1.6.2018   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 136/50


EUROPOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ IR RINKŲ INSTITUCIJOS SPRENDIMAS (ES) 2018/796

2018 m. gegužės 22 d.

Sąjungoje laikinai apriboti sandorius dėl kainų skirtumo, kaip numatyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 600/2014 40 straipsnyje

EUROPOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ IR RINKŲ INSTITUCIJOS PRIEŽIŪROS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (1), ypač jo 9 straipsnio 5 dalį, 43 straipsnio 2 dalį ir 44 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdama į 2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 600/2014 dėl finansinių priemonių rinkų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (2), ypač jo 40 straipsnį,

atsižvelgdama į 2016 m. gegužės 18 d. Komisijos deleguotąjį reglamentą (ES) Nr. 2017/567, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 600/2014 nuostatos dėl apibrėžčių, skaidrumo, portfelio suspaudimo ir su produktais susijusių intervencinių priemonių ir pozicijų priežiūros priemonių (3), ypač jo 19 straipsnį,

kadangi:

1.   ĮŽANGA

(1)

Pastaraisiais metais Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (ESMA) ir kai kurios nacionalinės kompetentingos institucijos (NKI) pastebėjo, kad Sąjungoje sparčiai suaktyvėjo sandorių dėl kainų skirtumo (CFD) reklama, jų platinimas ir pardavimas neprofesionaliesiems investuotojams. CFD yra savaime rizikingi ir sudėtingi produktai, kuriais neretai spekuliuojama. ESMA ir NKI taip pat pastebėjo, kad juos siūlant neprofesionaliesiems investuotojams vis dažniau taikomi agresyvūs rinkodaros metodai ir nesuteikiama skaidrios informacijos, tad neprofesionalieji investuotojai negali suvokti su tais produktais susijusios rizikos. ESMA ir NKI išreiškia didelį susirūpinimą dėl augančio neprofesionaliųjų investuotojų, kurie sudaro sandorius dėl tų produktų ir praranda pinigus, skaičiaus. Tą susirūpinimą taip pat patvirtina daugelis skundų, gaunamų visoje ES iš neprofesionaliųjų investuotojų, patyrusių didelius nuostolius investuojant į CFD.

(2)

Nerimaudama dėl nepakankamos investuotojų apsaugos ESMA ėmėsi tam tikrų neprivalomų veiksmų. Nuo 2015 m. birželio mėn. ESMA koordinuoja darbą, kurį atlieka jungtinė grupė, įsteigta siekiant išspręsti klausimus, susijusius su keliais Kipre įsikūrusiais paslaugų teikėjais, siūlančiais CFD, dvinarius pasirinkimo sandorius ir kitus spekuliacinius produktus neprofesionaliesiems investuotojams tarpvalstybiniu lygmeniu visoje Sąjungoje (4). Be to, nuo 2015 m. liepos mėn. ESMA koordinuoja specialios paskirties grupę, kurią sudaro ESMA ir NKI atstovai ir kurios darbo tikslas – stebėti CFD ir dvinarių pasirinkimo sandorių pasiūlą plačiojoje neprofesionaliųjų klientų rinkoje ir skatinti vienodų šios srities priežiūros metodų taikymą visoje Sąjungoje. ESMA taip pat skatina Sąjungoje priežiūros konvergenciją, susijusią su CFD siūlymu neprofesionaliesiems investuotojams, skelbdama nuomonę (5) ir teikdama tam tikrus klausimus ir atsakymus (6) pagal Reglamento (ES) Nr. 1095/2010 29 straipsnį. Galiausiai ESMA paskelbė perspėjimus (7), kuriais išreiškė savo susirūpinimą dėl nekontroliuojamo, inter alia, CFD ir dvinarių pasirinkimo sandorių siūlymo neprofesionaliesiems investuotojams keliamos rizikos. Nors tie veiksmai padarė tam tikrą teigiamą poveikį (8), ESMA mano, kad didelės abejonės dėl nepakankamos investuotojų apsaugos vis dar neišsklaidytos.

(3)

2018 m. sausio 18 d. ESMA paskelbė kvietimą teikti pastabas dėl pasiūlytų produktų intervencijos priemonių, taikomų dėl neprofesionaliesiems investuotojams siūlomų CFD ir dvinarių pasirinkimo sandorių reklamos, jų platinimo ar pardavimo (toliau – kvietimas teikti pastabas) (9). Pastabas buvo galima teikti iki 2018 m. vasario 5 d. ESMA sulaukė beveik 18 500 (10) atsakymų. Iš jų 82 atsakymus pateikė teikėjai, prekybos organizacijos, vertybinių popierių biržos ir brokeriai, dalyvaujantys prekiaujant CFD ir (arba) dvinariais pasirinkimo sandoriais, 10 – vartotojų atstovai, o likusius – pavieniai asmenys. Daugumą privačių asmenų atsakymų padėjo parengti ir pateikti CFD ir (arba) dvinarių pasirinkimo sandorių teikėjai. Paskelbus kvietimą teikti pastabas išaiškėjo bendras pirmosios kategorijos respondentų, visų pirma, produktų teikėjų, susirūpinimas dėl galimo pajamų sumažėjimo dėl siūlomų priemonių ir su jų įgyvendinimu susijusių sąnaudų. Be to, daug pavienių respondentų taip pat išreiškė susirūpinimą pirmiausia dėl to, kad siūlomos sverto ribos yra pernelyg mažos.

(4)

ESMA tinkamai atsižvelgė į tuos nuogąstavimus. Tačiau palyginusi juos su dideliu susirūpinimu dėl investuotojų apsaugos, taip pat patvirtintu iš vartotojų atstovų ir kai kurių privačių asmenų gautais atsakymais, kuriais pritariama siūlomoms priemonėms ir raginama imtis griežtesnių priemonių, ESMA mano, kad būtina nustatyti laikiną apribojimą reklamuoti CFD, juos platinti ar parduoti neprofesionaliesiems investuotojams pagal Reglamento (ES) Nr. 600/2014 40 straipsnį.

(5)

Pagal Reglamento (ES) Nr. 600/2014 40 straipsnį taikomą priemonę reikia peržiūrėti pakankamai reguliariai, bent kas tris mėnesius. Peržiūrėdama priemonę ESMA kovos su bet kokia galinčia pasireikšti nesąžininga praktika. Jeigu praėjus trims mėnesiams priemonė nepratęsiama, ji baigia galioti.

(6)

Siekiant išvengti abejonių šiame sprendime terminai vartojami ta pačia prasme, kaip Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2014/65/ES (11) ir Reglamente (ES) Nr. 600/2014, įskaitant išvestinių finansinių priemonių apibrėžtį.

(7)

ESMA nustatytas laikinas apribojimas atitinka Reglamento (ES) Nr. 600/2014 40 straipsnyje įtvirtintas sąlygas dėl toliau paaiškintų priežasčių.

2.   CFD RINKOS APRAŠYMAS IR DIDELIS SUSIRŪPINIMAS DĖL INVESTUOTOJŲ APSAUGOS (REGLAMENTO (ES) Nr. 600/2014 40 STRAIPSNIO 2 DALIES a PUNKTAS)

(8)

Šis sprendimas susijęs su CFD, kurie yra grynaisiais pinigais apmokami išvestinių finansinių priemonių sandoriai, kurių tikslas – suteikti turėtojui poziciją, kuri gali būti ilgalaikė ar trumpalaikė, bazinės finansinės priemonės kainos, lygio ar vertės svyravimo atžvilgiu. Tokie CFD, inter alia, yra pratęsiamieji neatidėliotini valiutos pirkimo ir pardavimo sandoriai ir pardavimo kainų skirtumo lažybų sandoriai. Šis sprendimas nėra susijęs su pasirinkimo sandoriais, ateities sandoriais, apsikeitimo sandoriais ir išankstiniais palūkanų normų sandoriais.

(9)

Kai kurie į kvietimą teikti pastabas atsiliepę respondentai prašė išsamiau išaiškinti priemonės taikymo sritį. Kai kurie iš tų respondentų tvirtino, kad pagal kvietime teikti pastabas ESMA pasiūlytą CFD apibrėžtį vertybiniais popieriais pakeistos išvestinės finansinės priemonės akivaizdžiai nepatenka į priemonės taikymo sritį, o kiti atkreipė dėmesį į CFD ir kitų investicinių produktų panašumus ir prašė taikyti vienodas priemones.

(10)

ESMA patvirtina, kad į šio sprendimo taikymo sritį patenka tik CFD. Į taikymo sritį nėra įtraukti varantai ir turbo sertifikatai. ESMA pripažįsta, kad tarp CFD ir varantų bei turbo sertifikatų esama panašumų, bet yra ir įvairių skirtumų. ESMA akylai stebės, ar visoje Europoje kils panašių žalingų pasekmių neprofesionaliesiems investuotojams, ir prireikus imsis veiksmų. Vertybiniais popieriais paverstos išvestinės finansinės priemonės, kurios yra CFD, nėra akivaizdžiai neįtraukiamos į CFD apibrėžtį. Nors šiame etape ESMA nieko nežinoma apie vertybiniais popieriais paverstus CFD, dėl vertybinio popieriaus pavidalo ir galimybės prekiauti prekybos vietoje pagrindinės CFD charakteristikos nesikeičia. Jeigu tokių produktų atsirastų, jie patektų į šio sprendimo taikymo sritį.

(11)

CFD, kuriais naudojant finansinį svertą suteikiama pozicija bazinio turto klasių kainos, lygio ar vertės pokyčių atžvilgiu, kai kuriose jurisdikcijose egzistuoja jau kelerius metus, kaip spekuliacinis trumpalaikio investavimo produktas, teikiamas tam tikros nišos klientams. Tačiau pastaraisiais metais daugelis NKI nerimauja dėl plintančio CFD platinimo masinėje neprofesionaliųjų klientų rinkoje, nepaisant to, kad šie produktai yra sudėtingi ir netinka daugumai neprofesionaliųjų investuotojų. Remdamasi kelių NKI pateikta informacija, ESMA taip pat pastebėjo, kaip išaugo tokių produktų neprofesionaliesiems investuotojams siūlomo finansinio sverto lygis ir klientų, investuojančių į tokius produktus, nuostoliai (12). Tą nerimą dar labiau sustiprina neretai agresyvūs prekybos metodai ir netinkama praktika, kurią taiko CFD reklamuojantys, juos platinantys ar parduodantys teikėjai, kaip antai išmokų ir piniginės ar nepiniginės naudos siūlymas arba netinkamas rizikos atskleidimas.

(12)

Tokių nuogąstavimų kilo keliose jurisdikcijose, kuriose dauguma neprofesionaliųjų investuotojų paprastai praranda pinigus, kaip įrodė kelios NKI (13). Bandydamos išsklaidyti šiuos nuogąstavimus, kai kurios NKI šioje srityje ėmėsi priemonių (14). Tačiau, inter alia, atsižvelgiant į tarpvalstybinį tokios veiklos pobūdį, laikinasis ESMA apribojimas yra tinkamiausia ir veiksmingiausia priemonė siekiant išsklaidyti didelį susirūpinimą dėl investuotojų apsaugos ir užtikrinti bendrą minimalų investuotojų apsaugos lygį visoje Sąjungoje laikantis Reglamento (ES) Nr. 600/2014 40 straipsnyje įtvirtintų sąlygų.

(13)

Reglamento (ES) Nr. 600/2014 40 straipsnio 2 dalies a punkte paminėta sąlyga yra tai, kad, inter alia, turi būti kilęs didelis susirūpinimas dėl investuotojų apsaugos. Nustatydama, ar yra kilęs didelis susirūpinimas dėl investuotojų apsaugos, ESMA įvertino Deleguotojo reglamento (ES) Nr. 2017/567 19 straipsnio 2 dalyje išvardytų kriterijų ir veiksnių svarbą. Atsižvelgusi į svarbius kriterijus ir veiksnius, ESMA padarė išvadą, kad dėl toliau nurodytų priežasčių kyla didelis susirūpinimas dėl investuotojų apsaugos.

2.1.   CFD sudėtingumo ir skaidrumo laipsnis

(14)

CFD yra sudėtingi produktai (15), kuriais paprastai neprekiaujama prekybos vietoje. Tokių produktų kainų nustatymas, prekybos sąlygos ir atsiskaitymas už juos nėra standartizuoti ir tai trukdo neprofesionaliesiems investuotojams suprasti su produktu susijusias sąlygas. Be to, CFD teikėjai dažnai reikalauja, kad klientai patvirtintų, jog referencinės kainos, pagal kurias nustatoma CFD vertė, gali skirtis nuo atitinkamoje rinkoje, kurioje prekiaujama bazine finansine priemone, galiojančios kainos, tad neprofesionaliesiems investuotojams sunku patikrinti ir patvirtinti iš teikėjo gautų kainų tikslumą.

(15)

Su prekyba CFD susijusios sąnaudos ir taikomi mokesčiai sudėtingi ir nėra aiškūs neprofesionaliesiems investuotojams. Visų pirma, neprofesionaliesiems investuotojams paprastai sunku suprasti ir įvertinti tikėtinus CFD veiklos rezultatus, atsižvelgiant ir į sudėtingumą, susijusį su sandorio mokesčių poveikiu tiems veiklos rezultatams. Sandorių su CFD mokesčiai paprastai taikomi atsižvelgiant į visą nominaliąją sandorio vertę, todėl investuotojams tenka mokėti daug didesnius sandorio mokesčius, palyginti su investuotomis lėšomis, esant aukštesniems finansinio sverto lygiams. Sandorio mokesčiai paprastai išskaičiuojami iš pradinės garantinės įmokos, kurią sumoka klientas, o dėl didelio finansinio sverto gali susiklostyti padėtis, kurioje sudarius CFD klientas savo prekybos sąskaitoje patiria nemenką nuostolį dėl didelių taikomų sandorio mokesčių. Kadangi esant didesniam finansiniam svertui sandorio mokesčiams teks didesnė kliento pradinės garantinės įmokos dalis, kad klientas gautų pelno, jam reikės iš paties sandorio uždirbti daugiau. Dėl to sumažėja galimybės klientui gauti pelno atskaičius sandorio mokesčius ir klientams kyla didesnis pavojus patirti nuostolius.

(16)

Be sandorio mokesčių, gali atsirasti vertės skirtumų ir įvairių kitų finansavimo išlaidų ir mokesčių (16). Tai gali būti komisiniai (bendrieji komisiniai ar komisiniai už kiekvieną prekybos sandorį arba komisiniai atidarant ir uždarant CFD sąskaitą) ir (arba) sąskaitos tvarkymo mokesčiai. Taip pat paprastai taikomi finansavimo mokesčiai, kad CFD liktų atviras, kaip antai dienos ar nakties mokesčiai, prie kurių gali būti pridėtas ir antkainis. Dėl įvairių sąnaudų ir mokesčių skaičiaus ir sudėtingumo ir jų poveikio klientų prekybos veiklos rezultatams CFD trūksta skaidrumo, kad neprofesionalusis investuotojas galėtų priimti pagrįstą investicinį sprendimą.

(17)

Padėtis taip pat sudėtinga dėl nuostolio stabdymo pavedimo naudojimo. Dėl šios produkto funkcijos neprofesionaliesiems investuotojams gali susidaryti klaidingas įspūdis, kad nuostolio stabdymo pavedimu užtikrinamas vykdymas jų nustatyta kaina (nuostolio stabdymo lygiu). Tačiau nuostolio stabdymo pavedimais užtikrinamas ne apsaugos lygis, o „pavedimo rinkos kaina“ vykdymo pradžia, kai CFD kaina pasiekia kliento nustatytą kainą. Tad kliento gaunama kaina (vykdymo kaina) gali skirtis nuo kainos, kuria buvo nustatytas nuostolio stabdymas (17). Nors nuostolio stabdymas sietinas ne tik su CFD, dėl finansinio sverto padidėja poveikis investuotojo pradinei garantinei įmokai, kuriai daro įtaką bazinės finansinės priemonės kainos kitimas, ir padidėja staigių nuostolių pavojus, o tai reiškia, kad tradicinių prekybos kontrolės priemonių, kaip antai nuostolio stabdymo, nepakanka, kad būtų išsklaidytos abejonės dėl investuotojų apsaugos.

(18)

Kitas pagrindinis su CFD susijęs sudėtingumo veiksnys gali atsirasti dėl atitinkamos bazinių priemonių rinkos. Pavyzdžiui, prekiaudami valiutomis klientai spekuliuoja viena valiuta palyginti su kita. Jeigu nė viena iš tų valiutų nėra valiuta, kurią klientas naudoja CFD pozicijai atidaryti, bet kokia kliento gaunama grąža priklausys nuo priemonių, kurių imasi klientas siekdamas įvertinti šių trijų valiutų kitimą. Tai suponuoja, kad norint sėkmingai įveikti visus tokios prekybos valiutomis sunkumus reikia gerai išmanyti visas dalyvaujančias valiutas. Neprofesionalieji investuotojai tokių žinių paprastai neturi.

(19)

Dėl CFD, kurių bazinė priemonė yra virtualiosios valiutos, kyla atskirų didelių nuogąstavimų. Virtualiosios valiutos yra palyginti nebrandi turto klasė, dėl kurios investuotojams kyla didelė rizika. ESMA ir kitos reguliavimo institucijos nuolat perspėja (18) apie su investavimu į virtualiąsias valiutas susijusią riziką. Daugelis tokių nuogąstavimų, susijusių su virtualiųjų valiutų CFD, vis dar neišnyksta. Mat neprofesionalieji investuotojai paprastai nesuvokia rizikos, kai spekuliuoja itin nepastovia ir palyginti nebrandžia turto klase, ir padėtį dar apsunkina prekyba naudojant garantinę įmoką, nes tokiu atveju klientai turi reaguoti per labai trumpą laiką. Dėl virtualiosioms valiutoms, kaip turto klasei, būdingų ypatumų šiame sprendime numatytos priemonės bus akylai stebimos ir prireikus peržiūrimos.

(20)

Dėl didelio sudėtingumo lygio, prasto skaidrumo, bazinės priemonės tipo ir rizikos pobūdžio tapo akivaizdu, kad dėl tokių CFD kyla didelis susirūpinimas dėl investuotojų apsaugos.

2.2.   Konkretūs CFD ypatumai ar komponentai

(21)

Pagrindinis CFD ypatumas yra jų galimybė naudoti finansinį svertą. Apskritai dėl finansinio sverto gali padidėti galimas klientų pelnas, bet gali padidėti ir galimi nuostoliai. NKI pažymėjo, kad finansinio sverto lygiai, taikomi CFD visoje Sąjungoje, gali būti nuo 3:1 iki 500:1 (19). Kalbant apie neprofesionaliuosius investuotojus, dėl toliau išvardytų priežasčių taikant finansinį svertą didesnio nuostolio tikimybė gali padidėti labiau nei didesnio pelno tikimybė.

(22)

Finansinis svertas daro poveikį investicijų rezultatams, nes padidėja neprofesionaliesiems investuotojams tenkančių sandorio mokesčių poveikis (20).

(23)

Kita su prekyba, svertą naudojančiais produktais, susijusi rizika sietina su didelio finansinio sverto ir automatinio garantinės įmokos uždarymo sąveika. Pagal paprastai nustatomas sutarčių sąlygas CFD teikėjai gali savo nuožiūra uždaryti kliento sąskaitą, kai kliento grynasis nuosavas kapitalas pasiekia nurodytą pradinės garantinės įmokos, kurią klientas privalo sumokėti, kad būtų atidaryta (-os) CFD pozicija (-os), procentinę dalį (21).

(24)

Didelio finansinio sverto ir automatinio garantinės įmokos uždarymo sąveika susijusi su tuo, kad padidėja tikimybė, jog kliento poziciją per trumpą laiką automatiškai uždarys CFD teikėjas arba klientas turės pateikti papildomą garantinę įmoką tikėdamasis pakeisti nuostolingą poziciją. Didelio finansinio sverto naudojimas padidina tikimybę, kad kliento garantinės įmokos nepakaks jo atviriems CFD išlaikyti nes kliento pozicija (-os) reaguoja į nedidelius bazinės finansinės priemonės kainos svyravimus kliento nenaudai.

(25)

ESMA pažymi, kad rinkos praktikoje garantinės įmokos uždarymą CFD teikėjai ėmė taikyti daugiausia tam, kad jiems būtų lengviau valdyti kliento poziciją ir CDF teikėjo kredito riziką, uždarant klientų pozicijas anksčiau nei kliento lėšos taps nepakankamos jo dabartinei pozicijai padengti. Automatinis garantinės įmokos uždarymas taip pat yra tam tikra klientų apsauga, nes taikant šią priemonę sumažėja (bet neišnyksta) rizika, kad klientas (ypač esant dideliam finansiniam svertui) neteks visos savo pirminės garantinės įmokos arba patirs didesnius nuostolius nei pirminė garantinė įmoka.

(26)

Kai kurios NKI pranešė ESMA (22), kad CFD teikėjų taikoma automatinio garantinės įmokos uždarymo praktika yra nevienoda (23). CFD teikėjai, kurių klientai paprastai prekiauja vykdydami mažesnės vertės pavedimus ir, kurie paprastai veikia kaip tiesioginės klientų prekybos sandorių šalys, anksčiau buvo nustatę garantinės įmokos uždarymo taisyklę nuo 0 iki 30 proc. pirminės reikalaujamos garantinės įmokos. Kliento lėšoms sumažėjant beveik iki 0, teikėjas sukelia klientui didesnę riziką, kad jis praras daugiau pinigų nei investavo. Kai kurios NKI taip pat pažymi, kad pagal standartinę rinkos praktiką garantinės įmokos uždarymas taikomas sąskaitos lygiu (24). Tai reiškia, kad minimalūs garantinės įmokos reikalavimai taikomi remiantis sudėtine garantine įmoka, reikalaujama visoms atviroms kliento pozicijoms, susietoms su CFD sąskaita, taip pat aprėpiant įvairias turto klases. Tai leidžia pelningomis pozicijomis padengti nuostolingas pozicijas kliento sąskaitoje.

