TEISINGUMO TEISMO (aštuntoji kolegija) NUTARTIS

2023 m. spalio 5 d. ( *1 )

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Teisingumo Teismo procedūros reglamento 99 straipsnis – Pagrįstų abejonių visiškai nekeliantis atsakymas – Energija – Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo sistema – Reglamentas (ES) 2017/1369 – 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktas – Gaminio tiekėjų ir prekiautojų pareiga vaizdinėje reklamoje nurodyti šio gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą – Tiesioginis šios pareigos taikymas – Diskrecija, kurią turi šie tiekėjai ir prekiautojai, kad įvykdytų šią pareigą, kai remiantis šiuo reglamentu nepriimta deleguotojo akto“

Byloje C‑761/22

dėl Landgericht Bochum (Bochumo apygardos teismas, Vokietija) 2022 m. lapkričio 23 d. nutartimi, kurią Teisingumo Teismas gavo 2022 m. gruodžio 15 d., pagal SESV 267 straipsnį pateikto prašymo priimti prejudicinį sprendimą byloje

Verband Wirtschaft im Wettbewerb Verein für Lauterkeit in Handel und Industrie eV

prieš

Roller GmbH & Co. KG

TEISINGUMO TEISMAS (aštuntoji kolegija),

kurį sudaro kolegijos pirmininkas M. Safjan (pranešėjas), teisėjai N. Piçarra ir M. Gavalec,

generalinė advokatė T. Ćapeta,

kancleris A. Calot Escobar,

atsižvelgęs į tai, kad išklausius generalinę advokatę nuspręsta priimti sprendimą motyvuota nutartimi pagal Teisingumo Teismo procedūros reglamento 99 straipsnį,

priima šią

Nutartį

1

Prašymas priimti prejudicinį sprendimą pateiktas dėl 2017 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/1369, kuriuo nustatoma energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo sistema ir panaikinama Direktyva 2010/30/ES (OL L 198, 2017, p. 1), 6 straipsnio pirmos pastraipos a punkto išaiškinimo.

2

Šis prašymas pateiktas nagrinėjant Verband Wirtschaft im Wettbewerb Verein für Lauterkeit in Handel und Industrie eV ir Roller GmbH & Co. KG ginčą dėl reikalavimo, kad pastaroji nutrauktų buitinių orkaičių ir gartraukių reklamą, kurioje nenurodomas energijos vartojimo efektyvumo klasių, nurodytų atitinkamos gaminių grupės etiketėje, intervalas.

Teisinis pagrindas

Sąjungos teisė

Direktyva 2010/30/ES

3

2010 m. gegužės 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2010/30/ES dėl su energija susijusių gaminių suvartojamos energijos ir kitų išteklių nurodymo ženklinant gaminį ir apie jį pateikiant standartinę informaciją (OL L 153, 2010, p. 1) 5 ir 8 konstatuojamosiose dalyse buvo nurodyta:

„(5)

Tikslios, svarbios ir lygintinos informacijos apie su energija susijusių gaminių konkretų energijos suvartojimą teikimas turėtų daryti įtaką galutiniams naudotojams pasirenkant gaminius, kurie suvartoja arba kuriuos naudojant netiesiogiai suvartojama mažiau energijos ir kitų svarbių išteklių, ir tuo pačiu skatinti gamintojus imtis veiksmų, kad jų gaminiai suvartotų mažiau energijos ir kitų svarbių išteklių. Be to, taip netiesiogiai turėtų būti skatinamas šių gaminių efektyvus naudojimas siekiant ES [Europos Sąjungos] tikslo 20 % sumažinti energijos vartojimą. Neturint šios informacijos, vien tik rinkos veiksniais nebus skatinamas šių gaminių racionalus energijos ir kitų svarbių išteklių naudojimas.

<…>

(8)

Informacija daro labai didelę įtaką rinkos veiksniams, ir todėl būtina įvesti to paties tipo gaminių vienodą ženklinimą, kad potencialūs pirkėjai gautų papildomą standartizuotą informaciją apie šių gaminių su energija susijusias išlaidas ir kitų svarbių išteklių naudojimą, ir būtų imamasi priemonių užtikrinti, kad potencialūs galutiniai naudotojai, nematantys demonstruojamo gaminio ir negalintys matyti etiketės, taip pat gautų šią informaciją. Kad būtų veiksminga ir sėkminga, etiketė turėtų būti lengvai suprantama galutiniams naudotojams, paprasta ir glausta. Dėl to esamas etiketės formatas turėtų būti išsaugotas kaip pagrindas informuoti galutinius naudotojus apie gaminių energijos vartojimo efektyvumą. Informacija apie gaminių suvartojamą energiją ir kita informacija turi būti nustatyta pagal vienodus standartus ir vienodais metodais.“

4

Šios direktyvos 10 straipsnyje buvo numatyta:

„1.   Kiekvienam gaminio tipui pagal šį straipsnį [Europos] Komisija deleguotuose deleguotuos[iuose] teisės aktuose pagal 11, 12, 13 straipsnius nustato išsamią informaciją, susijusią su etiketėmis ir vardinių parametrų lentelėmis.

<…>“

Deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 65/2014

5

2013 m. spalio 1 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 65/2014, kuriuo papildoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/30/ES nustatant buitinių orkaičių ir gartraukių ženklinimo energijos vartojimo efektyvumo etikete reikalavimus (OL L 29, 2014, p. 1), kaip matyti iš jo antros nurodomosios dalies, buvo priimtas remiantis Direktyvos 2010/30 10 straipsniu.

