52006DC0045

Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui - Visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų sąveika /* KOM/2006/0045 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 13.2.2006

KOM(2006) 45 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

Visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų sąveika

KOMISIJOS KOMUNIKATAS TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

Visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų sąveika

Šiandien e. vyriausybė yra svarbiausia ES siekiamo ekonominio, socialinio ir aplinkosaugos atsinaujinimo dalis. Jos įnašas gerinant viešosios politikos kūrimą ir įgyvendinimą yra akivaizdus, o neseniai ypatingą dėmesį pradėta kreipti į tai, kokį vaidmenį ji vaidina gerinant Europos ekonomikos konkurencingumą ir naujoves.

Didelė pažanga pasiekta visuose e. vyriausybės viešojo administravimo Europoje lygmenyse. Nors ši varomoji jėga turi išlikti tokia pat, dabar daugiau dėmesio reikia skirti e. vyriausybės tarpvalstybinio aspekto tobulinimui – čia sąveika yra dar svarbesnė. Artimesnis įvairių valstybių narių administracijų bendradarbiavimas padeda atsirasti geresnėms Europos piliečiams ir verslui skirtoms paslaugoms ir efektyviau įgyvendinti ES politiką.

Išaugus bendradarbiavimui, reikia geresnio vis gausėjančių viešojo sektoriaus administracijų bendravimo – tai užduotis, kurios įgyvendinimui reikia bendrų valstybių narių ir Bendrijos pastangų. Todėl šio komunikato tikslas – atkreipti valstybių narių dėmesį į darbą, kurį turime atlikti siekdami visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų sąveikos. Atsižvelgiant į spręstinų klausimų spektrą, komunikate nurodomi prioritetai ir pirma veiksmų grupė. Šiame komunikate Taryba kviečiama atkreipti dėmesį į nustatytus reikalavimus ir paremti juos įgyvendinančias priemones.

1. Įvadas

1.1. Bendroji informacija

Norint sustiprinti Europos ekonomikos konkurencingumą, reikia modernizuoti viešąjį sektorių Europoje ir pagerinti susijusių organizacijų sąveiką.

- Bendroji rinka priklauso nuo šiuolaikiškų ir efektyvių viešųjų administracijų, kurios palengvintų piliečių ir verslo mobilumą bei vientisą sąveiką.

- Šiuolaikiška viešoji administracija turi būti pagrįsta modernia IRT infrastruktūra ir suvienodintu e. vyriausybės procesu. Tik tada ji galės teikti ekonomiškas, skaidrias ir patogias naudotis paslaugas, kurios yra reikalingos siekiant pasinaudoti informacinės visuomenės suteikiamomis galimybėmis.

Šiuo atveju e. vyriausybės ir ypač tarpvalstybinių e. vyriausybės paslaugų nauda yra neginčijama[1]. Atitinkamai, siūlomoje direktyvoje dėl paslaugų vidaus rinkoje[2] aiškiai pabrėžiama e. vyriausybės infrastruktūros ir verslo mobilumo sąveika. Joje reikalaujama, kad valstybės narės įsteigtų sąveikos infrastruktūrą, kuri yra reikalinga siekiant suteikti mobiliam verslui bendrus ryšio punktus su mobilumu susijusioms administracinėms procedūroms atlikti.

Administracijos turi geriau dalintis informacija ir kitose ES politikos srityse. Neįmanoma įgyvendinti politikos tikslų nepadidinus administracijų bendradarbiavimo, pagrįsto informacijos technologijomis teisingumo ir vidaus reikalų srityse, užsienio santykiuose ar vykdant saugumo politiką.

