16.11.2017   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 299/34


EUROPOS CENTRINIO BANKO SPRENDIMAS (ES) 2017/2098

2017 m. lapkričio 3 d.

dėl koreguojamųjų priemonių už Reglamento (ES) Nr. 795/2014 nevykdymą taikymo procedūrinių aspektų (ECB/2017/33)

EUROPOS CENTRINIO BANKO VALDANČIOJI TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2014 m. liepos 3 d. Europos Centrinio Banko reglamentą (ES) Nr. 795/2014 dėl priežiūros reikalavimų sistemiškai svarbioms mokėjimo sistemoms (ECB/2014/28) (1), ypač į jo 22 straipsnio 6 dalį,

kadangi:

(1)

Valdančioji taryba nustatė priežiūros reikalavimus sistemiškai svarbioms mokėjimo sistemoms (SSMS) Reglamentu (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28);

(2)

pagal Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 22 straipsnio 2 ir 3 dalis kompetentingos institucijos gali taikyti koreguojamąsias priemones, jei nevykdomi priežiūros reikalavimai;

(3)

tačiau Reglamente (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) nebuvo numatytos konkrečios taisyklės ir procedūros koreguojamųjų priemonių taikymui, todėl vadovaujantis jo 22 straipsnio 6 dalimi, tokios taisyklės ir procedūros turėtų būti nustatytos šiame sprendime,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Apibrėžtys

Šiame sprendime:

1.   kompetentinga institucija– kompetentinga institucija, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 2 straipsnio 5 punkte;

2.   SSMS operatorius– SSMS operatorius, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 2 straipsnio 4 punkte;

3.   koreguojamoji priemonė– kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 2 straipsnio 44 punkte;

4.   nevykdymas– bet koks Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) pažeidimas;

5.   įtariamas nevykdymas– protingas pagrindas įtarti, kad SSMS operatorius neįvykdė vieno ar daugiau Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) reikalavimų, remiantis kompetentingai institucijai prieinama informacija ir dokumentais (įskaitant SSMS operatoriaus pateikta savianalize);

6.   tęstinis nevykdymas– bet koks Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) pažeidimas, kuris buvo konstatuotas vertinimo metu ir kurio SSMS operatorius neištaisė pagal veiksmų planą, suderintą su kompetentinga institucija, per tos kompetentingos institucijos nustatytą terminą;

7.   vertinimo projektas– kompetentingos institucijos sprendimus priimančio organo dar nepatvirtinta ataskaita, kurioje pateikiama preliminari SSMS taisyklių, procedūrų ir operacijų, taip pat incidentų ar kitų SSMS veikimui svarbių klausimų analizė, ir kurioje nurodomas įtariamas Reglamente (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) įtvirtintų priežiūros reikalavimų nevykdymas;

8.   vertinimas– kai Europos Centrinis Bankas (ECB) veikia kaip kompetentinga institucija, Valdančiosios tarybos patvirtinta ataskaita, arba, kai nacionalinis centrinis bankas (NCB) veikia kaip kompetentinga institucija, to NCB atitinkamo sprendimus priimančio organo patvirtinta ataskaita, kurioje nurodoma, kokia apimtimi SSMS operatorius vykdo Reglamente (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) įtvirtintus priežiūros reikalavimus.

2 straipsnis

Bendrieji principai

1.   Koreguojamosios priemonės SSMS operatoriams gali būti taikomos vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 22 straipsniu ir laikantis šiame sprendime įtvirtintos procedūros.

2.   Kompetentingos institucijos gali inicijuoti koreguojamosios priemonės taikymo procedūrą šiais atvejais:

a)

kai nevykdymas konstatuotas vertinimo metu;

b)

kai nevykdymas tęstinis, o SSMS operatoriui anksčiau nebuvo taikyta koreguojamoji priemonė;

c)

kai vertinimo ataskaita suteikia kompetentingai institucijai pagrindą įtarti, kad nevykdymas yra svarbus ir kad reikia imtis skubių veiksmų.

