52010PC0119




[pic] | EUROPOS KOMISIJA |

Briuselis, 31.3.2010

KOM(2010) 119 galutinis

2010/0074 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl piliečių iniciatyvos

{SE K(2010) 370}

AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1. PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Europos Sąjungos sutartimi numatoma visiškai naujo lygmens dalyvaujamoji demokratija, papildanti atstovaujamąją demokratiją, kuria grindžiama Sąjunga. Ja sustiprinama Sąjungos pilietybė ir pripažįstama kiekvieno piliečio teisė dalyvauti demokratiniame Sąjungos gyvenime. Ja įtvirtinami pagrindiniai pilietinio dialogo standartai, kuriuos turi atitikti institucijos, ir susisteminama dabartinė Komisijos plataus masto viešų konsultacijų vykdymo praktika. Svarbiausia, ja nustatoma esminė demokratinio Sąjungos veikimo naujovė, t. y. suteikiama piliečių iniciatyvos teisė, pagal kurią milijonas piliečių gali paraginti Komisiją pateikti tam tikrus teisės aktų pasiūlymus.

Ši nauja nuostata – svarbus žingsnis į priekį užtikrinant demokratinį Sąjungos gyvenimą. Ja suteikiama išskirtinė galimybė priartinti Sąjungą prie piliečių ir paskatinti tarpvalstybines diskusijas ES politikos klausimais, nes įvairių šalių piliečiai gali susivienyti, kad pritartų vienam konkrečiam klausimui.

Tačiau svarbu pabrėžti, kad piliečių iniciatyva yra iniciatyva, skirta teminėms gairėms nustatyti. Nors ji neturės įtakos Komisijos iniciatyvos teisei, ji įpareigos Komisiją, kaip kolegiją, atidžiai apsvarstyti piliečių iniciatyvose pateiktus prašymus.

Svarbiausi piliečių iniciatyvos aspektai įtvirtinti Sutartyje. Visų pirma Sutartyje reikalaujama, kad piliečių iniciatyvą pasirašytų bent milijonas žmonių ir kad jie būtų kilę iš reikšmingos valstybių narių dalies. Be to, iniciatyvomis neturi būti viršijami Komisijos įgaliojimai ir jos privalo būti susijusios su sritimis, kuriose, piliečių nuomone, Sutartims įgyvendinti reikalingas Sąjungos teisės aktas.

Tačiau Sutartyje numatyta, kad piliečių iniciatyvos praktinio veikimo procedūras ir sąlygas nustato Europos Parlamentas ir Taryba, veikdami pagal įprastą teisėkūros procedūrą.

Siekiant visapusiškai naudotis šios naujos nuostatos suteikta galimybe, reikia nustatyti piliečių iniciatyvos procedūras ir sąlygas, kuriomis būtų supaprastintas jos įgyvendinimas, ir kartu užtikrinti, kad būtų išsaugota Sutarties nuostatų esmė.

Todėl šiame pasiūlyme laikomasi tokių pagrindinių principų:

- sąlygomis reikėtų užtikrinti, kad piliečių iniciatyvos atspindėtų Sąjungos interesą, kartu garantuojant, kad šią priemonę būtų paprasta naudoti;

- procedūros turėtų būti paprastos ir lengvos taikyti, kartu užkertant kelią sukčiavimui ar piktnaudžiavimui sistema, ir neturėtų sukelti nereikalingos administracinės naštos valstybėms narėms.

2. KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS REZULTATAI

Atsižvelgdama į šios naujos Sutarties nuostatos svarbą piliečiams, pilietinei visuomenei ir visos ES suinteresuotosioms šalims ir suprasdama kai kurių spręstinų klausimų sudėtingumą, Komisija 2009 m. lapkričio 11 d. priimta žaliąja knyga[1] pradėjo plataus masto viešas konsultacijas. Per konsultacijas gauta daugiau kaip 300 atsakymų iš įvairių suinteresuotųjų šalių, įskaitant atskirus piliečius, organizacijas ir valdžios institucijas. 2010 m. vasario 22 d. Briuselyje įvyko visiems žaliosios knygos respondentams skirtas žodinis nagrinėjimas.

2.1. Bendrosios pastabos

Atsakymuose į žaliąją knygą pabrėžtas poreikis, kad piliečių iniciatyvos procedūros ir sąlygos būtų paprastos, lengvos taikyti ir prieinamos visiems ES piliečiams ir kad jos atitiktų piliečių iniciatyvos pobūdį.

Atsakymais taip pat patvirtinta, kad reikia nustatyti tam tikrus reikalavimus, kad priemonė išliktų patikima ir ja nebūtų piktnaudžiaujama ir kad tais reikalavimais būtų užtikrintos vienodos pritarimo piliečių iniciatyvai sąlygos visoje ES.

2.2. Užtikrinimas, kad piliečių iniciatyvos atspindėtų Sąjungos interesą

Kalbant apie mažiausią valstybių narių, iš kurių turi būti kilę piliečių iniciatyvą remiantys piliečiai, skaičių, dauguma respondentų sutiko, kad tinkama riba yra trečdalis valstybių narių. Išreikštas nemenkas pritarimas (labiausiai organizacijų) ir mažesnei ribai, ypač ketvirtadaliui valstybių narių.

Be to, atsakymais patvirtintas poreikis, kad piliečių iniciatyvą pasirašytų tam tikras mažiausias kiekvienos iš tų valstybių narių piliečių skaičius. Dauguma respondentų pritarė, kad tinkama riba yra 0,2 proc. gyventojų. Kitų nuomone, riba turėtų būti mažesnė, nes, nors šia riba siekiama išvengti piktnaudžiavimo, ji neturėtų tapti kliūtimi pateikti iniciatyvą. Galiausiai kai kurie respondentai palaikė iš esmės kitokį ribos nustatymo metodą ir teigė, kad neteisinga nustatyti bendrą procentą visoms valstybėms narėms, nes, pavyzdžiui, daug lengviau surinkti pritarimo pareiškimus iš 1 000 Liuksemburgo piliečių (atstovaujančių 0,2 proc. gyventojų) nei iš 160 000 Vokietijos piliečių, todėl mažąsias valstybes nares lengviau suskaičiuoti nei didžiąsias.

2.3. Pritarimo pareiškimų rinkimo ir tikrinimo reikalavimai

Respondentai iš esmės pritaria idėjai nustatyti bendrus pritarimo pareiškimų rinkimo ir tikrinimo procedūrinius reikalavimus, kad būtų užtikrintas vienodas procesas visoje ES ir kad organizatoriams nereikėtų atitikti skirtingų kiekvienos valstybės narės taisyklių.

Be to, dauguma respondentų nenori jokių konkrečių pritarimo pareiškimų rinkimo būdų apribojimų ir pageidautų, kad Sąjungos piliečiai galėtų pasirašyti iniciatyvą bet kur, pavyzdžiui, gatvėje, nepriklausomai nuo to, kur gyvena ar iš kur yra kilę.

Respondentai beveik vienbalsiai ragino leisti piliečiams paremti iniciatyvas internetu.

Per konsultacijas taip pat patvirtinta, kad tikslinga nustatyti pritarimo iniciatyvai pareiškimų rinkimo terminą. Dauguma respondentų pritarė, kad vieneri metai būtų tinkamas terminas, nors daug respondentų taip pat pasisakė už ilgesnį (18 mėn.) arba trumpesnį (6 mėn.) terminą.

Be to, respondentai iš esmės pritarė privalomai pasiūlytų iniciatyvų registracijos specialioje tam tikslui skirtoje Europos Komisijos svetainėje sistemai, prieš pradedant pritarimo pareiškimų rinkimo procesą. Jie mano, kad tokia registracija leistų imtis tolesnių su vykdomomis iniciatyvomis susijusių veiksmų ir tai būtų ryšių palaikymo ir skaidrumo užtikrinimo priemonė.

