1.3.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 57/39


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

(2008/C 57/16)

Šis paskelbimas suteikia teisę užprotestuoti paraišką pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo šio paskelbimo datos.

SANTRAUKA

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„EDAM HOLLAND“

EB Nr. NL/PGI/005/0329/27.11.2003

SKVN ( ) SGN ( X )

Šioje santraukoje informacijos tikslais pateikiami pagrindiniai produkto specifikacijos elementai.

1.   Kompetentinga valstybės narės įstaiga:

Pavadinimas:

Hoofdproductschap Akkerbouw

Adresas:

Postbus 29739

2502 LS 's-Gravenhage

Nederland

Telefonas:

(31-70) 370 87 08

Faksas:

(31-70) 370 84 44

El. paštas:

plw@hpa.agro.nl

2.   Grupė:

Pavadinimas:

Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO)

Adresas:

Postbus 165

2700 AD Zoetermeer

Nederland

Telefonas:

(31-79) 343 03 00

Faksas:

(31-79) 343 03 20

El. paštas:

info@nzo.nl

Sudėtis:

Gamintojai ir (arba) perdirbėjai ( X ) kiti ( )

3.   Produkto rūšis:

1.3 klasė – sūris

4.   Specifikacija:

(Reglamento (EB) Nr. 510/2006 4 straipsnio 2 dalyje pateiktų reikalavimų santrauka)

4.1.   Pavadinimas: „Edam Holland“

4.2.   Apibūdinimas: „Edam Holland“ yra natūraliai brandinamas puskietis sūris. Jis gaminamas Nyderlanduose iš karvių pieno, gauto Olandijos karvių fermose, ir brandinamas iki vartoti tinkamos būklės brandinimo kamerose Olandijoje.

Sudėtis

„Edam Holland“ gaminamas iš vieno arba keleto šių žaliavinių produktų:

pieno, grietinėlės ir nugriebto arba pusiau nugriebto karvių, auginamų Olandijos karvių fermose, pieno (išimtinai karvių pieno).

Būdingos savybės

Sūris gali būti rutulio, kurio viršutinė ir apatinė pusės – plokščios, kepalo arba keturkampio formos. Specifikacijos pateikiamos lentelėje.

Nurodytas drėgmės kiekis, esantis sūryje po 12 dienų nuo pagaminimo, o drėgmės kiekis „Baby Edam Holland“ sūryje nurodytas toks, koks yra po 5 dienų nuo jo pagaminimo.

Kitos būdingos savybės:

Skonis: nuo švelnaus iki pikantiško, priklausomai nuo brandumo ir rūšies.

Pjūvis: spalva turi būti tolygi, matyti kelios nedidelės apvalios skylutės. „Bros Edam“ sūryje yra daugiau mažų skylučių. Sūrio spalva įvairi: nuo dramblio kaulo iki geltonos.

Žievė: žievė kieta, glotni, sausa, švari, be pelėsio. Ji susidaro sūrio brandinimo etape jį džiovinant.

Struktūra: mažai brandintas „Edam Holland“ turi būti gana tvirtas ir lengvai pjaustomas. Daugiau pabrandintas sūris tampa tvirtesnis ir kietesnis. „Bros Edam“ turi būti gana tvirtas ir kietas.

Brandinimo laikotarpis: ne trumpiau kaip 28 dienos („Baby Edam Holland“ – ne trumpiau kaip 21 diena). „Edam Holland“ brandinamas natūraliai. „Edam Holland“ brandinti įvyniojus neleidžiama.

Brandinimo temperatūra: ne žemesnė kaip 12 °C.

Laikymo trukmė: sūris laikomas mažiausiai 28 dienas nuo pagaminimo („Baby Edam Holland“) iki daugiau kaip metų.

Specialieji kokybės kriterijai

Sūrių gamintojui atvežamas ir saugomas visiškai termiškai neapdorotas arba nepasterizuotas pienas, grietinėlė arba pusiau nugriebtas pienas.