(27)

Su finansinio sverto naudojimu susijusi rizika pasireiškia tuo, kad klientui kyla pavojus prarasti daugiau pinigų nei jis investavo. Tai svarbi rizika, kurios neprofesionalieji investuotojai gali nesuprasti, net perspėjant juos raštu. Kliento pateikta garantinė įmoka naudojama kaip užstatas kliento pozicijai paremti. Jeigu bazinės finansinės priemonės kaina, pavyzdžiui, kinta kliento pozicijai nepalankia kryptimi ir pirminė garantinė įmoka viršijama (25), klientui gali tekti atsakomybė už nuostolius, kuriais viršijama jo CFD prekybos sąskaitoje esanti suma, netgi po to, kai bus uždarytos visos kitos jo atviros CFD pozicijos. Kai kurios NKI pranešė ESMA, kad keli neprofesionalieji investuotojai prarado dideles pinigų sumas, kai 2015 m. sausio mėn. buvo atsieti Šveicarijos frankai (26). Daugelis neprofesionaliųjų klientų nežinojo, kad gali prarasti daugiau pinigų nei investavo (27).

(28)

Prekiaujant su dideliais finansiniais svertais taip pat padidėja atotrūkių poveikis, kai rinka yra labai nepastovi (pavyzdžiui, momentinis svarų sterlingų nuosmukis ir Šveicarijos franko atsiejimas). Atotrūkis pasireiškia, kai staiga pasikeičia bazinės priemonės kaina. Atotrūkis būdingas ne tik CFD, bet su tokiais įvykiais susijusi rizika smarkiai padidėja dėl didelio finansinio sverto. Atsiradus atotrūkiui nuostolingoje padėtyje esantis klientas gali neturėti galimybės uždaryti atviros CFD pozicijos norima kaina ir tai gali lemti didžiulius nuostolius (28), kai prekyba vyksta esant dideliam finansiniam svertui. Pavyzdžiui, 2015 m. smukus Šveicarijos frankams, neprofesionalieji investuotojai prarado daug daugiau nei buvo iš pradžių investavę (29).

(29)

Neretai dėl neprofesionaliesiems investuotojams siūlomų didelių finansinio sverto lygių, tam tikro bazinio turto vertės kintamumo ir sandorių sąnaudų, kurios daro poveikį investicijos veiklos rezultatams, taikymo gali įvykti staigių pokyčių kliento investicinėje pozicijoje. Tokiu metu klientui tenka imtis skubių veiksmų siekiant suvaldyti rizikos poveikį ir pateikti papildomą garantinę įmoką, kad pozicija nebūtų automatiškai uždaryta. Tokiais atvejais dėl didelio finansinio sverto neprofesionalieji investuotojai per labai trumpą laiką gali patirti didelių nuostolių ir padidėja rizika, kad klientai praras daugiau nei sumokėjo, kad galėtų prekiauti CFD.

(30)

Šie veiksniai patvirtina dėl tokių CFD kylančias dideles abejones investuotojų apsaugos srityje.

2.3.   Galimų žalingų pasekmių vertė ir tikėtinos grąžos ar pelno investuotojams ir nuostolių rizikos atotrūkio dydis

(31)

Iš toliau pateiktos informacijos, kurią NKI pateikė ESMA, matyti, kad į CFD investuojančių neprofesionaliųjų investuotojų skaičius ir tokius produktus siūlančių teikėjų skaičius visoje Sąjungoje padidėjo:

i)

dauguma NKI pranešė ESMA, kad stebi CFD neprofesionaliesiems investuotojams siūlančius teikėjus, turinčius teisę teikti paslaugas jų jurisdikcijoje (30). Beveik visos NKI pranešė ESMA, kad jų jurisdikcijoje CFD siūlo kitose valstybėse narėse įsteigti CFD teikėjai, pasinaudodami teisę teikti paslaugas nesteigiant filialo (31). Kai kurios NKI (32) taip pat minėjo, kad norėdami pradėti teikti paslaugas priimančiosiose jurisdikcijose CFD teikėjai naudojasi filialais arba priklausomais tarpininkais;

ii)

Kipro NKI Kipro vertybinių popierių ir biržos komisija (toliau – CY-CySEC) ir Jungtinės Karalystės NKI Finansų priežiūros institucija (toliau – UK-FCA) pranešė apie padidėjusį skaičių CFD teikėjų, kurių veikla orientuota į CFD pardavimą neprofesionaliesiems investuotojams, pasinaudojant teisę teikti paslaugas nesteigiant filialo. Šis skaičius 2016–2017 m. Kipre išaugo nuo 103 iki 138 teikėjų, o Jungtinėje Karalystėje – nuo 117 iki 143 teikėjų;

iii)

UK-FCA taip pat atkreipė dėmesį į padidėjusį skaičių pranešimų apie ketinimą teikti paslaugas nesteigiant filialo iš CFD siūlančių investicinių įmonių. Naujesnėse rinkose, kaip antai Graikijoje, Vengrijoje, Portugalijoje ir Slovakijoje, taip pat pastebėtas padidėjęs skaičius pranešimų apie ketinimą teikti paslaugas nesteigiant filialo iš CFD siūlančių investicinių įmonių (33);

(32)

su šiais produktais susijusių aktyvių klientų skaičius kinta dėl palyginti trumpo CFD klientų sąskaitų galiojimo laiko ir tarpvalstybinio veiklos pobūdžio. Remdamasi iš kelių NKI surinktais duomenimis (34) ESMA įvertino, kad neprofesionaliųjų investuotojų prekybos sąskaitų skaičius EEE įsisteigusių CFD ir dvinarių pasirinkimo sandorių teikėjų apskaitoje padidėjo nuo 1,5 mln. 2015 m. (35) iki maždaug 2,2 mln. 2017 m. (36)

(33)

iš neprofesionaliųjų investuotojų skundų duomenų taip pat matyti, kad vartotojai šioje srityje yra vis labiau susirūpinę (37);

(34)

NKI (38) pranešė ESMA apie nuogąstavimus, kad, kadangi kai kuriose nacionalinėse rinkose dėl nacionalinių priemonių atsiranda apribojimų (pavyzdžiui, Belgijoje (39) ir Prancūzijoje (40)), CFD teikėjai sieks susirasti klientų kitose valstybėse narėse.

(35)

Iš konkrečių tyrimų, kuriuos toliau išvardytos NKI atliko dėl neprofesionaliųjų investuotojų investavimo į CFD, rezultatų matyti, kad dauguma į tokius produktus investuojančių neprofesionaliųjų investuotojų šiose valstybėse narėse prekiaudami praranda pinigus:

i)

CY-CySEC išanalizavo rinkinį neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų (maždaug 290 000 sąskaitų), kurias 2017 m. sausio 1 d.–2017 m. rugpjūčio 31 d. atidarė 18 pagrindinių CFD teikėjų. Buvo nustatyta, kad per tą laikotarpį vidutiniškai 76 proc. klientų sąskaitų patyrė nuostolį, maždaug 24 proc. klientų sąskaitų buvo pelningos. Vidutiniai nuostoliai vienoje sąskaitoje siekė 1 600 EUR;

ii)

Ispanijos NKI Comisión Nacional del Mercado de Valores (toliau – ES-CNMV) nustatė, kad per 21 mėnesio laikotarpį nuo 2015 m. pradžios iki 2016 m. pabaigos pinigus prarado maždaug 82 proc. neprofesionaliųjų investuotojų (41). Vidutiniai vieno neprofesionaliojo investuotojo nuostoliai sudarė 4 700 EUR (42);

iii)

Prancūzijos NKI Autorité des marchés financiers (toliau – FR-AMF) nustatė, kad per ketverių metų laikotarpį nuo 2009 iki 2013 m. pinigus prarado daugiau nei 89 proc. neprofesionaliųjų investuotojų, o vidutiniai vieno neprofesionaliojo investuotojo nuostoliai sudarė 10 887 EUR (43). Be to, iš ombudsmeno tarnyboje turimų FR-AMF pateiktų duomenų matyti, kad vidutiniai bendrieji metiniai nuostoliai, kuriuos 2016 m. patyrė skundus dėl CFD pateikę asmenys, sudarė 15 207 EUR. Be to, ombudsmenas pažymėjo, kad ypač 2016 ir 2017 m. reguliuojamų teikėjų praktika pasidarė dar agresyvesnė ir vis labiau orientuota į investuotojus, kurie tikriausiai įneš dideles įmokas. Kelis skundus dėl priekabiavimo ir manipuliavimo incidentų pateikė gana didelių santaupų turintys pareiškėjai. Prancūzijos ombudsmeno turimi skaičiai dėl 2016 m. tarpininkavimo veiksmų, atrodo, tai patvirtina: vidutinė susigrąžinamų lėšų suma padidėjo iki 11 938 EUR ir pusė visų atvejų susiję su didesnėmis nei 5 000 EUR sumomis. Kai kurių investuotojų patirti nuostoliai siekė net 90 000 EUR, o iš esmės nagrinėtais atvejais, kai dalyvavo leidimus turinčios bendrovės, suminiai nuostoliai viršijo 1 mln. EUR. FR-AMF taip pat nustatė, kad neprofesionalieji investuotojai, kurie prekiauja daugiausia (pagal prekybos sandorių skaičių, vidutinę prekybos sandorio vertę arba suminę apimtį) praranda daugiausiai. Tas pats pasakytina apie tuos, kurie tai daro ilgą laiką, kas patvirtina, jog patirtis šioje srityje nesuteikia pranašumo;

iv)

Kroatijos NKI Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (toliau – HR-HANFA) atliko vienos Kroatijos investicinės įmonės, savo klientams siūlančios CFD, tyrimą dėl klientų patiriamų nuostolių. Atliekant tyrimą buvo įvertinti 267 neprofesionaliųjų investuotojų nuostoliai arba pelnas per prekybos laikotarpį nuo 2016 m. sausio mėn iki rugsėjo mėn. HR-HANFA nustatė, kad bendri klientų nuostoliai per tą laikotarpį sudarė 1 017 900 EUR, o bendras neprofesionaliųjų investuotojų pelnas siekė maždaug 420 000 EUR;

v)

Airijos NKI Airijos centrinis bankas (toliau – IE-CBI) 2015 m. parengė teminę apžvalgą, iš kurios paaiškėjo, kad 2013–2014 m. 75 proc. CFD prekiaujančių neprofesionaliųjų investuotojų patyrė nuostolių ir vidutiniai tokių klientų nuostoliai siekė 6 900 EUR. Atlikus paskesnę didžiausių Airijos CFD teikėjų grupės apžvalgą paaiškėjo, kad per dvejų metų laikotarpį nuo 2015 iki 2016 m. 74 proc. neprofesionaliųjų investuotojų neteko pinigų ir vidutiniškai patyrė 2 700 EUR nuostolį (44);

vi)

iš 2016 m. Italijos NKI Commisione Nazionale per le Società e la Borsa (toliau – IT-CONSOB) nuveikto darbo matyti, kad 2014–2015 m. pinigus prarado 78 proc. Italijos neprofesionaliųjų investuotojų, kurie buvo konkretaus CFD teikėjo klientai, investuodami į CFD ir 75 proc. – investuodami į pratęsiamus neatidėliotinus valiutos pirkimo ir pardavimo sandorius; vidutiniai nuostoliai sudarė 2 800 EUR. Taip pat buvo nustatyta, kad tarp neprofesionaliųjų investuotojų sudaromų prekybos sandorių ir patiriamų nuostolių sumos egzistuoja teigiama koreliacija. Vėliau 2017 m. kovo mėn. IT-CONSOB Atlikus penkių Italijos CFD teikėjų filialų tyrimą buvo nustatyta, kad 2016 m. neprofesionalieji investuotojai patyrė iki 83 proc. nuostolių ir vidutiniai vieno kliento nuostoliai sudarė apie 7 000 EUR;

vii)

2017 m. pirmąjį ketvirtį Lenkijos NKI Komisja Nadzoru Finansowego (toliau – PL-KNF) atliko tyrimą (45) remdamasi 10 CFD siūlančių investicinių įmonių pateiktais duomenimis (susijusiais su 130 399 klientų sąskaitų, iš kurių 38 691 sąskaita buvo aktyvi) ir padarė išvadą, kad 2016 m. pinigus prarado 79.28 proc. klientų. Vidutiniai vieno kliento nuostoliai sudarė 10 060 PLN. Be to, iš panašaus tyrimo, kurį PL-KNF atliko 2018 m. pirmąjį ketvirtį remdamasi septynių Lenkijos CFD siūlančių investicijų įmonių 2017 m. duomenimis (177 883 klientų sąskaitų, iš kurių 40 209 sąskaitos buvo aktyvios), paaiškėjo, kad 2017 m. pinigus prarado 79,69 proc. klientų. Vidutiniai vieno kliento nuostoliai 2017 m. sudarė 12 156 PLN. Pinigus prarandančių aktyvių klientų procentinė dalis (46) sudarė 81 proc. (2012 m.), 81 proc. (2013 m.), 80 proc. (2014 m.), 82 proc. (2015 m.), 79 proc. (2016 m.) ir 80 proc. (2017 m.);

viii)

2017 m. rugsėjo mėn. Liuksemburgo NKI Commission de Surveillance du Secteur Financier (toliau – LU-CSSF) atlikus tyrimą buvo nustatytą, kad dviejų LU-CSSF leidimus turinčių CFD teikėjų vidutiniai vieno neprofesionaliojo investuotojo nuostoliai sudarė 4 500 EUR ir maždaug 1 700 EUR;

ix)

2014 m. UK-FCA atlikus 8 CFD teikėjų neprofesionaliųjų klientų, kuriems nebuvo teikiamos konsultacijos, sąskaitų analizę darytina išvada, kad 82 proc. neprofesionaliųjų investuotojų dėl tokių produktų prarado pinigus ir kad vidutiniai vieno neprofesionaliojo investuotojo nuostoliai per metus sudarė 2 200 GBP. Iš informacijos, kurią UK-FCA gavo 2016 m. gruodžio mėn. vykstant konsultacijų procesui, taip pat matyti didesnių finansinio sverto lygių koreliaciją su didesne nuostolių tikimybe ir mastu (47). UK-FCA atlikus dar vieną tyrimą 2016–2017 m. dėl CFD srityje teikiamų konsultacinių ir savo nuožiūra teikiamų paslaugų per 12 mėnesių laikotarpį rasta papildomų įrodymų, kad neprofesionaliųjų investuotojų investavimo rezultatai yra prasti. Atlikus peržiūrą paaiškėjo, kad įmonėse, siūlančiose konsultacines ir savo nuožiūra teikiamas CFD paslaugas, 76 proc. neprofesionaliųjų investuotojų prarado pinigus ir vidutiniškai patyrė 9 000 GBP nuostolius. Net atsižvelgus į pelno gavusius neprofesionaliuosius investuotojus vidutiniškai tipinis neprofesionalusis investuotojas, investuodamas konsultacinių ir savo nuožiūra teikiamų paslaugų sąskaitoje patyrė maždaug 4 100 GBP nuostolius (48);

x)

Portugalijos NKI Comissãdo Mercado de Valores Mobiliários (PT-CMVM) nustatė, kad atsižvelgiant į 44 700 mln. EUR investuotojų pozicijos tariamąją vertę 2016 m. ir 44 200 mln. EUR 2017 m., 2016 ir 2017 m. neprofesionalieji investuotojai patyrė atitinkamai 66,8 mln. EUR ir 47,7 mln. EUR nuostolių.

(36)

Be to, 2016 m. Norvegijos NKI Finanstilsynet (toliau – NO-Finanstilsynet) atliko tyrimą dėl 6 CFD teikėjų klientų prekybos rezultatų. Į tyrimą buvo įtraukti maždaug 1 000 neprofesionaliųjų investuotojų (49), kurie nuo 2014 m. sausio mėn. iki 2014 m. gruodžio mėn.–2015 m. gruodžio mėn. prekiavo CFD vienus–dvejus metus (vidutinė prekybos laikotarpio trukmė – 1,5 metų). Nustatyta, kad 82 proc. tų klientų prarado pinigus ir vidutiniai vieno kliento nuostoliai sudarė 29 000 EUR. Vidutinės sandorio sąnaudos, susijusios su kliento kapitalu, buvo 37 proc. (dėl didelio finansinio sverto ir dažnos prekybos) (50).

(37)

Visų pirma, ilgainiui įvairiose šalyse išryškėja nuolatinė neprofesionaliųjų investuotojų į CFD tendencija, nepaisant to, kad daugelį nagrinėjamo laikotarpio metų neprofesionalieji investuotojai į kitus finansinius produktus gali sulaukti teigiamos grąžos. Pinigus prarandančių neprofesionaliųjų investuotojų procentinė dalis remiantis 35 konstatuojamosios dalies iii punkte nurodytu AMF tyrimu 2009–2013 m. kasmet išliko stebėtinai vienoda, neatsižvelgiant, pavyzdžiui, į to paties laikotarpio įvairią metinę grąžą vertybinių popierių rinkoje ir biržos prekių indeksus (51). Nuolatinės neprofesionaliųjų investuotojų į CFD nuostolių tendencijos liudija apie struktūrinį grąžos profilio aspektą, palyginti su ankstesnių laikotarpių teigiamos grąžos duomenimis (ilgalaikėje perspektyvoje) investuojant į kitas finansines priemones, kaip antai į akcinį kapitalą.

(38)

Iš šių tyrimų akivaizdu, kad siūlant CFD neprofesionaliesiems investuotojams kyla didelių abejonių dėl tinkamos investuotojų apsaugos.

2.4.   Dalyvaujančių klientų tipas

(39)

CFD reklamuojami, platinami arba parduodami ir neprofesionaliesiems, ir profesionaliesiems investuotojams. Tačiau, priešingai nei profesionalieji klientai, neprofesionalieji investuotojai paprastai neturi patirties, žinių ir kompetencijos, kad galėtų priimti investicinius sprendimus tinkamai įvertinę jiems kylančią riziką, susijusią su sudėtingais CFD, kuriuos šiuo sprendimu siekiama apriboti.

(40)

Iš tiesų, iš vieno vienoje valstybėje narėje atliko tyrimo matyti, kad didžiausi maksimalūs finansinio sverto lygiai neretai siūlomi būtent neprofesionaliesiems investuotojams, o profesionaliesiems investuotojams ir tinkamoms sandorio šalims siūlomi mažesni maksimalūs finansinio sverto lygiai (52). Atsižvelgiant į ESMA surinktų nuostolių neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitose įrodymus, kaip aprašyta šiame sprendime, akivaizdu, kad neribota CFD reklama, jų platinimas ar pardavimas šios kategorijos klientams kelia didelį susirūpinimą dėl tinkamos investuotojų apsaugos.

2.5.   Su CFD susijusi prekybos ir platinimo veikla

(41)

Nors CFD yra sudėtingi produktai, neprofesionaliesiems investuotojams jie dažniausiai siūlomi per elektroninės prekybos platformas neteikiant investavimo rekomendacijų arba portfelio valdymo paslaugų. Tokiais atvejais pagal Direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnio 3 dalį (53) reikia atlikti priimtinumo vertinimą. Tačiau atlikus tokį vertinimą CFD teikėjams arba jų klientams ar potencialiems klientams nedraudžiama sudaryti sandorio; tai tiesiog perspėjimas klientui. Tai gali būti tais atvejais, kai klientas teikėjui nepateikė arba pateikė nepakankamai informacijos apie savo žinias ir patirtį investicijų į tam tikro tipo produktus srityje ir kai teikėjas padarė išvadą, kad produktas klientui netinka. Tai suteikia galimybę neprofesionaliesiems investuotojams gauti produktų, kaip antai CFD, kurie dėl savo ypatumų neturėtų būti jiems platinami (54).

(42)

UK-FCA pastebėjo, kad CFD teikėjai dažnai neatlieka priimtinumo vertinimo, o atliktuose vertinimuose esama trūkumų, neprofesionalieji investuotojai, kurių priimtinumo įvertinimas buvo nepalankus, nepakankamai perspėjami apie riziką, trūksta procedūrų, kurias taikant būtų galima įvertinti, ar klientams, kuriems priimtinumo įvertinimas buvo nepalankus, bet kurie vis dėlto nori prekiauti CFD, turėtų būti leidžiama toliau dalyvauti CFD sandoriuose (55). Grįžusi prie šio klausimo 2016 m. pabaigoje UK-FCA nustatė, kad daugelis įmonių, gavusių ankstesnes pastabas dėl šių trūkumų, jų nepašalina (56).

(43)

Be to, NKI išreiškė susirūpinimą dėl CFD teikėjų prievolių teikti klientams aiškią ir neklaidinančią informaciją arba veikti geriausiais klientų interesais (57). NKI taip pat nuogąstauja dėl nepakankamų praktinių priimtinumo vertinimo veiklos rezultatų (58) ir nepakankamų perspėjimų klientams, kai jų priimtinumo vertinimo rezultatai nėra palankūs (59). Tokios blogosios patirties pavyzdžiai aprašyti su jais susijusiuose ESMA klausimuose ir atsakymuose dėl CFD ir kitų spekuliacinių produktų teikimo neprofesionaliesiems investuotojams pagal FPRD (60).

(44)

Šiame rinkos sektoriuje NKI taip pat pastebėjo agresyviąją reklamos praktiką ir klaidinančius rinkodaros pranešimus (61). Tai, pavyzdžiui, atvejai, kai naudojamasi svarbių sporto komandų paramos susitarimais ar ryšiais ir susidaro klaidingas įspūdis, kad sudėtingi spekuliaciniai produktai, kaip antai CFD, tinka plačiajai neprofesionaliųjų investuotojų rinkai skatinant bendrą prekių ženklų žinomumą. Be to, taip pat skelbiami klaidinantys teiginiai: „Prekiauti dar niekada nebuvo taip paprasta“, „Pradėk savo prekiautojo karjerą jau dabar“, „Užsidirbk 13 000 svarų per 24 valandas! Pradėk“ (62).

(45)

Atsižvelgdamos į CFD klausimus ir atsakymus, kai kurios NKI pranešė ESMA, kad CFD teikėjai neretai tinkamai neatskleidžia su tokiais produktais susijusios rizikos (63). Visų pirma, kai kurios NKI (64) nustatė, kad CFD teikėjai pakankamai neatskleidžia informacijos apie tai, kad galima staigiai patirti nuostolių, didesnių nei investuotų lėšų suma.

(46)

Be to, kai kurios NKI taip pat yra susirūpinusios dėl kai kurių CFD teikėjų verslo modelių, kuriuos taikant dirbtinai padidinami komisiniai mokesčiai (angl. churning(65). Kadangi vidutinė kliento sąskaitos galiojimo trukmė gali būti palyginti trumpa, teikėjams gali būti daromas tam tikras spaudimas, kad jie nuolat susirastų naujų klientų, ir tai gali paskatinti teikėjus taikyti agresyvios rinkodaros ir pardavimo metodus, neatitinkančius neprofesionaliųjų investuotojų interesų.