Galiausiai respondentai iš esmės pritarė tam, kad būtų nustatytas minimalus amžius, kurio sulaukus būtų galima pritarti piliečių iniciatyvai, ir daugelis teigė, kad jis turėtų būti susietas su amžiumi, kurio sulaukę piliečiai gali balsuoti Europos Parlamento rinkimuose. Vis dėlto kai kurie respondentai pasisakė už tai, kad minimalus amžius būtų 16 metų, pabrėždami, kad piliečių iniciatyva nėra rinkimai, o tik iniciatyva teminėms gairėms nustatyti ir kad kaip minimalų amžių nustačius 16 metų visoje Europoje būtų paskatintas jaunimo susidomėjimas ir diskusijos Europos klausimais.

2.4. Komisijos atliekamas iniciatyvų nagrinėjimas

Respondentai iš esmės pritarė, kad 6 mėnesių terminas būtų tinkamas, kad Komisija išnagrinėtų iniciatyvą ir padarytų dėl jos išvadą.

Tačiau per konsultacijas išsakytos skirtingos nuomonės dėl pasiūlytų iniciatyvų priimtinumo klausimo.

Daug respondentų manė, kad piliečių iniciatyvos priimtinumas turėtų būti patikrintas prieš surenkant visus pritarimo pareiškimus, kad nebūtų eikvojami ištekliai ir išvengta piliečių, kurie pasirašė už sėkmingas, bet galiausiai nepriimtinas iniciatyvas, nusivylimo. Kai kurios valdžios institucijos taip pat išreiškė susirūpinimą dėl būtinybės naudoti valstybės išteklius atliekant iniciatyvų, kurios galiausiai būtų nepriimtinos, patikrinimus.

Kiti respondentai, atvirkščiai, prieštarauja ex-ante priimtinumo patikrinimui, tvirtindami, kad iniciatyvos visoje Europoje sukeltos diskusijos daug svarbesnės nei galutinis rezultatas. Jie mano, kad Komisijai netikslinga turėti galimybę iš karto užkirsti kelią viešoms diskusijoms ir kampanijai dėl piliečių iniciatyvos, net jeigu ta iniciatyva viršijami Komisijos įgaliojimai.

3. PAGRINDINIAI PASIŪLYMO ELEMENTAI

3.1. Minimalus valstybių narių skaičius (7 straipsnis)

Pasiūlymu nustatytas minimalus valstybių narių skaičius – trečdalis. Tai grindžiama kitomis Sutarties nuostatomis, pagal kurias devynios arba trečdalis valstybių narių yra pakankamai, kad būtų užtikrintas atstovavimas Sąjungos interesui. Tai riba, nustatyta tvirtesnio bendradarbiavimo nuostatose, kuriomis numatoma, kad turi dalyvauti „ne mažiau kaip devynios valstybės narės“[2]. Tokia pati riba nustatyta norint pradėti subsidiarumo procedūrą, nurodytą prie Sutarčių pridedamo protokolo dėl subsidiarumo ir proporcingumo principų taikymo 7 straipsnio 2 dalyje.

Šia riba taip pat atsižvelgiama į viešų konsultacijų rezultatus.

3.2. Minimalus vienos valstybės narės piliečių skaičius (7 straipsnis ir I priedas)

Atsižvelgiant į per konsultacijas išsakytą argumentą, kad nebūtų teisinga visoms valstybėms narėms nustatyti bendrą procentą, pasiūlyme kiekvienai valstybei narei nustatoma konkreti riba, atvirkščiai proporcinga kiekvienos valstybės gyventojų skaičiui, taip pat apatinė ir viršutinė ribos.

Siekdama užtikrinti, kad šios ribos būtų pagrįstos objektyviais kriterijais, Komisija juos grindžia daugikliu, atitinkančiu visų valstybių narių Europos Parlamento narių skaičių[3]. Pasirinktas daugiklis – 750, kad būtų atsižvelgta į daugelio suinteresuotųjų šalių reikalavimus nustatyti mažesnę nei 0,2 proc. gyventojų ribą ir į susirūpinimą, kad riba mažose valstybėse narėse nebūtų per žema. Naudojant dauginimo koeficientą, lygų 750, daugiau nei pusei valstybių narių nustatyta riba būtų mažesnė arba gerokai mažesnė nei 0,2 proc. gyventojų, o mažesniosioms valstybėms narėms riba būtų didesnė.

Ši sistema leistų proporcingai mažesnį pasirašiusiųjų skaičių didžiosiose šalyse ir proporcingai didesnį skaičių mažosiose šalyse.

3.3. Minimalus amžius (3 straipsnio 2 dalis)

Atsižvelgiant į konsultacijų rezultatus, pasiūlyme nustatomas minimalus amžius, atitinkantis amžių, kurio sulaukę piliečiai gali balsuoti Europos Parlamento rinkimuose.

3.4. Pasiūlytų iniciatyvų registravimas (4 straipsnis)

Pasiūlymu sukuriama privaloma pasiūlytų iniciatyvų registracijos sistema tam skirtame Komisijos internetiniame registre. Taip atsižvelgiama į per konsultacijas išreikštą didelį pritarimą šiai galimybei. Registracija nereikš, kad Komisija pritarė pasiūlytai piliečių iniciatyvai.

3.5. Pritarimo pareiškimų rinkimo procedūros ir sąlygos (5 ir 6 straipsniai)

Pasiūlymu nenustatomi jokie apribojimai, kaip reikėtų rinkti pritarimo pareiškimus. Tai atitinka daugumos suinteresuotųjų šalių išreikštą požiūrį, kad rinkimo procesas turėtų būti laisvas.

Be to, atsižvelgiant į per konsultacijas gautus atsakymus, pasiūlyme taip pat numatoma galimybė pritarimo pareiškimus rinkti internetu. Tačiau siekiant užtikrinti, kad internetu surinkti pritarimo pareiškimai būtų tokie pat tikri kaip popieriniai ir kad valstybės narės galėtų juos panašiu būdu patikrinti, pasiūlyme reikalaujama, kad internetinėse pritarimo pareiškimų rinkimo sistemose būtų įdiegtos atitinkamos saugumo priemonės ir kad valstybės narės patvirtintų tokių sistemų atitiktį tiems saugumo reikalavimams, nekeičiant organizatorių atsakomybės už asmens duomenų apsaugą. Atsižvelgiant į poreikį nustatyti išsamias technines specifikacijas, kad būtų įgyvendinta ši nuostata, pasiūlyta, kad Komisija šias specifikacijas nustatytų įgyvendinimo priemonėmis. Tačiau pritarimo pareiškimų rinkimas internetu turėtų būti leistas iš karto.

3.6. Pritarimo pareiškimų rinkimo terminas (5 straipsnio 4 dalis)

Šiuo pasiūlymu nustatomas 12 mėnesių pritarimo pareiškimų rinkimo terminas. Taip atsižvelgiama į poreikį, patvirtintą atsakymuose į žaliąją knygą, užtikrinti, kad piliečių iniciatyvos išliktų svarbios ir kad pritarimo pareiškimų rinkimo laikotarpis būtų pakankamai ilgas, turint omenyje veiklos visoje Europos Sąjungoje sudėtingumą.

3.7. Sprendimas dėl pasiūlytų piliečių iniciatyvų priimtinumo (8 straipsnis)

Pasiūlymu nustatoma, kad iniciatyvos organizatorius, iš pasirašiusiųjų, kurie kilę iš mažiausiai trijų valstybių narių, surinkęs 300 000 pritarimo pareiškimų, turi pateikti Komisijai prašymą priimti sprendimą dėl iniciatyvos priimtinumo.

