32004R0638



Oficialusis leidinys L 102 , 07/04/2004 p. 0001 - 0008


Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 638/2004

2004 m. kovo 31 d.

dėl prekybos prekėmis tarp valstybių narių Bendrijos statistinių duomenų, panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3330/91

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 285 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [1],

veikdami Sutarties 251 straipsnyje nustatyta tvarka [2],

kadangi:

(1) 1991 m. lapkričio 7 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3330/91 dėl prekybos prekėmis tarp valstybių narių statistinių duomenų [3] įvedė visiškai naują duomenų rinkimo sistemą, kuri du kartus buvo supaprastinta. Siekiant padidinti šios sistemos skaidrumą ir padaryti ją lengviau suprantama, Reglamentas (EEB) Nr. 3330/91 turi būti pakeistas šiuo reglamentu.

(2) Ši sistema turi išlikti, kadangi Bendrijos vidaus rinkos plėtros politikai ir savo specifines rinkas norinčioms analizuoti Bendrijos įmonėms vis dar yra reikalingas pakankamai išsamus statistinės informacijos lygis. Taip pat reikia greitai gauti apibendrintus duomenis, kad būtų galima analizuoti ekonominės ir pinigų sąjungos pokyčius. Valstybėms narėms reikia turėti galimybę rinkti informaciją, kuri atitinka jų specifinius poreikius.

(3) Vis dėlto prekybos prekėmis tarp valstybių narių statistinių duomenų rinkimo taisyklių formuluotes reikia taip pagerinti, kad už duomenų pateikimą atsakingoms bendrovėms, duomenis renkančioms nacionalinėms tarnyboms ir naudotojams būtų lengviau jas suprasti.

(4) Turi išlikti ribų sistema, bet supaprastinta, kad būtų patenkinti naudotojų poreikiai, o už statistinės informacijos pateikimą atsakingoms šalims, ypač mažosioms ir vidutinėms įmonėms, sumažinta reagavimo našta.

(5) Turi būti palaikoma glaudi sąsaja tarp statistinės informacijos rinkimo sistemos ir vykstant prekybai prekėmis tarp valstybių narių egzistuojančių mokesčių formalumų. Svarbiausia, ši sąsaja leidžia patikrinti surinktos informacijos kokybę.

(6) Parengtos statistinės informacijos kokybė, jos įvertinimas remiantis bendrais rodikliais ir šios srities skaidrumas yra svarbūs tikslai, kurie privalo būti reguliuojami Bendrijos lygiu.

(7) Kadangi numatytais veiksmais siekiamas tikslas, būtent sukurti bendrus teisinius pagrindus, kad būtų sistemingai gaunami prekybos prekėmis tarp valstybių narių Bendrijos statistiniai duomenys, negali būti pakankamai gerai pasiektas nacionaliniu lygiu ir gali būti geriau pasiektas Bendrijos lygiu, Bendrija, kaip nurodyta Sutarties 5 straipsnyje, gali imtis veiksmų pagal subsidiarumo principą. Pagal proporcingumo principą, kaip nustatyta tame straipsnyje, šis reglamentas nereikalauja daugiau nei reikia, kad šis tikslas būtų pasiektas.

(8) 1997 m. vasario 17 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos [4] nustato šio reglamento referencinę sistemą. Vis dėlto prekybos prekėmis statistinių duomenų srityje labai detaliam informacijos lygiui dėl konfidencialumo yra reikalingos konkrečios taisyklės.

(9) Svarbu užtikrinti vienodą šio reglamento taikymą, o tam reikia parengti Bendrijos procedūros nuostatas, kurios padėtų nustatyti atitinkamą susitarimų įgyvendinimo trukmę ir atlikti būtinus techninius pritaikymus.

(10) Šio reglamento įgyvendinimui būtinos priemonės turi būti priimtos remiantis 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimu 1999/468/EB, nustatančiu Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką [5],

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamento esmė

Šis reglamentas nustato bendrą prekybos prekėmis tarp valstybių narių Bendrijos statistinių duomenų sisteminio rinkimo sistemą.

