52007DC0029




[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 29.1.2007

KOM(2007)29 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Daugiametės Bendrijos programos, skirtos skatinti Europos skaitmeninio turinio plėtrą ir naudojimą pasauliniuose tinkluose bei informacinės visuomenės kalbinę įvairovę („eContent“ programa), įgyvendinimo rezultatų galutinis įvertinimas

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Daugiametės Bendrijos programos, skirtos skatinti Europos skaitmeninio turinio plėtrą ir naudojimą pasauliniuose tinkluose bei informacinės visuomenės kalbinę įvairovę („eContent“ programa), įgyvendinimo rezultatų galutinis įvertinimas

1. ĮžANGA

Šis Komunikatas yra susijęs su galutiniu 2001–2005 m. „eContent“ programos įvertinimu, atsižvelgiant į 2003 m. atliktą tarpinį pirmųjų dvejų įgyvendinimo metų įvertinimą[1]. Šį galutinį įvertinimą[2], apimantį 2003–2004 m., atliko trijų nepriklausomų ekspertų komisija, kuriai padėjo profesionalūs bendrovės[3], atsakingos už įvertinimo struktūrą bei palaikymą, duomenų rinkimą ir ataskaitos parengimą, vertintojai. Įvertinimas atliktas 2006 m. vasario–gegužės mėn., glaudžiai bendradarbiaujant su atitinkamomis Komisijos tarnybomis[4].

2. PAGRINDINIAI FAKTAI

Kaip nurodyta Tarybos sprendime[5], „eContent“ programa (toliau – programa) siekta skatinti Europos skaitmeninio turinio plėtrą bei naudojimą pasauliniuose tinkluose ir kalbinę informacinės visuomenės įvairovę. Programa, kurios biudžetas siekė 100 mln. eurų, buvo įgyvendinama ketverius metus nuo 2001 m. sausio 18 d.

Programa apėmė tris skirtingas veiklos kryptis:

1. prieigos prie viešojo sektoriaus informacijos gerinimas ir šios informacijos platesnis naudojimas;

2. turinio kūrimo veiklos daugiakalbėje ir daugiakultūrėje aplinkoje tobulinimas;

3. skaitmeninio turinio rinkos dinamiškumo didinimas.

Programa buvo įgyvendinama vykdant bendro finansavimo projektus, atrinktus pagal atvirus kvietimus teikti paraiškas.

2003–2004 m. buvo bendrai finansuoti 64 projektai, kuriuos įgyvendinant dalyvavo 404 organizacijos ir kurie vykdyti 24 valstybėse narėse ir Islandijoje, Norvegijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje ir Turkijoje. Visos išlaidos iš 2003 ir 2004 m. biudžetų, įskaitant visų bendrai finansuojamų projektų finansavimą ir vertinimų, peržiūrų bei susitikimų išlaidas, sudarė 56 mln. eurų.

3. ĮVERTINIMO TIKSLAI

Atliekant įvertinimą įvertinti tokie aspektai: programos tikslų, prioritetų ir įgyvendinimo priemonių tinkamumas, programos efektyvumas ir poveikis, jos veiksmingumas ir ekonomiškumas, naudingumas ir tvarumas, priežastinis ryšys tarp išteklių, veiklos ir numatomo poveikio (intervencijos logika) ir tai, ko galima pasimokyti rengiantis būsimoms panašioms intervencijoms.

4. ĮVERTINIMO IšVADOS

Vertintojai nustatė, kad programa buvo sėkmingai įgyvendinta, o išmokų skyrimas ir programos valdymas iš esmės buvo skaidrus, veiksmingas ir tinkamas.