(47)

Bendras rinkodaros ir pardavimo metodų, naudojamų CFD sektoriuje, ypatumas yra tai, kad siekiant pritraukti neprofesionaliuosius investuotojus ir paskatinti juos investuoti į CFD siūloma (piniginė ir nepiniginė) su prekyba susijusi nauda, siūlomos dovanos (pavyzdžiui, atostogos, automobiliai, elektronikos prekės), prekybos mokymo programos arba sumažintos sąnaudos (pavyzdžiui, vertės skirtumas ar mokesčiai) (66).

(48)

Siūlant premijas ir kitokią prekybos naudą gali būti nukreipiamas dėmesys nuo didele rizika pasižyminčio produkto pobūdžio. Taip paprastai stengiamasi pritraukti neprofesionaliuosius investuotojus ir paskatinti juos dalyvauti prekyboje. Neprofesionalieji investuotojai gali manyti, kad tokios reklamos priemonės yra pagrindinis produkto ypatumas, ir visai nesugebėti tinkamai įvertinti su produktu susijusios rizikos.

(49)

Be to, norėdami pasinaudoti su prekyba susijusia galimybe atidaryti prekybos CFD sąskaitas klientai neretai turi sumokėti lėšas teikėjui ir per nustatytą laikotarpį atlikti nustatytą prekybos sandorių skaičių. Atsižvelgiant į tai, kad iš pateiktų įrodymų matyti, jog dauguma neprofesionaliųjų investuotojų praranda pinigus prekiaudami CFD, tai dažnai reiškia, kad klientai dažniau praranda daugiau pinigų prekiaudami nei būtų praradę, jeigu nebūtų gavę premijos pasiūlymo.

(50)

Kai kurioms NKI vykdant priežiūros veiklą paaiškėjo, kad reklaminių pasiūlymų sąlygos dažnai klaidinančios ir kad daugelis klientų nežino, kokiomis sąlygomis gali gauti išmokas ir (arba) siūlomas premijas. Galiausiai kai kurie klientai pranešė apie tai, kaip sunku atsiimti lėšas bandant pasinaudoti tokiomis premijomis (67).

(51)

Be pirmiau išvardytų veiksnių daugelis NKI (68) pažymi, kad šiame rinkos sektoriuje taikomi platinimo modeliai susiję su tam tikrais interesų konfliktais (69). Dėl spaudimo nuolat rasti naujų klientų padidėja interesų konfliktų tikimybė. Interesų konfliktai yra kilę ir gali kilti dėl to, kad kai kurie CFD teikėjai yra klientų sandorių šalys, bet joks rizikos draudimas nėra naudojamas, tad jų interesai tiesiogiai prieštarauja jų klientų interesams. Tokiems teikėjams kyla didesnė rizika ir jie labiau linkę manipuliuoti arba nustatyti mažiau skaidrias referencines kainas arba taikyti kitus abejotinus metodus, kaip antai atšaukti pelningus prekybos sandorius dėl nepagrįstų priežasčių. Taip pat kyla pavojus, kad teikėjai gali mėginti išnaudoti asimetrišką atotrūkį tarp pavedimo ir sandorio įvykdymo laikų (pavyzdžiui, perleisti bet kokius dėl atotrūkio patirtus nuostolius klientui ir pasilikti bet kokį dėl atotrūkio gautą pelną sau). Teikėjai gali tyčia vilkinti laiką tarp pavedimų ir CFD prekybos sandorių įvykdymo, kad dar labiau išnaudotų tokią praktiką. NKI taip pat nustatė praktiką, pagal kurią CFD teikėjai pagrindiniams skirtumams tarp pirkimo ir pardavimo kainos taiko asimetrišką arba nevienodą antkainį.

(52)

Pirmiau aprašyta su CFD susijusi rinkodaros ir platinimo praktika patvirtina, kad kyla didelis su šiais CFD susijęs susirūpinimas dėl investuotojų apsaugos.

3.   TAIKYTINAIS GALIOJANČIAIS REGLAMENTAVIMO REIKALAVIMAIS PAGAL SĄJUNGOS TEISĘ NEIŠSPRENDŽIAMAS DIDELIO SUSIRŪPINIMO DĖL INVESTUOTOJŲ APSAUGOS KLAUSIMAS (REGLAMENTO (ES) Nr. 600/2014 40 STRAIPSNIO 2 DALIES b PUNKTAS)

(53)

Kaip reikalaujama pagal Reglamento (ES) Nr. 600/2014 40 straipsnio 2 dalies b punktą, ESMA išnagrinėjo, ar grėsmės negalima panaikinti taikant Sąjungoje galiojančius reglamentavimo reikalavimus, taikytinus atitinkamai finansinei priemonei ar veiklai. Taikytini galiojantys reglamentavimo reikalavimai nustatyti Direktyvoje 2014/65/ES, Reglamente (ES) Nr. 600/2014 ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 1286/2014 (70). Visų pirma, tai: i) reikalavimas teikti klientams tinkamą informaciją pagal Direktyvos 2014/65/ES 24 straipsnio 3 ir 4 dalis (71); ii) tinkamumo ir priimtinumo reikalavimai pagal Direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnio 2 ir 3 dalis (72); iii) pavedimo vykdymo geriausiomis sąlygomis reikalavimai pagal Direktyvos 2014/65/ES 27 straipsnį (73); iv) produktų valdymo reikalavimai pagal Direktyvos 2014/65/ES 16 straipsnio 3 dalį ir 24 straipsnio 2 dalį ir v) informacijos atskleidimo reikalavimai pagal Reglamento (ES) Nr. 1286/2014 5–14 straipsnius.

(54)

Kai kurie teikėjai, brokeriai ir prekybos organizacijos savo atsakymuose į kvietimą teikti informaciją aiškiai pažymėjo, kad ESMA turi apsvarstyti naujų teisės aktų poveikį prieš imdamasi kokių nors produktų intervencijos priemonių, visų pirma, neseniai priimtos FPRD II (visų pirma, produktų valdymo taisyklių) ir MIPP ir DIP poveikį.

(55)

Derėtų pažymėti, kad kai kurių reglamentavimo reikalavimų, taikytinų pagal Direktyvą 2014/65/ES ir Reglamentą (ES) Nr. 600/2014, taikymo sritis ir turinys panašūs į reikalavimų pagal Direktyvą 2004/39/EB taikymo sritį ir turinį (74). Priimant Direktyvą 2014/65/ES ir Reglamentą (ES) Nr. 600/2014 buvo siekiama pagerinti kai kuriuos svarbiausius investicinių paslaugų aspektus ir veiklą siekiant sustiprinti investuotojų apsaugą (be kita ko, suteikiant produktų intervencijos įgaliojimus), bet patobulinus kai kurias taikytinas nuostatas šiame sprendime apibūdinti konkretūs nuogąstavimai neišsklaidyti. Kalbant apie riziką ir investuotojų patiriamą žalą, kaip aprašyta šiame sprendime, kai kurios nuostatos iš esmės liko nepakitusios.

(56)

Reikalavimai teikti klientams tinkamą informaciją patikslinti Direktyvoje 2014/65/ES, gerokai patobulinant informacijos apie sąnaudas ir mokesčius atskleidimo nuostatas ir nustatant investicinėms įmonėms reikalavimą teikti klientams visą informaciją apie visas su investicinėmis paslaugomis ir finansinėmis priemonėmis susijusias sąnaudas ir mokesčius. Tačiau vien tik informacijos atskleidimu grindžiamų taisyklių, įskaitant patobulintą informaciją apie sąnaudas, akivaizdžiai nepakanka siekiant pašalinti kompleksinę riziką, kylančią reklamuojant CFD, juos platinant ar parduodant neprofesionaliesiems investuotojams.

(57)

Visų pirma, pagal Direktyvos 2014/65/ES 24 straipsnio 3 dalį, inter alia, investicinės įmonės privalo užtikrinti, kad visa informacija, įskaitant rinkodaros pranešimus, skirta esamiems ar potencialiems klientams, būtų teisinga, aiški ir neklaidinanti. Be to, pagal Direktyvos 2014/65/ES 24 straipsnio 4 dalį investicinės įmonės privalo esamiems arba potencialiems klientams laiku teikti tinkamą informaciją apie įmonę ir jos paslaugas, finansines priemones ir siūlomas investavimo strategijas, vykdymo vietas ir visas susijusias išlaidas ir mokesčius, visų pirma, įskaitant gaires ir įspėjimus apie riziką, susijusią su investicijomis į tas priemones, taip pat informaciją apie tai, ar finansinė priemonė skirta profesionaliesiems ar profesionaliesiems klientams.

(58)

ESMA taip pat atsižvelgė į informacijos atskleidimo taisyklių pagal Reglamentą (ES) Nr. 1286/2014 svarbą. Reglamente (ES) Nr. 1286/2014 nustatytos vienodos taisyklės dėl pagrindinės informacijos dokumentų, kuriuos mažmeninių investicinių produktų paketų ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų (MIPP ir DIP) kūrėjai turi teikti neprofesionaliesiems investuotojams, kad padėtų jiems suvokti ir palyginti svarbiausius MIPP ir DIP ypatumus ir riziką, formato ir turinio. Visų pirma, Reglamento (ES) Nr. 1286/2014, įgyvendinamo Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) Nr. 2017/653 (75), 5 straipsnyje, inter alia, nustatyta suminio rizikos rodiklio pristatymo metodika ir papildomai paaiškinama, be kita ko, ar neprofesionalusis investuotojas gali prarasti visą investuotą kapitalą ar prisiimti papildomų finansinių įsipareigojimų. Tačiau atskleidžiant informaciją neprofesionaliųjų investuotojų dėmesys nėra pakankamai atkreipiamas į investavimo konkrečiai į CFD pasekmes. Pavyzdžiui, veiklos rezultatų rodiklis susijęs tik su atskiru CFD produktu ir neatskleidžia klientui visos informacijos apie tai, kiek procentų neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų praranda pinigus prekiaudami CFD. Be to, į suminį rizikos rodiklį neįtraukiama tiesioginė informacija apie ankstesnius produkto veiklos rezultatus, tokios informacijos gali nebūti ir kartu teikiamuose žodiniuose paaiškinimuose, nes MIPP ir DIP gamintojui paliekama tam tikra veiksmų laisvė spręsti, kokią konkrečią informaciją reikėtų įtraukti.

(59)

ESMA svarstė, ar nustatant tokius reikalavimus galima išsklaidyti kai kurias arba visas abejones dėl CFD reklamos, jų platinimo ar pardavimo neprofesionaliesiems investuotojams arba bent jau atsikratyti būtinybės šiame sprendime pateikti perspėjimus apie riziką. Tačiau tokiais reikalavimais nėra užtikrinama, kad neprofesionaliesiems investuotojams visoje Sąjungoje būtų teikiama vienoda ir veiksminga informacija apie su prekyba CFD susijusią riziką. Visų pirma, Direktyvos 2014/65/ES 24 straipsnio 4 dalyje nurodytomis gairėmis ir įspėjimais, atrodo, nepavyksta išsklaidyti šių nuogąstavimų, atsižvelgiant į tai, kad klientams gali būti teikiama nevienoda informacija ir klientų dėmesys gali būti nepakankamai atkreipiamas į konkrečias su prekyba CFD susijusias pasekmes. Šiame sprendime numatant perspėjimus apie riziką neprofesionaliesiems investuotojams būtų pateikiama svarbi informacija, t. y. kiek procentų neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų patiria nuostolius prekiaujant CFD su kiekviena konkrečia įmone. Be to, būtų suderinta tarpvalstybinės verslo veiklos praktika, taip užtikrinant vienodą investuotojų informavimo lygį visoje Sąjungoje.

(60)

Tinkamumo reikalavimai taip pat sugriežtinti Direktyva 2014/65/ES: numatytas reikalavimas teikti klientui tinkamumo ataskaitą ir patobulintas tinkamumo vertinimas. Visų pirma, pagal Direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnio 2 dalį CFD teikėjai privalo gauti visą būtiną informaciją apie esamo ar potencialaus kliento žinias ir patirtį, inter alia, konkretaus produkto ar paslaugos investicijų srityje, to asmens finansinę padėtį, įskaitant jo galimybes patirti nuostolių, ir investicinius tikslus, įskaitant priimtinos rizikos lygį, kad CFD teikėjas galėtų rekomenduoti esamam ar potencialiam klientui finansines priemones, kurios jam tinka ir atitinka jam priimtinos rizikos lygį ir jo galimybes patirti nuostolių. Tačiau tinkamumo reikalavimai taikomi tik teikiant investavimo rekomendacijas ir portfelio valdymo paslaugas, tad jie iš esmės nesusiję su prekyba CFD, kuri paprastai vyksta elektroninėse platformose, neteikiant investavimo rekomendacijų ar portfelio valdymo paslaugų.

(61)

Be to, tinkamumo vertinimo tikslai (vertinant, kiek produktai atitinka klientų žinias ir patirtį, finansinę padėtį ir investavimo tikslus) iš esmės nepasikeitė palyginti su Direktyvoje 2004/39/EB numatytu režimu ir, kaip matyti iš šio sprendimo, nėra pakankami, kad būtų galima išvengti nustatytos investuotojų patiriamos žalos.

(62)

Be to, Direktyva 2014/65/ES sustiprinti ir priimtinumo reikalavimai, pirmiausia sutrumpinant nesudėtingų produktų sąrašą ir taip apribojant taikymo sritį, susijusią su produktais, dėl kurių gali būti teikiamos tik pavedimo vykdymo (angl. execution-only) paslaugos. Pagal Direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnio 3 dalį CFD teikėjai privalo prašyti esamų ar potencialių klientų pateikti informaciją apie savo žinias ir patirtį, inter alia, konkretaus siūlomo ar prašomo produkto investicijų srityje, kad teikėjas galėtų įvertinti, ar esamam arba potencialiam klientui tas produktas yra tinkamas. Jeigu teikėjas nusprendžia, kad produktas esamam ar potencialiam klientui netinka, teikėjas juos apie tai perspėja. CFD laikomi sudėtingais finansiniais produktais, tad jiems taikytinas priimtinumo vertinimas pagal Direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnio 3 dalį.

(63)

Tačiau, taip jau buvo ir pagal Direktyvą 2004/39/EB, kurioje buvo numatytas iš esmės toks pat priimtinumo vertinimas, kaip Direktyvoje 2014/65/ES. Kaip matyti iš šio spendimo ir NKI patirties vykdant priežiūrą (76), priimtinumo vertinimo atlikimas nepadeda išsklaidyti šiame sprendime apibūdintų nuogąstavimų dėl investuotojų apsaugos.

(64)

Taigi net taikant tinkamumo ir priimtinumo kriterijus pagal galiojančius reglamentavimo reikalavimus tikriausiai nepavyks užtikrinti, kad neprofesionalieji investuotojai neprekiautų CFD taip, kad išnyktų didelis susirūpinimas dėl investuotojų apsaugos.

(65)

Kalbant apie pavedimų vykdymą geriausiomis klientui sąlygomis, dauguma šio reikalavimo taisyklių jau buvo įtvirtintos Direktyvoje 2004/39/EB. Tačiau Direktyvoje 2014/65/ES tos taisyklės buvo sustiprintos. Visų pirma, Direktyvos 2014/65/ES 27 straipsnyje numatyta, kad, vykdydamos pavedimus, investicinės įmonės privalo imtis „visų pakankamų veiksmų“ (ne „visų reikalingų veiksmų“, kaip anksčiau), klientų naudai siekdamos kuo geresnių rezultatų. Be to, rinkos dalyviai turi skelbti papildomą informaciją ir ypač investicinės įmonės privalo atskleisti informaciją apie penkias pagrindines klientų pavedimų vykdymo vietas ir apie vykdant tuos pavedimus pasiektus rezultatus.

(66)

ESMA svarstė, ar taikant peržiūrėtas pavedimų vykdymo geriausiomis klientui sąlygomis taisykles būtų galima išspręsti bent vieną iš nustatytų problemų, susijusių su CFD reklama, jų platinimu ar pardavimu neprofesionaliesiems investuotojams. Užtikrinant didesnį su pavedimų vykdymų susijusį skaidrumą klientai gali geriau suprasti ir įvertinti įmonės pavedimų vykdymo veiklos kokybę ir atitinkamai geriau įvertinti bendrą jiems teikiamų paslaugų kokybę. Be to, geresnė informacija apie tai, kaip įmonės vykdo klientų pavedimus, naudinga klientams stebint, ar įmonė ėmėsi visų pakankamų veiksmų kliento naudai siekdama kuo geresnių rezultatų. Su pavedimų vykdymu geriausiomis klientui sąlygomis susijusiais reikalavimais taip pat sustiprinamas šio reikalavimo standartas dėl nebiržinių produktų: vykdydamos pavedimus arba priimdamos sprendimus prekiauti nebiržiniais produktais, įskaitant užsakytus produktus, įmonės privalo tikrinti klientui siūlomos kainos sąžiningumą. Pagal Direktyvoje 2014/65/ES įtvirtintus reikalavimus turi būti renkami rinkos duomenys, kuriais remiantis vertinama tokių produktų kaina ir, jei įmanoma, palyginama su panašiais arba palygintinais produktais. Tačiau vien pavedimų vykdymo geriausiomis klientui sąlygomis taisyklėmis nepavyks pašalinti su produkto ypatumais susijusios rizikos, išskyrus riziką pavedimų vykdymo srityje, ir rizikos, susijusios su prekyba tokiais produktais apskritai, jų platinimu ar pardavimu neprofesionaliesiems investuotojams.

(67)

Kalbant apie tokius iš esmės panašius galiojančius reglamentavimo reikalavimus, ESMA ne vieną kartą yra atkreipusi dėmesį į riziką, aprašytą pirmiau perspėjimuose investuotojams, klausimuose ir atsakymuose (77) ir savo nuomonėje dėl FPRD praktikos įmonėms, parduodančioms sudėtingas finansines priemones. ESMA taip pat vykdė priežiūros konvergenciją, inter alia, jungtinėje grupėje ir specialios paskirties grupėje CFD klausimais. Nepaisant to, kad siekdama užtikrinti nuoseklų ir veiksmingą taikytinų galiojančių reglamentavimo reikalavimų taikymą ESMA aktyviai taiko neprivalomas priemones, investuotojų apsauga vis dar kelia nerimą. Tai rodo, kad dėl šiame skirsnyje išdėstytų priežasčių taikant šiuos reikalavimus problemų išspręsti nepavyksta.

(68)

ESMA iš tikrųjų apsvarstė galimą Direktyvos 2014/65/ES 16 straipsnio 3 dalyje ir 24 straipsnio 2 dalyje nustatytų produktų valdymo taisyklių poveikį. Pagal tas taisykles finansines priemones (įskaitant ir CFD) kuriantys teikėjai, siekiantys tas priemones parduoti klientams, turi užtikrinti, kad produktai atitiktų nustatytos tikslinės atitinkamos kategorijos galutinių klientų rinkos poreikius, kad produktų platinimo strategija būtų suderinama su nustatyta tiksline rinka ir kad teikėjai imtųsi reikalingų veiksmų siekdami užtikrinti, kad finansinės priemonės būtų platinamos nustatytoje tikslinėje rinkoje, ir reguliariai peržiūrėtų nustatytą tikslinę rinką ir produkto veiklos rezultatus. CFD teikėjai turi išmanyti jų siūlomas ar rekomenduojamas finansines priemones, vertinti priemonės suderinamumą su kliento, kuriam jie teikia investicines paslaugas, poreikiais atsižvelgdami ir į nustatytą tikslinę galutinių klientų rinką ir užtikrinti, kad finansinės priemonės būtų siūlomos ar rekomenduojamos tik jeigu tai atitinka kliento interesus. Be to, CFD teikėjai, platinantys ne jų sukurtas finansines priemones, taiko tinkamas procedūras siekdami gauti ir suvokti atitinkamą su produkto patvirtinimo procesu susijusią informaciją, įskaitant informaciją apie nustatytą tikslinę rinką ir produkto charakteristikas. CFD teikėjai, platinantys finansines priemones, kurias sukūrė teikėjai, kuriems nėra taikomi Direktyvoje 2014/65/ES nustatyti produktų valdymo reikalavimai, arba trečiųjų šalių teikėjai, taip pat taiko tinkamas procedūras, kad gautų pakankamai informacijos apie tas finansines priemones.

(69)

ESMA atkreipia dėmesį į tai, kad Sąjungos teisėje produktų valdymo reikalavimai buvo pirmą kartą nustatyti Direktyvoje 2014/65/ES. 2017 m. birželio 2 d. ESMA paskelbė gaires dėl FPRD II produktų valdymo reikalavimų (78), skirtas padėti finansinių priemonių kūrėjams ir rengėjams vertinti tikslinę rinką.

(70)

Nors dėl tokių reikalavimų gali būti apribota klientų grupė (tikslinė rinka), kuriai CFD tiktų ir kuriai juos atitinkamai būtų galima platinti, jais nėra pašalinama pagrindinė šiame sprendime aprašyta rizika, susijusi su produkto charakteristikomis (pavyzdžiui, dideliu finansiniu svertu) arba susijusia praktika (pavyzdžiui, kai leidžiama nustatyti papildomų įmokų prievoles arba siūlyti premijas). Jais taip pat konkrečiai neapribojamas produktų, kuriems būdingos pirmiau nurodytos charakteristikos, platinimas masinėje rinkoje. Vietoj to iš klientų patiriamos žalos matyti, kad CFD reklama, jų platinimas ar pardavimas masinei neprofesionaliųjų investuotojų rinkai netinka, nebent kartu būtų taikomi tam tikri apribojimai, kurie nėra išsamiai išdėstyti produktų valdymo reikalavimuose. Kai į kvietimą teikti pastabas atsiliepę subjektai teisingai konstatuoja, kad produktų valdymo reikalavimai yra svarbūs nustatant tikslinę rinką ir prie jos priderinant platinimo strategiją, iš kvietimo teikti pastabas taip pat aišku, kad savo atsakymuose tam tikri teikėjai nurodė, jog, jų nuomone, CFD su dideliais finansinio sverto apribojimais (pvz., 100:1 (79)) yra tinkamas produktas neprofesionaliesiems investuotojams, net jeigu taikomi produktų valdymo reikalavimai (jie daro išvadą, kad tikslinė CFD rinka esant tokiam finansiniam svertui yra masinė rinka). Įgyvendinus Direktyvą 2014/65/ES ir produktų valdymo reikalavimus, kelios įmonės vis dar prekiauja CFD su tokiais dideliais finansiniais svertais plačiojoje rinkoje (vertindamos tik priimtinumą). ESMA ir NKI nepritaria tokiam požiūriui. Tai rodo, kad taikant produktų valdymo reikalavimus pavieniams teikėjams paliekama tam tikra veiksmų laisvė nustatyti produktų, kuriuos jie ketina siūlyti savo klientams, ypatumus. Todėl Sąjungoje nėra bendro minimalaus investuotojų apsaugos lygio.