2 straipsnis

Sąvokų apibrėžimai

Šiame reglamente taikomi tokie apibrėžimai:

(a) "prekės": bet kuris kilnojamasis turtas, įskaitant ir elektros srovę;

(b) "specifinės prekės ar judėjimai": prekės ar judėjimai, kuriems dėl jų pobūdžio reikalingos specifinės nuostatos, visų pirma pramonės įmonės, laivai ir orlaiviai, jūros produktai, į laivus ir orlaivius pristatomos prekės, abejonių keliantys kroviniai, karinės prekės, į ofšorinius įrenginius arba iš jų siunčiamos prekės, erdvėlaiviai, motorinių transporto priemonių bei orlaivių dalys ir atliekų produktai;

(c) "nacionalinės valdžios institucijos": nacionaliniai statistikos institutai ir kitos kiekvienoje valstybėje narėje už prekybos prekėmis tarp valstybių narių Bendrijos statistinių duomenų rinkimą atsakingos įstaigos;

(d) "Bendrijos prekės":

(i) prekės, įsigytos tik Bendrijos muitų teritorijoje, prie jų nepridedant prekių iš trečiųjų šalių arba iš teritorijų, kurios nėra Bendrijos muitų teritorijos dalis;

(ii) prekės iš trečiųjų šalių arba teritorijų, kurios nėra Bendrijos muitų teritorijos dalis, išleistos į laisvą apyvartą valstybėje narėje;

(iii) prekės, Bendrijos muitų teritorijoje įsigytos arba tik iš i papunktyje nurodytų prekių, arba iš prekių, nurodytų i ir ii papunkčiuose;

(e) "valstybė narė siuntėja": valstybė narė, apibrėžta kaip statistinė teritorija, iš kurios prekės išsiunčiamos į paskirties vietą kitoje valstybėje narėje;

(f) "valstybė narė gavėja": valstybė narė, apibrėžta kaip statistinė teritorija, į kurią prekės įvežamos iš kitos valstybės narės;

(g) "tarp valstybių narių natūraliai judančios prekės": iš vienos valstybės narės į kitą išsiunčiamos Bendrijos prekės, kurios, į paskirties valstybę narę vežamos tiesiai per kitą valstybę narę, sustoja tik dėl su prekių transportu susijusių priežasčių.

3 straipsnis

Taikymo sritis

1. Prie prekybos prekėmis tarp valstybių narių statistinių duomenų priskiriami prekių išsiuntimų ir gavimų duomenys.

2. Išsiuntimams priklauso šios prekės, iš valstybės narės siuntėjos vežamos į paskirties vietą kitoje valstybėje narėje:

(a) Bendrijos prekės, išskyrus prekes, kurios natūraliai juda tarp valstybių narių;

(b) prekės, kurios valstybėje narėje siuntėjoje yra laikantis laikino įvežimo perdirbti muitų tvarkos arba kurios perdirbamos laikantis muitinės kontrolės procedūros.

3. Gavimams priklauso šios prekės, kertančios valstybės narės gavėjos sieną ir pirmiau buvusios išsiųstos iš kitos valstybės narės:

(a) Bendrijos prekės, išskyrus prekes, kurios natūraliai juda tarp valstybių narių;

(b) prekės, kurios anksčiau valstybėje narėje siuntėjoje buvo laikantis laikino įvežimo perdirbti muitų tvarkos arba buvo perdirbamos laikantis muitinės kontrolės procedūros, kurios yra laikantis laikino įvežimo perdirbti muitų tvarkos arba perdirbamos laikantis muitinės kontrolės procedūros, arba yra paleidžiamos į laisvą apyvartą valstybėje narėje gavėjoje.

4. Specifinėms prekėms ar judėjimams gali būti taikomos skirtingos arba specifinės taisyklės, kurios turi būti nustatytos 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka.

5. Kai kurios prekės, kurių sąrašas sudaromas laikantis 14 straipsnio 2 dalyje nurodytos tvarkos, dėl metodologinių priežasčių į statistinius duomenis neįtraukiamos.

4 straipsnis

Statistinė teritorija

1. Valstybių narių statistinė teritorija atitinka 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92 [6], nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, 3 straipsnyje nurodytą jų muitų teritoriją.

2. Nukrypstant nuo šio straipsnio 1 dalies statistinei Vokietijos teritorijai priklauso Heligolandas (Heligoland).

5 straipsnis

Duomenų šaltiniai

1. Specifinė duomenų surinkimo sistema (toliau – Intrastato sistema) taikoma statistinės informacijos apie Bendrijos prekių, kurios muitinės ar mokesčių mokėjimo tikslais nėra reglamentuojamos vieninteliu administraciniu dokumentu, išsiuntimus ir gavimus teikimui.

