jis bus taikomas įgyvendinant šią Asociacijos darbotvarkę.

i)    Moldovos demokratiją ir teisinę valstybę užtikrinančių institucijų stabilumo, nepriklausomumo ir veiksmingumo didinimas, be kita ko, visapusiškai reformuojant viešąjį administravimą ir pertvarkant viešųjų finansų valdymą.

Trumpalaikiai prioritetai:

glaudžiai bendradarbiaujant su Europos Tarybos Venecijos komisija, nustatyti patikslintą Konstitucinio teismo kompetenciją bei jo narių skyrimo procedūras ir jų laikytis;

pradėti įgyvendinti etninių grupių santykių stiprinimo 2017–2027 m. strategiją;

sukurti veiksmingą teisinę informatorių apsaugos sistemą;

vadovaujantis į nacionaline decentralizacijos strategija ir viešojo administravimo reformos strategija, įvykdyti šalies teritorinės struktūros reformą, sumažinant vietos valdžios institucijų skaičių;

įgyvendinti viešojo administravimo reformos strategiją ir pagrindines strategijas, kurios 2016 m. parengtos konsultuojantis su EBPO SIGMA organizacija ir paramos teikėjų bendruomene;

stiprinti koordinavimo, stebėsenos ir ataskaitų teikimo mechanizmus bei gebėjimus tiek politiniu, tiek administraciniu lygmeniu;

įvertinti viešojo administravimo reformos 2016–2018 m. veiksmų plano įgyvendinimo sąnaudas;

laikantis TVF susitarimo, sudaryti subalansuotą biudžetą, skiriant pakankamai finansinių išteklių planuojamoms reformoms vykdyti;

reformuoti valstybės kanceliariją;

išaiškinti pagrindinių institucijų funkcijas, vaidmenis ir atsakomybę ir nustatyti bendras rašytines ir suderintas įtraukaus ir faktais grindžiamo politikos kūrimo ir koordinavimo procedūras bei metodikas;

pasirengti atlikti valstybės tarnybos teisinės sistemos peržiūrą, siekiant ją pakeisti, kad ji apimtų visas įprastas vyriausybės administracijos užduotis atliekančias įstaigas, ir užtikrinti, kad valstybės tarnautojai būtų skiriami į pareigas, paaukštinami tarnyboje ir atleidžiami pagal nuopelnus;

stiprinti valstybės sekretorių, kaip aukščiausio rango valstybės tarnautojų, įgaliojimus kiekvienoje atitinkamoje ministerijoje ir taip padėti didinti valstybės tarnybos profesionalumą ir nepolitiškumą;

plėsti į personalo registrą įtraukiamų duomenų rinkimą, įtraukiant duomenis apie atlyginimus, ir laipsniškai pradėti naudotis šiuo registru visose valstybės institucijose;

pertvarkyti vyriausybines institucijas, didinant jų atskaitomybę, veiksmingumą ir efektyvumą, be kita ko, patikrinant administracines užduotis atliekančių valstybės įmonių išlaidų efektyvumą ir veiksmingumą;

iš dalies pakeisti Įstatymą dėl galimybės visuomenei susipažinti su informacija, kad jis būtų geriau įgyvendinamas, ir nustatyti būtinas jo įgyvendinimo stebėsenos procedūras;

parengti bendrąjį administracinių procedūrų įstatymą, kad būtų užtikrinamas gero administravimo principų laikymasis, ir su naujuoju įstatymu laipsniškai suderinti specialiąsias administracines procedūras;

pradėti teritorinę reformą, kad būtų galima optimaliai naudoti piliečiams skiriamus išteklius vietos lygmeniu;

atnaujinti Moldovos viešųjų finansų valdymo 2013–2020 m. strategiją;

patvirtinti naują viešųjų finansų vidaus kontrolės strategiją;

tęsti parlamentinės kontrolės ir biudžeto priežiūros reformą; didinti viešųjų finansų politikos ir valdymo skaidrumą, priežiūrą ir atskaitomybę;

patvirtinti Konstitucijos pakeitimus ir naujojo Nacionalinės audito tarnybos įstatymo projektą, kad būtų užtikrintas viešojo išorės audito nepriklausomumas ir efektyvumas.

Vidutinės trukmės prioritetai:

bendradarbiaujant su Venecijos komisija, ištirti galimybes imtis būtinų veiksmų siekiant stiprinti institucinę struktūrą ir taip didinti ilgalaikį Moldovos valstybės atsparumą;

gerinti Vyriausybės ir Parlamento tarpusavio keitimąsi informacija;

užtikrinti veiksmingą nuolatinės Parlamento vykdomos reformų ir teisės aktų įgyvendinimo priežiūros mechanizmą;

užtikrinti, kad Prezidento, Parlamento ir vietos valdžios rinkimai vyktų demokratiškai ir laikantis europinių standartų ir kad prieš juos organizuojant būtų pašalinti visi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro nustatyti trūkumai;

siekti įgyvendinti decentralizavimo strategiją, laikantis Europos Tarybos Europos vietos savivaldos chartijos (CETS Nr. 122);

atsižvelgiant į ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro rekomendacijas, peržiūrėti rinkėjų registracijos mechanizmus, siekiant užtikrinti jų duomenų tikslumą;

sukurti ir įdiegti Rinkimų automatizuotos informacinės sistemos (SIAS) Finansinės kontrolės modulį ir reglamentavimo sistemą, kad būtų automatizuotas politinių partijų ir rinkimų kandidatų finansinių ataskaitų rengimo, rinkimo ir analizavimo procesas ir padidintos galimybės visuomenei susipažinti su šia informacija. Taikyti veiksmingas sankcijas pažeidimų atvejais ir užtikrinti, kad partijos turėtų prievolę pateikti savo lėšų kilmės įrodymus. Suteikti realią galimybę konfiskuoti nepaaiškintos kilmės turtą;

įvertinti galimybę leisti tiesiogiai finansuoti politinių partijų veiklą, rinkimų kampanijas ir Moldovos piliečių kandidatavimą rinkimuose pajamomis, gautomis iš užsienio, kartu neleidžiant užsienio šalių piliečiams, asmenims ir valstybėms tiesiogiai ar netiesiogiai kištis į politinę veiklą Moldovoje;

kurti pagalbos valdymo ir pagalbos koordinavimo mechanizmus, integruojant su vyriausybės poreikiais susijusios paramos srautus;

tęsti viešojo administravimo reformą (ir centrinio, ir vietos lygmens bei teritorinę reformą) pagal viešojo administravimo principus, konsultuojantis su pilietine visuomene, siekiant stiprinti atskaitingą, efektyvią, skaidrią ir profesiniais nuopelnais bei faktais grindžiamą valstybės tarnybą su tinkamu etikos kodeksu ir be politinio spaudimo;

pagal viešojo administravimo reformos strategiją optimizuoti viešąjį administravimą nacionaliniu ir vietos lygmenimis;

reguliariai naudotis išankstiniais poveikio vertinimais; užtikrinti, kad būtų sistemingai vertinamos reformų sąnaudos, ir steigti tarpžinybinių konfliktų sprendimo forumus aukštu administraciniu ir politiniu lygmenimis;

siekiant pritraukti ir išlaikyti gabius darbuotojus, kurti skaidrią ir konkurencingesnę valstybės tarnautojų atlyginimų sistemą;

teikti piliečiams lengvai prieinamą informaciją apie jų teises į gerą administravimą, galimybę susipažinti su informacija, administracinę teiseną ir teisę prašyti kompensacijos, kad piliečiai žinotų, kur ir kaip gali paduoti skundą. Užtikrinti efektyvius ir konkrečius tolesnius veiksmus gavus piliečių prašymus ir skundus;

užtikrinti institucinius ir organizacinius patobulinimus, būtinus stiprinant parlamentinę priežiūrą, be kita ko, nustatant bendradarbiavimo su viešojo sektoriaus išorės auditoriais tvarką;

stiprinti Finansų ministerijos gebėjimą atlikti centrinio mokesčių administratoriaus funkciją ir užtikrinti fiskalinį tvarumą;

toliau gerinti viešųjų finansų valdymą ir efektyviai įgyvendinti atnaujintą viešųjų finansų valdymo strategiją;

siekiant užtikrinti prioritetines investicijas nacionaliniu lygmeniu pagal daugiametę biudžeto programą, parengti atnaujinamąją daugiametę viešojo investavimo programą, kuriai vadovautų Finansų ministerija;

užtikrinti institucinius ir organizacinius patobulinimus, būtinus stiprinant išorinę priežiūrą, be kita ko, toliau plėtojant Moldovos audito rūmų išorės audito veiklą pagal Tarptautinės aukščiausiųjų audito institucijų organizacijos standartus ir nustatant parlamento bendradarbiavimo su viešojo sektoriaus išorės auditoriais tvarką;

prireikus atlikti drausmines procedūras ir veiksmingai taikyti sankcijas;

laipsniškai keisti viešojo sektoriaus apskaitos ir išorės ataskaitų teikimo standartus.

ii)    Tolesnė teisingumo sektoriaus reforma, visų pirma užtikrinant teisminių institucijų, įskaitant prokuratūros tarnybas, kurios turėtų būti apsaugotos nuo politinio ar bet kokio kitokio netinkamo poveikio, nepriklausomumą, nešališkumą, profesionalumą ir efektyvumą. Dėl kai kurių visapusiškos teisingumo sektoriaus reformos aspektų gali reikėti atlikti Konstitucijos pakeitimus.

Trumpalaikiai prioritetai:

įgyvendinti galiojančius teisės aktus, kuriais reglamentuojama teisėjų, prokurorų, advokatų ir kitų teisės specialistų veikla, kad būtų užtikrintas visiškas nepakantumas korupcijai ir užkirstas kelias bet kokiam korumpuotam elgesiui;

užtikrinti, kad pagal naująjį teisinį pagrindą būtų taikoma skaidri sistema, kurioje teisėjai ir prokurorai būtų skiriami pagal nuopelnus, nustatant vieną bendrą skyrimo į pareigas teisminėse institucijose tvarką;

užtikrinti, kad būtų efektyviai įgyvendinamos teisėjų nepriklausomumo garantijos;

užtikrinti, kad būtų efektyviai įgyvendinamos drausmės taisyklės ir etikos kodeksai, įskaitant procesines garantijas, taikomas teisėjams ir prokurorams, taip pat užtikrinti Teismų inspekcijos savarankiškumą Aukščiausiosios teisėjų tarybos atžvilgiu ir visuomenei prieinamų apskundimo mechanizmų veikimą;

įgyvendinti teisės aktų, kuriais reglamentuojamas profesinis sąžiningumas teisingumo sektoriuje, rinkinį;

didinti Aukščiausiosios teisėjų tarybos sprendimų priėmimo proceso skaidrumą ir efektyvumą;

didinti Aukščiausiosios prokurorų tarybos nepriklausomumą pagal 2016 m. vasario 25 d. Prokuratūros įstatymo nuostatas ir spartinti visapusišką prokuratūros reformą;

užtikrinti teisingą bylos nagrinėjimą, teisę kreiptis į teismą ir procesines teises baudžiamosiose bylose, laikantis Moldovos įsipareigojimų pagal Europos žmogaus teisių konvenciją, Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikos ir kitų svarbių Europos Tarybos konvencijų, nustatant:

– teisės aktus ir priemones, kuriais siekiama garantuoti procesines įtariamųjų ir kaltinamųjų teises baudžiamosiose bylose;

– teisės aktus, priemones ir išteklius, kuriais siekiama garantuoti nusikaltimų aukų teisę kreiptis į teismą, teises į apsaugą, paramą ir kompensacijas, be kita ko, pagal baudžiamosios justicijos sistemą;

stiprinti teisinės pagalbos teikimo ir alternatyvaus ginčų sprendimo mechanizmų įgyvendinimą;

užtikrinti, kad veiktų efektyvi elektroninio teismų bylų tvarkymo sistema, kurioje bylos būtų patikimai skiriamos atsitiktine tvarka ir būtų rengiama teismų statistika.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti teisingumo sektoriaus institucijų nepriklausomumą, kad administracija, Vyriausybė ar Parlamentas negalėtų joms daryti politinio ar kitokio spaudimo;

įtvirtinti skaidraus teisėjų skyrimo ir paaukštinimo tarnyboje pagal nuopelnus tvarką; 

užtikrinti, kad Nacionalinis teisingumo institutas organizuotų pirminį ir tolesnį personalo mokymą pagal nustatytus poreikius;

įrodyti, kad imamasi priemonių didinant sąžiningumą ir atskaitomybę teisminėse institucijose, pavyzdžiui, tikrinamas kandidatų eiti pareigas patikimumas ir priimami apkaltinamieji nuosprendžiai su korupcija susijusių nusikaltimų bylose;

stengtis gerinti viešąją nuomonę apie teisminių institucijų nepriklausomumą, sąžiningumą, skaidrumą ir atskaitomybę;

daryti pažangą visapusiškai reformuojant prokuratūrą, be kita ko, skiriant specialius prokurorus organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos bylose;

padaryti didelę pažangą įgyvendinant Teismų struktūros tobulinimo įstatymą;

stiprinti asmenų, ypač moterų ir pažeidžiamų grupių, teisę kreiptis į teismą;

siekti labai sutrumpinti civilinių ir baudžiamųjų bylų nagrinėjimo trukmę;

siekti didinti teismų sprendimų priėmimo rodiklį.



iii)    Pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms užtikrinimas visapusiškai bendradarbiaujant žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos srityje. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, toliau nurodytose srityse.

Žmogaus teisės ir pagrindinės laisvės

Trumpalaikiai prioritetai:

parengti ir vėliau įgyvendinti naująjį Nacionalinį žmogaus teisių veiksmų planą, daugiausia dėmesio skiriant pažeidžiamiausioms grupėms, ir koordinuoti planavimą bei biudžeto procesus, kad būtų skiriama pakankamai išteklių šiam planui efektyviai įgyvendinti;

įsteigti nacionalinę tarybą ir sekretoriatą, kurie parengtų naująjį Nacionalinį žmogaus teisių veiksmų planą, stebėtų jo įgyvendinimą ir teiktų jo įgyvendinimo ataskaitas;

užtikrinti, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo priimti sprendimai būtų efektyviai vykdomi, ir sukurti veiksmingą parlamentinės jų vykdymo kontrolės mechanizmą;

daryti pažangą atliekant bandomąjį Europos regioninių arba mažumų kalbų chartijos įgyvendinimą septyniose vietovėse, siekiant pateikti Parlamentui šios chartijos ratifikavimo įstatymo projektą;

toliau įgyvendinti įstatymą dėl teisės gauti informaciją;

užbaigti ombudsmeno institucijos reformą, patobulinant 2014 m. balandžio 3 d. įstatymą Nr. 52 dėl ombudsmeno, atsižvelgiant į Venecijos komisijos rekomendacijas ir taikant finansines nuostatas pagal Paryžiaus principus;

užtikrinti nacionalinio kankinimų prevencijos mechanizmo veikimą pagal Europos konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį fakultatyvaus protokolo 18 straipsnio 3 dalį;

ratifikuoti Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 12 protokolą.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti įstatymų ir kitų teisės aktų, kuriais reglamentuojama kova su visų formų diskriminacija, įskaitant Įstatymą dėl lygybės užtikrinimo, taikymą ir stiprinti Diskriminacijos prevencijos ir šalinimo tarybos (Lygybės tarybos) gebėjimus;

atsižvelgti į Europos Tarybos organų ir ekspertų pateiktas rekomendacijas dėl Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos nuostatų laikymosi ir, su jais susitarus, tas rekomendacijas įgyvendinti;

užtikrinti, kad būtų efektyviai įgyvendinama Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, įskaitant jos 12 straipsnį (Lygybė prieš įstatymą) ir 14 straipsnį (Asmens laisvė ir saugumas);

toliau deinstitucionalizuoti vaikus;

toliau taikyti veiksmingas ikiteismines ir neteismines ginčų sprendimo priemones žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių srityje;

toliau leisti susipažinti su informacija apie piliečių teises ir tinkamus teisinius jų problemų sprendimus; 

skatinti, kad teisminėse, teisėsaugos ir administracinėse institucijose būtų gerbiamos žmogaus teisės ir laikomasi nediskriminavimo principo;

remiantis 2002 m. Venecijos komisijos ir 2013 m. ESBO rekomendacijomis įgyvendinti 1994 m. įstatymą dėl specialaus teisinio autonominio Gagaūzijos statuso;

pasirengti perduoti Teisingumo ministerijai Vidaus reikalų ministerijos ir kitų institucijų atsakomybę už kardomojo kalinimo centrus.

