52010DC0411

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimų, kuriais iš dalies keičiamas Europos mokymosi visą gyvenimą, kultūros, jaunimo ir pilietiškumo programų teisinis pagrindas, poveikio /* KOM/2010/0411 galutinis */


[pic] | EUROPOS KOMISIJA |

Briuselis, 2010.7.30

KOM(2010)411 galutinis

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimų, kuriais iš dalies keičiamas Europos mokymosi visą gyvenimą, kultūros, jaunimo ir pilietiškumo programų teisinis pagrindas, poveikio

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimų, kuriais iš dalies keičiamas Europos mokymosi visą gyvenimą, kultūros, jaunimo ir pilietiškumo programų teisinis pagrindas, poveikio

ĮžANGA

2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė keturis sprendimus, kuriais iš dalies pakeistas programų, susijusių su mokymusi visą gyvenimą, kultūra, jaunimu ir pilietiškumu[1], teisinis pagrindas.

Šiais sprendimais nustatyta, kad patariamoji procedūra, nustatyta 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimu 1999/468/EB, nebebus taikoma tam tikriems Komisijos priimamiems atrankos sprendimams, susijusiems su dotacijų minėtų programų veiklai skyrimu. Tuo siekta supaprastinti procedūras ir sutrumpinti sprendimų, tiesiogiai veikiančių naudos gavėjus, priėmimo laiką ir taip užtikrinti spartesnį ir veiksmingesnį programų įgyvendinimą.

Pagal pirminius teisės aktus Komisija, prieš priimdama oficialius sprendimus dėl dotacijos skyrimo, privalėjo skirti laiko konsultacijoms su Europos Parlamentu ir programų komitetais. Kartais įgyvendinimą tekdavo atidėti ir dėl atostogų laikotarpių bei patikrinimui skirto laiko.

Įsigaliojus padėtį iš dalies keičiantiems sprendimams patariamąją procedūrą pakeitė informavimo procedūra. Dabar Komisijos prievolė – per dvi darbo dienas nuo atrankos sprendimų priėmimo pateikti susijusią informaciją Europos Parlamentui ir programų komitetams. Jiems turi būti pateikiama tokia informacija kaip gautų paraiškų apibūdinimas ir analizė, vertinimo ir atrankos procedūrų apibūdinimas ir siūlomų finansuoti bei atmestų projektų sąrašai.

Minėtais sprendimais reikalaujama, kad Komisija praneštų Europos Parlamentui ir Tarybai apie tų sprendimų poveikį per 18 mėnesių nuo jų įsigaliojimo.

Be minėtų sprendimų, 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė sprendimą Nr. 1298/2008/EB, kuriuo nustatoma veiksmų programa „Erasmus Mundus“ (2009–2013 m.), pagal kurį Komisija taip pat įpareigojama per dvi darbo dienas informuoti Europos Parlamentą ir programos komitetą apie priimtus atrankos sprendimus.

Sprendime, kuriuo nustatoma veiksmų programa „Erasmus Mundus“, nereikalaujama, kad Komisija atskira atskaita praneštų apie to sprendimo poveikį, tačiau siekdama skaidrumo Komisija nusprendė į šią ataskaitą įtraukti ir informaciją apie naujosios informavimo procedūros poveikį minėtos programos įgyvendinimui. Taigi, vienoje ataskaitoje aptariamas visų penkių sprendimų poveikis.

Metodika

Šioje ataskaitoje pateikiama informacijos apie 2009 m. informavimo procedūras, susijusias su visomis minėtomis programomis, lyginant jas su anksčiau taikyta patariamąja procedūra. Nagrinėjama, kaip naujoji informavimo procedūra paveikė dotacijų valdymą, visų pirma atrankos procedūros trukmės (nuo paraiškų pateikimo galutinio termino iki atrinktų projektų rengėjų informavimo) atžvilgiu. Be to, ataskaitoje atsižvelgiama į administracinės naštos poveikį, pastabas ir skundus, susijusius su perduodama informacija ar pačia informavimo procedūra.

ATRANKOS SPRENDIMAI PAGAL NAUJąJą INFORMAVIMO PROCEDūRą

2009 m. informavimo procedūra pritaikyta trisdešimčiai atrankos sprendimų; dvidešimt septynis iš jų galima palyginti su sprendimais, priimtais taikant patariamąją procedūrą, kaip parodyta priede pateikiamose lentelėse[2].

Pagal Mokymosi visą gyvenimą programą 2009 m. priimti septyni atrankos sprendimai. Penkis iš jų galima palyginti su 2007 m. ir 2008 m. sprendimais. Palyginti vadinamosios skersinės programos (1 pagrindinė veikla – Europos bendradarbiavimas švietimo ir mokymo srityje) projektų, kuriems suteiktos dotacijos, atrankos rezultatus galimybių nebuvo, nes pirmoji atranka surengta 2009 m., taigi jau taikyta naujoji procedūra; o Europos kvalifikacijų sandaros plėtotės ir įgyvendinimo projektų atrankos rezultatus galima palyginti tik su 2008 m. projektais (2007 m. atranka nevykdyta).