(71)

Nepaisant tokių reglamentavimo reikalavimų, iš įrodymų matyti, jog neprofesionalieji investuotojai vis dar praranda ir toliau praras pinigus dėl CFD. Taigi ši priemonė yra būtina tai grėsmei pašalinti.

4.   KOMPETENTINGOS INSTITUCIJOS NESIĖMĖ VEIKSMŲ, KAD PAŠALINTŲ GRĖSMĘ, ARBA ĮGYVENDINTAIS VEIKSMAIS NEPAVYKSTA TINKAMAI PAŠALINTI GRĖSMĖS (REGLAMENTO (ES) Nr. 600/2014 40 STRAIPSNIO 2 DALIES c PUNKTAS)

(72)

Viena iš sąlygų, dėl kurios ESMA šiuo sprendimu nustatytų apribojimą, yra tai, kad kompetentinga institucija arba kompetentingos institucijos nesiėmė jokių veiksmų grėsmei pašalinti arba kad įgyvendintais veiksmais nepavyksta tinkamai pašalinti grėsmės.

(73)

Dėl šiame sprendime apibūdintų nuogąstavimų dėl investuotojų apsaugos kai kurios NKI konsultavosi dėl nacionalinių veiksmų, kuriais siekiama apriboti CFD reklamą, jų platinimą ar pardavimą neprofesionaliesiems investuotojams, arba jų ėmėsi:

i)

nuo 2016 m. rugpjūčio mėn. Belgijos NKI Finansinių paslaugų ir rinkų institucija (BE-FSMA) yra nustačiusi draudimą parduoti tam tikrų nebiržinių išvestinių finansinių priemonių sandorius (įskaitant CFD) neprofesionaliesiems investuotojams. Be to, FSMA uždraudė kai kuriuos agresyvaus ar netinkamo platinimo metodus, kaip antai pasiūlymus įsigyti telefonu skambinant iš išorės skambučių centrų, netinkamų formų atlygius ir fiktyvias dovanas ar premijas (80);

ii)

nuo 2016 m. lapkričio mėn. CY-CySEC reikalauja, kad CFD teikėjai parengtų finansinio sverto politiką ir taikytų ne didesnius nei 50:1 finansinio sverto apribojimus neprofesionaliesiems investuotojams, nebent atitinkamų žinių ir patirties turinčiam klientui reikėtų didesnio finansinio sverto (81). CY-CySEC taip pat reikalauja, kad kiekvienai CFD sąskaitai teikėjai būtų numatę apsaugą nuo neigiamo sąskaitos likučio. Be to, nuo 2017 m. kovo mėn. vidurio taikomas reklaminių premijų draudimas (82);

iii)

nuo 2016 m. gruodžio mėn. Prancūzijoje galioja teisės aktas, kuriuo investicinių paslaugų teikėjams draudžiama teikti privatiems asmenims rinkodaros pranešimus dėl CFD neapribojant vienai pozicijai tenkančių kliento nuostolių (83);

iv)

nuo 2015 m. liepos mėn. PL-KNF reikalauja, kad CFD teikėjai nustatytų neprofesionaliesiems investuotojams skirtus CFD finansinio sverto apribojimus, kurie neviršytų 100:1 (84). 2017 m. liepos mėn. Lenkijos finansų ministerija pristatė Prekybos finansinėmis priemonėmis akto pakeitimų projektą, kuriame siūloma nustatyti 25:1 didžiausią finansinį svertą, taikytiną visoms turto klasėms ir finansinėms priemonėms, kuriomis prekiauja neprofesionalieji investuotojai be atsiskaitymo su pagrindine sandorio šalimi (85). 2017 m. liepos–lapkričio mėn. įvykus plačioms viešoms konsultacijoms, 2017 m. gruodžio 13 d. Lenkijos finansų ministerija pristatė atnaujintą projektą ir paskelbė viešas konsultacijas 2017 m. gruodžio 13–22 d. Pagal naująjį projektą bus nustatytos dvi skirtingos didžiausios finansinio sverto ribos: 100:1 – patyrusiems neprofesionaliesiems investuotojams (kurie yra sudarę bent 40 sandorių per 24 mėnesius iki naujo sandorio, kuriam būtų nustatytas finansinio sverto apribojimas, sudarymo), ir 50:1 – nepatyrusiems neprofesionaliesiems investuotojams (86).

v)

nuo 2017 m. spalio mėn. Maltos NKI Maltos finansinių paslaugų tarnyba (toliau – MT-MFSA) įgyvendina internetinių užsienio valiutų apsikeitimo sandorių politiką, pagal kurią CFD, atnaujinamųjų momentinių užsienio valiutų apsikeitimo sandorių ir kitų sudėtingų spekuliacinių produktų teikėjai privalo nustatyti tokius finansinio sverto apribojimus: 50:1 – neprofesionaliesiems investuotojams ir 100:1 – neprofesionaliesiems investuotojams, kurie nori būti laikomi profesionaliaisiais (87);

vi)

2017 m. gegužės mėn. Vokietijos NKI Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (toliau – DE-BaFin) uždraudė reklamuoti CFD, juos platinti ar parduoti neprofesionaliesiems investuotojams, jeigu nustatytos papildomų įmokų prievolės (88);

vii)

nuo 2017 m. kovo mėn. ES-CNMV prašo subjektų, Ispanijoje įsisteigusiems neprofesionaliesiems klientams parduodančių CFD ar užsienio valiutų apsikeitimo produktus, kurių sverto poveikis yra didesnis nei dešimt kartų, arba dvinarius pasirinkimo sandorius, aiškiai informuoti tokius klientus, kad, ES-CNMV nuomone, dėl tokių produktų sudėtingumo ir rizikos lygio neprofesionalieji klientai neturėtų jų įsigyti. Tų subjektų taip pat prašoma užtikrinti, kad klientams būtų pranešama apie sąnaudas, kurias jiems teks patirti, jeigu nusipirkę tokių produktų jie nuspręstų uždaryti savo poziciją, ir CFD ir užsienio valiutų apsikeitimo sandorių atveju kad jie būtų perspėti, jog dėl sverto poveikio nuostoliai gali būti didesni nei suma, kuri buvo pirma sumokėta įsigyjant atitinkamą produktą. Be to, jie turi iš kliento gauti ranka užrašytą arba įrašytą žodinį pareiškimą, kuriuo jie galėtų įrodyti, kad klientas žino, jog produktas, kurį jis ketina įsigyti, yra itin sudėtingas ir kad, ES-CNMV nuomone, jis nėra tinkamas neprofesionaliajam klientui. Be to, reklaminėje medžiagoje, kurią tiems produktams reklamuoti naudoja subjektai, kuriems taikomi ES-CNMV veiksmai, visuomet turi būti perspėjimas, kad tuos produktus sunku suprasti ir kad, ES-CNMV nuomone, tokie produktai netinka neprofesionaliesiems investuotojams dėl jų sudėtingumo ir su jais susijusios rizikos lygio. ES-CNMV taip pat paprašė CY-CySEC ir UK-FCA apie tuos reikalavimus informuoti CFD teikėjus, skatinant teikėjus, teikiančius paslaugas Ispanijoje, skelbti tokį pat perspėjimą (89);

viii)

2017 m. kovo 6 d. IE-CBI paskelbė konsultacijoms skirtą dokumentą, kuriuo siekiama išsiaiškinti nuomones dėl dviejų pagrindinių galimybių: i) draudimo parduoti arba platinti CFD neprofesionaliesiems investuotojams arba ii) sustiprintos investuotojų apsaugos priemonių įgyvendinimo, įskaitant finansinio sverto apribojimą ir reikalavimą, kad neprofesionalieji investuotojai negalėtų prarasti daugiau nei sumokėjo už kiekvieną poziciją (90);

ix)

2017 m. gegužės 10 d. Graikijos NKI Ελληνική Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς (EL-HCMC) paskelbė aplinkraštį dėl investicinių paslaugų, susijusių su nebiržinėmis išvestinėmis finansinėmis priemonėmis (įskaitant užsienio valiutų apsikeitimo sandorius, CFD ir dvinarius pasirinkimo sandorius), teikimo elektroninės prekybos platformose (91); ir

x)

2018 m. vasario mėn. PT-CMVM paskelbė aplinkraštį, kuriuo pranešė, kad investicinės įmonės neturėtų teikti prekybos su virtualiosiomis valiutomis susijusiomis išvestinėmis finansinėmis priemonėmis paslaugų, jeigu negali užtikrinti, kad būtų įvykdytos visos klientų informavimo apie produktų charakteristikas prievolės;

(74)

Be to, Norvegijos NKI Finanstilsynet (NO-Finanstilsynet) 2018 m. vasario 26 d. paskelbė konsultacinį dokumentą, kuriame, inter alia, siūlo taikyti panašias priemones dėl CFD, kaip kvietime teikti informaciją siūlo ESMA. Konsultacijos vyko nuo 2018 m. vasario 26 d. iki 2018 m. kovo 26 d. (92)

(75)

Kitos NKI perspėjo neprofesionaliuosius investuotojus apie CFD. Visų pirma:

i)

2016 m. gruodžio mėn. AT-FMA paskelbė perspėjimą dėl rizikos, susijusios su CFD, atnaujinamaisiais momentiniais užsienio valiutų apsikeitimo sandoriais ir dvinariais pasirinkimo sandoriais.

ii)

2017 m. vasario mėn. IT-CONSOB paskelbė specialų pranešimą siekdama perspėti Italijos neprofesionaliuosius investuotojus apie su CFD susijusią riziką (93); ir

iii)

2017 m. lapkričio mėn. UK-FCA paskelbė perspėjimą dėl su virtualiųjų valiutų CFD susijusios rizikos (94).

(76)

Be to, atlikusi patikrą vietoje NO-Finanstilsynet panaikino vieno CFD teikėjo leidimą.

(77)

Kaip jau paaiškinta, 13 iš 28 valstybių narių NKI jau ėmėsi arba svarsto galimybę imtis veiksmų siekdamos išspręsti investuotojų apsaugos problemas, susijusias su prekyba CFD, jų platinimu ar pardavimu neprofesionaliesiems investuotojams. Tos priemonės labai skiriasi; tai, inter alia, draudimas parduoti CFD neprofesionaliesiems investuotojams, tam tikrų finansinio sverto apribojimų nustatymas, prekybos apribojimai ir reikalavimas užtikrinti apsaugą nuo neigiamo sąskaitos likučio. Tačiau, nors tos priemonės padarė tam tikrą poveikį, didelės abejonės dėl investuotojų apsaugos vis dar neišsklaidytos.

(78)

Pavyzdžiui, Prancūzijoje, kurioje buvo priimta viena iš griežčiausių priemonių visoje Sąjungoje, FR-AMF patvirtina, kad vis dar nerimauja dėl tokių produktų ypatumų ir dėl to, kad tokie produktai ir toliau siūlomi neprofesionaliesiems investuotojams. Pavyzdžiui, nors 2017 m. FR-AMF užregistravo mažiau skundų, jis vis dar gauna nemažai skundų (33 proc.) (95) dėl tokių produktų, palyginti su bendru gaunamų skundų dėl kitų investicinių produktų ir paslaugų skaičiumi. Lenkijoje 2015 m. liepos mėn. priimtos priemonės nėra pakankamos investuotojų apsaugos problemai išspręsti. Kaip jau minėta, iš 2018 m. pirmąjį ketvirtį PL-KNF atlikto tyrimo matyti, kad 2017 m. pinigus prarado 79,69 proc. klientų, o vidutiniai kiekvieno kliento nuostoliai padidėjo.

(79)

Kita vertus, Belgijoje BE-FSMA yra patenkinta savo veiksmų rezultatais; tačiau BE-FSMA uždraudė parduoti CFD neprofesionaliesiems investuotojams, tad Belgijoje šių produktų nebegalima teisėtai siūlyti neprofesionaliesiems investuotojams.

(80)

ESMA neturi įrodymų, kad šiame etape Sąjungos lygmeniu reikalingas draudimas prekiauti CFD, juos platinti ar parduoti neprofesionaliesiems investuotojams, o ne apribojimai. Tačiau, atsižvelgdama į tai, kad paaiškėjo, jog pavieniai apribojimai, taikomi imantis nacionalinių priemonių, susijusių tik su kai kuriais čia siūlomos priemonės elementais (pavyzdžiui, konkrečiais finansinio sverto apribojimais arba prekybos apribojimais), nėra pakankami norint išspręsti kilusią investuotojų apsaugos problemą, ESMA mano, kad būtina nustatyti visus šiame sprendime išdėstytus reikalavimus kaip rinkinį, kad Sąjungoje būtų pasiektas minimalus neprofesionaliųjų investuotojų apsaugos lygis.

(81)

Be to, CFD paprastai prekiaujama, jie platinami ar parduodami naudojant internetines prekybos sąskaitas. Todėl nacionalinis draudimas arba apribojimas būtų nepakankamas norint apsaugoti neprofesionaliuosius investuotojus kitose valstybėse narėse, ne toje, kurioje įgyvendinama atitinkama priemonė, kai CFD teikėjai vykdo veiklą tose kitose valstybėse narėse. Kaip matyti iš UK-FCA ir CY-CySEC surinktų duomenų (96), vykdydami veiklą internetu CFD teikėjai gali nesunkiai ir greitai užmegzti ryšį su naujais klientais visoje Sąjungoje. Dar vienas pavyzdys, iš kurio matyti, kad šioje verslo srityje yra svarbus ES aspektas: IT-CONSOB pranešė ESMA, kad visi skundai, kuriuos ji gavo dėl CFD ir dvinarių pasirinkimo sandorių 2017 m. rugsėjo mėn.–2018 m. vasario mėn. buvo susiję tik su CFD teikėjais, vykdančiais veiklą Italijoje iš penkių kitų valstybių narių pasinaudodami laisve teikti investicines paslaugas ar vykdyti veiklą arba teise įsteigti filialą kitose valstybėse narėse (97).

(82)

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, kad nacionalinės priemonės būtų veiksmingos neprofesionaliesiems investuotojams visoje Sąjungoje, NKI visose valstybėse narėse turėtų imtis veiksmų, kad greitai nustatytų bendrą būtiniausią investuotojų apsaugos lygį, kaip numatyta šiame sprendime. Kadangi tai dar neįvyko ir atsižvelgiant į skubų poreikį spręsti nustatytas su investuotojų apsauga susijusias problemas, ESMA mano, kad privalo pasinaudoti savo laikinųjų produktų intervencijos priemonių taikymo įgaliojimais. Dabartinėje fragmentuotoje sistemoje neprofesionaliesiems investuotojams visoje Sąjungoje neužtikrinama jokia arba užtikrinama nevienoda apsauga investuojant į tuos pačius, kartais tų pačių teikėjų sudėtingus produktus.

(83)

Galiausiai, didelio susirūpinimo dėl investuotojų apsaugos nepadės išsklaidyti ir NKI priežiūros įgaliojimų taikymas pagal Direktyvos 2014/65/ES 69 straipsnį, pavyzdžiui, pagal 2 dalies f punktą (laikinas draudimas vykdyti profesinę veiklą) ir t punktą (prekybos finansinėmis priemonėmis ar jų pardavimo sustabdymas, jeigu nesilaikoma produkto patvirtinimo procedūros reikalavimų). Produkto intervencijos priemonė taikoma produktui, su tuo produktu susijusiai veiklai ir atitinkamai visoms investicinėms įmonėms, kurios teikia tą produktą arba vykdo tą veiklą, o ne pavieniam atvejui, kai tam tikra investicinė įmonė nevykdo reikalavimų. Intervencijos priemonė taikoma visoje Sąjungoje siekiant pašalinti su CFD siūlymu neprofesionaliesiems investuotojams susijusią riziką, tad tokia priemonė yra veiksmingesnė nei NKI bandymai imtis veiksmų dėl kiekvienos įmonės atskirai. Kaip jau buvo pažymėta, iš įrodymų matyti, kad tai visos rinkos problema, nes ji nėra susijusi tik su tam tikrų teikėjų ypatumais, ir kad pagrindinė rizika būdinga pačiam produktui ir teikėjų verslo modeliui. Tad įvairiais pavieniais priežiūros veiksmais nepavyktų iš karto užtikrinti, kad neprofesionaliesiems investuotojams nebūtų daroma tolesnė žala, ir jie nebūtų tinkama ESMA intervencijos įgaliojimų alternatyva. Dėl tarpvalstybinio CFD platinimo pobūdžio, dėl to, kad jie susiję daugiau nei su viena valstybe nare, dėl vertės skirtumo platinant CFD naujose jurisdikcijose ir įvairių nacionalinių priemonių padaugėjimo siekiant spręsti panašias su investuotojų apsauga susijusias problemas (dėl kurių savo ruožtu gali padidėti reglamentavimo arbitražo rizika) darytina išvada, kad būtina imtis visos Sąjungos priemonių, kuriomis būtų užtikrintas bendras apsaugos lygis visoje Sąjungoje.

5.   ESMA PRIEMONE IŠSKLAIDOMAS DIDELIS SUSIRŪPINIMAS DĖL INVESTUOTOJŲ APSAUGOS IR NEDAROMAS ŽALINGAS POVEIKIS FINANSŲ RINKŲ VEIKSMINGUMUI ARBA INVESTUOTOJAMS, KURIS BŪTŲ NEPROPORCINGAS PALYGINTI SU PRIEMONĖS NAUDA (REGLAMENTO (ES) Nr. 600/2014 40 STRAIPSNIO 2 DALIES a PUNKTAS IR 3 DALIES a PUNKTAS)

(84)

Atsižvelgdama į didelio susirūpinimo dėl investuotojų apsaugos mastą ir pobūdį, ESMA mano, kad būtina ir proporcinga laikinai apriboti CFD reklamą, jų platinimą ar pardavimą neprofesionaliesiems investuotojams, kad tai būtų galima daryti tik tuo atveju, jeigu laikomasi tam tikrų sąlygų.

(85)

ESMA apribojimas išsprendžia su dideliu susirūpinimu dėl investuotojų apsaugos susijusią problemą, nes jį taikant užtikrinama tinkama vienodo lygio būtinoji neprofesionaliųjų investuotojų, prekiaujančių CFD, apsauga visoje Sąjungoje. Be to, jis nedaro žalingo poveikio finansų rinkų veiksmingumui arba investuotojams, kuris būtų neproporcingas palyginti su jo nauda.

(86)

Pagrindiniai ESMA laikinųjų intervencijos priemonių pranašumai:

i)

netinkamo CFD pardavimo rizikos ir su ja susijusių pasekmių sumažinimas. Tai labai reikšminga nauda neprofesionaliesiems investuotojams ir visoms finansų rinkoms;

ii)

su reglamentavimo ar priežiūros arbitražu susijusios rizikos sumažinimas įvairiuose subjektuose ir jurisdikcijose;

iii)

investuotojų pasitikėjimo finansų rinkomis atkūrimas, įskaitant pasitikėjimą šiame sektoriuje veiklą vykdančiais teikėjais, kurių reputacija galėjo nukentėti dėl investuotojų patirtų problemų.

(87)

ESMA mano, kad galimos finansinės pasekmės ir sąnaudos, kurias patirs teikėjai įgyvendinami šiame sprendime numatytas intervencijos priemones, tikriausiai bus ir vienkartinio, ir tęstinio pobūdžio ir bus susijusios, inter alia, su:

i)

pirminėmis ir nuolatinėmis IT sąnaudomis;

ii)

taikomų procedūrinių ir organizacinių priemonių atnaujinimu (peržiūra);

iii)

atitinkamomis žmogiškųjų išteklių sąnaudomis, susijusiomis su ESMA intervencijos priemonių įgyvendinimu (įskaitant atitikties užtikrinimo funkciją vykdančius darbuotojus ir darbuotojus, teikiančius atitinkamas investicines paslaugas arba informaciją apie produktus);

iv)

galima galiojančių sutarčių peržiūra ir atnaujinimu (naujų dokumentų rengimu); ir

v)

sumažėjusia produktų, kuriems taikomos ESMA intervencijos priemonės, pardavimo apimtimi.

(88)

Gali būti, kad kai kurios iš tų sąnaudų bus perkeltos investuotojams.

(89)

Toliau tikėtinas intervencijos priemonių poveikis pristatomas išsamiau.

5.1.   Pirminės garantinės įmokos apsauga

(90)

ESMA nuomone, būtina apribotiCFD reklamą, jų platinimą ar pardavimą neprofesionaliesiems investuotojams taikant tam tikrus konkrečius finansinio sverto apribojimus, priklausomai nuo bazinės finansinės priemonės pobūdžio.

(91)

Nustačius tokius finansinio sverto apribojimus bus užtikrinta klientų apsauga ir jie turės mokėti minimalią garantinę įmoką, kad galėtų sudaryti CFD. Šis reikalavimas vadinamas „pirminės garantinės įmokos apsauga“. Taip bus apribota kliento pirminė investicinė pozicija, susiejant ją su investuotų pinigų suma. Kadangi tikėtina, kad kliento patiriamos sąnaudos jo pirminėje investicinėje pozicijoje padidės, taikant pirminės garantinės įmokos apsaugos priemonę sumažės tikimybė, kad klientas patirs nuostolių, palyginti tais, kokių būtų galima tikėtis, jeigu klientas prekiautų produktais esant didesniam finansiniam svertui (98). Kaip išsamiau paaiškinama toliau, tokia analizė patvirtinama empirinių akademinių tyrimų rezultatais ir nustatyta, kad apribojant finansinį svertą vidutiniai investuotojų rezultatai pagerėja (99).

(92)

Darydama išvadą ESMA atsižvelgė į atsakymus, kurie buvo pateikti atsiliepiant į kvietimą teikti pastabas. Su siūlomais finansinio sverto apribojimais susiję teikėjų, prekybos organizacijų ir kitų suinteresuotųjų subjektų atsakymai į kvietimą teikti pastabas, išskyrus kelis, buvo neigiami. Pagrindinis siūlomų nustatyti finansinio sverto apribojimų poveikis teikėjams susijęs su tikėtinu pajamų sumažėjimu. Tačiau daugelis jų pažymėjo, kad neprieštarauja finansinio sverto apribojimams kaip intervencijos priemonei, tačiau nesutinka su siūlomomis ribomis.

