27.9.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 259/10


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2008 m. rugsėjo 26 d.

kuriuo nustatomi specialūs reikalavimai, susiję su Kinijos kilmės arba iš Kinijos siunčiamų produktų, kurių sudėtyje yra pieno arba pieno produktų, importu

(pranešta dokumentu Nr. C(2008) 5599)

(Tekstas svarbus EEE)

(2008/757/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos Bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 178/2002, nustatantį maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiantį Europos maisto saugos tarnybą ir nustatantį su maisto saugos klausimais susijusias procedūras (1), ypač į jo 53 straipsnio 2 dalies pirmą pastraipą,

kadangi:

(1)

Reglamento (EB) Nr. 178/2002 53 straipsnyje numatyta galimybė imtis neatidėliotinų Bendrijos priemonių dėl iš trečiosios šalies importuojamo maisto ir pašarų, kad būtų apsaugota žmonių bei gyvūnų sveikata ar aplinka, kai priemonėmis, kurių imasi atskiros valstybės narės, rizikos išvengti neįmanoma.

(2)

Europos Komisijai neseniai pranešta apie didelį melamino kiekį kūdikiams skirtame piene ir kituose pieno produktuose Kinijoje. Melaminas yra tarpinis cheminis produktas, naudojamas gaminant aminodervas ir plastikus, be to, naudojamas kaip monomeras ir plastikų priedas. Didelis melamino kiekis maisto produktuose gali padaryti itin neigiamą poveikį sveikatai.

(3)

Į Bendriją neleidžiama importuoti Kinijos kilmės pieno ir pieno produktų, įskaitant pieno miltelius, tačiau gali būti, kad į Europos Sąjungos rinką pateko tam tikri sudėtiniai produktai (t. y. produktai, kurių sudėtyje yra ir perdirbto gyvūninės kilmės produkto, ir negyvūninės kilmės produkto), kurių sudėtyje yra perdirbto pieno sudedamųjų dalių.

(4)

Remiantis faktine informacija nustatyta, kad neimportuota jokių sudėtinių produktų, skirtų visų pirma kūdikių ar mažų vaikų mitybai, tačiau tam tikri tokie sudėtiniai produktai, atsižvelgiant į jų savitą sudėtį ir ypač į pieno dalį produkto sudėtyje, galėjo būti pateikti importui be sisteminės pasienio kontrolės, vadovaujantis Sprendimu 2007/275/EB dėl gyvūnų ir produktų, kurie pagal Tarybos direktyvas 91/496/EEB ir 97/78/EB turi būti patikrinti pasienio kontrolės postuose, sąrašų. Atsižvelgiant į tai, kad tokie produktai yra pagrindinis, o kartais ir vienintelis kūdikių ir mažų vaikų maisto šaltinis, tikslinga uždrausti visų tokių Kinijos kilmės produktų importą į Bendriją.

(5)

Dėl kitų sudėtinių produktų (kaip antai sausainiai ir šokoladas), kurie sudaro tik nedidelę įvairios mitybos dalį, Europos maisto saugos tarnyba (EFSA), gavusi Europos Komisijos prašymą įvertinti riziką, kurią kelia melaminas sudėtiniuose produktuose, parengė pareiškimą, kuriame padarė išvadą, kad didžiausia rizika kiltų, jei blogiausiu atveju vaikai per dieną suvalgytų daug sausainių ir šokolado, kuriuose yra didžiausia dalis pieno miltelių (nuo 16 % iki daugiau kaip 20 %), kurių užteršimas melaminu atitinka aukščiausią pieno milteliuose iš Kinijos nustatytą užteršimo melaminu lygį – tuomet veikiausiai būtų viršyta leistina melamino paros norma (LPN) (0,5 mg/kg svorio masės).