3.   Koreguojamosios priemonės formuluojamos pakankamai konkrečiai, kad SSMS operatorius galėtų nedelsdamas imtis veiksmų ištaisyti neįvykdytus reikalavimus arba išvengti nevykdymo pasikartojimo.

3 straipsnis

Pranešimas SSMS operatoriui

1.   Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 22 straipsnio 1 dalimi ir remiantis vertinimo projekto arba vertinimo išvadomis, kompetentinga institucija pateikia SSMS operatoriui rašytinį pranešimą, kuriame gali būti prašoma pateikti papildomą informaciją arba paaiškinimus.

2.   Rašytiniame pranešime nurodomas nevykdymo arba įtariamo nevykdymo pobūdis, taip pat faktai, informacija, vertinimai ir teisiniai pagrindai, kuriais remiantis buvo konstatuotas nevykdymas ar įtariamas nevykdymas. Jame įvardijama koreguojamoji priemonė arba priemonės, kurias kompetentinga institucija ketina taikyti. Jame taip pat nurodoma, ar atvejis laikomas svarbiu ir ar reikia imtis skubių veiksmų pagal 4 straipsnio 2 dalį.

3.   Tęstinio nevykdymo atvejais rašytiniame pranešime taip pat nurodoma, jeigu SSMS operatorius, įgyvendindamas su kompetentinga institucija suderintą veiksmų planą, nepadarė pažangos arba padaryta pažanga yra nepakankama.

4 straipsnis

Nagrinėjimo stadijos organizavimas

1.   SSMS operatoriui suteikiama galimybė būti išklausytam, pateikiant rašytinę nuomonę dėl faktų, informacijos, vertinimo ar teisinių pagrindų, kuriais remiantis buvo konstatuotas nevykdymas ar įtariamas nevykdymas, taip pat dėl koreguojamosios priemonės ar priemonių, kurias ketinama taikyti, kaip nurodyta rašytiniame pranešime, kompetentingos institucijos nustatytu terminu, kuris turi būti ne trumpesnis kaip 14 kalendorinių dienų nuo rašytinio pranešimo gavimo dienos. SSMS operatorius gali prašyti pratęsti terminą ir kompetentinga institucija savo nuožiūra sprendžia, ar terminas turėtų būti pratęstas.

2.   Kai nevykdymo atvejis yra pakankamai svarbus, kad reikėtų imtis skubių veiksmų vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 22 straipsnio 3 dalimi, SSMS operatoriui suteikiama galimybė būti išklausytam ir pateikti paaiškinimus kompetentingos institucijos nustatytu terminu, kuris paprastai negali būti ilgesnis kaip trys darbo dienos nuo rašytinio pranešimo gavimo dienos.

3.   SSMS operatorius gali prašyti, kad kompetentinga institucija pateiktų paaiškinimus arba dokumentus dėl nevykdymo ar įtariamo nevykdymo. Kompetentingos institucijos stengiasi laiku pateikti SSMS operatoriams reikiamus paaiškinimus ar dokumentus.

4.   Jeigu kompetentinga institucija mano, kad tai yra tinkama, arba jeigu to prašo SSMS operatorius, SSMS operatoriui suteikiama galimybė posėdyje pateikti nuomonę dėl faktų, informacijos, vertinimo ar teisinių pagrindų, kuriais remiantis buvo konstatuotas nevykdymas ar įtariamas nevykdymas. SSMS operatorius posėdžio metu gali pasitelkti trečiuosius asmenims, įskaitant išorės teisės patarėją.

5.   Kompetentinga institucija parengia kiekvieno posėdžio, kuriame dalyvauja SSMS operatorius, rašytinį protokolą. Suteikus pakankamai laiko peržiūrėti protokolą ir pateikti reikiamas pastabas ar pakeitimus, SSMS operatorius pasirašo protokolą, o kompetentinga institucija pateikia SSMS operatoriui protokolo kopiją.