Standartais, atviromis specifikacijomis ir atviromis sąsajomis pagrįsta e. vyriausybės paslaugų sąveika[3] tapo svarbiausiu bendru uždaviniu. e. Europos veiksmų plane[4] tai buvo aiškiai pripažinta kaip išankstinė sąlyga Europos e. vyriausybės paslaugoms įgyvendinti; valstybės narės dar kartą pabrėžė sąveikos svarbą 2003 m. liepą Komo įvykusioje ministrų konferencijoje: „Visą Europą apimančių paslaugų pagerinimui reikalingas bendradarbiavimas iš dalies priklauso nuo visuose vyriausybės lygmenyse naudojamų informacijos ir ryšių sistemų sąveikos.“

Tai reiškia, kad nors valstybės narės yra atsakingos už savų sistemų sąveiką, sąveikai Europos lygmeniu, kuri yra reikalinga siekiant įgyvendinti bendrąją ES politiką ir prioritetus, reikia bendradarbiavimo ir koordinavimo Europos lygmeniu. Todėl tokios sąveikos klausimas turi išlikti vienu pagrindinių ES darbotvarkėje dėl visuomenei svarbių elektroninių paslaugų (ne tik e. vyriausybės srityje, bet ir kitose srityse, pvz. sveikatos arba švietimo), ypač įtraukiant jį į naująją strateginę struktūrą „i2010 – Europos informacinė visuomenė augimui ir užimtumui skatinti“[5] ir į įvairias susijusias iniciatyvas ir programas. i2010 dokumente sąveika aiškiai nurodoma kaip viena iš keturių pagrindinių užduočių kuriant bendrą Europos informacinę erdvę, ir kaip svarbiausias IRT pagrįstų viešųjų paslaugų elementas.

1.2. Užduotys: visą Europą apimančios paslaugos piliečiams ir verslui

e. vyriausybės paslaugų sąveikos siekimas yra nenutrūkstamas procesas, į kurį reikia nuolat integruoti naujus partnerius ir naujas technologijas.

- e. vyriausybės paslaugos yra teikiamos visuose vyriausybės lygmenyse. Turi būti užtikrinta sąveika tarp vietos, regiono, nacionalinių ir Europos administracijų – tik tada jos galės teikti vieningas paslaugas.

- Jau prasidėjęs naujųjų valstybių integravimas yra labai svarbus uždavinys.

- Vis dažniau internetu besinaudojantys piliečiai tikėsis ir reikalaus efektyvios ir supaprastintos elektroninės prieigos prie informacijos ir paslaugų.

- Technologijos ir rinkos produktai nuolat tobulėja. Nors ir atsiranda naujų būdų sąveikai užtikrinti, dėl augančių galimybių pagerinti e. vyriausybės paslaugas sąveika tampa problema ten, kur jos nebuvo anksčiau.

- Valstybių narių pažanga kuriant savo e. vyriausybės programas ir politikas reiškia, kad dabar tai galima padaryti įvairiais būdais. Svarbiausiu uždaviniu tampa įvairiarūšių elementų ir procesų integravimas.

- Specifikacijų Europos mastu yra tik keletas, o sistemingo apsikeitimo praktine patirtimi ir geriausia patirtimi apskritai dar nėra.

Augantis dalyvių skaičius, santykių sudėtingėjimas ir susijusios IT sistemos reikalauja nuoseklių struktūrų, bendrų politikų ir standartų bei sistemingų ir išsamių ES institucijų ir valstybių narių koordinavimo pastangų. Suintensyvėjus paslaugoms Europos mastu, tai taps dar sudėtingiau.

1.3. Komunikato taikymo sritis

Jau yra sukurtas bazinis Europos sąveikos metodas ir padėti pagrindai:

- Visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų Europos sąveikos sistemos (ESS)[6] pirmojoje versijoje ir su ja susijusiose struktūrinėse gairėse siūloma politika, standartai ir specifikacijos bendradarbiavimui tarp Europos e. vyriausybės partnerių remti.

- Buvo užbaigti pagal mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos programas vykdomi projektai e. vyriausybės srityje, ir pradėti bandomieji projektai.

- Pasiūlyti sąveikos metodai atsižvelgiant į patariamąsias konsultacijas dėl nacionalinių e. vyriausybės iniciatyvų e. Europai 2005[7].

- Informacinės visuomenės technologijų mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo (IST MTTP), Transeuropinių tinklų e. paslaugoms (e-TEN) ir Suderinto visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų teikimo valstybės valdymo institucijoms, verslo subjektams ir piliečiams (IDABC) programomis teikiama pagalba nustatant, patvirtinant ir įgyvendinant visą Europą apimančias paslaugas[8]. Pagal IDABC programą užbaigta visą Europą apimančių paslaugų suinteresuotosioms šalims apžvalga[9].