Saviraiškos laisvė

Trumpalaikiai prioritetai:

toliau dėti pastangas užtikrinti saviraiškos laisvę ir žiniasklaidos nepriklausomumą laikantis Europos Tarybos, Europos Sąjungos ir ESBO rekomendacijų;

pradėti nuolatinį dialogą siekiant dalytis geriausios praktikos pavyzdžiais, susijusiais su žiniasklaidos laisve ir pliuralizmu, garbės ir orumo įžeidimo dekriminalizavimu, žurnalistų šaltinių apsauga ir kultūrų įvairove žiniasklaidoje;

remiantis 2011 m. parengtu projektu, patvirtinti naują Audiovizualinės žiniasklaidos kodeksą, visiškai atitinkantį ESBO ir Europos Tarybos rekomendacijas;

sudaryti sąlygas užtikrinti visišką visuomeninių transliuotojų nepriklausomumą.



Pilietinės visuomenės bendradarbiavimas

Trumpalaikiai prioritetai:

įtraukti pilietinės visuomenės organizacijas, įskaitant darbdaviams atstovaujančias organizacijas ir profesines sąjungas, į informacijos rinkimo ir politikos stebėsenos veiklą;

patvirtinti 2017–2020 m. pilietinės visuomenės raidos strategiją.

Vidutinės trukmės prioritetai:

vis labiau įtraukti pilietinę visuomenę, įskaitant socialinius partnerius, į įstatymų ir kitų viešosios politikos dokumentų rengimo procesą;

stiprinti sistemą, kuria grindžiamas pilietinės visuomenės dalyvavimas kuriant viešąją politiką ir stebint jos įgyvendinimą;

remti ir stiprinti pilietinės visuomenės finansinės padėties tvarumą;

skatinti aktyvų pilietiškumą ir savanorystės dvasią.

Netinkamas elgesys ir kankinimas

Trumpalaikiai prioritetai:

veiksmingai reaguoti į bet kokį pranešimą apie netinkamą teisėsaugos pareigūnų elgesį su laikinai sulaikytais asmenimis, ypač kardomojo kalinimo metu.

Vidutinės trukmės prioritetai:

laikantis Nebaudžiamumo už sunkius žmogaus teisių pažeidimus šalinimo gairių (Europos Taryba, 2011 m.), parengti visapusišką nebaudžiamumo prevencijos ir kovos su juo politinę programą.

Vaikų teisės

Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti 2016–2020 m. veiksmų planą pagal 2014–2020 m. vaikų apsaugos strategiją.

Smurtas šeimoje

Trumpalaikiai prioritetai:

užtikrinti esamos teisės aktų sistemos, skirtos kovai su smurtu šeimoje, įgyvendinimą.

Vienodas požiūris (į vyrus ir moteris)

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti, kad su Europos standartais būtų suderintos sveikatos ir saugos taisyklės, motinystės atostogų taisyklės ir dirbančių tėvų vaiko priežiūros bei profesinių pareigų derinimo taisyklės;

skatinti moteris dalyvauti priimant sprendimus, taip pat viešajame ir politiniame gyvenime, ir vykdyti tikslinę veiklą šiose srityse.

Profesinių sąjungų teisės ir pagrindiniai darbo standartai

Vidutinės trukmės prioritetai:

toliau dėti pastangas, kad būtų užtikrinamos profesinių sąjungų teisės ir būtų laikomasi pagrindinių darbo standartų, atitinkančių Europos standartus ir Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvencijas;

daryti pažangą užtikrinant lyčių lygybę darbo rinkoje, ypač daug dėmesio skiriant moterų nedarbui ir vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumui;

daryti pažangą sprendžiant vaikų darbo problemą.



2.3.    Užsienio ir saugumo politika

Palaikant dialogą ir bendradarbiaujant bendros užsienio ir saugumo politikos (BUSP) srityje siekiama laipsniškos konvergencijos, be kita ko, su bendra saugumo ir gynybos politika (BSGP). Visų pirma bus sprendžiami konfliktų prevencijos ir krizių valdymo klausimai, taip pat regioninio stabilumo, nusiginklavimo, ginklų neplatinimo, ginklų kontrolės ir eksporto kontrolės klausimai. Bendradarbiavimas šioje srityje bus grindžiamas bendromis vertybėmis ir abipusiais interesais, bus siekiama labiau suderinti politiką ir didinti jos veiksmingumą, naudojantis dvišaliais, tarptautiniais ir regioniniais forumais. Bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

pasirašyti Europos Sąjungos ir Moldovos susitarimą dėl keitimosi įslaptinta informacija saugumo procedūrų.

Vidutinės trukmės prioritetai:

toliau skatinti taikų konfliktų sprendimą, taip pat tarptautinį stabilumą ir saugumą, remiantis veiksmingu daugiašališkumu;

glaudžiau bendradarbiauti ES sankcijų klausimais;

propaguoti suvereniteto ir teritorinio vientisumo, sienų neliečiamumo ir nepriklausomybės principus, kaip nustatyta Jungtinių Tautų Chartijoje ir ESBO Helsinkio baigiamajame akte;

stiprinti praktinį bendradarbiavimą konfliktų prevencijos ir krizių valdymo srityse, lengvinant Moldovos dalyvavimą ES vadovaujamose civilinio ir karinio krizių valdymo operacijose, ir teikti konsultacijas bei organizuoti mokymo veiklą BSGP srityje (remiantis nuo 2013 m. liepos 1 d. galiojančiu Susitarimu dėl dalyvavimo bendrųjų sąlygų ir daugiašale Rytų partnerystės BSGP grupės sistema).



Terorizmas, masinio naikinimo ginklų neplatinimas ir neteisėtas ginklų eksportas

Trumpalaikiai prioritetai:

keistis informacija apie teroristų organizacijas, grupes, jų veiklą ir jų rėmimo tinklus, laikantis tarptautinės teisės ir Šalių priimtų teisės aktų, be kita ko, pagal Moldovos operatyvinio ir strateginio bendradarbiavimo susitarimą su Europolu;

užtikrinti, kad kovos su terorizmu įstatymas būtų pagrįstas žmogaus teisėmis ir peržiūrėtas Venecijos komisijos;

bendradarbiauti dėl rizika grindžiamo muitinio tikrinimo, užtikrinant importuojamų, eksportuojamų ir tranzitu vežamų prekių saugumą ir apsaugą;

prisidėti prie terorizmo prevencijos.

Vidutinės trukmės prioritetai:

bendradarbiauti siekiant tarptautiniu mastu tvirčiau susitarti dėl žmogaus teisėmis grindžiamos kovos su terorizmu, be kita ko, dėl teisinės teroro aktų apibrėžties;

toliau gerinti nacionalinę kovos su terorizmu srities teisėkūros ir reglamentavimo sistemą, ypač pagal atitinkamas Jungtinių Tautų ir Europos Tarybos konvencijas, kaip antai pagal 2005 m. Europos Tarybos konvenciją dėl terorizmo prevencijos (CETS Nr. 196) bei jos papildomą protokolą ir Europos Tarybos konvenciją dėl pinigų plovimo, nusikalstamu būdu įgytų pajamų paieškos, arešto ir konfiskavimo bei terorizmo finansavimo (CETS Nr. 198);

teikti didesnę reikšmę radikalėjimo paskatų ir smurtiniam ekstremizmui palankių veiksnių supratimui bei šalinimui;

tirti galimybes bendradarbiauti, be kita ko, stiprinti gebėjimus aviacijos (įskaitant oro uostus) saugumo ir pažeidžiamų taikinių apsaugos srityje;

atrasti būdų bendradarbiauti kovojant su neteisėta prekyba ginklais ir naikinant sukauptas jų atsargas;

atrasti būdų bendradarbiauti ir keistis informacija neteisėtų ginklų aptikimo ir sekimo klausimais;

bendradarbiauti ir prisidėti kovojant su masinio naikinimo ginklų ir susijusių medžiagų, taip pat jų siuntimo į taikinį priemonių platinimu, visapusiškai laikantis esamų prievolių, kurias Šalys turi pagal tarptautines nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo sutartis bei susitarimus, taip pat kitų svarbių tarptautinių prievolių, ir jas įgyvendinant nacionaliniu mastu;

sukurti veiksmingą su masinio naikinimo ginklais susijusių prekių nacionalinės eksporto ir tranzito kontrolės sistemą, įskaitant masinio naikinimo ginklų dvejopo naudojimo technologijų galutinio naudojimo kontrolę, ir nustatyti veiksmingas sankcijas už eksporto kontrolės pažeidimus;

kovoti su neteisėta prekyba šaulių ir lengvaisiais ginklais ir jų šaudmenimis, laikantis esamų tarptautinių susitarimų ir JT Saugumo Tarybos rezoliucijų, taip pat įsipareigojimų, prisiimtų pagal kitus taikytinus šios srities tarptautinius dokumentus;

toliau bendradarbiauti įprastinių ginklų eksporto kontrolės srityje, atsižvelgiant į ES bendrąją poziciją dėl karinių technologijų ir įrangos eksporto kontrolės.

Padniestrės konfliktas

Vidutinės trukmės prioritetai:

išlaikyti visus esamus dialogo kanalus ir tęsti visų formų derybas siekiant atrasti perspektyvius abiejuose Dniestro upės krantuose žmonių patiriamų problemų sprendimo būdus ir visapusiškai bei taikiai išspręsti Padniestrės konfliktą, remiantis Moldovos suverenitetu ir teritoriniu vientisumu, išlaikant tarptautinės bendruomenės pripažintas jos sienas ir suteikiant Padniestrės regionui specialų teisinį statusą;

kurti geresnio Padniestrės konflikto sprendimo viziją, pasiūlant patrauklų abiem konflikto šalims priimtiną bendros ateities suvienytoje valstybėje planą;

tęsti veiksmingą ES ir Moldovos bendradarbiavimą sprendžiant Padniestrės konfliktą ir skatinant taikyti priemones, kuriomis stiprinamas pasitikėjimas sutartomis formomis, įskaitant konsultacijas dėl tvarkos, kuri bus taikoma išsprendus konfliktą;

stiprinti dialogą siekiant paaiškinti Asociacijos susitarimo naudingumą ir užtikrinti, kad jis būtų taikomas visoje Moldovos teritorijoje, kartu imantis priemonių legalizuoti kairiojo Dniestro upės kranto ekonominės veiklos vykdytojų veiklą;

su visomis suinteresuotosiomis šalimis tęsti konstruktyvų dialogą apie padėtį Moldovos sienos su Ukraina vidurio (Padniestrės) ruože.

Tarptautinis baudžiamasis teismas

Trumpalaikiai prioritetai:

įgyvendinti Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statutą ir su juo susijusius dokumentus, skiriant deramą dėmesį jo vientisumo išlaikymui.



2.4.    Bendradarbiavimas laisvės, saugumo ir teisingumo srityje

Moldova turėtų nuolat laikytis keturiose 2010 m. gruodžio 16 d. Vizų liberalizavimo veiksmų plano dalyse nustatytų reikalavimų. Siekiant išlaikyti bevizį režimą su ES, būtina efektyviai ir tvariai laikytis visų šiame veiksmų plane, įskaitant trečią jo dalį (Viešoji tvarka ir saugumas), nustatytų kriterijų. Pagal pakeistą bevizio režimo sustabdymo mechanizmą 1 tais atvejais, kai nebesilaikoma vieno arba daugiau iš šių kriterijų, kelionės be vizų gali būti sustabdytos. Jei kils pagrįstas susirūpinimas dėl veiksmų plane nustatytų konkrečių kriterijų laikymosi, Moldova Europos Sąjungos prašymu pateiks jai informaciją apie tai.

Be to, Šalys deramai atkreipia dėmesį į rekomendacijas, gautas po 2015 ir 2016 m. surengtų tarpusavio vertinimo vizitų, per kuriuos siekta įvertinti Moldovos teisingumo ir kovos su korupcija bei pinigų plovimu sektorius. Šioje srityje Moldova įsipareigoja remtis tomis rekomendacijomis kartu su kitomis ES rekomendacijomis, taip pat kitomis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis, rengdama savo teisingumo ir kovos su korupcija sričių politikos po 2016 m. dokumentus ir kovos su pinigų plovimu srities politikos po 2017 m. dokumentą.

Šalys taip pat bendradarbiaus toliau nurodytose srityse.

Asmens duomenų apsauga

Vidutinės trukmės prioritetai:

toliau derinti nacionalinę asmens duomenų apsaugos srities teisinę sistemą su ES teisės aktais, ypač Reglamentu Nr. 2016/679 (Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu);

toliau diegti teisinę asmens duomenų apsaugos sistemą visuose sektoriuose, kad būtų užtikrinama aukšto lygio, Europos priemones ir standartus atitinkanti duomenų apsauga;

toliau stiprinti Nacionalinio asmens duomenų apsaugos centro gebėjimus.



Kova su organizuotu nusikalstamumu

Trumpalaikiai prioritetai:

aiškiai apibrėžti ir atskirti policijos kompetenciją ir įgaliojimus, vykdytinus renkant žvalgybos informaciją ir renkant bei naudojant (teismo ekspertizės) įrodymus;

kurti ir efektyviai stiprinti finansų tyrimų sistemą, kurioje būtų užsiimama iš organizuoto nusikalstamumo įgyto turto paieška, areštu ir konfiskavimu.

Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti žvalgyba grindžiamos policijos veiklos koncepciją, pagal kurią turi būti taikoma gerai išvystyta rizikos ir grėsmių analizės bei valdymo sistema (Europolo metodika, taikoma atliekant jo Sunkių formų ir organizuoto nusikalstamumo grėsmių vertinimą, SOCTA). Į policijos darbą įtraukti bendruomeninio viešosios tvarkos palaikymo plėtrą ir specialiųjų tyrimo priemonių naudojimą;

bendradarbiaujant užtikrinti, kad būtų laipsniškai pradedama naudotis ir plačiau naudojamasi atitinkamomis Interpolo priemonėmis ir paslaugomis.