2. Bent vieną kartą per mėnesį muitinė tiesiogiai teikia nacionalinėms valdžios institucijoms statistinę informaciją apie kitų prekių išsiuntimus ir gavimus.

3. Be Intrastato sistemos ar muitinės deklaracijų, specifinėms prekėms ar judėjimams gali būti naudojami ir kiti informacijos šaltiniai.

4. Kiekviena valstybė narė nustato, kokiu būdu už informacijos pateikimą atsakingos šalys pateikia Intrastato duomenis. Kad palengvintų šių šalių užduotį, Komisija (Eurostatas) ir valstybės narės skatina gerinti automatinio duomenų apdorojimo ir platesnio naudojimosi duomenų perdavimo elektroninėmis priemonėmis sąlygas.

6 straipsnis

Referencinis laikotarpis

1. Remiantis 5 straipsniu informacijos pateikimo referencinis laikotarpis yra kalendorinis mėnuo nuo prekių išsiuntimo arba gavimo.

2. Referencinis laikotarpis, atsižvelgiant į sąsają su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM) ir muitinės įsipareigojimais, gali būti pritaikytas remiantis 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka priimtomis nuostatomis.

7 straipsnis

Už informacijos pateikimą atsakingos šalys

1. Už informacijos pateikimą Intrastato sistemai yra atsakingos šios šalys:

(a) fizinis arba juridinis asmuo, valstybėje narėje siuntėjoje užregistruotas kaip PVM mokėtojas, kuris:

(i) sudaro sutartį, išskyrus transporto sutartis, leidžiančią išsiųsti [žr. 5, 6 str.] prekes, arba, jei to nepadarė,

(ii) išsiunčia prekes arba pasirūpina jų išsiuntimu, arba, jei to nepadarė,

(iii) disponuoja numatytomis išsiųsti prekėmis;

(b) fizinis arba juridinis asmuo, valstybėje narėje gavėjoje užregistruotas kaip PVM mokėtojas, kuris:

(i) sudaro sutartį, išskyrus transporto sutartis, leidžiančią pristatyti prekes, arba, jei to nepadarė,

(ii) priima pristatytas prekes arba pasirūpina jų pristatymu, arba, jei to nepadarė,

(iii) disponuoja numatytomis pristatyti prekėmis;

2. Už informacijos pateikimą atsakingos šalys gali šią užduotį perduoti trečiajai šaliai, bet dėl tokio perdavimo jokiu būdu neturi sumažėti tos šalies atsakomybė.

3. Jei kuri nors už informacijos pateikimą atsakinga šalis nevykdo savo įsipareigojimų pagal šį reglamentą, ji įpareigojama sumokėti valstybės narės nustatytas baudas.

8 straipsnis

Registrai

1. Nacionalinės valdžios institucijos sukuria ir tvarko Bendrijoje atliekamų operacijų registrą, kuriame turi būti nurodyta bent išsiunčiamų krovinių siuntėjas ir gaunamų krovinių gavėjas.

2. Kad būtų nustatytos už 7 straipsnyje nurodytos informacijos pateikimą atsakingos šalys ir patikrinta pateikta informacija, kiekvienoje valstybėje narėje atsakinga mokesčių administracija nacionalinei valdžios institucijai pateikia:

(a) bent kartą per mėnesį – fizinių ir juridinių asmenų, deklaravusių, kad tam tikrą laikotarpį tiekė prekes kitoms valstybėms narėms ar įsigijo prekių iš kitų valstybių narių, sąrašus. Sąrašuose nurodoma bendra kiekvieno fizinio ir juridinio asmens mokesčių mokėjimo tikslais deklaruota prekių vertė;

(b) savo iniciatyva ar nacionalinės valdžios institucijos prašymu bet kokią mokesčių mokėjimo tikslais pateiktą informaciją, kuri galėtų pagerinti statistikos kokybę.

Informacijos pranešimo tvarka nustatoma 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka.

Nacionalinė valdžios institucija su šia informacija elgiasi taip, kaip nustato jai taikomos mokesčių administravimo taisyklės.

3. Mokesčių administracija atkreipia PVM registruotų prekybininkų dėmesį į tai, kad jie gali tapti šalimis, atsakingomis už Intrastato reikalaujamos informacijos pateikimą.