Naujoji informavimo procedūra 2009 m. taikyta keturiems veiksmams pagal programą „Kultūra“ , taigi galima lyginti su 2008 m. ir 2006 m.[3] pagal ankstesniąją programą „Kultūra“ priimtais sprendimais. 2007 m. taikant patariamąją procedūrą jokių atrankos sprendimų nepriimta.

Pagal programą „Veiklus jaunimas“ 2009 m. vyko septynios atrankos. Palyginamų duomenų apie sėkmingus 4.6 veiksmo (Partnerystė) projektus nėra, nes 2009 m. įvyko pirmoji atranka. 4.4 veiksmo (Jaunimo kūrybiškumo ir inovacijų skatinimas) projektų duomenys gali būti lyginami tik su 2007 m. duomenimis, nes 2008 m. atranka nevykdyta, o 4.1 veiksmo (Parama Europoje veikiančioms jaunimo reikalų organizacijoms) ir pirmosios centralizuotos atrankos projektų duomenys – su 2008 m. duomenimis, nes 2007 m. projektams konsultavimosi procedūra netaikyta.

2009 m. naujoji informavimo procedūra taikyta dešimčiai programos „Europa piliečiams“ veiksmų (1.1 veiksmui (Miestų giminiavimasis (2 etapas)) ir 2.7 veiksmui (Parama pilietinės visuomenės organizacijų inicijuotiems projektams) komitologijos procedūra 2007 m. netaikyta, todėl duomenų palyginti neįmanoma) ir „Erasmus Mundus“ projektams, susijusiems su trečiosios pakopos studijų stipendijomis ir programomis. Pastarųjų projektų duomenis galima palyginti tik su 2007 m. duomenimis, nes 2008 m. dėl perėjimo prie naujos programos atranka nevykdyta.

NAUJOSIOS INFORMAVIMO PROCEDūROS POVEIKIS PROGRAMų įGYVENDINIMUI

Laikas nuo paraiškų pateikimo galutinio termino iki sprendimo, kuriems projektams skirti dotacijas, priėmimo bei projektų rengėjų informavimo gerokai sutrumpėjo. Tai pasakytina apie visas minėtas programas.

Be to, reikėtų pabrėžti, kad dar prieš pradedant taikyti informavimo procedūrą, su Europos Parlamentu sutarta dėl trumpesnio visų programų, išskyrus „Erasmus Mundus“, 2008 m. antro pusmečio atrankos sprendimų, kuriems taikoma patariamoji procedūra, patikrinimo laikotarpio. Vis dėlto jokiu būdu negalima teigti, kad dėl trumpesnio patikrinimo laikotarpio gauta nauda yra didesnė už naudą, gaunamą nustačius informavimo procedūrą.

Kalbant apie Mokymosi visą gyvenimą programą , 2009 m. apie sprendimus dėl dotacijų projektų (visų veiksmų, kuriuos galima palyginti) rengėjams pranešta vidutiniškai per 123 dienas nuo paraiškų pateikimo galutinio termino. Palyginti su 2008 m., šis laikas sutrumpėjo 37 dienomis, o su 2007 m. – 32 dienomis. Tik vienu atveju („Leonardo de Vinci“ – Naujovių sklaida) šis laikotarpis 2009 m. buvo kiek ilgesnis nei 2008 m. – taip nutiko dėl reikmės išnagrinėti konkrečią problemą, susijusią su finansinių ES interesų gynimu.

Projektų pagal programą „Kultūra“ rengėjams apie sprendimus 2009 m. pranešta vidutiniškai per 152 dienas nuo paraiškų pateikimo galutinio termino, t. y. 54,5 dienos greičiau nei 2008 m. ir 117 dienų greičiau nei 2007 m.

Programos „Veiklus jaunimas“ projektų atrankos procesas paspartėjo daugiau kaip 40 dienų, palyginti su 2008 m., ir daugiau kaip 75 dienomis, palyginti su 2007 m. Sprendimai dėl dotacijos skyrimo priimti ir atitinkama informacija projektų rengėjams perduota ne vėliau kaip po 3,5 mėnesio nuo paraiškų pateikimo galutinio termino; taikant konsultavimosi procedūrą atranka vidutiniškai trukdavo 5,5 mėnesio.

Programos „Europa piliečiams“ atveju atrankos laikotarpis vidutiniškai sutrumpėjo 22 dienomis, palyginti su 2008 m., ir 12 dienų, palyginti su 2007 m. Vis dėlto yra ir išimčių: nei vienos dienos (lyginant 2009 m. ir 2008 m.) nesutaupyta 1.4 ir 1.5 veiksmų atveju. Projektai pagal šiuos veiksmus („Piliečiai“ ir „Rėmimo priemonės“) yra sudėtingesni ir didesnės apimties nei labiau tradiciniai projektai, kaip antai miestų giminiavimosi. Projektų rengėjai dėl to nenukentėjo, nes apie atrankos rezultatus jiems buvo pranešta laiku, kad projektai būtų pradėti kaip suplanuota.