Policijos reforma

Trumpalaikiai prioritetai:

baigti kurti atskaitingą, patikimą ir veiksmingą policijos organizaciją kaip Vidaus reikalų ministerijos padalinį. Šios ministerijos politinis vadovavimas bus apribotas, ji tik nustatys strateginius policijos pajėgų darbo prioritetus ir bendras politikos gaires, tačiau neturės teisės duoti įsakymų (negalės nieko paliepti ar uždrausti) dėl policijos pajėgų operatyvinės veiklos;

didinti policijos atskaitomybę ir nepriklausomumą;

įsteigti nepriklausomą organą (pvz., parlamentinę komisiją), kuris tinkamai spręstų problemas, susijusias su struktūriniais policijos trūkumais (policijos smurto, sukčiavimo, korupcijos ir kitų problemų atvejus).

Vidutinės trukmės prioritetai:

toliau įgyvendinti 2016–2020 m. policijos plėtros strategiją, ypač daug dėmesio skiriant policijos pajėgų modernizavimui: a) žmogiškųjų išteklių valdymui, b) valdymo metodams ir c) praktiniams gebėjimams (užtikrinti pagarbą pagrindinėms žmogaus teisėms, kuria turi būti grindžiamas elgesys su policijos sulaikytais asmenimis; plėtoti veiksmingus santykius su plačiąja visuomene; atnaujinti savo darbo IRT aplinką; stiprinti gebėjimus atlikti nusikaltimo vietų tyrimus ir toliau tobulinti savo kovos su korupcija strategiją); atnaujinti savo darbo IRT aplinką; stiprinti gebėjimus atlikti nusikaltimo vietų tyrimus ir toliau tobulinti savo kovos su korupcija strategiją);

patvirtinti karabinierių pajėgų plėtros strategiją ir užtikrinti pažangą šią strategiją įgyvendinant;

sukurti veiksmingą liudytojų apsaugos sistemą (specialų padalinį) ir suteikti liudytojams būtinas apsaugos nuo bauginimo ir fizinio susidorojimo grėsmių garantijas;

puoselėti visos Vidaus reikalų ministerijos ir policijos organizacijos sąžiningumo ir etinių vertybių kultūrą. Nustatyti elgesio taisykles ir standartus, kad būtų užkirstas kelias policijos darbo normų pažeidimams ir dėl jų būtų efektyviai imtasi sankcijų. Sukurti policijos veiklos efektyvumo ir veiksmingumo vertinimo priemones;

įkurti Jungtinį teisėsaugos mokymo centrą, kad būtų užtikrintas pakankamas pirminis pareigūnų rengimas ir specializuotas kvalifikacijos kėlimas, įskaitant, kai reikia, itin specializuotus mokymo kursus. Remiantis Moldovos 2012 m. darbiniu susitarimu su ES policijos koledžu (CEPOL) bus užmegzti glaudūs Jungtinio teisėsaugos mokymo centro veiklos ryšiai su CEPOL;

gerinti asmenų kardomojo kalinimo policijoje sąlygas;

gerinti greitąjį reagavimą į įvykius.



Policijos bendradarbiavimas ir duomenų bazės

Trumpalaikiai prioritetai:

toliau plėtoti automatizuotą centralizuotą tyrimų ir baudžiamojo persekiojimo duomenų bazę (nacionalines e. bylų valdymo sistemas), kad būtų išvengta baudžiamųjų bylų sutapimo rizikos ir pavojaus, kad nebus susietos bylos, kurių geografinė ar net tarptautinė aprėptis neretai yra plati. Būtų geriausia, kad tokia sistema apimtų visus tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo ciklo aspektus, įskaitant informaciją apie turto susigrąžinimą, įšaldymą ir konfiskavimą;

toliau tobulinti nacionalinę statistikos priemonę, taikomą vertinant nusikalstamumą ir nusikaltimų išaiškinimo rodiklį. Ja reikėtų efektyviai naudotis kaip valdymo priemone nustatant naujus politikos prioritetus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti, kad centriniai tarptautinio policijos bendradarbiavimo padaliniai (nacionalinis Europolo padalinys, SIRENE biuras, Interpolo nacionalinis centrinis biuras) bendra administracine tvarka (pagal vieno langelio principą) galėtų naudotis atitinkamomis nacionalinėmis ir tarptautinėmis duomenų bazėmis;

stiprinti bendradarbiavimą ir keitimąsi duomenimis tarp Moldovos ir Europolo (kokybiniu ir kiekybiniu požiūriais) tarpvalstybinėse baudžiamosiose bylose.

Kova su neteisėtais narkotikais

Trumpalaikiai prioritetai:

dalyvauti Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) Europos narkotikų ir narkomanijos informaciniame tinkle (REITOX) ir atitinkamuose ENNSC organizuojamuose ekspertų susitikimuose;

aiškiai paskirstyti ir derinti užduotis tarp institucijų, kompetentingų mažinti narkotikų paklausą, ir tarp institucijų, dalyvaujančių mažinant narkotikų pasiūlą.

Vidutinės trukmės prioritetai:

plėsti visų kovos su narkotikais politikos aspektų koordinavimą, įtraukiant socialinius ir visuomenės sveikatos aspektus, vykdomąsias priemones, tarptautinį bendradarbiavimą ir jaunimo politiką;

patvirtinti ir įgyvendinti 2017–2018 m. nacionalinį veiksmų planą įgyvendinant Nacionalinę kovos su narkotikais 2011–2018 m. strategiją.



Prekyba žmonėmis

Patvirtinti ir įgyvendinti Nacionalinę prekybos žmonėmis prevencijos ir kovos su ja 2017–2022 m. strategiją, pagal kurią bus numatyta ir nacionalinė aukų nukreipimo į reikiamas tarnybas sistema.

Toliau integruoti informacijos srautą gerinant Moldovos nacionalinių tarpdisciplininių teisėsaugos institucijų padalinių ryšius ir bendradarbiavimą su Europolu, taip pat tarpusavio ryšius ir bendradarbiavimą tarp šių padalinių.

Užtikrinti teisėsaugos institucijų gebėjimų stiprinimą, kad būtų užtikrinamas bendradarbiavimas su ES agentūromis prekybos žmonėmis prevencijos ir kovos su ja srityje.

Kova su seksualine prievarta prieš vaikus ir vaikų seksualiniu išnaudojimu

Stiprinti atitinkamų tyrimų padalinio gebėjimą atpažinti seksualinės prievartos ir ypač vaikų pornografijos aukomis tapusius vaikus.

Sukurti reikiamas sistemas, kad būtų individualiai įvertintas kiekvieno seksualinės prievartos auka tapusio vaiko atvejis, siekiant suteikti specialią pagalbą ir paramą.

Skirti specialų atstovą seksualinės prievartos aukomis tapusiems vaikams, kai tėvų pareigų turėtojams neleidžiama atstovauti vaikui dėl interesų konflikto arba kai vaikas yra nelydimas ar atskirtas nuo šeimos.

Suteikti galimybę pasinaudoti tinkamomis intervencinėmis priemonėmis arba programomis valdant individualią riziką, susijusią su visais už seksualinę prievartą prieš vaikus ar seksualinį jų išnaudojimą teistais asmenimis.



Kova su kibernetiniais nusikaltimais

Trumpalaikiai prioritetai:

stiprinti bendradarbiavimą su Europolo Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu centru (EC3).

Vidutinės trukmės prioritetai:

investuoti į gebėjimų (įskaitant baudžiamosios teisenos institucijų gebėjimus) stiprinimą, praktinių žinių gilinimą ir specializaciją kovojant su kibernetiniais nusikaltimais, taip pat atsižvelgiant į sąsają su hibridinių grėsmių šalinimu (specialiai pritaikytais kovos su kibernetiniu nusikalstamumu veiksmais, dvišalėmis teisminių institucijų ir policijos programomis);

stiprinti bendradarbiavimą kovojant su kibernetiniu nusikalstamumu ir seksualiniu vaikų išnaudojimu, derinant prioritetus ir paprastinant ryšius tarp šių dviejų sričių;

tirti galimybes konkrečiai bendradarbiauti ypatingos svarbos infrastruktūros objektų apsaugos srityje;

stiprinti bendradarbiavimą didinant kibernetinį atsparumą ir parengtį: steigti kompiuterinių incidentų tyrimo tarnybas (CERT), padėti rengti nacionalinę kibernetinio saugumo strategiją, skatinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę;

bendromis jėgomis užtikrinti, kad būtų įgyvendinamos ESBO pasitikėjimo kibernetinėje erdvėje stiprinimo priemonės, kuriomis siekiama didinti skaidrumą ir stiprinti bendradarbiavimą regioniniu ir subregioniniu lygmenimis;

įgyvendinti Budapešto konvenciją, visų pirma jos nuostatas dėl proceso teisės vykdant šalies vidaus tyrimus, viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimo ir tarptautinio bendradarbiavimo.



Korupcijos ir interesų konfliktų prevencija ir kova su šiais reiškiniais

Trumpalaikiai prioritetai:

konsultuojantis su pilietinės visuomenės organizacijomis, priimti Profesinio sąžiningumo įstatymą, kurio nuostatos apimtų viešojo administravimo sektorių;

įgyvendinti įstatymą, pagal kurį visiems atitinkamiems pareigūnams privaloma pateikti turto deklaracijas ir pranešti apie galimus interesų konfliktus, ir užtikrinti veiksmingą šio įstatymo vykdymo užtikrinimo procedūrą. Turto ir galimų interesų konfliktų deklaracijų turinio tinkamumą turėtų vertinti Nacionalinė profesinio sąžiningumo kontrolės tarnyba, o susijusius nusikalstamų veikų tyrimus turėtų atlikti Nacionalinis kovos su korupcija centras. Vertinimai turėtų būti atliekami tinkama prioritetine tvarka, pagrindinį dėmesį skiriant aukšto rango pareigūnų, įskaitant teisėjus ir prokurorus, deklaracijoms;

užtikrinti pakankamus tolesnius veiksmus, kurių turėtų būti imamasi gavus įtartinas deklaracijas, ir sistemingai taikyti sankcijas (baudas, drausmines priemones ir kt.), kai pateikiamos melagingos deklaracijos, jas pateikti vėluojama arba nedeklaruojamas turtas. Prievolė įrodyti pinigų ar turto kilmę turi tekti atitinkamam pareigūnui. Reikia toliau skelbti viešas turto deklaracijas;

priimti įstatymus dėl proporcingų atgrasomųjų sankcijų prieš korupciją ir dėl teisinės neliečiamybės ribojimo baudžiamosiose ir administracinėse bylose;

patvirtinti ir pradėti efektyviai įgyvendinti naująją kovos su korupcija strategiją kaip strateginę priemonę, kuria siekiama užkirsti kelią korupcijai ir ją mažinti, vadovaujantis ES vertybėmis ir standartais. Stiprinti Nacionalinės kovos su korupcija strategijos įgyvendinimo stebėsenos grupės gebėjimus dirbti, glaudžiai bendradarbiaujant su Parlamentu ir pilietine visuomene;

užtikrinti veiksmingą bendradarbiavimą su atitinkamomis ES institucijomis ir įstaigomis, įskaitant Europos kovos su sukčiavimu tarnybą (OLAF), ir pagalbą joms atliekant patikras vietoje ir tikrinimus, susijusius su ES lėšų valdymu ir kontrole; tai turi būti daroma laikantis taikytinų taisyklių ir procedūrų.

Vidutinės trukmės prioritetai:

tobulinti mechanizmą, pagal kurį koordinuojami veiksmai ir bendradarbiaujama kovojant su korupcija tarp tokių kovai su korupcija skirtų agentūrų kaip Nacionalinis kovos su korupcija centras, Nacionalinė profesinio sąžiningumo kontrolės tarnyba, generalinė prokuratūra, Vidaus reikalų ministerijos vidaus apsaugos ir kovos su korupcija tarnyba ir Žvalgybos ir saugumo tarnyba;

sukurti veiksmingą mechanizmą, pagal kurį kova su korupcija, pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu būtų koordinuojama viešojoje administracijoje vyriausybės lygmeniu;

kurti skaidrius nuopelnais ir profesionalumu pagrįsto skyrimo į pareigas mechanizmus, pagal kuriuos būtų skiriami Profesinio sąžiningumo tarybos nariai, Nacionalinės profesinio sąžiningumo kontrolės tarnybos vadovybė ir profesinį sąžiningumą tikrinantys inspektoriai, siekiant užtikrinti, kad Nacionalinė profesinio sąžiningumo kontrolės tarnyba būtų nepriklausoma ir nepatirtų jokios politinės įtakos. Užtikrinti, kad Nacionalinė profesinio sąžiningumo kontrolės tarnyba galėtų naudotis reikiamais duomenų registrais, įskaitant visus valstybinius ir privačius duomenų įrašus, kad būtų užtikrinamas efektyvus turto ir asmeninių interesų tikrinimas. Užtikrinti, kad Profesinio sąžiningumo taryboje būtų atstovaujama pilietinei visuomenei;

stiprinti Nacionalinio kovos su korupcija centro vaidmenį kovojant su korupcija, siekiant gauti konkrečių rezultatų. Užtikrinti pakankamą jo biudžetą ir personalą, aiškias atsakomybės sritis, pakankamą kompetenciją ir reikiamą savarankiškumą, kad jis būtų apsaugotas nuo netinkamos politinės įtakos ir sėkmingai bendradarbiautų su kitomis teisėsaugos institucijomis, dalyvaujančiomis kovoje su korupcija, ypač su korupcijos bylų prokuratūra;

toliau didinti informuotumą apie įvairių formų ir rūšių korupciją ir apie tai, kaip jos išvengti. Reikėtų reguliariai rengti informacines kampanijas. Informavimo priemonės ir strategijos turėtų būti pritaikytos konkrečiai auditorijai, o jų poveikis turi būti reguliariai vertinamas;

stiprinti aukšto rango pareigūnų tyrimo ir patraukimo baudžiamojon atsakomybėn korupcijos bylose sistemą, užtikrinant teismo procesų skaidrumą ir nešališkumą, be kita ko, sudarant sąlygas apie tai atvirai informuoti žiniasklaidoje. Šiuo atžvilgiu korupcijos bylų prokuratūros darbas turėtų apimti tik aukšto lygio korupcijos bylas ir turėtų būti stiprinami jos gebėjimai kovoti su aukšto lygio korupcija;

pasiekti konkretesnių kovos su korupcija rezultatų, didinant su korupcija kovojančių institucijų darbo sėkmę efektyvesnėmis sankcijomis ir realiais teismo nuosprendžiais, ypač prieš aukšto rango pareigūnus;

plėtoti ir stiprinti visapusišką ir darnią teisės aktų sistemą, kuria skatinamas sąžiningumas viešajame sektoriuje;

nuodugniai ištirti bankų sukčiavimo atvejus, siekiant susigrąžinti pasisavintas lėšas, ir reguliariai bei skaidriai pranešti apie tokių tyrimų pažangą;

leisti ES susipažinti su „Kroll“ tyrimo antrojo etapo ataskaita;

užtikrinti elektroninės profesinio sąžiningumo užtikrinimo sistemos sąsają su visais valstybiniais ir privačiais duomenų įrašais, kurie yra reikalingi siekiant efektyviai patikrinti turimą turtą ir asmeninius interesus;

užtikrinti, kad būtų laipsniškai pereinama prie deklaracijų teikimo internetu;

stiprinti reguliarios savikontrolės, siekiant išvengti korupcijos, sistemą.



