31.7.2015   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 251/19


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Strategijos „Europa 2020“ įgyvendinimo pažangos. Kaip iki 2020 m. pasiekti jos tikslus?

(Tarybai pirmininkaujančios Latvijos prašymas parengti tiriamąją nuomonę)

(2015/C 251/04)

Pagrindinis pranešėjas:

Etele BARÁTH

Laikinai einantis Latvijos Respublikos užsienio reikalų ministro pareigas ir Vidaus reikalų ministras Rihards Kozlovskis 2014 m. rugsėjo 25 d. raštu paprašė Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto parengti tiriamąją nuomonę dėl

Strategijos „Europa 2020“ įgyvendinimo pažangos. Kaip iki 2020 m. pasiekti jos tikslus?

2014 m. spalio 14 d. Komiteto biuras pavedė strategijos „Europa 2020“ iniciatyviniam komitetui organizuoti Komiteto darbą šiuo klausimu.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, atsižvelgdamas į tai, kad darbas skubus, savo 505-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2015 m. vasario 18 – 19 d. (vasario 19 d. posėdis), pagrindiniu pranešėju paskyrė Etele Baráth ir priėmė šią nuomonę 184 nariams balsavus už, 5 prieš ir 6 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

EESRK sutinka su Tarybai pirmininkaujančia Latvija, kuri pripažįsta, kad skatinant Europos konkurencingumą ypač svarbu peržiūrėti strategiją „Europa 2020“. EESRK pritaria tiesioginiam sustiprinto Europos konkurencingumo ir pavyzdinės iniciatyvos „Europos skaitmeninė darbotvarkė“ (1) susiejimui, įskaitant didžiulius padarinius pramonei, darbo rinkai ir apskritai visuomenei, kuriuos nepakankamai įvertino Europos Komisija ir Taryba. Šiomis aplinkybėmis būtina bendra vidutinės trukmės ir ilgalaikė vizija ir stipresnis atsakomybės jausmas.

1.2.

Šioje EESRK nuomonėje pasiūlytos priemonės turėtų padėti užtikrinti, kad strategija „Europa 2020“ (vėliau strategija „Europa 2030“) palaipsniui per keletą metų taptų pagrindine koncepcija, kuria būtų grindžiamos ilgalaikės ES ekonomikos, socialinės ir teritorinės strategijos, atsižvelgiant į skirtingą valstybių narių padėtį.

1.3.

Finansų krizė padarė didelį poveikį strategijos „Europa 2020“ tikslų įgyvendinimui, nes atsirado apribojimų ir kliūčių, susijusių su strategijos tikslų veiksmingumu, tinkamumu ir legitimumu, taip pat valdymo modeliu. Apskritai ES šiuo metu yra daug labiau nutolusi nuo strategijos „Europa 2020“ tikslų nei 2010 m. Strategija vis dėlto nukentėjo nuo krizės.

1.4.

Daugiau informacijos apie esamą padėtį galima rasti Komisijos parengtoje strategijos „Europa 2020“ laikotarpio vidurio peržiūros apžvalgoje ir EESRK nuomonėje (2). Nuomonėje išdėstytas ne vienas įdomus aspektas, į kurį reikia atsižvelgti rengiant pasiūlymus dėl perspektyvinių peržiūrėtos strategijos pakeitimų. Jau ne kartą EESRK yra pabrėžęs, kad Europai reikia gerokai veiksmingesnės, o ne visiškai naujos strategijos.

1.5.

2014 m. rudenį darbą pradėjusi naujos sudėties Komisija paskelbė savo darbo programą pavadinimu „Nauja pradžia Europai“ (3).

EESRK pritaria trims darbo programos ramsčiams:

a.

papildomam postūmiui Europos ekonomikos atsigavimui ir darbo vietų kūrimui;

b.

ilgalaikio konkurencingumo strateginėse srityse skatinimui;

c.

