Byla C‑672/17

Tratave – Tratamento de Águas Residuais do Ave SA

prieš

Autoridade Tributária e Aduaneira

(Tribunal Arbitral Tributário (Centro de Arbitragem Administrativa – CAAD prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Pridėtinės vertės mokestis (PVM) – Apmokestinamoji vertė – Sumažinimas – Mokesčių neutralumo principas“

Santrauka – 2018 m. gruodžio 6 d. Teisingumo Teismo (šeštoji kolegija) sprendimas

Mokesčių teisės aktų suderinimas – Bendra pridėtinės vertės mokesčio sistema – Apmokestinamoji vertė – Sumažinimas visiško arba dalinio nesumokėjimo atveju – Nukrypstančios nacionalinės priemonės – Nacionalinės teisės nuostata, pagal kurią apmokestinamosios vertės sumažinimui taikoma sąlyga, kad apmokestinamasis asmuo iš anksto praneštų apie savo ketinimą panaikinti mokestį, kai įgijėjas tikslina mokesčio atskaitos sumą, kurią jis galėjo atskaityti – Leistinumas, taip pat pagal mokesčių neutralumo principą

(Tarybos direktyvos 2006/112 90 ir 273 straipsniai)

2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos 90 ir 273 straipsnius reikia aiškinti taip, kad jais nedraudžiama nacionalinės teisės nuostata, kaip antai nagrinėjama pagrindinėje byloje, kurioje numatyta, kad nesumokėjimo atveju apmokestinamasis asmuo negali sumažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) apmokestinamosios vertės, jei jis, tikslindamas atskaitomą PVM sumą, kurią galėjo atskaityti, prekės ar paslaugos įgijėjui (jei jis yra apmokestinamasis asmuo) iš anksto nepranešė apie savo ketinimą panaikinti dalį PVM ar jį visą.

Dėl mokesčių neutralumo ir proporcingumo principų reikia pažymėti, kad šis reikalavimas, kuris leidžia informuoti skolininką apie tai, kad jis turi patikslinti PVM sumą, kurią jis galbūt galėjo atskaityti už pirkimo sandorį, gali padėti užtikrinti teisingą PVM surinkimą, užkirsti kelią sukčiavimui ir pašalinti mokestinių pajamų praradimo riziką (pagal analogiją žr. 2012 m. sausio 26 d. Sprendimo Kraft Foods Polska, C‑588/10, EU:C:2012:40, 32 ir 33 punktus).

(žr. 36, 42 punktus ir rezoliucinę dalį)