Kova su pinigų plovimu, terorizmo finansavimu ir finansiniais nusikaltimais

Trumpalaikiai prioritetai:

suderinti teisės aktus su ketvirtąja Direktyva dėl pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos;

užtikrinti, kad naujieji teisės aktai dėl kapitalo liberalizavimo ir mokestinių paskatų, taip pat esamų teisės aktų pakeitimai ir papildymai atitiktų Moldovos įsipareigojimus pagal Asociacijos susitarimą;

stiprinti Finansinės žvalgybos padalinio techninius ir operatyvinius gebėjimus siekiant efektyviai atlikti visas užduotis kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu srityje, ypač susijusias su finansinės žvalgybos tobulinimu;

Finansinės žvalgybos padalinys turėtų vis labiau ir aktyviau reaguoti į įtarimus pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, pradėdamas darbą nuo įstaigų, turinčių pareigą pranešti, kurios sistemingai praneša apie įtartinas operacijas, o jeigu jos apie tai nepraneša, prieš jas turėtų būti imtasi sankcijų;

stiprinti prevencinio turto įšaldymo tvarką, suteikiant atitinkamiems pranešantiems subjektams įgaliojimą sustabdyti įtartinas finansines operacijas;

įsteigti nacionalinę Turto susigrąžinimo tarnybą, kuri sustiprintų bendradarbiavimą ir taip padėtų kuo greičiau visos ES mastu atsekti nusikalstamu būdu įgytą turtą.

 Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti visa apimančią kovos su finansiniais nusikaltimais ir finansų tyrimų politiką (strategiją), kuria būtų siekiama paspartinti sudėtingus ir ilgus finansinių nusikaltimų srities tyrimus visose atitinkamose institucijose, įskaitant prokuratūrą. Į šią strategiją įtraukti finansų tyrimų ir žvalgyba grindžiamos policijos veiklos koncepciją, kad remiantis duomenų analize būtų galima aktyviai imtis vykdomųjų priemonių;

stiprinti ir įgyvendinti griežtą kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu teisės aktų sistemą, suderintą su JT Saugumo Tarybos rezoliucijomis ir Finansinių veiksmų darbo grupės (FATF) rekomendacijomis ir atitinkančią MONEYVAL tarpusavio vertinimų rezultatus;

įgyvendinti griežtus ir plataus užmojo teisės aktus dėl turto arešto ir konfiskavimo, kurie būtų griežtesni negu minimalūs ES lygmeniu nustatyti standartai, taigi apimtų ir, pavyzdžiui, nuostatas dėl ne apkaltinamuoju nuosprendžiu pagrįsto (civilinio) konfiskavimo;

stiprinti operatyvinį bendradarbiavimą konfiskavimo, turto susigrąžinimo ir turto valdymo srityse, veiksmingai palaikant ryšius ir keičiantis geriausios praktikos pavyzdžiais tarp Moldovos turto susigrąžinimo tarnybos ir ES;

stiprinti operatyvinį bendradarbiavimą tarp finansinės žvalgybos, policijos, finansų kontrolės, mokesčių ir muitinės tarnybų ir padalinių, didinant tarpusavio sąveikumą ir keičiantis duomenimis (pavyzdžiui, remiantis specialiais susitarimais, kurie sudaryti siekiant keistis duomenimis). Siekiant palengvinti operatyvinį bendradarbiavimą reikėtų paskirti tarnybų tarpusavio ryšių palaikymo pareigūnus. Reikėtų svarstyti galimybes organizuoti laikinus personalo mainus mokymo tikslais;

bendradarbiaujant su Jungtiniu teisėsaugos pareigūnų mokymo centru (žr. pirmiau), sudaryti mokymo programas, pagal kurias būtų aiškiai nustatytas finansinių nusikaltimų tyrėjų ir analitikų akreditavimo procesas, ir leisti dalyvauti kolegoms iš kitų sričių bei skatinti jų dalyvavimą mokyme atlikti finansų tyrimus. Mokant tyrėjus, prokurorus ir teisėjus, reikėtų deramai atsižvelgti į finansų tyrimų svarbą;

siekiant veiksmingiau įgyvendinti nacionalinius kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu teisės aktus, parengti gaires ir nurodymus įstaigoms, kurios turi pareigą pranešti ir sistemingai praneša apie įtartinas operacijas.

Bendradarbiavimas migracijos, prieglobsčio ir sienų valdymo srityse

Migracija ir prieglobstis

Trumpalaikiai prioritetai:

toliau įgyvendinti ES ir Moldovos susitarimą dėl readmisijos ir toliau teikti paramą Moldovos piliečių reintegracijai;

toliau teikti informaciją siekiant išaiškinti su kelionėmis be vizų susijusias teises ir pareigas, įskaitant informaciją apie patekimo į ES darbo rinką taisykles (be kita ko, per ES imigracijos portalą), apie ES teisėtos migracijos teisinį pagrindą (direktyvas dėl tam tikrų kategorijų trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų) ir apie atsakomybę už bet kokį piktnaudžiavimą dėl bevizio režimo įgytomis teisėmis, taip pat apie teises ir įsipareigojimus ES valstybių narių sveikatos apsaugos sistemose;

toliau plėtoti praktinį bendradarbiavimą remiantis ES ir Moldovos partneryste judumo srityje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

skatinti ir stiprinti bendradarbiavimą, remiantis ES ir Moldovos partneryste judumo srityje, aktyviai dalyvaujant ES valstybėms narėms ir skiriant ypatingą dėmesį migracijos ir vystymosi aspektui;

stiprinti esamą infrastruktūrą (įskaitant sulaikymo centrus) ir atsakingų įstaigų personalą siekiant užtikrinti veiksmingą neteisėtai Moldovoje gyvenančių ir (arba) tranzitu per ją vykstančių trečiųjų šalių piliečių grąžinimą iš Moldovos teritorijos, užtikrinti, kad būtų gerbiamos administracinio sulaikymo vietose esančių imigrantų žmogaus teisės, ir plėtoti integracijos sistemą;

stiprinti Migracijos ir prieglobsčio biuro, kaip pagrindinio migracijos apskaitos ir jos srautų valdymo sistemos dalyvio, veiklą: 1) stiprinant teisinę sistemą, priėmimo sąlygas ir dokumentų išdavimą užsieniečiams, 2) stiprinant regionines tarnybas, kovojančias su neteisėtu užsieniečių buvimu šalyje ir skaičiuojančias užsieniečius, 3) gerinant infrastruktūrą, taip pat skiriant reikalingus finansinius ir žmogiškuosius išteklius;

toliau stiprinti migracijos srautų duomenų rinkimo ir analizės sistemą, atnaujinant plataus masto migracijos profilį ir toliau rengiant migracijos ir prieglobsčio vertinimo ir rizikos analizės ataskaitas;

toliau efektyviai įgyvendinti prieglobsčio teisės aktus, kuriais nustatyta patikima asmenų, kuriems reikia tarptautinės apsaugos, sistema, stiprinant Priėmimo centro infrastruktūrą;

mokyti valstybės tarnautojus, Vidaus reikalų ministerijos darbuotojus, teisėjus ir teismo pareigūnus prieglobsčio ir migracijos klausimais;

išeivių bendruomenių reikalų srityje vadovautis integruotu požiūriu ir stiprinti nacionalinės bei vietos valdžios institucijų gebėjimus spręsti su išeivių bendruomenėmis susijusius klausimus;

atrasti daugiau veiksmingų būdų skatinti apykaitinę migraciją.

Sienų valdymas

Trumpalaikiai prioritetai:

toliau stiprinti sienų valdymą, išlaikyti aukštos kokybės pasienio kontrolę ir sienų stebėjimą, taip pat išplėsti ir atnaujinti stacionariųjų ir kilnojamųjų vaizdo stebėjimo priemonių sistemą;

stiprinti bendrą ES ir Moldovos sienos valdymą.

Vidutinės trukmės prioritetai:

toliau teikti pakankamą infrastruktūrą, techninę įrangą, IT sistemas ir finansinius bei žmogiškuosius išteklius pagal Moldovos integruoto sienų valdymo (ISV) strategiją ir veiksmų planą;

toliau stiprinti bendradarbiavimą sienų valdymo srityje su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (FRONTEX);

įgyvendinti tarpvalstybinio bendradarbiavimo iniciatyvas ir stiprinti bendradarbiavimą su ES valstybėmis narėmis, padedant stiprinti ir plėtoti FRONTEX valdomą EUROSUR bendrą pasienio žvalgybos vaizdo sistemą, šiuo tikslu sukuriant regioninį tinklą kartu su Rumunija ir kitomis regiono šalimis;

gerinti padėties stebėjimą nacionaliniu ir vietos lygmenimis, stiprinant rizikos analizę, informacijos analizę ir keitimąsi informacija su nacionalinio ir tarptautinio lygmenų partneriais.

Teisinis bendradarbiavimas

Vidutinės trukmės prioritetai:

stiprinti Moldovos ir Eurojusto bendradarbiavimą (kokybiniu ir kiekybiniu požiūriais) tarpvalstybinėse baudžiamosiose bylose;

toliau stiprinti teisminį bendradarbiavimą civilinėse ir komercinėse bylose:

prisijungiant prie daugiašalių teisminio bendradarbiavimo civilinėse bylose konvencijų, visų pirma prie 1970 m. Konvencijos dėl įrodymų civilinėse arba komercinėse bylose paėmimo užsienyje, ir jas įgyvendinant;

prisijungiant prie vaikų apsaugos daugiašalių konvencijų, ypač Hagos konferencijos konvencijų dėl tarptautinės privatinės teisės šeimos teisės srityje, ir jas įgyvendinant;

pasirengiant prisijungti prie 1996 m. Konvencijos dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės, pripažinimo, vykdymo ir bendradarbiavimo tėvų pareigų ir vaikų apsaugos priemonių srityje ir ją įgyvendinti, visų pirma įvertinant tam reikalingus nacionalinius pajėgumus ir išteklius;

stiprinti teisminį bendradarbiavimą baudžiamosiose bylose, prisijungiant prie atitinkamų, ypač Europos Tarybos, konvencijų ir jas įgyvendinant.



2.5.    Prekyba ir su prekyba susiję klausimai (išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė, IVLPE)

Išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė yra svarbi Asociacijos susitarimo dalis, todėl tikimasi, kad šios dalies nuostatų, išdėstytų Susitarimo V antraštinėje dalyje (Prekyba ir su prekyba susiję klausimai), įgyvendinimas bus laikomas prioritetu atsižvelgiant į bendrą jos svarbą pagal Asociacijos susitarimą ir svarbą ES ir Moldovos santykiams.

Prekyba prekėmis

Šalys bendradarbiaus įgyvendinant prekių, įskaitant energiją, patekimo į rinką nuostatas, visų pirma organizuojant bendras konsultacijas, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

toliau tobulinti prekybos srities ir tiekimo balanso statistiką, kad Šalys galėtų tinkamai taikyti kovos su priemonių vengimu mechanizmą;

bendradarbiauti įgyvendinant veiksmų gaires, kuriomis siekiama didinti Moldovos konkurencingumą;

keistis informacija apie su patekimu į rinką susijusias permainas Moldovoje ir jos politiką dėl patekimo į rinką;

įgyvendinti priemones, kuriomis gerinama verslo aplinka prekybos veiklos vykdytojams.

Vidutinės trukmės prioritetai:

stiprinti Moldovos eksporto pajėgumą, be kita ko, pradedant finansinės ir nefinansinės paramos (subsidijų) individualiai įmonių eksporto plėtrai programas;

stiprinti ES ir Moldovos bendradarbiavimą rengiant ir įgyvendinant teisės aktus, kurių gali reikėti IVLPE nuostatoms įgyvendinti;

užtikrinti, kad būtų laikomasi su prekyba susijusių energetikos nuostatų;

įgyvendinti 2018–2020 m. eksporto siekius pagal 2016–2020 m. Nacionalinę investicijų pritraukimo ir eksporto skatinimo strategiją, įskaitant šios strategijos laikotarpio vidurio peržiūrą 2018 m.



Techniniai reglamentai, standartizacija ir susijusi infrastruktūra

Šalys bendradarbiaus siekdamos atitikties ES techniniams reglamentams, standartizacijos, metrologijos, akreditavimo, atitikties vertinimo procedūroms ir rinkos priežiūros sistemai, kaip numatyta Asociacijos susitarime ir konkrečiai jo dalyje dėl IVLPE.

Šie parengiamieji veiksmai apims darbą pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

keistis informacija apie įsipareigojimų vykdymą derinant nacionalinės teisės aktus su Sąjungos acquis, kaip nustatyta atitinkamuose Susitarimo prieduose, ir apie jų vykdymo užtikrinimą;

stiprinti administracinius atitinkamų valdžios organų, institucijų ir agentūrų gebėjimus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

plėtoti su techninių reglamentų, standartizacijos, metrologijos, akreditavimo, atitikties vertinimo procedūrų ir rinkos priežiūros sistemos administravimu susijusią infrastruktūrą, be kita ko, kurti nacionalinę informacinę sistemą;

plėtoti arba stiprinti bendradarbiavimą ir prireikus siekti narystės atitinkamose tarptautinėse ir ES organizacijose, tokiose kaip EURAMET, EA, CEN, CENELEC, ETSI, WELMEC;

keistis informacija apie kitus svarbius Moldovos planų techninių prekybos kliūčių srityje aspektus ir atitinkamus terminus;

bendradarbiaujant su Moldovos privačiajam sektoriui atstovaujančiais organais, organizuoti ir įgyvendinti visapusiško informavimo, orientavimo ir konsultavimo kampaniją ir veiksmus siekiant padėti Moldovos verslo bendruomenei geriau suprasti produktams taikomas ES taisykles ir reikalavimus, keliamus pateikiant produktus rinkai;

bendradarbiauti per parengiamąjį procesą siekiant sudaryti Susitarimą dėl pramonės produktų atitikties vertinimo ir pripažinimo.



