02021D0788 — LT — 22.03.2022 — 001.001


Šis tekstas yra skirtas tik informacijai ir teisinės galios neturi. Europos Sąjungos institucijos nėra teisiškai atsakingos už jo turinį. Autentiškos atitinkamų teisės aktų, įskaitant jų preambules, versijos skelbiamos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir pateikiamos svetainėje „EUR-Lex“. Oficialūs tekstai tiesiogiai prieinami naudojantis šiame dokumente pateikiamomis nuorodomis

►B

KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS (ES) 2021/788

2021 m. gegužės 12 d.

kuriuo nustatomos tam tikrų rūšių gyvūnų užsikrėtimo SARS-CoV-2 infekcija atvejų stebėsenos ir pranešimo apie juos taisyklės

(pranešta dokumentu Nr. C(2021) 3293)

(Tekstas svarbus EEE)

(OL L 173 2021.5.17, p. 6)

Iš dalies keičiamas:

 

 

Oficialusis leidinys

  Nr.

puslapis

data

►M1

KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS (ES) 2022/460 2022 m. kovo 4 d.

  L 93

191

22.3.2022




▼B

KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS (ES) 2021/788

2021 m. gegužės 12 d.

kuriuo nustatomos tam tikrų rūšių gyvūnų užsikrėtimo SARS-CoV-2 infekcija atvejų stebėsenos ir pranešimo apie juos taisyklės

(pranešta dokumentu Nr. C(2021) 3293)

(Tekstas svarbus EEE)



1 straipsnis

Dalykas ir taikymo sritis

Šiame sprendime nustatomos išsamios suderintos valstybių narių atliekamos tam tikrų gyvūnų užsikrėtimo SARS-CoV-2 infekcija atvejų stebėsenos ir pranešimo apie juos taisyklės.

Ši stebėsena ir ataskaitų teikimas apima SARS-CoV-2 infekcijos protrūkius I priede išvardytų nelaisvėje auginamų ir laukinių gyvūnų rūšių (toliau – gyvūnai) populiacijose ir apima visą valstybių narių teritoriją.

2 straipsnis

Imties sudarymo sistema stebėsenos tikslais

Valstybės narės imasi būtinų priemonių užtikrinti, kad kompetentingos institucijos imtųsi tinkamų priemonių, skirtų:

a) 

ūkiuose, kuriuose ciklo pradžioje yra daugiau 500 suaugusių veislinių gyvūnų, laikomų gyvūnų imties sudarymui ir tyrimui dėl SARS-CoV-2 infekcijos pagal II priede nustatytą imties planą;

b) 

nelaisvėje auginamų ir laukinių gyvūnų imties sudarymui ir tyrimui dėl SARS-CoV-2 infekcijos pagal III priede nustatytą imties planą.

3 straipsnis

Viruso evoliucijos stebėsena

1.  
Jei gyvūnų populiacijoje nustatomas SARS-CoV-2 virusas, valstybės narės užtikrina, kad oficialiosios laboratorijos atliktų kiekvieno protrūkio numanomo pirmojo atvejo filogenetinę analizę virusui charakterizuoti.
2.  
Valstybės narės užtikrina, kad pagal 1 dalį iš gyvūnų išskirti virusai būtų filogenetiškai palyginti su jau žinomomis sekomis, o tokių tyrimų rezultatai būtų perduoti Komisijai pagal 4 straipsnį.

4 straipsnis

Ataskaitų teikimas

1.  
Valstybės narės per tris dienas nuo pirmojo patvirtinimo savo teritorijoje apie gyvūnų užsikrėtimą SARS-CoV-2 virusu pateikia Komisijai ataskaitą.
2.  

Valstybės narės pateikia tolesnių veiksmų ataskaitą:

a) 

kas savaitę, jeigu po pirmo 1 dalyje nurodyto patvirtinimo kyla naujų gyvūnų užkrėtimo SARS-CoV-2 infekcija protrūkių;

b) 

kai pateikiama aktuali naujausia informacija apie ligos epidemiologiją ir jos zoonotinius padarinius.