6

Šio deleguotojo reglamento 3 straipsnyje „Tiekėjų pareigos ir tvarkaraštis“ nustatyta:

„Tiekėjai užtikrina, kad būtų laikomasi toliau nurodytų reikalavimų:

1)

Etikečių, vardinių parametrų lentelių ir techninių dokumentų reikalavimai

a)

Buitinės orkaitės

i)

kiekviena buitinė orkaitė pateikiama su spausdinta (‑omis) etikete (‑ėmis), kurioje (‑iose) pateikiama III priedo 1 punkte nustatytos formos informacija apie kiekvieną orkaitės ertmę;

<…>

iv)

kiekvienoje konkretaus buitinės orkaitės modelio reklamoje nurodoma energijos vartojimo efektyvumo klasė, jei reklamoje atskleidžiama su energija susijusios informacijos arba nurodoma kaina;

v)

bet kokioje konkretaus buitinės orkaitės modelio techninėje reklaminėje medžiagoje, kurioje apibūdinami konkretūs techniniai duomenys, nurodoma to modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė;

<…>

b)

Buitiniai gartraukiai:

i)

kiekvienas buitinis gartraukis pateikiamas su spausdinta (‑omis) etikete (‑ėmis), kurioje (‑iose) pateikiama III priedo 2 punkte nustatytos formos informacija;

<…>

iv)

kiekvienoje konkretaus buitinio gartraukio modelio reklamoje nurodoma energijos vartojimo efektyvumo klasė, jei reklamoje atskleidžiama su energija susijusios informacijos arba nurodoma kaina;

v)

bet kokioje konkretaus buitinio gartraukio modelio techninėje reklaminėje medžiagoje, kurioje apibūdinami konkretūs techniniai duomenys, nurodoma to modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė;

<…>

3)

Etikečių forma

a)

Nuo 2015 m. sausio 1 d. rinkai tiekiamų prietaisų buitinių orkaičių orkaitės ertmės etiketės forma atitinka nustatytąją III priedo 1 punkte.

b)

III priedo 2 punkte nustatytą formą buitinių gartraukių etiketės atitinka pagal šį tvarkaraštį:

<…>

iv)

nuo 2020 m. sausio 1 d. rinkai tiekiamų buitinių gartraukių, kurių energijos vartojimo efektyvumo klasės yra A+++, A++, A+, A, B, C, D, etiketės atitinka III priedo 2.1.4 punktą (4 etiketė).

<…>“

7

Minėto deleguotojo reglamento 4 straipsnyje „Prekiautojų pareigos“ numatyta:

„Prekiautojai užtikrina, kad:

1)

Taikoma buitinėms orkaitėms:

<…>

c)

visoje bet kurios formos reklamoje arba nuotolinio pardavimo priemonėje, susijusioje su konkrečiu orkaitės modeliu, būtų nuoroda į energijos vartojimo efektyvumo klasę, jei reklamoje nurodoma su energija arba kainomis susijusi informacija;

d)

bet kokioje konkretaus modelio techninėje reklaminėje medžiagoje, kurioje apibūdinami techniniai orkaitės parametrai, būtų nurodoma to modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė.

2)

Taikoma buitiniams gartraukiams:

<…>

c)

visoje bet kurios formos reklamoje arba nuotolinio pardavimo priemonėje, susijusioje su konkrečiu buitinio gartraukio modeliu, būtų nuoroda į energijos vartojimo efektyvumo klasę, jei reklamoje nurodoma su energija arba kainomis susijusi informacija;

d)

bet kokioje konkretaus modelio techninėje reklaminėje medžiagoje, kurioje apibūdinami techniniai buitinio gartraukio parametrai, būtų nurodoma to modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė.“

8

To paties deleguotojo reglamento III priedas pavadintas „Etiketė“. Šio priedo 1.1.1 punkte „Etiketės atvaizdas (taikoma kiekvienai buitinės elektrinės orkaitės ertmei)“ pateikiamas toks paveikslas:

Image

9

Deleguotojo reglamento Nr. 65/2014 III priedo 1.1.2 punkte „Buitinių elektrinių orkaičių etiketės informacija“ nurodyta, ką reiškia romėniški skaičiai, esantys šio priedo 1.1.1 punkte pateikiamame paveiksle, ir jame numatyta:

„Etiketėje pateikiama ši informacija:

<…>

IV. pagal I priedą nustatyta ertmės energijos vartojimo efektyvumo klasė. Rodyklės su žymimąja raide smaigalys yra tame pačiame aukštyje, kaip atitinkamos energijos vartojimo efektyvumo klasės rodyklės smaigalys;

<…>“

10

Šio deleguotojo reglamento III priedo 1.1.3 punkte „Buitinių elektrinių orkaičių etiketės forma“ numatyta:

„Kiekvienos buitinių elektrinių orkaičių ertmės etiketės forma pavaizduota šiame paveiksle[:]

Image

Pagal ją:

<…>

(5)

Energijos klasių skalė

Rodyklė: Aukštis 5,5 mm, tarpelis – 1 mm, spalvos:

aukščiausia klasė: X-00-X-00,

antra klasė: 70-00-X-00,

trečia klasė: 30-00-X-00,

ketvirta klasė: 00-00-X-00,

penkta klasė: 00-30-X-00,

šešta klasė: 00-70-X-00,

žemiausia klasė: 00-X-X-00.

Tekstas. Šriftas Calibri bold, 18 pt, didžiosios raidės, balta spalva; ženklo „+“ šriftas Calibri bold 12 pt, balta spalva, vienoje eilėje.