Riba, nustatyta šiam priimtinumo patikrinimui, iš esmės atitinka vieną trečiąją galutinės ribos, privalomos norint pateikti iniciatyvą Komisijai. Tam reikia bent milijono pritarimo pareiškimų iš bent trečdalio valstybių narių. Todėl galima laikyti, kad viena trečioji tokios ribos yra pakankama reprezentatyvioji imtis, kad būtų galima atlikti priimtinumo patikrinimą.

Komisija per du mėnesius turėtų įvertinti ir priimti sprendimą, ar iniciatyva neviršijami jos įgaliojimai ir ar ji yra susijusi su klausimu, dėl kurio Sutartims įgyvendinti galima priimti Sąjungos teisės aktą.

Šiuo metodu atsižvelgiama į per konsultacijas išsakytą poreikį teisinį iniciatyvos priimtinumą patikrinti anksti, prieš surinkus visus pritarimo pareiškimus ir prieš valstybėms narėms turint juos patikrinti. Tačiau juo nenustatoma, kad toks priimtinumas turi būti patikrintas iš karto, prieš užregistruojant iniciatyvas, nes pagrindinis tikslas yra skatinti viešas diskusijas Europos klausimais, net jeigu iniciatyva galiausiai viršytų teisinius Komisijos įgaliojimus. Be to, pasirinktu metodu išvengiama sudaryti įspūdį, kad Komisija iniciatyvą per se teigiamai įvertino, dar prieš pradėjus rinkti pritarimo pareiškimus. Be to, šiuo metodu būtų išvengta administracinės naštos valstybėms narėms, susijusios su iniciatyvos, kuri galiausiai nebūtų priimtina, pritarimo pareiškimų tikrinimu.

3.8. Pritarimo pareiškimų tikrinimo ir autentiškumo nustatymo reikalavimai (9 straipsnis)

Siekiant apriboti administracinę naštą valstybėms narėms, pasiūlymu leidžiama joms pačioms nuspręsti dėl atliktinų patikrinimų, kad būtų patikrintas pritarimo pareiškimų, surinktų dėl priimtina pripažintos iniciatyvos, galiojimas. Tačiau tokie patikrinimai turėtų būti pakankami, kad valstybės narės galėtų patvirtinti iš atitinkamos valstybės narės gautų pritarimo pareiškimų skaičių, ir turėtų būti atlikti per 3 mėnesius. Toks metodas, pavyzdžiui, leis valstybėms narėms atlikti tokius patikrinimus atsitiktinės atrankos būdu – dauguma valstybių narių tokią tikrinimo sistemą taiko nacionalinėms piliečių iniciatyvoms.

3.9. Komisijos atliekamas piliečių iniciatyvos nagrinėjimas (11 straipsnis)

Pasiūlymu nustatoma, kad Komisija jai pagal Reglamento nuostatas oficialiai pateiktą piliečių iniciatyvą turi išnagrinėti per 4 mėnesius. Taip atsižvelgiama į per konsultacijas išreikštą bendrą pritarimą šiam metodui. Komisija tada turėtų pateikti išvadas dėl iniciatyvos ir veiksmų, kurių ji ketina imtis, pranešime, apie kurį būtų pranešta organizatoriui ir Europos Parlamentui bei Tarybai ir jis būtų viešai paskelbtas.

3.10. Asmens duomenų apsauga (12 straipsnis)

Pasiūlymu siekiama, kad visi susiję asmenys – organizatorius, valstybės narės ir Komisija – iki galo užtikrintų duomenų apsaugą rengdami iniciatyvas ir vykdydami tolesnius su jomis susijusius veiksmus. Pagal šį reglamentą atliekamam asmens duomenų tvarkymui taikomi 1995 m. spalio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 95/46/EB dėl asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo[4] ir 2000 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 45/2001 dėl asmenų apsaugos Bendrijos institucijoms ir įstaigoms tvarkant asmens duomenis ir laisvo tokių duomenų judėjimo[5] nustatyti reikalavimai. Tačiau siekiant išvengti abejonių nuspręsta, kad piliečių iniciatyvos organizatorių reikia paskirti duomenų valdytoju, kaip nustatyta Direktyvoje 95/46/EB, ir numatyti maksimalų laikotarpį, kurį galima saugoti asmens duomenis, surinktus piliečių iniciatyvos tikslais. Be to, nors taikomos visos Direktyvos 95/46/EB III skyriaus „Teisės gynimo būdai, turtinė atsakomybė ir sankcijos“ nuostatos, kiek tai susiję su pagal šį reglamentą atliekamu asmens duomenų tvarkymu, nuspręsta, kad reikia numatyti ir tai, kad valstybės narės užtikrintų, kad piliečių iniciatyvos organizatorius už Reglamento pažeidimus būtų galima patraukti civilinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.

3.11. Priedų persvarstymas ir peržiūros nuostata (16 ir 21 straipsniai)

Turint omenyje tai, kad neturima jokios ES lygmens patirties naudojant tokios formos atstovaujamosios demokratijos priemonę, pasiūlyme numatoma peržiūros nuostata, pagal kurią Komisija po penkerių metų turi parengti Reglamento įgyvendinimo ataskaitą.

Be to, atsižvelgiant į tai, kad gali reikėti tam tikrų techninių Reglamento priedų pakeitimų, ypač įgijus patirties, pasiūlyme suteikiama galimybė Komisijai pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnį deleguotaisiais teisės aktais iš dalies pakeisti priedus. Komisijos nuomone, tokie pakeitimai nebūtų pakankamas pagrindas teisės akto pasiūlymui, todėl šiuo atveju tinka naudoti deleguotuosius teisės aktus.

2010/0074 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl piliečių iniciatyvos

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 24 straipsnio pirmą pastraipą,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę[6],

atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę[7],

pasikonsultavę su Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnu[8],

priimdami sprendimą pagal įprastą teisėkūros procedūrą,

kadangi:

(1) Europos Sąjungos sutartimi sustiprinama Sąjungos pilietybė ir dar labiau sutvirtinamas demokratinis Sąjungos veikimas, inter alia kiekvienam piliečiui suteikiant teisę dalyvauti demokratiniame Sąjungos gyvenime ir numatant, kad ne mažiau kaip milijonas reikšmingos valstybių narių dalies piliečių gali imtis iniciatyvos paraginti Europos Komisiją, kad ji neviršydama savo įgaliojimų pateiktų pasiūlymą dėl tų klausimų, dėl kurių, piliečių nuomone, Sutartims įgyvendinti reikalingas Sąjungos teisės aktas.

(2) Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo numatoma, kad Europos Parlamentas ir Taryba turėtų nustatyti tokios piliečių iniciatyvos įgyvendinimo procedūrų ir sąlygų nuostatas.

(3) Šios procedūros ir sąlygos turėtų būti aiškios, paprastos, lengvos taikyti ir turėtų atitikti piliečių iniciatyvos pobūdį.

(4) Jomis taip pat reikėtų užtikrinti, kad Sąjungos piliečiai turi panašias sąlygas paremti piliečių iniciatyvą, nepaisant to, iš kurios valstybės narės jie kilę.

(5) Reikia nustatyti minimalų valstybių narių, iš kurių turi būti kilę piliečiai, skaičių. Siekiant užtikrinti, kad piliečių iniciatyva atspindėtų Sąjungos interesą, šis skaičius turėtų būti trečdalis valstybių narių.