3.  
1 ir 2 dalyse nurodytose ataskaitose dėl kiekvieno gyvūnų užkrėtimo SARS-CoV-2 infekcija protrūkio pateikiama IV priede nustatyta informacija.
4.  
Atitinkamais atvejais valstybės narės kas mėnesį pateikia Komisijai ataskaitą dėl filogenetinės analizės rezultatų ir 3 straipsnyje nurodytų tyrimų rezultatų.
5.  
1 ir 2 dalyse nurodytos ataskaitos perduodamos elektronine forma, kurią nustato Komisija Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatiniame komitete.

5 straipsnis

Komisijos teikiama informacija

1.  
Komisija informuoja valstybes nares Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatiniame komitete apie valstybių narių pagal 4 straipsnį pateiktas ataskaitas.
2.  
Komisija savo interneto svetainėje tik kaip informaciją skelbia atnaujintą valstybių narių pagal 4 straipsnį pateiktose ataskaitose pateiktos informacijos santrauką.

6 straipsnis

Šis sprendimas taikomas iki ►M1  2023 m. kovo 31 d. ◄

7 straipsnis

Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2020/2183 panaikinamas.

8 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.




I PRIEDAS

Gyvūnų rūšių, dėl kurių vykdoma stebėsena ir teikiamos ataskaitos, sąrašas

1. 

Audinės (Neovison vison) ir visi kiti Mustelidae šeimos gyvūnai;

2. 

Usūriniai šunys (Nycteroides procynides).




II PRIEDAS

Ūkiuose, kuriuose ciklo pradžioje yra daugiau kaip 500 suaugusių veislinių gyvūnų, laikomų gyvūnų imties sudarymas ir tyrimai dėl SARS-CoV-2

Kompetentinga institucija turi užtikrinti, kad būtų laikomasi vieno iš šių imties planų:

1 SKIRSNIS

Numatytasis imties planas

a) 

Tikslinė populiacija: kiekviename ūkyje, kuriame laikomi gyvūnai, ėminiai imami iš kiekvieno nugaišusio ir sergančio gyvūno iš kiekvieno epizootinio vieneto tol, kol pasiekiama numatyto dydžio imtis; jei nugaišusių ar sergančių gyvūnų nėra, ėminiai taip pat imami iš atsitiktinių gyvų gyvūnų, kad būtų pasiekta numatyta imtis.

b) 

Ėminių ėmimo dažnis: ėminiai imami kas savaitę.

c) 

Ėminių matrica: imami tepinėliai iš gyvų ar nugaišusių gyvūnų ryklės.

d) 

Diagnostiniai tyrimai: tyrimai atliekami SARS-CoV-2 viruso genomui nustatyti.

e) 

Numatomas paplitimas numatytam imties dydžiui nustatyti: kiekvienam ūkyje imties dydis grindžiamas 5 proc. paplitimu esant 95 proc. pasikliovimo lygiui.

2 SKIRSNIS

Pirmas alternatyvus imties planas

Remdamosi teigiama kompetentingos institucijos atlikto rizikos vertimo, kuriame alternatyvių imties sudarymo metodikų jautrumas laikomas lygiaverčiu 1 skirsnio c punkte nurodytiems tepinėliams iš ryklės, išvada ir tuo, kad esama rizikos mažinimo priemonių, susijusių su SARS-CoV-2 pasireiškimu tikslinėje populiacijoje ūkyje, valstybės narės gali nuspręsti vietoje 1 skirsnyje nustatyto numatytojo imties plano vadovautis šiuo alternatyviu imties planu:

a) 

Tikslinė populiacija: kiekviename ūkyje, kuriame laikomi gyvūnai, ėminiai imami iš kiekvieno nugaišusio ir sergančio gyvūno, kai jie nustatomi, iš kiekvieno epizootinio vieneto tol, kol pasiekiama numatyto dydžio imtis; jei nugaišusių ar sergančių gyvūnų nėra, ėminiai taip pat imami iš atsitiktinių gyvų gyvūnų, kad būtų pasiekta numatyta imtis.

b) 

Ėminių ėmimo dažnis: ėminiai imami kas dvi savaites.

c) 