9 straipsnis

Intrastato informacija, kurią reikia surinkti

1. Nacionalinės valdžios institucijos surenka šią informaciją:

(a) už informacijos pateikimą atsakingai šaliai, pagal 1977 m. gegužės 17 d. šeštosios Tarybos direktyvos 77/388/EEB dėl valstybių narių apyvartos mokesčių įstatymų derinimo – Bendra pridėtinės vertės mokesčio sistema: vienodas vertinimo pagrindas [7] 22 straipsnio 1 dalies c punktą (28h straipsnyje pateikta redakcija) suteiktas identifikavimo numeris;

(b) referencinis laikotarpis;

(c) srautas (gavimas, išsiuntimas);

(d) prekė, identifikuojama pagal aštuonių Kombinuotosios nomenklatūros skaitmenų kodą, kaip nustatyta 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamente (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo [8];

(e) valstybė narė partnerė;

(f) prekių vertė;

(g) prekių kiekis;

(h) sandorio pobūdis.

Priede yra pateikti e–h punktuose minimi statistinių duomenų apibrėžimai. Jei būtina, laikantis 14 straipsnio 2 dalyje nurodytos tvarkos turi būti numatyta šios informacijos, visų pirma taikomų kodų, surinkimo tvarka.

2. Valstybės narės taip pat gali rinkti papildomą informaciją, pavyzdžiui:

(a) išsamesnis nei Kombinuotojoje nomenklatūroje prekių identifikavimas;

(b) valstybėje narėje gavėjoje – prekių kilmės šalis;

(c) valstybėje narėje siuntėjoje – prekių kilmės regionas; valstybėje narėje gavėjoje – paskirties regionas;

(d) pristatymo sąlygos;

(e) vežimo būdas;

(f) statistinė procedūra.

Priede pateikti b–f punktuose nurodyti statistinių duomenų apibrėžimai. Jei būtina, remiantis 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka, turi būti numatyta šios informacijos surinkimo, ypač taikomų kodų tvarka.

10 straipsnis

Intrastato sistemos supaprastinimas

1. Kad naudotojų statistinės informacijos poreikiai būtų patenkinti ekonominės veiklos vykdytojams neuždedant per didelės naštos, valstybės narės kasmet nustato ribas, išreikštas Bendrijos vidaus prekybos metine verte, žemiau kurios šalys atleidžiamos nuo bet kokios Intrastato informacijos teikimo arba gali teikti supaprastintą informaciją.

2. Kiekviena valstybė narė nustato atskiras ribas išsiuntimams ir gavimams.

3. Nustatant ribas, žemiau kurių šalys atleidžiamos nuo Intrastato informacijos teikimo, valstybės narės užtikrina, kad į 9 straipsnio 1 dalies pirmosios pastraipos a–f punktuose nurodytą informaciją, kurią pateikia už informacijos pateikimą atsakingos šalys, būtų įtraukta bent 97 % verte išreikštos bendros atitinkamos valstybės narės prekybos.

4. Valstybės narės gali nustatyti kitokias ribas, žemiau kurių šalys gali turėti naudos iš tokio supaprastinimo:

(a) atleidimo nuo informacijos apie prekių kiekius teikimo;

(b) atleidimo nuo informacijos apie sandorio pobūdį teikimo;

(c) galimybės pranešti apie ne daugiau kaip 10 išsamių susijusių Kombinuotosios nomenklatūros subpozicijų, kurios dažniausiai naudojamos vertės ir kitų produktų pergrupavimui vadovaujantis 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka nustatytomis taisyklėmis.

Kiekviena šias ribas taikanti valstybė narė užtikrina, kad šių šalių prekyba sudarytų ne daugiau kaip 6 % visos prekybos.

5. Esant tam tikroms kokybės reikalavimus atitinkančios sąlygoms, nustatytoms 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka, valstybės narės gali supaprastinti informaciją, pateikiamą apie mažus atskirus sandorius.

6. Informacija apie valstybių narių taikomas ribas Komisijai (Eurostatui) siunčiama ne vėliau kaip tų metų, kurie eina prieš jų taikymo metus, spalio 31 d.

11 straipsnis

Statistinių duomenų konfidencialumas

Informaciją pateikusių šalių pageidavimu nacionalinės valdžios institucijos nutaria, ar statistinių duomenų rezultatai, iš kurių galima netiesiogiai nustatyti minėtą jų pateikėją (-us), turi būti kokiu nors būdu skleidžiami arba taisomi taip, kad jų sklaida nepablogintų statistinių duomenų konfidencialumo.