Sanitarinės ir fitosanitarinės priemonės

Šalys bendradarbiaus siekdamos labiau suderinti Moldovos sanitarinius ir fitosanitarinius maisto ir pašarų standartus, augalų sveikatos ir gyvūnų sveikatos bei gerovės teisės aktus ir praktiką su atitinkamomis ES normomis, kaip nustatyta atitinkamuose Asociacijos susitarimo prieduose. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

supaprastinti žemės ūkio maisto produktų importo ir eksporto sertifikavimą;

rengti ir įgyvendinti 2017–2022 m. maisto saugos strategiją;

stiprinti Nacionalinės maisto saugos agentūros ir Žemės ūkio ministerijos bendradarbiavimą siekiant parengti ir įgyvendinti sanitarinių ir fitosanitarinių priemonių srities teisėkūros reformas;

stiprinti administracinius gebėjimus, mokant atsakingų vyriausybės ir vykdomųjų tarnybų bei agentūrų darbuotojus rengti ir įgyvendinti teisės aktus pagal ES teisės normas;

kartu su susijusiomis agentūromis, įmonėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis rengti informacines kampanijas dėl reikalavimų, kurių reikia laikytis norint patekti į ES rinką, o su pilietine visuomene – dėl vartotojams svarbių maisto ir pašarų saugos aspektų (RASFF);

pasiekti, kad visos vykdant oficialiąją kontrolę dalyvaujančios laboratorijos būtų akredituotos pagal tarptautinius standartus, taigi būtų įvykdyti reikalavimai dėl sanitarinių ir fitosanitarinių priemonių eksportuojant prekes ir būtų sustiprinta maisto sauga Moldovos vidaus rinkoje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

pertvarkyti Nacionalinę maisto saugos agentūrą ir stiprinti jos gebėjimus remiantis būsimos naujos 2017–2022 m. maisto saugos strategijos nuostatomis;

baigti įgyvendinti dabartinę Moldovos maisto saugos strategiją, ypač daug dėmesio skiriant teisės aktų kokybei ir gebėjimams užtikrinti jų vykdymą, ir pašalinti visus nustatytus trūkumus;

suderinti šalies įstatymus su Sąjungos teisės aktais, išvardytais atitinkamuose Susitarimo prieduose, ir užtikrinti efektyvų jų įgyvendinimą bei vykdymą;

pagal ES reikalavimus toliau gerinti infrastruktūrą ir reikiamus susijusius gebėjimus įgyvendinti teisės aktus, visų pirma gyvūnų sveikatos, augalų sveikatos, maisto saugos laboratorijų ir pasienio kontrolės postų srityse;

baigti kurti ankstyvojo perspėjimo dėl maisto ir pašarų, gyvūnų sveikatos ir augalų sveikatos bei saugos sistemą.



Muitinės procedūrų ir prekybos lengvinimas

Šalys bendradarbiaus siekdamos suderinti Moldovos teisės aktus su ES teise, ES muitinių projektais ir nurodytais tarptautiniais standartais, kaip nustatyta Asociacijos susitarimo 5 skyriuje ir atitinkamuose prieduose. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

suderinti Moldovos teisės aktus su Europos Sąjungos muitinės kodeksu;

toliau įgyvendinti strateginę muitinių bendradarbiavimo programą;

toliau modernizuoti Moldovos muitinės administraciją ir jos infrastruktūrą ir organizuoti darbuotojų mokymą, visų pirma siekiant stiprinti į paslaugas orientuotą kultūrą be korupcijos;

parengti veiksmų gaires, planuojant Moldovos prisijungimą prie Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros, ir sudaryti tam skirtą projektų darbo grupę;

siekiant užkirsti kelią neteisėtai prekybai, įskaitant prekybą akcizais apmokestinamomis prekėmis, aktyviau palaikyti dialogą kovos su sukčiavimu klausimais, visų pirma glaudžiau bendradarbiaujant pagal Protokolą dėl administracinės tarpusavio pagalbos muitinės veiklos srityje;

užtikrinti, kad būtų efektyviai vykdomi Moldovos teisės aktai dėl geografinių nuorodų ir intelektinės nuosavybės teisių apsaugos, ir tinkamai dėl to mokyti muitinės pareigūnus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

suderinti Moldovos įgaliotųjų ekonominės veiklos vykdytojų sistemą su atitinkama ES sistema, numatant tarpusavio pripažinimo galimybę;

suderinti teisės aktus ir nustatyti sąlygas, kuriomis Moldova prisijungs prie Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros;

toliau paprastinti ir modernizuoti muitinės procedūras ir užtikrinti efektyvų jų vykdymą;

bendradarbiauti dėl rizika grindžiamo muitinio tikrinimo ir dalijantis svarbia informacija, kuria padedama gerinti rizikos valdymą ir tiekimo grandinių saugumą, lengvinti teisėtą prekybą ir didinti importuojamų, eksportuojamų ar tranzitu vežamų prekių saugą ir saugumą;

spartinti procedūras siekiant greitai prisijungti prie Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos Protokolo dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais panaikinimo ir jį įgyvendinti.



Prekių kilmės taisyklės

Šalys bendradarbiaus įgyvendinant prekių kilmės taisykles, nustatytas Asociacijos susitarimo protokole ir pagrįstas Moldovos prisijungimu prie Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių regioninės konvencijos. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

apsvarstyti ir, jei reikia, peržiūrėti esamas procedūras, kurias Moldovos muitinės administracija taiko tvirtindama ir tikrindama prekių kilmę.

Vidutinės trukmės prioritetai:

padėti Moldovai įvykdyti savo įsipareigojimus, prisiimtus prisijungus prie minėtos konvencijos;

rengti Moldovos muitinės darbuotojų mokymą lengvatinės prekių kilmės tvirtinimo ir tikrinimo srityje.

Įsisteigimas, prekyba paslaugomis ir elektroninė prekyba

Šalys tęs dialogą įsisteigimo, prekybos paslaugomis ir elektroninės prekybos temomis pagal atitinkamas Asociacijos susitarimo nuostatas. Jos vykdys prisiimtus paslaugų srities įsipareigojimus, kaip nustatyta atitinkamuose Asociacijos susitarimo prieduose. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

organizuoti mokymą ir užtikrinti pakankamus administracinius gebėjimus, reikalingus teisės aktų derinimo veiklai;

užtikrinti, kad būtų reguliariai keičiamasi informacija apie numatomą arba vykdomą teisėkūros darbą pasirinktose srityse, kuriose numatyta suderinti teisės aktus, ir šiuo tikslu palaikyti dialogą;

užtikrinti, kad paslaugų teikimo ir įsisteigimo Moldovoje teisinė sistema atitiktų esamas teises ir pareigas ir būtų galima efektyviai vykdyti įsipareigojimus leisti patekti į šalies rinką pagal išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės (IVLPE) nuostatas.

Einamieji mokėjimai ir kapitalo judėjimas

Šalys tęs dialogą dėl kapitalo judėjimo ir mokėjimų, visų pirma siekdamos stebėti, kaip laikomasi visų pagal Asociacijos susitarimą prisiimtų įsipareigojimų.



Viešieji pirkimai

Šalys bendradarbiaus Moldovai įgyvendinant Asociacijos susitarimo Viešųjų pirkimų skyriaus nuostatas ir susijusias reformas. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

koordinuoti Moldovos viešųjų pirkimų teisinės sistemos derinimo darbą su Europos Komisija;

laiku teikti tikslią informaciją apie Moldovos teisės aktų pakeitimus, ypač kai planuojama imtis teisėkūros darbo, turėsiančio įtakos viešųjų pirkimų politikai ir vykdymui;

patvirtinti ir pradėti įgyvendinti Moldovos viešųjų pirkimų strategiją, taip sukuriant veiksmingą, konkurencingą, atskaitingą ir skaidrią viešųjų pirkimų sistemą, kuria bus pagrįstas ir užtikrintas Moldovos piliečių ir tarptautinės bendruomenės pasitikėjimas viešųjų pirkimų veikla;

stiprinti reikiamą kompetenciją ir administracinius gebėjimus, kad būtų padidintas viešųjų pirkimų procesų efektyvumas, įskaitant tuos aspektus, kuriais galima prisidėti prie pažangaus, tvaraus ir integracinio Moldovos ekonomikos augimo;

laiku teikti tikslią informaciją apie Moldovos teisės aktų pakeitimus, ypač kai planuojama imtis teisėkūros darbo, turėsiančio įtakos viešųjų pirkimų politikai ir vykdymui.

Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti Moldovos viešųjų pirkimų strategiją;

užtikrinti nacionalinę viešųjų pirkimų reformą, laipsniškai suderinant nuostatas su aktualia ir atnaujinta ES teisine sistema, ir užtikrinti, kad ji būtų tinkamai įgyvendinama ir vykdoma;

stiprinti reikiamą už viešųjų pirkimų politikos įgyvendinimo priežiūrą atsakingų įstaigų kompetenciją ir administracinius gebėjimus;

užtikrinti, kad Nacionalinė skundų nagrinėjimo agentūra būtų nepriklausoma ir turėtų pakankamai administracinių gebėjimų, kad galėtų suteikti veiksmingų teisių gynimo priemonių pagal atitinkamus ES teisės aktus;

toliau įgyvendinti elektroninius viešuosius pirkimus ir tobulinti tam skirtos IT priemonės funkcijas;

suderinti teisių gynimo priemonių sistemą su ES acquis dėl nepriklausomumo, sąžiningumo ir skaidrumo standartų, kad būtų galima greitai ir kompetentingai nagrinėti skundus;

apsvarstyti galimybę steigti centrines perkančiąsias organizacijas ir užtikrinti, kad visos perkančiosios organizacijos ir subjektai turėtų pakankamą personalą ir reikiamus išteklius savo veiklai vykdyti;

priimti ir įgyvendinti viešųjų paslaugų, koncesijos ir viešojo bei privačiojo sektorių partnerystės srities viešųjų pirkimų teisės aktus, suderintus su atitinkamais ES teisės aktais.

Intelektinės nuosavybės teisės (INT)

Šalys bendradarbiaus derinant Moldovos teisės aktus su ES teisės aktais ir tarptautiniais standartais, skirtais intelektinės nuosavybės teisių apsaugai, kaip nustatyta Asociacijos susitarime. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

imtis priemonių didinti visuomenės informuotumą intelektinės nuosavybės teisių apsaugos srityje ir užtikrinti sėkmingą dialogą su šių teisių turėtojais;

užtikrinti, kad būtų tinkamai įgyvendinami šios srities nacionalinės teisės aktai ir atitinkami standartai ir jų būtų laikomasi, taip pat kurti pagal Asociacijos susitarimą taikytinas INT įgyvendinimo ir užtikrinimo stebėsenos priemones.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti, kad abiejų Šalių teisių turėtojų intelektinės nuosavybės teisės būtų pakankamai ir efektyviai saugomos ir kad būtų taikomos tinkamos šių teisių užtikrinimo priemonės;

stiprinti atsakingų valdžios institucijų ir vykdomųjų agentūrų, įskaitant Moldovos muitinės administraciją, gebėjimus užtikrinti nuostatų vykdymą ir reguliariai pranešti apie su administraciniais gebėjimais susijusią padėtį;

užtikrinti, kad būtų sukurta tinkama teisinė sistema, kurioje teisių turėtojams būtų garantuota teisė kreiptis į teismą ir būtų nustatytos ir veiksmingai taikomos sankcijos;

stiprinti atitinkamas institucines struktūras, taip pat Valstybinę intelektinės nuosavybės apsaugos agentūrą ir teisių kolektyvinio administravimo organizacijas; stiprinti bendradarbiavimą su trečiųjų šalių valdžios institucijomis, kolektyvinio administravimo organizacijomis ir pramonės asociacijomis;

įgyvendinti standartus, kurie nustatyti Intelektinės nuosavybės teisių gynimo direktyvoje 2004/48/EB ir 2013 m. birželio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 608/2013 dėl muitinės atliekamo intelektinės nuosavybės teisių vykdymo užtikrinimo;

imtis veiksmingų kovos su klastojimu ir piratavimu priemonių ir užtikrinti, kad teisių užtikrinimo teisės aktai ir sankcijos už intelektinės nuosavybės teisių pažeidimus būtų veiksmingai įgyvendinami pagal INT nacionalinę laikotarpio iki 2020 m. strategiją, taip pat reguliariai teikti materialiais ir išmatuojamais tiksliniais rodikliais bei duomenimis pagrįstas ataskaitas.



Konkurencija

Šalys bendradarbiaus įgyvendinant Asociacijos susitarimo konkurencijos skyriaus nuostatas ir susijusias reformas. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti, kad Moldovos institucine struktūra ir jos administraciniais gebėjimais būtų garantuojamas veiksmingas ir nešališkas konkurencijos teisės aktų įgyvendinimas ir užtikrinamos vienodos sąlygos visiems ekonominės veiklos vykdytojams;

stiprinti dialogą apie šios srities teisės aktų vykdymo užtikrinimo patirtį ir kitus su konkurencija susijusius teisėkūros pakeitimus, be kita ko, organizuojant atitinkamų institucijų darbuotojų mokymą ir prireikus konsultuojantis su ekspertais dėl to, kaip apskritai turi būti užtikrinamas valstybės pagalbos taisyklių laikymasis.

Skaidrumas

Šalys skirs ypač daug dėmesio darbui siekiant toliau nurodytų tikslų.

Trumpalaikiai prioritetai:

parengti vyriausybės komunikacijos strategiją ir nustatyti pagrindines temas, kuriomis turėtų būti grindžiamos administracijos komunikacijos pastangos;

stiprinti vyriausybės komunikacijos tarnybos strateginio planavimo gebėjimus;

apsvarstyti skaidraus politikos formavimo geriausią praktiką ir patirtį, ypač į politinį dialogą įtraukiant pilietinę visuomenę;

keistis informacija ir rengti atitinkamą mokymą, be kita ko, dėl komunikacijos priemonių ir konsultacijų su suinteresuotaisiais subjektais;

rengti seminarus ir kitus renginius plačiajai visuomenei ir per juos aiškinti, kaip bus įgyvendinamas Asociacijos susitarimas ir vyks teisės aktų derinimo procesas.

Vidutinės trukmės prioritetai:

laikytis skaidrumo įsipareigojimų formuojant prekybos srities politiką ir apsvarstyti, kokių priemonių dėl to gali reikėti imtis;

gerinti laisvą ir lengvą informacijos prieinamumą visuomenei pagal įstatymus.

Prekyba ir darnus vystymasis

Šalys tęs dialogą ir toliau dirbs spręsdamos į atitinkamą Asociacijos susitarimo skyrių įtrauktus klausimus. Bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai ir vidutinės trukmės prioritetai:

keistis informacija apie atitinkamos vidaus politikos programos įgyvendinimą arba su darniu vystymusi susijusių tarptautinių įsipareigojimų vykdymą;

svarstyti, kaip turi būti efektyviai įgyvendinami pagal šį Susitarimo skyrių prisiimti įsipareigojimai įtraukti suinteresuotuosius subjektus ir palaikyti pilietinės visuomenės dialogą;

užtikrinti, kad darbo inspekcija atitiktų tarptautinius ir ES principus;

dalytis geriausios praktikos pavyzdžiais ir susijusia patirtimi.

Šalys atsižvelgs į tai, kad 2.2 skirsnyje nustatyti profesinių sąjungų teisių ir pagrindinių darbo standartų prioritetai ir 2.6 skirsnyje (Užimtumas, socialinė politika ir lygios galimybės) nurodyti prioritetai yra labai svarbūs įgyvendinant Prekybos ir darnaus vystymosi skyriaus nuostatas, todėl jiems reikėtų skirti dėmesio pagal šią Asociacijos susitarimo dalį.



2.6.    Ekonominė plėtra ir rinkos galimybės

Šalys bendradarbiaudamos padės Moldovai kurti visapusiškai veiksmingą rinkos ekonomiką ir jos politiką vis labiau derinti su ES politika pagal pagrindinius makroekonominio stabilumo, patikimų viešųjų finansų, tvirtos finansų sistemos ir tvaraus mokėjimų balanso principus. Taip bendradarbiaujant visų pirma bus padedama siekti toliau nurodytų tikslų.