Ėminių matrica: imami tepinėliai iš nugaišusių gyvūnų ryklės; iš gyvų gyvūnų imami tepinėliai arba iš ryklės, arba junginės, arba seilių tepinėliai, arba tokių tepinėlių derinys; be to, tepinėlių matrica gali būti papildyta kitu būdu – naudojant elektroninius oro ėminių ėmiklius iš visų gyvūnų tiesiogiai surenkamas iškvėptas oras.

d) 

Diagnostiniai tyrimai: tyrimai atliekami SARS-CoV-2 viruso genomui nustatyti.

e) 

Numatomas paplitimas numatytam imties dydžiui nustatyti: kiekvienam ūkyje imties dydis grindžiamas 20 proc. paplitimu esant 95 proc. pasikliovimo lygiui.

3 SKIRSNIS

Antras alternatyvus imties planas

Jei kompetentingos institucijos atlikto rizikos vertinimo išvada yra teigiama ir rizikos vertinimas apima ūkio darbuotojų imties sudarymo ir tyrimo dėl SARS-CoV-2 rezultatą, taip pat esama rizikos mažinimo priemonių, susijusių su SARS-CoV-2 pasireiškimu tikslinėje populiacijoje ūkyje, valstybės narės gali nuspręsti vadovautis vien tik III priede numatytu imties planu gyvūnams stebėti.




III PRIEDAS

Imties planas nelaisvėje laikomiems arba laukiniams gyvūnams stebėti

Kompetentinga institucija užtikrina, kad būtų vadovaujamasi 1 ir 2 skirsniuose nustatytais imties planais.

1 SKIRSNIS

Stebėsena gyvūnus laikančiuose ūkiuose

1. Imties sudarymo tikslinės populiacijos yra šios:

a) 

Kiekviename gyvūnus laikančiame ūkyje, kuriame yra padidėjęs gaištamumas, palyginti su to konkretaus gamybos laikotarpio baziniu gaištamumu, arba gyvūnai turi su SARS-CoV-2 susijusių klinikinių požymių: kiekvienas nugaišęs gyvūnas arba gyvūnai, turintys su SARS-CoV-2 susijusių klinikinių požymių, iš kiekvieno epizootinio vieneto, kol pasiekiama numatyto dydžio imtis.

b) 

Kiekviename gyvūnus laikančiame ūkyje, jei kompetentingai institucijai pranešta, kad nustatyta to ūkio darbuotojų ar jų šeimos narių užsikrėtimo SARS-CoV-2 atvejų: kiekvienas nugaišęs gyvūnas arba gyvūnai, turintys su SARS-CoV-2 susijusių klinikinių požymių, iš kiekvieno epizootinio vieneto, kol pasiekiama numatyto dydžio imtis.

2. Ėminių ėmimo dažnis: ėminiai imami kiekvieną kartą, kai nustatomas įtariamas SARS-CoV-2 užsikrėtęs gyvūnas, kaip nurodyta 1 punkte nurodytoje tikslinėje populiacijoje.

3. Ėminių matrica: imami tepinėliai iš 1 punkte nurodytų nugaišusių ar gyvų gyvūnų ryklės.

4. Diagnostiniai tyrimai: tyrimai atliekami SARS-CoV-2 viruso genomui nustatyti.

5. Numatomas paplitimas numatytam imties dydžiui nustatyti tikslinėje populiacijoje, nurodytoje:

i) 

1 punkto a papunktyje: kiekvienam ūkyje imties dydis grindžiamas 50 proc. paplitimu esant 95 proc. pasikliovimo lygiui;

ii) 

1 punkto b papunktyje: kiekvienam ūkyje imties dydis grindžiamas 5 proc. paplitimu esant 95 proc. pasikliovimo lygiui.

2 SKIRSNIS

Visų kitų nelaisvėje laikomų ar laukinių gyvūnų stebėsena

1. Visų kitų nelaisvėje laikomų ar laukinių gyvūnų, išskyrus ūkiuose laikomus gyvūnus, tikslinės populiacijos imčiai sudaryti: įtariami SARS-CoV-2 užsikrėtę gyvūnai, kurie nugaišo ar rasti nugaišę, arba gyvūnai, turintys su SARS-CoV-2 susijusių klinikinių požymių.