Konkrečiai vertintojai priėjo prie tokių keturių pagrindinių išvadų:

1 išvada. Geras bazinių funkcijų įgyvendinimas

Užtikrintas geras „eContent“ programos įgyvendinimas ir rezultatai: programa padėjo pastebimai ir reikšmingai prisidėti prie viešojo sektoriaus informacijos naudojimo plėtros ir daugiakalbio bei daugiakultūrio turinio kūrimo. Apskritai prieita prie išvados, kad programos įgyvendinimo rezultatai buvo teigiami bei atitiko jos išteklius ir kad siekiant veiklos rezultatų programa buvo ekonomiška; be to, ja buvo skatinama veikla, kuri apskritai nebūtų vykdyta arba būtų vykdyta tik nacionaliniu lygiu. Apskritai programa valdyta gerai, o procesai vykdyti sąžiningai ir skaidriai.

2 išvada. Prisitaikymas prie sparčių sektoriaus pokyčių

Itin sparti sektoriaus raida smarkiai paveikė programos tikslus; pavyzdžiui, pradinis tikslas inicijuoti tam tikras veiklos grupes buvo pasiektas daug greičiau nei buvo galima tikėtis iš pradžių. Įgyvendinant programą tinkamai atsižvelgta į minėtas pasikeitusias aplinkybes – programos įgyvendinimo viduryje iš dalies pakeisti jos tikslai (t.y. iš dalies pakeistos jos veiklos kryptys); vertintojai tam pritarė. Tačiau dėl tokių pasikeitimų iškilo būtinybė daugiau dėmesio skirti tinklų plėtrai, bendruomenės kūrimui ir sklaidai programos lygmeniu, kai jau buvo įgyvendinta didelė programos dalis. Vertintojų nuomone, tenkinant šį poreikį pasitelkta nepakankamai horizontalių programos poveikio elementų, nors jų kokybė buvo tinkama.

3 išvada. Programos pridėtinė vertė

Kalbant apie pažangą, susijusią su platesnių programos socialinių ir ekonominių tikslų įgyvendinimu, būtina atskirti vertintojų išvadas apie „eContent“ programą, kaip projektų rinkinį (tikimasi, kad trijų veiklos krypčių tikslai bus pasiekti), ir išvadas apie „eContent“ programą, kaip sąveikaujančią visumą (komisija nustatė, kad nebuvo tinkamos sąveikos programos lygmeniu kuriant pridėtinę vertę, kuri būtų didesnė už bendrą atskirų projektų vertę). Vertintojų manymu, nepakankamai įvertinta projektų tinklų kūrimo vertė, o visos programos sklaidos ir derinimo veikla taip pat buvo nepakankama. Todėl nebuvo maksimaliai išnaudota apskritai gana nedidelė „eContent“ programos intervencija.

4 išvada. Santykiai su esamomis ir būsimomis programomis

Vertintojai mano, kad programa gerai ir veiksmingai vykdyta stojančiosiose šalyse; ji gerai papildė „e-TEN“ iniciatyvą ir buvo gerai suderinta su „eEurope“ veiksmų planu, nors vertintojai ir nenustatė sąveikos su struktūrinių fondų programa. Vertintojų nuomone, tai gali būti naudinga ir tiesiogiai taikoma „eContent Plus“ programai ir CIP ICT politikos rėmimo programai. Šiuo požiūriu įgyta patirtis (pvz., dėl konkrečių bendruomenės kūrimo, tinklų kūrimo, sklaidos ir panaudojimo poreikių) gali padėti sukurti mechanizmus, kurie labai padėtų siekti Lisabonos ir Geteborgo darbotvarkėse numatytos ilgalaikės tvarios socialinės ir ekonominės naudos.

5. REKOMENDACIJOS IR KOMISIJOS PASTABOS

Atsižvelgiant į pirmiau pateiktas pagrindines išvadas, teikiamos tokios rekomendacijos dėl būsimų programų ir Komisijos pastabos:

1 rekomendacija. Vertintojai rekomenduoja, kad būsimose su rinka susijusiose programose daug daugiau išteklių būtų skirta projektams derinti bei jų tinklams kurti ir skleisti tiems pavyzdiniams projektų įgyvendinimo veiklos elementams, kurių patys projektų vykdytojai galbūt nėra suinteresuoti skleisti. Taip pat rekomenduojama, kad būtų apsvarstyta parama programos renginiams ir konferencijoms.