(6)

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Rodyklė. Plotis – 20 mm, aukštis – 10 mm, 100 % juoda;

Tekstas. Šriftas Calibri bold, 24 pt, didžiosios raidės, balta spalva; ženklo „+“ šriftas Calibri bold 18 pt, balta spalva, vienoje eilėje.

<…>“

11

Šio deleguotojo reglamento III priedo 2.1.4 punkte „Buitiniai gartraukiai, klasifikuojami pagal energijos vartojimo efektyvumo klases A+++–D (4 etiketė)“ pateikiamas toks paveikslas:

Image

12

To paties deleguotojo reglamento III priedo 2.2 punkte „Buitinių gartraukių etiketės informacija “ nurodyta, ką reiškia romėniški skaičiai, esantys šio priedo 1.1.4 punkte pateikiamame paveiksle, ir numatyta:

„Etiketėje pateikiama informacija:

<…>

III.

pagal I priedą nustatyta buitinio gartraukio energijos vartojimo efektyvumo klasė. Rodyklės smaigalys, kuriame nurodoma buitinio gartraukio energijos vartojimo efektyvumo klasė, yra tokiame pačiame aukštyje kaip atitinkamos energijos vartojimo efektyvumo klasės rodyklės smaigalys;

<…>“

13

Deleguotojo reglamento Nr. 65/2014 III priedo 2.3 punkte „Buitinių gartraukių etiketės forma“ numatyta:

„Etiketės forma atitinka parodytąją šiame paveiksle[:]

Image

Pagal ją:

<…>

(5)

Energijos klasių skalė

Rodyklė. Aukštis. – 4 mm, tarpelis – 0,75 mm, spalvos:

aukščiausia klasė – X-00-X-00,

antra klasė – 70-00-X-00,

trečia klasė – 30-00-X-00,

ketvirta klasė – 00-00-X-00,

penkta klasė – 00-30-X-00,

šešta klasė – 00-70-X-00,

žemiausia klasė – 00-X-X-00

Tekstas. Šriftas Calibri bold, 10 pt, didžiosios raidės, balta spalva; ženklo „+“ šriftas Calibri bold, 7 pt, balta spalva, vienoje eilėje.

(6)

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Rodyklė. Plotis – 15 mm, aukštis – 8 mm, 100 % juoda.

Tekstas. Šriftas Calibri bold, 17 pt, didžiosios raidės, balta spalva; ženklo „+“ šriftas Calibri bold, 12 pt, balta spalva, vienoje eilėje.

<…>“

Reglamentas 2017/1369

14

Reglamento 2017/1369 2 ir 10 konstatuojamosiose dalyse nurodyta:

„(2)

energijos vartojimo efektyvumo ženklinimas sudaro galimybę pirkėjams priimti informacija pagrįstus sprendimus remiantis su energija susijusių gaminių energijos suvartojimu. Informacija apie efektyvius ir tausius su energija susijusius gaminius svariai prisidedama prie energijos taupymo ir išlaidų energijai mažinimo, tuo pat metu skatinant inovacijas ir investicijas į efektyviau energiją vartojančių gaminių gamybą. Su energija susijusių gaminių efektyvumo didinimas suteikiant pirkėjams informacijos, kad jie galėtų tinkamai pasirinkti gaminius, ir atitinkamų reikalavimų suderinimas Sąjungos lygmeniu naudingas taip pat ir gamintojams, pramonei ir visai Sąjungos ekonomikai;

<…>

(10)

tikslios, aktualios ir palyginamos informacijos apie tam tikrą su energija susijusių gaminių energijos suvartojimą teikimas padeda pirkėjams pasirinkti gaminius, kurie naudojami suvartoja mažiau energijos ir kitų svarbių išteklių. Standartizuota privaloma su energija susijusių gaminių etiketė yra veiksminga priemonė potencialiems pirkėjams pateikti palyginamą informaciją apie su energija susijusių gaminių energijos vartojimo efektyvumą. Su etikete papildomai turėtų būti pateikiamas gaminio informacijos lapas. Etiketė turėtų būti lengvai atpažįstama, paprasta ir glausta. Tuo tikslu informuojant pirkėjus apie gaminių energijos vartojimo efektyvumą reikėtų ir toliau naudoti dabartinę spalvų skalę nuo tamsiai žalios iki raudonos. Kad etiketė būtų tikrai naudinga pirkėjams, norintiems taupyti energiją ir patirti mažiau išlaidų, etiketės skalės pakopos turėtų atspindėti pirkėjams reikšmingą energijos ir išlaidų sutaupymą. Daugumos gaminių grupių atveju etiketėje kartu su etiketės skale turėtų būti atitinkamais atvejais taip pat nurodomas absoliutusis energijos suvartojimas, kad pirkėjai galėtų numatyti, koks būtų jų pasirinkimo tiesioginis poveikis jų išlaidoms energijai. Tačiau tais atvejais, kai su energija susiję gaminiai patys energijos nevartoja, tokios pačios informacijos nurodyti neįmanoma;

<…>“

15

Šio reglamento 6 straipsnio pirmos pastraipos a punkte nustatyta:

„Tiekėjas ir prekiautojas:

a)

tam tikro modelio vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje nurodo gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą, laikydamiesi atitinkamo deleguotojo akto.“

16

Šio reglamento 16 straipsnis suformuluotas taip:

„1.   Komisijai pagal 17 straipsnį suteikiami įgalioj[i]mai priimti deleguotuosius aktus, kuriais siekiama papildyti šį reglamentą nustatant išsamius reikalavimus, susijusius su tam tikros rūšies gaminių grupių etiketėmis.