(93)

Vartotojų atstovai teigiamai vertino siūlomas CFD priemones, įskaitant ESMA siūlomus finansinio sverto apribojimus. Tačiau beveik pusėje savo atsakymų vartotojų atstovai siūlė ne tik priimti ESMA priemones, bet ir patvirtinti griežtesnes priemones, kaip antai nustatyti griežtesnes finansinio sverto ribas arba visiškai uždrausti CFD reklamą, jų platinimą ir pardavimą neprofesionaliesiems investuotojams.

(94)

Daugumoje privačių asmenų atsakymų išreiškiamas bendras, neretai labai trumpas pritarimas arba nepritarimas siūlomoms priemonėms ir tik labai nedaug respondentų pateikė išsamesnius komentarus. Didžioji dauguma asmenų neigiamai įvertino siūlomas finansinio sverto ribas. Iš tų nedaugelio asmenų, kurie pritarė ESMA siūlomoms priemonėms dėl CFD, keli minėjo, kad, jų nuomone, neprofesionaliesiems investuotojams reikia papildomos apsaugos, kai prekiaujama tokiomis priemonėmis. Kai kurie iš jų minėjo su prekyba CFD susijusių nuostolių sumas arba skundėsi dėl agresyvaus kai kurių įmonių elgesio. Kai kuriais atvejais investuotojai tvirtino, kad tapo sukčiavimo aukomis.

(95)

Kai kurie į kvietimą teikti pastabas atsiliepę subjektai pažymėjo, kad reikėtų patikslinti kategorijas, kurioms taikoma pirminės garantinės įmokos apsauga. Vienas respondentas išvardijo kelias konkrečias bazines finansines priemones, kurias dėl jų vertės kintamumo reikėtų perklasifikuoti. Atlikusi išsamesnę kiekybinę analizę ESMA priskyrė EuroSTOXX50 prie didelių indeksų turto klasės. Prie didelių indeksų turto klasės priskirta ir NASDAQ-100.

(96)

Iš atliktų tyrimų matyti, kad mažesnis finansinis svertas siejamas su geresniais klientų veiklos rezultatais, be kita ko, mažesniais nuostoliais vienam prekybos sandoriui ir mažesniais bendrais sandorių mokesčiais, kuriuos lemia mažesnis prekybos mastas (100).

(97)

Visų pirma, išsamiame tyrime, kurį atliko Rawley Z. Heimer ir Alp Simsek ir kuriame palyginami klientų veiklos rezultatai prieš pradedant taikyti finansinio sverto ribas JAV rinkoje ir po jų taikymo, daroma išvada, kad apribojus finansinį svertą klientų, kurių finansinis svertas buvo didžiausias, rezultatai pagerėjo 18 procentinių punktų per mėnesį, o nuostoliai sumažėjo 40 proc. (101) Iš šio nuodugnaus akademinio tyrimo matyti teigiama sąsaja tarp mažesnio finansinio sverto ir mažesnės prekybos apimties, dėl kurių vartotojų rezultatai pagerėjo.

(98)

Paskelbusi kvietimą teikti pastabas ESMA negavo jokių kiekybinių įrodymų, kad nustačius pirminės garantinės įmokos apsaugą neprofesionalieji investuotojai gautų mažesnę investicijų grąžą.

(99)

Be to, jeigu būtų nustatytas reikalavimas taikyti minimalią pirminę garantinę įmoką, bus pašalinta tam tikrų rūšių su CFD susijusi platinimo rizika, nes taip bus užtikrinama, kad tokiais produktais galėtų prekiauti tik neprofesionalieji investuotojai, kurie gali sumokėti pakankamai didelę garantinę įmoką (102).

(100)

Be to, tikimasi, kad taikant pirminės garantinės įmokos apsaugos priemonę sumažės tikimybė, kad CFD teikėjai taikysis į masinę neprofesionaliųjų klientų rinką per mažesnes sąskaitas, kurioms taikomas didesnis finansinis svertas. Tikėtina, kad tai paskatins įmones sutelkti dėmesį į patyrusius neprofesionaliuosius ir profesionaliuosius investuotojus, o ne siekti pasipelnyti iš mažiau patyrusių neprofesionaliųjų investuotojų. Taigi siūloma pirminės garantinės įmokos apsaugos priemonė padės užtikrinti, kad CFD teikėjai vykdytų veiklą tokiomis sąlygomis, kad būtų paisoma geriausių jų klientų interesų, o nebūtų siekiama pritraukti naujų klientų arba didinti rinkos dalį taikant didesnį finansinį svertą.

(101)

Pirminės garantinės įmokos apsaugos priemonė taip pat padės pašalinti su galimais interesų konfliktais susijusią riziką, kai CFD teikėjai nedraudžia savo klientų prekybos sandorių rizikos ir jiems tiesiogiai naudingi klientų patiriami nuostoliai, sumažinant pavojų, kad įmonės gaus pelno iš nuostolingų klientų prekybos sandorių ir tikėtino prekybos pelno. Tai atitinka bendrą investuotojų apsaugos praktiką, taikomą keliose kitose tarptautinėse jurisdikcijose (103).

(102)

Pirminės garantinės įmokos apsauga kiekvienai bazinei finansinei priemonei nustatyta atsižvelgiant į tos priemonės vertės kintamumą, taikant imitacinį modelį, pagal kurį įvertinama tikimybė, kad klientas gali prarasti 50 proc. pirminės investicijos per tam tikrą laikymo laikotarpį (104). Konkrečiai kalbant, ESMA sukūrė kiekybinį grąžos, kurios į vieną CFD investavęs investuotojas galėtų tikėtis esant įvairiems finansiniams svertams, pasiskirstymo modelį. Modeliavimas pirmiausia grindžiamas maždaug 10 metų kasdieniais rinkos kainų duomenimis (daugeliu atvejų), susijusiais su įvairių rūšių bazinėmis finansinėmis priemonėmis, paprastai naudojamomis CFD, parduodamuose neprofesionaliesiems investuotojams (105). Analizės tikslais ESMA nagrinėjo CFD, kuris automatiškai uždaromas, jeigu garantinė įmoka pasiekia 50 proc. pirminės vertės. Sumodeliuota tikimybė, kuriai esant uždarymas priklauso (ir atitinkamai didėja) nuo taikomo finansinio sverto. Nagrinėjami duomenys susiję su (automatinio) uždarymo tikimybe kaip finansinio sverto funkcija. Remiantis tokiais duomenimis galima nustatyti finansinio sverto ribas pagal modelį, taikomą tikintis nuosekliai mažinti žalą, patiriamą prekiaujant įvairių rūšių pagrindinėmis finansinėmis priemonėmis.

(103)

ESMA nusprendė, kad, atsižvelgiant į tai, kad investuotojai nėra profesionalai, ir į CFD laikymo laikotarpių pasiskirstymo statistiką (remiantis NKI renkamais duomenimis), pirminės garantinės įmokos apsaugą reikėtų nustatyti vadovaujantis prielaida, kad neprofesionalieji investuotojai laiko turtą bent vieną dieną. Siekdama sukurti nuoseklų rodiklį ESMA modeliavo įvairioms bazinėms finansinėms priemonėms taikomą finansinį svertą, kurio taikymas sąlygotų 5 proc. uždarymo tikimybę. Po to remiantis kiekvienos turto klasės rezultatais buvo atrinktos finansinio sverto ribos. Daugeliu atvejų ribos buvo nustatomos konservatyviai, žemesnių verčių intervalo gale. Buvo atsižvelgta į tai, koks yra prekybos įvairių rūšių turtu mastas. Pavyzdžiui, kalbant apie biržos prekių CFD, neprofesionalieji klientai dažniausiai sudaro sandorius, susijusius su nafta ir auksu, bet iš sukurtų modelių matyti, kad finansinis svertas, suponuojantis 5 proc. aukso CFD uždarymo tikimybę, maždaug dvigubai didesnis nei naftos CFD. Aukso CFD finansinio sverto riba atitinkamai skiriasi nuo naftai ir kitoms biržos prekėms taikomų ribų. Nustatant pirminės garantinės įmokos apsaugą tokiu būdu, visų pirma, sumodeliuojant bent vienos dienos trukmės pozicijas, užtikrinamas nuoseklus ir būtinas neprofesionaliųjų investuotojų, kurie nebūtinai aktyviai stebi savo poziciją visą prekybos dieną arba negali įvertinti poreikio imtis skubių veiksmų atsižvelgiant į pagrindinės finansinės priemonės rinkos verčių kintamumą, apsaugos lygis. Kalbant apie akcijų CFD, iš duomenų matyti, kad toks turtas paprastai laikomas ilgiau nei kitų rūšių turtas, ir nagrinėjant buvo vertinami laikymo laikotarpiai iki 5 dienų.

(104)

ESMA svarstė alternatyvius pirminės garantinės įmokos apsaugos nustatymo metodus. Pavyzdžiui, kaip alternatyvą, būtų galima nustatyti vieną finansinio sverto ribą visiems CFD, neatsižvelgiant į jų bazines finansines priemones. Tačiau ESMA nusprendė, kad reikėtų atskirti įvairių rūšių bazines priemones, atsižvelgiant į ankstesnių kainų verčių kintamumo skirtumus tarp įvairių bazinių priemonių klasių, be įprastų mokesčių struktūrų šiuo metu veiklą vykdančiose CFD įmonėse (106) ir įprasto klientų elgesio skirtumų.

(105)

Nors taikant pirminės garantinės įmokos apsaugos priemonę CFD teikėjai, kuriems reikės koreguoti šiuo metu neprofesionaliesiems investuotojams taikomo finansinio sverto ribas, patirs tam tikras sąnaudas, ESMA tikisi, kad tos sąnaudos nebus neproporcingos tokios apsaugos teikiamai naudai. ESMA taip pat pažymi, kad jau dabar CFD teikėjai įprasta tvarka koreguoja jų klientams siūlomą finansinį svertą atsižvelgdami į kintantį tam tikrų klasių turto rizikos profilį.

5.2.   Garantinės įmokos uždarymo apsauga

(106)

Dar viena neprofesionaliųjų investuotojų apsaugos priemonė – garantinės įmokos uždarymo apsauga. Šia priemone papildoma nustatoma pirminės garantinės įmokos apsauga ir sumažinama rizika, kad normaliomis rinkos sąlygomis neprofesionalieji investuotojai neteks reikšmingų sumų, viršijančių jų į CFD investuotas lėšas.

(107)

Užtikrinant garantinės įmokos uždarymo apsaugą ir nustatant standartinį procentinį lygį, kurį pasiekus CFD teikėjai privalo uždaryti atvirą kliento CFD (50 proc. pirminės privalomos garantinės įmokos), taip pat siekiama išspręsti problemą, susijusią su tuo, kad CFD teikėjai laikosi nevienodos garantinės įmokos uždarymo praktikos. Kai kurios NKI pažymėjo, kad CFD teikėjai leidžia savo klientų lėšoms nusmukti iki 0–30 proc. pirminės garantinės įmokos, kurią reikia sumokėti norint sudaryti CFD (107). Leisdami klientams prekiauti, kol jų garantinė įmoka sumažėja beveik iki nulio, teikėjai sukelia klientams riziką prarasti daugiau nei jie investavo, ypač atotrūkio atveju. Kita vertus, nustačius pernelyg aukštą garantinės įmokos uždarymo lygį klientų pozicijos būtų uždaromos dažnai ir tai galėtų neatitikti jų interesų. Taikant 50 proc. ribą, kaip siūlo ESMA, rizika, kad neprofesionalieji investuotojai patirs didelius nuostolius, sumažėja, tad tokia riba yra proporcinga.

(108)

Kvietime teikti pastabas ESMA apibūdino individualios pozicijos garantinės įmokos uždarymo apsaugą. Tokio požiūrio tikslas – išsklaidyti įvairias abejones, susijusias su šios priemonės taikymu dabartinėmis rinkos sąlygomis kiekvienai CFD prekybos sąskaitai. Visų pirma, kadangi pirminės garantinės įmokos apsauga taikoma remiantis CFD bazine finansine priemone, taikant garantinės įmokos uždarymo taisyklę kiekvienai pozicijai būtų užtikrinamas veiksmingas pirminės garantinės įmokos apsaugos taikymas kiekvienos klasės bazinėms finansinėms priemonėms ir griežtai ribojamas kiekvienai bazinių priemonių klasei taikomas finansinis svertas. Dar viena priežastis taikyti tokį požiūrį – noras padėti užtikrinti, kad neprofesionalieji investuotojai žinotų ir suprastų savo poziciją, susijusią su kiekviena konkrečia bazine finansine priemone. Iš pradžių ESMA siūlė taikyti garantinės įmokos uždarymo taisyklę pasiekus 50 proc. pirminės garantinės įmokos ribą kiekvienos pozicijos atveju, kad būtų užtikrinama veiksminga neprofesionaliųjų investuotojų apsauga, kartu sumažinant produkto sudėtingumą ir geriau informuojant neprofesionaliuosius investuotojus apie jų poziciją.

(109)

ESMA atsižvelgė į atsakymus, kurie buvo pateikti atsiliepiant į kvietimą teikti pastabas. Dauguma teikėjų, brokerių ir prekybos organizacijų, atsiliepusių į kvietimą teikti pastabas, nuogąstavo dėl garantinės įmokos uždarymo taisyklės taikymo kiekvienai pozicijai. Kalbant apie poveikį įmonėms, pagrindinės pastabos susijusios su didelių IT įgyvendinimo sąnaudų ir nuolatinių stebėsenos sąnaudų tikimybe. Daugelyje įmonių atsakymų taip pat išreiškiama abejonių dėl esamų klientų, įpratusių prie sąskaitos lygiu taikomo uždarymo. Be to, respondentai pabrėžė, kad konkrečias prekybos strategijas taikantys investuotojai nebegalėtų veiksmingai jų naudoti, nes tam tikru momentu pavienės pozicijos galėtų būti uždarytos, jeigu klientai nepapildytų savo garantinių įmokų, susijusių su konkrečia pozicija, tad likusioms pozicijoms rinkoje kiltų nenumatyta rizika. Dar vienas argumentas dėl galimų neigiamų pasekmių, kurių galėtų kilti kiekvienai pozicijai taikant garantinės įmokos uždarymo priemonę, susijęs su tuo, kad klientai privalėtų iš naujo atidaryti pozicijas ir dėl to galėtų padidėti prekybos sąnaudos.

(110)

Panašių abejonių dėl neigiamų pasekmių investuotojams, jeigu garantinė įmoka būtų uždaroma kiekvienai pozicijai, buvo išreikšta daugelyje atsakymų, kuriuos pateikė į kvietimą teikti pastabas atsiliepę pavieniai investuotojai. Dažniausiai pasitaikantys argumentai susiję su tuo, kad taikymo kiekvienai pozicijai taisyklė neleidžia naudoti tam tikrų prekybos strategijų, tad investuotojams tektų nuolat stebėti savo pozicijas, nes jie nebegalėtų pasikliauti taikomu rizikos draudimu.

(111)

Dauguma vartotojų atstovų pritarė siūlomoms priemonėms arba netgi siūlė taikyti CFD gerokai griežtesnes priemones (kaip antai visiškai uždrausti reklamuoti tokias finansines priemones, jas platinti ar parduoti neprofesionaliesiems investuotojams).

(112)

Į kvietimą teikti pastabas atsiliepė ir įmonės, kurios pritarė kvietime teikti pastabas siūlomai garantinės įmokos uždarymo taisyklės taikymui kiekvienai pozicijai. Tos įmonės pažymėjo, kad jos jau taiko tokį požiūrį ir yra patenkintos jo rezultatais.

(113)

ESMA atliko analizę dėl tikėtinų investuotojų veiklos rezultatų atsižvelgdama į tai, ar garantinės įmokos uždarymo taisyklė taikoma pozicijai (CFD uždaromas, kai jo vertė smunka žemiau 50 proc. pirminės garantinės įmokos vertės) arba CFD prekybos sąskaitai (CFD uždaromas, kai visų su prekybos sąskaita susijusių atvirų CFD ir visų toje sąskaitoje esančių lėšų vertė smunka žemiau 50 proc. visos visų tų atvirų CFD pirminės garantinės įmokos vertės). Visų pirma, ji įvertino uždarymo dažnį ir klientų nuostolių formavimosi poveikį modeliuojant CFD pozicijų portfelį pagal kiekvieną scenarijų. Atliekant tokią analizę nebuvo vertinami konkretūs skaitiniai rezultatai, o tai reiškia, kad yra itin daug įvairių galimų portfelių, kuriuos investuotojas galėtų turėti. Vietoj to atliekant analizę buvo vertinama, ar apskritai būtų galima tikėtis, kad taikant kurį nors iš dviejų pasirinkimų investuotojų veiklos rezultatai pagerėtų. Padaryta išvada, kad geresnius investuotojo veiklos rezultatus, kai garantinė įmoka uždaroma pozicijai arba sąskaitai, lemia bazinių CFD finansinių priemonių, įtrauktų į investicijų portfelius, kainų kitimas. Mat uždarant įmoką pozicijai, bet ne sąskaitai, arba sąskaitai, bet ne pozicijai, pagrindinės finansinės priemonės kaina gali padidėti arba sumažėti.

(114)

Apskritai tikėtina, kad uždarymas pozicijos lygiu vyktų dažniau, darant prielaidą, kad visais atvejais investuotojo portfelis yra tas pats. Tačiau tikimasi, kad ir pozicijai, ir sąskaitai taikomas uždarymas būtų gana retas įvykis dėl pirminės garantinės įmokos apsaugos. Kai klientai CFD prekybos sąskaitoje turi tik vieną poziciją, nebūtų jokio skirtumo, ar uždarymas taikomas sąskaitai arba pozicijai. Iš kvietimo teikti informaciją aišku, kad yra daug neprofesionaliųjų investuotojų CFD prekybos sąskaitų, kuriose yra tik viena pozicija.

(115)

Nors tikimasi, kad rezultatų skirtumas dėl uždarymo pozicijos lygiu arba uždarymo sąskaitos lygiu daugeliui investuotojų būtų nedidelis (bet jo negalima tiksliai kiekybiškai įvertinti nesant reprezentatyvaus portfelio), atsakymuose į kvietimą teikti pastabas pateikiama papildomų priežasčių, dėl kurių kai kuriems investuotojams uždarymas sąskaitos lygiu būtų palankesnis. Pirma, vienos pozicijos pelną galima panaudoti kitos pozicijos nuostoliams padengti, tad taikant uždarymą sąskaitos lygiu būtų palaikomas diversifikuotas investicijų portfelis. Antra, taikant uždarymą sąskaitos lygiu, tai būtų daroma rečiau, todėl sumažėja tikimybė, kad investuotojai patirs sąnaudų, susijusių su pakartotiniu pozicijų atidarymu.

(116)

Atsižvelgdama į pirmiau pateiktą analizę ir atsakymus į kvietimą teikti pastabas, ESMA mano, kad standartizuota garantinės įmokos uždarymo taisyklė, taikoma sąskaitos lygiu, taikant 50 proc. garantinės įmokos apsaugos priemonę kaip atskirą priemonę, kurią reikia įgyvendinti kartu su kitomis šiame sprendime aprašytomis priemonėmis, yra proporcingesnė kaip būtinoji apsauga, kurią reikėtų numatyti. Visų pirma, taikant šią taisyklę būtų numatytas vieno arba kelių CFD uždarymas neprofesionaliajam klientui palankesnėmis sąlygomis siekiant užtikrinti, kad sąskaitos vertė niekada nesmuktų žemiau 50 proc. visos pirminės garantinės įmokos, kuri buvo sumokėta siekiant sudaryti visus šiuo metu aktyvius CFD. Šiais tikslais sąskaitos vertė turėtų būti nustatoma pagal toje sąskaitoje esančias lėšas ir bet kokį nerealizuotą grynąjį pelną iš su ta sąskaita susijusių aktyvių CFD.

(117)

Taikant ESMA siūlomą garantinės įmokos uždarymo apsaugą teikėjui nedraudžiama taikyti uždarymo taisyklės pozicijos lygiu, kai konkreti pozicija pasiekia 50 proc. privalomos pirminės garantinės įmokos, vietoj sąskaitos lygiu taikomos uždarymo taisyklės; iš tikrųjų taip galėtų būti užtikrinama, kad produktai nebūtų tokie sudėtingi neprofesionaliesiems investuotojams. Be to, taikydamas uždarymo taisyklę pozicijai pasiekus 50 proc. ribą, teikėjas iš esmės įvykdo sąskaitos lygiu taikomo uždarymo reikalavimą, nes visos atskiros pozicijos bus uždarytos laikantis 50 proc. uždarymo taisyklės.

5.3.   Apsauga nuo neigiamo sąskaitos likučio

(118)

Apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonės tikslas – išskirtinėmis aplinkybėmis apsaugoti neprofesionaliuosius investuotojus, kai bazinės finansinės priemonės kaina pasikeičia pakankamai daug ir staigiai, kad CFD teikėjas negalėtų uždaryti pozicijos, kaip reikalaujama taikant garantinės įmokos uždarymo apsaugos priemonę, tad kliento sąskaitos likutis taptų neigiamas. Kitaip tariant, dėl svarbesnių įvykių rinkoje gali atsirasti atotrūkis, dėl kurio automatinio garantinės įmokos uždarymo apsauga nebūtų veiksminga. Kelios NKI (108) pažymėjo, kad tokių įvykių atveju klientų skolos pasidarė gerokai didesnės nei investuotos sumos ir jų CFD prekybos sąskaitose susidarė neigiamas likutis.

(119)

Apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonės tikslas – užtikrinti, kad didžiausi investuotojo nuostoliai prekiaujant CFD, įskaitant visas susijusias sąnaudas, nebūtų didesni nei visa su prekyba CFD susijusių lėšų suma, esanti investuotojo CFD prekybos sąskaitoje. Tai turėtų aprėpti bet kokias lėšas, kurios dar turi būti įmokėtos į tą sąskaitą gavus grynąjį pelną po su ta sąskaita susijusių aktyvių CFD uždarymo. Investuotojui neturėtų kilti jokių papildomų įsipareigojimų, susijusių su jo vykdoma prekyba CFD. Kitos sąskaitos neturėtų būti investuotojo kapitalo, kuriam kyla rizika, dalis. Jeigu prekybos sąskaitoje taip pat yra kitų finansinių priemonių (pvz., KIPVPS arba akcijų), rizika kyla tik lėšoms, kurios yra aiškiai skirtos prekiauti CFD, bet ne kitoms finansinėms priemonėms.