Komisijos pastabos. Siekiant skatinti projektų tinklų kūrimą ir užtikrinti geresnę sklaidą programos lygmeniu, į pagrindines „eContentplus“ programos veiklos kryptis buvo įtraukti teminiai tinklai. Tai yra priemonė, padedanti suburti atitinkamas suinteresuotąsias šalis, kompetenciją ir priemones, kurios sudarytų sąlygas remti informavimo veiklą, pagal programą finansuojamų projektų koordinavimą ir padėtų nustatyti bei plėtoti galimybes gerinti skaitmeninio turinio prieinamumą.

2 rekomendacija. Įvardytos dvi sritys, kuriose būtų verta atlikti tyrimus, naudingus būsimoms su rinka susijusioms programoms. Siekiant maksimaliai išnaudoti visos programos pridėtinę vertę, būtina geriau suvokti su rinka susijusių projektų ir programų rezultatų sklaidos aspektus; taip pat būtina plėtoti priemones, kurios būtų naudingos vertinant pastangas užtikrinti ilgalaikes su rinka susijusių programų įgyvendinimo pasekmes.

Komisijos pastabos. Vykdant tolesnę „eContentplus“ programą, Komisija ketina inicijuoti keletą tyrimų, susijusių, pvz., su investavimu į kultūros išteklių skaitmeninimą ir su skaitmeninių išteklių išsaugojimo ekonominiu poveikiu.

3 rekomendacija. Taip pat rekomenduojama, kad toliau palaikant sąsajas su tiksliniu sektoriumi (šiuo atveju – su Europos e. turinio sektoriumi) pagal atitinkamas programas būtų skiriama išteklių stebėti ilgalaikes pasekmių rinkai tendencijas. Tai palengvintų vertinimą, suteiktų galimybę didinti informuotumą apie intervencijas bei projektų rezultatus ir padėtų atlikti patobulinimus, kurie būtini sparčiai besiplėtojančiuose sektoriuose.

Komisijos pastabos. Komisija jau įgyvendina šias rekomendacijas, vykdydama įvairią veiklą – šiuo metu renkami ir grupuojami viešojoje erdvėje prieinami informacijos rinkos duomenys apie rinkos dydį ir augimą.

6. IšVADOS

Komisija deramai atsižvelgė į galutinio programos įvertinimo išvadas ir, įgyvendindama „eContentplus“ programą bei planuodama tolesnes būsimas programas, atsižvelgs į pateiktas rekomendacijas. Bus įtvirtinta pažanga, pasiekta rekomendacijose minimoje srityje.

Komisija mano, kad „eContent“ programa:

4. sėkmingai įgyvendinta;

5. sudarė sąlygas sustiprinti skaitmeninį turinį kaip priemonę piliečių prieigai prie informacijos didinti ir ekonominei bei socialinei Europos verslo raidai skatinti;

6. paskatino kurti turtingą ir įvairų skaitmeninį turinį bei paslaugas, prisidedančias prie vieningos Europos informacinės erdvės ir informacinės visuomenės augimui ir užimtumui skatinti kūrimo.

Galutinis 2001–2005 m. „eContent“ programos įvertinimas. Galutinė ataskaita, 2006 m. birželis, „RAND Europe“

Santrauka

Pagrindiniai faktai

2001–2005 m. „eContent“ programa buvo viena iš programų, sukurtų siekiant skatinti skaitmeninio turinio sektoriaus Europoje augimą ir plėtrą. Jos pagrindinis motyvas – Europos verslui ir Europos piliečiams turėtų būti užtikrinta prieiga prie aukštos kokybės europietiškos kilmės skaitmeninio turinio ir sudarytos galimybės juo naudotis savo reikmėms. Platesnis programos kontekstas buvo susijęs su tuometinių šalių kandidačių, dauguma kurių šiuo metu yra Europos bendrijos valstybės narės, integracija ir su kitais besiformuojančiais Europos politikos tikslais, ypač Lisabonos tikslais.