<…>

3.   Deleguotuosiuose aktuose, susijusiuose su tam tikros rūšies gaminių grupėmis, visų pirma nurodoma:

<…>

j)

kaip energijos vartojimo efektyvumo klasė ir etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalas nurodomi vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje, įskaitant įskaitomumą ir matomumą;

<…>“

17

To paties reglamento 20 straipsnio 4 dalyje nustatyta:

„Deleguotieji aktai, priimti pagal Direktyvos 2010/30/ES 10 straipsnį ir [1996 m. rugsėjo 19 d. Komisijos direktyvą 96/60/EB, įgyvendinančią Tarybos direktyvą 92/75/EEB, dėl energijos sunaudojimo parodymo ženklinant buitines kombinuotas skalbimo ir džiovimo mašinas (OL L 266, 1996, p. 1; 2004 m. specialusis leidinys lietuvių k., 13 sk., 18 t., p. 3)] lieka galioti iki tol, kol jie panaikinami pagal šio reglamento 16 straipsnį priimtu deleguotuoju aktu, taikomu atitinkamai gaminių grupei.

Pareigos pagal šį reglamentą taikomos gaminių grupėms, kurioms taikomi pagal Direktyvos 2010/30/ES 10 straipsnį ir Direktyvą 96/60/EB priimti deleguotieji aktai.“

Deleguotieji reglamentai (ES) 2019/2013, 2019/2014, 2019/2015, 2019/2016, 2019/2017 ir 2019/2018

18

2019 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/2013, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1369 papildomas elektroninių vaizduoklių energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo nuostatomis ir panaikinamas Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1062/2010 (OL L 315, 2019, p. 1), 2019 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/2014, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1369 papildomas buitinių skalbyklių ir skalbyklių-džiovyklių energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo nuostatomis ir panaikinamas Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1061/2010 ir Komisijos direktyva 96/60/EB (OL L 315, 2019, p. 29), 2019 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/2015, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1369 papildomas šviesos šaltinių energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo nuostatomis ir panaikinamas Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 874/2012 (OL L 315, 2019, p. 68), 2019 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/2016, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/1369 nuostatos dėl šaldymo aparatų ženklinimo energijos vartojimo efektyvumo etikete ir panaikinamas Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1060/2010 (OL L 315, 2019, p. 102), 2019 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/2017, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1369 papildomas buitinių indaplovių energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo nuostatomis ir panaikinamas Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1059/2010 (OL L 315, 2019, p. 134), 2019 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/2018, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/1369 nuostatos dėl prekėms tiesiogiai parduoti skirtų šaldymo aparatų ženklinimo energijos vartojimo efektyvumo etikete (OL L 315, 2019, p. 155), VII ir VIII prieduose pateiktos toliau pavaizduotos piktogramos; atkreiptinas dėmesys, kad juodai balta piktograma pateikta tik šių deleguotųjų reglamentų VII priede:

Image

Pagrindinė byla ir prejudiciniai klausimai

19

Roller valdo apie 150 baldų parduotuvių visoje Vokietijoje ir laiko save didžiausia Vokietijoje baldų su kainų nuolaida prekiautoja.

20

2022 m. pradžioje savo interneto svetainės rubrikoje „Virtuvės baldų su nuolaida pasiūlymai“ ji reklamavo virtuvės baldų komplektą su buitine technika už 1699,00 eurus. Be informacijos apie virtuvės baldus, ji taip pat pateikė informaciją apie į šį virtuvės komplektą integruotus elektrinius prietaisus. Ji konkrečiai nurodė, kad įmontuojamosios orkaitės ir gartraukio energijos vartojimo efektyvumo klasės atitinkamai buvo „A“ ir „C“. Šios nuorodos buvo pateiktos grafinės rodyklės forma atitinkamame spalviniame fone: įmontuojamosios orkaitės – geltoname, gartraukio – oranžiniame. Tačiau energijos vartojimo efektyvumo klasių, kokios nurodomos atitinkamų elektrinių prietaisų etiketėse, intervalai nebuvo nurodyti.

21

Verband Wirtschaft im Wettbewerb Verein für Lauterkeit in Handel und Industrie yra teisinį subjektiškumą turinti registruotoji asociacija. Jau daugiau kaip 40 metų ji, kaip nurodyta jos įstatuose, be kita ko, siekia ginti siekia tikslo ginti komercinius savo narių interesus ir skatinti sąžiningą konkurenciją, dalyvaudama teisiniuose tyrimuose, švietimo ir informavimo kampanijose bendradarbiaujant su kompetentingomis teisingumo vykdymo institucijomis.

22

2022 m. vasario 10 d.Verband Wirtschaft im Wettbewerb Verein für Lauterkeit in Handel und Industrie įspėjo Roller, kad ji pažeidė, be kita ko, Reglamentą 2017/1369, nes reklamuodama atitinkamą orkaitę ir gartraukį, nenurodė energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalo (ši jokių veiksmų dėl to nesiėmė).

23

Tada Verband Wirtschaft im Wettbewerb Verein für Lauterkeit in Handel und Industrie pateikė Landgericht Bochum (Bochumo apygardos teismas, Vokietija), prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui, ieškinį su reikalavimu, kad tokia reklama nebebūtų naudojama.