Tačiau atsižvelgiant į ribotus išteklius, turi būti nustatomi tarpvalstybinių e. vyriausybės paslaugų vystymo prioritetai. Kita vertus, reikia užtikrinti ilgalaikį tokioms paslaugoms reikalingos sąveikos palaikymo priemonių tvarumą.

Todėl šiame komunikate:

- nustatomi baziniai reikalavimai visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų sąveikai įgyvendinti;

- nustatomi struktūrizuotos politikos sričių ir priemonių grupės prioritetai siekiant e. vyriausybės paslaugų sąveikos visos Europos kontekste;

- siūlomi tolesni veiksmai, kurie būtų pirmieji žingsniai papildant šią struktūrą.

2. Europinių e. vyriausybės paslaugų sąveikos įgyvendinimas

2.1. e. vyriausybės sąveikos nauda

Sąveika – tai išankstinė e. vyriausybės paslaugų tiekimo už nacionalinių ir organizacinių ribų sąlyga. Sąveika palengvina įvairių įstaigų arba partnerių bendravimą, ryšius ir operacijas. Pasinaudodamos sąveika, organizacijos gali išsaugoti nepriklausomybę ir tuo pat metu skleisti informaciją kitiems bei atlikti tarpvalstybinius sandorius.

2.2. e. vyriausybės sąveikos apimtys ir jai keliami reikalavimai

Įgyvendinant e. vyriausybės paslaugas reikia atsižvelgti į tris pagrindines sąveikos sritis: organizacinę, semantinę ir techninę:

- Organizacinė sąveika reiškia sugebėjimą nustatyti konkrečios e. vyriausybės paslaugos teikimo veikėjus ir organizacinius procesus ir suderinti su jais jų sąveikos struktūrizavimą, t. y. jų veiklos sąveiką[10].

- Techninė sąveika reiškia IT sistemų ir programų suderinimą, atvirų sąsajų, standartų ir protokolų nustatymą ir naudojimą, siekiant sukurti patikimas, efektyvias ir veiksmingas informacijų sistemas.

- Semantinė sąveika reiškia užtikrinimą, kad informacijos, kuria buvo apsikeista, reikšmė nepradings proceso metu, kad ją supras ir išlaikys nepakitusią procese dalyvaujantys asmenys, programos ir institucijos.

Koordinavimo pastangos yra reikalingos visose trijose srityse.

2.3. e. vyriausybės sąveikos valdymas

Sąveikai naudojami skirtingi metodai ir sprendimai atsižvelgiant į e. vyriausybės paslaugų tipą ir į tai, kokioje aplinkoje tokios paslaugos yra diegiamos. Į sąveikos funkcionavimą konkrečiose srityse Europos lygmeniu reikia žiūrėti kaip į palaipsniui besiformuojantį procesą, kurį reikia remti.

Susijusias koordinavimo pastangas reikia papildyti administracijos veikla visuose lygmenyse. Atsakomybė nustatoma atsižvelgiant į politiką ir techninius klausimus.

Subsidiarumo principas reikalauja viešosios intervencijos efektyviausiu lygmeniu siektinų tikslų atžvilgiu tai dažniausiai daroma valstybių narių lygmeniu. Tačiau dėl didelio paslaugų masto bei dėl būtinybės koordinuoti sąveiką papildančias priemones visos Europos mastu, daug priemonių turi būti įdiegiama ES lygmeniu.

Todėl e. vyriausybės sąveikos susitarimų koordinavimas konkrečios politikos srityje yra paliekamas tą politiką vykdantiems subjektams, o bendrai taikomos taisyklės ir elementai turi būti suderinami su visomis politikos sritimis. Taigi, apsikeitimo mokesčių informacija arba sveikatos statistika semantines sistemas nustato mokesčių ir sveikatos institucijos. Tačiau bendrai naudojamus elementus, pvz. prekių, institucijų arba fizinių asmenų bendrą apibūdinimą arba technines taisykles, (pvz. protokolų ir sąsajų dėl saugaus susisiekimo naudojimą) reikia nustatyti horizontaliai, t. y. visose srityse, ir prireikus juos suderinti su veikla, kuria sprendžiamos panašios su sąveika susijusios užduotys.

