2023 7 17   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 252/33


2023 m. gegužės 15 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Komisija / Maltos Respublika

(Byla C-304/23)

(2023/C 252/37)

Proceso kalba: anglų

Šalys

Ieškovė: Europos Komisija, atstovaujama E. Sanfrutos Cano ir C. Schembri

Atsakovė: Maltos Respublika

Ieškovės reikalavimai

Pripažinti, kad nesiėmusi būtinų priemonių užtikrinti, kad Maltos pietinėje ir Maltos šiaurinėje aglomeracijose miesto nuotekos, patenkančios į nuotekų surinkimo sistemas, prieš išleidžiant jas į aplinką būtų valomos antriniu arba lygiaverčiu būdu, Maltos Respublika neįvykdė įsipareigojimų pagal Direktyvos 91/271/EEB (1) dėl miesto nuotekų valymo (toliau – Direktyva) 4 ir 10 straipsnius.

Pripažinti, kad nesiėmusi būtinų priemonių užtikrinti, kad Maltos šiaurinėje aglomeracijoje į nuotekų surinkimo sistemas patenkančios miesto nuotekos, prieš jas išleidžiant į jautrias teritorijas ar jautrių teritorijų baseinus, būtų valomos griežčiau nei nurodyta 4 straipsnyje, Maltos Respublika neįvykdė įsipareigojimų pagal šios direktyvos 5 straipsnį.

Pripažinti, kad neatlikdama Maltos pietinės ir Maltos šiaurinės aglomeracijų miesto nuotekų išleidimo stebėsenos, siekiant patikrinti, ar laikomasi I priedo B dalies reikalavimų pagal I priedo D dalyje nustatytas kontrolės procedūras, Maltos Respublika neįvykdė įsipareigojimų pagal šios direktyvos 15 straipsnį ir I priedo B ir D dalis, ir

priteisti iš Maltos Respublikos bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Terminas perkelti direktyvą Maltos šiaurinei ir pietinei aglomeracijoms baigėsi atitinkamai 2006 m. spalio 31 d. ir 2007 m. kovo 31 d.

Direktyvos 4 straipsnio 1 dalyje reikalaujama, kad valstybės narės užtikrintų, kad į nuotėkų surinkimo sistemas patenkančioms miesto nuotėkoms, prieš jas išleidžiant į vandens telkinius, būtų taikomas antrinis arba jam prilygstantis valymas. Komisija teigia, kad pietinė ir šiaurinė Maltos aglomeracijos neatitinka šios nuostatos reikalavimų iš esmės todėl, kad abiejų aglomeracijų valymo įrenginių pajėgumų vis dar nepakanka, kad būtų galima išvalyti nurodytą apkrovą.

Komisija taip pat teigia, kad Maltos Respublikos padarytas Direktyvos 4 straipsnio pažeidimas neišvengiamai reiškia tos pačios direktyvos 10 straipsnio pažeidimą, nes aglomeracijos, kurios negali pasiekti tinkamo miesto nuotekų valymo lygio pagal 4 straipsnį, a fortiori negali užtikrinti pakankamo efektyvumo esant skirtingoms vietos klimato sąlygoms.

Dėl Maltos šiaurinės aglomeracijos Komisija papildomai nurodo, kad buvo pažeistas direktyvos 5 straipsnis. Šios aglomeracijos valymo įrenginiai išleidžia nuotekas į teritorijas, kurias Maltos valdžios institucijos 2005 m. balandžio 22 d. pripažino jautriomis azoto poveikiui, todėl Maltos Respublika turėjo laikytis 5 straipsnio ir iki 2012 m. balandžio 22 d. (t. y. per septynerius metus nuo jautrios teritorijos nustatymo) taikyti griežtesnius valymo reikalavimus. Atsižvelgdama į tai, kad, kaip aprašyta pirmiau, valymo įrenginių pajėgumai yra nepakankami, o tai reiškia, kad dalis susidariusios apkrovos išleidžiama be jokio valymo, Komisija teigia, kad 5 straipsnis pažeidžiamas ir šios aglomeracijos atžvilgiu.

Galiausiai Komisija mano, kad tiek pietinė, tiek šiaurinė Maltos aglomeracijos neatitinka direktyvos 15 straipsnio reikalavimų, nes direktyvos 4 ir 5 straipsnių pažeidimas neišvengiamai reiškia, kad išleidžiamų nuotekų atitiktis nėra kontroliuojama pagal direktyvos I priedo B ir D punktus, todėl pažeidžiamas 15 straipsnis.


(1)  1991 m. gegužės 21 d. Tarybos direktyva dėl miesto nuotėkų valymo (OL L 135, 1991, p. 40; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 15 sk., 2 t., p. 26).