Europos žmogiškojo kapitalo ir fizinės infrastruktūros stiprinimui sutelkiant dėmesį į Europos jungtis.

1.6.

Naujoje darbo programoje nagrinėjamas dešimties politinių gairių, kurios sudaro Europos Komisijos Pirmininko Jean-Claude Juncker prioritetus, įgyvendinimas. Kai kurios iš jų yra ypač svarbios, nes tiesiogiai remia strategijos „Europa 2020“ įgyvendinimą:

a.

Investicijų planas Europai (4), naujo, riziką prisiimančio Europos strateginių investicijų fondo įsteigimas;

b.

bendrosios skaitmeninės rinkos dokumentų rinkinys;

c.

pirmieji žingsniai kuriant energetikos sąjungą.

1.6.1.

Būtina turėti visuotinę viziją ir strategiją, kaip ją įgyvendinti, taip pat reikia plačiai skleisti informaciją apie tai. EESRK nuomone, strategija „Europa 2020“ ir Investicijų planas Europai turėtų būti daug tampriau susieti.

1.6.2.

EESRK vienoje iš šiuo metu rengiamų nuomonių (5) svarsto klausimą, kaip Investicijų planas Europai turėtų pašalinti pagrindinius strategijos „Europa 2020“ trūkumus, o naujos finansinės priemonės – padidinti galimybes įgyvendinti jos tikslus.

1.6.3.

EESRK pritaria bendrosios skaitmeninės rinkos dokumentų rinkinio (6) tobulinimui – tai ryžtingas žingsnis įgyvendinant strategijos „Europa 2020“ skaitmeninę pavyzdinę iniciatyvą. Europos Sąjungos skaitmeninės ateities užtikrinimas yra vienas iš pagrindinių ramsčių skatinant Europos ekonomikos konkurencingumą ir apibrėžiant tvarų aplinką tausojančios Europos visuomenės vystymąsi. EESRK prašo parengti priemones, kurios užtikrintų, kad platus europiečių naudojimasis skaitmeninėmis prietaikomis darytų teigiamą poveikį ir darbui.

EESRK dar kartą pareiškia pritariantis lėšų skyrimui siekiant padengti nepakankamą finansavimą plačiajuosčio ryšio ir skaitmeninių tinklų išplėtimui, dėl kurio Europos Vadovų Taryba priėmė sprendimą 2014 – 2020 m. daugiametėje finansinėje programoje (7).

1.6.4.

EESRK dar kartą patvirtina savo nuomonę, jog būtina parengti bendrą Europos energetikos politiką, numatančią energijos kainų reguliavimą ir skirtumų mažinimą, vidaus energetikos rinkos sąlygų gerinimą, energetinės priklausomybės nuo ES nepriklausančių šalių mažinimą ir skatinančią plėtoti atsinaujinančiųjų išteklių energiją.

2.   Būsimų veiksmų, skirtų pagerinti strategijos „Europa 2020“ įgyvendinimą, poveikio analizė

2.1.

2014 m. pabaigoje paskelbtoje metinėje augimo apžvalgoje (MAA) (8) oficialiai atsižvelgiama į naują vystymosi planą, kuris yra itin svarbus Europos Sąjungos ateičiai. Galiausiai pagrindiniai Europos semestro, nacionalinių reformų programų ir strategijos „Europa 2020“ tikslai turėtų būti susieti su ilgalaike vizija.

2.1.1.

Suderintas postūmis investicijoms, remiantis Investicijų planu Europai:

a.

tikslas – ES lygmeniu sutelkti mažiausiai 315 mlrd. EUR papildomų lėšų investicijoms į infrastruktūrą, ten padarius pažangą būtų galima tikėtis didžiausios ekonominės ir socialinės naudos;

b.

užtikrinti, kad lėšos pasiektų realiąją ekonomiką;

c.

pagerinti investicinę aplinką;

d.

sustiprinti inovatyvią bendro finansavimo sistemą;

2.1.2.