12 straipsnis

Duomenų perdavimas Komisijai

1. Valstybės narės mėnesinius savo prekybos prekėmis tarp valstybių narių statistinių duomenų rezultatus Komisijai (Eurostatui) perduoda ne vėliau kaip:

(a) per 40 kalendorinių dienų nuo referencinio mėnesio pabaigos – apibendrintus duomenis, kurie nustatomi 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka.

(b) per 70 kalendorinių dienų nuo referencinio mėnesio pabaigos – detalizuotus duomenis, įskaitant 9 straipsnio 1 dalies pirmosios pastraipos b–h punktuose nurodytą informaciją.

Dėl prekių vertės, tai rezultatuose turi būti nurodyta tik statistinė vertė, kaip nustatyta priede.

Valstybės narės perduoda Komisijai (Eurostatui) konfidencialius duomenis.

2. Valstybės narės perduoda Komisijai (Eurostatui) mėnesinius rezultatus, kurie aprėpia jų bendrą prekybą prekėmis, kai reikia, panaudodamos apytikrius apskaičiavimus.

3. Valstybės narės, vadovaudamosi keitimosi standartu, duomenis Komisijai (Eurostatui) perduoda elektroniniu formatu. Praktinė duomenų perdavimo procedūra nustatoma 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka.

13 straipsnis

Kokybė

1. Valstybės narės imasi visų priemonių, būtinų perduodamų duomenų kokybei pagal galiojančius kokybės rodiklius ir standartus užtikrinti.

2. Valstybės narės Komisijai (Eurostatui) pateikia metinę perduotų duomenų kokybės ataskaitą.

3. Įvertinamų duomenų kokybę užtikrinantys rodikliai ir standartai, valstybių narių teikiamų kokybės ataskaitų struktūra ir bet kokios duomenų kokybės įvertinimui bei pagerinimui būtinos priemonės nustatomos 14 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka.

14 straipsnis

Komiteto procedūra

1. Komisijai prekybos prekėmis tarp valstybių narių klausimais padeda Statistinių duomenų komitetas.

2. Darant nuorodą į šią straipsnio dalį, taikomi Sprendimo 1999/468/EB 5 ir 7 straipsniai, atsižvelgiant į minėto sprendimo 8 straipsnį.

Sprendimo 1999/468/EB 5 straipsnio 6 dalyje nustatytas laikotarpis – trys mėnesiai.

3. Komitetas patvirtina darbo tvarkos taisykles.

15 straipsnis

Panaikinimas

1. Šiuo reglamentu Reglamentas (EEB) Nr. 3330/91 yra panaikinamas.

2. Nuorodos į panaikintą reglamentą laikomos nuorodomis į šį reglamentą.

16 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 2005 m. sausio 1 d.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Strasbūre, 2004 m. kovo 31 d.

Europos Parlamento vardu

Pirmininkas

P. Cox

Tarybos vardu

Pirmininkas

D. Roche

[1] OL C 32, 2004 2 5, p. 92.

[2] 2003 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje) ir 2004 m. kovo 22 d. Tarybos sprendimas.

[3] OL L 316, 1991 11 16, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1882/2003 (OL L 284, 2003 10 31, p. 1).

[4] OL L 52, 1997 2 22, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1882/2003.

[5] OL L 184, 1997 7 17, p. 23.

[6] OL L 302, 1992 10 19, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2700/2000 (OL L 311, 2000 12 12, p. 17).

[7] OL L 145, 1977 6 13, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 2004/15/EB OL L 52, 2004 2 21, p. 61).

[8] OL L 256, 1987 9 7, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (EB) Nr. 2344/2003 (OL L 246, 2003 12 31, p. 38).

--------------------------------------------------

PRIEDAS

STATISTINIŲ DUOMENŲ APIBRĖŽIMAI

1. Valstybė narė partnerė

(a) Valstybė narė partnerė yra krovinį siunčianti valstybė narė, kai jis gaunamas. Tais atvejais, kai prekės tiesiogiai kerta sieną vežamos iš kitos valstybės narės, tai yra numanoma valstybė narė siuntėja. Tais atvejais, kai prieš patekdamos į valstybę narę gavėją prekės tranzitu yra kirtusios vienos ar daugiau valstybių narių sienas ir tose valstybėse buvo sustojusios arba buvo atliktos jų vežimui nebūdingos teisinės operacijos (pvz., pasikeitė savininkas), prekes siunčianti valstybė narė bus ta, kurioje tokie sustojimai ar operacijos įvyko paskiausiai.