2. Ėminių ėmimo dažnis: ėminiai imami kiekvieną kartą, kai nustatomas įtariamas SARS-CoV-2 užsikrėtęs gyvūnas, kaip nurodyta 1 punkte nurodytoje tikslinėje populiacijoje.

3. Ėminių matrica: imami tepinėliai iš 1 punkte nurodytų nugaišusių ar gyvų gyvūnų ryklės.

4. Diagnostiniai tyrimai: tyrimai atliekami SARS-CoV-2 viruso genomui nustatyti.

5. Numatomas paplitimas numatytam imties dydžiui nustatyti: ėminiai imamai iš visų gyvūnų, apie kuriuos pranešta, kad jie nugaišo ar rasti nugaišę, arba gyvūnai, turintys su SARS-CoV-2 susijusių klinikinių požymių; jei toje pačioje vietoje rasti daugiau kaip 5 nugaišę gyvūnai arba manoma, kad jie priklauso tam pačiam epizootiniam vienetui, imtis yra ne didesnė kaip 5 atsitiktinai atrinkti gyvūnai.




IV PRIEDAS

Informacija, kuri turi būti pateikta 4 straipsnyje nurodytose ataskaitose, susijusiose su SARS-CoV-2 infekcijos protrūkiais gyvūnų populiacijoje („ligai imlios rūšys“)

1. 

Ataskaitos data.

2. 

Valstybė narė.

3. 

Ataskaitos rūšis (pirmoji patvirtinimo ataskaita / savaitinė tolesnių veiksmų ataskaita).

4. 

Į ataskaitą įtrauktas bendras protrūkių skaičius valstybėje narėje.

5. 

Dėl kiekvieno protrūkio pateikite šią informaciją:

a) 

kiekvieno protrūkio valstybėje narėje serijos numeris;

b) 

ūkio arba kitos vietos, kurioje gyvūnai buvo laikomi ar gyveno, regionas ir apytikslė geografinė padėtis;

c) 

įtarimo data;

d) 

patvirtinimo data;

e) 

diagnostikos metodas (-ai);

f) 

viruso patekimo į ūkį ar vietą nustatymo data;

g) 

galimas viruso šaltinis;

h) 

kontrolės priemonės, kurių imtasi (išsami informacija ( 1 ));

i) 

ligai imlių gyvūnų skaičius ūkyje arba vietoje (pagal ligai imlias rūšis);

j) 

klinikiniu požiūriu ar subkliniškai paveiktų gyvūnų skaičius ūkyje arba vietoje (pagal ligai imlias rūšis; jeigu nėra tikslaus skaičiaus, turi būti pateiktas įvertis);

k) 

sergamumas: klinikiniu požiūriu paveiktų (ligai imlių rūšių) gyvūnų, kurių ligos požymiai panašūs į COVID-19, skaičius ūkyje arba vietoje, palyginti su ligai imlių gyvūnų skaičiumi, pateikiant klinikinių požymių santrauką (jei tikslių duomenų nėra, turi būti pateiktas įvertis);

l) 

gaištamumas: ūkyje arba vietoje nugaišusių (ligai imlių rūšių) gyvūnų skaičius (jei tikslių duomenų nėra, turi būti pateiktas įvertis).

6. 

Molekulinės epidemiologijos duomenys, reikšmingos mutacijos.

7. 

Atitinkamais atvejais, ne asmens epidemiologiniai duomenys apie žmonių susirgimų atvejus valstybėje narėje, tiesiogiai susijusius su 4 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytais gyvūnų susirgimų protrūkiais.

8. 

Kita susijusi informacija.



( 1 ) Judėjimo kontrolės valstybės narės viduje; priežiūra karantino ar apsaugos zonoje; atsekamumas; karantinas; oficialus skerdenų, šalutinių produktų ir atliekų šalinimas; likvidavimas; gamtinių rezervuarų kontrolė; skirstymas į zonas, dezinfekcija; leidžiama gyvūnų vakcinacija (jei yra vakcina); paveiktų gyvūnų negydymas ir kitos tinkamos priemonės.