Galutinio įvertinimo akcentas

Paskirstytas visas 100 mln. eurų programos biudžetas ir įgyvendinta didelė dalis programos veiklos; dėl to iškilo poreikis parengti šį galutinį ex-post įvertinimą. Tarpinis įvertinimas buvo atliktas 2003 m., t.y. maždaug programos įgyvendinimo viduryje – per anksti, kad būtų galima įvertinti įgyvendinamų projektų matomų veiklos rezultatų , kurie yra apibrėžti kaip programos tikslai, indėlį į platesnes socialines ir ekonomines pasekmes . Tokioms pasekmėms susiformuoti būtinas laikas (ir iš tiesų per daug anksti tikėtis, kad jos bus gerai matomos); didelė šio įvertinimo dalis yra atitinkamai susijusi su tuo, kokiu mastu programa ir pagal ją vykdomos intervencijos leido sukurti mechanizmus, galinčius užtikrinti norimas pasekmes, arba buvo su jais suderinamos. Pagrindinis dalykas vertinant šiuos mechanizmus – sklaidos bei panaudojimo klausimai ir santykiai tarp programos ir sektoriaus, kuriame ji taikoma.

Nesutrumpintoje įvertinimo ataskaitoje išvados pristatytos išsamiai. Svarbiausios išvados yra tokios:

1 išvada. Geras pagrindinių funkcijų įgyvendinimas

Užtikrintas geras „eContent“ programos įgyvendinimas ir rezultatai: programa padėjo pastebimai ir reikšmingai prisidėti prie viešojo sektoriaus informacijos naudojimo plėtros ir daugiakalbio bei daugiakultūrio turinio kūrimo. Apskritai prieita prie išvados, kad programos įgyvendinimo rezultatai buvo teigiami bei atitiko jos išteklius ir kad siekiant veiklos rezultatų programa buvo ekonomiška; be to, ja buvo skatinama veikla, kuri apskritai nebūtų vykdyta arba būtų vykdyta tik nacionaliniu lygiu. Apskritai programa valdyta gerai, o procesai vykdyti sąžiningai ir skaidriai.

2 išvada. Prisitaikymas prie sparčių sektoriaus pokyčių

Itin sparti sektoriaus raida smarkiai paveikė programos tikslus; pavyzdžiui, pradinis tikslas inicijuoti tam tikras veiklos grupes buvo pasiektas daug greičiau nei buvo galima tikėtis iš pradžių. Įgyvendinant programą tinkamai atsižvelgta į minėtas pasikeitusias aplinkybes – programos įgyvendinimo viduryje iš dalies pakeisti jos tikslai (t.y. iš dalies pakeistos jos veiklos kryptys); vertintojai tam pritarė. Tačiau dėl tokių pasikeitimų iškilo būtinybė daugiau dėmesio skirti tinklų plėtrai, bendruomenės kūrimui ir sklaidai programos lygmeniu, kai jau buvo įgyvendinta didelė programos dalis. Vertintojų nuomone, tenkinant šį poreikį pasitelkta nepakankamai horizontalių programos poveikio elementų, nors jų kokybė buvo tinkama.

3 išvada. Programos pridėtinė vertė

Kalbant apie pažangą, susijusią su platesnių programos socialinių ir ekonominių tikslų įgyvendinimu, būtina atskirti vertintojų išvadas apie „eContent“, kaip projektų rinkinį (tikimasi, kad trijų veiklos krypčių tikslai bus pasiekti), ir išvadas apie „eContent“, kaip sąveikaujančią visumą (komisija nustatė, kad nebuvo tinkamos sąveikos programos lygmeniu kuriant pridėtinę vertė, kuri būtų didesnė už bendrą atskirų projektų vertę). Vertintojų manymu, nepakankamai įvertinta projektų tinklų kūrimo vertė, o visos programos sklaidos ir derinimo veikla taip pat buvo nepakankama. Todėl nebuvo maksimaliai išnaudota apskritai gana nedidelė „eContent“ intervencija.