(120)

Apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonės tikslas – be kita ko, užtikrinti tam tikrą apsaugos mechanizmą ekstremaliomis rinkos sąlygomis. ESMA atliko su Šveicarijos frankais susijusių 2015 m. sausio mėn. įvykių analizę, kad įvertintų tiesioginį poveikį investuotojams pagal kelis scenarijus (109). Tai buvo tokie scenarijai:

i)

apsauga nuo neigiamo likučio neprofesionaliojo investuotojo CFD prekybos sąskaitoje;

ii)

apsauga nuo neigiamo likučio, taikoma kiekvienai neprofesionaliojo investuotojo CFD pozicijai; ir

iii)

apsauga nuo neigiamo likučio netaikoma.

(121)

Vertindama šias galimybes ESMA pažymėjo, kad tiesioginį įvairių galimybių poveikį investuotojams rinkoje susiklosčius ekstremalioms sąlygoms reikia vertinti atsižvelgiant į nuolatines tokios apsaugos taikymo sąnaudas. Visų pirma, CFD teikėjams tektų patirti nuolatines sąnaudas, susijusias su papildomu kapitalu arba rizikos draudimu imantis rizikos valdymo priemonių. Tam tikra tų sąnaudų dalis gali tekti investuotojams, nustatant didesnius vertės skirtumus arba kitus mokesčius.

(122)

Kita vertus, svarbi rizika, kad nesant apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio vartotojui gali būti padaryta žala, investuotojas, rinkoje susiklosčius ekstremalioms sąlygoms, gali įsiskolinti įmonei. Tokia padėtis ypač žalinga investuotojams, neturintiems sukauptų didelių likvidžių sumų (110). ESMA nusprendė patvirtinti apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonę, kuri būtų taikoma kiekvienai CFD prekybos sąskaitai, kaip priemonę pašalinti šį galimos didelės žalos šaltinį, kartu kuo labiau sumažinant susijusias įmonių ir investuotojų sąnaudas. Visų pirma, ESMA nusprendė, kad taikant apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonę CFD lygiu, kiltų pavojus, kad investuotojai ir įmonės patirs neproporcingų sąnaudų. Jeigu apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonė taikoma pozicijos lygiu, įmonės turėtų atleisti kliento nuostolius, viršijančius tai pozicijai skirtą lėšų sumą, įskaitant pirminę garantinę įmoką ir papildomą kliento sumokėtą garantinę įmoką. Kadangi taikant apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonę didelių nuostolių negalima padengti kitomis kliento portfelio pozicijomis, taikant taisyklę kiekvienai pozicijai įmonėms tektų prisiimti didesnę rinkos riziką. Dėl to tikriausiai padidėtų įmonėms taikomi kapitalo reikalavimai ir su tuo susijusios sąnaudos būtų tikriausiai perkeltos neprofesionaliesiems investuotojams.

(123)

Kalbant apie pasiūlymą numatyti apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likučio priemonę, dauguma teikėjų, brokerių ir prekybos organizacijų tai įvertino palankiai. Kai kurie teikėjai prašė papildomai paaiškinti šią taisyklę. Buvo išreikšta abejonių dėl tokių priemonių poveikio įmonių kapitalo reikalavimams ir galimybės, kad klientai galėtų tuo pasinaudoti siekdami spekuliuoti teikėjų nenaudai ir skirtingose sąskaitose sukurti dvi priešingas pozicijas su tuo pačiu brokeriu. Vartotojų atstovai teigiamai įvertino siūlomas priemones, įskaitant apsaugą nuo neigiamo sąskaitos likučio. Į kvietimą teikti pastabas atsiliepę asmenys, kurie savo atsakymuose aiškiai išreiškė nuomonę dėl pasiūlymų numatyti apsaugą nuo neigiamo sąskaitos likučio, teigiamai įvertino šiuos pasiūlymus.

(124)

ESMA apsvarstė poveikį CFD teikėjams, jeigu būtų numatyta apsauga nuo neigiamo sąskaitos likučio, ir didelę žalą neprofesionaliesiems investuotojams, kurią jie galėtų patirti, jeigu tokia apsauga nebūtų užtikrinama. ESMA mano, kad apskritai užtikrinant apsaugą nuo neigiamo sąskaitos likučio, kuri būtų taikoma konkrečiai sąskaitai, būtų išsklaidytos abejonės dėl investuotojų apsaugos, tad tokia priemonė būtų proporcinga.

5.4.   Perspėjimai apie riziką

(125)

Dar viena su CFD susijusios rizikos neprofesionaliesiems investuotojams pašalinimo priemonė – reikalauti, kad būtų skelbiami standartizuoti ir veiksmingi konkrečiai įmonei tinkami perspėjimai apie riziką, įskaitant informaciją apie tai, kiek procentų neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų patiria nuostolių. Kaip jau minėta, kelios NKI pažymėjo, kad klientams buvo pateikiami nekokybiški perspėjimai apie riziką, ir pranešė apie tai, kad CFD teikėjai neretai aiškiai nepaaiškina didelės produktų rizikos ir sudėtingo pobūdžio. Visų pirma, perspėjimais apie riziką dažnai aiškiai nepaaiškinama, kad galima greitai patirti nuostolius, didesnius nei klientų investuotos pinigų sumos, arba tie pranešimai nėra pakankamai aiškūs dėl painios jų formuluotės arba dėl pranešimuose akcentuojamo galimo pelno.

(126)

Atsakymuose į kvietimą teikti pastabas tik nedaugelis teikėjų ir brokerių prieštaravo standartizuoto perspėjimo apie riziką naudojimui. Kai kurios įmonės pažymėjo, kad pageidautų naudoti ne standartizuotą perspėjimą, o nurodyti su konkrečia įmone susijusių nuostolių procentinį lygį. Vartotojų atstovai išreiškė įvairių nuomonių: beveik pusė jų savo atsakymuose pažymėjo, kad pritartų griežtesnėms su CFD susijusioms priemonėms (pavyzdžiui, draudimui). Vartotojų atstovai, kurie savo atsakymuose aiškiai minėjo perspėjimą apie riziką, teigiamai įvertino šį pasiūlymą, jeigu tokia priemonė būtų taikoma kartu su kitomis siūlomomis priemonėmis.

(127)

Šiame sprendime numatyta, kad įmonė turės pateikti su konkrečiai jos veikla susijusius perspėjimus apie riziką neprofesionaliesiems investuotojams, t. y. kiek procentų neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų patyrė nuostolių prekiaujant CFD. Atliekant tyrimą nustatyta, kad skelbiant standartizuotą perspėjimą apie riziką neprofesionalieji investuotojai pradeda daug geriau suprasti produktą, įskaitant galimybę prarasti daugiau pinigų nei investavo ir tikimybę gauti pelno (111).

(128)

Reikalavimo CFD teikėjams atskleisti, kiek procentų neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų patiria nuostolių, tikslas – nutraukti CFD teikėjų tendenciją pabrėžti galimą pelną labiau nei nuostolius.

(129)

Be to, tikimasi, kad skelbiant perspėjimus neprofesionaliesiems investuotojams bus lengviau priimti pagrįstą sprendimą, ar jie nori toliau prekiauti su didele rizika susijusiu produktu, dėl kurio tikimybė patirti nuostolius yra didesnė nei gauti pelną.

(130)

Siekdama perspėti investuotojus apie su investavimu į CFD susijusią nuostolių riziką, ESMA mano, kad kiekvienas CFD teikėjas turėtų pranešti savo klientams apie tai, kiek procentų neprofesionaliųjų investuotojų CFD prekybos sąskaitų prarado pinigus per pastaruosius 12 mėnesių. Siekiant užtikrinti, kad skaičius būtų aktualus, skaičiavimus reikėtų atlikti iš naujo kas ketvirtį. Skelbiamas skaičius procentais turėtų būti pateikiamas paprastai ir aiškiai kaip perspėjimo apie riziką dalis kiekviename teikėjo pranešime.

(131)

Siekiant nustatyti, ar sąskaitos savininkas prarado pinigus, reikia atsižvelgti ir į realizuotą, ir į nerealizuotą pelną arba nuostolius. Realizuotas pelnas ir nuostoliai susiję su CFD pozicijomis, kurios buvo uždarytos per apskaičiavimo laikotarpį. Nerealizuotas pelnas ir nuostoliai susiję su apskaičiavimo laikotarpio pabaigoje atvirų pozicijų verte. Siekiant susidaryti bendrą vaizdą apie tai, kiek procentų sąskaitų gavo pelną ar patyrė nuostolių, apskaičiuojant reikėtų atsižvelgti į visas su prekyba CFD susijusias sąnaudas.

(132)

Dėl naujai įsteigtų CFD teikėjų ir CFD teikėjų, kurie per pastaruosius 12 mėnesių neturėjo jokių atvirų CFD pozicijų, neįmanoma apskaičiuoti tokios procentinės dalies už pastaruosius 12 mėnesių. Šiame sprendime numatoma, kad tokios įmonės skelbtų standartizuotą perspėjimą apie riziką, kuriame nurodytų NKI atliktuose tyrimuose nustatytus procentinius duomenis.

(133)

Kaip jau minėta, beveik visi į kvietimą teikti pastabas atsiliepę teikėjai pritarė standartizuotam perspėjimui apie riziką arba vertino jį neutraliai. Respondentai, kurie laikosi neigiamos nuomonės, abejojo dėl perspėjimo apie riziką veiksmingumo arba nesutiko su NKI tyrimuose nustatytais procentiniais duomenimis. Neseniai buvo pateikta pastaba, kad įmonės prašė, kad būtų parengtas glaustesnis perspėjimas apie riziką, kurį įmonės galėtų naudoti skaitmeninėje reklamoje.

(134)

ESMA apsvarstė galimybę reikalauti skelbti bendrą perspėjimą apie riziką, kuriame būtų konstatuojama tik tai, kad neprofesionalieji investuotojai gali greitai prarasti pinigus dėl CFD finansinio sverto, arba konkretesnį perspėjimą apie riziką, kuriame būtų nurodomi vidutiniai neprofesionaliųjų investuotojų nuostoliai remiantis NKI atliktais tyrimais. Pirmoji galimybė buvo atmesta, nes ją pasirinkus neprofesionaliųjų investuotojų dėmesys nebūtų veiksmingai atkreipiamas į faktinę riziką, susijusią konkrečiai su prekyba CFD. Antroji galimybė buvo atmesta todėl, kad tie tyrimai nėra susiję su jokiais konkrečiais ypatumais (pavyzdžiui, kai įmonė siūlo tik tam tikrų rūšių CFD). Nors atliekant su konkrečiomis įmonėmis susijusius skaičiavimus teikėjams gali susidaryti didesnė našta nei parengiant bendro pobūdžio perspėjimą apie riziką, kaip pažymėta atsakymuose į kvietimą teikti informaciją, ESMA mano, kad norint tinkamai perspėti investuotojus apie nuostolių riziką juos atlikti būtina.

(135)

ESMA ir NKI įžvelgia vieną pavojų, susijusį su procentinių duomenų apie konkrečioje įmonėje patiriamus nuostolius paskelbimu: tokie procentiniai skaičiai gali būti naudojami reklamos tikslais, o ne kaip perspėjimas apie riziką, kuris yra jų pagrindinė paskirtis. Dėl šių priežasčių NKI turėtų stebėti, kad investicinės įmonės nenaudotų su konkrečiomis įmonėmis susijusių procentinių duomenų netinkamai, ir peržiūrėti šios priemonės taikymą.

(136)

Atsižvelgdama į atsakymus į kvietimą teikti pastabas, ESMA mano, kad proporcingesnis būdas būtų taip pat pritaikyti perspėjimą apie riziką prie naudojamų pranešimo kanalų. Todėl šiame sprendime numatytas sutrumpintas perspėjimas apie riziką, kurį būtų galima naudoti nepatvariose laikmenose, kaip antai mobiliosiose programėlėse arba socialinės žiniasklaidos priemonėse.

5.5.   Draudimas siūlyti piniginę ar nepiniginę naudą

(137)

Paskutinė priemonė, kuria siekiama pašalinti su CFD platinimu neprofesionaliesiems investuotojams susijusią riziką, yra draudimas siūlyti piniginę (pavyzdžiui, vadinamąsias prekybos premijas) ir tam tikrų rūšių nepiniginę naudą. Finansinės akcijos, kai žadamos premijos arba kitos paskatos prekiauti CFD, dažnai blaško neprofesionaliųjų investuotojų dėmesį nukreipiant jį nuo didelės su CFD produktais susijusios rizikos. Taip pritraukiami neprofesionalieji investuotojai, kurie priešingu atveju galbūt būtų nusprendę neinvestuoti į tokius produktus. Tokia nauda dažnai siūloma su sąlyga, kad klientai padės į sąskaitą tam tikrą sumą arba sudarys tam tikrą prekybos sandorių skaičių.

(138)

Tačiau ESMA draudimas siūlyti naudą neaprėpia neprofesionaliesiems investuotojams siūlomų informacinių ir tiriamųjų priemonių, kiek jos susijusios su CFD (išskyrus nepiniginę naudą), nes tokios priemonės padeda klientams priimti sprendimus.

(139)

Daugelyje atsakymų teikėjai, prekybos organizacijos ir brokeriai palankiai vertino siūlomas priemones, susijusias su klientų skatinimu. Apie tas priemones konkrečiai pasisakę vartotojų atstovai taip pat vertino jas palankiai. Atsižvelgdama į riziką, kurią neprofesionaliesiems investuotojams kelia tokia žadama nauda, ESMA mano, kad ją būtina apriboti ir kad toks apribojimas būtų proporcingas.

5.6.   Bendras proporcingumas

(140)

ESMA neprivalomos priemonės šioje srityje nebėra veiksmingos. Šiuo požiūriu, konkrečiai kalbant apie produktų valdymą, ESMA taip pat pripažįsta, kad produktų valdymo principai jau yra finansinių paslaugų priežiūros kultūros dalis Sąjungoje. 2013 m. lapkričio mėn. Europos priežiūros institucijos (EPI) paskelbė bendrą poziciją dėl gamintojų produktų priežiūros principų ir valdymo procesų, kurioje nustatyti aukšto lygio principai, taikytini finansinių priemonių priežiūros ir valdymo procesams (112). 2014 m. vasario mėn. ESMA paskelbė nuomonę dėl FPRD praktikos įmonėms, parduodančioms sudėtingas finansines priemones (113), o 2014 m. kovo mėn. – nuomonę dėl struktūrinių mažmeninių produktų ir gerosios su produktų valdymo procedūromis susijusios patirties (114). Be to, nuo 2007 m. kovo mėn. Jungtinėje Karalystėje galioja gairės, kuriomis nustatomi produktų valdymo principai (115).

(141)

Nepaisant šiame sprendime apibūdintų priežiūros principų ir reglamentavimo reikalavimų, pastaraisiais metais žala, susijusi su CFD reklama, jų platinimu ir pardavimu, ir toliau didėja.

(142)

Apskritai ESMA siūloma priemonė yra būtina ir proporcinga siekiant išsklaidyti su investuotojų apsauga susijusius nuogąstavimus. Apskritai tikimasi, kad tai padės sumažinti nenormalius ir didelius neprofesionaliųjų investuotojų patiriamus nuostolius prekiaujant CFD ir pagerinti neprofesionaliųjų investuotojų su šiais produktais susijusios rizikos suvokimą. Taikant siūlomas priemones užtikrinama nauda, dėl kurios pavyks išsklaidyti abejones dėl investuotojų apsaugos, yra svarbesnė nei galimos pasekmės CFD teikėjams, be kita ko, susijusios su šių reikalavimų įgyvendinimo sąnaudomis ir galimu CFD teikėjų pajamų sumažėjimu (dėl mažesnės prekybos apimties, mažesnės bendros sandorių mokesčių sumos, kurią mokės klientai, ir mažesnių klientų nuostolių).

(143)

Be to, ESMA priemonė bus taikoma praėjus dviem mėnesiams po šio sprendimo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje. Tai dviejų mėnesių po oficialaus paskelbimo įspėjimo laikotarpis, kurio tikslas – subalansuoti neprofesionaliųjų investuotojų interesus atsižvelgiant į staigų žalos, susidarančios dėl šiuo metu vykdomos prekybos CFD, sumažėjimą ir poreikį skirti pakankamai laiko atitinkamiems rinkos dalyviams tvarkingai organizuoti ir pakeisti savo verslo modelius.

(144)

Šiame sprendime nustatomi bendri reikalavimai, kurių tikslas – be jau taikomų reikalavimų, užtikrinti būtiną minimalų neprofesionaliųjų investuotojų apsaugos lygį visoje Sąjungoje. Juo neketinama uždrausti NKI arba CFD teikėjams užtikrinti didesnį investuotojų apsaugos lygį, pavyzdžiui, taikant didesnius pirminės garantinės įmokos reikalavimus.

6.   DĖL PRIEMONIŲ NEKYLA REGLAMENTAVIMO ARBITRAŽO RIZIKA (REGLAMENTO (ES) Nr. 600/2014 40 STRAIPSNIO 3 DALIES b PUNKTAS)

(145)

Atsižvelgiant į nustatytos rizikos pobūdį, su ja susijusių investuotojų skaičių ir tipą ir nacionalines priemones, kurias siūlo kai kurios valstybės narės, ESMA priemone bus užtikrintas būtiniausias bendras požiūris visoje Sąjungoje. ESMA taip pat apsvarstė pavojų, kad šiuo metu CFD siūlantys teikėjai galėtų bandyti siūlyti panašiomis charakteristikomis pasižyminčius produktus, kaip antai pasirinkimo sandorius, ateities sandorius, apsikeitimo sandorius ir išankstinius palūkanų normų sandorius. Į kvietimą teikti pastabas atsiliepę subjektai patvirtino, kad CFD ir tie produktai yra panašūs. Taigi, nors ESMA duomenys pirmiausia susiję su prekyba CFD, ESMA ir NKI taip pat akylai stebės, ar atsiras tokių naujų platinimo tendencijų, dėl kurių neprofesionaliesiems investuotojams kyla panašių žalingų pasekmių, ir ar CFD teikėjai bandys apeiti tas intervencijos priemones, ir imsis tinkamų veiksmų.

(146)

Be to, laikinosios ESMA intervencijos priemonės taikomos visiems CFD teikėjams ir visiems kitiems asmenims, kurie žinodami ir tyčia dalyvauja pažeidžiant priemones, kurioms taikomas Reglamentas (ES) Nr. 600/2014. Nors, siekiant padidinti teisinį saugumą teisėkūros lygmeniu galiausiai reikia priimti sprendimą dėl subjektų, kuriems taikomas to reglamento 40 straipsnis, būtent dėl fondų valdymo bendrovių (116), ESMA svarstė reglamentavimo arbitražo mastą. ESMA nustatė, kad atsižvelgiant į pirmiau įrodytą investuotojams daromą žalą siūlomų priemonių taikymo sritis gana plati, tad jas taikant galima išspręsti didelę investuotojų apsaugos problemą, susijusią su CFD reklama, jų platinimu ar pardavimu.

7.   KONSULTACIJOS IR PRANEŠIMAI (REGLAMENTO (ES) Nr. 600/2014 40 STRAIPSNIO 3 DALIES c PUNKTAS IR 4 DALIS)

(147)

Kadangi siūlomos priemonės gali būti šiek tiek susijusios su žemės ūkio prekių išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, ESMA konsultavosi su viešosiomis įstaigomis, atsakingomis už fizinių žemės ūkio rinkų priežiūrą, administravimą ir reguliavimą pagal Reglamentą (EB) Nr. 1234/2007 (117). ESMA sulaukė atsakymų iš Vokietijos Bundesministerium für Ernährung und Landwirtschaft, Latvijos žemės ūkio ministerijos ir Suomijos žemės ūkio ir miškininkystės ministerijos. Tie respondentai neprieštaravo, kad siūlomos priemonės būtų patvirtintos.

(148)

Apie šį siūlomą sprendimą ESMA pranešė NKI,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Sąvokos

Šiame sprendime:

a)   sandoris dėl kainų skirtumo arba CFD– išvestinė finansinė priemonė, kuri nėra pasirinkimo sandoris, ateities sandoris, apsikeitimo sandoris arba išankstinis palūkanų normų sandoris, kurio tikslas yra užtikrinti priemonės turėtojo poziciją teigiamo arba neigiamo bazinės finansinės priemonės kainos, lygio arba vertės svyravimo atžvilgiu, neatsižvelgiant į tai, ar prekyba vyksta prekybos vietoje, ir už kurią turi būti atsiskaitoma grynaisiais pinigais arba gali būti atsiskaitoma grynaisiais pinigais vienos iš šalių pageidavimu tais atvejais, kai nėra nevykdomi įsipareigojimai arba neįvyksta koks nors kitas įvykis, dėl kurio reikia nutraukti sutartį;

b)   nepiniginė nauda, kuriai taikoma išimtis– bet kokia nepiniginė nauda, kuri nėra su CFD susijusios informacinės ir tiriamosios priemonės;

c)   pirminė garantinė įmoka– bet kokia įmoka, mokama siekiant sudaryti CFD, išskyrus komisinius mokesčius, sandorio mokesčius ir bet kokias kitas susijusias sąnaudas;

d)   pirminės garantinės įmokos apsauga– pirminė garantinė įmoka, nustatyta I priede;

e)   garantinės įmokos uždarymo apsauga– vieno arba kelių neprofesionaliojo investuotojo sudarytų CFD uždarymas klientui palankiausiomis sąlygomis, kaip numatyta Direktyvos 2014/65/ES 24 ir 27 straipsniuose, kai lėšų suma CFD prekybos sąskaitoje ir visų su ta sąskaita susijusių aktyvių CFD nerealizuotas grynasis pelnas sumažėja iki pusės visų tų atvirų CFD pirminės garantinės įmokos apsaugos sumos;

f)   apsauga nuo neigiamo sąskaitos likučio– bendrojo neprofesionaliojo investuotojo įsipareigojimo riba, susijusi su visais CFD, susietais su CFD teikėjo CFD prekybos sąskaita, ir toje CFD prekybos sąskaitoje esančiomis lėšomis.

