14.1.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 9/3


KOMISIJOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 19/2009

2009 m. sausio 13 d.

kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 453/2008 dėl Bendrijos ketvirtinės statistikos apie laisvas darbo vietas nuostatos dėl laisvos darbo vietos apibrėžties, duomenų rinkimo ataskaitinių datų, duomenų perdavimo reikalavimų ir ekonominio pagrįstumo tyrimų

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 453/2008 dėl Bendrijos ketvirtinės statistikos apie laisvas darbo vietas (1), ypač į jo 2 straipsnio 1 dalies antrą pastraipą, 3 straipsnio 1 dalį, 5 straipsnio 1 dalį ir 7 straipsnio 1 dalį,

kadangi:

(1)

Reglamentu (EB) Nr. 453/2008 nustatytas bendras Bendrijos ketvirtinės statistikos apie laisvas darbo vietas sistemingo rengimo pagrindas.

(2)

Būtina priimti įgyvendinimo priemones dėl teiktinos informacijos apibrėžties ir ataskaitinių datų, iki kurių informacija bus renkama.

(3)

Be to, būtina nurodyti teiktinų duomenų formatą, perdavimo terminus ir pirmąjį ataskaitinį ketvirtį, kurio duomenys turi būti perduoti.

(4)

Remiantis Reglamento (EB) Nr. 453/2008 7 straipsniu, būtina parengti tinkamą sistemą ekonominio pagrįstumo tyrimams atlikti; šiuos tyrimus atlieka tos valstybės narės, kurioms sunku pateikti nedidelių vienetų ir tam tikros veiklos duomenis.

(5)

Su Europos centriniu banku konsultuotasi.

(6)

Šiame reglamente nustatytos priemonės atitinka Statistikos programų komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Apibrėžtys, susijusios su laisvos darbo vietos sąvoka

Taikant Reglamento (EB) Nr. 453/2008 2 straipsnio 1 dalį:

a)

„aktyvūs veiksmai ieškant tinkamo kandidato“ apima:

i)

pranešimą apie laisvą darbo vietą valstybės įdarbinimo tarnyboms;

ii)

susisiekimą su privačia įdarbinimo agentūra ir (arba) darbuotojų paieškos specialistais;

iii)

pranešimo apie laisvą darbo vietą skelbimą visuomenės informavimo priemonėse (pvz., internete, laikraščiuose, žurnaluose);

iv)

pranešimo apie laisvą darbo vietą skelbimą viešuose skelbimuose;

v)

tiesioginį bendravimą su galimais kandidatais ir (arba) potencialiais darbuotojais, pokalbį su jais arba atranką;

vi)

kreipimąsi į darbuotojus ir (arba) asmeninių ryšių naudojimą;

vii)

stažuotes.

b)

tam tikras laikotarpis – tai ilgiausias laikotarpis, per kurį darbo vieta lieka laisva ir ją ketinama užpildyti. Šis laikotarpis neribojamas; apie visas laisvas darbo vietas, dėl kurių ataskaitinę datą vykdomi aktyvūs veiksmai, pranešama.

2 straipsnis

Ataskaitinės datos

Valstybės narės teikia ataskaitiniam ketvirčiui tipiškus duomenis apie laisvų darbo vietų skaičių ir užimtų darbo vietų skaičių, kaip apibrėžta Reglamento (EB) Nr. 453/2008 2 straipsnio 1 ir 2 dalyse. Pageidaujama, kad šie duomenys būtų renkami nuolat arba apskaičiuojami pagal tipišką konkrečiomis ataskaitinėmis datomis surinktų duomenų vidurkį.

3 straipsnis

Duomenų perdavimas

1.   Per 70 dienų nuo ataskaitinio ketvirčio pabaigos valstybės narės perduoda duomenis, suskirstytus kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 453/2008 2 straipsnio 1 dalyje ir kartu teikia atitinkamus metaduomenis.

Valstybės narės, kuriose darbuotojų skaičius sudaro daugiau nei 3 % viso Europos Bendrijos darbuotojų skaičiaus, per 45 dienas nuo ataskaitinio ketvirčio pabaigos perduoda suvestinį laisvų darbo vietų ir užimtų darbo vietų skaičių bei atitinkamus metaduomenis.

