12.1.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 9/6


KOMISIJOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 22/2006

2008 m. sausio 11 d.

nustatantis išsamias taisykles, skirtas Bendrijos avienos skerdenų klasifikavimo skalei

(kodifikuota redakcija)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2001 m. gruodžio 19 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2529/2001 dėl bendro avienos ir ožkienos rinkos organizavimo (1),

atsižvelgdama į 1992 m. liepos 23 d. Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2137/92 dėl Bendrijos avienos skerdenų klasifikavimo skalės ir šviežių arba atšaldytų avienos skerdenų Bendrijos standartinės kokybės nustatymo ir pratęsiantį Reglamentą (EEB) Nr. 338/91 (2), ypač į jo 2 straipsnį, 4 straipsnio 3 dalį, 5, 6 straipsnius ir 7 straipsnio 2 dalį,

kadangi:

(1)

1993 m. vasario 26 d. Komisijos reglamentas (EEB) Nr. 461/93, nustatantis išsamias taisykles, skirtas Bendrijos avienos skerdenų klasifikavimo skalei (3), buvo iš esmės keičiamas (4). Siekiant aiškumo ir racionalumo minėtas reglamentas turėtų būti kodifikuotas.

(2)

Reglamente (EEB) Nr. 2137/92 yra numatytas visoje Bendrijoje taikomas skerdenų klasifikavimo standartas, kad avienos sektoriaus rinka būtų skaidresnė. Reikalingos išsamios taisyklės, reglamentuojančios rinkos kainų nustatymą remiantis minėtu klasifikavimo standartu. Turėtų būti nuostatos, nustatančios rinkos kainas atitinkamame komercinio proceso taške. Šis taškas turėtų būti įvežimo į skerdyklą momentas. Siekiant užtikrinti vienodą avienos skerdenų klasifikavimą Bendrijoje, būtina tiksliau apibrėžti raumeningumo klases, riebumo klases ir spalvą.

(3)

Remiantis klasifikavimu, atliktu skerdyklose tuoj pat po skerdimo, turėtų būti nustatyta pranešimo apie kainas tvarka. Dėl to skerdenas būtina tiksliai paženklinti.

(4)

Klasifikuoti turėtų pakankamai kvalifikuoti darbuotojai. Klasifikavimo patikimumą būtina veiksmingai patikrinti ir įsitikinti, jog visoje Bendrijoje klasifikuojama vienodai.

(5)

Reglamente (EEB) Nr. 2137/92 yra numatyta, jog Bendrijos inspektavimo grupė turi atlikti patikrinimus vietoje, kad įsitikintų, jog Bendrijos klasifikavimo skalė yra vienodai taikoma visoje Bendrijoje.

(6)

Būtina nustatyti išsamias taisykles, reglamentuojančias minėtos grupės sudėtį ir patikrinimų vietoje vykdymą.

(7)

Šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Avių ir ožkų vadybos komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

1.   Rinkos kaina, nustatoma remiantis Reglamento (EEB) Nr. 2137/92 7 straipsnio 1 dalyje nurodyta Bendrijos avienos skerdenų klasifikavimo skale, yra kaina, mokama tiekėjui už Bendrijoje užaugintus ėriukus, atmetus pridėtinės vertės mokestį, kai minėti gyvuliai pristatomi į skerdyklą. Tai yra kaina už 100 kg skerdenų, pateiktų laikantis minėto reglamento 2 straipsnyje nurodytos standartinės pateikimo formos, pasvertų ir suklasifikuotų, kai jos dar kabo skerdykloje.

2.   Svoris, į kurį būtina atsižvelgti nustatant kainą, yra dar šiltos skerdenos svoris, pakoreguotas palyginus jį su atšaldant prarandamu svoriu. Valstybės narės Komisijai praneša apie taikomus korekcijos koeficientus.

3.   Tuo atveju, kai pasvėrus ir suklasifikavus dar kabančias skerdenas jų pateikimo forma skiriasi nuo standartinio pateikimo, valstybės narės suderina skerdenų svorį taikydamos Reglamento (EEB) Nr. 2137/92 2 straipsnyje numatytus korekcijos koeficientus. Apie taikomus korekcijos koeficientus valstybės narės praneša Komisijai.

Tačiau to reglamento III priede nurodytų kategorijų skerdenų kainos gali būti pranešamos kaip kainos už 100 kg įprasta forma pateikiamų skerdenų. Šiuo atveju valstybės narės praneša Komisijai apie šio ir standartinio pateikimo skirtumus.

2 straipsnis

1.   Valstybės narės, per metus pagaminančios daugiau kaip 200 tonų avienos, perduoda Komisijai konfidencialų skerdyklų arba kitų įmonių, dalyvaujančių nustatant kainas pagal Bendrijos klasifikavimo skalę (toliau – dalyvaujančios įmonės), sąrašą ir nurodo apytikslę šių dalyvaujančių įmonių metinę apyvartą.