2 straipsnis

Laikinas CFD neprofesionaliesiems investuotojams apribojimas

CFD reklama, jų platinimas ar pardavimas neprofesionaliesiems investuotojams ribojami ir gali būti vykdomi tik tokiomis aplinkybėmis, kai yra tenkinamos visos toliau išvardintos sąlygos:

a)

CFD teikėjas reikalauja, kad neprofesionalusis investuotojas sumokėtų pirminės garantinės įmokos apsaugos sumą;

b)

CFD teikėjas suteikia neprofesionaliajam investuotojui garantinės įmokos uždarymo apsaugą;

c)

CFD teikėjas suteikia neprofesionaliajam investuotojui apsaugą nuo neigiamo sąskaitos likučio;

d)

CFD teikėjas tiesiogiai arba netiesiogiai neskiria neprofesionaliajam investuotojui išmokos, piniginės naudos arba nepiniginės naudos, kuriai taikoma išimtis, susijusios su CFD reklama, jų platinimu ar pardavimu, išskyrus atvejus, kai tai su sudarytu CFD susijęs realizuotas pelnas; ir

e)

CFD teikėjas tiesiogiai arba netiesiogiai nesiunčia pranešimo arba neskelbia informacijos, su kuria neprofesionalusis investuotojas gali susipažinti ir kuri yra susijusi su CFD reklama, jų platinimu ar pardavimu, nebent būtų paskelbiamas tinkamas perspėjimas apie riziką, patikslintas pagal II priede nustatytas sąlygas ir jas atitinkantis.

3 straipsnis

Draudimas dalyvauti veiksmuose, kuriais siekiama apeiti priemones

Draudžiama žinant ir tyčia dalyvauti veikloje, kurios tikslas arba poveikis yra 2 straipsnyje nustatytų reikalavimų apėjimas, įskaitant CFD teikėjo pakaitinio subjekto veiklą.

4 straipsnis

Įsigaliojimas ir taikymas

Šis sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Sprendimas taikomas tris mėnesius nuo 2018 m. rugpjūčio 1 d.

Priimta Paryžiuje 2018 m. gegužės 22 d.

Priežiūros tarybos vardu

Steven MAIJOOR

Pirmininkas


(1)  OL L 331, 2010 12 15, p. 84.

(2)  OL L 173, 2014 6 12, p. 84.

(3)  OL L 87, 2017 3 31, p. 90.

(4)  Jungtinę grupę sudaro Kipro NKI Kipro vertybinių popierių ir biržos komisijos (CY-CySEC) atstovas ir aštuonių NKI, kurių jurisdikcijoms Kipre įsisteigusių teikėjų paslaugos padarė poveikį, atstovai. Jungtinė grupė parengė veiksmų planą, kurį turėtų įgyvendinti CY-CySEC ir kuriame, inter alia, numatyta išplėsti CFD teikėjų tyrimus ir CY-CySEC patvirtintų įmonių imties temines peržiūras.

(5)  Nuomonė dėl FPRD praktikos įmonėms, parduodančioms sudėtingas finansines priemones (ESMA/2014/146).

(6)  Klausimai ir atsakymai, susiję su CFD ir kitų spekuliacinių produktų teikimu neprofesionaliesiems investuotojams pagal FPRD (ESMA-35-36-794). Paskutinį kartą klausimai ir atsakymai buvo atnaujinti 2017 m. kovo 31 d.

(7)  2013 m. vasario 28 d. ESMA ir EBI perspėjimas investuotojams dėl sandorių dėl kainų skirtumo (CFD) (paskelbta https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/2015/11/2013-267.pdf); 2014 m. vasario 7 d. ESMA perspėjimas investuotojams dėl rizikos investuojant į sudėtingus produktus (paskelbta https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/2015/11/investor_warning_-_complex_products_20140207_-_en_0.pdf); 2016 m. liepos 25 d. ESMA perspėjimas investuotojams dėl CFD, dvinarių pasirinkimo sandorių ir kitų spekuliacinių produktų (paskelbta https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/2016-1166_warning_on_cfds_binary_options_and_other_speculative_products_0.pdf).

(8)  Pavyzdžiui, jungtinei grupei atlikus savo darbą CY-CySEC patvirtino kelias vykdymo užtikrinimo priemones, kurių tikslas – užtikrinti, kad spekuliacinius produktus, kaip antai CFD, siūlančios investicinės įmonės geriau laikytųsi reikalavimų.

(9)  Kvietimas teikti informaciją dėl pasiūlytų produktų intervencijos priemonių, taikomų neprofesionaliesiems investuotojams siūlomiems sandoriams dėl kainų skirtumo ir dvinariams pasirinkimo sandoriams (ESMA35-43-904).

(10)  Respondentų skaičius mažesnis nei šis skaičius, nes ESMA taip pat gavo i) po kelis atsakymus iš tų pačių respondentų (pavyzdžiui, atsakymus dėl kiekvienos iš siūlomų CFD taikomų apribojimų atskirais elektroniniais laiškais) ir ii) besidubliuojančių tų pačių respondentų atsakymų.

(11)  2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61/ES (OL L 173, 2014 6 12, p. 349).

(12)  Žr. 35 konstatuojamąją dalį.

(13)  Žr. 35 konstatuojamąją dalį.

(14)  Žr. 73 ir 75 konstatuojamąsias dalis.

(15)  CFD neatitinka taikytinų kriterijų, kad juos būtų galima laikyti nesudėtingomis finansinėmis priemonėmis, kaip apibrėžta Direktyvos 2014/65/ES 25 straipsnio 4 dalyje, taikomoje kartu su 2016 m. balandžio 25 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 2017/565, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/65/ES papildoma nuostatomis dėl investicinių įmonių organizacinių reikalavimų bei veiklos sąlygų ir toje direktyvoje apibrėžtų terminų (OL L 87, 2017 3 31, p. 1) 57 straipsniu.

(16)  Į CFD teikėjo neprofesionaliesiems investuotojams nurodomą vertės skirtumą, be rinkos kainų, kurias teikėjas gauna iš išorės šaltinio, kaip antai likvidumo teikėjo, gali būti įtrauktas antkainis.

(17)  Taip pat žr. Deleguotojo reglamento (ES) Nr. 2017/567 19 straipsnio 2 dalies d punktą, ypač paskutinį ten nurodytą veiksnį, t. y., inter alia, terminų, kurie leidžia suprasti, kad saugumo lygis yra didesnis, nei iš tikrųjų įmanoma ar tikėtina, vartojimą.

(18)  Žr., pavyzdžiui, bendrą ESMA, EBI ir EIOPA paskelbtą perspėjimą dėl virtualiųjų valiutų. Paskelbta https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/esma50-164-1284_joint_esas_warning_on_virtual_currenciesl.pdf, 2013 m. EBI perspėjimas. Paskelbta https://www.eba.europa.eu/documents/10180/598344/EBA+Warning+on+Virtual+Currencies.pdf, taip pat žr. IOSCO interneto svetainę, kurioje paskelbta reguliavimo institucijos perspėjimų dėl virtualiųjų valiutų ir pradinio monetų platinimo apžvalga. Paskelbta http://www.iosco.org/publications/?subsection=ico-statements

(19)  Jungtinės Karalystės NKI Finansų priežiūros institucija (UK-FCA) atkreipė dėmesį į 200:1 finansinio sverto lygius mažesnių pozicijų atveju. Be to, UK-FCA taip pat pažymėjo, kad 200:1 yra įprastas „pagrindinių“ valiutų finansinis svertas, o 500:1 ir kartais daugiau siūlo teikėjai, siekiantys dirbti su mažesniais neprofesionaliaisiais investuotojais. Prancūzijos NKI L'Autorité des marchés financiers (FR-AMF) atkreipė dėmesį į likvidžiausioms valiutų poroms taikomą finansinį svertą iki 400:1. Airijos NKI Airijos centrinis bankas (IE-CBI) pastebėjo finansinį svertą iki 400:1. Vokietijos NKI Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (DE-BaFin) pateikė vieną konkretų pavyzdį, kai įmonė Vokietijoje siūlė 400:1 finansinį svertą be įkaito vertės išlaikymo prievolės. Italijos NKI Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (IT-CONSOB) ir Bulgarijos NKI Комисията за финансов надзор (BG-FSC) pastebėjo finansinį svertą iki 500:1.

(20)  Žr. 15 konstatuojamąją dalį.

(21)  Tačiau CFD teikėjai taip pat taiko rinkos praktiką nustatyti įkaito vertės išlaikymo prievolės lygį, kuris yra didesnis nei garantinės įmokos uždarymo lygis ir dėl kurio klientas turi galimybę didinti garantinę įmoką, kad prekyba vyktų toliau. Klientas gali tai padaryti rizikuodamas prarasti daugiau pinigų. Pavyzdžiui, jeigu teikėjas nustato 70 proc. įkaito vertės išlaikymo prievolės lygį, kai pradinė garantinė įmoka yra 100, kliento bus prašoma papildyti prekybos sąskaitą, kai jos likutis bus 70 arba mažiau.

(22)  ESMA ir NKI nuolat keičiasi informacija, be kita ko, diskutuodamos apie CFD siūlymą visoje Sąjungoje.

(23)  Čekijos NKI Ceská národní banka (CZ-CBN) pažymėjo, kad Čekijos CFD teikėjai paprastai uždaro pozicijas, kai garantinė įmokos lygis smunka žemiau 15 proc. DE-BaFIN ir BG-FSC atkreipė dėmesį į tai, kad klientų pozicijos uždaromos, kai lėšų suma kliento sąskaitoje sumažėja ir sudaro 30–50 proc. minimalios garantinės įmokos. Liuksemburgo NKI Commission de Surveillance du Secteur Financier (LU-CSSF) ir Prancūzijos NKI l'Autorité des marchés financiers (FR-AMF) pažymėjo, kad teikėjų nustatomas automatinis uždarymas paprastai sudaro 120–150 proc. pirminės garantinės įmokos.

(24)  CY-CySEC ir UK-FCA.

(25)  Pavyzdžiui, esant 50:1 finansiniam svertui kaina pasikeičia daugiau nei 2 proc.

(26)  Pavyzdžiui, FR-AMF, DE-BaFIN ir UK-FCA.

(27)  Kaip pranešė DE-BaFin, „visuomenė atkreipė dėmesį į tokius produktus (CFD) pirmiausia dėl Šveicarijos frankų nuosmukio 2015 m. pradžioje, kai Šveicarijos nacionalinis bankas panaikino Šveicarijos franko viršutinę vertės ribą ir daugelis investuotojų į CFD patyrė didelių nuostolių, nes turėjo atlikti papildomus mokėjimus“. Paskelbta https://www.bafin.de/SharedDocs/Veroeffentlichungen/EN/Pressemitteilung/2016/pm_161208_allgvfg_cfd_en.html

(28)  Kai kurie į kvietimą teikti informaciją atsiliepę subjektai pranešė, kad prarado daugiau nei 100 000 EUR prekiaudami CFD.

(29)  Žr. pavyzdį, kai investuotojas prarado 280 000 EUR, nors buvo investavęs tik 2 800 EUR. Paskelbta https://www.bafin.de/SharedDocs/Veroeffentlichungen/EN/Pressemitteilung/2016/pm_161208_allgvfg_cfd_en.html.

(30)  Austrija, Belgija, Kipras, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Airija, Italija, Lietuva, Malta, Nyderlandai, Rumunija, Ispanija, Slovėnija ir Jungtinė Karalystė, taip pat Norvegija, Lichtenšteinas ir Islandija.

(31)  AT-FMA, BE-FSMA (imamasi nacionalinių priemonių šiems produktams apriboti), CY-CySEC, CZ-CNB, DE-BaFin, DK- Finanstilsynet, EE-FSA, EL-HCMC, ES-CNMV, FI-FSA. FR-AMF, IE-CBI, IS-FME, IT-CONSOB, LI-FMA, LT-Lietuvos Bankas, MT-MFSA, NL-AFM, NO-Finanstilsynet, PT-CMVM, RO-ASF, SE-FI, SI-ATVP, UK-FCA.

(32)  IT-CONSOB, IE-CBI, FR-AFM ir CZ-CNB.

(33)  2017 m. Graikijos NKI Ελληνική Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς (EL-HCMC), Vengrijos NKI Magyar Nemzeti Bank (HU-MNB) ir Slovakijos NKI Národná Banka Slovenska (SK-NBS) pranešė ESMA, kad pastebėjo didėjantį CFD teikėjų prašymų išduoti leidimą skaičių.

(34)  2015 m. duomenis pateikė BG-FSMA, CY-CySEC, CZ-CNB, FR-AMF, IE-CBI, IS-FME, LU-CSSF, NL-AFM, MT-MFSA, PT-CMVM, RO-ASF, UK-FCA. 2017 m. duomenis pateikė CY-CySEC,CZ-CNB, ES-CNMV, FR-AMF, IE-CBI, LU-CSSF, NL-AFM, MT-MFSA, NO-Finanstilsynet, SK-NBS, UK-FCA.

(35)  Atsižvelgiant į tai, kad produktų teikėjų veikla neretai vykdoma tarpvalstybiniu lygmeniu, į šį skaičių gali būti įtraukti ir klientai iš ne EEE valstybių. Kalbant konkrečiai apie Jungtinę Karalystę, CFD finansuojamų klientų sąskaitų skaičius padidėjo nuo 657 000 2011 m. iki 1 051 000 – 2016 m. pabaigoje. Tačiau į šiuos skaičius neįtrauktos neaktyvios klientų sąskaitos arba tam pačiam neprofesionaliajam investuotojui priklausančios kelios sąskaitos. CY-CySEC pateikti skaičiai parengti remiantis sąskaitomis, kurias CY-CySEC atidarė įgaliotieji teikėjai, siūlantys tokius produktus.

(36)  Kalbant apie Jungtinę Karalystę, į šį skaičių neįtraukti Jungtinėje Karalystėje įgaliotų teikėjų ne Jungtinės Karalystės klientai, kurių skaičius tam tikrais vertinimais 2016 m. buvo maždaug 400 000. Kalbant apie kitas valstybes nares, pateikusias ESMA duomenis, į šį skaičių gali būti įtraukti klientai iš ne EEE valstybių.

(37)  Skundų dėl CFD gavo AT-FMA, BE-FSMA, BG-FSC, HR-HANFA, CZ-CNB, CY-CySEC, DE-Bain, DK-Finanstilsynet, EE-Finantsinspektsioon, EL-HCMC, ES-CNMV, FI-Finanssivalvonta, FR-AMF, IE-CBI, IT-CONSOB, LT-Lietuvos Bankas, MT-MFSA, NL-AFM, PL-KNF, PT-CMVM, RO-ASF, SE-Finansinspektionen, SI-ATVP, UK-FCA ir NO-Finanstilsynet.

(38)  Pavyzdžiui, Čekijos nacionalinis bankas, Lenkijos KNF ir Ispanijos CNMV.

(39)  Paskelbta https://www.fsma.be/en/news/fsma-regulation-establishes-framework-distribution-otc-derivatives-binary-options-cfds.

(40)  Paskelbta http://www.amf-france.org/en_US/Actualites/Communiques-de-presse/AMF/annee-2016.html?docId=workspace%3A%2F%2FSpacesStore%2Fad42eecc-9720-49da-82a8-2ddcb72fbf1d.

(41)  Ištyrus 30 000 klientų, sudarančių maždaug 100 proc. CFD teikėjų, turinčių CNMV išduotą leidimą, neprofesionaliųjų klientų.

(42)  Paskelbta ispanų k. http://www.cnmv.es/Portal/verDoc.axd?t=%7bf1a92bb1-5f1b-420b-b58c-122d64a1ed9a%7d.

(43)  Paskelbta http://www.amf-france.org/technique/multimedia%3FdocId%3Dworkspace%253A%252F%252FSpacesStore%252F9bf2caa8-1ce4-4832-85f4-4dffcace8644%26.

(44)  Paskelbta https://www.centralbank.ie/docs/default-source/publications/Consultation-Papers/cp107/consultation-paper-107.pdf?sfvrsn=4. Žr. p. 1 ir 2.

(45)  Paskelbta https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=50315&p_id=18 (tik lenkų k.).

(46)  Tie klientai daugiausia investavo į CFD. Tie duomenys taip pat aprėpia į dvinarius pasirinkimo sandorius investavusius investuotojus, kurie 2017 m. sudarė mažiau nei 4 proc. aktyvių klientų.

(47)  Paskelbta https://www.fca.org.uk/publication/consultation/cp16-40.pdf. Žr. p. 23 ir 35.

(48)  Paskelbta https://www.fca.org.uk/publication/correspondence/dear-ceo-letter-cfd-review-findings.pdf.

(49)  Tai 33–50 proc. visų neprofesionaliųjų investuotojų į CFD, kurie yra aktyvūs Norvegijoje.

(50)  Paskelbta norvegų k. https://www.finanstilsynet.no/nyhetsarkiv/nyheter/2017/finanstilsynet-advarer-mot-handel-i-cfd/.

(51)  Pavyzdžiui, remiantis „Thomson Reuters Lipper“ duomenimis apie mažmenines akcijų klases ES įsisteigusių KIPVPS fondų atveju, ESMA įvertina, kad vidutinė metinė investuotojų grąža taikant turto svertinį koeficientą ir neįtraukiant mokesčių ir asignavimų laikotarpio pradžioje ir pabaigoje 2008–2017 m. buvo maždaug 3 proc., t. y. daugiau nei 5 proc. vidutinė akcinio kapitalo fondų investavimo grąža. Išsamiau apie su ES KIPVPS susijusius veiklos rezultatų ir sąnaudų duomenis žr. 2017 m. ESMA tendencijų, rizikos ir pažeidžiamumo ataskaitą Nr. 2, p. 36–44, paskelbta https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/esma50-165-416_trends_risks_and_vulnerabilities_no.2_2017.pdf).

(52)  MT-MFSA atliko tyrimą dėl CFD ir atnaujinamųjų momentinių užsienio valiutų apsikeitimo sandorių pasiūlos neprofesionaliesiems investuotojams.

(53)  Anksčiau 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/39/EB dėl finansinių priemonių rinkų, iš dalies keičianti Tarybos direktyvas 85/611/EEB, 93/6/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/12/EB bei panaikinanti Tarybos direktyvą 93/22/EEB (OL L 145, 2004 4 30, p. 1) 19 straipsnio 5 dalis. Direktyvos 2014/65/ES IV priede pateikiama Direktyvos 2004/39/EB ir Direktyvos 2014/65/ES ir Reglamento (ES) Nr. 600/2014 reikalavimų atitikties lentelė.

(54)  Tokia rizika gali padidėti dėl pernelyg didelio pasitikėjimo paklaidos, kuri buvo pastebėta neseniai atlikus elgsenos tyrimus. Iš neseniai atlikto tyrimo dėl užsienio valiutų apsikeitimo rinkų matyti, kad finansinis svertas yra svarbus pernelyg didelio pasitikėjimo rodiklis: John H. Forman ir Joanne Horton „Is Leverage Use a Better Indication for Overconfidence? Evidence from the Forex Market“ (2017 m. rugpjūčio 30 d.). Paskelbta SSRN adresu https://ssrn.com/abstract=2860103. Remiantis neseniai atliktu tyrimu (Mingsheng Li, Qian Li ir Yan Li, The Danger of Investor Overconfidence (2016 m. lapkričio 14 d.), paskelbta SSRN adresu https://ssrn.com/abstract=2932961) dėl investuotojų emocijų, susijusių su rinkos efektyvumu žlungant rinkai, investuotojams pernelyg pasitikint savimi kyla su kainos susidarymu susijusių sunkumų, padidėja išskirtinė rizika ir sulėtėja reagavimas į rinkos pokyčius prieš rinkos žlugimą dėl su informacija susijusių paklaidų (Peng, Lin, Wei Xiong, 2006 m., Investor attention, overconfidence and category learning, Journal of Financial Economics 80, p. 563–602), investuotojų priskyrimo paklaidos (S. Gervais ir T. Odean, 2001 m., Learning to be Overconfident, The Review of Financial Studies, 14, p. 1–27) ir didelės arbitražo rizikos (Jess Benhabit, Xuewen Liu ir Penfei Wang, 2016 m., Sentiments, financial markets, and macroeconomic fluctuations, Journal of Financial Economics 120, p. 420–443. Ta pačia tema, inter alia, taip pat žr. Victor Ricciardi, The Psychology of Speculation in the Financial Markets (2017 m. birželio 1 d.) 26 skyrių, Financial Behavior: Players, Services, Products, and Markets. H. Kent Baker, Greg Filbeck ir Victor Ricciardi, red., p. 481–498, Niujorkas, Oxford University Press, 2017 m.; N. Barberis ir R. H. Thaler (2003 m.), A Survey of Behavioral Finance, M. Harris, G. M. Constantinides ir R. Stultz „Handbook of the Economics of Finance“; D. Dorn ir G. Huberman (2005 m.), Talk and action: What individual investors say and what they do; C. H. Pan ir M. Statman (2010 m.), Beyond Risk Tolerance: Regret, Overconfidence, and Other Investor Propensities, darbinis dokumentas; A. Nosic ir M. Weber (2010 m.), How Risky do I invest: The Role of Risk Attitudes, Risk Perceptions and Overconfidence; N. Linciano (2010 m.), How Cognitive Biases and Instability of Preferences in the Portfolio Choices of Retail Investors – Policy Implications of Behavioural Finance, A. Lefevre ir M. Chapman (2017 m.) „Behavioural economics and financial consumer protection“, EBPO darbiniai dokumentai dėl finansų, draudimo ir privačių pensijų, Nr. 42, OECD Publishing.

(55)  UK-FCA, Dear CEO Letter, „Client take-on review in firms offering contract for difference (CFD) products“, 2016 m. vasario 2 d. Žr. https://www.fca.org.uk/publication/correspondence/dear-ceo-letter-cfd.pdf.

(56)  UK-FCA „CFD firms fail to meet our expectations on appropriateness assessments“, 2017 m. birželio 29 d. Žr. https://www.fca.org.uk/publications/multi-firm-reviews/cfd-firms-fail-expectations-appropriateness-assessments.

(57)  Pavyzdžiui, DE-BaFin, DK-Finanstilsynet, ES-CNMV, IE-CBI, FR-AMF, LU-CSSF, NL-AFM.

(58)  Pavyzdžiui, IE-CBI.

(59)  Pavyzdžiui, UK-FCA.

(60)  Klausimai ir atsakymai, susiję su CFD ir kitų spekuliacinių produktų teikimu neprofesionaliesiems investuotojams pagal FPRD (ESMA-35-36-794), atnaujinti 2017 m. kovo 31 d.

(61)  Pavyzdžiui, BE-FSMA, ES-CNMV, FR-AMF ir IT-CONSOB.

(62)  Klausimų ir atsakymų, susijusių su CFD ir kitų spekuliacinių produktų teikimu neprofesionaliesiems investuotojams pagal FPRD (ESMA-35-36-794), atnaujintų 2017 m. kovo 31 d., 3 skirsnis ir vienas UK-FCA pateiktas pavyzdys.