Grietinėlė ir nugriebtas arba pusiau nugriebtas pienas, prieš gaminant iš jų „Edam Holland“ sūrį, turėtų būti nedelsiant pasterizuojami, kad atitiktų šiuos kriterijus:

fosfatazės tyrimas turi būti neigiamas, jeigu peroksidazės tyrimas nėra neigiamas;

grietinėlės rūgštumas, matuojamas produkte be riebalų, ne didesnis kaip 20 mmol NaOH viename litre, išskyrus atvejus, kai laktato kiekis yra 200 mg arba mažesnis 100 g medžiagos be riebalų;

ištyrus 0,1 ml, nerasta koliformų mikroorganizmų.

Prieš pradedant gaminti „Edam Holland“ sūrį visi žaliaviniai produktai turi būti pasterizuojami taip, kad proteinų kiekis nedenatūruotose išrūgose nesiskirtų arba tik labai mažai skirtųsi nuo nepasterizuoto panašios rūšies ir kokybės produkto.

Gaminant „Edam Holland“ galima dėti tik genetiškai nemodifikuotų pieno rūgšties kultūrų ir aromatizuojančių mikroorganizmų. Šias kultūras sudaro atitinkamos mezofilinės pradinės kultūros, naudojamos gaminant „Edam Holland“: Lactococcus ir Leuconostoc L arba LD, dažnai kartu su termofilinėmis Lactobacillus ir (arba) Lactococcus kultūromis. Turimos pradinės kultūros yra labai svarbios tam, kad sūris subręstų ir įgytų jam būdingą skonį ir aromatą.

Šliužo fermentas: „Edam Holland“ sūrio gamyboje naudojamas tik veršelių šliužo fermentas. Kitos rūšies šliužo fermentas gali būti naudojamas tik išimtinėmis aplinkybėmis, pavyzdžiui, jeigu to reikia dėl gyvulių ligų. Tokiais atvejais naudojamas šliužo fermentas privalo atitikti Warenwetbesluit Zuivel (Potvarkį dėl pieno produktų (Plataus vartojimo prekių aktas)).

Nitritų kiekis „Edam Holland“ sūryje: nitritų jonų negali būti daugiau kaip 2 mg viename sūrio kg.

4.3.   Geografinė vietovė: Geografinis regionas, dėl kurio teikiama paraiška: Olandija, t. y. europinė Nyderlandų Karalystės dalis.

4.4.   Kilmės įrodymas: Ant kiekvieno „Edam Holland“ sūrio prieš suspaudžiant krekenas dedamas iš kazeino pagamintas ženklas (žr. paveikslėlį). Ženklą sudaro pavadinimas „Edam Holland“ ir skaičių ir raidžių kombinacija (ant kiekvieno sūrio ji yra unikali) (raidžių pagal abėcėlę ir didėjančia skaičių tvarka).

COKZ (Olandijos pieno produktų tikrinimo institutas) tvarko šių unikalių numerių registrą, kuriame taip pat saugomi visų bandymų duomenys (įskaitant laiką ir vietą). Nuorodą vartotojai lengvai atpažįsta, patvirtinta institucija ją gali lengvai patikrinti pagal kazeino ženklą ir COKZ registrą.

4.5.   Gamybos būdas: „Edam Holland“ sūris gaminamas iš pieno, gauto karvių fermose Nyderlanduose. Pienas fermoje atvėsinamas iki ne aukštesnės kaip 6 °C temperatūros ir saugomas vėsinimo talpose fermose. Į gamyklą jis išvežamas per 72 valandas. Jį atvežus į sūrių gamyklą jis arba iškart perdirbamas, arba termiškai apdorojamas (tai ne pasterizavimas, o apdorojimas neaukštoje temperatūroje) ir trumpam supilamas į šaldomą talpyklą, vėliau iš jo gaunamos pasukos.