Trumpalaikiai prioritetai:

įgyvendinti su Tarptautiniu valiutos fondu suderintą reformų programą;

patvirtinus makrofinansinės paramos operaciją, dėl kurios susitarta su ES, pradėti ją vykdyti.

Vidutinės trukmės prioritetai:

baigti įgyvendinti su Tarptautiniu valiutos fondu suderintą reformų programą;

visapusiškai įgyvendinti patvirtintą makrofinansinės paramos operaciją, dėl kurios susitarta su ES;

stebėti makroekonominius pokyčius, svarstyti svarbiausius politikos uždavinius ir keistis informacija apie geriausią praktiką, stiprinant nuolatinį dialogą makroekonomikos klausimais, siekiant gerinti ekonominės politikos rengimo kokybę;

toliau stiprinti Nacionalinio Moldovos banko ir Nacionalinės finansų rinkų komisijos nepriklausomumą, reglamentavimo įgaliojimus ir gebėjimus. Dalytis ES patirtimi, susijusia su pinigų ir valiutos kurso politika, taip pat su finansų ir bankų sektoriaus reguliavimo ir priežiūros politika, siekiant toliau stiprinti Moldovos gebėjimus šiose srityse;

vykdant fiskalines reformas, be kita ko, gerinant parlamentinės biudžeto priežiūros vykdymą, gerinti viešųjų finansų tvarumą ir valdymą;

toliau tobulinti atviro, konkurencingo ir skaidraus privatizavimo taisykles ir procedūras ir jas įgyvendinti pagal geriausią ES praktiką.



Bendrovių teisė, apskaita, auditas ir įmonių valdymas

Šalys bendradarbiaudamos padės Moldovai pasirengti įgyvendinti atitinkamuose Asociacijos susitarimo prieduose nurodytus ES teisės aktus ir tarptautinius dokumentus, visų pirma pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

Šalių sutarta forma ir tinkamu laiku keistis aktualia ir tikslia informacija apie esamų teisės aktų padėtį ir jų atitiktį ES teisės aktams, kad ES teisės aktai būtų įgyvendinami pagal sutartą tvarkaraštį;

nustatyti sritis, kuriose reikėtų organizuoti mokymą, stiprinti gebėjimus ir perteikti praktinę patirtį;

supaprastinti inspekcijų ir įvairių tikrinimo įstaigų sistemą, kad padidėtų jos efektyvumas ir sumažėtų korupcijos mastas, siekiant galutinių tikslų pagerinti verslo aplinką ir geriau užtikrinti, kad būtų laikomasi įstatymų ir standartų.

Vidutinės trukmės prioritetai:

stiprinti Moldovos valstybės institucijų, dalyvaujančių įgyvendinant bendrovių teisę, apskaitą ir auditą ir įmonių valdymą, administracinius gebėjimus;

siekti sukurti įmonių tikrosios nuosavybės ir teisinių struktūrų registrus.



Užimtumas, socialinė politika ir lygios galimybės

Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

užtikrinti, kad būtų sudarytos pagrindinės sąlygos darbo inspekcijai efektyviai dirbti;

toliau skatinti socialinį dialogą, be kita ko, stiprinant socialinių partnerių gebėjimus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti atitinkamuose Asociacijos susitarimo prieduose nurodytus sveikatos ir saugos darbe, darbo teisės ir darbo sąlygų srities ES teisės aktus, visų pirma:

stiprinti sveikatos ir saugos darbe bei darbo teisės sričių administracinius ir reikalavimų vykdymo užtikrinimo gebėjimus, visų pirma darbo inspekcijos ir atitinkamų teisminių institucijų gebėjimus;

stiprinti socialinių partnerių gebėjimus (pvz., mokyti apie ES sveikatos ir saugos teisės aktus ir standartus, taip pat apie darbo teisę);

formuoti strateginį požiūrį į užimtumą, siekiant kurti daugiau ir geresnių darbo vietų, kuriose būtų palaikomos deramos darbo sąlygos, darbo rinkoje geriau derinti darbo jėgos pasiūlą ir paklausą ir skatinti aktyvios paramos bei efektyvaus įdarbinimo tarnybų paslaugas, skatinti įtraukiąją darbo rinką; įgyvendinti Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) ir Moldovos sutartas nacionalines deramo darbo skatinimo programas;

stiprinti už užimtumo ir socialinės politikos rengimą ir įgyvendinimą atsakingų administracinių institucijų, visų pirma užimtumo tarnybų ir socialinių tarnybų, gebėjimus.



Vartotojų apsauga

Siekdamos, kad Moldova pasirengtų įgyvendinti atitinkamame Asociacijos susitarimo priede nurodytus ES teisės aktus ir tarptautinius dokumentus, Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

peržiūrėti visus Moldovoje iki šiol priimtus vartotojų apsaugos teisės aktus, atsižvelgiant į neseniai šioje srityje priimtus ES acquis teisės aktus (kurie išvardyti Asociacijos susitarimo IV priede);

įgyvendinti daugiametį Vartotojų apsaugos agentūros institucinės plėtros planą;

įgyvendinti daugiametį Moldovos nacionalinės maisto saugos agentūros institucinės plėtros planą.

Vidutinės trukmės prioritetai:

sukurti ir pradėti taikyti nacionalinę sistemą, kurioje nacionalinio lygmens suinteresuotieji subjektai galėtų efektyviai palaikyti ryšius dėl pavojingų vartojimo (ne maisto) prekių ir jas atšaukti iš prekybos;

sukurti ir pradėti taikyti RASFF pagrįstą sistemą, kurioje būtų keičiamasi informacija apie pavojingas vartotojams parduodamas maisto prekes;

integruoti įvairius maisto saugos tikrinimo punktus (pasienio kontrolės postus, augalų sveikatos ir gyvūnų sveikatos tarnybas ir Nacionalinį žemės ūkio kultūrų ir dirvožemio tyrimų bei sertifikavimo centrą) į vieną bendrą ir valdomą informacinę valdymo sistemą;

toliau plėtoti ir stiprinti rizika grindžiamas valdymo analizės kontrolės procedūras, taikomas maisto ir ne maisto produktams;

reguliariai vertinti daugiametį Vartotojų apsaugos agentūros institucinės plėtros planą ir, jei reikės, jį persvarstyti;

reguliariai vertinti daugiametį Moldovos nacionalinės maisto saugos agentūros institucinės plėtros planą ir, jei reikės, jį persvarstyti;

toliau derinti Moldovos sanitarijos ir fitosanitarijos teisės nuostatų ir normų sistemas su ES acquis;

stiprinti administracinius gebėjimus Moldovoje užtikrinti vartotojų apsaugą, ypač mokant valdžios pareigūnus ir kitus vartotojų interesus ginančius atstovus ES teisės aktų perkėlimo į nacionalinę teisę ir paskesnio jų įgyvendinimo bei vykdymo užtikrinimo klausimais.



Statistika

Šalys bendradarbiaus siekdamos, kad Moldovos teisės aktai būtų labiau suderinti su ES teisės aktais statistikos srityje. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

patvirtinti Oficialiosios statistikos įstatymą, parengtą remiantis 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, taip pat remiantis bendrosiomis Rytų Europos, Kaukazo ir Vidurinės Azijos šalių teisės normomis dėl oficialiosios statistikos;

patvirtinti NUTS klasifikaciją pagal 2003 m. gegužės 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1059/2003 dėl bendro teritorinių statistinių vienetų klasifikatoriaus (NUTS) nustatymo, su paskesniais pakeitimais ir patikslinimais;

paskelbti galutinius 2014 m. gyventojų ir būstų surašymo rezultatus ir pagerinti demografinę statistiką, plačiau naudojantis administracinių duomenų šaltiniais;

tobulinti skaičiavimus, atliekamus rengiant regionines sąskaitas, pagal 1993 m. nacionalinių sąskaitų sistemos ir 1995 m. Europos sąskaitų sistemos metodiką;

užtikrinti Moldovos nacionalinio statistikos biuro profesinį nepriklausomumą vykdant būsimąją viešojo administravimo reformą, išlaikant dabartinį jo statusą ir vietą viešojoje administracijoje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti, kad suderinto vartotojų kainų indekso (SVKI) skaičiavimai būtų atliekami pagal ES standartus;

pradėti taikyti 2008 m. nacionalinių sąskaitų sistemos ir 2010 m. Europos sąskaitų sistemos metodiką ir pagal patvirtintą metodiką perskaičiuoti pagrindinių makroekonominių rodiklių laiko eilutes;

įdiegti oficialiosios statistikos kokybės valdymo sistemą, atitinkančią Europos standartus.



Mokesčių sistema

Šalys glaudžiau bendradarbiaus siekdamos tobulinti ir plėtoti Moldovos mokesčių sistemą ir jos administravimą pagal ES ir tarptautinius standartus. Šiuo tikslu bus rengiamasi laipsniškai labiau suderinti Moldovos teisės aktus su ES teisės aktais ir tarptautiniais dokumentais, nurodytais Asociacijos susitarimo priede, ir visų pirma bus dirbama pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

patvirtinti ir pradėti įgyvendinti mokesčių administratoriaus reformos strategiją;

pradėti Mokesčių administravimo modernizavimo projektą;

plėtoti bendradarbiavimą su EBPO ir ES valstybių narių mokesčių administravimo institucijomis, dalijantis naujai įgyta patirtimi ir informacija apie tendencijas mokesčių srityje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

tobulinti ir paprastinti mokesčių teisės aktus;

gerinti tarptautinį bendradarbiavimą mokesčių srityje, stiprinant gerą mokesčių srities valdymą, t. y. diegiant skaidrumo, keitimosi informacija ir sąžiningos mokesčių konkurencijos principus;

stiprinti mokesčių administratoriaus gebėjimus, stiprinant pokyčių valdymą, įvykdyti institucinės sandaros ir veiklos reformą, prisidėti prie Europos integracijos proceso ir modernizuoti informacines technologijas;

imtis kovos su sukčiavimu ir akcizais apmokestinamų prekių kontrabanda politikos derinimo priemonių.



Finansinės paslaugos

Šalys bendradarbiaus siekdamos, kad Moldova pasirengtų modernizuoti savo finansų reglamentavimo ir priežiūros sistemą, kad ši atitiktų tarptautiniu mastu suderintus finansinių paslaugų srities reglamentavimo standartus, remiantis atitinkamuose Asociacijos susitarimo prieduose, įskaitant šio Susitarimo IV antraštinę dalį (Bendradarbiavimas ekonomikos ir kitais sektorių klausimais), nurodytais ES teisės aktais ir tarptautiniais dokumentais kaip pagalbine priemone rengiant Moldovai tinkamas taisykles. Taip bendradarbiaujant bus imamasi toliau nurodytų veiksmų ir padedama siekti toliau nurodytų tikslų.

Trumpalaikiai prioritetai:

imtis priemonių užtikrinti suinteresuotųjų subjektų skaidrumą ir draudimo rinkos finansinį stabilumą;

užtikrinti, kad sukčiavimo Moldovos bankų sistemoje 2014 m. atvejai būtų nuodugniai, skaidriai ir nešališkai ištirti siekiant susigrąžinti pasisavintas lėšas ir už tai atsakingus asmenis patraukti atsakomybėn;

toliau tobulinti teisinę sistemą, parengiant tam reikalingus dokumentus ir priemones (pvz., padidinant suinteresuotųjų subjektų atsakomybę, nustatant griežtesnes sankcijas), siekiant atsižvelgti į bankų sukčiavimą 2014 m. lėmusius veiksnius ir visais lygmenimis užkirsti kelią panašioms nesąžiningoms operacijoms ateityje;

laipsniškai kurti ir patvirtinti indėlių draudimo sistemą pagal tarptautiniu mastu suderintus standartus;

priimti Nacionalinės finansų rinkų komisijos parengtą įstatymą dėl ne bankų teikiamo kreditavimo organizacijų;

užmegzti ryšius ir keistis informacija su ES finansų priežiūros institucijomis. Visų pirma ES teiks reikiamą paramą Moldovos institucijoms sudarant susitarimus dėl keitimosi informacija ir bendradarbiavimo finansinių paslaugų srityje su atitinkamomis ES reguliavimo ir priežiūros institucijomis (pvz., Europos Centriniu Banku ir ES valstybių narių institucijomis);

tinkamu laiku keistis aktualia ir tikslia informacija apie esamų Moldovos teisės aktų padėtį;

nustatyti sritis, kuriose reikėtų organizuoti mokymą, stiprinti gebėjimus ir dalytis praktine patirtimi.

Vidutinės trukmės prioritetai:

kurti naują reglamentavimo ir priežiūros sistemą, atitinkančią tarptautiniu mastu suderintus reglamentavimo standartus, įskaitant naujus priežiūros principus, priemones ir dokumentus;

diegti visapusišką bankų finansų sektoriaus įmonių valdymo ir rizikos valdymo tobulinimo sistemą;

kurti makroprudencinės priežiūros sistemą;

stiprinti gebėjimus finansų sektoriuje įgyvendinti naujuosius teisės aktus;

gerinti priežiūros institucijų administracinius gebėjimus pagal tarptautiniu mastu suderintus standartus;

rengti nacionalinės teisės aktus dėl pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos ir kovos su šiais reiškiniais, visų pirma, įgyvendinant ES teisės aktus šiose srityse, stiprinant bendradarbiavimą su Finansinių veiksmų darbo grupe (FATF), Europos Taryba, visų pirma jos Pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos priemonių įvertinimo ekspertų komitetu (MONEYVAL), ir kitomis susijusiomis ES valstybių narių institucijomis, ir pasirašant Moldovos finansinės žvalgybos institucijų ir ES valstybių narių susitarimo memorandumą;

plėtoti valdžios institucijų bendradarbiavimą su organizacijomis, atsakingomis už nacionalinių kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu teisės aktų įgyvendinimo priežiūrą.



Pramonės ir įmonių politika

Šalys bendradarbiaus siekdamos gerinti verslo ir reglamentavimo aplinką Moldovoje, ypač mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), įskaitant labai mažas įmones. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

įgyvendinti MVĮ 2012–2020 m. strategiją ir atitinkamą jos veiksmų planą pagal naująjį MVĮ įstatymą, laikantis persvarstytų šalies Konkurencingumo veiksmų gairių ir naujosios strategijos, kuria siekiama remti eksportą ir pritraukti investicijas;

efektyviai įgyvendinti Įmonių ir MVĮ konkurencingumo programą (COSME), į kurią įtrauktos tokios iniciatyvos kaip Europos įmonių tinklas (EEN), „Erasmus“ jauniems verslininkams, branduolių (klasterių) bendradarbiavimo projektai ir kt., stiprinant susijusių Moldovos institucinio ir privačiojo sektorių suinteresuotųjų subjektų gebėjimus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti konkrečias šalies veiksmų gaires ir rekomendacijas, pateiktas per Europos iniciatyvos „Small Business Act“ vertinimą;

susieti MVĮ plėtrą su galimybėmis, kurias teikia IVLPE, be kita ko, per verslo (paramos) tinklus (tokius kaip Europos įmonių tinklas) ir branduolius, ir šiomis aplinkybėmis baigti rengti specialią politiką dėl branduolių;

siekiant geriau palaikyti viešojo ir privačiojo sektorių dialogą, stiprinti verslo ir MVĮ asociacijų (įskaitant sektorių asociacijas) vaidmenį;

įgyvendinti konceptualią, teisėkūros ir praktinę sistemą, kuria Moldovoje būtų skatinama pramonės branduolių plėtra.

