1.5.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 110/48


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2009 m. balandžio 30 d.

kuriuo baigiami nustatyti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/21/EB dėl kasybos pramonės atliekų tvarkymo techniniai atliekų apibūdinimo reikalavimai

(pranešta dokumentu Nr. C(2009) 3013)

(2009/360/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2006 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/21/EB dėl kasybos pramonės atliekų tvarkymo ir iš dalies keičiančią Direktyvą 2004/35/EB (1), ypač į jos 22 straipsnio 1 dalies e punktą,

kadangi:

(1)

Direktyvoje 2006/21/EB numatyta, kad atliekų apibūdinimas yra atliekų tvarkymo plano, kurį parengia kasybos pramonės veiklos vykdytojas ir patvirtina kompetentinga institucija, dalis. Direktyvos II priede pateikiamas tam tikrų aspektų, įtrauktinų į atliekų apibūdinimą, sąrašas.

(2)

Kasybos atliekos apibūdinamos siekiant gauti svarbios informacijos apie tvarkytinas atliekas, kad būtų galima įvertinti ir stebėti jų savybes, vykstančius procesus bei jų ypatybes ir taip užtikrinti ilgalaikį jų tvarkymą aplinkai saugiu būdu. Be to, kasybos atliekų apibūdinimas turėtų padėti nuspręsti, kokius tvarkymo būdus ir susijusias poveikio mažinimo priemones rinktis siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką.

(3)

Kasybos atliekoms apibūdinti būtina informacija ir duomenys turėtų būti renkami iš jau esamos tinkamos ir susijusios informacijos, tačiau prireikus gali būti imami mėginiai ir atliekami bandymai. Reikėtų užtikrinti, kad atliekas apibūdinanti informacija ir duomenys būtų tinkami, reikiamos kokybės ir būdingi konkrečioms atliekoms. Tokia informacija turėtų būti tinkamai pagrįsta atliekų tvarkymo plane pagal visus kompetentingos institucijos reikalavimus.

(4)

Rinktinos informacijos išsamumo lygis ir susiję mėginių ėmimo bei bandymų poreikiai turėtų būti pritaikomi atsižvelgiant į atliekų rūšį, pavojų, kuris gali kilti aplinkai, ir numatomą atliekų įrenginį. Techniniu požiūriu, siekiant užtikrinti tinkamą atliekų apibūdinimą, turėtų būti sudaryta galimybė jas apibūdinti pakartotinai.

(5)

Techniniu požiūriu derėtų nereikalauti su atliekomis, kurios pagal Komisijos sprendimą 2009/359/EB (2) apibrėžiamos kaip inertinės atliekos, atlikti dalies geocheminių bandymų.

(6)

Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/12/EB (3) 18 straipsniu įkurto komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Atliekų apibūdinimas

1.   Valstybės narės užtikrina, kad kasybos pramonės sektoriaus veiklos vykdytojai apibūdintų atliekas taip, kaip reikalaujama šiame sprendime.

2.   Atliekų apibūdinimas apima tokias informacijos kategorijas, kurios nurodomos priede:

a)

bendro pobūdžio informaciją;

b)

numatomo eksploatuoti telkinio bendrą geologinę informaciją;

c)

atliekų pobūdį ir numatomas jų tvarkymo operacijas;

d)

atliekų geotechninius procesus;

e)

atliekų geochemines savybes ir procesus.

3.   Vertinant atliekų geocheminius procesus atsižvelgiama į Sprendime 2009/359/EB nustatytus inertinių atliekų apibrėžties kriterijus. Jei remiantis tais kriterijais atliekos laikomos inertinėmis, su jomis atliekama tik reikiama priedo 5 punkte nurodytų geocheminių bandymų dalis.

2 straipsnis

Informacijos rinkimas ir vertinimas

1.   Atliekoms apibūdinti reikalinga informacija ir duomenys renkami 2–5 dalyse nustatyta tvarka.

2.   Naudojami jau atliktų tyrimų ir tyrinėjimų duomenys, įskaitant išduotus leidimus, geologinių tyrimų duomenys, informacija apie panašias teritorijas, inertinių atliekų sąrašai, tinkamos sertifikavimo sistemos, panašioms medžiagoms taikomi Europos ar nacionaliniai standartai, atitinkantys priede nustatytus techninius reikalavimus.

3.   Įvertinama visos gautos informacijos kokybė ir reprezentatyvumas, ir nustatoma, kokios informacijos dar trūksta.

4.   Jei atliekoms apibūdinti dar trūksta informacijos, pagal EN 14899 standartą sudaromas mėginių ėmimo planas ir pagal tą planą imami mėginiai. Mėginių ėmimo planai sudaromi atsižvelgiant į trūkstamą būtiną informaciją, įskaitant:

a)

duomenų rinkimo tikslą;

b)

bandymo programos ir mėginių ėmimo reikalavimus;

c)

mėginių ėmimo vietas, tarp jų mėginių ėmimas iš gręžinio ertmės, iškasos šlaito, konvejerio juostos, sąvartos, baseino ir kitų tinkamų vietų;

d)

procedūras bei rekomendacijas, susijusias su mėginių skaičiumi, dydžiu, mase, apibūdinimu ir naudojimu.