Taikomi tipiniai pieno riebumo reikalavimai: piene riebalų ir proteinų santykis turi būti toks, kad pagaminto sūrio sausosios medžiagos riebumas būtų 40–44 %. Pasukos pasterizuojamos ne žemesnėje kaip 72 °C temperatūroje 15 sekundžių. Jos sukrekėja esant maždaug 30 °C temperatūrai. Pieno proteinų separavimas ir koaguliavimas, kuris vyksta šiame procese, yra būdingas „Edam Holland“ sūriui.

Koaguliuojant gautos krekenos atskiriamos nuo išrūgų, apdorojamos ir išplaunamos, užtikrinant norimą drėgmės ir pH lygį. Krekenos suspaudžiamos į norimo dydžio formas kubiluose. Tada suformuotas „sūris“ talpinamas į sūrymo vonią. „Edam Holland“ visada brandinamas natūraliai, t. y. jis paliekamas bręsti atvirame ore, reguliariai apverčiamas ir tikrinamas. Sūriui bręstant formuojasi sausa jo žievė. Laikas ir temperatūra yra labai svarbūs užtikrinant, kad fermentacijos ir brandinimo procesai vyktų tiek, kad sūris įgytų „Edam Holland“ sūriui būdingų fizinių ir organoleptinių savybių. Priklausomai nuo to, kokio aromato pageidaujama, „Edam Holland“ sūris gali būti brandinamas ilgiau nei metus.

„Edam Holland“ gali būti pjaustomas ir pakuojamas Nyderlanduose arba kitoje šalyje, jeigu pakuojant naudojama visapusiškos priežiūros sistema, užtikrinanti, kad „Edam Holland“ sūrį bus galima atsekti pažymint jo gabaliukus sūrio ženkle nurodyta unikalia skaičių ir raidžių kombinacija, kad pirkėjas būtų tikras dėl sūrio kilmės.

4.6.   Ryšys su geografine vietove: Šio produkto pavadinime yra geografinis pavadinimas „Holland“ (Olandija). Dažniausiai Olandija suprantama kaip oficialesnio pavadinimo, Nyderlandai, sinonimas. Jungtinės Nyderlandų Respublikos laikais (XVII–XVIX a.) Olandija buvo įtakingiausia iš septynių provincijų. Nuo to laiko šiuo pavadinimu imta vadinti visą Nyderlandų teritoriją. Daugelyje šalių Nyderlandai žinomi labiau arba žinomi vien tik kaip Olandija („Ollanda“ ir t. t.).

Istorinis

„Edam Holland“ atspindi Olandijos sūrių gamybos tradicijas, kurios formavosi viduramžiais ir pasiekę savo aukso amžių XVII a.

Nyderlanduose gautas pienas yra toks tinkamas aukštos kokybės ir aromatingiems sūriams gaminti daugiausia dėl Nyderlandų geografinės padėties (didžioji dalis yra žemiau jūros lygio), klimato (jūrinis) ir čia augančios žolės sudėties (žolė daugiausia auga smėlėtoje ir molingoje dirvoje).

Karvių fermose įdiegtos kokybės užtikrinimo sistemos, intensyvios kokybės kontrolės sistema (kiekviena pieno partija tikrinama ir vertinama pagal įvairius kokybės parametrus) padeda garantuoti pieno kokybę. Be to, pienas iki perdirbimo visą laiką laikomas šaltai: fermose saugomas šaldytuve (ne aukštesnėje kaip 6 °C temperatūroje), į gamyklą vežamas šaldomose cisternose. Tai, kad pienas vežamas palyginti nedidelius atstumus, taip pat padeda išsaugoti pieno kokybę.

Nuo pat jo gaminimo pradžios fermose, o dar labiau – pradėjus jį gaminti vietos gamyklose, „Edam Holland“ yra nacionalinis visame pasaulyje žinomas produktas ir svarbus, stabilus veiksnys, padedantis gerinti ūkiuose gaunamo pieno kokybę. XX a. pradžioje „Edam“ sūrio gamybai pradėti taikyti nacionaliniai įstatymai ir Sprendime dėl žemės ūkio produktų kokybės, taikomo sūrio produktams (Landbouwkwaliteitsbeschikking kaasproducten), nustatytas „Edam Holland“ pavadinimas.

