EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2025 02 26
COM(2025) 87 final
2025/0039(COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
kuriuo dėl pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo supaprastinimo ir stiprinimo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2023/956
(Tekstas svarbus EEE)
{SWD(2025) 58 final}
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS
•Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai
Savo pranešime „Europos konkurencingumo ateitis“ Mario Draghi pabrėžė, kad Europai reikia sukurti reglamentavimo aplinką, kurioje būtų sudarytos palankesnės sąlygos konkurencingumui ir atsparumui. Budapešto deklaracijoje dėl Naujojo Europos konkurencingumo susitarimo ES valstybių ir vyriausybių vadovai paragino pradėti paprastinimo revoliuciją, užtikrinti aiškią, paprastą ir pažangią reglamentavimo sistemą ir labai smarkiai sumažinti administracinę, reglamentavimo ir ataskaitų teikimo naštą, visų pirma MVĮ. Daugelis įmonių ir suinteresuotųjų šalių išreiškė susirūpinimą dėl administracinės naštos, atsirandančios dėl kelių ES aktų, įskaitant Reglamentą (ES) 2023/956, kuriuo nustatomas pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas (PADKM reglamentas).
Komunikate dėl ES konkurencingumo kelrodžio Komisija patvirtino, kad ji dės precedento neturinčias supaprastinimo pastangas, kad sutartų politikos tikslų būtų siekiama paprasčiausiu, tikslingiausiu, veiksmingiausiu ir mažiausiai apsunkinančiu būdu. Komunikate „Paprastesnė ir greitesnė Europa. Komunikatas dėl įgyvendinimo ir supaprastinimo“ Komisija išdėstė įgyvendinimo ir supaprastinimo darbotvarkę, lemsiančią greitus ir pastebimus žmonėms ir verslui svarbius praktinius teigiamus pokyčius, kuriai įgyvendinti nepakaks laipsniško požiūrio, bet bus svarbu imtis drąsių Europos Sąjungos, nacionalinių ir regioninių taisyklių racionalizavimo ir supaprastinimo veiksmų.
Administraciniai reikalavimai, įskaitant ataskaitų teikimo reikalavimus, yra labai svarbūs užtikrinant teisingą teisės aktų vykdymą ir tinkamą stebėseną. Paprastai jų išlaidas iš esmės kompensuoja jų teikiama nauda. Tačiau ataskaitų teikimo reikalavimais taip pat gali būti užkraunama neproporcinga našta suinteresuotosioms šalims, didžiausią poveikį darant mažosioms ir vidutinėms įmonėms bei labai mažoms įmonėms.
Šiuo pasiūlymu PADKM reglamento nuostatos bus supaprastintos ir taps ekonomiškai efektyvesnės, nedarant poveikio šios politikos srities tikslų įgyvendinimui. Siūlomomis priemonėmis nebus pakenkta PADKM aplinkos apsaugos tikslui: priemonėmis bus sudarytos sąlygos veiksmingesniam PADKM, o pagrindiniai mechanizmo struktūros principai liks nepakitę.
Pasiūlymu bus sudarytos palankesnės sąlygos prekių importuotojams į Sąjungą laikytis pareigų teikti PADKM ataskaitas, nes bus supaprastinti kai kurie iš tų PADKM ataskaitų teikimo reikalavimų, kurie grindžiami sudėtingais skaičiavimais ir duomenų rinkimo procesais, o tai trukdytų veiksmingai įgyvendinti PADKM.
Be to, pasiūlymu bus sustiprinta PADKM stebėsena ir priežiūra. Bus padidintas Komisijos gebėjimas tvarkyti duomenis ir keistis atitinkama informacija su nacionalinėmis valdžios institucijomis, siekiant užtikrinti, kad suinteresuotųjų šalių teikiama informacija būtų kuo naudingesnė. Be to, Komisija galės geriau nustatyti riziką, o nacionalinės kompetentingos institucijos bus geriau pasirengusios prireikus imtis tinkamų veiksmų.
Galiausiai, mechanizmo supaprastinimas taip pat bus viena iš pagrindinių galimybių ateityje išplėsti taikymo sritį. 2025 m. antrą pusmetį Komisija pateiks išsamią PADKM peržiūros ataskaitą, kaip numatyta PADKM reglamento 30 straipsnyje, ir taip sudarys sąlygas galimam PADKM taikymo srities išplėtimui.
•Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis
Šis pasiūlymas pateikiamas priemonių rinkinyje, kuriuo siekiama supaprastinti ataskaitų teikimo reikalavimus, visapusiškai nagrinėjant esamus reikalavimus, siekiant įvertinti jų tolesnį aktualumą ir padidinti jų veiksmingumą. Jis grindžiamas esamomis PADKM reglamento taisyklėmis, 2023 m. rugpjūčio 17 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2023/1773, kuriuo nustatomos pereinamuoju laikotarpiu vykdomos pareigos teikti ataskaitas, ir 2024 m. gruodžio 18 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2024/3210, kuriuo nustatomos su PADKM registru susijusios taisyklės.
•Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis
Pasiūlymas atitinka geresnio reglamentavimo darbotvarkės tikslus, nes juo bus sustiprintas Komisijos gebėjimas vykdyti bendrą PADKM priežiūrą, kartu išvengiant išlaidų (tiek Komisijos, tiek informaciją teikiančių subjektų), kurios kitu atveju būtų patirtos renkant informaciją kitomis priemonėmis.
2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
Pasiūlymu iš dalies keičiamas esamas reglamentas. Todėl pasiūlymo teisinis pagrindas yra toks pat, kaip iš dalies pakeisto reglamento teisinis pagrindas, t. y. Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 192 straipsnio 1 dalis aplinkos apsaugos srityje.
Pagal SESV 191 straipsnį ir 192 straipsnio 1 dalį Sąjunga padeda siekti, inter alia, šių tikslų: išlaikyti, saugoti ir gerinti aplinkos kokybę, remti tarptautinio lygio priemones, skirtas regioninėms ar pasaulinėms aplinkos problemoms spręsti, visų pirma kovoti su klimato kaita.
•Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)
PADKM reglamentu sukurta bendra vieninga sistema, užtikrinanti ES vidaus rinkoje taikomos anglies dioksido apmokestinimo politikos ir importuojamoms prekėms taikomos anglies dioksido apmokestinimo politikos lygiavertiškumą.
Šiame pasiūlyme numatytais to reglamento supaprastinimais bus dar labiau padidintas teisinis tikrumas ir racionalizuoti ataskaitų teikimo reikalavimai.
•Proporcingumo principas
Supaprastinant administracinius reikalavimus, įskaitant ataskaitų teikimo reikalavimus, supaprastinama teisinė sistema, nes daromi esamų reikalavimų pakeitimai, kurie nedaro poveikio politikos tikslų esmei. Todėl pasiūlymas apima tik tuos pakeitimus, kurie yra būtini siekiant sumažinti reikalavimų laikymosi naštą ir užtikrinti, kad reikalavimų būtų laikomasi veiksmingiau, nekeičiant atitinkamų teisės aktų esmės.