Įvertinamas mėginių ėmimo rezultatų patikimumas ir kokybė.

5.   Įvertinami apibūdinimo proceso rezultatai. Prireikus pagal tą pačią metodiką surenkama papildoma informacija. Galutiniai rezultatai panaudojami rengiant atliekų tvarkymo planą.

3 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2009 m. balandžio 30 d.

Komisijos vardu

Stavros DIMAS

Komisijos narys


(1)  OL L 102, 2006 4 11, p. 15.

(2)  Žr. šio Oficialiojo leidinio p. 46.

(3)  OL L 114, 2006 4 27, p. 9.


PRIEDAS

TECHNINIAI ATLIEKŲ APIBŪDINIMO REIKALAVIMAI

1.   Bendra informacija

Apžvelgiama ir paaiškinama bendra informacija apie kasybos operaciją ir jos tikslai.

Surenkama bendra informacija apie:

žvalgybą, išgavimą arba apdorojimą,

išgavimo tipą, išgavimo metodo aprašymą ir taikytą procesą,

numatomo produkto pobūdį.

2.   Bendra numatomo eksploatuoti telkinio geologinė informacija

Nustatoma, kokios atliekos susidaro atliekant išgavimo ir apdorojimo darbus, pateikiant susijusią informaciją apie:

aplinkinių uolienų pobūdį, jų cheminę ir mineraloginę sudėtį, įskaitant mineralizuotų uolienų ir „tuščių“ uolienų (bergždo) hidroterminius pokyčius,

telkinio pobūdį, įskaitant mineralizuotas uolienas arba mineralus talpinančias uolienas,

mineralizacijos tipą, cheminę ir mineralinę sudėtį, įskaitant fizines savybes (išgaunamų mineralų, ekonominės vertės neturinčių mineralų ir hidrotermiškai susiformavusių naujų mineralų tankį, poringumą, dalelių dydžio pasiskirstymą, vandens įgėrimą);

telkinio dydį ir geometrines savybes,

dūlėjimą ir praturtinimą cheminiu ir mineraloginiu atžvilgiu.

3.   Atliekos ir numatomos jų tvarkymo operacijos

Visos kiekvienos žvalgybos, išgavimo ir apdorojimo operacijos atliekos, įskaitant dangos uolienas, bergždą ir apdorojimo atliekas, apibūdinamos nurodant informaciją apie:

kasybos aikštelėje susidarančių atliekų kilmę ir procesą, po kurio jos susidaro (pavyzdžiui, žvalgyba, išgavimas, smulkinimas, koncentravimas),

atliekų kiekį,

atliekų transportavimo sistemą,

apdorojant naudojamas chemines medžiagas,

atliekų klasifikavimą pagal Komisijos sprendimą 2000/532/EB (1), įskaitant jų pavojingumą,

numatomo atliekų įrenginio tipą, galutinį susidariusių atliekų pavidalą ir atliekų kaupimo įrenginyje metodą.

4.   Geotechniniai atliekų procesai

Nustatomi tinkami atliekoms būdingų fizinių savybių vertinimo parametrai atsižvelgiant į atliekų įrenginio tipą.

Svarstytini parametrai: granulometrija, plastiškumas, tankis ir vandens įgėrimas, tankinimo laipsnis, kerpamasis (šliejamasis) stipris, trinties kampas, pralaidumas ir tuštymės koeficientas, spūdos koeficientas ir konsolidacijos koeficientas.

5.   Atliekų geocheminės savybės ir geocheminiai procesai

Išsamiai apibūdinamos atliekų ir visų jų priedų ar juose esančių liekanų cheminės ir mineralinės savybės.

Prognozuojami ilgalaikiai cheminiai su drenažu susiję kiekvienos atliekų rūšies pokyčiai atsižvelgiant į numatomą tos rūšies atliekų tvarkymo būdą, visų pirma:

atliekant priklausomybės nuo pH tyrimą ir (arba) perkoliacijos tyrimą, ir (arba) išsiskyrimo laikui bėgant tyrimą, ir (arba) kitus tinkamus tyrimus įvertinamas metalų, oksoanijonų ir druskų išsiplovimas bėgant laikui,

atliekami atliekų, kuriose yra sulfido, statiniai arba kinetiniai tyrimai siekiant nustatyti rūgštinį uolienų išsiplovimą (angl. acid-rock drainage) ir metalų išsiplovimą (angl. metal leaching) bėgant laikui.


(1)  OL L 226, 2000 9 6, p. 3.