24

Verband Wirtschaft im Wettbewerb Verein für Lauterkeit in Handel und Industrie mano, kad pagal Reglamento 2017/1369 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktą, prekiautojai, kaip antai Roller, vaizdinėje orkaičių ir gartraukių reklamoje turi nurodyti atitinkamų prietaisų energijos vartojimo efektyvumo klasę ir tų gaminių grupių etiketėse pateikiamų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą, t. y. buitinių orkaičių ir gartraukių atveju – energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą nuo A+++ iki D.

25

Savo ruožtu Roller prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui tvirtina, kad reklamuodama elektrines orkaites ir gartraukius neturi pareigos nurodyti tų gaminių grupių energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalo. Iš tikrųjų šių gaminių grupių atveju tokia pareiga konkrečiai nebuvo nustatyta pagal Reglamentą 2017/1369 priimtame deleguotajame akte, be to, ji tiesiogiai neišplaukia ir iš šio reglamento 6 straipsnio.

26

Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas dėl buitinių orkaičių ir gartraukių nurodo, kad jokio deleguotojo akto remiantis Reglamentu 2017/1369 dar nepriimta ir kad Deleguotajame reglamente Nr. 65/2014, kuris buvo priimtas remiantis Direktyva 2010/30, panaikinta Reglamentu 2017/1369, neįtvirtinta jokios pareigos vaizdinėje reklamoje ar kitokioje techninėje reklaminėje medžiagoje nurodyti atitinkamos gaminių grupės energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą.

27

Šiomis aplinkybėmis šis teismas taip pat klausia, ar remiantis tiesiogiai Reglamento 2017/1369 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktu galima daryti išvadą, kad prekiautojai, kaip antai Roller, savo vaizdinėje reklamoje arba kitoje techninėje reklaminėje medžiagoje turi nurodyti atitinkamų prietaisų grupės energijos vartojimo efektyvumo klasę ir energijos vartojimo efektyvumo klasių, nurodytų atitinkamos gaminių grupės etiketėje, intervalą, o gal tokios pareigos taikymas yra „sustabdytas“, kol įsigalios deleguotasis aktas, priimtas remiantis šiuo reglamentu. Jeigu šie prekiautojai saistomi tokios pareigos, prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas taip pat siekia išsiaiškinti, ar tie prekiautojai turi tam tikrą diskreciją nurodyti šią klasę ir šį intervalą, ir kokios yra jų galimybės naudojantis šia diskrecija.

28

Šiomis aplinkybėmis Landgericht Bochum (Bochumo apygardos teismas) nutarė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir pateikti Teisingumo Teismui šiuos prejudicinius klausimus:

„1.

Ar tiesiogiai iš Reglamento [2017/1369] 6 straipsnio pirmos pastraipos a punkto kyla su energija susijusių gaminių tiekėjų arba prekiautojų pareiga reklamoje nurodyti gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą ir ta nuostata nesiejama su sukonkretinimo deleguotuoju aktu sąlyga?

2.

Jeigu į pirmąjį klausimą būtų atsakyta teigiamai:

a)

Ar dėl to, kad tiesiogiai iš Reglamento [2017/1369] 6 straipsnio pirmos pastraipos a punkto kyla su energija susijusių gaminių tiekėjų arba prekiautojų pareiga reklamoje nurodyti gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą, šie tiekėjai arba prekiautojai iki naujų deleguotųjų aktų įsigaliojimo turi tam tikrą veiksmų laisvę dėl nuorodų pateikimo būdo? Jei atsakymas į antrojo klausimo a punktą būtų teigiamas:

b)

kokią (‑ias) Sąjungos teisę atitinkančią (‑ias) reikalingų gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasės ir energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalo nuorodų pateikimo galimybę (‑es) turi tiekėjai ir prekiautojai iki naujų deleguotųjų aktų įsigaliojimo? Ar, atsižvelgiant į aplinkybes, pakanka atsakovės [pagrindinėje byloje] pasirinkto energijos vartojimo efektyvumo klasės ir spalvinio žymėjimo susiejimo, kaip nurodyta ieškinio K 1 priede?

3.

Jei į pirmąjį klausimą būtų atsakyta neigiamai:

ar su energija susijusių gaminių tiekėjų arba prekiautojų pareigos reklamoje nurodyti gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą taikymas yra visiškai sustabdomas iki naujų deleguotųjų aktų įsigaliojimo?“

Dėl prejudicinių klausimų

29

Pagal Procedūros reglamento 99 straipsnį, jeigu atsakymą į klausimą, dėl kurio pateiktas prašymas priimti prejudicinį sprendimą, galima aiškiai nustatyti iš jurisprudencijos arba jeigu atsakymas į pateiktą prejudicinį klausimą nekelia jokių pagrįstų abejonių, Teisingumo Teismas, vadovaudamasis teisėjo pranešėjo siūlymu ir išklausęs generalinį advokatą, bet kada gali nuspręsti priimti sprendimą motyvuota nutartimi.

30

Ši nuostata taikytina šioje byloje.

31

Savo klausimais, kuriuos reikia nagrinėti kartu, prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas iš esmės siekia išsiaiškinti, ar Reglamento 2017/1369 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktas turi būti aiškinamas taip, kad tam tikro modelio gaminio tiekėjai ir prekiautojai savo vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje privalo nurodyti jo energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą tuo atveju, kai dėl šių gaminių grupės deleguotasis aktas priimtas pagal Direktyvą 2010/30, o ne pagal Reglamentą 2017/1369. Jei atsakymas būtų teigiamas, prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas nori sužinoti, kaip šie tiekėjai ir prekiautojai šią energijos vartojimo efektyvumo klasę ir šį energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą gali nurodyti atitinkamoje reklamoje arba reklaminėje medžiagoje.