Pasiūlymas atitinka proporcingumo principą, nes juo neviršijama to, kas būtina Sutarčių tikslams pasiekti. Pažymėtini keli svarbūs pasiūlymo proporcingumo aspektai.
Pirma, pripažįstama, kad importuotojams sudėtinga laikytis PADKM ataskaitų teikimo reikalavimų, o valstybių narių kompetentingos institucijos turi vykdyti svarbias priežiūros užduotis. Šis aspektas bus sušvelnintas nustačius ribą, kuria remiantis tam tikri importuotojai atleidžiami nuo su PADKM susijusių pareigų.
Antra, pasiūlyme pateikiami į PADKM taikymo sritį patenkantiems importuotojams skirti ataskaitų teikimo reikalavimų pakeitimai, dėmesį sutelkiant į tuos reikalavimus, kurie yra būtini siekiant sumažinti reikalavimų laikymosi naštą ir veiksmingiau užtikrinti atitiktį.
•Priemonės pasirinkimas
Dėl pasiūlymo reikia iš dalies pakeisti PADKM reglamentą. Jame nustatomos konkrečios taisyklės, būtinos, kad tam tikros PADKM reglamento nuostatos būtų taikomos paprasčiau, jeigu siekiami tikslai negali būti įgyvendinti priimant įgyvendinimo priemones, nes dėl to reikia iš dalies pakeisti pagrindines PADKM reglamento nuostatas. Tai susiję su de minimis nukrypti leidžiančia nuostata, pareigomis teikti ataskaitas, būdingojo išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimu ir finansinio koregavimo apskaičiavimu.
3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
•Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas
Pasiūlymas grindžiamas patirtimi, įgyta įgyvendinant PADKM reglamentą nuo tada, kai 2023 m. spalio 1 d. pradėtas mechanizmo taikymas pereinamuoju laikotarpiu.
•Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis
Nuo tada, kai 2023 m. spalio 1 d. pradėtas PADKM taikymas pereinamuoju laikotarpiu, Komisijos tarnybos įvairiais ryšių kanalais nuolat konsultavosi su Sąjungos ir trečiųjų valstybių suinteresuotosiomis šalimis, susijusiomis su PADKM. 2023 m. Komisijos tarnybos atnaujino PADKM ekspertų grupės, kurios misija – padėti Komisijos tarnyboms plėtoti ir įgyvendinti PADKM, naudotis techninėmis ekspertinėmis žiniomis ir keistis PADKM įgyvendinimo patirtimi bei gerąja praktika, įgaliojimus.
2023 m. Komisijos tarnybos taip pat pradėjo plataus masto komunikacijos kampaniją, kuria siekiama didinti informuotumą apie PADKM, be kita ko, trečiosiose valstybėse, paaiškinti taisykles ir pateikti naudingų patarimų, kaip atitinkamos suinteresuotosios šalys (pvz., importuotojai, trečiųjų valstybių gamintojai, nacionalinės valdžios institucijos) galėtų įgyvendinti PADKM. Ši komunikacijos kampanija vyko rengiant viešai prieinamus internetinius seminarus keliomis ES kalbomis. PADKM skirtame tinklalapyje pateikiama naudingos informacijos: tikslinė e. mokymosi medžiaga, klausimai ir atsakymai, gairės (taip pat išversta į ES nepriklausančių valstybių oficialiąsias kalbas).
Siekdama pagerinti mechanizmo veikimą ir padidinti jo veiksmingumą, Komisija taip pat reguliariai palaikė ryšius su nacionalinėmis PADKM srityje kompetentingomis institucijomis, kad aptartų įvairius su PADKM įgyvendinimu susijusius klausimus.
2025 m. vasario 6 d. Komisija surengė aukšto lygio konsultacijų su pagrindinėmis suinteresuotosiomis šalimis dieną, kad ištirtų pagrindines teisės aktų rinkinio dėl tikslinės politikos, įskaitant PADKM, supaprastinimo idėjas ir surinktų informaciją bei atsiliepimus prieš jį priimant 2025 m. vasario 26 d.
Remdamosi šiais veiksmais ir pakartotinių viešų susitikimų su atitinkamais Sąjungos ir trečiųjų valstybių verslo atstovais rezultatais, Komisijos tarnybos iš suinteresuotųjų šalių surinko pakankamai atsiliepimų, kad galėtų priimti geriausias priemones pasiūlymo tikslui pasiekti: supaprastinti sudėtingas ataskaitų teikimo taisykles siekiant sumažinti reikalavimų laikymosi naštą ir užtikrinti, kad PADKM būtų veiksmingai įdiegtas, kartu išsaugant jo aplinkos ir klimato srities tikslus.
•Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas
Pasiūlymas parengtas atlikus dabartinių pareigų teikti ataskaitas vidaus tikrinimą ir yra grindžiamas susijusių teisės aktų įgyvendinimo patirtimi, įskaitant duomenis, surinktus deklarantų teikiamoje ketvirčio PADKM ataskaitoje. Kadangi tai yra Sąjungos teisės aktuose nustatytų ataskaitų teikimo reikalavimų nuolatinio vertinimo proceso etapas, tokios naštos ir jos poveikio suinteresuotosioms šalims tikrinimas ateityje bus tęsiamas.
•Poveikio vertinimas
Pasiūlymas susijęs su tiksliniais PADKM reglamento pakeitimais, kuriais siekiama supaprastinti kai kuriuos jo reikalavimus, įskaitant ataskaitų teikimą. Pagrindinės priemonės grindžiamos šio reglamento ir pirmiau minėtų susijusių įgyvendinimo aktų įgyvendinimo patirtimi. Siūlomais tiksliniais pakeitimais užtikrinamas veiksmingesnis ir efektyvesnis esamo mechanizmo įgyvendinimas.
Prie šio pasiūlymo pridedamas analitinis dokumentas – Komisijos tarnybų darbinis dokumentas Towards a simpler and more effective Carbon Border Adjustment Mechanism („Paprastesnio ir veiksmingesnio pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo sukūrimas“). Analitinis dokumentas grindžiamas pirminio poveikio vertinime 2021 m. atlikta analize ir ją papildo.
•
Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas
2021 m. poveikio vertinime, pridėtame prie pasiūlymo dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl PADKM, Komisija padarė išvadą, kad PADKM iš pradžių taikant tam tikrų pagrindinių medžiagų ir jų produktų importui, pirmiausia būtų paveiktos didelės įmonės, tačiau praktiškai dėl PADKM mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) reikalavimų laikymosi išlaidos būtų santykinai didesnės, palyginti su didelėmis įmonėmis, kurioms taikomas PADKM, pvz., tomis, kurios importuoja PADKM prekes viršijant nukrypti leidžiančią nuostatą.
Remiantis patirtimi, įgyta įgyvendinant PADKM pereinamuoju laikotarpiu, ir suinteresuotųjų šalių atsiliepimais, gautais nuo 2023 m. spalio 1 d., tapo aišku, kad PADKM reikia dviejų rūšių pagrindinių supaprastinimo priemonių: platesnės nuo PADKM reikalavimų nukrypti leidžiančios nuostatos, taikomos importuotojams, importuojantiems labai mažus PADKM prekių kiekius, ir supaprastinimo priemonių rinkinio, skirto visiems kitiems PADKM prekių importuotojams, kad jiems būtų lengviau laikytis administracinių reikalavimų.