Kiekvienos valstybės narės darbuotojų dalis palyginti su bendru darbuotojų skaičiumi apskaičiuojama kas penkerius metus pagal ankstesnių kalendorinių metų keturių ketvirčių vidurkį. Įstojus naujoms valstybėms narėms atliekami ad hoc skaičiavimai. Pirmą kartą skaičiuojant naudojami ankstesnių nei šio reglamento priėmimo kalendorinių metų duomenys. Darbuotojų duomenų šaltinis – Tarybos reglamentu (EB) Nr. 577/98 (2) numatytas Europos Sąjungos darbo jėgos tyrimas. Naudojami Reglamento (EB) Nr. 453/2008 1 straipsnyje nurodyti verslo vienetų duomenys.

Bet kokie perdavimo terminų pakeitimai šalyse, kuriose darbuotojų skaičius sudaro daugiau nei 3 % viso Europos Bendrijos darbuotojų skaičiaus, pirmą kartą taikomi nuo pirmųjų metų po skaičiavimo pirmojo ataskaitinio ketvirčio.

2.   Atitinkami metaduomenys yra susiję konkrečiai su informacija apie metodologinius ar techninius įvykius tą ketvirtį, pagal kurį būtina aiškinti rezultatus, ir su informacija apie duomenų elementus, kurie, kaip manoma, nėra pakankamai patikimi arba kurių negalima atskleisti.

3.   Valstybės narės teikia ketvirtinius duomenis ir atitinkamus metaduomenis Komisijai (Eurostatui) elektronine forma. Perdavimas vykdomas laikantis atitinkamų Statistikos programų komiteto patvirtintų apsikeitimo standartų. Komisija (Eurostatas) skelbia išsamius su patvirtintais standartais susijusius dokumentus ir šių standartų įgyvendinimo gaires.

4.   Pirmieji perduoti duomenys susiję su pirmųjų metų po šio reglamento įsigaliojimo pirmuoju ketvirčiu.

Duomenų eilutės teikiamos taip:

a)

neišlygintos;

b)

išlygintos pagal sezoną, kaip nustatyta Komisijos reglamente, kuriuo įgyvendinamos Reglamento (EB) Nr. 453/2008 nuostatos dėl sezoninio išlyginimo tvarkos ir kokybės ataskaitų; ir

c)

savo noru, duomenų sekos kitimų tendencijų forma.

4 straipsnis

Ekonominio pagrįstumo tyrimai

Reglamento (EB) Nr. 453/2008 7 straipsnyje nurodytų ekonominio pagrįstumo tyrimų sistema nustatyta priede.

5 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje, 2009 m. sausio 13 d.

Komisijos vardu

Joaquín ALMUNIA

Komisijos narys


(1)  OL L 145, 2008 6 4, p. 234.

(2)  OL L 77, 1998 3 14, p. 3.


PRIEDAS

Ekonominio pagrįstumo tyrimas, skirtas įvertinti, kaip galima gauti NACE 2 red. O, P, Q, R ir (arba) S sekcijų ketvirtinę statistiką apie laisvas darbo vietas

Valstybės narės rengiamas ekonominio pagrįstumo tyrimas apima:

1.

kiekvienos ekonominės veiklos rūšies įnašą į nacionalinę ekonomiką, išreikštą bendrovių skaičiumi ir užimtumo dalimi arba kita tinkama priemone.

2.

laisvų darbo vietų struktūrų ir raidos panašumų ir skirtumų aprašymą pagal šias ekonominės veiklos rūšis, palyginti su laisvų darbo vietų struktūromis ir raida NACE 2 red. B–N sekcijose.

Pasirinkimo galimybės

Reikia įvertinti įvairias NACE 2 red. O, P, Q, R ir (arba) S sekcijų laisvų darbo vietų skaičiaus ir užimtų darbo vietų skaičiaus apskaičiavimo galimybes. Turėtų būti atsižvelgta į šiuos galimus duomenų šaltinius:

a)

turimų duomenų rinkinius;

b)

administracinius šaltinius;

c)

statistinių apskaičiavimų tvarką;

d)

naujų duomenų rinkinius.