2.   1 dalyje minėtos valstybės narės ne vėliau kaip kiekvieną savaitės ketvirtadienį informuoja Komisiją apie vidutinę kiekvienos Bendrijos klasifikavimo skalėje nurodytos kokybės ėriukų kainą eurais arba nacionaline valiuta, visų dalyvaujančių įmonių užregistruotą savaitę prieš pateikiant šią informaciją, ir nurodo kiekvienos kokybės dydį. Tačiau apie kainas pranešti nereikia, kai tam tikros kokybės skerdenos sudaro tik 1 % viso kiekio. Be to, valstybės narės informuoja Komisiją apie visų kategorijų ėriukų, ataskaitai klasifikuojamų pagal svorį, vidutinę kainą.

Tačiau valstybės narės yra įpareigojamos suskirstyti pranešamas kainas pagal I priede numatytas raumeningumo ir riebumo klases atsižvelgiant į svorį. Terminas „kokybė“ reiškia raumeningumo klasės ir riebumo klasės derinį.

3 straipsnis

Reglamento (EEB) Nr. 2137/92 6 straipsnyje minimos papildomos nuostatos dėl raumeningumo ir riebumo klasių yra tokios, kaip pateiktos šio reglamento I priede. Reglamento (EEB) Nr. 2137/92 III priede minima mėsos spalva nustatoma pagal spalvą ties rectus abdominus, atsižvelgiant į standartinę spalvų lentelę.

4 straipsnis

1.   Klasifikuojama ne vėliau kaip praėjus valandai po skerdimo.

2.   Reglamento (EEB) Nr. 2137/92 4 straipsnio 2 dalyje minimos skerdenos arba skerdenų pusės, klasifikuojamos dalyvaujančiose įmonėse remiantis Bendrijos avienos skerdenų kalsifikacijos skale, ženklinamos kategorijos, raumeningumo ir riebumo klasių žymenimis.

Ženklinama kompetentingų nacionalinių institucijų patvirtintu būdu naudojant spaudą ir nenuplaunamą bei netoksišką rašalą.

Kategorijos nurodomos taip:

a)

L: ne daugiau kaip 12 mėnesių avių (ėriukų) skerdenos;

b)

S: kitų avių skerdenos.

3.   Valstybės narės gali leisti ženklinti kitu būdu, t. y. nepakeičiama ir stipriai pritvirtinama etikete.

5 straipsnis

1.   Valstybės narės užtikrina, kad skerdenas klasifikuotų pakankamai kvalifikuoti specialistai. Valstybės narės nustato šiuos asmenis susitarimo tvarka arba paskirdamos už tai atsakingą asmenį.

2.   Dalyvaujančiose įmonėse atliekamą klasifikavimą vietoje tikrina valstybės narės paskirtas organas, nepriklausomas nuo dalyvaujančios įmonės, iš anksto apie tai neįspėjęs. Tikrinama visose dalyvaujančiose įmonėse ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius ir ne mažiau kaip 50 atsitiktinai paimtų skerdenų.

Tačiau jeigu už patikrinimus atsakingas organas yra atsakingas ir už klasifikavimą arba jeigu už šiuos veiksmus nėra atsakingas valdžios organas, pirmoje pastraipoje numatyti patikrinimai turi būti atliekami valdžios organui vietoje prižiūrint, bent kartą per metus ir tomis pačiomis sąlygomis. Valdžios organas nuolat yra informuojamas apie organo, atsakingo už patikrinimus, darbo rezultatus.

6 straipsnis

Reglamento (EEB) Nr. 2137/92 5 straipsnyje numatyta Bendrijos inspektavimo grupė (toliau – grupė) yra atsakinga už patikrinimus vietoje, apimančius:

a)

priemonių, susijusių su Bendrijos avienos skerdenų klasifikavimo skale, taikymą;

b)

rinkos kainų nustatymą remiantis klasifikavimo skale.

7 straipsnis

Grupei pirmininkauja vienas iš Komisijos ekspertų. Valstybės narės paskiria ekspertus, atsižvelgdamos į jų nepriklausomumą ir sugebėjimą klasifikuoti skerdenas bei nustatyti rinkos kainas.

Ekspertai jokiomis aplinkybėmis neturi asmeniniams tikslams panaudoti arba atskleisti informacijos, kurią jie gavo dirbdami grupėje.

8 straipsnis

Patikrinimus vietoje atlieka grupės atstovų delegacija, kurią sudaro ne daugiau kaip septyni nariai. Grupė sudaroma laikantis tokių taisyklių:

a)

ne mažiau kaip du Komisijos ekspertai, iš kurių vienas paskiriamas delegacijos pirmininku;

b)

vienas valstybės narės, kurioje vyksta patikrinimas, ekspertas;

c)

daugiausia keturi kitų valstybių narių ekspertai.