2.4. Teisės aktai

Bandant restruktūrizuoti ir supaprastinti nacionalinių e. vyriausybės programų procesus, tam, kad sąveika su klientais būtų veiksmingesnė, buvo susidurta su teisinėmis kliūtimis. Tokių problemų bus dar daugiau Europos lygmeniu.

Siekiant organizacinės visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų sąveikos, gali prireikti padaryti nacionalinių teisės aktų pakeitimų. Reikėtų atlikti teisinių pasiūlymų (įskaitant ES pasiūlymus) dėl elektroninių paslaugų suvaržymo poveikio vertinimą.

Komisija pradėjo tyrimus (pagal Modinis programą e. Europa 2005 srityje) dėl teisinių ir organizacinių kliūčių e. vyriausybei.

3. Sąveikos keliamų reikalavimų vykdymas

3.1. Pasiekimai

3.1.1. Sąveiką visos Europos mastu reguliuojančios politikos sritys ir standartai

Pirmoji visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų Europos sąveikos sistemos (ESS) versija buvo paskelbta 2004 m. lapkričio mėn. kaip IDA (elektroninio keitimosi duomenimis tarp administracijų) programos darbo dokumentas; joje buvo pasiūlytos visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų teikimo bendrosios gairės. Remiantis prielaida, kad kiekviena valstybė narė turi arba kuria nacionalinę valdžios sąveikos sistemą (VSS), siekiama, kad ESS ne pakeistų nacionalines e. vyriausybės sąveikos sistemas, o papildytų jas europiniu aspektu. ESS pateikiamos rekomendacijos, bendri standartizavimo reikalavimai organizacinių, semantinių ir techninių tokios sąveikos aspektų atžvilgiu bei siūlomas išsamus Europos bendradarbiavimo e. vyriausybėje principų rinkinys.

3.1.2. Projektai ir studijos

e. vyriausybei, IDA, eTEN bei atskiroms politikos sritimis skirtomis MTTP programomis buvo įgyvendinta daug e. vyriausybės sąveiką kontroliuojančių ir skatinančių projektų. Pasinaudojant IDA programa, buvo sukurtos Europos specifikacijos dėl e. pirkimo ir eLink, tarpinės programinės įrangos, skirtos saugiam administracijų ir jų bendravimo partnerių apsikeitimui duomenimis ir kt., eTEN programa įdiegta visą Europą apimanti bandomoji programa standartizuotam registravimo duomenų apdorojimui, kuria gali naudotis verslo įstaigos. Mokesčių administracijos, muitinės, sveikatos, socialinės apsaugos ir statistikos sektoriuose buvo daug nuveikta sąveikos ir standartizavimo srityje – iš dalies padedant Komisijai. Pasinaudojant MTTP programa, tiriama sąveika naujose srityse, pvz. mobiliose e. vyriausybės paslaugose.

3.2. Reikalingi veiksmai

3.2.1. Prioritetų nustatymas

Pastangos įvykdyti e. vyriausybės paslaugoms nustatytus sąveikos reikalavimus turi būti sutelktos į prioritetines politikos sritis. Atsižvelgiant į ekonominį klimatą ES ir į tai, kaip yra svarbu suteikti apčiuopiamą naudą piliečiams, atrankos kriterijais turi būti laikomas laukiamas poveikis konkurencingumui ir užimtumui, naujovėms ir indėliui į Europos pilietybę. Tarpvalstybinės bendrovių registracijos ir Europos e. pirkimo sąveika – tai prioritetinių sričių pavyzdžiai. Poreikis sumažinti administracinę naštą įmonėms ES taip pat tampa nauju prioritetu. Vientisas visos Europos statistikos rinkimas – tai žingsnis į ateitį. Tarpvalstybinės paslaugos palengvins piliečių judumą darbo pasiūlymų ir socialinės apsaugos srityje.