(63)  Pavyzdžiui, ES-CNMV. UK-FCA, CY-CySEC ir DE-BaFin.

(64)  Visų pirma, UK-FCA. Vokietijoje priimtas teisės aktas siekiant apsaugoti klientus nuo nuostolių (DE-BaFin bendrasis administracinis aktas, paskelbtas 2017 m. gegužės 8 d. Juo draudžiama prekiauti CFD, juos platinti ar parduoti neprofesionaliesiems investuotojams, kai numatomos papildomų mokėjimų prievolės).

(65)  Pavyzdžiui, ES-CNMV nustatė, kad klientai paprastai vykdo veiklą trumpą laiką, atsižvelgiant į neigiamus rezultatus.

(66)  Klausimų ir atsakymų, susijusių su CFD ir kitų spekuliacinių produktų teikimu neprofesionaliesiems investuotojams pagal FPRD (ESMA-35-36-794), atnaujintų 2017 m. kovo 31 d., 6 skirsnyje nustatyta, kad įmonė, siūlanti premiją, kurios tikslas – paskatinti neprofesionaliuosius investuotojus prekiauti spekuliaciniais produktais, kaip antai CFD, CFD ir atnaujinamaisiais momentiniais užsienio valiutų apsikeitimo sandoriais, tikriausiai negalėtų įrodyti, jog veikia sąžiningai, teisingai ir profesionaliai paisydama savo neprofesionaliųjų klientų interesų.

(67)  Pavyzdžiui, FR-AMF, UK-FCA ir ES-CNMV.

(68)  Pavyzdžiui, CZ-CNB, FR-AMF, HU-MNB, LU-CSSF ir UK-FCA.

(69)  Klausimų ir atsakymų, susijusių su CFD ir kitų spekuliacinių produktų teikimu neprofesionaliesiems investuotojams pagal FPRD (ESMA35-36-794), atnaujintų 2017 m. kovo 31 d., 2 skirsnyje kai kurie interesų konfliktai aptariami išsamiau.

(70)  2014 m. lapkričio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1286/2014 dėl mažmeninių investicinių produktų paketų ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų (MIPP ir DIP) pagrindinės informacijos dokumentų (OL L 352, 2014 12 9, p. 1).

(71)  Anksčiau direktyvos 2004/39/EB 19 straipsnio 2 ir 3 dalys.

(72)  Anksčiau Direktyvos 2004/39/EB 19 straipsnio 4 ir 5 dalys.

(73)  Anksčiau Direktyvos 2004/39/EB 21 straipsnis.

(74)  Direktyvos 2014/65/ES IV priede pateikiama Direktyvos 2004/39/EB ir Direktyvos 2014/65/ES ir Reglamento (ES) Nr. 600/2014 reikalavimų atitikties lentelė.

(75)  2017 m. kovo 8 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 2017/653, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1286/2014 dėl mažmeninių investicinių produktų paketų ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų (MIPP ir DIP) pagrindinės informacijos dokumentų papildomas techniniais reguliavimo standartais, susijusiais su pagrindinės informacijos dokumentų pateikimu, turiniu, peržiūra ir patikslinimu ir reikalavimo pateikti tokius dokumentus įvykdymo sąlygomis (OL L 100, 2017 4 12, p. 1).

(76)  Pavyzdžiui, IE-CBI nerimauja dėl kriterijų, taikomų vertinant žinias ir patirtį siekiant atlikti vertinimą po teminio patikrinimo (https://www.centralbank.ie/news/article/inspection-finds-75-percent-of-cfd-clients-lost-money). Be to, iš 2017 m. pirmąjį ketvirtį UK-FCA gautų įmonių duomenų iš CFD teikėjų matyti, kad kai kurių didžiausių mažmeninių CFD teikėjų įmonėse Jungtinėje Karalystėje (kurioms priklauso apie 70 proc. atitinkamos Jungtinės Karalystės rinkos) maždaug 50 proc. klientų priimtinumo įvertinimo rezultatai buvo prasti, bet jie ir toliau prekiavo CFD, net gavę perspėjimą apie didesnę riziką. Be to, UK-FCA pastebėjo, kad įmonės neretai neatitinka su priimtinumo vertinimais ir atitinkama politika ir procedūromis susijusių reikalavimų (žr. pirmiau).

(77)  ESMA klausimai ir atsakymai, susiję su CFD ir kitų spekuliacinių produktų teikimu neprofesionaliesiems investuotojams pagal FPRD (ESMA35-36-794), atnaujinti 2017 m. kovo 31 d.

(78)  2017 m. birželio 2 d. ESMA gairės dėl FPRD II produktų valdymo reikalavimų (ESMA35-43-620).

(79)  Pavyzdžiui, „London Capital Group Ltd“, „Dom Maklerski TMS Brokers S.A.“, „GKFX Financial Services Limited“, „AxiCorp Financial Services Pty Ltd“, „Swissquote“ ir kai kuriuose konfidencialiuose atsakymuose konkrečiai nurodytas 100:1 finansinis svertas.

(80)  FSMA nuostatai dėl tam tikrų išvestinių finansinių priemonių platinimo klientams.

(81)  CY-CySEC aplinkraštis Nr. C168, 2016 m. lapkričio 30 d.

(82)  CY-CySEC aplinkraštis Nr. C168, 2016 m. lapkričio 30 d.

(83)  Article 72 de Loi no 2016-1691 du 9 décembre 2016 relative à la transparence, à la lutte contre la corruption et à la modernisation de la vie économique.

(84)  Paskelbta http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000073

(85)  Paskelbta http://legislacja.gov.pl/docs//2/12300403/12445426/12445427/dokument298571.pdf

(86)  Paskelbta https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12300403/12445438/12445439/dokument321489.pdf.

(87)  MT-MFSA „Reikalavimai 2 ar 3 kategorijos investicinių paslaugų įmonėms, platinančioms arba ketinančioms platinti CFD ir (arba) atnaujinamuosius momentinius užsienio valiutų apsikeitimo sandorius pagal FPRD režimą“, 2017 m. balandžio 3 d.; paskelbta adresu https://www.mfsa.com.mt/pages/readfile.aspx?f=/files/Announcements/Consultation/2017/20170403_Revised%20online%20forex%20policy_clean.pdf

(88)  DE-BaFin bendrasis administracinis aktas buvo paskelbtas 2017 m. gegužės 8 d. ir CFD teikėjai turėjo įgyvendinti atitinkamas priemones iki 2017 m. rugpjūčio 10 d.; aktas paskelbtas šiuo adresu: https://www.bafin.de/SharedDocs/Veroeffentlichungen/DE/Aufsichtsrecht/Verfuegung/vf_170508_allgvfg_cfd_wa.html;jsessionid=BEF7FF8ADA6FF31D076D4DE32FBF8025.2_cid290?nn=7846960.

(89)  Numatytos priemonės buvo paskelbtos 2017 m. kovo 21 d. ES-CNMV pranešime „Priemonės, susijusios su prekyba CFD ir kitais spekuliaciniais produktais, teikiamais neprofesionaliesiems investuotojams“.

(90)  Konsultacijoms skirtas dokumentas Nr. 107 dėl neprofesionaliųjų investuotojų apsaugos platinant CFD.

(91)  HCMC aplinkraštis Nr. 56/10.5.2017.

(92)  Paskelbta https://www.finanstilsynet.no/contentassets/455795d40fe4445f88a3b71b35079c94/horingsnotat---produktintervensjon.pdf.

(93)  CONSOB pranešimas buvo paskelbtas 2017 m. vasario 13 d. CONSOB naujienlaiškyje šiuo adresu: (italų k.) http://www.consob.it/web/area-pubblica/avvisi-ai-risparmiatori/documenti/tutela/cns/2017/ct20170207.html; (anglų k.) http://www.consob.it/web/consob-and-its-activities/newsletter/documenti/english/en_newsletter/2017/year_23_n-05_13_february_2017.html#news2.

(94)  Paskelbta https://www.fca.org.uk/news/news-stories/consumer-warning-about-risks-investing-cryptocurrency-cfds.

(95)  33 proc. visų skundų, kuriuos AMF gavo 2017 m., susiję su CFD ir dvinariais pasirinkimo sandoriais.

(96)  Jungtinėje Karalystėje ir Kipre, kur yra įsisteigę dauguma CFD teikėjų, CY-CySEC ir UK-FCA pranešė, kad 2016–2017 m. veiklos vykdytojų, kurių specializacija – CFD pardavimas neprofesionaliesiems investuotojams tarpvalstybiniu lygmeniu, skaičius atitinkamai padidėjo nuo 103 iki 138 teikėjų ir nuo 117 iki 143 teikėjų.

(97)  Direktyvos 2014/65/ES 34 ir 35 straipsniai.

(98)  Kuo didesnis finansinis svertas, tuo labiau tikėtina, kad klientas patirs nuostolių, nes didelę dalį pirminės garantinės įmokos sudaro vertės skirtumai ir mokesčiai. Dėl didesnio finansinio sverto taip pat padidėja tikimybė, kad klientas neteks tam tikros procentinės garantinės įmokos dalies ir padidės materialinės žalos investuotojui pavojus.

(99)  „Should Retail Investors' Leverage Be Limited?“ Rawley Z. Haimer ir Alp Simsek. NBER darbinis dokumentas Nr. 24176, 2017 m. gruodžio mėn. paskelbtas https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2150980.

(100)  Žr. Rawley Heimer ir Alp Simsek „Should Retail Investors' Leverage Be Limited?“ NBER darbinis dokumentas Nr. 24176, 2017 m. gruodžio mėn. paskelbtas https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2150980.

(101)  „Should Retail Investors' Leverage Be Limited?“ Rawley Z. Haimer ir Alp Simsek. NBER darbinis dokumentas Nr. 24176, 2017 m. gruodžio mėn. paskelbtas https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2150980.

(102)  Apskritai taikant pirminės garantinės įmokos apsaugos priemonę tokie produktai taip pat turėtų būti mažiau platinami ypač pažeidžiamiems investuotojams, kaip antai mažas pajamas turinčioms klientų grupėms.

(103)  Finansinio sverto apribojimai, pavyzdžiui, taikomi JAV, Japonijoje, Honkonge ir Singapūre. Finansinio sverto apribojimai ir minimalūs garantinės įmokos reikalavimai taip pat įtraukti į 2018 m. vasario mėn. IOSCO konsultacijoms skirtą dokumentą, paskelbtą šiuo adresu: http://www.iosco.org/library/pubdocs/pdf/IOSCOPD592.pdf.

(104)  Panašią analizės sistemą savo konsultacijose 2016 m. gruodžio mėn. naudojo FCA. Paskelbta https://www.fca.org.uk/publication/consultation/cp16-40.pdf.

(105)  Daugeliu atvejų naudojami maždaug 10 metų duomenys. Išimtis buvo kai kurios akcijos, kurių kainos data žinoma tik už laikotarpį, kuris prasideda pradinio viešo akcijų platinimo dieną, ir virtualiosios valiutos.

(106)  Prielaidos dėl sąnaudų buvo grindžiamos CFD teikėjų pateiktais duomenimis apie sąnaudas. Buvo vadovaujamasi įvairiomis prielaidomis dėl sąnaudų atliekant patvarumo patikras, dėl kurių rezultatai iš esmės nepasikeitė. Tai nereiškia, kad vertės skirtumai, mokesčiai ir rinkliavos apskritai nėra materialinės žalos priežastis, ypač taikant didelį finansinį svertą. Iš tikrųjų tos sąnaudos yra pagrindinė priežastis, dėl kurios dauguma neprofesionaliųjų klientų praranda pinigus, ir didelių nuostolių, kuriuos patiria klientai, dažnai prekiaujantys daugeliu pozicijų, šaltinis. Mat patvarumo patikros tiesiog rodo, kad taikant minėtas prielaidas įprastų vertės skirtumų, mokesčių ir rinkliavų uždarymo tikimybė iš esmės nepadidėja. Atliekant modeliavimą visais atvejais buvo imituojama viena CFD pozicija.

(107)  Žr. 26 konstatuojamąją dalį.

(108)  Pavyzdžiui, DE-BaFin tvirtino, kad kai kurie investuotojai prarado daugiau pinigų nei investavo dėl Šveicarijos nacionalinio banko sprendimo nebesusieti Šveicarijos franko su euru. Paskelbta https://www.bafin.de/SharedDocs/Veroeffentlichungen/EN/Aufsichtsrecht/Verfuegung/vf_170508_allgvfg_cfd_wa_en.html.

(109)  „su Šveicarijos frankais susijęs įvykis“ – tai staigus Šveicarijos franko vertės padidėjimas palyginti su eurais, maždaug 15 proc., ketvirtadienio rytą, 2015 m. sausio 15 d.

(110)  Tokiu atveju padaryta žala buvo akivaizdi įvykių su Šveicarijos frankais atveju, kai tam tikri investuotojai staiga įgijo dešimčių tūkstančių eurų skolas, kurių grąžinti negalėjo.

(111)  Visų pirma, prieš standartizuoto pranešimo apie riziką paskelbimą 66 proc. tyrimo dalyvių teisingai teigė, kad CFD siejami su didesne rizika nei taupomosios sąskaitos, obligacijos ir akcijų indekso fondai, 50 proc. teisingai teigė, kad galėtų prarasti daugiau pinigų nei investavo į CFD, ir 54 proc. teisingai teigė, kad dauguma klientų praranda pinigus naudodami šiuos produktus. Įmonės interneto svetainėje paskelbus standartizuotą perspėjimą apie riziką, atliekant tyrimą nustatytą, kad 90 proc. dalyvių teisingai apibūdino CFD rizikos profilį (t. y. kad jie kelia didesnę riziką nei pirmiau išvardytų rūšių turtas). Kalbant apie klientus, kurie neteisingai tvirtino, kad visi investuotojai užsidirba, tikimybė, kad klientas atsakys teisingai (t. y. kad dauguma investuotojų praranda pinigus), yra 91,5 proc. Tai rodo, kad skelbiant standartizuotus perspėjimus apie riziką, įskaitant informacijos apie kliento sąskaitos veiklos rezultatus atskleidimą, gali gerokai pagerėti kliento suvokimas apie produktą. T. L. Mullett ir N. Stewart (2017 m.) „The effect of risk warning content for contract for difference products“, Darbinis dokumentas. Tas darbas buvo finansuojamas viešąja moksliniams tyrimams skirta dotacija, bet jį parengti padėjo UK-FCA.

(112)  Bendra pozicija dėl gamintojų produktų priežiūros ir valdymo procesų (JC-2013-77).

(113)  Nuomonė dėl FPRD praktikos įmonėms, parduodančioms sudėtingus produktus (ESMA/2014/146). Šioje nuomonėje konkrečiai pateikiama nuorodų į CFD ir dvinarius pasirinkimo sandorius.

(114)  Nuomonė dėl struktūrinių mažmeninių produktų ir gerosios su produktų valdymo procedūromis susijusios patirties (ESMA/2014/332).

(115)  „Teikėjų ir platintojų pareigos siekiant užtikrinti sąžiningą elgesį su klientais“ https://www.handbook.fca.org.uk/handbook/document/RPPD_FCA_20130401.pdf. Gairės susijusios su Jungtinės Karalystės įmonių veiklos principais (PRIN) https://www.handbook.fca.org.uk/handbook/document/rppd/RPPD_Full_20180103.pdf.

(116)  ESMA atkreipė dėmesį į reglamentavimo arbitražo riziką savo 2017 m. sausio 12 d. nuomonėje dėl fondų valdymo bendrovių neįtraukimo į FPRR intervencijos įgaliojimų taikymo sritį poveikio (ESMA50-1215332076-23), kurioje išreiškė susirūpinimą dėl reglamentavimo arbitražo rizikos ir galimo būsimų intervencijos priemonių veiksmingumo sumažėjimo dėl tam tikrų subjektų (KIPVPS valdymo bendrovių ir alternatyvaus investavimo fondo valdytojų) neįtraukimo į atitinkamų priemonių taikymo sritį. Siekdama šiuo požiūriu padidinti teisinį saugumą Komisija pasiūlė pakeitimus, kuriais būtų iš dalies pakeistas Reglamentas (ES) Nr. 600/2014 (COM(2017) 536/948972).

(117)  2007 m. spalio 22 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1234/2007, nustatantis bendrą žemės ūkio rinkų organizavimą ir konkrečias tam tikriems žemės ūkio produktams taikomas nuostatas (bendras bendro žemės ūkio rinkų organizavimo reglamentas) (OL L 299, 2007 11 16, p. 1).


I PRIEDAS

PIRMINĖS GARANTINĖS ĮMOKOS PROCENTINIS DYDIS PAGAL PAGRINDINIŲ FINANSINIŲ PRIEMONIŲ RŪŠIS

a)

3,33 proc. nominaliosios CFD vertės, kai pagrindinės priemonės valiutų pora yra dvi iš toliau išvardytų valiutų: JAV doleris, euras, Japonijos jena, svaras sterlingų, Kanados doleris arba Šveicarijos frankas;

b)

5 proc. nominaliosios CFD vertės, kai pagrindinės priemonės indeksas, valiutų pora arba biržos prekė yra:

i)

bet kuris iš toliau išvardytų akcijų indeksų: Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE 100); Cotation Assistée en Continu 40 (CAC 40); Deutsche Bourse AG German Stock Index 30 (DAX30); Dow Jones Industrial Average (DJIA); Standard & Poors 500 (S&P 500); NASDAQ Composite Index (NASDAQ), NASDAQ 100 Index (NASDAQ 100); Nikkei Index (Nikkei 225); Standard & Poors / Australian Securities Exchange 200 (ASX 200); EURO STOXX 50 Index (EURO STOXX 50);

ii)

valiutos pora, į kurią įtraukta bent viena valiuta, kuri nėra nurodyta a punkte esančiame sąraše, arba

iii)

auksas;

c)

10 proc. nominaliosios CFD vertės, kai pagrindinės priemonės biržos prekė arba akcijų indeksas yra biržos prekė arba akcijų indeksas, kurie nėra įtraukti į b punkte pateiktą sąrašą;

d)

50 proc. nominaliosios CFD vertės, kai pagrindinė priemonė yra virtualioji valiuta, arba

e)

20 proc. nominaliosios CFD vertės, kai pagrindinė priemonė yra:

i)

akcija arba

ii)

priemonė, kuri nėra įtraukta į šiame priede pateiktą sąrašą.


II PRIEDAS

PERSPĖJIMAI APIE RIZIKĄ

A SKIRSNIS

Perspėjimų apie riziką sąlygos

1.

Perspėjimas apie riziką pateikiamas taip, kad jis būtų gerai matomas, jo šriftas yra bent tokio pat dydžio, kaip pagrindinio pranešimo šriftas, ir jis yra ta pačia kalba, kaip pranešimas arba skelbiama informacija.

2.

Jeigu pranešimas arba skelbiama informacija pateikiama patvariojoje laikmenoje arba interneto svetainėje, perspėjimas apie riziką pateikiamas B skirsnyje nurodytu formatu.

3.

Jeigu pranešimas arba informacija pateikiama ne patvariojoje laikmenoje arba ne interneto svetainėje, perspėjimas apie riziką pateikiamas C skirsnyje nurodytu formatu.

4.

Perspėjimo apie riziką tekste nurodomas aktualus su konkrečiu teikėju susijęs nuostolių procentinis dydis, atspindintis procentą CFD teikėjo atidarytų neprofesionaliųjų investuotojų CFD prekybos sąskaitų, kurios prarado pinigus. Nuostolių procentinis dydis apskaičiuojamas už pastaruosius 12 mėnesių (toliau – 12 mėnesių skaičiavimo laikotarpis) ir yra tikslinamas kas tris mėnesius. Nuostolių procentinis dydis skaičiuojamas pagal šias taisykles:

a)

tam tikro neprofesionaliojo investuotojo CFD prekybos sąskaita laikoma praradusia pinigus, jeigu viso realizuoto ir nerealizuoto su CFD prekybos sąskaita susietų CFD grynojo pelno suma per 12 mėnesių skaičiavimo laikotarpį yra neigiama;

b)

į skaičiavimą įtraukiamos visos sąnaudos, susijusios su CFD, susietais su CFD prekybos sąskaita, įskaitant visus mokesčius, rinkliavas ir komisinius mokesčius;

c)

apskaičiuojant neatsižvelgiama į šias sumas:

i)

bet kokias CFD prekybos sąskaitas, kuriose per skaičiavimo laikotarpį nėra jokių su jomis susietų aktyvių CFD;

ii)

bet kokį pelną arba nuostolį, susijusius su produktais, kurie nėra su CFD prekybos sąskaita susieti CFD;

iii)

bet kokius indėlius arba iš CFD prekybos sąskaitas išimtas lėšas;

5.

2–4 dalys netaikomos, jeigu per pastarųjų 12 mėnesių skaičiavimo laikotarpį CFD teikėjas nesudaro aktyvaus CFD, susieto su neprofesionaliojo investuotojo CFD prekybos sąskaita, prireikus tas CFD teikėjas skelbia standartinį perspėjimą apie riziką, kaip numatyta D ir E skirsniuose.

B SKIRSNIS

Su konkrečiu teikėju susijęs perspėjimas apie riziką patvariojoje laikmenoje ir interneto svetainėje

CFD yra sudėtingos priemonės, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą.

[įrašyti su konkrečiu teikėju susijusį procentinį dydį] proc. neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju.

Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus.

C SKIRSNIS

Sutrumpintas su konkrečiu teikėju susijęs perspėjimas apie riziką

[įrašyti su konkrečiu teikėju susijusį procentinį dydį] proc. neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų prarandami pinigai prekiaujant CFD su šiuo teikėju.

Turėtumėte pagalvoti, ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus.

D SKIRSNIS

Standartinis perspėjimas apie riziką patvariojoje laikmenoje ir interneto svetainėje

CFD yra sudėtingos priemonės, dėl kurių kyla didelė rizika greitai prarasti pinigus taikant finansinį svertą.

74–89 proc. neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų praranda pinigus prekiaujant CFD.

Turėtumėte pagalvoti, ar suprantate, kaip veikia CFD ir ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus.

E SKIRSNIS

Sutrumpintas standartinis perspėjimas apie riziką

74–89 proc. neprofesionaliųjų investuotojų sąskaitų praranda pinigus prekiaujant CFD.

Turėtumėte pagalvoti, ar galite sau leisti prisiimti didelę riziką prarasti savo pinigus.