Atnaujintas įsipareigojimas vykdyti struktūrines reformas;

2.1.3.

Fiskalinės atsakomybės užtikrinimas;

2.1.4.

Optimalus esamų taisyklių lankstumas;

2.1.5.

Esminis valdymo sistemos modernizavimas siekiant didesnio veiksmingumo ir didesnės bendros valstybių narių ir ES atsakomybės.

3.

Netrukus bus baigta derinti veiksmų programas, kurios buvo parengtos Komisijos ir valstybių narių partnerystės susitarimų pagrindu. Kadangi programa „Nauja pradžia“ neišvengiamai turės įtakos įvairioms nacionalinėms programoms tiek dėl tikslų, tiek ir dėl priemonių, iki šiol vykdytą koordinavimą reikia sustiprinti.

3.1.

Naudojimosi struktūriniais ir sanglaudos fondais svarba, veiksmingumas ir efektyvumas turi didelės įtakos naujų finansinių ir teisinių priemonių įgyvendinimo sistemoms. EESRK siūlo parengti investicijų į infrastruktūrą ir ekonomikos vystymo programas, kurios yra remiamos fondų lėšomis, apžvalgą ir suderinti ją su Europos strateginių investicijų fondu (ESIF) (9).

3.2.

Siekiant įgyvendinti strategijos „Europa 2020“ tikslus labai svarbu pasiekti Investicijų plano ir Europos strateginių investicijų fondo tikslus, sustiprinti 2014–2020 m. ES fondų sverto poveikį ir padvigubinti inovatyvių finansinių priemonių efektyvumą.

3.3.

EESRK, RK ir Europos Parlamento nariai pasiūlė įvairių galimybių numatyti tam tikras lengvatas pereinamuoju laikotarpiu siekiant padidinti išteklius, kad būtų galima suteikti postūmį ES investicijoms. Reikėtų apsvarstyti, kaip, nekeičiant taisyklių ir laikantis Komisijos požiūrio, būtų galima pasiekti, kad valstybių narių bendras finansavimas struktūrinių fondų lėšas naudojant ilgalaikėms socialinėms investicijoms (ypač švietimo srityje), būtų neįtrauktas apskaičiuojant deficitą. EESRK pritaria šiuo metu Europos Komisijoje vykstančioms diskusijoms dėl „auksinės taisyklės“, t. y. į ateitį orientuotų viešųjų investicijų neįtraukti į valstybės grynojo deficito skaičiavimus, atliekamus pagal ekonominės ir pinigų sąjungos fiskalines taisykles (10).

3.4.

Finansiniu požiūriu svarbu laikytis nuoseklumo įvairių išlaidų rūšių, pavyzdžiui, transeuropinio tinklo bendro finansavimo sistemos (11), Europos infrastruktūros tinklų priemonės (12) ir Europos strateginių investicijų fondo (ESIF) ir bendrai finansuojamų nacionalinių investicijų, atžvilgiu. Komisija tai turėtų patikslinti.

3.5.

Siekiant strategijos „Europa 2020“ tikslų ir stiprinant ilgalaikį konkurencingumą, ne mažiau svarbu struktūrinius fondus labiau orientuoti į aplinkos programų arba žmogiškojo matmens programų įgyvendinimą, nes tai gali paskatinti nustatyti „ne vien tik BVP“ (13) veiksnius. Atsižvelgiant į papildomo finansavimo galimybes, daugiau dėmesio reikėtų skirti „į gamybą orientuoto“ vystymosi sistemai ir sritims, remiančioms visuomenę, šeimą ir individualias vertybes, pavyzdžiui, švietimą ir sveikatos priežiūrą.

4.

EESRK tvirtai tiki, kad peržiūrėta ir sustiprinta strategija „Europa 2020“ galėtų atlikti labai svarbų vaidmenį įgyvendinant naują, į vystymąsi ir didesnį konkurencingumą orientuotą Europos ekonomikos valdymą.

4.1.