Tikimasi, kad dėl siūlomo supaprastinimo maždaug 90 % importuotojų bus atleisti nuo su PADKM susijusių pareigų, kartu išlaikant daugiau kaip 99 % būdingojo išmetamo ŠESD kiekio PADKM taikymo srityje, taip išsaugant mechanizmo aplinkosauginį pobūdį.
•Pagrindinės teisės
Šiuo pasiūlymu gerbiamos pagrindinės teisės ir laikomasi principų, pripažintų visų pirma Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje. Juo visų pirma prisidedama prie tikslo užtikrinti aukšto lygio aplinkos apsaugą pagal tvaraus vystymosi principą, kaip nustatyta Chartijos 37 straipsnyje.
4.POVEIKIS BIUDŽETUI
Šis pasiūlymas padarys poveikį ES biudžetui. Jo poveikis vertinamas prie šio pasiūlymo pridėtoje teisės akto pasiūlymo finansinio poveikio ir skaitmeninių aspektų pažymoje.
5.KITI ELEMENTAI
•Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka
Kadangi pasiūlymu iš dalies keičiamas PADKM reglamentas, jame nėra papildomų įgyvendinimo planų ir stebėsenos, vertinimo ir ataskaitų teikimo priemonių, kurie papildytų jau numatytuosius minėtame reglamente.
Tačiau svarbu priminti, kad Komisija užtikrins, kad būtų nustatytos priemonės, skirtos stebėti ir vertinti, kaip veikia PADKM, įskaitant mechanizmo vykdymo užtikrinimą apsisaugant nuo apėjimo praktikos, taip pat vertinti, kaip mechanizmas prisideda prie pagrindinių politikos tikslų. Atsižvelgiant į tai, kad PADKM yra vienas iš politikos pasiūlymų pagal Pasirengimo įgyvendinti 55 % tikslą priemonių rinkinį, kurį Komisija priėmė 2021 m. liepos mėn., stebėsena ir vertinimas bus atliekami derinant veiksmus su kitomis šio priemonių rinkinio politikos sritimis.
Komisija stebės, kaip įgyvendinamas PADKM, kad į tai būtų atsižvelgta atliekant analizę, ir reguliariai teiks Europos Parlamentui ir Tarybai PADKM reglamento taikymo ataskaitas. Teikdama tas ataskaitas Komisija siūlys galimus pakeitimus, kuriais siekiama pagerinti jo veikimą, ir rinks reikiamą informaciją, kad būtų galima dar labiau išplėsti PADKM taikymo sritį, be kita ko, apie kitas prekes, kurioms gali kilti anglies dioksido nutekėjimo rizika, pavyzdžiui, galutinės grandies produktus. Tose ataskaitose taip pat turėtų būti įvertintas PADKM poveikis anglies dioksido nutekėjimui, be kita ko, kiek tai susiję su eksportu, ir jo ekonominis, aplinkosauginis, socialinis ir teritorinis poveikis visoje Sąjungoje.
•Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas
Pasiūlyme numatytos dviejų rūšių supaprastinimo priemonės.
Pirma, mažo PADKM prekių kiekio importuotojams, kuriems tenka labai mažas į Sąjungą importuojamas būdingasis išmetamas ŠESD kiekis ir kurie daugeliu atvejų yra MVĮ ir pavieniai asmenys, su PADKM susijusios pareigos nebus taikomos. Tiems importuotojams tenkanti administracinė našta, atsirandanti dėl su PADKM susijusių pareigų vykdymo, gerokai viršija aplinkosauginę ir reglamentavimo naudą. Taip yra dėl to, kad i) visų į Sąjungą importuojamų PADKM prekių būdingojo išmetamo ŠESD kiekio dalis yra nedidelė ir ii) daug importuotojų importuoja mažus PADKM prekių kiekius ir nacionalinės institucijos negali užtikrinti taisyklių vykdymo.
Antra, pasiūlyme numatytas supaprastinimo priemonių rinkinys ribą viršijantiems PADKM prekių importuotojams, kad jiems būtų lengviau laikytis ataskaitų teikimo reikalavimų. Visų pirma pasiūlymu supaprastinama ir racionalizuojama nacionalinių kompetentingų institucijų ir Komisijos leidimų suteikimo procedūra, įgaliotųjų PADKM deklarantų duomenų rinkimo iš trečiųjų valstybių gamintojų procesai, tam tikrų prekių būdingojo išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimas, išmetamųjų teršalų tikrinimo taisyklės, įgaliotųjų PADKM deklarantų finansinių įsipareigojimų importo į ES metais apskaičiavimas ir įgaliotųjų PADKM deklarantų prašymas dėl anglies dioksido kainų, mokamų trečiosiose valstybėse, kuriose gaminamos prekės.
1 straipsnio 1 dalimi iš dalies keičiama nuostata, leidžianti nukrypti nuo su PADKM susijusių pareigų, nustatant naują masės ribą, kaip nustatyta naujame PADKM reglamento VII priede, kad ji nebūtų taikoma importuotojams, importuojantiems labai mažus prekių kiekius.
1 straipsnio 2 dalimi iš dalies keičiamos importuotojo ir veiklos vykdytojo apibrėžtys, kad būtų lengviau laikytis ataskaitų teikimo reikalavimų.
1 straipsnio 3 dalyje ir 1 straipsnio 4 dalies b punkte apibūdinamos naujos ribos pasekmės taisyklėms, susijusioms su leidimu, kurį importuotojai turi gauti, kad galėtų importuoti prekes viršydami tą ribą, ir numatoma galimybė įgaliotiesiems PADKM deklarantams, kurie tebėra teisiškai atsakingi už savo su PADKM susijusias pareigas, techniškai perduoti PADKM registre atskaitomybės reikalavimus trečiosioms šalims, kad būtų lengviau laikytis reikalavimų.
1 straipsnio 4 dalies a punktu pakeičiamas metinės PADKM deklaracijos pateikimo metinis terminas.
1 straipsnio 4 dalies c punkte numatoma galimybė įgaliotiesiems PADKM deklarantams nurodyti anglies dioksido kainą, sumokėtą trečiojoje valstybėje, kuri nėra kilmės valstybė.
1 straipsnio 4 dalies d punktu ir 1 straipsnio 6 dalimi iš dalies keičiamos išmetamųjų teršalų tikrinimo taisyklės, kad pareiga tikrinti būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį būtų taikoma tik faktinėms vertėms.
1 straipsnio 5 dalimi iš dalies keičiamas būdingojo išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimas, kai naudojamos atitinkamos žaliavos (pirmtakai).
1 straipsnio 7 dalyje numatoma galimybė įgaliotiesiems PADKM deklarantams naudoti Komisijos apskaičiuotas ir pateiktas numatytąsias anglies dioksido kainas ir nurodyti anglies dioksido kainas, sumokėtas trečiosiose valstybėse, kurios nėra prekių kilmės valstybė.
1 straipsnio 8 dalimi palengvinamos pareigos teikti ataskaitas, įtraukiant kelis pagal 10 straipsnį sukurto portalo, skirto veiklos vykdytojams ir įrenginiams trečiosiose valstybėse registruoti, pakeitimus.