3.2.2. Politikos dokumentai ir gairės

Iš reakcijos, kilusios paskelbus Visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų Europos sąveikos sistemos (ESS) pirmąją versiją, galima spręsti, kad reikia gilinti supratimą apie e. vyriausybės sąveiką ir jos poveikį. ESS turi būti tobulinama kintant politikos reikalavimams ir technologijoms. Ji turi būti papildoma rekomendacijomis dėl specifinių standartų ir programų – tai gali būti nurodoma struktūrinėse gairėse ir panašiuose dokumentuose, kurie turi būti parengti pagal IDABC programą. Ateityje patobulintos ESS versijos bus rengiamos remiantis politikos gairėmis, gaunamomis iš įvairių susijusių ES programų, taip pat ir i2010 iniciatyvos, konsultacijų ir tyrimų. Ilgainiui galbūt reikės įsteigti nuolatinio valdymo organizaciją.

Prie ESS turi būti pridėtas gerai žinomų IDA struktūrinių gairių atnaujintas leidimas, kuriame pateikiama labiau techniška ir pragmatiška e. vyriausybės sąveikos analizė. Geros struktūros koncepcija pagrįstoje ESS ir gairėse pateikiamos rekomendacijos dėl to, kaip įgyvendinti ir integruoti turimus bendrus e. vyriausybės komponentus ir tinklo infrastruktūrą.

3.2.3. Administracijų bendradarbiavimo skatinimas

Kai kuriose politikos srityse, tokiose kaip muitai ir mokesčiai, apsikeitimas informacija iš visos Europos jau tapo įprastu dalyku, kuris turi vesti prie specifinių sąveikos sutarčių sudarymo. Tačiau reikia pastangų, kad sąveika būtų pasiekta visuose vyriausybės lygmenyse. Komisija siūlo sukviesti suinteresuotąsias šalis ir įgyvendinti vertinimo ir įdiegimo projektus, skirtus paslaugų teikimo bendriems sprendimams įgyvendinti pasinaudojant eTEN programa. Tikimasi, kad į tai bus įtraukti ir MTTP projektai bei Modinis tyrimai. Be to, pasinaudojant IDABC, bus skatinamas ir palengvinamas Europos viešųjų administracijų bendradarbiavimas remiant ES politiką.

Suinteresuotosios konkrečiomis sritimis šalys turi susiburti Europos lygmeniu visose valstybėse narėse ir įvairiais administraciniais lygmenimis šiuo tikslu:

- peržiūrėti teikiamas paslaugas ir paslaugų komponentus įvairiose valstybėse narėse,

- sudaryti veiksmų planus paslaugų arba konkrečių sektorių sąveikai pasiekti ir palaikyti,

- nustatyti tokį horizontalų sąveikos lygmenį, kuris būtų naudojamas Europos lygmeniu,

- susitarti dėl reikalingo e. vyriausybės sąveikos lygio ir naudojamų metodų,

- suderinti daugkartinio naudojimo arba keičiamo dydžio pavyzdžius, kurie turėtų būti įgyvendinami tuo pat metu.

Europos sąveikos struktūros pirminės gairės, pateikiamos remiant šios koordinavimo politikos įgyvendinimą, turi būti papildomos susijusiais forumais ir oficialiai nustatomu Europos lygmeniu vykdomu koordinavimo procesu.

3.2.4. Bendrų elementų valdymas

Dirbant su nacionalinėmis sąveikos programomis ir standartizavimo procesais įgyta patirtis rodo, kad, siekiant informacijos ir duomenų perdavimo efektyvumo, svarbiausia yra nustatyti ir apibrėžti bendrus elementus ir svarbiausius komponentus. Vienas akivaizdus pavyzdys – visame pasaulyje pripažįstamas pašto adreso standartas, kuris leidžia raidėms neabejotinai pasiekti adresatą neatsižvelgiant į tai, kokioje šalyje jis gyvena.

