24.5.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 128/25


2008 m. kovo 31 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Bendrijų Komisija prieš Graikijos Respubliką

(Byla C-130/08)

(2008/C 128/46)

Proceso kalba: graikų

Šalys

Ieškovė: Europos Bendrijų Komisija, atstovaujama M. Kontou–Durande

Atsakovė: Graikijos Respublika

Ieškovės reikalavimai

Pripažinti, kad nepriėmusi trečiosios šalies piliečio, kurio atžvilgiu atsakomybė pagal Reglamento (EB) Nr. 343/2003 16 straipsnio 1 dalies d punktą perėjo Graikijai, tam, kad jo prieglobsčio prašymas būtų išnagrinėtas iš naujo, pateikto prieglobsčio prašymo nagrinėjimą iš esmės visais atvejais užtikrinančių įstatymų ir kitų teisės aktų, Graikijos Respublika neįvykdė įsipareigojimų pagal Reglamento (EB) Nr. 343/2006 3 straipsnio 1 dalį.

Priteisti iš Graikijos Respublikos bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

1.

Jungtinių Tautų Vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras (HCR) atkreipė Komisijos dėmesį į Graikijos teisės aktų, susijusių su užsieniečio pripažinimo pabėgėliu procedūra, suderinamumo su Reglamento (EB) Nr. 343/2003 nuostatomis klausimą, kai užsienietis savavališkai palieka šalį ir jo atžvilgiu priimamas sprendimas nutraukti prieglobsčio prašymo nagrinėjimą.

2.

Šis klausimas kilo dėl 1999 m. balandžio 6 d. Prezidento dekreto 61/99 (paskelbto FEK A' 63), susijusio su prieglobsčio prašymo nagrinėjimo nutraukimu, 2 straipsnio 8 dalies. Pagal šią nuostatą prieglobsčio prašytojo savavališkas išvykimas neperspėjus prilyginamas prašymo atsiėmimui, dėl kurio Viešosios tvarkos ministerijos generaliniam sekretoriui priėmus sprendimą prašymo nagrinėjimo procedūra nutraukiama. Apie šį sprendimą pranešama suinteresuotajam asmeniui, kuris laikomas neturintis žinomos gyvenamosios vietos. Šį sprendimą prašymą pateikęs asmuo gali apskųsti tik ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo pranešimo apie sprendimą nutraukti jo prašymo nagrinėjimo procedūrą iš naujo kreipęsis į kompetentingas valdžios institucijas ir pateikęs įrodymus, patvirtinančius, kad jo nebuvimas susijęs su nenugalima jėga (force majeure).

3.

Prieglobsčio prašytojo išvykimas neperspėjus iš valstybės narės, kuriai jis pateikė prieglobsčio prašymą, į kitą valstybę narę yra viena tipinių situacijų, kurios reglamentuojamos Reglamentu (EB) Nr. 343/2003 siekiant užtikrinti ypač tai, kad prašymą pagal reglamento 16 straipsnio 1 dalį už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą atsakinga valstybė narė išnagrinėtų iš esmės.

4.

Tačiau prezidento dekreto 2 straipsnio 8 dalyje nustatytų reikalavimų derinys lemia negalimumą sprendimą nutraukti procedūrą realiai ginčyti teisme ir negalimumą veiksmingai naudotis pabėgėlio statuso nustatymo procedūra.

5.

Graikijos Respublika pripažino, kad Graikijos teisės aktai gali sukelti sunkumų Reglamento (EB) Nr. 343/2003 atžvilgiu ir nurodė galinti šiuo klausimu imtis priemonių. Taigi ji pasiūlė išspręsti problemą priimant Tarybos direktyvą 2005/85/EB į vidaus teisės sistemą perkeliantį prezidento dekretą ir jame nurodant, jog Reglamento (EB) Nr. 343/2003 taikymo atveju ginčijamos nuostatos nebus taikomos.

6.

Be to, ji užtikrino, kad visus jos atsakomybei perleistų asmenų pateiktus prieglobsčio prašymus išnagrinės iš esmės ir atšauks sprendimus nutraukti procedūrą, kurie tam tikrais atvejais buvo priimti.

7.

Komisija atsižvelgė į šiuos Graikijos Respublikos argumentus. Nepaisant to, ji mano, kad to nepakanka teisiniam saugumui užtikrinti tiek, kiek tai susiję su visų prieglobsčio prašymų atveju tinkamu reglamento nuostatų taikymu, ypač kiekvieną prieglobsčio prašymą nagrinėjant iš esmės tam, kad pabėgėliui būtų garantuota veiksminga ir reali galimybė naudotis nustatymo procedūra.

8.

Remiantis tuo, kas nurodyta, Komisija mano, kad nepriėmusi nuostatų, užtikrinančių, jog ji išnagrinės iš esmės trečiosios šalies piliečio pateiktą prieglobsčio prašymą, kurio atžvilgiu ji priėmė sprendimą nutraukti procedūrą dėl savavališko išvykimo, ir kurį ji perėmė iš naujo pagal Reglamento (EB)Nr. 343/2003 3 straipsnio 1 dalį, Graikijos Respublika neįvykdė įsipareigojimų pagal šią nuostatą.