Dėl kintančių prioritetų ir norint sėkmingai įgyvendinti strategiją „Europa 2020“, būtų naudinga turėti vieno langelio principu veikiantį centrą, užtikrinantį veiksmingą užduočių ir procedūrų koordinavimą ir racionalizavimą – tai pasakytina ir apie ES agentūras.

4.2.

Vertėtų apsvarstyti galimybę sukurti vieno langelio principu veikiantį centrą, skirtą agentūrų bendradarbiavimui ir koordinavimui tarp realiosios ekonomikos ir Europos bei nacionalinio (regionų) lygmens valdyti ir prižiūrėti arba šioms reikmės pritaikyti jau veikiantį organą. Toks požiūris padėtų išvengti dubliavimo ir sukurti geresnę sinergiją.

5.   Veiksmai Europos ekonomikos valdymui stiprinti

5.1.

Kadangi strategijos „Europa 2020“ valdymo sąsajos tarp trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų yra labai silpnos, būtina imtis bent jau šių, toliau išdėstytų veiksmų:

5.1.1.

metinėje augimo apžvalgoje turėtų būti pateikta nuoroda į strategijos „Europa 2020“ įgyvendinimo pažangą:

a.

Europos semestras turėtų būti stipriau orientuotas į konkurencingumo gerinimą, viešąją ir išorės skolą ir visų pirma įgyvendinimą;

b.

ES sanglaudos fondo išlaidos turėtų būti grindžiamos nacionalinėmis reformų programomis vadovaujantis semestru;

c.

reikėtų sustiprinti fiskalinę integraciją ir paspartinti kovą su mokesčių slėpimu;

d.

stebėsena turėtų remtis aiškiais rodikliais ir kriterijais, įskaitant „ne vien tik BVP“ veiksnius.

5.1.2.

Kadangi situacija valstybėse narėse labai skiriasi, reikia lankstesnio vertinimo ir aiškių tikslų bei tikslingų priemonių, kurios būtų nurodytos konkrečiai šaliai skirtose rekomendacijose, pavyzdžiui:

a.

struktūrinės reformos viešajame sektoriuje, turint omenyje, kad nuo šio sektoriaus labai priklauso gyvenimo kokybė;

b.

geresnė verslo aplinka, kuri būtų patraukli kapitalui;

c.

investicijų į infrastruktūrą skatinimas;

d.

geresnės MVĮ skolinimosi galimybės;

e.

būtinų sąlygų sudarymas sklandesniam energetikos sistemos pertvarkymui;

f.

sustiprintas švietimo sektorius;

g.

aukštesnis užimtumo ir žemesnis nedarbo lygis, kuris būtų prižiūrimas ES lygmeniu (14);

h.

socialinių spragų mažinimas tarp valstybių narių ir jų viduje, ypatingą dėmesį skiriant mažumų padėčiai;

i.

kova su skurdu ir BVP didinimas;

j.

socialinės sanglaudos stiprinimas ir nelygybės mažinimas pasitelkus solidarumą, socialinį dialogą ir kolektyvines derybas.

6.   Augimo sąvokos patikslinimas

a.

įgyvendinimas jį siejant su „tvariu konkurencingumu“;

b.

priemonių, remiančių naują gerovę ir aplinkos apsaugą, priėmimas (15);

c.

naujo ES darbo rinkos tendencijų rodiklio taikymas kuriant iš tikrųjų naujas darbo vietas ES lygmeniu.

7.   Europos skaitmeninė darbotvarkė

7.1.