(b) Išsiuntus prekes, valstybė narė partnerė yra paskirties vietos valstybė narė. Tai yra paskiausia valstybė narė, į kurią, kaip išsiuntimo metu žinoma, prekės išsiunčiamos.

2. Prekių kiekis

Prekių kiekis gali būti išreikštas dviem būdais:

(a) grynąja mase, kuri yra faktinė prekių masė, išskyrus visą pakuotę;

(b) papildomais vienetais, kurie, kaip nurodyta Kombinuotąją nomenklatūrą atnaujinusiame metiniame Komisijos reglamente, yra galimi kiekio matavimo vienetai, išskyrus grynąją masę.

3. Prekių vertė

Prekių vertė gali būti išreikšta dviem būdais:

(a) apmokestinamu kiekiu, o tai yra vertė, kuri pagal Direktyvą 77/388/EEB turi būti nustatyta apmokestinimo tikslu;

(b) statistine verte, o tai yra nacionaliniame valstybės narės pasienyje apskaičiuota vertė. Į ją įtrauktos tik šalutinės išlaidos (krovinio gabenimas, draudimas), išsiuntimo atveju patirtos kelionės išsiunčiančiosios valstybės narės teritorija dalyje, o gavimo atveju – kelionės už valstybės narės gavėjos teritorijos ribų dalyje. Išsiuntimo atveju tai yra laikoma FOB (franko laivo denis) verte, gavimo atveju – CIF (kaina, draudimas ir frachtas) verte.

4. Sandorio pobūdis

Sandorio pobūdis – tai įvairios charakteristikos (pirkimas/pardavimas, darbas pagal sutartį ir t. t.), laikomos naudingomis atskiriant vieną sandorį nuo kito.

5. Kilmės šalis

(a) Tik gavimo atveju kilmės šalis yra šalis, iš kurios prekės yra kilusios.

(b) Prekės kildinamos iš tos šalies, kurioje jos yra visiškai gaunamos arba pagaminamos.

(c) Prekės, kurių gamybos procesas vyko ne vienoje šalyje, laikomos kilusiomis iš tos šalies, kurioje jos buvo paskiausiai ir daugiausia ekonomiškai pagrįstai perdirbtos arba kurios specialiai įrengtoje bendrovėje atlikus darbą buvo pagamintas naujas produktas, arba kurioje tai buvo svarbus gamybos etapas.

6. Kilmės ar paskirties regionas

(a) Kilmės regionas išsiunčiant prekes yra valstybės narės siuntėjos regionas, kuriame prekės buvo pagamintos arba sumontuotos, surinktos, perdirbtos, suremontuotos arba jos buvo aptarnautos[prižiūrimos?]; kilmės regionu nelaikomas regionas, iš kurio prekės buvo išsiųstos, ir nelaikomas regionas, kuriame vyko komerciniai procesai.

(b) Paskirties regionas gavus prekes yra valstybės narės gavėjos regionas, kuriame prekės bus naudojamos arba montuojamos, surenkamos, perdirbamos, remontuojamos arba bus aptarnaujamos; paskirties regionu nelaikomas regionas, į kurį prekės turi būti išsiųstos, ir nelaikomas regionas, kuriame turi vykti komerciniai procesai.

7. Pristatymo sąlygos

Pristatymo sąlygos yra tos pardavimo sutarties sąlygos, kurios atitinkamai nustato pardavėjo ir pirkėjo įsipareigojimus pagal Tarptautinių prekybos rūmų tarptautines prekybos sąlygas (CIF, FOB ir t. t.).

8. Transporto rūšis

Transporto rūšis nustatoma pagal veikiančias transporto priemones, kuriomis naudojantis siuntimo atveju manoma prekes išvežti iš valstybės narės siuntėjos statistinės teritorijos, ir pagal veikiančias transporto priemones, kuriomis naudojantis, gavimo atveju manoma, kad prekės buvo įvežtos į valstybės narės gavėjos statistinę teritoriją.

9. Statistinė procedūra

Statistinė procedūra – tai įvairios charakteristikos, kurios laikomos naudingomis statistikos tikslais atskiriant įvairius gavimo/išsiuntimo būdus.

--------------------------------------------------