Kasyba ir žaliavos

Šalys keisis informacija apie kasybą ir žaliavas siekdamos, kad būtų geriau suprantamos atitinkamos šių sričių strateginės kryptys ir politika. Apie tai bus diskutuojama tam skirtame pakomitetyje.

Turizmas

Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užmegzti ryšius, siekiant intensyviau plėtoti konkurencingą ir tvarią turizmo pramonę, ir numatyti reikiamus veiksmus stiprinant Moldovos ir ES bendradarbiavimą turizmo srityje;

toliau keistis geriausios praktikos pavyzdžiais ir dalytis žiniomis, mokymo ir švietimo iniciatyvomis turizmo srityje.



Žemės ūkis ir kaimo plėtra

Siekdamos bendradarbiauti derinant politiką ir teisėkūrą su ES bendra žemės ūkio politika (BŽŪP) ir ypač laikytis įsipareigojimų dėl terminų konkrečiose srityse, kaip nustatyta atitinkamuose Asociacijos susitarimo prieduose, Šalys bendromis jėgomis dirbs pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

priimti bendrąjį įstatymą, kuriuo būtų nustatyti žemės ūkio ir kaimo plėtros subsidijavimo principai, taip pagerinant šios srities politikos įgyvendinimą;

stiprinti Žemės ūkio ir maisto pramonės ministerijos gebėjimus rengti žemės ūkio statistiką ir atlikti ekonominę analizę;

rengti, remti ir įgyvendinti sektorines programas, skirtas konkrečioms žemės ūkio šakoms.

Vidutinės trukmės prioritetai:

rengti ir įgyvendinti žemės ūkio ir kaimo plėtros srities politinę, teisinę ir institucinę sistemą (įskaitant maisto saugos reikalavimus, kokybės politiką, ekologinį ūkininkavimą ir prekybos standartus);

didinti žemės ūkio gamybos konkurencingumą ir įvairinti ekonominę veiklą kaimo vietovėse;    

tausiau naudoti žemės ir vandens išteklius žemės ūkio maisto produktų sektoriuje;

stiprinti centrinės ir vietos administracijos kaimo plėtros politikos gebėjimus;

stiprinti Mokėjimo agentūros gebėjimus užtikrinti teikiamos valstybės pagalbos skaidrumą, efektyvumą ir nuspėjamumą;

didinti žemės ūkio sektoriaus atsparumą su klimatu siejamoms grėsmėms;

kurti atnaujintą ir skaidrų žemės kadastrą, kuriuo remiantis būtų vykdoma žemės naudojimo stebėsena, taip pat būtų palengvintas žemės reformos vykdymas ir žemės ūkio valdų sujungimas, siekiant gerinti struktūrinę žemės ūkio maisto produktų sektoriaus padėtį ir žemės ūkio bei kaimo plėtros politikos įgyvendinimą.



Informacinė visuomenė. Skaitmeninė ekonomika ir visuomenė

Šalys bendradarbiaus siekdamos suderinti Moldovos skaitmeninę aplinką su ES bendrąja skaitmenine rinka. Taip Moldovoje bus kuriamos darbo vietos, skatinamas ekonomikos augimas ir inovacijų diegimas, tai bus ypač naudinga jaunimui, kuriam bus suteikta daugiau tiek vietos, tiek nuotolinio švietimo ir įsidarbinimo galimybių, ir bus padedama pradėti nedidelio pradinio kapitalo verslą. Visų pirma, Šalys, siekdamos padėti Moldovai įgyvendinti atitinkamuose Asociacijos susitarimo prieduose nurodytus ES teisės aktus, bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

stiprinti nacionalinės elektroninių ryšių reguliavimo institucijos nepriklausomumą ir administracinius gebėjimus siekiant užtikrinti, kad ji gebėtų imtis tinkamų reguliavimo priemonių, užtikrinti jos sprendimų bei visų taikytinų taisyklių vykdymą ir skatinti sąžiningą konkurenciją rinkose;

padaryti pažangą suteikiant galimybę naudotis Europos bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 Moldovos Respublikoje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

stiprinti skaitmeninį sektorių keičiantis su bendrosios skaitmeninės rinkos įgyvendinimu susijusia informacija ir patirtimi. Skatinti suderinti Moldovoje esamą padėtį su ES teisės aktais, geriausia patirtimi ir normomis, inter alia, dėl e. prekybos, duomenų apsaugos didinant tinklų atsparumą, nacionalinės kibernetinio saugumo strategijos nustatymo, nacionalinės kompiuterinių incidentų tyrimo tarnybos (CERT) gebėjimų stiprinimo ir nacionalinio modelio, pagal kurį kaimo vietovėse turi būti diegiamas plačiajuostis ryšys;

didinti kibernetinio saugumo lygį ir asmens duomenų apsaugą elektroninių ryšių srityje, taip siekiant užtikrinti elektroninių viešųjų paslaugų prieinamumą ir vientisumą ir didinti piliečių pasitikėjimą šiomis paslaugomis.



Visuomenės sveikata

Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

palengvinti aktyvų Moldovos dalyvavimą ES 2014–2020 m. sveikatos programoje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

padėti Moldovai pasirengti įgyvendinti ES sveikatos srities teisės aktus, kurie nurodyti Asociacijos susitarimo prieduose, visų pirma teisės aktus, susijusius su tabako kontrole, iš žmogaus gautų medžiagų (kraujo, audinių, organų ir ląstelių) kokybe ir saugumu ir grėsmėmis sveikatai, taip pat laikantis Moldovos tarptautinių įsipareigojimų pagal Tabako kontrolės pagrindų konvenciją ir Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles;

stiprinti su užkrečiamosiomis ligomis susijusią parengtį, mokymą ir epidemiologinę priežiūrą bei kontrolę, inter alia: 1) Moldovai dalyvaujant Viduržemio jūros regiono epidemiologinių intervencijų mokymo programoje („MediPIET“); 2) bendradarbiaujant su Europos ligų prevencijos ir kontrolės centru; 3) užtikrinant šalies atsakomybę ir tvarias pastangas įgyvendinant nacionalines ŽIV, tuberkuliozės ir hepatito prevencijos ir kontrolės programas; 4) griežtinant skiepijimo programas;

užtikrinti, kad Moldova prisijungtų prie Protokolo dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais panaikinimo ir vėliau jį įgyvendintų;

stiprinti nacionalinius tarpsektorinius veiksmus kovojant su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms, inter alia, stiprinant priežiūrą, apdairų antimikrobinių medžiagų naudojimą ir infekcijų kontrolę teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.



Miestų planavimas ir statyba

Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti 2017–2020 m. Miestų planavimo ir statybos kodeksą, rengiant ir priimant tam skirtus antrinės teisės aktus (įstatymų projektus ir vyriausybės sprendimus) pagal Moldovos strategiją iki 2020 m.;

siekiant skatinti darnią regioninės plėtros politiką, imtis priemonių užtikrinti, kad būtų parengtos nacionalinio, regioninio ir rajoninio teritorijų planavimo schemos, taip pat generaliniai planai ir bendrojo vietovių planavimo dokumentai;

Regioninė plėtra

Šalys bendradarbiaus pagal regioninės plėtros politiką ir remdamosi ES ir Moldovos dialogu regioninės politikos srityje, atsižvelgdamos į Moldovos pastangas pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

toliau didinti Moldovos dalyvavimą pagal ES strategiją dėl Dunojaus regiono, siekiant naudingai dalytis patirtimi ir geriausios praktikos pavyzdžiais su dalyvaujančiais ES valstybių narių regionais;

dalyvauti 2014–2020 m. tarpvalstybinio bendradarbiavimo programose (Rumunijos ir Moldovos ir Juodosios jūros baseino tarpvalstybinio bendradarbiavimo programose pagal Europos kaimynystės priemonę, tarpvalstybinėje Dunojaus regiono programoje, taip pat Moldovos ir Ukrainos teritorinio bendradarbiavimo programoje).

Vidutinės trukmės prioritetai:

siekiant remti tolygesnį visos šalies vystymąsi, įgyvendinti Moldovos regioninės plėtros 2016–2020 m. strategiją pagal Moldovos darbotvarkę iki 2020 m. visoje šalies teritorijoje;

visų pirma, laikantis Moldovos regioninės plėtros strategijoje nustatyto tikslo užtikrinti tvarų regionų ekonomikos augimą, skatinti regionų ekonomikos specializaciją ir inovacijas, skatinti verslumą ir didinti miestų centrų konkurencingos ekonominės plėtros potencialą, taip pat propaguoti pažangiosios specializacijos koncepciją rengiant mokslinių tyrimų ir inovacijų strategijas;

stiprinti nacionalinių, regioninių ir vietos institucijų institucinius ir praktinius gebėjimus regioninės plėtros srityje, be kita ko, kuriant veiksmingą daugiapakopio valdymo ir aiškaus atsakomybės padalijimo sistemą;

labiau įtraukti suinteresuotuosius subjektus į veiklą regiono ir vietos lygmenimis ir stiprinti visų regioninės plėtros dalyvių partnerystę;

didinti Moldovos dalyvavimą pagal ES strategiją dėl Dunojaus regiono, kad Moldova galėtų naudingai dalytis patirtimi ir geriausios praktikos pavyzdžiais įvairiomis temomis, įskaitant tas, kurios įtrauktos į Asociacijos susitarimą, su dalyvaujančiais ES valstybių narių regionais.

Žuvininkystė ir jūrų politika

Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

stiprinti integruotą požiūrį į jūrų reikalus, paskiriant nacionalinį informacijos centrą ir dalyvaujant bendrose viso jūros baseino ES iniciatyvose, siekiant nustatyti Juodosios jūros regiono bendradarbiavimo ir projektų rengimo bendrų interesų sritis.

Vidutinės trukmės prioritetai:

stiprinti bendradarbiavimą ir siekti tausios žvejybos Juodojoje jūroje dvišaliu ir daugiašaliu pagrindu pagal visų pakrantės valstybių 2016 m. Bukarešto deklaraciją ir remiantis ekosisteminiu žuvininkystės valdymo metodu;

stiprinti administracinį, mokslinį ir techninį bendradarbiavimą siekiant didinti žvejybos ir prekybos žvejybos produktais veiklos stebėseną, kontrolę ir atsekamumą, kad būtų efektyviai kovojama su neteisėta, nedeklaruojama ir nereglamentuojama žvejyba (NNN žvejyba).



2.7.    Prisijungimas prie tinklų, energijos vartojimo efektyvumas, klimato politika, aplinkos apsauga ir civilinė sauga

Energija

Šalys bendradarbiaus siekdamos didinti energetinį saugumą labiau įvairinant energijos išteklius, taip pat didinant energijos vartojimo efektyvumą ir vartojant atsinaujinančiųjų išteklių energiją. Bendrasis tikslas tebėra konkurencingos Moldovos energijos rinkos kūrimas ir visiška jos integracija į ES energijos rinką.

Trumpalaikiai prioritetai:

Didinti Energetikos reguliavimo institucijos (toliau – ANRE) nepriklausomumą, be kita ko, jos direktorių skyrimo ir atleidimo procesą atsiejant nuo politinių interesų ir savarankiškai sudarant jos biudžetą. Šiuo tikslu Moldova priims naują energetikos įstatymą ir įgyvendins visas rekomendacijas po Energijos bendrijos sekretoriato atlikto ANRE vertinimo;

toliau imtis veiksmų integruojant Moldovos energijos rinką su ES rinka;

įgyvendinti naująjį (trečiojo energetikos teisės aktų rinkinio) įstatymą dėl elektros energijos imantis pagal įstatymus privalomų veiksmų ir priimant reikiamus antrinės teisės aktus;

įgyvendinti naująjį (trečiojo energetikos teisės aktų rinkinio) įstatymą dėl gamtinių dujų;

imtis priemonių siekiant labiau atverti gamtinių dujų rinką;

baigti teisinio atskyrimo procesą ir pasirengti visiškai atskirti „Moldovatransgas“ atsižvelgiant į Energijos bendrijos ministrų tarybos sprendimą dėl dujų sektoriaus subjektų atskyrimo terminų;

įgyvendinti veiksmų gaires, kuriomis siekiama gerinti dujų ir elektros energijos tiekimo tinklų jungtis tarp Moldovos ir Rumunijos;

baigti restruktūrizuoti įmonę „Termoelectrica“;

didinti ir užtikrinti elektros energijos tiekimo viešųjų konkursų ir sutarčių skaidrumą;

remiantis energijos ir atsinaujinančiųjų išteklių naudojimo rėmimo įstatymu, rengti paramos programas, administracines taisykles ir kitas priemones, reikalingas, kad būtų skatinama naudoti daugiau atsinaujinančiųjų energijos išteklių;

parengti ir įgyvendinti su strateginiais naftos ištekliais susijusių veiksmų planą pagal įsipareigojimą Energijos bendrijai;

suderinti Energijos vartojimo pastatuose efektyvumo įstatymą ir sukurti tinkamus paramos mechanizmus, kad būtų imamasi priemonių siekiant didinti energijos vartojimo efektyvumą tiek viešuosiuose, tiek gyvenamuosiuose pastatuose;

parinkti ir įgyvendinti priemones, kuriomis būtų didinama konkurencija elektros ir dujų rinkose ir įvairinami energijos šaltiniai;

imtis priemonių siekiant laikytis tiekimo saugumo reglamento (-ų) nuostatų.

Vidutinės trukmės prioritetai:

imtis tolesnių priemonių siekiant mažinti elektros energijos, dujų ir šilumos perdavimo ir paskirstymo tinkluose nuostolius;

patvirtinti ir įgyvendinti veiksmų planą siekiant iki 2020 m. atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalį padidinti iki 17 proc. viso bendrojo suvartojamo energijos kiekio;

priimti naują įstatymą dėl efektyvaus energijos vartojimo pagal naująją Direktyvą 2012/27/ES ir toliau plėtoti energijos ir kitų išteklių vartojimo efektyvumo ženklinimą, pradedant ženklinti naujus gaminius;

toliau stiprinti konkurenciją elektros energijos ir dujų rinkose siekiant reikiamo likvidumo lygio, kad būtų įmanoma organizuotų konkurencingų rinkų plėtra;

remiantis reguliariu rinkos sąlygų vertinimu nustatyti, kokių priemonių ir veiksmų reikėtų imtis siekiant laipsniškai pereiti prie rinka grindžiamos (konkurencinės) kainodaros mechanizmų;

įvykdyti visišką „Moldovagas“ ir „Moldovatransgaz“ atskyrimą ir patvirtinti naujus įleidimo ir išleidimo tarifus gamtinių dujų sektoriuje;

parinkti ir įgyvendinti socialinės paramos ir pažeidžiamų vartotojų apsaugos stiprinimo priemones;

užbaigti energijos tinklo sujungimą su Rumunijos ir (arba) Ukrainos tinklais ir imtis priemonių siekiant regioninės rinkos integracijos.