(6) Todėl taip pat tikslinga nustatyti minimalų piliečių, kilusių iš kiekvienos iš šių valstybių narių, skaičių. Siekiant užtikrinti panašias sąlygas piliečiams paremti piliečių iniciatyvą, šis minimalus skaičius turėtų būti atvirkščiai proporcingas kiekvienos valstybės narės dydžiui. Siekiant aiškumo kiekvienai valstybei narei nustatyti skaičiai turėtų būti nurodyti šio reglamento priede.

(7) Tikslinga nustatyti minimalų amžių, kurio sulaukus galima pritarti piliečių iniciatyvai. Jis turėtų atitikti amžių, kurio sulaukę piliečiai gali balsuoti Europos Parlamento rinkimuose.

(8) Siekiant užtikrinti pasiūlytų piliečių iniciatyvų suderinamumą ir skaidrumą, turėtų būti privaloma, prieš pradedant iš piliečių rinkti reikalingus pritarimo pareiškimus, tokias iniciatyvas užregistruoti tam skirtoje Komisijos interneto svetainėje; pasiūlymai, kuriais siekiama piktnaudžiauti, ar nerimti pasiūlymai neturėtų būti registruojami, Komisija taip pat turėtų atsisakyti registruoti tokius pasiūlymus, kurie akivaizdžiai prieštarautų Sąjungos vertybėms. Komisija turėtų registruoti pranešimus, laikydamasi bendrų gero administravimo principų.

(9) Pasiūlytos piliečių iniciatyvos organizatorius turėtų būti atsakingas už reikalingų pritarimo pareiškimų surinkimą iš piliečių.

(10) Tikslinga nustatyti galimybę pritarimo pareiškimus rinkti tiek popierine forma, tiek internetu. Internetinėse pritarimo pareiškimų rinkimo sistemose turėtų būti įdiegtos atitinkamos saugumo priemonės, kad inter alia būtų galima užtikrinti asmens identifikavimą ir saugų duomenų saugojimą. Šiuo tikslu Komisija privalėtų nustatyti išsamias internetinių pritarimo pareiškimų rinkimo sistemų technines specifikacijas.

(11) Valstybėms narėms tikslinga tikrinti internetinių pritarimo pareiškimų rinkimo sistemų atitiktį šio reglamento reikalavimams.

(12) Tikslinga užtikrinti, kad pritarimo piliečių iniciatyvai pareiškimai būtų surinkti per konkretų terminą. Siekiant užtikrinti, kad pasiūlytos piliečių iniciatyvos išliktų svarbios, kartu turint omenyje, kaip sunku visoje Europos Sąjungoje surinkti pritarimo pareiškimus, terminas neturėtų būti ilgesnis nei 12 mėnesių nuo pasiūlytos iniciatyvos registracijos dienos.

(13) Tikslinga, kad Komisija sprendimą dėl pasiūlytų iniciatyvų priimtinumo priimtų pakankamai anksti. Todėl organizatorius turėtų paprašyti priimti tokį sprendimą, surinkęs 300 000 pritarimo pasiūlytai iniciatyvai paraiškų iš pasirašiusiųjų, kilusių iš bent trijų valstybių narių.

(14) Komisija turėtų per 2 mėnesius nuo organizatoriaus prašymo gavimo priimti sprendimą dėl iniciatyvos priimtinumo. Pasiūlyta piliečių iniciatyva turėtų būti laikoma priimtina, jei ja neviršijami Komisijos įgaliojimai ir ji susijusi su klausimu, dėl kurio Sutartims įgyvendinti galima priimti Sąjungos teisės aktą.

(15) Tikslinga nustatyti tai, kad tais atvejais, kai iš pasirašiusiųjų surenkama pakankamai pritarimo piliečių iniciatyvai pareiškimų ir kai ji laikoma priimtina, kiekviena valstybė narė turėtų būti atsakinga už iš jos piliečių surinktų pritarimo pareiškimų tikrinimą ir tvirtinimą. Atsižvelgiant į poreikį apriboti valstybių narių administracinę naštą, jos per tris mėnesius turėtų atlikti tinkamus patikrinimus ir išduoti dokumentą, kuriuo patvirtinamas gautų galiojančių pritarimo pareiškimų skaičius.

(16) Organizatoriai, prieš pateikdami piliečių iniciatyvą Komisijai, turėtų užtikrinti, kad laikomasi visų šiame reglamente nustatytų sąlygų.

(17) Komisija turėtų išnagrinėti piliečių iniciatyvą ir per keturis mėnesius pateikti išvadas ir nurodyti veiksmus, kurių ketina dėl jos imtis.

(18) Pagal šį reglamentą atliekamam asmens duomenų tvarkymui taikomos visos 1995 m. spalio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 95/46/EB dėl asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo[9] nuostatos. Todėl tikslinga išaiškinti, kad piliečių iniciatyvos organizatorius ir kompetentingos valstybių narių institucijos yra duomenų valdytojai, kaip nustatyta Direktyvoje 95/46/EB, ir numatyti maksimalų laikotarpį, kurį galima saugoti asmens duomenis, surinktus piliečių iniciatyvos tikslais. Veikdami kaip duomenų valdytojai, organizatoriai turi imtis visų reikiamų priemonių, kad laikytųsi Direktyva 95/46/EB nustatytų pareigų, visų pirma susijusių su duomenų tvarkymo teisėtumu, duomenų tvarkymo saugumu ir informacijos teikimu bei duomenų subjekto teisėmis susipažinti su savo asmenine informacija, taip pat ją pataisyti ir ištrinti.

(19) Taikomos visos Direktyvos 95/46/EB III skyriaus „Teisės gynimo būdai, turtinė atsakomybė ir sankcijos“ nuostatos, kiek tai susiję su pagal šį reglamentą atliekamu duomenų tvarkymu. Be to, valstybės narės turėtų užtikrinti, kad piliečių iniciatyvos organizatorius už Reglamento pažeidimus ir susijusius dalykus būtų galima patraukti civilinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.

(20) Pagal šį reglamentą Komisijos atliekamam asmens duomenų tvarkymui taikomos visos 2000 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 45/2001 dėl asmenų apsaugos Bendrijos institucijoms ir įstaigoms tvarkant asmens duomenis ir laisvo tokių duomenų judėjimo[10] nuostatos.

(21) Kad būtų galima pakeisti šio reglamento priedus, Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius teisės aktus pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnį.

(22) Reglamentui įgyvendinti būtinos priemonės turėtų būti priimtos pagal 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimą 1999/468/EB, nustatantį Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką[11].

(23) Komisija praėjus penkeriems metams po šio reglamento įsigaliojimo turėtų pateikti jo įgyvendinimo ataskaitą.

(24) Reglamentu gerbiamos pagrindinės teisės ir atsižvelgiama į Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje įtvirtintus principus, visų pirma jos 8 straipsnį, kuriame teigiama, kad kiekvienas turi teisę į savo asmens duomenų apsaugą,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis Objektas

Šiuo reglamentu nustatomos piliečių iniciatyvos procedūros ir sąlygos, kaip numatyta Europos Sąjungos sutarties 11 straipsnyje ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 24 straipsnyje.

2 straipsnis Terminų apibrėžtys

Šiame reglamente vartojamų terminų apibrėžtys:

1. piliečių iniciatyva – Komisijai pagal šį reglamentą pateikta iniciatyva, kurioje Komisija raginama neviršydama savo įgaliojimų pateikti pasiūlymą dėl tų klausimų, dėl kurių, piliečių nuomone, Sutartims įgyvendinti reikalingas Sąjungos teisės aktas, ir kuriai pritarė bent milijonas reikalavimus atitinkančių pasirašiusiųjų, kilusių iš bent trečdalio visų valstybių narių;

2. pasirašiusieji – Sąjungos piliečiai, kurie užpildydami pritarimo tam tikrai piliečių iniciatyvai pareiškimą pritarė tai iniciatyvai;

3. organizatorius – fizinis ar juridinis asmuo arba organizacija, kuris (-i) rengia piliečių iniciatyvą ir ją pateikia Komisijai.

