12.12.2014   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 355/55


KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS

2014 m. gruodžio 10 d.

kuriuo nustatoma forma, kuria valstybės narės turi teikti informaciją apie tai, kaip įgyvendinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2012/18/ES dėl didelių, su pavojingomis cheminėmis medžiagomis susijusių avarijų pavojaus kontrolės

(pranešta dokumentu Nr. C(2014) 9335)

(Tekstas svarbus EEE)

(2014/896/ES)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2012 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2012/18/ES dėl didelių, su pavojingomis cheminėmis medžiagomis susijusių avarijų pavojaus kontrolės, iš dalies keičiančią ir vėliau panaikinančią Tarybos direktyvą 96/82/EB (1), ypač į jos 21 straipsnio 5 dalį,

kadangi:

(1)

Direktyvos 2012/18/ES 21 straipsnio 2 dalyje reikalaujama, kad valstybės narės pateiktų šios direktyvos įgyvendinimo ataskaitas iki 2019 m. rugsėjo 30 d., o po to jas teiktų kas ketverius metus;

(2)

Komisija parengė klausimyną, kuriame nustatyta, kokią informaciją valstybės narės turi pateikti direktyvos įgyvendinimo ataskaitose;

(3)

pirmasis ataskaitinis laikotarpis turėtų prasidėti 2015 m. birželio 1 d. – nuo šios datos valstybėse narėse taikomos visos direktyvos nuostatos – ir baigtis 2018 m. gruodžio 31 d., kad valstybės narės turėtų pakankamai laiko surinktai informacijai įvertinti ir pateikti Komisijai iki 2019 m. rugsėjo 30 d. tolesni ketverių metų ataskaitiniai laikotarpiai bus skaičiuojami nuo pirmų ataskaitinio laikotarpio metų sausio 1 d. iki ketvirtų ataskaitinio laikotarpio metų gruodžio 31 d.;

(4)

šiame sprendime numatytos priemonės atitinka pagal Tarybos direktyvos 96/82/EB (2) 22 straipsnį įsteigto komiteto nuomonę;

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Direktyvos 2012/18/ES įgyvendinimo ataskaitas pagal tos direktyvos 21 straipsnio 2 dalį valstybės narės teikia atsakydamos į šio sprendimo priede pateiktą klausimyną (3).

2 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje 2014 m. gruodžio 10 d.

Komisijos vardu

Karmenu VELLA

Komisijos narys


(1)  OL L 197, 2012 7 24, p. 1.

(2)  1996 m. gruodžio 9 d. Tarybos direktyva 96/82/EB dėl didelių, su pavojingomis medžiagomis susijusių avarijų pavojaus kontrolės, OL L 10, 1997 1 14, p. 13.

(3)  Taip pat teikiamas adresu http://ec.europa.eu/environment/seveso/.


PRIEDAS

KLAUSIMYNAS

1.   BENDRO POBŪDŽIO INFORMACIJA

1.

Pateikite informaciją apie pagrindines kompetentingas institucijas, atsakingas už Direktyvos 2012/18/ES vykdymo užtikrinimą. Tokia informacija turi apimti bent kontaktinę informaciją ir pagrindines užduotis (pvz., saugos ataskaitų stebėsena, žemėtvarka, grandininės reakcijos, išorės avarinių planų sudarymas ir įgyvendinimas, patikrinimai, visuomenės informavimas, sankcijos). Arba pateikite nuorodą į ankstesnę ataskaitą, jei svarbių pasikeitimų neįvyko.

2.

Nurodykite, kada paskutinį kartą atnaujinta informacija apie objektus siekiant ją įtraukti į (e)SPIRS duomenų bazę.

2.   GRANDININĖ REAKCIJA (DIREKTYVOS 2012/18/ES 9 STRAIPSNIS)

Kiek ataskaitinio laikotarpio pabaigoje nustatyta objektų, kuriuose didelių avarijų rizika gali padidėti ar jų padariniai pasunkėti dėl objektų geografinės padėties, artumo vienas kito atžvilgiu ir laikomų pavojingų cheminių medžiagų, grupių pagal Direktyvos 2012/18/ES 9 straipsnį?

3.   SAUGOS ATASKAITOS (DIREKTYVOS 2012/18/ES 10 STRAIPSNIS)

1.

Ar visų aukštesnės pakopos objektų veiklos vykdytojai, kuriems ataskaitiniu laikotarpiu buvo taikomas reikalavimas parengti saugos ataskaitą, ją pateikė? Jei ne, kelių aukštesnės pakopos objektų veiklos vykdytojai ataskaitos nepateikė?