32

Pirma, reikia priminti, kad pagal Reglamento 2017/1369 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktą tam tikro gaminio tiekėjai ir prekiautojai savo vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje turi nurodyti šio gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą, laikydamiesi atitinkamo deleguotojo akto.

33

Be to, iš Reglamento 2017/1369 16 straipsnio 1 dalies ir 3 dalies j punkto matyti, kad Komisijai suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais būtų papildytas šis reglamentas ir kuriuose būtų nustatyta, be kita ko, kaip ši energijos vartojimo efektyvumo klasė ir šis energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalas nurodomi atitinkamoje vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje, „įskaitant įskaitomumą ir matomumą“.

34

Taigi gaminio tiekėjų ir prekiautojų pareiga vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje nurodyti tą gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir minėtą energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą išplaukia iš Reglamento 2017/1369 6 straipsnio, o remiantis šio reglamento 16 straipsniu priimtuose deleguotuosiuose aktuose tik patikslinama, kaip šie tiekėjai ir prekiautojai turi tai padaryti.

35

Todėl darytina išvada, kad pati pareiga pateikti tokią nuorodą tiesiogiai kyla iš Reglamento 2017/1369 6 straipsnio pirmos pastraipos a punkto, vadinasi, ji taikoma minėtiems tiekėjams ir prekiautojams, net jeigu jokio deleguotojo akto nebuvo priimta dėl atitinkamos gaminių grupės, laikantis šio reglamento 16 straipsnio.

36

Tiesa, jeigu tokio deleguotojo akto nepriimta, „atitinkamas deleguotasis aktas“, kaip jis suprantamas pagal šio reglamento 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktą, apima, kaip matyti iš Reglamento 2017/1369 16 straipsnio 1 dalies, siejamos su jo 20 straipsnio 4 dalies pirma pastraipa, deleguotąjį aktą, priimtą dėl atitinkamos gaminių grupės remiantis, be kita ko, Direktyva 2010/30, galiojusia iki Reglamento 2017/1369 priėmimo.

37

Vis dėlto Reglamento 2017/1369 20 straipsnio 4 dalies antroje pastraipoje nustatyta, kad šiame reglamente nustatytos pareigos taikomos gaminių grupėms, patenkančioms, be kita ko, į pagal Direktyvą 2010/30 priimtų deleguotųjų aktų taikymo sritį.

38

Taigi, net jei deleguotasis aktas buvo priimtas remiantis Direktyva 2010/30 ir jame nenumatyta gaminio tiekėjų ir prekiautojų pareigos vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje nurodyti to gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminio grupės etiketėje nurodytų efektyvumo klasių intervalą, šia pareiga prieš šio gaminio tiekėjus ir prekiautojus ir toliau galima remtis pagal Reglamento 2017/1369 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktą.

39

Kadangi pagal Direktyvos 2010/30 10 straipsnį priimtame deleguotajame akte minėtos pareigos nenumatyta, jame iš esmės negali būti išsamiai nustatyta, kaip šie tiekėjai ir prekiautojai savo vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje turi nurodyti atitinkamo gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų efektyvumo vartojimo klasių intervalą.

40

Nagrinėjamu atveju dėl buitinių orkaičių ir gartraukių gaminių grupės remiantis Direktyvos 2010/30 10 straipsniu buvo priimtas Deleguotasis reglamentas Nr. 65/2014. Vis dėlto, kaip nurodė prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas, atsakydamas į Teisingumo Teismo prašymą pateikti informacijos, tame deleguotajame reglamente nenumatyta šių tiekėjų ir prekiautojų pareigos vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje nurodyti energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalo. Be to, nors tame reglamente numatyta pareiga šioje reklamoje ir reklaminėje medžiagoje nurodyti energijos vartojimo efektyvumo klasę, kaip matyti iš jo 3 straipsnio 1 dalies a punkto iv ir v papunkčių, b punkto iv ir v papunkčių, 4 straipsnio 1 dalies c ir d punktų ir 2 dalies c ir d punktų, jokioje kitoje jo nuostatoje nenurodyta, kaip tokia nuoroda turi būti daroma.

41

Tokiomis aplinkybėmis, kol pagal Reglamento 2017/1369 16 straipsnį dėl buitinių orkaičių ir gartraukių gaminių grupės nepriimta jokio deleguotojo akto, reikia daryti išvadą, kad minėti tiekėjai ir prekiautojai turi tam tikrą diskreciją savo vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje nurodydami energijos vartojimo efektyvumo klasę ir energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą.

42

Vis dėlto ši diskrecija negali būti neribota.

43

Iš tiesų, pirma, iš Deleguotojo reglamento Nr. 65/2014 3 straipsnio 1 dalies a punkto i papunkčio, b punkto i papunkčio ir 3 dalies a ir b punktų iš esmės matyti, kad kiekviena buitinė orkaitė ir gartraukis turi būti pateikiami su etikete ir su šio deleguotojo reglamento III priedo 1 ir 2 punktuose nurodyta informacija. Konkrečiai šio priedo 1.1.1–1.1.3, 2.1.4, 2.2 ir 2.3 punktuose nurodyta, kaip atitinkamo gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasė ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų klasių intervalas turi būti pateikti gaminio etiketėje, t. y. jų padėtis, forma, dydis, šriftas ir spalva. Vadinasi, naudodamiesi šios nutarties 41 punkte nurodyta diskrecija atitinkami tiekėjai ir prekiautojai, kiek įmanoma atsižvelgdami į savo reklamos ir reklaminės medžiagos pobūdį, dydį ir komercinius reikalavimus, turi paisyti tokio pateikimo.

