Byla C‑948/19

UAB „Manpower Lit“

prieš

E. S. ir kt.
ir
Europos lyčių lygybės institutą (EIGE)

(Lietuvos Aukščiausiojo Teismo prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

2021 m. lapkričio 11 d. Teisingumo Teismo (antroji kolegija) sprendimas

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Socialinė politika – Darbas per laikinojo įdarbinimo įmones – Direktyva 2008/104/EB – 1 straipsnis – Taikymo sritis – Sąvokos „valstybinė įmonė“ ir „ekonominės veiklos vykdymas“ – Europos Sąjungos agentūros – Europos lyčių lygybės institutas (EIGE) kaip „įmonė laikinojo darbo naudotoja“, kaip ji suprantama pagal šios direktyvos 1 straipsnio 2 dalį – 5 straipsnio 1 dalis – Vienodo požiūrio principas – Pagrindinės darbo ir įdarbinimo sąlygos – Sąvoka „ta pati darbo vieta“ – Reglamentas (EB) Nr. 1922/2006 – SESV 335 straipsnis – Sąjungos institucijų administracinės autonomijos principas – SESV 336 straipsnis – Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos“

  1. Socialinė politika – Darbas per laikinojo įdarbinimo įmones – Direktyva 2008/104 – Taikymo sritis – Sąvokos „įmonė laikinojo darbo naudotoja“, „valstybinės ir privačios įmonės“ ir „ekonominė veikla“ – Apimtis – Sąjungos agentūros – Europos lyčių lygybės institutas – Laikinojo įdarbinimo įmonė asmenis, sudariusius su ja darbo sutartį, skiria dirbti šioje agentūroje – Apėmimas

    (Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 1922/2006 3 straipsnio 1 dalis, 5 straipsnis ir 14 straipsnio 3 dalis; Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2008/104 1 straipsnis)

    (žr. 32, 34, 38, 39, 42–46, 50 punktus ir rezoliucinės dalies 1 punktą)

  2. Socialinė politika – Darbas per laikinojo įdarbinimo įmones – Direktyva 2008/104 – Vienodas požiūris – Sąvoka „ta pati darbo vieta“ – Europos lyčių lygybės institutas – Pareigos, kurias užima į šią Sąjungos agentūrą paskirtas laikinasis darbuotojas – Apėmimas – Sąjungos teisnumas – Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai – Poveikio nebuvimas

    (SESV 335 ir 336 straipsniai; Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2008/104 5 straipsnio 1 dalis)

    (žr. 55–60, 62 punktus ir rezoliucinės dalies 2 punktą)

Santrauka

Lietuvos laikinojo įdarbinimo įmonė Manpower Lit skyrė penkis darbuotojus dirbti Europos lyčių lygybės institute (EIGE), Vilniuje (Lietuva) esančioje Sąjungos agentūroje, asistentėmis ir IT specialistu. Po to, kai 2018 m. balandžio–gruodžio mėn. pasibaigė šių darbuotojų ir Manpower lit darbo santykiai, darbuotojai, manydami, kad susidarė darbo užmokesčio nepriemoka, kreipėsi į Valstybinės darbo inspekcijos Vilniaus teritorinio skyriaus Darbo ginčų komisiją dėl jos išieškojimo.

2018 m. birželio 20 d. sprendime ši komisija, vadovaudamasi Darbo kodekso nuostata, kuria į Lietuvos teisę perkeliamas Direktyvoje 2008/104 ( 1 ) įtvirtintas vienodo požiūrio į laikinuosius darbuotojus principas, nurodė išieškoti šias nepriemokas, nes laikėsi nuomonės, kad aptariami darbuotojai faktiškai atliko nuolatinių EIGE darbuotojų darbo funkcijas ir kad jų darbo apmokėjimo sąlygos turi atitikti EIGE sutartininkams taikomas sąlygas.

Dėl to sprendimo pareikštas Manpower Lit ieškinys buvo atmestas tiek pirmojoje, tiek apeliacinėje instancijoje, todėl ji pateikė kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Šis teismas nusprendė kreiptis į Teisingumo Teismą siekdamas išsiaiškinti, ar Direktyvoje 2008/104 numatytas vienodo požiūrio į laikinuosius darbuotojus principas taikomas pagrindinėje byloje, atsižvelgiant į tai, kad laikinojo darbo naudotojas buvo Sąjungos agentūra.

Savo sprendime Teisingumo Teismas patvirtina, kad pagrindinėje byloje Direktyva 2008/104 yra taikoma, įskaitant jos nuostatas, kuriomis siekiama užtikrinti vienodo požiūrio principo laikymąsi.

Teisingumo Teismo vertinimas

Pirma, Teisingumo Teismas nagrinėja Direktyvos 2008/104 taikymo sritį. Šiuo aspektu Teisingumo Teismas nurodo, jog tam, kad direktyva būtų taikoma, EIGE turi tenkinti tris sąlygas ( 2 ), t. y. jis turi patekti į sąvoką „valstybinės ir privačios įmonės“, būti „įmonė laikinojo darbo naudotoja“ ir vykdyti „ekonominę veiklą“.

Dėl klausimo, ar EIGE gali būti laikomas „įmone laikinojo darbo naudotoja“ ( 3 ), Teisingumo Teismas pažymi, kad aptariami darbuotojai laikinai dirbo EIGE kaip laikinieji darbuotojai, jo prižiūrimi ir vadovaujami. Be to, ši Sąjungos agentūra turi būti laikoma „juridiniu asmeniu“, kaip tai suprantama pagal direktyvą. Tuo remdamasis Teisingumo Teismas daro išvadą, kad šiomis aplinkybėmis EIGE yra „įmonė laikinojo darbo naudotoja“.

