31974L0152



Oficialusis leidinys L 084 , 28/03/1974 p. 0033 - 0035
specialusis leidimas suomių kalba: skyrius 13 tomas 3 p. 0250
specialusis leidimas graikų k.: skyrius 13 tomas 2 p. 0234
specialusis leidimas švedų kalba: skyrius 13 tomas 3 p. 0250
specialusis leidimas ispanų kalba: skyrius 13 tomas 3 p. 0206
specialusis leidimas portugalų kalba skyrius 13 tomas 3 p. 0206


Tarybos direktyva

1974 m. kovo 4 d.

dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių ratinių žemės ūkio ir miškų ūkio traktorių didžiausią projektinį greitį ir jų krovininius kėbulus, suderinimo

(74/152/EEB)

EUROPOS BENDRIJŲ TARYBA,

atsižvelgdama į Europos ekonominės bendrijos steigimo sutartį ir ypač į jos 100 straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę [1],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

kadangi techniniai reikalavimai, kuriuos traktoriai privalo atitikti pagal nacionalinius įstatymus, susiję, inter alia, su didžiausiu projektiniu greičiu ir krovininiais kėbulais;

kadangi šie reikalavimai pavienėse valstybėse narėse skiriasi; kadangi dėl to būtina, kad visos valstybės narės nustatytų vienodus reikalavimus, arba papildydamos jose galiojančias taisykles, arba pakeisdamos jas naujomis, visų pirma siekiant sudaryti galimybę, kad EEB tipo patvirtinimo tvarka, apie kurią kalbama 1974 m. kovo 4 d Tarybos direktyvoje [3] dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių ratinių žemės ūkio ir miškų ūkio traktorių tipo patvirtinimą, suderinimo, galėtų būti taikoma kiekvienam traktoriaus tipui,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

1. "Žemės ūkio ir miškų ūkio traktorius" – tai bet kokia ne mažiau kaip dviejų ašių motorinė ratinė arba vikšrinė transporto priemonė, kurios pagrindinė paskirtis yra teikti traukos jėgą ir kuri specialiai suprojektuota vilkti, stumti, vežti arba varyti žemės ūkyje ir miškų ūkyje naudojamus tam tikrus padargus, mašinas arba priekabas. Traktorius gali būti pritaikytas kroviniams ir keleiviams vežti.

2. Ši direktyva taikoma tik šio straipsnio 1 dalyje apibrėžtiems dviejų ašių traktoriams su pneumatinėmis padangomis, kurių didžiausias projektinis greitis yra ne mažesnis kaip 6 km/h ir ne didesnis kaip 25 km/h.

2 straipsnis

Jokia valstybė narė negali atsisakyti suteikti traktoriui EEB tipo patvirtinimą arba nacionalinį tipo patvirtinimą dėl priežasčių, susijusių su didžiausiu projektiniu greičiu arba su krovininiais kėbulais, jeigu jie atitinka priede nustatytus reikalavimus.

3 straipsnis

Jokia valstybė narė negali atsisakyti įregistruoti arba uždrausti parduoti, pradėti eksploatuoti arba naudoti traktorius dėl priežasčių, susijusių su didžiausiu projektiniu greičiu arba krovininiais kėbulais, jeigu jie atitinka priede nustatytus reikalavimus.

4 straipsnis

1. Jokia valstybė narė negali uždrausti montuoti krovininių kėbulų arba reikalauti, kad traktoriams būtų sumontuotas vienas ar keletas tokių kėbulų.

2. Jokia valstybė narė negali uždrausti šiuose kėbuluose vežti produktų, kuriuos ji leidžia vežti priekabomis, naudojamomis žemės ūkio ir miškų ūkio poreikiams; laikantis gamintojo nustatytų apribojimų, leidžiama vežti tokį didžiausią krovinį, kurio masė būtų bent 80 % eksploatuoti parengto traktoriaus masės.

5 straipsnis

Pakeitimai, būtini priedo reikalavimus derinant su technikos pažanga, priimami laikantis Tarybos direktyvos dėl ratinių žemės ūkio ir miškų ūkio traktorių tipo patvirtinimo 13 straipsnyje nustatytos tvarkos.