Transportas

Šalys bendradarbiaus siekdamos užtikrinti tolesnį Asociacijos susitarimo prieduose nurodytų ES teisės aktų įgyvendinimą ir teikti Moldovai paramą. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

įgyvendinti geležinkelių sektoriaus reformos ir restruktūrizavimo programą;

labiau stengtis įgyvendinti ES aviacijos teisės aktus, kad būtų galima naudotis visomis galimybėmis pagal ES ir Moldovos bendrosios aviacijos erdvės susitarimą;

Aviacijos sektoriuje sudaryti sąlygas laisvai ir sąžiningai konkurencijai, visų pirma, į Kišiniovo oro uosto koncesijos sutartį įtraukti nuostatas dėl nediskriminacinių naudojimosi oro uostu sąlygų ir atkurti veiksmingą konkurenciją antžeminių paslaugų sektoriuje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

įgyvendinti visapusišką 2013–2022 m. transporto ir logistikos strategiją;

stiprinti Kelių fondą, kartu užtikrinant pastovų į rezultatus orientuotų kelių priežiūros sutarčių vykdymo finansavimą;

įvykdyti būtinas reformas, kad būtų galima kuo greičiau išbraukti Moldovą iš Paryžiaus susitarimo memorandumo juodojo sąrašo;

plėtoti infrastruktūrą, visų pirma rengiant ir įgyvendinant tolesnius išplėsto orientacinio TEN-T tinklo plėtros projektus, kaip susitarta 2016 m. Roterdame TEN-T dienomis įvykusiame ministrų susitikime;

ES valstybės narės turėtų apsvarstyti galimybę laipsniškai atverti kelių transporto rinką Moldovai, atsižvelgiant į jos padarytą pažangą perkeliant atitinkamus ES teisės aktus į nacionalinę teisę.



Aplinka

Šalys bendradarbiaus siekdamos pasirengti įgyvendinti ES teisės aktus ir tarptautinius standartus, visų pirma pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

užtikrinti administracinių reformų tąsą ir stiprinti reikiamus administracinius gebėjimus įgyvendinti Asociacijos susitarimo aplinkos apsaugos skyriaus nuostatas;

toliau derinti nuostatas su ES aplinkos teisės aktais, patvirtinant pagrindinių šio sektoriaus teisės aktų sistemą, t. y. įstatymus dėl strateginio poveikio aplinkai vertinimo, oro apsaugos, atliekų tvarkymo, cheminių medžiagų tvarkymo ir pramoninių išmetamųjų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės);

kurti ir diegti įgyvendinimo mechanizmus siekiant taikyti poveikio aplinkai vertinimo ir strateginio poveikio aplinkai vertinimo metodus, kad aplinkos apsaugą būtų galima integruoti kaip bendros svarbos klausimą į kitas pagrindines politikos sritis;

rengti ir patvirtinti oro apsaugos, cheminių medžiagų tvarkymo ir vandentvarkos sričių nacionalines strategijas, programas ir planus.

Vidutinės trukmės prioritetai:

priimti reikiamus nuostatų įgyvendinimo įvairiose aplinkos sektoriaus dalyse teisės aktus, visų pirma dėl vandens kokybės ir vandentvarkos, atliekų tvarkymo, cheminių medžiagų tvarkymo, gamtos apsaugos, oro kokybės ir pramonės taršos, kad būtų įvykdyti Asociacijos susitarime nustatyti įsipareigojimai;

spartinti žaliosios ekonomikos plėtrą Moldovoje;

užtikrinti, kad būtų toliau įgyvendinama 2014–2023 m. aplinkos strategija ir nacionalinės vandens tiekimo ir valymo, atliekų tvarkymo ir biologinės įvairovės išsaugojimo strategijos.



Klimato politika

Šalys bendradarbiaus siekdamos stiprinti dialogą ir bendradarbiavimą klimato kaitos klausimais pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

Ratifikuoti naująjį pasaulinį susitarimą (Paryžiaus susitarimą) dėl klimato kaitos.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti Prisitaikymo prie klimato kaitos strategijos ir jos veiksmų plano įgyvendinimą laikotarpiu iki 2020 m.;

pradėti įgyvendinti Mažataršių technologijų plėtros strategiją laikotarpiu iki 2030 m. vykdant šalies numatomą nacionaliniu lygmeniu nustatytą įpareigojantį veiksmą (INDC);

gerinti tarpinstitucinį ir tarpsektorinį koordinavimą ir integruoti prisitaikymą prie klimato kaitos bei jos švelninimą į visų lygmenų politiką ir planus;

labiau suderinti Moldovos teisės aktus su atitinkamais ES teisės aktais ir tarptautiniais dokumentais, kaip numatyta Asociacijos susitarime, pagal jo XII priedą;

stiprinti skaidrios Moldovos klimato politikos sistemą, visų pirma kuriant griežtą nacionalinę klimato politikos, priemonių ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos ir ataskaitų teikimo sistemą pagal ES modelį.



Civilinė sauga

Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

skatinti patvirtinti ir įgyvendinti ES gaires dėl priimančiosios valstybės paramos;

daryti pažangą plėtojant visos šalies nelaimių rizikos vertinimą ir kartografavimą ir remti elektroninio regioninio rizikos žemėlapio (ERRA) kūrimą bei užtikrinti, kad juo būtų veiksmingai naudojamasi nacionaliniu lygmeniu;

pradėti dialogą apie politinius nelaimių prevencijos, parengties joms ir reagavimo į jas aspektus, keičiantis geriausios praktikos pavyzdžiais, organizuojant bendrus mokymus, pratybas, mokomuosius vizitus bei praktinius seminarus ir apibendrinant per realias gelbėjimo operacijas bei pratybas įgytą patirtį;

toliau plėtoti prevencinę veiklą: šviesti, mokyti ir informuoti visuomenę, ypač jaunimą, apie didžiausias grėsmes.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti veiksmingą ryšių palaikymą visą parą, įskaitant keitimąsi ankstyvais perspėjimais ir informacija apie didelio masto ekstremalias situacijas, kurių poveikį patiria ES ir Moldova, taip pat trečiosios šalys, kuriose bet kuri Susitarimo šalis dalyvauja reaguojant į nelaimes;

prireikus ir turint pakankamai išteklių, lengvinti tarpusavio pagalbą susiklosčius didelio masto ekstremalioms situacijoms pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą;

gerinti žinių apie nelaimių riziką ir ekonominius nuostolius bazę glaudžiau bendradarbiaujant duomenų prieinamumo ir palyginamumo klausimais;

gerinti pramoninių arba pavojingų gamtos reiškinių sukeltų technologinių nelaimių prevencijos politiką, be kita ko, pagal atitinkamas ES acquis nuostatas ir geriausią praktiką;

gerinti bendradarbiavimą rengiant patikimą Moldovos civilinės saugos ir nelaimių valdymo mokymo programą, remiantis ES valstybių narių geriausia praktika ir patirtimi;

pradėti internetu keistis aplinkos radiacijos lygio duomenimis, padedant Moldovai lengviau prisijungti prie Europos radiologinių duomenų mainų sistemos (EURDEP).



2.8.    Judumas ir žmonių tarpusavio ryšiai 

Švietimas, mokymas ir jaunimas

Šalys bendradarbiaus siekdamos iš esmės modernizuoti ir reformuoti švietimą, kad jis atitiktų jaunimo ir valstybės poreikius, būtų teisingas visų socialinių sluoksnių ir iš įvairių geografinių vietovių kilusiems mokiniams ir studentams, jam būtų efektyviai naudojami ištekliai ir būtų didinamas visuomenės pasitikėjimas, užtikrinant kokybiškus švietimo žmogiškuosius išteklius ir rezultatus, mokymo ir jaunimo reikalų sistemas Moldovoje. Taip bendradarbiaujant bus dirbama, be kita ko, pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

įgyvendinti naująjį Švietimo kodeksą;

stiprinti Švietimo ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų administracinius gebėjimus;

sukurti rezultatų rodiklių, kuriais būtų parodyta švietimo sistemoje pasiektų rezultatų svarba, sistemą;

išbandyti mokinių krepšelių sistemą, pagal kurią būtų atlyginama už mokyklos lankymą;

gerinti pirminio mokytojų rengimo kokybę, jų įdarbinimo procedūrų kokybę ir didinti finansinį atlygį;

modernizuoti universitetus, ypač didinti jų personalo įdarbinimo skaidrumą;

remiantis Moldovos dalyvavimu Bolonijos procese, vykdyti bendrą veiklą ir mainus, kuriais būtų toliau skatinama Moldovos integracija į Europos aukštojo mokslo erdvę;

skatinti akademinį bendradarbiavimą, gebėjimų stiprinimą ir studentų bei studijų personalo judumą pagal programą „Erasmus+“, taip pat tyrėjų judumą ir mokymą pagal programą „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“;

siekiant tenkinti darbo rinkos poreikius, skatinti sistemingą švietimo sistemos ir privačiojo sektoriaus bendradarbiavimą;

bendradarbiaujant su Darbo ministerija visiškai įgyvendinti Švietimo įstatymo VII antraštinės dalies (Mokymasis visą gyvenimą) nuostatas;

skatinti suinteresuotųjų subjektų dalyvavimą visų formų mokymosi viso gyvenimą procesuose, siekiant tęstinio profesinio tobulinimosi, kad jie labiau atitiktų darbo rinkos poreikius;

įvykdyti profesinio švietimo ir mokymo reformą, įskaitant teisės aktus dėl sektorių komitetų;

įgyvendinti Nacionalinę jaunimo sektoriaus plėtros strategiją;

kaip tarptautinio dialogo skatinimo ir pilietinės visuomenės rėmimo priemonę gerinti mainus ir bendradarbiavimą jaunimo ir su jaunimu dirbančių asmenų neformaliojo švietimo srityje, be kita ko, pagal ES jaunimo srities programas.

Vidutinės trukmės prioritetai:

užtikrinti nuolatinį dalyvavimą išbandant Tarptautinio moksleivių vertinimo programą (PISA);

toliau reformuoti pagrindinį ugdymą siekiant gerinti mokytojų rengimo kokybę, modernizuoti mokymo programas ir pradėti daugiau taikyti mokymosi rezultatų vertinimą;

mažinti mokyklos nebaigiančių asmenų skaičių;

susieti švietimą su moksliniais tyrimais ir inovacijomis, taip pat su platesne ekonomine ir socialine aplinka;

atlikti visų trijų aukštojo mokslo pakopų (bakalauro, magistrantūros, doktorantūros) visų studijų programų ir visų aukštųjų mokyklų išorinį vertinimą ir akreditavimą;

atlikti suaugusiųjų švietimo paslaugų teikėjų išorinį vertinimą ir akreditavimą;

didinti mokymąsi visą gyvenimą;

diegti ir remti strateginį požiūrį į profesinį rengimą ir mokymą (PRM) siekiant suderinti Moldovos PRM sistemą su ES PRM struktūrų modernizavimu, kurio siekiama Kopenhagos procesu ir jo priemonėmis.



Moksliniai tyrimai ir inovacijos

Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

patvirtinti naują mokslinių tyrimų srities teisės aktų pakeitimą, remiantis pagal politikos rėmimo priemonę neseniai atlikta Moldovos mokslinių tyrimų sistemos peržiūra, derinant rengiamas ir patvirtinamas nuostatas su naujuoju Švietimo kodeksu;

sukurti naujas mokslinių tyrimų ir inovacijų koordinavimo vyriausybiniu lygmeniu struktūras.

Vidutinės trukmės prioritetai:

lengvinti Moldovos integraciją į Europos mokslinių tyrimų erdvę (EMTE);

aktyvinti Moldovos dalyvavimą programoje „Horizontas 2020“;

daryti pažangą įgyvendinant Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros iki 2020 m. strategiją, veiksmų planą ir inovacijų strategiją 2013–2020 m. „Inovacijos ir konkurencingumas“ ir rekomendacijas, pateiktas po programos „Horizontas 2020“ politikos rėmimo priemonės tarpusavio vertinimo;

siekiant gerinti mokslinių tyrimų ir inovacinius gebėjimus, didinti žmogiškuosius, materialiuosius ir institucinius išteklius;

stiprinti Moldovos dalyvavimą programoje „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“.

Kultūra, audiovizualinė politika ir žiniasklaida

Kultūra

Šalys bendradarbiaus pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

skatinti įgyvendinti 2005 m. UNESCO konvenciją dėl kultūrų raiškos įvairovės apsaugos ir skatinimo;

skatinti Moldovos kultūros ir audiovizualinės žiniasklaidos sričių veikėjų dalyvavimą ES programose, ypač programoje „Kūrybiška Europa“.

Vidutinės trukmės prioritetai:

bendradarbiauti siekiant formuoti įtraukią Moldovos kultūros politiką ir saugoti bei remti kultūros ir gamtos paveldą;

stiprinti gebėjimus plėtoti kultūrinį verslumą kultūros ir kūrybos (įskaitant kultūros paveldą) sektoriuose ir teikiant kultūros paslaugas.

Audiovizualinė politika ir žiniasklaida

Šalys bendradarbiaus siekdamos pasirengti įgyvendinti Asociacijos susitarimo prieduose nurodytus ES teisės aktus. Taip bendradarbiaujant Moldovai bus teikiama parama pagal toliau nurodytus prioritetus.

Trumpalaikiai prioritetai:

didinti žiniasklaidos reguliavimo institucijų ir tarnybų gebėjimus ir nepriklausomumą ir visų pirma siekti visiško Audiovizualinio sektoriaus koordinavimo tarybos nepriklausomumo;

iš dalies pakeisti teisės aktus užtikrinant, kad žiniasklaidai valstybės skiriama finansinė parama būtų skirstoma pagal griežtus objektyvius kriterijus, vienodai taikomus visai žiniasklaidai ir transliuotojams;

iš dalies pakeisti teisės aktus siekiant skubiai spręsti žiniasklaidos nuosavybės koncentracijos problemą;

kartu su Europos Komisija tirti galimybes dalyvauti pasirinktose ES agentūrų vykdomose ES programose ir veikloje, skirtose šalims pagal Europos kaimynystės politiką;

parengti naują, su numatomu patvirtinti nauju Audiovizualinės žiniasklaidos kodeksu ir Europos standartais suderintą reklamos įstatymą, kuriuo būtų siekiama veiksmingos konkurencijos šiame sektoriuje.

Vidutinės trukmės prioritetai:

siekti priimti audiovizualinio sektoriaus teisės aktus, kurie atitiktų Europos standartus, be kita ko, keičiantis nuomonėmis apie audiovizualinę politiką, ir taikytinus tarptautinius standartus, įskaitant bendradarbiavimą kovojant su rasizmu ir ksenofobija.

Dalyvavimas ES agentūrų veikloje ir programose

Vidutinės trukmės prioritetai:

peržiūrėti Protokolo dėl dalyvavimo ES programose įgyvendinimą remiantis realiu Moldovos dalyvavimu konkrečiose ES programose.

2.9.    Visuomenės informavimas ir matomumas

Trumpalaikiai prioritetai:

užtikrinti patikimą informavimą apie ES ir Moldovos asociacijos susitarimo teikiamas galimybes ir jo reikšmę, ypač daug dėmesio skiriant išsamiai ir visapusiškai laisvosios prekybos erdvei (IVLPE).

(1)

2017 m. ... mėn. ... d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. xxx/2017, kuriuo iš dalies keičiamas 2001 m. kovo 15 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 539/2001, nustatantis trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami išorines sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams toks reikalavimas netaikomas, sąrašus, OL L …