2.

Ar visos saugos ataskaitos per pastaruosius penkerius metus buvo atnaujintos? Jei ne, kiek aukštesnės pakopos objektų veiklos vykdytojų, kuriems buvo taikomas reikalavimas atnaujinti saugos ataskaitas, to nepadarė?

4.   AVARINIAI PLANAI (DIREKTYVOS 2012/18/ES 12 STRAIPSNIS)

1.

Ar visų aukštesnės pakopos objektų veiklos vykdytojai, ataskaitiniu laikotarpiu turėję sudaryti išorės avarinius planus, juos sudarė? Jei ne, kiek aukštesnės pakopos objektų veiklos vykdytojų išorės avarinio plano nesudarė?

2.

Kelių aukštesnės pakopos objektų atveju valdžios institucijos, remdamosi Direktyvos 2012/18/ES 12 straipsnio 8 dalimi, nusprendė, kad išorės avarinio plano sudaryti nebūtina?

3.

Jei atsakymas į 4.2 klausimą yra, kad tokių objektų yra vienas arba daugiau, pateikite visų atvejų pagrindimus, kuriuos pateikė atitinkamos kompetentingos institucijos.

4.

Ar visų aukštesnės pakopos objektų išorės avariniai planai išbandyti per pastaruosius trejus metus? Jei ne, kiek aukštesnės pakopos objektų išorės avarinių planų neišbandyta?

5.

Pateikite informaciją apie pagrindinę konsultacijų su suinteresuota visuomene dėl išorės avarinių planų tvarką.

6.

Trumpai paaiškinkite, kaip išbandomi išorės avariniai planai (pvz., dalinis bandymas, visas bandymas, bandymas dalyvaujant avarinėms tarnyboms, kompiuterinis bandymas ir t. t.). Kokiais kriterijais vadovaujantis nustatyta, kad išorės avarinis planas yra tinkamas?

5.   ŽEMĖTVARKA (DIREKTYVOS 2012/18/ES 13 IR 15 STRAIPSNIAI)

1.

Ar per ataskaitinį laikotarpį dėl visų konkrečių atskirų projektų (naujų objektų, esamų objektų reikšmingų pakeitimų, naujų statybų netoli esamų objektų) konsultuotasi su suinteresuotąja visuomene ir ar su visuomene konsultuotasi dėl bendrų planų ar programų, susijusių su naujų objektų statyba arba naujomis statybomis netoli esamų objektų? Jei ne, pateikite pagrindinių nesikonsultavimo su visuomene priežasčių apibendrinamąją ataskaitą.

2.

Neprivaloma: Ar jūsų nacionalinės teisės aktuose nustatyta koordinuota arba bendra tvarka, pagal kurią vykdomi Seveso direktyva nustatyti ir iš kitų teisės aktų, kaip antai Europos Parlamento ir Tarybos direktyvų 2011/92/ES (1) ir 2001/42/EB (2), kylantys reikalavimai dėl žemėtvarkos?

6.   INFORMACIJA APIE SAUGOS PRIEMONES (DIREKTYVOS 2012/18/ES 14 STRAIPSNIS IR V PRIEDAS)

1.

Ar per pastaruosius penkerius metus visų aukštesnės pakopos objektų atveju visuomenė buvo aktyviai informuojama apie saugos priemones ir apie tai, kaip reikia elgtis įvykus didelei avarijai? Jei ne, kelių aukštesnės pakopos objektų atveju tai nepadaryta?

2.

Nurodykite, kas (veiklos vykdytojas, valdžios institucija) ir, jei įmanoma, kokiomis priemonėmis (pvz., veiklos vykdytojo arba valdžios institucijos parengtais informaciniais lapeliais, skrajutėmis, e. paštu, trumposiomis žinutėmis) teikia 6.1 punkte nurodytą informaciją.

3.

Ar apie visus objektus visuomenei yra nuolat prieinama Direktyvos 2012/18/ES V priede nurodyta informacija, taip pat ir elektroniniu būdu, ir ar ji prireikus atnaujinama? Jei ne, nurodykite objektų, kurių atveju tai nebuvo padaryta, procentinę dalį ir priemones, kurių imtasi trūkumams pašalinti.

4.

Nurodykite, kas (veiklos vykdytojas, valdžios institucija) ir, jei įmanoma, kokiomis priemonėmis (pvz., veiklos vykdytojo arba valdžios institucijos teikiamais pranešimais, interneto svetainėse) nuolat teikia 6.3 punkte nurodytą informaciją.

5.