Kiekviena galimybė įvertinama pagal išsamų visų susijusių techninių ir teisinių klausimų aprašymą, įskaitant įgyvendinimo laiką; numatomą rezultatų statistinę kokybę; numatomas duomenų rinkimo proceso pradžios ir tolesnio įgyvendinimo sąnaudas eurais ir visą dieną dirbančių darbuotojų ekvivalentais; vieno ištirto vieneto sąnaudas; apytikslius galimų papildomų įmonių sąnaudų apskaičiavimus; visą riziką ar neaiškumus; konkrečius privalumus ar trūkumus. Sąnaudos ir kokybė lyginami su turimų B–N sekcijų duomenų rinkinių sąnaudomis ir kokybe.

Rekomendacija

Įvertinus įvairias galimybes, rekomenduojamas tinkamiausias sprendimas.

Įgyvendinimas

Išsamiai išdėstomas siūlomas įgyvendinimo planas, įskaitant įgyvendinimo pradžios datą ir konkrečių etapų užbaigimo datas.

Ekonominio pagrįstumo tyrimus rengiančios valstybės narės

Toliau išvardytos valstybės narės įsipareigoja rengti ekonominio pagrįstumo tyrimus, siekdamos įvertinti, kaip galima gauti NACE 2 red. O, P, Q, R ir (arba) S sekcijų ketvirtinius laisvų darbo vietų duomenis, nurodytus Reglamento (EB) Nr. 453/2008 2 straipsnyje:

Danija,

Vokietija,

Ispanija,

Prancūzija,

Italija,

Malta,

Austrija.

Ekonominio pagrįstumo tyrimas, skirtas įvertinti, kaip galima gauti ketvirtinę statistiką apie laisvas darbo vietas verslo vienetuose, kuriuose dirba mažiau nei 10 darbuotojų

Valstybės narės rengiamas ekonominio pagrįstumo tyrimas apima:

1.

kiekvienos įmonių dydžių kategorijos įnašą į nacionalinę ekonomiką, išreikštą bendrovių skaičiumi ir užimtumo dalimi arba kita tinkama priemone.

2.

laisvų darbo vietų šių dydžių kategorijų įmonėse struktūrų ir raidos panašumų ir skirtumų aprašymą, palyginti su laisvų darbo vietų struktūromis ir raida įmonėse, kuriose dirba 10 ar daugiau darbuotojų.

Pasirinkimo galimybės

Reikia įvertinti įvairias galimybes apskaičiuoti laisvų darbo vietų skaičių ir užimtų darbo vietų skaičių įmonėse, kuriose dirba mažiau nei 10 darbuotojų. Turėtų būti atsižvelgta į šiuos galimus duomenų šaltinius:

a)

turimų duomenų rinkinius;

b)

administracinius šaltinius;

c)

statistinių apskaičiavimų tvarką;

d)

naujų duomenų rinkinius.

Kiekviena galimybė įvertinama pagal išsamų visų susijusių techninių ir teisinių klausimų aprašymą, įskaitant įgyvendinimo laiką; numatomą rezultatų statistinę kokybę; numatomas duomenų rinkimo proceso pradžios ir tolesnio įgyvendinimo sąnaudas eurais ir visą dieną dirbančių darbuotojų ekvivalentais; vieno ištirto vieneto sąnaudas; apytikslius galimų papildomų įmonių sąnaudų apskaičiavimus; visą riziką ar neaiškumus; konkrečius privalumus ar trūkumus. Sąnaudos ir kokybė lyginami su turimų įmonių, kuriose dirba 10 ar daugiau darbuotojų, duomenų rinkinių sąnaudomis ir kokybe.

Rekomendacija

Įvertinus įvairias galimybes, rekomenduojamas tinkamiausias sprendimas.

Įgyvendinimas

Išsamiai išdėstomas siūlomas įgyvendinimo planas, įskaitant įgyvendinimo pradžios datą ir konkrečių etapų užbaigimo datas.

Ekonominio pagrįstumo tyrimus rengiančios valstybės narės

Toliau išvardytos valstybės narės įsipareigoja rengti ekonominio pagrįstumo tyrimus, siekdamos įvertinti, kaip galima gauti ketvirtinius laisvų darbo vietų verslo vienetuose, kuriuose dirba mažiau nei 10 darbuotojų, duomenis, nurodytus Reglamento (EB) Nr. 453/2008 2 straipsnyje:

Danija,

Prancūzija,

Italija,

Malta.