9 straipsnis

1.   Patikrinimai vietoje atliekami reguliariais intervalais, kurių dažnumas visų pirma priklauso nuo tikrinamos valstybės narės santykinių avienos gamybos apimčių arba nuo problemų, susijusių su sistemos taikymu.

Jei būtina, galima rengti papildomus apsilankymus. Tada delegacijos narių gali būti mažiau.

2.   Tikrinimo programą parengia Komisija, pasikonsultavusi su valstybėmis narėmis. Atliekant patikrinimus gali dalyvauti lankomos valstybės narės atstovai.

3.   Kiekviena valstybė narė organizuoja apsilankymus savo teritorijoje, laikydamasi Komisijos nustatytų reikalavimų. Tam tikslui, iki apsilankymo likus 30 dienų, valstybė narė išsiunčia išsamią siūlomų apsilankymų tikrinimo tikslais programą Komisijai, kuri gali reikalauti programą keisti.

4.   Prieš kiekvieną apsilankymą Komisija kuo anksčiau informuoja valstybes nares apie programą ir jos eigą.

5.   Po kiekvieno apsilankymo delegacijos nariai ir aplankytosios valstybės narės atstovai susirenka aptarti rezultatų. Tada delegacijos nariai daro išvadas dėl 6 straipsnyje nurodytų klausimų.

6.   Delegacijos pirmininkas parengia ataskaitą, kurioje pateikia išsamią informaciją apie apsilankymą ir 5 dalyje minėtas išvadas. Ataskaita kuo greičiau siunčiama patikrintai valstybei narei, o vėliau – kitoms valstybėms narėms.

10 straipsnis

Grupės narių kelionės ir pragyvenimo išlaidas padengia Komisija, laikydamasi su Komisija nesusijusių, bet jos pakviestų laikinai dirbti ekspertais, asmenų kelionės ir pragyvenimo išlaidų atlyginimo taisyklių.

11 straipsnis

Reglamentas (EEB) Nr. 461/93 yra panaikinamas.

Nuorodos į panaikintą reglamentą laikomos nuorodomis į šį reglamentą ir skaitomos pagal III priede pateiktą atitikmenų lentelę.

12 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimta dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje, 2008 m. sausio 11 d.

Komisijos vardu

Pirmininkas

José Manuel BARROSO


(1)  OL L 341, 2001 12 22, p. 3. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1913/2005 (OL L 307, 2005 11 25, p. 2). Reglamentas (EB) Nr. 2529/2001 bus pakeistas Reglamentu (EB) Nr. 1234/2007 (OL L 299, 2007 11 16, p. 1) nuo 2008 m. liepos 1 d.

(2)  OL L 214, 1992 7 30, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1791/2006 (OL L 363, 2006 12 20, p. 1). Reglamentas (EEB) Nr. 2137/92 bus pakeistas Reglamentu (EB) Nr. 1234/2007 nuo 2009 m. sausio 1 d.

(3)  OL L 49, 1993 2 27, p. 70. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 823/98 (OL L 117, 1998 4 21, p. 2).

(4)  Žr. II priedą.


I PRIEDAS

1.   Raumeningumas

Skerdenos, ypač jos pagrindinių dalių (pasturgalinės dalies, nugaros, menties), profilių išsivystymas.

Raumeningumo klasė

Papildomos nuostatos

S

Aukščiausia

Užpakalinis ketvirtis: labai gerai išsivystę raumenys. Profiliai ypač išgaubti

Nugara: ypač išgaubta, ypač plati, ypač pilna

Mentė: ypač išgaubta ir ypač plati

E

Puiki

Užpakalinis ketvirtis: labai storas. Profiliai labai išgaubti

Nugara: labai išgaubta, labai plati ir labai stora mentės link

Mentė: labai išgaubta ir labai stora

U

Labai gera

Užpakalinis ketvirtis: storas. Profiliai išgaubti

Nugara: plati ir stora prie mentės

Mentė: stora ir išgaubta

R

Gera

Užpakalinis ketvirtis: profiliai daugiausia tiesūs

Nugara: stora, bet siaurėjanti ir ne tokia plati prie mentės

Mentė: gerai išsivystę raumenys, bet nelabai stori

O

Patenkinama

Užpakalinis ketvirtis: profiliai linkę šiek tiek įdubti

Nugara: trūksta pločio ir storumo

Mentė: linkusi siaurėti. Trūksta storumo

P

Žema

Užpakalinis ketvirtis: profiliai nuo įgaubtų iki labai įgaubtų

Nugara: siaura ir įgaubta, su atsikišusiomis slankstelių keterinėmis ataugomis

Mentė: siaura, plokščia, matomi kaulai

2.   Riebumas

Riebalų kiekis skerdenos išorinėje (paviršiuje) ir vidinėje pusėse (krūtinės ląstos ertmėje).