1 straipsnio 9 dalyje nustatoma akredituotų tikrintojų registracija, kad jie galėtų prisijungti prie PADKM registro ir atlikti tam tikras atitinkamas užduotis, kad būtų lengviau vykdyti pareigas teikti ataskaitas.
1 straipsnio 10 dalimi sustiprinami įgaliojimai, kuriuos valstybės narės suteikia savo nacionalinei kompetentingai institucijai vykdyti su PADKM susijusias pareigas.
1 straipsnio 11 ir 13 dalyse nurodomos šiuo pasiūlymu daromų pakeitimų pasekmės PADKM registrui, rizikos analizei ir stebėsenai taikomiems reikalavimams.
1 straipsnio 12 dalimi, siekiant sumažinti pernelyg didelę administracinę naštą, supaprastinamos konsultacijos su kitomis kompetentingomis institucijomis ir Komisija.
1 straipsnio 14 dalyje nustatoma PADKM sertifikatų pardavimo pradžios data – 2027 m. vasario mėn., siekiant pašalinti didelį netikrumą, susijusį su 2026 m., t. y. pirmaisiais metais po pereinamojo laikotarpio, ir supaprastinamas keitimasis informacija tarp PADKM registro ir bendros centrinės platformos.
1 straipsnio 15 ir 18 dalyse nurodomos sertifikatų pardavimo perkėlimo į 2027 m. pasekmės nustatant 2026 m. finansinį koregavimą.
1 straipsnio 16 dalimi supaprastinamas nuo 2027 m. įgaliotųjų PADKM deklarantų atliekamas numatomų jų finansinių įsipareigojimų importo metais apskaičiavimas.
1 straipsnio 17 dalimi keičiama perpirkimo riba, kad įgaliotasis PADKM deklarantas galėtų lengviau valdyti savo su PADKM susijusius finansinius įsipareigojimus, ir apibūdinama PADKM deklaracijos metinio pateikimo termino pakeitimo pasekmė.
1 straipsnio 19 dalimi keičiama informacijos, kuria keičiamasi su muitinėmis, kompetentingomis institucijomis ir Komisija, apimtis, kad būtų atsižvelgta į nukrypti leidžiančios nuostatos nustatymą.
1 straipsnio 20 ir 22 dalyse nustatomos nukrypti leidžiančios nuostatos stebėsenos taisyklės ir apibūdinamas keitimasis su tuo susijusia informacija.
1 straipsnio 21 dalyje numatoma galimybė kompetentingoms institucijoms diferencijuoti baudą remiantis atitinkamais faktais ir aplinkybėmis ir apibūdinamos naujos nukrypti leidžiančios nuostatos pasekmės.
1 straipsnio 23 dalimi, atsižvelgiant į šiuo pasiūlymu padarytus supaprastinimus, iš dalies keičiami teisėkūros institucijų Komisijai suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus.
1 straipsnio 24 dalimi Komisijos ataskaitų teikimas teisėkūros institucijoms papildomas taikant nukrypti leidžiančią nuostatą su pakeitimais, padarytais šiuo pasiūlymu.
1 straipsnio 25 dalimi iš dalies keičiamas PADKM prekių sąrašas, kad į jį nebūtų įtraukti nekalcinuotieji kaolininiai moliai.
1 straipsnio 26 dalimi į PADKM prekių, kurioms apskaičiuojant būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį turi būti atsižvelgiama tik į tiesiogiai išmetamą ŠESD kiekį, sąrašą įtraukiama elektros energija.
1 straipsnio 27 dalimi iš dalies keičiamas Reglamento (ES) 2023/956 IV priedas, į jį neįtraukiant žaliavų, kurioms taikoma ES ATLPS arba su ES ATLPS visiškai susieta anglies dioksido apmokestinimo sistema.
1 straipsnio 28 dalimi įtraukiamas naujas VII priedas, kuriame nustatoma 1 straipsnio 1 dalies b punkte nurodyta riba.
Galiausiai, prieduose numatomos kelios būdingojo išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimo supaprastinimo priemonės, kad būtų lengviau vykdyti pareigas teikti ataskaitas, pavyzdžiui, kai pranešama apie numatytąsias vertes arba ES pagamintus pirmtakus.
2025/0039 (COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
kuriuo dėl pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo supaprastinimo ir stiprinimo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2023/956
(Tekstas svarbus EEE)
EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 192 straipsnio 1 dalį,
atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,
teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,
atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę,
atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę,
laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,
kadangi:
(1)pereinamuoju laikotarpiu, kuris prasidėjo 2023 m. spalio 1 d., Komisija rinko duomenis ir informaciją apie pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo (PADKM) įgyvendinimą, kaip numatyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2023/956, be kita ko, analizuodama ataskaitas teikiančių deklarantų pateiktas ketvirčio ataskaitas. Surinkta informacija ir keitimasis nuomonėmis su suinteresuotosiomis šalimis, be kita ko, PADKM ekspertų grupėje, atskleidė PADKM supaprastinimo ir tobulinimo galimybes. Sąjunga yra įsipareigojusi užtikrinti sklandų PADKM diegimą po pereinamojo laikotarpio, t. y. nuo 2026 m. sausio 1 d.;
(2)remiantis pereinamuoju laikotarpiu įgyta patirtimi ir surinktais duomenimis, PADKM prekių importuotojų į Sąjungą pasiskirstymas rodo, kad didžioji dalis tų prekių būdingojo išmetamo ŠESD kiekio tenka tik nedidelei importuotojų daliai. Reglamento (EB) Nr. 1186/2009 23 straipsnyje nurodytų nedidelės vertės prekių (siuntų, kurių vertė mažesnė nei 150 EUR) importui taikomos nukrypti leidžiančios nuostatos, atrodo, nepakanka siekiant užtikrinti, kad PADKM importuotojams būtų taikomas proporcingai jų poveikiui išmetamam ŠESD kiekiui, kuriam taikomas Reglamentas (ES) 2023/956. Mažų prekių kiekių importuotojams pareigų teikti PADKM ataskaitas vykdymas ir finansiniai įsipareigojimai galėtų būti nepagrįstai apsunkinantys. Be to, 2023 m. muitinės reformos dokumentų rinkinyje Komisija pasiūlė panaikinti šią nukrypti leidžiančią nuostatą. Todėl turėtų būti nustatyta nauja nukrypti leidžianti nuostata, pagal kurią pagal PADKM prekių masę mažų kiekių importuotojai būtų atleisti nuo su PADKM susijusių pareigų, kartu išsaugant to mechanizmo aplinkosauginį tikslą ir jo pajėgumą pasiekti savo klimato srities tikslą;
(3)Reglamente (ES) 2023/956 turėtų būti nustatyta nauja riba, pagrįsta vienam importuotojui per metus tenkančia sumine mase, užtikrinant, kad į taikymo sritį ir toliau patektų daugiau kaip 99 % išmetamųjų teršalų. Tai patikimas ir tikslinis metodas, tiksliai atspindintis PADKM aplinkosauginį pobūdį, nes nustatant ribą atsižvelgiama į visą per tam tikrą laikotarpį su importu susijusį išmetamą ŠESD kiekį. Jį taikant taip pat pašalinama apėjimo rizika, kad vienas importuotojas dirbtinai skaidys siuntas;