44

Antra, Reglamento 2017/1369 16 straipsnio 3 dalies j punkte nurodyta, kad pagal šį reglamentą priimtuose deleguotuosiuose aktuose turi būti nurodyta, kaip atitinkamo gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasė ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalas nurodomi vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje, „įskaitant įskaitomumą ir matomumą“. Tuo remiantis darytina išvada, kad, kai gaminio tiekėjai ir prekiautojai naudojasi šios nutarties 41 punkte nurodyta diskrecija nesant remiantis minėtu reglamentu priimto deleguotojo akto, jie vis dėlto turi užtikrinti, kad to gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasė ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų efektyvumo klasių intervalas būtų įskaitomi ir matomi vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje. Toks reikalavimas gali lemti tai, kad jie gali būti priversti atsisakyti nurodyti šias energijos vartojimo efektyvumo klases ir intervalus taip, kaip nurodyta šios gaminių grupės etiketėje, tuo atveju, kai dėl atitinkamos reklamos ar reklaminės medžiagos pobūdžio, dydžio ir komercinių reikalavimų toks pateikimas nebūtų įskaitomas ir (arba) matomas.

45

Trečia, iš Direktyvos 2010/30 5 ir 8 konstatuojamųjų dalių bei Reglamento 2017/1369 2 ir 10 konstatuojamųjų dalių matyti, kad tikslas teikti tikslią, aktualią ir palyginamą informaciją apie tam tikrą su energija susijusių gaminių energijos suvartojimą naudojant vienodą energijos vartojimo efektyvumo etiketę, kuria prekiautojas turi paženklinti atitinkamą gaminį, prisideda prie atitinkamo vartotojo apsaugos. Šio vartotojo informavimas apie atitinkamų prietaisų naudojamos energijos vartojimo efektyvumą ir apie prietaisų, susijusių su energija, suvartojamą energiją, kuris leidžia vartotojui priimti informacija pagrįstus sprendimus, yra pagrindinis šių Sąjungos aktų tikslas (šiuo klausimu žr. 2017 m. gegužės 11 d. Sprendimo Dyson / Komisija, C‑44/16 P, EU:C:2017:357, 64 punktą ir 2018 m. liepos 25 d. Sprendimo Dyson, C‑632/16, EU:C:2018:599, 33 punktą).

46

Taigi naudodamiesi šios nutarties 41 punkte nurodyta diskrecija tam tikro gaminio tiekėjai ir prekiautojai turi užtikrinti, kad vidutinis, pakankamai informuotas ir protingai pastabus bei nuovokus vartotojas galėtų lengvai nustatyti to gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų efektyvumo klasių intervalą ir taip būtų informuotas apie šio gaminio suvartojamą energiją, kad šį suvartojimą galėtų palyginti su tos pačios grupės gaminių, siūlomų kitoje vaizdinėje reklamoje ar kitoje techninėje reklaminėje medžiagoje, suvartojimu ir prireikus priimti informacija pagrįstus pirkimo sprendimus.

47

Ketvirta, taip pat iš Reglamento 2017/1369 10 konstatuojamosios dalies matyti, kad, kiek tai susiję su atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalu, Sąjungos teisės aktų leidėjas siekė išlaikyti šioje etiketėje esančią spalvų skalę – nuo tamsiai žalios iki raudonos spalvos – kaip klientams teikiamos informacijos pagrindą. Be to, visuotinai žinoma, kad principas, pagal kurį prie skirtingų energijos vartojimo efektyvumo klasių ir jų intervalų priskiriamos raidės, nurodomos rodyklės simbolyje, kurio spalvos fonas sutampa su atitinkamos raidės fonu, kaip matyti, be kita ko, iš Deleguotojo reglamento Nr. 65/2014 III priedo 1 ir 2 punktų, yra bendras visiems Sąjungos teisės aktams energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo srityje. Vartotojai jau seniai gerai žino šią spalvų skalę ir šį rodyklės simbolį, todėl, kai atitinkami gamintojai ir prekiautojai, naudodamiesi šios nutarties 41 punkte nurodyta diskrecija, nusprendžia naudoti šių klasių ir intervalų grafinį vaizdą savo reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje, jie turi bent paisyti minėtos skalės ir minėto simbolio. Vis dėlto spalvos reikalavimas negali būti objektyviai taikomas, kai atitinkama reklama ar reklaminė medžiaga atspausdinta juodai balta.

48

Iš to, kas išdėstyta šios nutarties 43–47 punktuose, matyti, kad, kol pagal Reglamento 2017/1369 16 straipsnį bus priimtas deleguotasis aktas dėl buitinių orkaičių ir gartraukių gaminių grupės, šios grupės gaminio tiekėjai ir prekiautojai, siekdami, kad atitinkamas vartotojas gautų aiškią informaciją apie šio gaminio suvartojamą energiją ir lengvai atliktų palyginimus bei priimtų informacija pagrįstus pirkimo sprendimus, savo vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje turi nurodyti šio gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir energijos vartojimo klasių intervalą taip pat, kaip atitinkamos gaminių grupės etiketėje, su sąlyga, kad toks pateikimas yra įskaitomas ir matomas, atsižvelgiant į šios reklamos ir reklaminės medžiagos pobūdį, dydį ir komercinius reikalavimus.