4 išvada. Santykiai su esamomis ir būsimomis programomis

Vertintojai mano, kad programa gerai ir veiksmingai vykdyta stojančiosiose šalyse; ji gerai papildė „e-TEN“ iniciatyvą ir buvo gerai suderinta su „eEurope“ veiksmų planu, nors vertintojai ir nenustatė sąveikos su struktūrinių fondų programa. Vertintojų nuomone, tai gali būti naudinga ir tiesiogiai taikoma „eContent Plus“ programai ir CIP ICT politikos rėmimo programai. Šiuo požiūriu įgyta patirtis (pvz., dėl konkrečių bendruomenės kūrimo, tinklų kūrimo, sklaidos ir panaudojimo poreikių) gali padėti sukurti mechanizmus, kurie labai padėtų siekti Lisabonos ir Gotenburgo darbotvarkėse numatytos ilgalaikės tvarios socialinės ir ekonominės naudos.

Rekomendacijos

Vertintojai rekomenduoja, kad būsimose su rinka susijusiose programose daug daugiau išteklių būtų skirta projektams derinti bei jų tinklams kurti ir skleisti tiems pavyzdiniams projektų įgyvendinimo veiklos elementams, kurių patys projektų vykdytojai galbūt nėra suinteresuoti skleisti. Taip pat rekomenduojama, kad būtų apsvarstyta parama programos renginiams ir konferencijoms, spaudos tarnybos veiklai ir visų tinkamų žiniasklaidos priemonių naudojimui (ypač paieškos sistemų optimizavimui, virusinės rinkodaros taikymui ir kt.), vis dar pasitelkiant ir specializuotą spaudą. Tokia horizontali veikla yra gyvybiškai svarbi optimaliai galimos programos vertei užtikrinti, todėl siektina, kad ji nebūtų priklausoma nuo neapibrėžtumo, kuris būdingas kvietimų teikti paraiškas mechanizmui.

Įvardytos dvi sritys, kuriose būtų verta atlikti tyrimus, naudingus būsimoms su rinka susijusioms programoms. Siekiant maksimaliai išnaudoti visos programos pridėtinę vertę, būtina geriau suvokti su rinka susijusių projektų ir programų rezultatų sklaidos aspektus; taip pat būtina plėtoti priemones (analogiškas nuorodų analizės priemonėms, kurios naudojamos MTTP programų įgyvendinimo pasekmėms įvertinti), kurios būtų naudingos vertinant pastangas užtikrinti ilgalaikes su rinka susijusių programų įgyvendinimo pasekmes.

Taip pat rekomenduojama, kad toliau palaikant sąsajas su tiksliniu sektoriumi (šiuo atveju – su Europos e. turinio sektoriumi) pagal atitinkamas programas būtų skiriama išteklių stebėti ilgalaikes pasekmių rinkai tendencijas. Tai palengvintų vertinimą, suteiktų galimybę didinti informuotumą apie intervencijas bei projektų rezultatus ir padėtų atlikti patobulinimus, kurie būtini sparčiai besiplėtojančiuose sektoriuose.[pic][pic][pic]

[1] „eContent“ programos tarpinis įvertinimas: galutinė ataskaita, 2003 m. birželis, Technopolis Ltd., IDATE, PRISMA ; visą ataskaitą galima rasti www.cordis.lu/econtent

[2] Galutinis 2001–2005 m. „eContent“ programos įvertinimas: galutinė ataskaita, 2006 m. birželis , RAND Europe, http://ec.europa.eu/information_society/activities/econtentplus/index_en.htm.

[3] RAND Europe, su kuria sutartis sudaryta po Informacinės visuomenės generalinio direktorato 2005 m. rudenį surengto riboto konkurso.

[4] INFSO GD C3 ir E6 skyriai

[5] OL L 14, 2001 1 18, p. 32