Administracijos, dalyvaujančios specifinės jų sektoriui informacijos apsikeitime, suderina tik išimtinai joms svarbius aspektus, o pasikartojantys aspektai ir tarpvalstybinės sąveikos klausimai sprendžiami ES lygmeniu. Būtina pradėti atitinkamus koordinavimo procesus su valstybėmis narėmis, o tokiems procesams gali prireikti atsakingos vadovaujančios įstaigos paramos. Toks uždavinys gali būti priskirtas vienai ar kelioms valstybėms narėms, bet taip pat jį galima atlikti pasinaudojant oficialiai nustatytu procesu Europos lygmeniu.

3.2.5. Standartizavimas

IRT standartizavimas dėl savo atvirumo ir apimties gali tapti svarbia parama siekiant sąveikos tinklų, paslaugų ir programų lygmenimis. Todėl reikia didesnių pastangų viešojo sektoriaus e. vyriausybės standartizavimo reikalavimams įgyvendinti Europos (CEN, CENELEC ir ETSI) ir tarptautinėse standartizavimo organizacijose[11].

Pagal e. Europos standartizavimo veiksmų planą, Europos standartizacijos organizacijos, būtent CEN ir ETSI, bendradarbiaudamos su atitinkamomis suinteresuotomis šalimis ir valstybės valdymo institucijomis, pradėjo standartizacijos programą, kurios tikslas – siekiant didesnės sąveikos, nustatyti ir įgyvendinti e. vyriausybės standartizacijos prioritetus. Europos standartizacijos organizacijos yra raginamos toliau dėti pastangas ir jas tęsti pagal i2010 iniciatyvą.

3.2.6. Tarpvalstybinių e. vyriausybės paslaugų teikimo struktūra

Kad visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų teikimui reikalingos struktūros įgyvendinimas būtų ekonomiškas ir efektyvus, reikia standartais pagrįstos bendros konceptualios struktūros. Tokia struktūra leidžia sistemos vartotojams individualiai pasirinkti įdiegiamus komponentus ir tuo pačiu užtikrina visos sistemos darną. Komisija nustato visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų teikimo pasinaudojant IDABC programa ir MTTP ir eTEN programomis bendras koncepcijas, principus ir gaires.

3.2.7. Bendra e. vyriausybės sąveiką remianti struktūra

Internetinės informacijos platformos, registrai ir saugyklos palengvina organizacinę ir semantinę e. vyriausybės paslaugų sąveiką, nes ten yra pateikiamos informacijos gavimo vietos, sąlygų ir interpretavimo rodyklės. Tokios infrastruktūros tikslas – išspręsti nacionalinių metodų skirtumus. Komisija skatina vykdyti tyrimus pasinaudojant MTTP programa, o patvirtinti ir įgyvendinti šią infrastruktūrą pasinaudojant eTEN ir IDABC programomis. Reikia įvertinti tokios infrastruktūros ilgalaikio veikimo organizavimą ir finansavimą.

3.2.8. Bendri elementai

Reikia nustatyti bendrus elementus ir pagrindinius komponentus, kuriuos sąveikos partneriai gali ir turėtų naudoti Europos lygmeniu. Kompetentingos institucijos turėtų suderinti ir paskelbti susitarimus dėl tokių elementų ir komponentų specifikacijų bei laikytis jų, o prireikus, į tai turėtų įsitraukti registruotos standartizacijos institucijos. Tikimasi, kad tai padidins galimybes pasinaudoti gera praktika ES ir visame pasaulyje.

3.2.9. Koordinavimo ir sąveikos palaikymo įgyvendinimas

Koordinavimo ir sąveikos palaikymo uždavinių, kurie yra reikalingi sąveikos Europos mastu įgyvendinimui, reikšmė turi būti įvertinta[12]. Šie uždaviniai būtų:

- koordinuoti europinius susitarimus dėl bendrų specifikacijų, standartų ir taisyklių visose politikos srityse;

- padėti koordinuoti susitarimus konkrečiose politikos srityse;

- užtikrinti tokių susitarimų tvarumą teikiant techninę ir organizacinę paramą tokioms specifikacijoms ir taisyklėms gauti, palaikyti ir toliau gerinti.