EESRK pritaria Komisijos pozicijai, kad skaitmeninės technologijos leidžia įdiegti naujus gamybos būdus ir teikti paslaugas, keičia mūsų gyvenimo būdą ir darbo bei mokymosi metodus (16). Su pavyzdine iniciatyva „Europos skaitmeninė darbotvarkė“ (17) susiję EESRK pasiūlymai ir pagrindiniai akcentai dėl plataus užmojo bendrosios skaitmeninės rinkos yra šie:

 

Ekonomikos srityje:

a.

aktyviai planuoti ES skaitmeninę ateitį;

b.

integruoti skaitmeninimą ir mažinti trūkumus skaitmeninėje srityje ES ir valstybių narių lygmeniu;

c.

skaitmeninti ekonomiką ir plėtoti mokslinius tyrimus ir inovacijas;

 

Socialinėje srityje:

d.

plačiu mastu plėsti ugdymą skaitmeninėje srityje, kad europiečiai taptų skaitmeninio turinio kūrėjais ir gamintojais;

e.

spręsti kvalifikuotų IRT darbuotojų poreikio klausimą;

f.

sukurti sąlygas gyvybingai skaitmeninei ekonomikai ir visuomenei stiprinant telekomunikacijų reglamentavimo aplinką;

g.

peržiūrėti bendrą reglamentavimo ir teisėkūros sistemą siekiant sukurti stabilias sąlygas įmonėms ir startuoliams;

h.

skaitmeninį sektorių pripažinti visuotinės ekonominės svarbos paslauga;

 

Skaitmeninės aplinkos srityje:

i.

skatinti e. įtrauktį ir visuotinę bei lygiateisę prieigą prie plačiajuosčio interneto;

j.

supaprastinti taisykles vartotojams, perkantiems internetu ir skaitmeninėmis priemonėmis ir užtikrinant didesnį saugumą sustiprinti jų pasitikėjimą;

k.

pagerinti tarpvalstybinę e. prekybą;

 

Saugumo srityje:

l.

naudoti skaitmenines technologijas žmonių ir gamtinei aplinkai apsaugoti;

m.

paspartinti teisėkūros procesą remiantis etiniu požiūriu ir vartotojų apsaugos didinimu;

n.

atnaujinti autorių teisių taisykles;

o.

skatinti kibernetinį saugumą siekiant apsaugoti piliečių teises ir laisves (ES pagrindinių teisių chartija (18)) ir

p.

apsaugoti vaikus ir pažeidžiamus naudotojus nuo kibernetinių nusikaltimų.

7.2.

Skaitmeninių technologijų vystymasis ir platus jų taikymas daro poveikį beveik visiems ekonomikos sektoriams vykstant labai didelio masto struktūriniams pokyčiams. Piliečiams šie pokyčiai svarbūs ne tik kaip vartotojams, bet visų pirma jų darbo vietoje. Be to, skaitmeninės technologijos didina ne tik savarankiškumą ir lankstumą – jos verčia didinti efektyvumą darbo vietose, o tai pareikalauja didelių susijusių subjektų sąnaudų, įskaitant ir tai, kad kai kuriais atvejais žmonės netenka darbo. Atsižvelgdamas į tai, EESRK mano, kad šių klausimų išbraukimas iš beveik visų Europos skaitmeninės darbotvarkės iniciatyvų yra didelė spraga ir ragina keisti mąstymą, o savo poziciją šiuo klausimu pateiks atskiroje nuomonėje savo iniciatyva (19).

8.   Naujas, į vystymąsi orientuotas ekonomikos valdymas

8.1.

Žingsniai kuriant į vystymąsi orientuotą valdymą:

a.

sustiprinti valdymą ES ir valstybių narių lygmeniu;

b.

dar kartą patvirtinti strategijos „Europa 2020“ reikalingumą, ją labiau suderinant su Europos strategijose nustatyta ES politika;

c.

papildyti Europos valdymo ekonominio koordinavimo dalį sustiprinant į vystymąsi orientuotas institucines ir finansines sistemas;

d.

sustiprinti ilgalaikį strateginį koordinavimą remiantis strategija „Europa 2020“ taip pat ir orientavimo bei įgyvendinimo etapuose;

e.

atlikti atnaujintos strategijos „Europa 2020“ plataus masto teritorinį vertinimą;

Grafikas Į vystymąsi orientuotas valdymas – grafiką žr. atsidarius nuorodą:

http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.europe-2020-opinions.34752

f.

sustiprinti vertės grandinę pasitelkus horizontaliąją ir sektorių politiką;

g.

sustiprinti teritorinį bendradarbiavimą;

h.

valdymą sutvirtinti organizuotos pilietinės visuomenės dalyvavimu;

i.

pripažinti EESRK potencialą koordinuoti daugiapakopį realiosios ekonomikos, organizuotų socialinių ir institucinių partnerių bendradarbiavimą.