Kadangi sąvokos „valstybinės ir privačios įmonės“ ir „ekonominė veikla“ direktyvoje neapibrėžtos, Teisingumo Teismas nagrinėja klausimą, ar EIGE vykdo ekonominę veiklą, kai konkrečioje rinkoje siūlomos prekės arba paslaugos.

Pirmiausia jis konstatuoja, kad šios Sąjungos agentūros veikla nesusijusi su viešosios valdžios prerogatyvų vykdymu, todėl negalima atmesti galimybės ją laikyti ekonomine veikla. Taip pat pasakytina, kad, atsižvelgiant į tam tikrą EIGE veiklą, nurodytą Reglamente Nr. 1922/2006 ( 4 ), egzistuoja rinka, kurioje veikia komercinės įmonės, konkuruojančios su EIGE. Aplinkybė, kad vykdydamas savo veiklą EIGE nesiekia pelno, neturi reikšmės. Galiausiai pažymėtina, kad EIGE pajamas sudaro ( 5 ) mokėjimai už suteiktas paslaugas, o tai patvirtina, kad Sąjungos teisės aktų leidėjas numatė, jog EIGE bent jau iš dalies veiks kaip rinkos dalyvis.

Taigi Teisingumo Teismas daro išvadą, kad EIGE bent jau iš dalies vykdo veiklą, kurią sudaro paslaugų teikimas konkrečioje rinkoje, todėl į Direktyvos 2008/104 taikymo sritį patenka situacija, kai laikinojo įdarbinimo įmonė asmenis, sudariusius su ja darbo sutartį, skiria dirbti EIGE.

Antra, Teisingumo Teismas nagrinėja klausimą, ar pareigos, kurias užima į EIGE paskirtas laikinasis darbuotojas, gali būti laikomos „ta pačia darbo vieta“, kaip tai suprantama pagal Direktyvą 2008/104, atsižvelgiant į aplinkybę, kad pagal šią direktyvą ( 6 ) laikinųjų darbuotojų pagrindinės darbo ir įdarbinimo sąlygos jų paskyrimo į įmonę laikinojo darbo naudotoją laikotarpiu turi būti bent tokios, kokios būtų taikomos, jei ta įmonė būtų juos tiesiogiai įdarbinusi tai pačiai darbo vietai užimti.

Nagrinėdamas galimybę laikinųjų darbuotojų darbo sąlygas lyginti su sąlygomis, taikomomis pagal Pareigūnų tarnybos nuostatus įdarbintam EIGE personalui, Teisingumo Teismas nepritaria Europos Komisijos argumentui, kad toks lyginimas galėtų pažeisti SESV 335 straipsnį, pagal kurį Sąjunga naudojasi plačiausiu teisnumu, suteikiamu juridiniams asmenims pagal nacionalinius įstatymus, ir 336 straipsnį, pagal kurį Sąjungos teisės aktų leidėjas patvirtina Pareigūnų tarnybos nuostatus. Toks lyginimas visiškai nereiškia, kad laikiniesiems darbuotojams suteikiamas pareigūno statusas. Teisingumo Teismas paaiškina, kad, nesant specialių teisės aktų, kai Sąjungos agentūros įdarbina laikinuosius darbuotojus pagal su laikinojo įdarbinimo įmonėmis sudarytas sutartis, vienodo požiūrio principas visapusiškai taikomas šiems darbuotojams vykdant tokioje agentūroje jiems skiriamas užduotis.

Teisingumo Teismas padarė išvadą, kad pareigos, kurias užima į EIGE paskirtas laikinasis darbuotojas, gali būti laikomos „ta pačia darbo vieta“, kaip tai suprantama pagal šią nuostatą, net jeigu visos pareigos, į kurias EIGE tiesiogiai įdarbina darbuotojus, apima užduotis, kurias gali atlikti tik asmenys, kuriems taikomi Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai.


( 1 ) 2008 m. lapkričio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2008/104/EB dėl darbo per laikinojo įdarbinimo įmones (OL L 327, 2008, p. 9) 5 straipsnis.

( 2 ) Jos numatytos šios direktyvos 1 straipsnio 2 dalyje. Pagal šią nuostatą ši direktyva taikoma valstybinėms ir privačioms įmonėms, kurios yra laikinojo įdarbinimo įmonės ar įmonės laikinojo darbo naudotojos, vykdančios ekonominę veiklą, neatsižvelgiant į tai, ar jos veikia siekdamos pelno.

( 3 ) Kaip tai suprantama pagal direktyvos 3 straipsnio 1 dalies d punktą, t. y. „fizinis ar juridinis asmuo, kuriam ir kurio prižiūrimas bei vadovaujamas laikinai dirba laikinasis darbuotojas“.

( 4 ) 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1922/2006, įsteigiančio Europos lyčių lygybės institutą (OL L 403, 2006, p. 9), 3 straipsnio 1 dalies g punkte nurodyta, kad EIGE Europos lygiu organizuoja konferencijas, kampanijas ir susitikimus.

( 5 ) Pagal Reglamento Nr. 1922/2006 14 straipsnio 3 dalies b punktą.

( 6 ) Šios direktyvos 5 straipsnio 1 dalis.