(4)mase grindžiama riba, atspindinti vidutinį importuojamų PADKM prekių kiekio taršos ŠESD intensyvumą, geriau atitiktų PADKM klimato srities tikslą. Viena mase grindžiama riba, bendrai taikoma visoms geležies ir plieno, aliuminio, trąšų ir cemento sektorių PADKM prekėms, kurias importuotojai importuoja per kalendorinius metus, yra paprasčiausias modelis importuotojams, nes jie neprivalės gauti ar pateikti kitų papildomų duomenų nei tie, kurie pateikiami muitinės deklaracijoje, taip gerokai sumažinant bet kokią su PADKM susijusią administracinę naštą, tenkančią šiems importuotojams. Nustačius 50 tonų ribą, didžioji dauguma importuotojų bus atleisti nuo pareigų pagal Reglamentą (ES) 2023/956, kartu PADKM taikymo srityje išlaikant daugiau kaip 99 % būdingojo išmetamo ŠESD kiekio. Siekiant nustatyti ribą, reikėtų įtraukti naują VII priedą;
(5)siekiant užtikrinti teisinį tikrumą, Reglamente (ES) 2023/956 turėtų būti nustatyti pagrindiniai šią ribą reglamentuojantys principai, be kita ko, užtikrinant, kad beveik visas būdingasis išmetamas ŠESD kiekis ir toliau patektų į PADKM taikymo sritį. Reglamente (ES) 2023/956 taip pat turėtų būti numatyta galimybė šią ribą perskaičiuoti remiantis atnaujintu vidutiniu importuojamų prekių taršos ŠESD intensyvumu arba reikšmingais prekybos pobūdžio ar apėjimo praktikos pokyčiais, darančiais poveikį tam, koks būdingasis išmetamas ŠESD kiekis patenka į PADKM taikymo sritį;
(6)siekiant užtikrinti, kad nukrypti leidžianti nuostata būtų pakankamai tikslinė, ji turėtų būti taikoma importuotojui. Turėtų būti reikalaujama, kad netiesioginis atstovas muitinėje dėl savo veiklos pobūdžio ir susijusių pareigų pagal Reglamentą (ES) 2023/956 visais atvejais gautų leidimą;
(7)kompetentingos institucijos ir Komisija, remdamosi muitinės informacija, turėtų stebėti importuojamų prekių kiekį, kad įvertintų, ar laikomasi ribos. Kad kompetentingos institucijos galėtų priimti pagrįstą sprendimą, muitinės ir Komisija turėtų pateikti kompetentingoms institucijoms būtiną informaciją ir duomenis. Jei kompetentinga institucija padaro išvadą, kad importuotojas viršijo ribą, ji turėtų perduoti tą informaciją muitinei, kuri savo ruožtu neturėtų leisti tam importuotojui toliau importuoti prekių iki kalendorinių metų pabaigos arba tol, kol tas importuotojas neįgys įgaliotojo PADKM deklaranto statuso;
(8)jei importuotojas numato viršyti metinę ribą arba ketina importuoti prekes viršijęs šią ribą, jis turėtų pateikti prašymą suteikti leidimą pagal Reglamento (ES) 2023/956 5 straipsnį. Kai leidimas importuotojams nebuvo suteiktas iki ribos viršijimo, baudos turėtų būti taikomos visoms importuojamoms prekėms pagal Reglamento (ES) 2023/956 26 straipsnio 2 dalį. Baudos sumokėjimas pagal to reglamento 26 straipsnio 2 dalį turėtų atleisti importuotoją nuo pareigos pateikti PADKM deklaraciją ir atsisakyti PADKM sertifikatų;
(9)siekiant užtikrinti, kad importuotojo apibrėžtis apimtų visas atitinkamas muitinės procedūras, būtina ją iš dalies pakeisti, kad ji apimtų supaprastintą muitinės procedūrą, kai pagal Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2015/2446 175 straipsnio 5 dalį pateikiamas tik procedūros įvykdymo dokumentas;
(10)siekiant užtikrinti leidimų suteikimo procedūros veiksmingumo ir prašymą pateikusių asmenų rizikos profilio pusiausvyrą, konsultavimosi procedūra kompetentingai institucijai turėtų būti neprivaloma. Konsultavimosi procedūra turėtų leisti kompetentingai institucijai konsultuotis su kitomis kompetentingomis institucijomis ir Komisija, kai, remiantis prašymą pateikusio asmens pateikta informacija ir PADKM registre pateikta muitinės informacija, manoma, kad tai būtina;
(11)siekiant suteikti papildomo lankstumo, įgaliotiesiems PADKM deklarantams turėtų būti suteikta galimybė pavesti teikti PADKM deklaraciją trečiajai šaliai. Įgaliotasis PADKM deklarantas turėtų likti atsakingas už PADKM deklaracijos pateikimą. Kad būtų galima suteikti reikiamą pavedimą ir prieigą, ta trečioji šalis turėtų atitikti tam tikrus techninius kriterijus, be kita ko, turėti ekonominės veiklos vykdytojo registracijos ir identifikavimo (EORI) kodą ir būti įsisteigusi valstybėje narėje;
(12)įgaliotieji PADKM deklarantai privalo pateikti savo metinę PADKM deklaraciją ir atsisakyti atitinkamo sertifikatų skaičiaus ne vėliau kaip metų, einančių po importo metų, gegužės 31 d. Siekiant įgaliotiesiems PADKM deklarantams suteikti lankstumo vykdant savo pareigas, nustačius vėlesnę pateikimo datą įgaliotieji PADKM deklarantai turėtų daugiau laiko būtinai informacijai surinkti, užtikrinti, kad būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį tikrintų akredituotas tikrintojas, ir įsigyti atitinkamą PADKM sertifikatų skaičių. PADKM sertifikatų panaikinimo data turėtų būti atitinkamai pakoreguota;
(13)kai kurių aliuminio ir plieno prekių, kurioms šiuo metu taikomas PADKM, būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį visų pirma lemia žaliavų (pirmtakų) būdingasis išmetamas ŠESD kiekis, o tų prekių gamybos etapuose išmetamas ŠESD kiekis paprastai yra palyginti mažas. Tai baigiamieji procesai, vykdomi atskiruose įrenginiuose, kuriems netaikoma ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (ES ATLPS), kaip numatyta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2003/87/EB, išskyrus integruotus įrenginius. Tų gamybos procesų būdingasis išmetamas ŠESD kiekis neturėtų būti įtraukiamas į išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimo sistemos ribas;
(14)jei žaliavoms (pirmtakams) jau taikoma ES ATLPS arba su ES ATLPS visiškai susieta anglies dioksido apmokestinimo sistema, tų pirmtakų būdingasis išmetamas ŠESD kiekis neturėtų būti įtraukiamas apskaičiuojant sudėtingų prekių būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį;
(15)įgaliotieji PADKM deklarantai privalo pateikti metinę PADKM deklaraciją, kurioje pateikiamas būdingojo išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimas, atliktas remiantis numatytosiomis arba faktinėmis vertėmis, kurias patikrino akredituoti tikrintojai. Numatytąsias vertes apskaičiuos ir pateiks Komisija. Todėl turėtų būti atliekamas tik būdingojo išmetamo ŠESD kiekio katinių verčių tikrinimas;