3 straipsnis Reikalavimai organizatoriui ir pasirašiusiesiems

1. Jeigu organizatorius yra fizinis asmuo, jis turi būti Sąjungos pilietis ir būti tokio amžiaus, kad galėtų balsuoti Europos rinkimuose.

Jeigu organizatorius yra juridinis asmuo arba organizacija, jis (ji) turi būti įsteigtas(-a) valstybėje narėje. Teisinio subjektiškumo neturinčios organizacijos pagal galiojančius nacionalinės teisės aktus turi atstovus, kurie jų vardu gali prisiimti teisinius įsipareigojimus ir atsakomybę.

2. Kad galėtų pritarti piliečių iniciatyvai, pasirašiusieji turi būti Sąjungos piliečiai ir tokio amžiaus, kad galėtų balsuoti Europos rinkimuose.

4 straipsnis Pasiūlytos piliečių iniciatyvos registracija

1. Prieš pradėdamas iš pasirašiusiųjų rinkti pritarimo pasiūlytai iniciatyvai pareiškimus, organizatorius turi ją užregistruoti Komisijoje ir pateikti II priede nurodytą informaciją, visų pirma apie pasiūlytos piliečių iniciatyvos objektą ir finansavimo bei paramos šaltinius.

Informacija pateikiama viena iš oficialiųjų Sąjungos kalbų Komisijos tam skirtame internetiniame registre (toliau – registras).

2. Išskyrus 3 ir 4 dalyse numatytus atvejus, Komisija nedelsdama užregistruoja pasiūlytą iniciatyvą suteikdama unikalų registracijos numerį ir nusiunčia organizatoriui patvirtinimą.

3. Pasiūlytos piliečių iniciatyvos, kurias pagrįstai galima laikyti netinkamomis, nes jomis siekiama piktnaudžiauti arba jos yra nerimtos, registruojamos nebus.

4. Komisija atsisako registruoti pasiūlytas piliečių iniciatyvas, kurios akivaizdžiai prieštarauja Sąjungos vertybėms.

5. Pasiūlyta ir užregistruota piliečių iniciatyva viešai paskelbiama registre.

5 straipsnis Pritarimo pareiškimų rinkimo procedūros ir sąlygos

1. Organizatorius iš pasirašiusiųjų surenka reikalingus pritarimo pasiūlytai piliečių iniciatyvai, užregistruotai pagal 4 straipsnį, pareiškimus.

Šiuo tikslu galima naudoti tik tas pritarimo pareiškimų formas, kurios atitinka III priede pateiktą modelį. Prieš pradėdamas iš pasirašiusiųjų rinkti pritarimo pareiškimus, organizatorius užpildo III priede nurodytas formas. Formose pateikiama informacija atitinka registre nurodytą informaciją.

2. Organizatorius pritarimo pareiškimus gali rinkti popierine forma arba elektroniniu būdu. Jei pritarimo pareiškimai renkami elektroniniu būdu, taikomas 6 straipsnis.

3. Pasirašiusieji turi užpildyti organizatoriaus jiems pateiktas pritarimo pareiškimo formas.

Pasirašiusieji konkrečiai pasiūlytai piliečių iniciatyvai gali pritarti tik vieną kartą.

4. Visi pritarimo pareiškimai renkami po pasiūlytos iniciatyvos registracijos dienos ir per laikotarpį, ne ilgesnį nei 12 mėnesių.

6 straipsnis Internetinės pritarimo pareiškimų rinkimo sistemos

1. Tais atvejais, kai pritarimo pareiškimai renkami elektroniniu būdu, iš internetinės pritarimo pareiškimų rinkimo sistemos gauti duomenys saugomi valstybės narės teritorijoje. Pritarimo pareiškimo formų modelis gali būti pritaikytas elektroniniams pritarimo pareiškimams rinkti.

2. Prieš pradėdamas iš pasirašiusiųjų rinkti pritarimo pareiškimus, organizatorius užtikrina, kad tuo tikslu naudojama internetinė pritarimo pareiškimų rinkimo sistema atitinka 4 dalies nuostatas. Organizatorius bet kuriuo metu gali paprašyti atitinkamos kompetentingos valstybės narės institucijos, kuriose yra ar bus saugomi surinkti duomenys, patvirtinti, kad internetinė pritarimo pareiškimų rinkimo sistema atitinka tas nuostatas. Bet kokiu atveju organizatorius tokio patvirtinimo prašo prieš pateikdamas pritarimo pareiškimus patikrinti, kaip nustatyta 9 straipsnyje.

3. Jeigu internetinė pritarimo pareiškimų rinkimo sistema atitinka 4 dalyje nurodytas nuostatas, atitinkama kompetentinga institucija per mėnesį išduoda sertifikatą pagal IV priede pateiktą modelį. Iki tol, kol bus priimtos 5 dalyje paminėtos techninės specifikacijos, kompetentinga institucija, vertindama internetinės pritarimo pareiškimų sistemos atitiktį 4 dalies nuostatoms, taiko atitinkamas nacionalines technines specifikacijas.

Valstybės narės pripažįsta kitų valstybių narių kompetentingų institucijų išduotus sertifikatus.

4. Internetinėse pritarimo pareiškimų rinkimo sistemose įdiegtos atitinkamos saugumo ir techninės priemonės, kuriomis užtikrinama, kad:

a. internetinę pritarimo pareiškimo formą galėtų pateikti tik fiziniai asmenys;

b. kad būtų galima patikrinti asmens tapatybę;

c. kad internetu suteikta informacija būtų saugiai saugoma, siekiant užtikrinti, inter alia , kad ji negalėtų būti pakeista ar panaudota bet kokiu kitu tikslu nei pritarimui konkrečiai piliečių iniciatyvai išreikšti, ir asmens duomenims nuo atsitiktinio ar neteisėto sunaikinimo arba nuo atsitiktinio praradimo, pakeitimo, nesankcionuoto atskleidimo ar prieigos apsaugoti;

d. sistema galėtų sukurti atskirus pritarimo pareiškimus tokia forma, kuri atitiktų III priede pateiktą modelį, kad valstybės narės galėtų vykdyti kontrolę pagal 9 straipsnio 2 dalį.

5. Per 12 mėnesių nuo šio reglamento įsigaliojimo Komisija priima 4 dalies įgyvendinimui skirtas technines specifikacijas pagal 19 straipsnio 2 dalyje nustatytą reguliavimo tvarką.

7 straipsnis Minimalus pasirašiusiųjų valstybėje narėje skaičius

1. Pasirašiusieji piliečių iniciatyvą yra kilę iš bent trečdalio valstybių narių.

2. Trečdalyje valstybių narių pasirašiusiųjų skaičius atitinka bent jau minimalų I priede nurodytų piliečių skaičių.

3. Pasirašiusieji laikomi kilusiais iš tos valstybės narės, kuri išdavė jų pritarimo pareiškime nurodytą asmens tapatybės dokumentą.

8 straipsnis Sprendimas dėl pasiūlytos piliečių iniciatyvos priimtinumo

1. Iš pasirašiusiųjų, kilusių iš bent trijų valstybių narių, surinkęs reikalingus 300 000 pritarimo pareiškimų pagal 5 straipsnį, organizatorius pateikia Komisijai prašymą priimti sprendimą dėl pasiūlytos piliečių iniciatyvos priimtinumo. Šiuo tikslu organizatorius naudoja V priede pateiktą formą.