2006 m. viduryje, pasinaudojant IDABC, bus įvertinti galimi organizaciniai modeliai ir pristatyti įgyvendinimo variantai[13].

3.2.10. Žinios, gera praktika ir reikalavimų laikymasis

Siekiant e. vyriausybės sąveikos, yra labai svarbu laikytis bendrų gairių ir rekomendacijų. Suderinamumas yra glaudžiai susijęs su žiniomis, todėl reikia stengtis, kad apie gaires ir suderintus standartus būtų žinoma. IST ir e. Europos Modinis programoje jau vykdoma eTEN, IDABC ir su e. vyriausybe susijusia veikla, kuria skatinamas žinių ir geros praktikos skleidimas. Šios pastangos bus dar labiau sustiprintos.

3.2.11. Sąveikaujančių e. vyriausybės priemonių kūrimo ir naudojimo skatinimas

Viešasis sektorius yra labai tampriai susijęs su e. vyriausybės sprendimų kūrimu privačiame sektoriuje. eTEN ir IST programos suteikia galimybes skatinti tokių sprendimų kūrimą. Yra labai daug atviro kodo programinių įrangų komponentų – administracijos bus skatinamos pasinaudoti tokiomis priemonėmis per IST, eTEN bei IDABC programas.

3.2.12. Moksliniai tyrimai

ST MTTP programoje tiriama e. vyriausybės sąveika naujoviškoje paslaugų teikimo aplinkoje (pvz. mobiliose arba daugiakanalėse paslaugose), kurios gali būti taikomos visais lygmenimis (vietos, regioniniu, nacionaliniu, Europos), taip pat tiriamos besikuriančios paslaugos Europos mastu. Pasikeitimą žiniomis, gautomis iš tokių MTTP projektų, palengvina „sąveikos observatorija“[14]. Papildomų tyrimų ir veiksmų imtasi arba planuojama imtis sprendžiant klausimus, susijusius su elektroniniu tapatybės nustatymu ir patvirtinimu e. vyriausybėje, vietos ir regionine sąveika bei įsitraukimu į apsikeitimą gera praktika.

4. Išvados

Šis komunikatas pagrįstas supratimu, kad siekiant Europoje padidinti ekonomikos konkurencingumą ir piliečių bei verslo mobilumą, reikia tarpvalstybinių vyriausybės paslaugų. Jame įrodinėjama, kad:

- sąveika, reiškianti sugebėjimą sujungti informacijos apdorojimo sistemas ir darbo srautus bei suprasti ir panaudoti iš kitų organizacijų gautą informaciją, yra išankstinė sąlyga siekiant pagerinti sąlygas konkurencingai ir naujoviškai Europai;

- e. vyriausybės paslaugų sąveikos įgyvendinimas Europos lygmeniu reikalauja visų susijusių šalių bendrų strategijų ir stambių investicijų į bendradarbiavimą ir veiklos infrastruktūrą, atsižvelgiant į ilgalaikę tvarių visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų viziją;

- todėl e. vyriausybės sąveika – tai užduotis Europai, kurią turi vykdyti Europos institucijos glaudžiai bendradarbiaudamos su valstybėmis narėmis; valdymo klausimas turi būti sprendžiamas ne tik Europos kontekste, bet ir visose politikos srityse bei visuose sektoriuose;

- e. vyriausybės sąveikos įgyvendinimo prioritetai turi būti nustatomi remiantis numatoma nauda ES ekonomikai ir socialinei sanglaudai Europoje;

- reikia įvertinti ir užtikrinti išteklius pradinėms investicijoms bei ilgalaikį reikalingų priemonių tvarumą teikiant tarpvalstybines paslaugas.

Remdamasi šiuo komunikatu Komisija suformuluos pasiūlymus, kuriais sudarys palankias sąlygas suderintoms paslaugoms Europos lygiu sukurti. Pasiūlymai bus parengti remiantis i2010 iniciatyva, pagal kurią yra rengiamas „e. vyriausybės veiksmų planas“ ir IDABC programa, pagal kurią iki 2006 m. gruodžio 31 d. turi būti apibrėžti mechanizmai, užtikrinantys IDABC infrastruktūros paslaugų finansinį ir veiklos tvarumą[15].