„Erasmus Mundus“ stipendijų projektų atveju, palyginti su 2007 m., sutaupytos 27 dienos, o palyginti su 2008 m. – 10 dienų. Bendrų programų atveju laikotarpis sutrumpėjo 74 dienomis, nors 2009 m. pagal šią programą pirmą kartą pradėtos teikti ne tik magistrantūros, bet ir doktorantūros stipendijos. Informacija Europos Parlamentui ir programos komitetams buvo pateikta nustatytu laiku – per dvi darbo dienas. Palyginti su tuo laiku, kai taikyta komitologijos procedūra, perduodamos informacijos kiekis nesumažėjo, tačiau su patariamąja procedūra susijusių formalumų (pavyzdžiui, susijusių su rašytinėmis procedūromis ir registro atnaujinimu) pašalinimas labai sumažino administracinę naštą.

IšVADA

Informavimo procedūra, pakeitusi oficialią patariamąją procedūrą komitologijos sprendimuose, buvo sėkmingai taikyta visose penkiose programose. Visą būtiną informaciją, kurios reikalaujama sprendimuose, Komisija per nustatytą laiką – dvi darbo dienas – sistemingai perduodavo Europos Parlamentui ir programų komitetams.

Komisija nesulaukė jokių pastabų ir negavo Europos Parlamento ar programų komitetų skundų dėl perduodamos informacijos ar pačios procedūros. Kelios suinteresuotosios šalys išreiškė pasitenkinimą dėl sutrumpėjusios atrankos procedūros.

Kalbant apie sprendimų poveikį programų valdymui ir projektų rengėjams teikiamoms dotacijoms, dėl gerokai sutrumpėjusio proceso padidėjo programų veiksmingumas, nes projektų rengėjai atrankos rezultatus sužinodavo dar anksčiau, o tai teigiamai veikė projektų partnerystės tvarumą, taigi ir pačių projektų kokybę. Pradėjus taikyti naująją procedūrą pagerėjo visų programų projektų valdymo veiksmingumas.

Taigi galima daryti išvadą, kad naujoji informavimo procedūra atitinka paprastumo ir artimumo principus, kuriais reikia vadovautis įgyvendinant programas ir tenkinant Europos piliečių interesus.

Todėl Komisija, spartindama atrankos procesą (visų pirma kiek įmanoma sutrumpindama paraiškų vertinimo laikotarpį), įsipareigoja toliau didinti programų valdymo veiksmingumą.

PRIEDAS

Mokymosi visą gyvenimą programa |

Programa „Veiklus jaunimas“ |

Atrankos sprendimai | Atrankos procedūros trukmė (dienomis) 2007 m. | Atrankos procedūros trukmė (dienomis) 2008 m. | Atrankos procedūros trukmė (dienomis) 2009 m. | Skirtumas (2009–2008 m.) | Skirtumas (2009–2007 m.) |

Atrankos sprendimai | Atrankos procedūros trukmė (dienomis) 2007 m. | Atrankos procedūros trukmė (dienomis) 2008 m. | Atrankos procedūros trukmė (dienomis) 2009 m. | Skirtumas (2009–2008 m.) | Skirtumas (2009–2007 m.) |

1.1 veiksmas. 2009–2010 m. m. stipendijos |85 |68 |58 |10 |27 | | | | | | | | | 1.2 veiksmas. Bendros programos |151 |/ |77 |/ |74 | |

[1] 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1357/2008/EB, iš dalies keičiantis Sprendimą Nr. 1720/2006/EB, nustatantį veiksmų programą mokymosi visą gyvenimą srityje.

2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1352/2008/EB, iš dalies keičiantis Sprendimą Nr. 1855/2006/EB, nustatantį programą „Kultūra“ (2007–2013 m.).

2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1349/2008/EB, iš dalies keičiantis Sprendimą Nr. 1719/2006/EB, nustatantį 2007–2013 m. programą „Veiklus jaunimas“.

2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1358/2008/EB, iš dalies keičiantis Sprendimą Nr. 1904/2006/EB, įkuriantį 2007–2013 m. programą „Europa piliečiams“ aktyviam Europos pilietiškumui skatinti.

[2] Priede pateikiamos lentelės visoms minėtoms programoms – Mokymosi visą gyvenimą, „Kultūra“, „Veiklus jaunimas“, „Europa piliečiams“ ir „Erasmus Mundus“.

[3] Ankstesnė programa – 2000 m. vasario 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu Nr. 508/2000/EB nustatyta programa „Kultūra 2000“.