6.   SSMS operatorius pateikia kompetentingai institucijai komentarus, dokumentus, paaiškinimus ir bet kokią kitą informaciją Sąjungos kalba, kurią pasirenka pats SSMS operatorius, išskyrus atvejus, kai su kompetentinga institucija iš anksto buvo sutarta dėl kitos bendravimo kalbos vartojimo.

5 straipsnis

Teisė susipažinti su byla

1.   Pradėjus koreguojamųjų priemonių taikymo procedūrą, SSMS operatorius turi teisę susipažinti su kompetentingos institucijos byla, atsižvelgiant į juridinių ir fizinių asmenų, išskyrus pačius SSMS operatorius, teisėtus interesus. Teisė susipažinti su byla neapima konfidencialios informacijos.

2.   SSMS operatoriai nedelsdami perduoda kompetentingai institucijai visus prašymus, susijusius su teise susipažinti su byla.

3.   Bylą sudaro visi dokumentai, kuriuos kompetentinga institucija gavo, parengė arba surinko koreguojamųjų priemonių taikymo procedūros metu.

4.   Taikant šį straipsnį konfidenciali informacija gali apimti kompetentingos institucijos vidaus dokumentus, taip pat kompetentingos institucijos ir bet kurių asmenų, dalyvavusių rengiant vertinimą, susirašinėjimą.

6 straipsnis

Koreguojamųjų priemonių taikymas

1.   Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 795/2014 (ECB/2014/28) 22 straipsnio 2 ir 3 dalimis, kompetentinga institucija gali taikyti SSMS operatoriui koreguojamąsias priemones, atsižvelgusi į pastarojo pateiktą informaciją. Siekiant išsklaidyti abejones, tais atvejais, kai koreguojamųjų priemonių taikymo procedūra buvo inicijuota remiantis įtariamu nesilaikymu, koreguojamoji priemonė gali būti taikoma tik po to, kai atitinkamas sprendimus priimantis organas patvirtino ataskaitą, kurioje konstatuotas nesilaikymas.

2.   Kai ECB veikia kaip kompetentinga institucija, sprendimą taikyti koreguojamąsias priemones tvirtina Valdančioji taryba. Sprendime nurodomas terminas, per kurį SSMS operatorius turi įgyvendinti koreguojamąsias priemones.

3.   Kai NCB veikia kaip kompetentinga institucija, sprendimą taikyti koreguojamąsias priemones tvirtina NCB sprendimus priimantis organas. Sprendime nurodomas terminas, per kurį SSMS operatorius turi įgyvendinti koreguojamąsias priemones. NCB nedelsdamas pateikia sprendimo kopiją susipažinti Valdančiajai tarybai.

7 straipsnis

Terminai

Kompetentingos institucijos teisė taikyti koreguojamąsias priemones dėl nevykdymo, kuris buvo konstatuotas vertinimo metu, pasibaigia praėjus dvejiems metams nuo šio vertinimo pabaigos.

8 straipsnis

Pranešimas apie sprendimą taikyti koreguojamąsias priemones

Kompetentinga institucija praneša SSMS operatoriui raštu, įskaitant elektroniniu būdu, apie visus sprendimus taikyti koreguojamąsias priemones, per septynias kalendorines dienas nuo sprendimo priėmimo.

9 straipsnis

Koreguojamųjų priemonių neįgyvendinimas

Aplinkybė, kad SSMS operatorius nustatytu terminu neįgyvendino koreguojamųjų priemonių, gali būti laikoma savarankišku pagrindu ECB taikyti sankciją, jeigu sankcija už tą patį pažeidimą dar nebuvo taikyta.

10 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis sprendimas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Frankfurte prie Maino 2017 m. lapkričio 3 d.

ECB Pirmininkas

Mario DRAGHI


(1)  OL L 217, 2014 7 23, p. 16.