Riebumo klasė

Papildomos nuostatos (1)

1.

Labai žema

Išorinis

Riebalų sluoksnis vos pastebimas arba visai nepastebimas

Vidinis

Pilvo

Ant inkstų riebalų nedaug arba visai nepastebima

Krūtinės

Tarp šonkaulių riebalų nedaug arba visai nepastebima

2.

Žema

Išorinis

Nedidelis riebalų sluoksnis dengia skerdenos dalį, bet gali būti mažiau pastebimas ant galūnių

Vidinis

Pilvo

Nedaug arba nedidelis sluoksnis riebalų gaubia inkstų dalį

Krūtinės

Tarp šonkaulių aiškiai matyti raumenys

3.

Vidutinė

Išorinis

Nedidelis riebalų sluoksnis dengia visą skerdeną arba didžiąją jos dalį. Šiek tiek storesnio sluoksnio zonos ties uodegos pagrindu

Vidinis

Pilvo

Nedidelis riebalų sluoksnis gaubia visus inkstus arba jų dalį

Krūtinės

Tarpšonkauliniai raumenys vis dar pastebimi

4.

Aukšta

Išorinis

Storas riebalų sluoksnis dengia didžiąją visos skerdenos dalį, bet gali būti plonesnis ties galūnėmis ir storesnis ties mentėmis

Vidinis

Pilvo

Inkstus gaubia riebalų sluoksnis

Krūtinės

Tarpšonkauliniai raumenys gali būti su riebalais. Riebalų gali būti ir ant šonkaulių

5.

Labai aukšta

Išorinis

Labai storas riebalų sluoksnis

Vietomis matomi riebalų fragmentai

Vidinis

Pilvo

Inkstus gaubia storas riebalų sluoksnis

Krūtinės

Tarpšonkauliniai raumenys padengti riebalais. Ant šonkaulių taip pat pastebimi riebalai


(1)  Papildomos nuostatos pilvo ertmei netaikomos Reglamento (EEB) Nr. 2137/92 III priedui.


II PRIEDAS

Panaikinamas reglamentas su pakeitimu

Komisijos reglamentas (EEB) Nr. 461/93

(OL L 49, 1993 2 27, p. 70)

Komisijos reglamentas (EB) Nr. 823/98

(OL L 117, 1998 4 21, p. 2)


III PRIEDAS

Atitikmenų lentelė

Reglamentas (EEB) Nr. 461/93

Šis reglamentas

1 straipsnio 1 ir 2 dalys

1 straipsnio 1 ir 2 dalys

1 straipsnio 3 dalies pirmas ir antras sakiniai

1 straipsnio 3 dalies pirma pastraipa

1 straipsnio 3 dalies trečias ir ketvirtas sakiniai

1 straipsnio 3 dalies antra pastraipa

2 ir 3 straipsniai

2 ir 3 straipsniai

4 straipsnio 1 dalis

4 straipsnio 1 dalis

4 straipsnio 2 dalies pirma ir antra pastraipos

4 straipsnio 2 dalies pirma ir antra pastraipos

4 straipsnio 2 dalies trečios pastraipos įžanginė formuluotė

4 straipsnio 2 dalies trečios pastraipos įžanginė formuluotė

4 straipsnio 2 dalies trečios pastraipos pirma įtrauka

4 straipsnio 2 dalies trečios pastraipos a punktas

4 straipsnio 2 dalies trečios pastraipos antra įtrauka

4 straipsnio 2 dalies trečios pastraipos b punktas

4 straipsnio 3 dalis

4 straipsnio 3 dalis

5, 6 ir 7 straipsniai

5, 6 ir 7 straipsniai

8 straipsnio 1 dalies įžanginė formuluotė

8 straipsnio įžanginė formuluotė

8 straipsnio 1 dalies pirma įtrauka

8 straipsnio a punktas

8 straipsnio 1 dalies antra įtrauka

8 straipsnio b punktas

8 straipsnio 1 dalies trečia įtrauka

8 straipsnio c punktas

8 straipsnio 2 dalis

9 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos pirmas sakinys

9 straipsnio 1 dalies pirma pastraipa

9 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos antras ir trečias sakiniai

9 straipsnio 1 dalies antra pastraipa

9 straipsnio 1 dalies antra pastraipa

9 straipsnio 2 dalis

9 straipsnio 2 dalis

9 straipsnio 3 dalis

9 straipsnio 3 dalis

9 straipsnio 4 dalis

9 straipsnio 4 dalis

9 straipsnio 5 dalis

9 straipsnio 5 dalis

9 straipsnio 6 dalis

10 straipsnis

10 straipsnis

11 straipsnis

11 straipsnis

12 straipsnis

Priedas

I priedas

II priedas

III priedas