„Edam Holland“ įvaizdis Europoje

Iš bendro, šešiose Europos šalyse atlikto tyrimo paaiškėjo, kad Europos vartotojai laiko Nyderlandus svarbiausiais „Edam“ (ir „Gouda“) gamintojais. Be to, „Edam“ (ir „Gouda“) reputacija ir autoritetas siejami su Nyderlandais.

„Edam“ (ir „Gouda“) yra Olandijos kultūrinio paveldo simbolis. Europos vartotojų nuomone, tai yra prekių ženklai. Tai – olandiškos kokybės sinonimai. Šešiose valstybėse narėse, kuriose „Edam“ (ir „Gouda“) sūrio suvartojama daugiausia, atliktas rinkos tyrimas (vienoje valstybėje narėje apklausta 1 250 respondentų, tyrimo patikimumas – 97,5 %) parodė, kad:

„Edam“ ir Nyderlandai siejami labai glaudžiai;

„Edam Holland“ yra populiaresnis nei „Edam“, kuris gaminamas ne Nyderlanduose;

beveik pusė vartotojų valstybėse narėse, kuriose buvo vykdomas tyrimas, mano, kad visi „Edam“ sūriai gaminami Nyderlanduose (Europos vartotojai gali būti klaidinami, nes taip nėra);

„Edam Holland“ įvertintas daug geriau pagal kriterijus „puiki kokybė“, „tradicinė gamyba“ ir „originalus produktas“.

Per daugelį amžių ir Olandijos vyriausybė, ir įmonės diegė įvairias priemones ir teisės aktus, siekdami užtikrinti, kad būtų išsaugota labai aukšta „Edam“ (ir „Gouda“) kokybė. Be to, Olandijos pieno produktų pramonė investavo daug lėšų į tai, kad būtų pasiekti griežti kokybės standartai ir atvertos, puoselėjamos ir saugomos rinkos. Nuo 1950 m. daugiau kaip 1,4 mlrd. Nyderlandų guldenų (635 mln. EUR) buvo investuoti į reklamą, informavimo ir pardavimo skatinimo kampanijas Europoje (neskaičiuojant investicijų Nyderlanduose).

4.7.   Kontrolės institucija:

Pavadinimas:

Stichting Centraal Orgaan voor Kwaliteitsaangelegenheden in de Zuivel (COKZ)

Adresas:

Kastanjelaan 7

3833 AN Leusden

Nederland

Telefonas:

(31-33) 496 56 96

Faksas:

(31-33) 496 56 66

El. paštas:

productcontrole@cokz.nl

4.8.   Ženklinimas etiketėmis: „Edam Holland“ yra Europos Sąjungos saugoma geografinė nuoroda (SGN).

Šis ženklas turi būti dedamas aiškiai matomoje vietoje ant visų nepjaustyto sūrio gabalų ant etiketės, kuri klijuojama ant plokščiosios sūrio pusės ir (arba) ant juostos, kuri dedama aplink sūrio gabalą. Tai neprivaloma, jeigu parduodamas sūris prieš tai supjaustomas ir supakuojamas, kaip nurodyta 4.5 dalyje. Tokiu atveju „Edam Holland“ ženklas turi būti ant pakuotės.

Ant pakuotės turi būti aiškus skiriamasis ženklas, kad vartotojas pardavimo vietose galėtų atpažinti „Edam Holland“. Iš produkto pavadinimo, produkto savitumo (kuriamas logotipas) ir ES SGN vartotojas turi aiškiai suprasti, kad „Edam Holland“ ir kiti „Edam“ sūriai yra skirtingi produktai. Paraiškos tikslas – saugoti Europos vartotoją, kad jis nebūtų klaidinamas.


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.