[1] ˛r. inter alia 2003 m. rugsėjo 26 d. COM(2003) 567, galutinį „ e. vyriausybės vaidmuo Europos ateičiai“ ir 2004 m. kovo 18 d. SEK(2004) 346 „Komisijos tarnybų darbo dokumentas dėl skaitmeninių interaktyvių televizijos paslaugų“.

[2] Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl paslaugų vidaus rinkoje COM(2004) 2 , pateiktą Komisijos.

[3] Šiame komunikate „sąveika“ apibrėžiama, kaip „informacinių ir ryšių technologinių (IRT) sistemų bei jų palaikomų verslo procesų gebėjimas keistis duomenimis ir dalintis informacija bei žiniomis“ – žr. Visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų Europos sąveikos sistemos (European Interoperability Framework for pan-European eGovernment Services)1.0 versiją, paskelbtą 2004 m. lapkričio mėn., http://europa.eu.int/idabc/en/document/2319.

[4] „e. Europa 2005 m.: Visiems atvira informacinė visuomenė. Ruošiantis Europos Vadovų Tarybos susitikimui Sevilijoje 2002 m. birželio 21–22 d. pateiktas veiksmų planas, 2002 m. gegužės 28 d. COM(2002) 263 galutinis, http://europa.eu.int/information_society/eeurope/2005/all_about/action_plan/index_en.htm.

[5] 2005 m. „i1210 – Europos informacinė visuomenė augimui ir užimtumui skatinti“, COM(2005) 229, galutinis, liepos 1 d., http://europa.eu.int/i2010.

[6] „Visą Europą apimančių e. vyriausybės paslaugų Europos sąveikos sistema“ yra IDA programos darbo dokumentas, http://europa.eu.int/idabc/en/document/2317. Dėl šio dokumento buvo diskutuojama ir jis buvo nuosekliai peržiūrėtas suinteresuotų šalių, tačiau jis nėra laikomas oficialios Europos Komisijos politikos dalimi.

[7] ˛r.2004 m. spalio 25 d. COBRA rekomendacijas: http://europa.eu.int/information_society/activities/egovernment_research/doc/cobra_recommendations_for_eGovernment_beyond2005.pdf .

[8] Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas 2004/387/EB dėl suderinto visą Europą apimančių e. valdžios paslaugų teikimo valstybės valdymo institucijoms, verslo subjektams ir piliečiams (IDABC).

[9] Planuojamas suinteresuotųjų šalių reikalavimų europinėms e. vyriausybės paslaugoms tyrimas.

[10] Kaip apibrėžta ESS.

[11] Politikos lygmeniu tai grindžiama COBRA rekomendacijomis, 2004 m. lapkričio 22–23 d. vykusio generalinių direktorių Europos Sąjungos viešajam administravimui 43–iojo susirinkimo sprendimais (http://www.eipa.nl/) ir Tarybos, kuriai pirmininkavo Nyderlandai, pristatytu strateginiu dokumentu „Europos IRT darbotvarkės persvarstymas: Dešimt IRT laimėjimų siekiant Lisabonos tikslų“, Haga 2004 m., http://www.pwc.com/Extweb/pwcpublications.nsf/docid/EC6DE73A846581CE80256EFD002E41FB/$file/pwc_rethinking_european_ict_agenda.pdf.

[12] Žr. t. p. EPAN „Key Principles of Interoperability Architecture”, parengtą pirmininkaujant Airijai 2004 m., http://www.reach.ie/publications/downloads/PrinciplesofInteroperability.pdf.

[13] Žr. Sprendimo 2004/387/EB, kuriuo priimama IDABC programa, 10.8 straipsnį, ESOL L 144, 2004 4 30 (klaidų atitaisymas ESOL L 181, 2004 5 18, p. 25).

[14] http://www.egovinterop.net/

[15] ˇr. 2004 m. baland˛io 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo 2004/387/EB dėl suderinto paneuropinių e. valdžios paslaugų teikimo valstybės valdymo institucijoms, verslo subjektams ir piliečiams (IDABC) 10 straipsnio 8 dalį.