(16)iš pereinamuoju laikotarpiu surinktos informacijos matyti, kad ataskaitas teikiantiems deklarantams sunku gauti reikiamą informaciją apie trečiojoje valstybėje faktiškai sumokėtą anglies dioksido kainą. Siekdama palengvinti anglies dioksido kainos atskaitymą, Komisija, kai įmanoma, turėtų nustatyti vidutinę metinę anglies dioksido kainą, išreikštą EUR/tCO2e nuo faktiškai sumokėtos anglies dioksido kainos, remdamasi geriausiais turimais duomenimis, gautais iš patikimos, viešai prieinamos informacijos ir trečiųjų valstybių pateiktos informacijos, be kita ko, vertinant konservatyviai;
(17)įgaliotiesiems PADKM deklarantams leidžiama teikti prašymą sumažinti atsisakytinų PADKM sertifikatų skaičių, atsižvelgiant į kilmės valstybėje faktiškai sumokėtą anglies dioksido kainą už būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį. Kadangi anglies dioksido kaina gali būti mokama trečiojoje valstybėje, kuri nėra importuojamų prekių kilmės valstybė, tokią anglies dioksido kainą taip pat turėtų būti leidžiama atskaityti;
(18)siekiant padidinti PADKM registre esančių išmetamo ŠESD kiekio duomenų patikimumą ir palengvinti duomenų teikimą, akredituotiems tikrintojams turėtų būti leidžiama prisijungti prie PADKM registro, kad jie trečiųjų valstybių veiklos vykdytojo prašymu galėtų patikrinti būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį. Be to, tų veiklos vykdytojų patronuojančiosioms įmonėms arba susijusioms įmonėms turėtų būti leidžiama prisijungti prie PADKM registro, kad jos galėtų registruoti atitinkamus duomenis ir jais dalytis kontroliuojamojo veiklos vykdytojo interesais. Turėtų būti reikalaujama, kad veiklos vykdytojai pateiktų įmonės arba veiklos registracijos numerį, kad būtų galima nustatyti jų tapatybę;
(19)siekdamos skatinti Reglamento (ES) 2023/956 įgyvendinimą nacionaliniu lygmeniu, valstybės narės turėtų užtikrinti, kad kompetentingos institucijos turėtų reikiamus įgaliojimus savo pareigoms vykdyti;
(20)siekiant įgaliotiesiems PADKM deklarantams suteikti pakankamai laiko pasirengti vykdyti iš dalies pakeistas pareigas pagal Reglamentą (ES) 2023/956, valstybės narės turėtų 2027 m. pradėti pardavinėti PADKM sertifikatus už 2026 m. importuotų prekių būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį. 2027 m. įsigytų PADKM sertifikatų, susijusių su 2026 m. į ES importuotų prekių būdinguoju išmetamu ŠESD kiekiu, kaina turėtų atitikti 2026 m. ES ATLPS leidimų kainas;
(21)įgaliotųjų PADKM deklarantų pareiga užtikrinti, kad jų paskyroje PADKM registre esančių PADKM sertifikatų skaičius kiekvieno ketvirčio pabaigoje atitiktų ne mažiau kaip 80 % nuo metų pradžios jų importuotoms prekėms būdingo išmetamo ŠESD kiekio, nepakankamai pritaikyta prie tikėtino finansinio koregavimo. Todėl būtina sumažinti šį santykį nuo 80 % iki 50 % ir įtraukti nemokamai paskirstomus ES ATLPS leidimus. Be to, įgaliotasis PADKM deklarantas turėtų turėti galimybę remtis PADKM deklaracijoje ankstesniais metais pateikta informacija apie tas pačias prekes ir trečiąsias valstybes;
(22)perpirkimo riba taip pat turėtų būti tiksliau suderinta su PADKM sertifikatų, kuriuos įgaliotieji PADKM deklarantai turi pirkti importo metais, skaičiumi;
(23)kadangi PADKM sertifikatai panaikinami be jokios kompensacijos, darbo dienos pabaigoje teikti informaciją iš bendros centrinės platformos į PADKM registrą nereikia;
(24)kompetentingos institucijos, skirdamos baudas, turėtų galėti atsižvelgti į konkrečias aplinkybes, pavyzdžiui, tyčinį ar aplaidų deklaranto elgesį. Tai leistų sumažinti baudos dydį tais atvejais, kai padaroma nedidelių arba netyčinių klaidų;
(25)PADKM taikomas tam tikroms į Sąjungą importuojamoms prekėms, dėl kurių išmetama daug anglies dioksido. Reglamento (ES) 2023/956 I priede pateiktame PADKM prekių sąraše yra „[k]iti kaolininiai moliai“, įtraukti į cemento prekių sąrašą. Nors kalcinuotieji kaolininiai moliai yra daug anglies dioksido išskiriantys produktai, nekalcinuotieji kaolininiai moliai tokie nėra. Todėl nekalcinuotieji kaolininiai moliai neturėtų būti įtraukti į PADKM taikymo sritį;
(26)Reglamento (ES) 2023/956 II priede išvardijamos prekės, kurių būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį apskaičiuojant turėtų būti atsižvelgiama tik į tiesiogiai išmetamą ŠESD kiekį. Atliekant skaičiavimus dėl tame priede neišvardytų prekių reikėtų atsižvelgti ir į tiesiogiai, ir į netiesiogiai išmetamą ŠESD kiekį. Kadangi netiesiogiai išmetamas ŠESD kiekis nėra svarbus elektros energijos gamybai, elektros energija turėtų būti įtraukta į tame priede pateiktą prekių sąrašą;
(27)taip pat būtina supaprastinti numatytųjų verčių nustatymo priemones, kai nėra patikimų eksportuojančios valstybės duomenų dėl tam tikros rūšies prekių. Tokiais atvejais, siekiant užkirsti kelią anglies dioksido nutekėjimui, numatytoji vertė turėtų būti nustatyta pagal dešimties eksportuojančių valstybių, kurių taršos ŠESD intensyvumas yra didžiausias ir apie kurias turima patikimų duomenų, vidutinį taršos ŠESD intensyvumą, nes tai tinkamas vidurkis PADKM aplinkosauginiam tikslui užtikrinti. Tai nedaro poveikio galimybei pritaikyti šias numatytąsias vertes atsižvelgiant į specifines regiono savybes pagal PADKM reglamento IV priedo 7 punktą;
(28)siekiant iš dalies pakeisti tam tikrus neesminius Reglamento (ES) 2023/956 elementus, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnį Komisijai turėtų būti deleguoti įgaliojimai priimti aktus, kuriais prireikus iš dalies keičiama to reglamento VII priede įtvirtinta riba, kaip nustatyta pagal to reglamento 2 straipsnio 3a dalį. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, taip pat ir su ekspertais, ir kad tos konsultacijos būtų vykdomos vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros* nustatytais principais. Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti atliekant su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, Europos Parlamentas ir Taryba visus dokumentus gauna tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams sistemingai suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose;
* Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstitucinis susitarimas dėl geresnės teisėkūros, 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstitucinis susitarimas dėl geresnės teisėkūros (OL L 123, 2016 5 12, p. 1–14, ELI:
http://data.europa.eu/eli/agree_interinstit/2016/512/oj
).