Kiek ataskaitinio laikotarpio pabaigoje buvo objektų, kuriuose gali įvykti didelė avarija, kurios padariniai būtų juntami kitose valstybėse? Kiek atvejų atitinkama informacija buvo suteikta galinčioms nukentėti valstybėms narėms?

7.   PATIKRINIMAI (DIREKTYVOS 2012/18/ES 20 STRAIPSNIS)

1.

Kokiu lygmeniu arba kokiais lygmenimis parengti patikrinimų planai? Ar jie skelbti viešai arba visuomenė buvo informuota elektroniniu būdu, kur kreiptis norint gauti išsamesnės informacijos apie patikrinimų planą? Neprivaloma: Jei planas skelbtas internete, pateikite saitą.

2.

Ar sudarytos visų objektų planinių patikrinimų programos, įskaitant patikrinimų vietoje dažnumą? Ar paviešinta paskutinio patikrinimo vietoje data arba pateikta nuoroda, kur elektroninėmis priemonėmis galima rasti tokios informacijos? Neprivaloma: Jei skelbta internete, pateikite saitą.

3.

Kelių aukštesnės pakopos objektų patikrinimų programa (įskaitant patikrinimų vietoje dažnumą) yra pagrįsta sisteminiu atitinkamų objektų didelės avarijos pavojų vertinimu? Kiek aukštesnės pakopos objektų turi būti tikrinami vietoje kasmet?

4.

Kelių žemesnės pakopos objektų patikrinimų programa (įskaitant patikrinimų vietoje dažnumą) yra pagrįsta sisteminiu atitinkamų objektų didelės avarijos pavojų vertinimu? Kiek žemesnės pakopos objektų turi būti tikrinami vietoje bent kas trejus metus?

5.

Ar nacionalinės teisės aktuose arba administracinėse gairėse numatyta, kad patikrinimai pagal šią direktyvą vykdomi koordinuotai arba kartu su patikrinimais pagal kitus Sąjungos teisės aktus (pvz., pagal Pramoninių išmetamų teršalų direktyvą (PITD))?

8.   DRAUDIMAS EKSPLOATUOTI, SANKCIJOS IR KITOS PRIEVARTINĖS PRIEMONĖS (DIREKTYVOS 2012/18/ES 19 IR 28 STRAIPSNIAI)

1.

Kiek objektų per ataskaitinį laikotarpį uždrausta eksploatuoti arba pradėti eksploatuoti?

2.

Kiek kitų rūšių prievartinių priemonių imtasi per ataskaitinį laikotarpį? Nurodykite, kokios rūšies priemonės taikomos dažniausiai (pvz., draudimas eksploatuoti, administracinė sankcija, bauda ar kt.). Jei įmanoma, pateikite statistinį suskirstymą.

9.   TEISĖ KREIPTIS Į TEISMĄ (DIREKTYVOS 2012/18/ES 23 STRAIPSNIS)

Paaiškinkite, kaip užtikrinta atitiktis Direktyvos 2012/18/ES 23 straipsnio nuostatoms dėl teisės kreiptis į teismą, ir aprašykite šio straipsnio taikymo patirtį ataskaitiniu laikotarpiu.

10.   DAUGIAU INFORMACIJOS

Neprivaloma: Pateikite bet kokios papildomos su Seveso direktyva susijusios bendro pobūdžio informacijos, įgyvendinimo patirties, ataskaitų ir pan., kurios galėtų būti įdomios ir kuriomis galima pasidalyti su visuomene. Tai informacija, susijusi su:

a)

išvadomis, padarytomis po avarijų ir incidentų, siekiant, kad jie nepasikartotų;

b)

direktyvos įgyvendinimo stebėsenai ir duomenų mainams naudojamos IT priemonės;

c)

jei aktualu, į Seveso panašios nuostatos (dėl pranešimo apie veiklą, saugos valdymo reikalavimų, saugos ataskaitų, visuomenės informavimo, avarinių planų ir patikrinimų), taikomos objektams ir veiklai, kuriems Direktyva 2012/18/ES netaikoma, pvz., vamzdynams, uostams, kaupiamiesiems kelynams, objektams jūroje, dujų žvalgybos įrenginiams, gavybos įrenginiams ir t. t.


(1)  2011 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2011/92/ES dėl tam tikrų valstybės ir privačių projektų poveikio aplinkai vertinimo (OL L 26, 2012 1 28, p. 1).

(2)  2001 m. birželio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/42/EB dėl tam tikrų planų ir programų pasekmių aplinkai vertinimo (OL L 197, 2001 7 21, p. 30).