9.

„Gero“, į vystymąsi orientuoto valdymo prielaidos

a.

nustatyta strateginio planavimo kompetencija;

b.

vykdomoji kompetencija siekiant geresnio koordinavimo ir bendradarbiavimo;

c.

plataus masto planavimo ir įgyvendinimo stebėsenos sistema;

d.

patikima, tikslinė duomenų bazė ir būtini analitiniai gebėjimai;

e.

tinkamos komunikacinės priemonės;

f.

būtinas gebėjimas prisitaikyti;

g.

skaidri veikla, kad būtų užtikrinta atskaitomybė.

Briuselis, 2015 m. vasario 19 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Henri MALOSSE


(1)  Informacija apie „Europos skaitmeninę darbotvarkę“ pateikiama Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu/digital-agenda/

(2)  EESRK nuomonė dėl Pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategijos „Europa 2020“ rezultatų apžvalgos, OL C 12, 2015 1 15, p. 105–114.

(3)  Programa „Nauja pradžia Europai“ pateikiama Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_lt.pdf

(4)  „Investicijų planas Europai“ pateikiamas Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu/priorities/jobs-growth-investment/plan/index_en.htm

(5)  EESRK nuomonė dėl Investicijų plano Europai, ECO/374 (dar nepaskelbta OL).

(6)  Bendrosios skaitmeninės rinkos dokumentų rinkinį žr. Europos Komisijos tinklalapyje http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market

(7)  Vykstant deryboms dėl daugiametės finansinės programos Europos infrastruktūros tinklų priemonės plačiajuosčio ryšio dalis buvo sumažinta 8,2 mlrd. EUR iki 1 mlrd. EUR.

(8)  „2015 m. metinė augimo apžvalga“ pateikiama Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu/europe2020/making-it-happen/annual-growth-surveys/index_lt.htm

(9)  Informacija apie „Europos strateginių investicijų fondą“ pateikiama Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu/priorities/jobs-growth-investment/plan/financing/index_en.htm#efsi

(10)  EESRK nuomonė dėl Socialinių investicijų poveikio, OL C 226, 2014 7 16, p. 21–27.

(11)  Informacija apie „Transeuropinį tinklą“ pateikiama Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/tentec/tentec-portal/site/index_en.htm

(12)  Informacija apie „Europos infrastruktūros tinklų priemonę“ pateikiama Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/connecting-europe-facility

(13)  EESRK nuomonė dėl BVP ir kitų rodiklių. Pilietinės visuomenės dalyvavimas nustatant papildomus rodiklius, OL C 181, 2012 6 21, p. 14–20.

(14)  EESRK nuomonė dėl Ekonomikos atsigavimo kuriant darbo vietas, OL C 11, 2013 1 15, p. 65–70.

(15)  Žr. Lisabonos sutarties 191–192 straipsnius.

(16)  EESRK nuomonė dėl Verslo paslaugų poveikio pramonėje, OL C 12, 2015 1 15, p. 23–32.

(17)  EESRK nuomonė dėl Skaitmeninės rinkos – augimo varomosios jėgos, OL C 229, 2012 7 31, p. 1–6.

(18)  http://www.europarl.europa.eu/charter/pdf/text_en.pdf

(19)  EESRK nuomonė dėl Skaitmeninimo poveikio paslaugų pramonei ir užimtumui, CCMI/136 (dar nepaskelbta OL).