2. Komisija per du mėnesius nuo 1 dalyje paminėto prašymo gavimo priima sprendimą dėl priimtinumo. Pasiūlyta piliečių iniciatyva laikoma priimtina, jei ji atitinka tokias sąlygas:

a. ji susijusi su klausimu, dėl kurio Sutartims įgyvendinti galima priimti Sąjungos teisės aktą; taip pat

b. ja neviršijami Komisijos įgaliojimai pateikti pasiūlymą.

3. Apie 2 dalyje paminėtą sprendimą pranešama pasiūlytos piliečių iniciatyvos organizatoriui ir jis viešai paskelbiamas.

9 straipsnis Valstybių narių atliekamo pritarimo pareiškimų tikrinimo ir tvirtinimo nuostatos

1. Iš pasirašiusiųjų surinkęs reikalingus pritarimo pareiškimus pagal 5 ir 7 straipsnius ir tuo atveju, jei Komisija nusprendė, kad pasiūlyta piliečių iniciatyva priimtina pagal 8 straipsnį, organizatorius pateikia pritarimo pareiškimus popierine arba elektronine forma atitinkamoms 14 straipsnyje nurodytoms kompetentingoms institucijoms patikrinti ir patvirtinti. Šiuo tikslu organizatorius naudoja VI priede pateiktą formą.

Organizatorius pritarimo pareiškimus pateikia valstybei narei, kuri išdavė formoje nurodytą asmens tapatybės dokumentą.

2. Kompetentingos institucijos per ne daugiau kaip tris mėnesius tinkamai patikrina pritarimo pareiškimus ir organizatoriui išduoda sertifikatą pagal VII priede pateiktą modelį, kuriuo patvirtinamas iš tos valstybės narės gautų galiojančių pritarimo pareiškimų skaičius.

3. 2 dalyje nurodytas sertifikatas išduodamas nemokamai.

10 straipsnis Piliečių iniciatyvos teikimas Komisijai

Organizatorius, gavęs 9 straipsnio 2 dalyje nurodytus sertifikatus, gali pateikti piliečių iniciatyvą Komisijai, jeigu laikomasi visų šiame reglamente nustatytų atitinkamų procedūrų ir reikalavimų.

Šio straipsnio tikslu organizatorius naudoja VIII priede nurodytą formą ir kartu su užpildyta forma pateikia pirmiau pirmoje pastraipoje paminėtų sertifikatų kopijas popierine arba elektronine forma.

Komisija gali paprašyti tų sertifikatų originalų.

11 straipsnis Komisijos atliekama piliečių iniciatyvos nagrinėjimo procedūra

1. Komisija, gavusi piliečių iniciatyvą pagal 10 straipsnį:

a. nedelsdama paskelbia piliečių iniciatyvą savo svetainėje;

b. išnagrinėja piliečių iniciatyvą ir per 4 mėnesius paskelbia pranešimą, kuriame pateikia savo išvadas dėl iniciatyvos, nurodo, kokių veiksmų prireikus ketina imtis ir dėl kokių priežasčių.

2. Apie 1 dalies b punkte paminėtą pranešimą pranešama piliečių iniciatyvos organizatoriui ir Europos Parlamentui bei Tarybai ir jis paskelbiamas viešai.

12 straipsnis Asmens duomenų apsauga

Piliečių iniciatyvos organizatorius ir valstybės narės kompetentingos institucijos, tvarkydamos asmens duomenis pagal Reglamentą, laikosi Direktyvos 95/46/EB ir pagal ją priimtų nacionalinių nuostatų.

Atitinkamo asmens duomenų tvarkymo tikslais piliečių iniciatyvos organizatorius ir pagal 14 straipsnio 2 dalį paskirtos kompetentingos institucijos laikomi duomenų valdytojais pagal Direktyvos 95/46/EB 2 straipsnio d dalį.

Organizatorius sunaikina visus gautus pritarimo konkrečiai piliečių iniciatyvai pareiškimus ir jų kopijas praėjus ne daugiau kaip mėnesiui nuo iniciatyvos pateikimo Komisijai pagal 10 straipsnį arba ne daugiau kaip 18 mėnesių nuo pasiūlytos piliečių iniciatyvos registracijos dienos, atsižvelgiant į tai, kuri data yra ankstesnė.

Kompetentinga institucija sunaikina visus pritarimo pareiškimus ir jų kopijas, kurias ji gavo tam, kad atliktų patikrinimą pagal 9 straipsnio 2 dalį, praėjus ne daugiau kaip mėnesiui nuo sertifikato pagal tuos pareiškimus išdavimo.

Organizatorius įgyvendina tinkamas technines ir organizacines priemones, kad asmens duomenys būtų apsaugoti nuo atsitiktinio ar neteisėto sunaikinimo arba nuo atsitiktinio praradimo, pakeitimo, nesankcionuoto atskleidimo ar prieigos, ypač tais atvejais, kai tvarkomi duomenys perduodami tinklu, ir nuo bet kokių kitų neteisėtų tvarkymo būdų.

13 straipsnis Atsakomybė

Valstybės narės užtikrina, kad jų teritorijoje gyvenančius ar įsisteigusius organizatorius už šio reglamento pažeidimus būtų galima patraukti civilinėn ar baudžiamojon atsakomybėn, visų pirma už:

a. už neteisingus organizatorių pareiškimus;

b. reikalavimų internetinėms pritarimo pareiškimų rinkimo sistemoms neatitikimą;

c. nesąžiningą duomenų naudojimą.

14 straipsnis Kompetentingos valstybių narių institucijos

1. Įgyvendindamos 6 straipsnio 3 dalį, valstybės narės paskiria kompetentingas institucijas, atsakingas už toje dalyje nurodyto sertifikato išdavimą.

2. Įgyvendindama 9 straipsnio 2 dalį, kiekviena valstybė narė paskiria vieną kompetentingą instituciją, atsakingą už pritarimo pareiškimų tikrinimo proceso koordinavimą ir toje dalyje nurodytų sertifikatų išdavimą.

3. Praėjus ne daugiau kaip trims mėnesiams nuo šio reglamento įsigaliojimo valstybės narės Komisijai perduoda kompetentingų institucijų pavadinimus ir adresus.

4. Komisija viešai skelbia kompetentingų institucijų sąrašą.

15 straipsnis Priedų keitimas

Komisija pagal 16, 17 ir 18 straipsnius deleguotaisiais teisės aktais gali priimti šio reglamento priedų pakeitimus.

16 straipsnis Delegavimas

1. Įgaliojimai priimti 15 straipsnyje nurodytus deleguotuosius teisės aktus Komisijai suteikiami neribotam laikui.

2. Kai Komisija priima deleguotąjį teisės aktą, ji nedelsdama apie jį tuo pačiu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.

3. Įgaliojimai priimti deleguotuosius teisės aktus Komisijai suteikiami, jei laikomasi 17 ir 18 straipsniuose nustatytų sąlygų.

17 straipsnis Delegavimo atšaukimas

1. Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kuriuo metu atšaukti 15 straipsnyje nurodytą įgaliojimų delegavimą.

2. Institucija, kuri pradėjo vidaus procedūrą, kad nuspręstų, ar atšaukti įgaliojimų delegavimą, prieš priimdama galutinį sprendimą per pagrįstą laikotarpį informuoja kitą instituciją ir Komisiją, nurodydama deleguotus įgaliojimus, kurie gali būti atšaukti, ir galimas tokio atšaukimo priežastis.

3. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiamas tame sprendime nurodytų įgaliojimų delegavimas. Sprendimas įsigalioja nedelsiant arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis neturi poveikio jau įsigaliojusių deleguotųjų teisės aktų galiojimui. Sprendimas skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje .

18 straipsnis Prieštaravimas dėl deleguotųjų teisės aktų

1. Europos Parlamentas ir Taryba prieštaravimą dėl deleguotojo teisės akto gali pareikšti per du mėnesius nuo pranešimo dienos. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis gali būti pratęstas vienam mėnesiui.

2. Jeigu iki to laikotarpio pabaigos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepaprieštaravo deleguotajam teisės aktui, jis paskelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir įsigalioja jame nurodytą dieną.

Deleguotasis teisės aktas gali būti paskelbtas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir įsigalioti anksčiau nei baigiasi tas laikotarpis, jeigu tiek Europos Parlamentas, tiek Taryba pranešė Komisijai, kad prieštarauti neketina.

3. Jei Europos Parlamentas arba Taryba prieštarauja dėl deleguotojo teisės akto, jis neįsigalioja. Prieštaraujanti institucija nurodo prieštaravimo dėl deleguotojo teisės akto priežastis.

19 straipsnis Komitetas

1. Įgyvendinti 6 straipsnio 5 dalį Komisijai padeda komitetas.

2. Jei yra nuoroda į šią dalį, taikomi Sprendimo 1999/468/EB 5 ir 7 straipsniai, atsižvelgiant į jo 8 straipsnio nuostatas.

Sprendimo 1999/468/EB 5 straipsnio 6 dalyje numatytas laikotarpis yra trys mėnesiai.

20 straipsnis Pranešimas apie nacionalines priemones

Kiekviena valstybė narė Komisijai praneša apie konkrečias nuostatas, kurias ji priima, kad įgyvendintų šį reglamentą.

Komisija apie tai praneša kitoms valstybėms narėms.

21 straipsnis Peržiūros nuostata

Praėjus penkeriems metams nuo šio reglamento įsigaliojimo Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai pateikia šio reglamento įgyvendinimo ataskaitą.

22 straipsnis Įsigaliojimas ir taikymas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje .

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu Tarybos vardu

Pirmininkas Pirmininkas

I PRIEDAS Minimalus pasirašiusiųjų valstybėje narėje skaičius

Austrija | 14 250 |

Belgija | 16 500 |

Bulgarija | 13 500 |

Kipras | 4 500 |

Čekija | 16 500 |

Danija | 9 750 |

Estija | 4 500 |

Suomija | 9 750 |

Prancūzija | 55 500 |

Vokietija | 72 000 |

Graikija | 16 500 |

Vengrija | 16 500 |

Airija | 9 000 |

Italija | 54 750 |

Latvija | 6 750 |

Lietuva | 9 000 |

Liuksemburgas | 4 500 |

Malta | 4 500 |

Nyderlandai | 19 500 |

Lenkija | 38 250 |

Portugalija | 16 500 |

Rumunija | 24 750 |

Slovakija | 9 750 |

Slovėnija | 6 000 |

Ispanija | 40 500 |

Švedija | 15 000 |

Jungtinė Karalystė | 54 750 |

II PRIEDAS Informacija, kurią reikia pateikti registruojant pasiūlytą piliečių iniciatyvą

Piliečių iniciatyvą registruojant Komisijos registre, pateikiama tokia informacija:

1. pasiūlytos piliečių iniciatyvos pavadinimas (ne daugiau kaip 100 ženklų);

2. iniciatyvos objektas (ne daugiau kaip 200 ženklų);

3. pasiūlymo, dėl kurio Komisija raginama imtis veiksmų, tikslų aprašas (ne daugiau kaip 500 ženklų);

4. sutarčių teisinis pagrindas, kuriuo remdamasi Komisija galėtų veikti;

5. organizatoriaus arba teisinio atstovo (jei tai juridinis asmuo ar organizacija) vardas ir pavardė, adresas ir el. paštas;

7. visi finansavimo ir paramos pasiūlytai iniciatyvai šaltiniai registracijos metu.

Daugiau informacijos apie pasiūlytos piliečių iniciatyvos objektą, tikslus ir priežastis organizatoriai gali pateikti priede. Jei nori, jie taip pat gali pateikti teisės akto projekto tekstą.

III PRIEDASPritarimo pareiškimo forma

1 langelis: (įrašo organizatorius) 1. Komisijos registracijos Nr.*: 2. Registracijos data*: 3. Komisijos registre paskelbtos pasiūlytos piliečių iniciatyvos interneto adresas*: |

2 langelis: (įrašo organizatorius) 1. Pasiūlytos piliečių iniciatyvos pavadinimas*: (ne daugiau kaip 100 ženklų) 2. Objektas*: (tema turi būti kiek įmanoma aiškesnė) (ne daugiau kaip 200 ženklų) 3. Pagrindinių pasiūlytos piliečių iniciatyvos tikslų aprašymas*: (ne daugiau kaip 500 ženklų) 4. Organizatoriaus vardas ir pavardė bei adresas*: 5. Pasiūlytos piliečių iniciatyvos interneto svetainė: |

3 langelis: (įrašo pasirašantysis) 1. Pasirašančiojo vardas ir pavardė: Vardas*:………………………Pavardė*: 2. Adresas: Gatvė: Pašto indeksas: Miestas*: Valstybė*: 3. El. paštas: 4. Gimimo data ir vieta*: Gimimo data: Vieta ir valstybė: 5. Pilietybė*: 6. Asmens identifikavimo numeris*: Identifikavimo numerio / asmens tapatybės dokumento rūšis*: Nacionalinė asmens tapatybės kortelė: Pasas: Socialinio draudimo numeris: Identifikavimo numerį / asmens tapatybės dokumentą išdavusi valstybė narė*: 7. Patvirtinu, kad šioje formoje pateikta informacija teisinga ir kad šiai pasiūlytai piliečių iniciatyvai pritariau tik vieną kartą*. Data ir pasirašiusiojo parašas*(: ……….. |

*: privalomi laukeliai ( : jei forma pateikta elektroniniu būdu, parašo nereikia

IV PRIEDAS Sertifikatas, kuriuo patvirtinama internetinės pritarimo pareiškimų rinkimo sistemos atitiktis Reglamentui xxxx/xxxx

[….] (valstybės narės pavadinimas) [….] (kompetentingos institucijos pavadinimas) patvirtina, kad internetinė pritarimo pareiškimų rinkimo sistema [….] (svetainės adresas), skirta pritarimo piliečių iniciatyvai, kurios registracijos Nr. [….], pareiškimams rinkti elektroniniu būdu, atitinka reikiamas Reglamento xxxx/xxxx nuostatas.

Data, parašas ir kompetentingos institucijos oficialus spaudas:

V PRIEDASPrašymo priimti sprendimą dėl pasiūlytos piliečių iniciatyvos priimtinumo forma

1. Piliečių iniciatyvos pavadinimas*:

2. Komisijos registracijos Nr.*:

3. Registracijos data*:

4. Gautų pritarimo pareiškimų skaičius*:

5. Pasirašiusiųjų kiekvienoje iš valstybių narių skaičius*:

Į orientacinę sumą neįskaičiuotos administracinės išlaidos[12] |

Žmogiškieji ištekliai ir susijusios išlaidos (NDIF) | 8.2.5 | a | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 |

Į orientacinę sumą neįskaičiuotos prie žmogiškųjų išteklių ir susijusių išlaidų nepriskiriamos administracinės išlaidos (NDIF) | 8.2.6 | b | 0,540 | 0,150 | 0,110 | 0,110 | 0,110 |

Iš viso orientacinių priemonės finansinių išlaidų

IŠ VISO ĮA, įskaitant išlaidas žmogiškiesiems ištekliams | a+b | 0,784 | 0,394 | 0,354 | 0,354 | 0,354 |

IŠ VISO MA, įskaitant išlaidas žmogiškiesiems ištekliams | a+b | 0,784 | 0,394 | 0,354 | 0,354 | 0,354 |

4.1.2. Suderinamumas su finansiniu programavimu

nėra duomenų

4.1.3. Finansinis poveikis pajamoms

nėra duomenų

4.2. Žmogiškųjų išteklių visos darbo dienos ekvivalentas

nėra duomenų

5. YPATYBĖS IR TIKSLAI

5.1. Trumpalaikiai ir ilgalaikiai poreikiai

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 24 straipsnio nuostatų dėl piliečių iniciatyvos įgyvendinimas.