49

Jeigu toks pateikimas neįmanomas, šie tiekėjai ir prekiautojai bet kuriuo atveju turi pasirinkti lygiavertį pateikimą, atitinkantį šios nutarties 46 ir 48 punktuose primintus vartotojo informavimo reikalavimus ir Reglamento 2017/1369 16 straipsnio 1 dalyje ir 3 dalies j punkte nustatytus įskaitomumo ir matomumo reikalavimus.

50

Pavyzdžiui, paisant kitų galimų sprendimų, tiekėjai ir prekiautojai gali įskaitomai ir matomai nurodyti atitinkamo gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasę ir energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą, vartodami žodžių junginį, lengvai suprantamą vidutiniam, pakankamai informuotam ir protingai pastabiam bei nuovokiam vartotojui, pavyzdžiui, „šio modelio ir (arba) gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasė yra [atitinkama raidė] intervale nuo [pirmoji raidė] iki [paskutinė raidė]“, arba taip pat gali nurodyti atitinkamos energijos vartojimo efektyvumo klasės raidę rodyklėje, kurios spalvinis fonas turi sutapti su atitinkama energijos vartojimo efektyvumo klasių raide, o šalia šios rodyklės, naudojant šiam vartotojui lengvai suprantamą nuorodą ar simbolį, nurodyti intervalo sudėtį. Tokių nuorodų padėtis, dydis ir šriftas turi būti parinkti taip, kad jos būtų įskaitomos ir matomos, ir vartotojas galėtų aiškiai jas suprasti iš atitinkamos reklamos ar reklaminės medžiagos. Pasirinkę rodyklės simbolį minėti tiekėjai ir prekiautojai gali remtis grafiniais vaizdais, Komisijos naudojamais pagal Reglamento 2017/1369 16 straipsnį priimtuose deleguotuosiuose reglamentuose dėl kitų gaminių grupių, kaip antai pateiktais šios nutarties 18 punkte.

51

Remiantis tuo, kas išdėstyta, į prejudicinius klausimus reikia atsakyti:

Reglamento 2017/1369 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktas turi būti aiškinamas taip, kad tam tikro modelio gaminio tiekėjai ir prekiautojai savo vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje privalo nurodyti jo energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą tuo atveju, kai dėl šių gaminių grupės deleguotasis aktas priimtas remiantis Direktyva 2010/30, o ne Reglamentu 2017/1369,

kai šiame deleguotajame akte nenumatyta, kaip šie tiekėjai ir prekiautojai turi pateikti tokią nuorodą, ir kol dėl atitinkamos gaminių grupės nepriimta deleguotojo akto pagal Reglamento 2017/1369 16 straipsnį, jie savo vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje tą energijos vartojimo efektyvumo klasę ir tą energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą turi nurodyti taip pat, kaip nurodyta šios gaminių grupės etiketėje, su sąlyga, kad toks pateikimas yra įskaitomas ir matomas atsižvelgiant į šios reklamos ir reklaminės medžiagos pobūdį, dydį ir komercinius reikalavimus,

jeigu toks pateikimas neįmanomas, minėti tiekėjai ir prekiautojai bet kuriuo atveju turi pasirinkti lygiavertį pateikimą, atitinkantį vartotojo informavimo reikalavimus ir iš Reglamento 2017/1369 kylančius įskaitomumo ir matomumo reikalavimus.

Dėl bylinėjimosi išlaidų

52

Kadangi šis procesas pagrindinės bylos šalims yra vienas iš etapų prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusio teismo nagrinėjamoje byloje, bylinėjimosi išlaidų klausimą turi spręsti šis teismas.

 

Remdamasis šiais motyvais, Teisingumo Teismas (aštuntoji kolegija) nutaria:

 

2017 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/1369, kuriuo nustatoma energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo sistema ir panaikinama Direktyva 2010/30/ES, 6 straipsnio pirmos pastraipos a punktas

 

turi būti aiškinamas taip:

 

tam tikro modelio gaminio tiekėjai ir prekiautojai savo vaizdinėje reklamoje arba techninėje reklaminėje medžiagoje privalo nurodyti jo energijos vartojimo efektyvumo klasę ir atitinkamos gaminių grupės etiketėje nurodytų energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą tuo atveju, kai dėl šios gaminių grupės deleguotasis aktas priimtas remiantis 2010 m. gegužės 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/30/ES dėl su energija susijusių gaminių suvartojamos energijos ir kitų išteklių nurodymo ženklinant gaminį ir apie jį pateikiant standartinę informaciją, o ne Reglamentu 2017/1369.

 

Kai šiame deleguotajame akte nenumatyta, kaip tiekėjai ir prekiautojai turi pateikti tokią nuorodą, ir kol dėl atitinkamos gaminių grupės nepriimta deleguotojo akto pagal Reglamento 2017/1369 16 straipsnį, jie savo vaizdinėje reklamoje ir techninėje reklaminėje medžiagoje tą energijos vartojimo efektyvumo klasę ir tą energijos vartojimo efektyvumo klasių intervalą turi nurodyti taip pat, kaip nurodyta šios gaminių grupės etiketėje, su sąlyga, kad toks pateikimas yra įskaitomas ir matomas atsižvelgiant į šios reklamos ir reklaminės medžiagos pobūdį, dydį ir komercinius reikalavimus.

 

Jeigu toks pateikimas neįmanomas, minėti tiekėjai ir prekiautojai bet kuriuo atveju turi pasirinkti lygiavertį pateikimą, atitinkantį vartotojo informavimo reikalavimus ir iš Reglamento 2017/1369 kylančius įskaitomumo ir matomumo reikalavimus.

 

Parašai.


( *1 ) Proceso kalba: vokiečių.