6 straipsnis

1. Valstybės narės patvirtina nuostatas, kurios, įsigaliojusios per 18 mėnesių nuo pranešimo apie šią direktyvą dienos, įgyvendina šią direktyvą, ir apie tai nedelsdamos praneša Komisijai.

2. Valstybės narės užtikrina, kad pagrindinių nacionalinės teisės nuostatų, kurias jos priima šios direktyvos taikymo srityje, tekstai būtų perduoti Komisijai.

7 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 1974 m. kovo 4 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

W. Scheel

[1] OL 28, 1967 2 17, p. 462/67.

[2] OL 42, 1967 3 7, p. 620/67.

[3] OL L 84, 1974 3 28, p. 10.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

1. DIDŽIAUSIAS PROJEKTINIS GREITIS

1.1. Atliekant tipo tvirtinimo bandymus vidutinis greitis matuojamas tiesiame kelyje, kuriuo, pradėjęs riedėti ne iš vietos, traktorius važiuoja abiem kryptimis. Kelio danga yra standi, plokščio paviršiaus ir ne trumpesnė kaip 100 m; tačiau kelyje gali būti ne didesnių kaip 1,5 % nuolydžių.

1.2. Atliekant bandymą traktorius yra be krovinio, parengtas eksploatuoti, be balasto svarmenų arba be specialios įrangos, o slėgis padangose, kai traktorius važiuoja keliu, atitinka nurodytąjį.

1.3. Bandymui atlikti traktoriui montuojamos didžiausių matmenų, kokius yra nurodęs traktoriaus gamintojas, naujos padangos.

1.4. Atliekant bandymą pavaros perdavimo skaičius yra toks, kad traktorius važiuotų didžiausiu greičiu, o degalų tiekimo sklendė atidaroma iki galo.

1.5. Kad būtų atsižvelgta į įvairias neišvengiamas klaidas, visų pirma atsirandančias dėl matavimo metodo ir dėl variklio, kai jis iš dalies apkrautas, sūkių skaičiaus didėjimo, atliekant tipo tvirtinimo bandymą priimtinas rezultatas, kuris būtų 10 % didesnis už rezultatą, gautą traktoriui važiuojant 25 km/h greičiu.

1.6. Kad institucijos, kurioms suteikti įgaliojimai tvirtinti traktorių tipus, galėtų apskaičiuoti didžiausią teorinį traktorių greitį, gamintojas nurodo perdavimo skaičių, kuriuo šios institucijos galėtų vadovautis, faktinį varančiųjų ratų riedėjimą į priekį, atitinkantį vieną visą ratų apsisukimą, variklio sūkių per minutę skaičių jam veikiant didžiausia galia, kai degalų tiekimo sklendė atidaryta iki galo ir kai variklio sūkių skaičiaus reguliatorius nustatytas taip, kaip yra nurodęs gamintojas.

2. KROVININIAI KĖBULAI

2.1. Krovininio kėbulo sunkio centras yra tarp ašių.

2.2. Krovinio kėbulo matmenys tokie, kad:

- ilgis ne daugiau kaip 1,4 karto viršytų priekinių arba užpakalinių traktoriaus ratų tarpvėžę, imama platesnė ratų tarpvėžė,

- plotis neviršytų traktoriaus didžiausio bendro pločio be įrangos.

2.3. Vidurinės išilginės traktoriaus plokštumos atžvilgiu krovininis kėbulas montuojamas simetriškai.

2.4. Atstumas nuo grunto paviršiaus iki krovininio kėbulo ne didesnis kaip 150 cm.

2.5. Krovininio kėbulo tipas ir kėbulo tvirtinimo būdas yra tokie, kad gabenant įprastą krovinį vairuotojo regėjimo laukas nebūtų ribojamas, o įvairūs papildomi apšvietimo ir šviesos signalų įtaisai galėtų būti tinkamai naudojami.

2.6. Krovininis kėbulas – tai nuimamas kėbulas; prie traktoriaus jis tvirtinamas taip, kad būtų išvengta kėbulo savaiminio atsikabinimo nuo traktoriaus pavojaus.

--------------------------------------------------