(6)

Valstybės narės, siekdamos išvengti pavojaus sveikatai, kuris gali kilti dėl melamino kiekio tokiuose sudėtiniuose produktuose, turėtų užtikrinti, kad visi sudėtiniai produktai, kurių sudėtyje yra bent 15 % Kinijos kilmės pieno produkto, prieš importuojant į Bendriją būtų sistemingai tikrinami ir kad visi tokie produktai, kurių sudėtyje yra daugiau nei 2,5 mg/kg melamino, būtų nedelsiant sunaikinti. Tai didžiausias kiekis – vadovaujantis tokiu rodikliu būtų užtikrinama aukščiausio lygio sauga. Atsargumo dėlei reikėtų patikrinti ir sudėtinius produktus, kuriuose pieno produkto kiekio neįmanoma nustatyti. Be to, valstybės narės turėtų užtikrinti, kad sudėtiniai produktai, kurie jau yra Bendrijoje, būtų atitinkamai patikrinti ir prireikus pašalinti iš rinkos. Importuojant atliekamų tyrimų ir oficialių priemonių, kurių imtasi dėl nustatytų normų reikalavimų neatitinkančių produktų, išlaidas turėtų padengti už produktus atsakingas maisto verslo operatorius.

(7)

Kad Komisija galėtų pakartotinai įvertinti šių priemonių tinkamumą, valstybės narės apie nepatenkinamus rezultatus turėtų pranešti Komisijai naudodamosi Skubaus įspėjimo apie maisto ir pašarų keliamą pavojų sistema, o apie teigiamus rezultatus – kas dvi savaitės.

(8)

Atsižvelgiant į šio klausimo skubumą, laukiant Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto posėdžio ir informavus Kinijos valdžios institucijas, tikslinga priimti šias laikinąsias apsaugos priemones, kaip numatyta Reglamento (EB) Nr. 178/2002 53 straipsnio 2 dalies pirmoje pastraipoje.

(9)

Šis sprendimas peržiūrimas laikantis Reglamento (EB) Nr. 178/2002 53 straipsnio 2 dalies antroje pastraipoje numatytos tvarkos,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

1.   Valstybės narės uždraudžia sudėtinių produktų, kurių sudėtyje yra pieno arba pieno produktų ir skirtų visų pirma kūdikių ar mažų vaikų mitybai, importą į Bendriją, kaip apibrėžta Tarybos direktyvoje 89/398/EEB dėl Kinijos kilmės arba iš Kinijos siunčiamų specialios paskirties maisto produktų.

2.   Valstybės narės atlieka visų Kinijos kilmės arba iš Kinijos siunčiamų sudėtinių produktų, kurių sudėtyje yra daugiau kaip 15 % pieno produktų, siuntų ir visų tokių sudėtinių produktų, kuriuose pieno produkto kiekio nustatyti neįmanoma, siuntų dokumentų, tapatybės ir fizinius patikrinimus, įskaitant laboratorinius tyrimus. Tokiais patikrinimais visų pirma siekiama įsitikinti, ar melamino, jei jo yra, kiekis produkte neviršija 2,5 mg/kg. Siuntos sulaikomos, kol bus gauti laboratorinių tyrimų rezultatai.

3.   Apie nepatenkinamus 2 dalyje nurodytų laboratorinių tyrimų rezultatus valstybės narės praneša naudodamosi Skubaus įspėjimo apie maisto ir pašarų keliamą pavojų sistema. Apie teigiamus rezultatus Komisijai pranešama kas dvi savaites.

4.   Valstybės narės imasi būtinų priemonių, siekdamos užtikrinti, kad 2 dalyje nurodytiems produktams, kurie jau yra pateikti rinkai, būtų taikoma atitinkamo lygio kontrolė, kurios tikslas – nustatyti melamino kiekį.

5.   Pagal 2 ir 4 dalis atlikus kontrolės tyrimus ir nustačius, kad melamino kiekis produkte yra didesnis nei 2,5 mg/kg, visi tokie produktai nedelsiant sunaikinami.

6.   Valstybės narės užtikrina, kad įgyvendinant 2 dalį patirtas išlaidas padengtų už importą atsakingas operatorius, o oficialių priemonių, kurių imtasi dėl produktų, kuriuose melamino kiekis viršija 2,5 mg/kg, išlaidas padengtų už tą produktą atsakingas maisto verslo operatorius.

2 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2008 m. rugsėjo 26 d.

Komisijos vardu

Androulla VASSILIOU

Komisijos narė


(1)  OL L 31, 2002 2 1, p. 1.