Per pirmuosius metus bus sukurta svetainė su registru, kad būtų įgyvendintas 4 straipsnis dėl pasiūlytų piliečių iniciatyvų registracijos. Ją reikės prižiūrėti.

Per pirmuosius dvejus metus iš visų valstybių narių atstovų sudarytas komitetas susitiks keturis kartus, kad padėtų Komisijai priimti technines specifikacijas, siekiant įgyvendinti 6 straipsnio 4 dalį dėl internetinių pritarimo pareiškimų rinkimo sistemų.

5.2 Papildoma nauda, sukurta dalyvaujant Bendrijai, pasiūlymo suderinamumas su kitomis finansinėmis priemonėmis ir galima sąveika

nėra duomenų

5.3 Pasiūlymo tikslai, numatomi rezultatai ir susiję pasiūlymo rodikliai atsižvelgiant į veikla grindžiamo valdymo sistemą

nėra duomenų

5.4. Įgyvendinimo metodas (orientacinis)

Tiesioginis Komisijos centralizuotas valdymas

6. STEBĖJIMAS IR VERTINIMAS

6.1. Stebėjimo sistema

Kad būtų užtikrintas kasdienis registro valdymas, jį turės nuolat stebėti Komisijos darbuotojai. Tikėtina, kad prašymų užregistruoti pasiūlytas iniciatyvas bus daug. Komisijos darbuotojams reikės atrinkti iniciatyvas, kurias pagrįstai galima laikyti netinkamomis.

6.2. Vertinimas

Paskelbus žaliąją knygą surengtos viešos konsultacijos. Praėjus penkeriems metams nuo reglamento įsigaliojimo Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai pateikia šio reglamento įgyvendinimo ataskaitą.

7. KOVOS SU SUKČIAVIMU PRIEMONĖS

NėRA DUOMENų

8. IŠSAMI INFORMACIJA APIE IŠTEKLIUS

8.1. Pasiūlymo tikslai vertinant pagal finansines išlaidas

nėra duomenų

8.2. Administracinės išlaidos

8.2.1. Žmogiškųjų išteklių skaičius ir rūšis

Etatų rūšys | Darbuotojai, skiriami priemonei valdyti iš esamų ir (arba) papildomų išteklių (etatų arba visos darbo dienos ekvivalentų skaičius) |

2010 metai | 2011 metai | 2012 metai | 2013 metai | 2014 metai | 2015 metai ir vėliau |

Pareigūnai arba laikinieji darbuotojai[13] (XX 01 01) | AD | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

AST | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

IŠ VISO | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |

8.2.2. Užduočių, susijusių su priemone, aprašas

1 AD. Koordinuoja veiksmus, susijusius su piliečių iniciatyvomis, stebi registrą, nagrinėja atitinkamus tarnybų ir piliečių klausimus ir stebi bei prižiūri Reglamento įgyvendinimą.

1 AST. Registro valdymas (pagalbos tarnyba).

8.2.3. Žmogiškųjų išteklių (numatytų teisės aktais) šaltiniai

Etatai, kurie bus perskirstyti naudojant valdymo tarnybos išteklius ( vidinis perskirstymas )

8.2.4. Kitos į orientacinę sumą įskaičiuotos administracinės išlaidos

nėra duomenų

8.2.5. Į orientacinę sumą neįskaičiuotos finansinės išlaidos žmogiškiesiems ištekliams ir susijusios išlaidos

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Žmogiškųjų išteklių rūšis | 2010 m. | 2011 m. | 2012 m. | 2013 metai | 2014 metai | 2015 metai ir vėliau |

Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai (XX 01 01) | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 |

Pagal XX 01 02 str. finansuojami darbuotojai (pagalbiniai darbuotojai, deleguotieji nacionaliniai ekspertai, pagal sutartis dirbantys darbuotojai ir kt.) (nurodyti biudžeto eilutę) |

Iš viso žmogiškųjų išteklių ir susijusių išlaidų (NEĮSKAIČIUOTŲ į orientacinę sumą) | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 | 0,244 |

Apskaičiuota – Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai

Išlaidos 2 darbuotojams – 122 000 EUR per metus

Apskaičiuota – Pagal XX 01 02 str. finansuojami darbuotojai

nėra

8.2.6. Kitos į orientacinę sumą neįskaičiuotos administracinės išlaidos

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu) |

2010 m. | 2011 m. | 2012 m. | 2013 m. | 2014 m. | 2015 m. ir vėliau | IŠ VISO |

XX 01 02 11 01 – Komandiruotės |

XX 01 02 11 02 – Posėdžiai ir konferencijos |

XX 01 02 11 03 – Komitetai | 0,040 | 0,040 | 0,080 |

XX 01 02 11 04 – Tyrimai ir konsultacijos |

XX 01 02 11 05 – Informacinės sistemos | 0,500 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 1,050 |

2. Iš viso kitų valdymo išlaidų (XX 01 02 11) |

Iš viso administracinių išlaidų, išskyrus žmogiškųjų išteklių ir susijusias išlaidas, (NEĮSKAIČIUOTŲ į orientacinę sumą) | 0,540 | 0,150 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 0,110 | 1,130 |

Apskaičiuota – Į orientacinę sumą neįskaičiuotos kitos administracinės išlaidos

Du 27 dalyvių posėdžiai per metus ir vidutinės 740 EUR išlaidos vienam dalyviui per vieną posėdį.

Informacinės sistemos plėtotė. 2010 m.: 500 000 EUR sistemai sukurti ir įdiegti, 2011 m. ir vėliau: būtinybė prižiūrėti sistemą ir atlikti reikiamus jos pakeitimus.

Žmogiškųjų ir administracinių išteklių poreikiai finansuojami iš šios priemonės administravimui jau skirtų ir (arba) generaliniame direktorate perskirstytų lėšų ir tam tikrais atvejais papildomų lėšų, kurių administruojančiam generaliniam direktoratui gali būti skirta pagal metinių asignavimų skyrimo tvarką atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

[1] Žalioji knyga dėl Europos piliečių iniciatyvos, COM (2009) 622.

[2] Europos Sąjungos sutarties 20 straipsnis.

[3] Remiantis Europos Parlamento sudėtimi, dėl kurios susitarta per 2007 m. tarpvyriausybinę konferenciją.

[4] OL L 281, 1995 11 23, p. 31.

[5] OL L 8, 2001 1 12, p. 1.

[6] OL C ..., ..., p. …

[7] OL C ..., ..., p. …

[8] OL C ..., ..., p. …

[9] OL L 281, 1995 11 23, p. 31.

[10] OL L 8, 2001 1 12, p. 1.

[11] OL L 184, 1999 7 17, p. 23.

[12] xx 01 04 arba xx 01 05 straipsniams nepriskiriamos išlaidos pagal xx 01 skyrių.

[13] Kurių išlaidos NEĮSKAIČIUOTOS į orientacinę sumą.