(29)kadangi šio reglamento tikslų, t. y. supaprastinti tam tikras pareigas ir sustiprinti mechanizmą, kurį Sąjunga priėmė siekdama užkirsti kelią anglies dioksido nutekėjimo rizikai ir taip sumažinti pasaulyje išmetamą anglies dioksido kiekį, valstybės narės negali deramai pasiekti, o dėl veiksmo masto arba poveikio tų tikslų būtų geriau siekti Sąjungos lygmeniu, laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Sąjunga gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti;
(30)todėl Reglamentas (ES) 2023/956 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,
PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:
1 straipsnis
Reglamento (ES) 2023/956 daliniai pakeitimai
Reglamentas (ES) 2023/956 iš dalies keičiamas taip:
1)2 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)3 dalis pakeičiama taip:
„3. Nukrypstant nuo 1 ir 2 dalių, šis reglamentas netaikomas vykdant karinę veiklą gabenamoms arba naudojamoms prekėms, kaip numatyta pagal Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2015/2446* 1 straipsnio 49 punktą.
*2015 m. liepos 28 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/2446, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 952/2013 papildomas išsamiomis taisyklėmis, kuriomis patikslinamos kai kurios Sąjungos muitinės kodekso nuostatos, (OL L 343, 2015 12 29, p. 1, ELI:
http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/2446/oj
).“;
b)įterpiama ši 3a dalis:
„3a. Nukrypstant nuo 1 ir 2 dalių, importuotojai, įskaitant įgaliotuosius PADKM deklarantus, atleidžiami nuo šiuo reglamentu nustatytų pareigų, jei I priede išvardytos prekės, išskyrus elektros energiją ir vandenilį, iš viso per kalendorinius metus neviršija VII priedo 1 punkte nustatytos mase grindžiamos ribos.
VII priedo 1 punkte nustatyta riba užtikrinama, kad bent 99 % 2 straipsnio 1 ir 2 dalyje nurodytų importuojamų prekių ir perdirbtų produktų būdingajam ŠESD kiekio nebūtų taikoma pirmoje pastraipoje nurodyta nukrypti leidžianti nuostata.
Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais keičiama VII priede nustatyta masės riba, kad būtų atsižvelgta į esminį prekių vidutinio taršos intensyvumo, naudojamo VII priedo 1 punkte nustatytai ribai apskaičiuoti, pokytį arba reikšmingus prekybos prekėmis pobūdžio pokyčius, įskaitant tos ribos apėjimo praktiką, nurodytą 27 straipsnio 2 dalies b punkte.“;
2)3 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)15 punktas pakeičiamas taip:
„15) importuotojas – asmuo, kuris savo vardu ir savo interesais pateikia prekių išleidimo į laisvą apyvartą muitinės deklaraciją arba Deleguotojo reglamento (ES) 2015/2446 175 straipsnio 5 dalyje nurodytą procedūros įvykdymo dokumentą, arba, kai muitinės deklaracija pateikiama netiesioginio atstovo muitinėje pagal Reglamento (ES) Nr. 952/2013 18 straipsnį – asmuo, kurio interesais tokia deklaracija yra pateikiama;“
b)31 punktas pakeičiamas taip:
„31) veiklos vykdytojas – asmuo, valdantis arba kontroliuojantis įrenginį trečiojoje valstybėje, be kita ko, patronuojančioji įmonė, kontroliuojanti įrenginį trečiojoje valstybėje;“;
3)5 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalis pakeičiama taip:
„1. Valstybėje narėje įsisteigęs importuotojas, prieš importuodamas prekes į Sąjungos muitų teritoriją, prašo suteikti įgaliotojo PADKM deklaranto statusą (toliau – prašymas suteikti leidimą).
Jei importuotojas paskiria netiesioginį atstovą muitinėje pagal Reglamento (ES) Nr. 952/2013 18 straipsnį ir netiesioginis atstovas muitinėje sutinka būti įgaliotuoju PADKM deklarantu, prašymą suteikti leidimą pateikia netiesioginis atstovas muitinėje, įskaitant ir atvejį, kai pagal 2 straipsnio 3a dalį importuotojui taikoma nukrypti leidžianti nuostata.“;
b)įterpiama ši 1a dalis:
„1a. Importuotojas pateikia prašymą suteikti leidimą pagal 1 dalį, jei numato viršyti VII priedo 1 punkte nustatytą ribą.“;
c)2 dalis pakeičiama taip:
„2. Jei importuotojas nėra įsisteigęs valstybėje narėje, netiesioginis atstovas muitinėje prašo suteikti įgaliotojo PADKM deklaranto statusą, įskaitant atvejį, kai pagal 2 straipsnio 3a dalį tam importuotojui taikoma nukrypti leidžianti nuostata.“;
d)5 dalies g punktas pakeičiamas taip:
„g) apskaičiuota prekių importo į Sąjungos muitų teritoriją piniginė vertė ir kiekis pagal prekių rūšį ir informacija apie importo valstybes nares kalendoriniais metais, kuriais pateiktas prašymas, ir po tų metų eisiančiais kalendoriniais metais;“;
e)įterpiama ši 7a dalis:
„7a. Įgaliotasis PADKM deklarantas gali pavesti teikti 6 straipsnyje nurodytas PADKM deklaracijas jo interesais ir asmeniui, veikiančiam to deklaranto vardu. Įgaliotasis PADKM deklarantas lieka atsakingas už šiame reglamente nustatytų pareigų, susijusių su įgaliotaisiais PADKM deklarantais, vykdymą.“;
4)6 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalis pakeičiama taip:
„1.
Kasmet ne vėliau kaip rugpjūčio 31 d. ir pirmą kartą – 2027 m. už 2026 metus kiekvienas įgaliotasis PADKM deklarantas, naudodamasis 14 straipsnyje nurodytu PADKM registru, pateikia PADKM deklaraciją už praėjusius kalendorinius metus.“;
b)2 dalis pakeičiama taip:
2. PADKM deklaracijoje pateikiama ši informacija:
a) bendras praėjusiais kalendoriniais metais importuotų kiekvienos rūšies prekių kiekis, elektros energijos atveju išreiškiamas megavatvalandėmis, o kitų prekių atveju – tonomis, įskaitant importuotas prekes, neviršijančias VII priedo 1 punkte nustatytos ribos;
b) pagal 7 straipsnį apskaičiuotas ir pagal 8 straipsnį patikrintas, kai naudojamas faktinis išmetamas ŠESD kiekis, bendras šios dalies a punkte nurodytoms prekėms būdingas išmetamas ŠESD kiekis, elektros energijos atveju išreiškiamas išmetamo CO2e tonomis vienai megavatvalandei, o kitų prekių atveju – išmetamo CO2e tonomis vienai kiekvienos rūšies prekių tonai;
c) bendras PADKM sertifikatų, kurių turės būti atsisakyta, skaičius, atitinkantis šios dalies b punkte nurodytą bendrą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį, kuris atitinkamai sumažinamas, jeigu trečiojoje valstybėje buvo sumokėta anglies dioksido kaina pagal 9 straipsnį, ir pagal 31 straipsnį pakoreguojamas, kiek būtina atsižvelgiant į nemokamo ES ATLPS leidimų paskirstymo mastą;
d) jei taikoma, pagal 8 straipsnį ir VI priedą akredituotų tikrintojų išduotų tikrinimo ataskaitų kopijos.“;
c)6 dalis pakeičiama taip:
„6.
Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus dėl standartinės PADKM deklaracijos formos, įskaitant išsamią informaciją apie kiekvieną įrenginį, kiekvieną kilmės šalį arba trečiąją valstybę ir prekių rūšį, kuri turi būti pateikiama siekiant pagrįsti šio straipsnio 2 dalyje nurodytus bendruosius kiekius, ypač apie būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį, sumokėtą anglies dioksido kainą ir numatytąją anglies dioksido kainą, dėl PADKM deklaracijos pateikimo per PADKM registrą tvarkos ir šio straipsnio 2 dalies c punkte nurodyto PADKM sertifikatų atsisakymo tvarkos pagal 22 straipsnio 1 dalį, ypač dėl įgaliotojo PADKM deklaranto taikomo sertifikatų atsisakymo proceso ir jų atrankos. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 29 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.“;
5)7 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)5 dalis pakeičiama taip:
„5. Įgaliotasis PADKM deklarantas registruoja informaciją, reikalingą būdingajam išmetamam ŠESD kiekiui apskaičiuoti pagal V priede nustatytus reikalavimus. Tokie registravimo įrašai turi būti pakankamai išsamūs, kad pagal 18 straipsnį akredituoti tikrintojai, jei tikrinama, galėtų patikrinti būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį pagal 8 straipsnį ir VI priedą ir kad Komisija ir kompetentinga institucija galėtų peržiūrėti PADKM deklaraciją pagal 19 straipsnio 2 dalį.“;
b)7 dalies a punktas pakeičiamas taip:
„a) IV priede nustatytų skaičiavimo metodų elementų taikymo, įskaitant gamybos procesų sistemos ribų, kurios ribojamos gamybos procesų, kuriems taikoma ES ATLPS, sistemos ribomis, ir atitinkamų žaliavų (pirmtakų), išmetamųjų teršalų faktorių, konkrečių įrenginių faktinio išmetamo ŠESD kiekio verčių ir numatytųjų verčių nustatymą bei jų atitinkamą taikymą atskiroms prekėms, duomenų patikimumo užtikrinimo metodų, kuriais remiantis nustatomos numatytosios vertės, įskaitant duomenų išsamumo lygį, nustatymo, taip pat tikslesnio prekių, kurios IV priedo 1 punkto tikslais turi būti laikomos paprastomis prekėmis ir sudėtingomis prekėmis, apibūdinimo. Tuose įgyvendinimo aktuose taip pat nurodomi įrodymų elementai, kuriais pademonstruojama, kad tenkinami IV priedo 5 ir 6 punktuose išvardyti būtini kriterijai, kuriais pagrindžiama tai, kad 2 dalies tikslais remiamasi faktiniu išmetamu ŠESD kiekiu, kiek tai susiję su prekių gamybos procesuose suvartojama elektros energija;“;
6)8 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:
„1. Jei būdingasis išmetamas ŠESD kiekis nustatomas pagal faktinį išmetamą ŠESD kiekį, įgaliotasis PADKM deklarantas užtikrina, kad bendrą pagal 6 straipsnį pateiktoje PADKM deklaracijoje nurodytą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį patikrintų pagal 18 straipsnį akredituotas tikrintojas, remdamasis VI priede nustatytais tikrinimo principais.“;
7)9 straipsnis pakeičiamas taip:
„9 straipsnis
Trečiojoje valstybėje sumokėta anglies dioksido kaina
1. Įgaliotasis PADKM deklarantas PADKM deklaracijoje gali pateikti prašymą sumažinti atsisakytinų PADKM sertifikatų skaičių, kad būtų atsižvelgta į trečiojoje valstybėje už deklaruojamą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį sumokėtą anglies dioksido kainą. Sumažinimo galima prašyti tik tuo atveju, jei anglies dioksido kaina buvo faktiškai sumokėta trečiojoje valstybėje. Tokiu atveju atsižvelgiama į visus toje valstybėje taikomus korekcinius mechanizmus ir kitokias kompensacijas, dėl kurių ta anglies dioksido kaina sumažinama.
2. Įgaliotasis PADKM deklarantas saugo dokumentus, reikalingų norint įrodyti, kad deklaruojamam būdingajam išmetamam ŠESD kiekiui trečiojoje valstybėje buvo taikyta anglies dioksido kaina, kuri buvo faktiškai sumokėta, kaip nurodyta 1 dalyje. Įgaliotasis PADKM deklarantas visų pirma saugo įrodymus, susijusius su korekciniais mechanizmais ar kitokiomis galimomis kompensacijomis, konkrečiai – nuorodas į atitinkamus tos valstybės teisės aktus. Šiuose dokumentuose pateikiamą informaciją turi patvirtinti nuo įgaliotojo PADKM deklaranto ir nuo trečiosios valstybės institucijų nepriklausomas asmuo. To nepriklausomo asmens vardas, pavardė (pavadinimas) ir kontaktiniai duomenys nurodomi dokumentuose. Įgaliotasis PADKM deklarantas taip pat saugo faktinio anglies dioksido kainos sumokėjimo įrodymus.
3. Įgaliotasis PADKM deklarantas 2 dalyje nurodytus dokumentus saugo iki ketvirtų metų po metų, kuriais PADKM deklaracija buvo arba turėjo būti pateikta, pabaigos.
3a. Nukrypstant nuo 1, 2 ir 3 dalių, jei trečiojoje valstybėje už deklaruojamą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį faktiškai sumokėtos anglies dioksido kainos nustatyti neįmanoma, įgaliotasis PADKM deklarantas PADKM deklaracijoje gali prašyti sumažinti atsisakytinų PADKM sertifikatų skaičių, kad būtų atsižvelgta į tą anglies dioksido kainą už deklaruojamą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį, remiantis metinėmis numatytosiomis anglies dioksido kainomis. Tokiu atveju atsižvelgiama į visus toje valstybėje taikomus korekcinius mechanizmus ir kitokias kompensacijas, dėl kurių ta numatytoji anglies dioksido kaina sumažinama. Sumažinimo galima prašyti tik jei anglies dioksido kaina buvo nustatyta pagal trečiojoje valstybėje taikomas taisykles ir tai trečiajai valstybei galima nustatyti metinę numatytąją anglies dioksido kainą, be kita ko, konservatyviai.
Nuo 2027 m. Komisija, remdamasi geriausiais duomenimis, gautais remiantis patikima, viešai prieinama ir tų trečiųjų valstybių pateikta informacija, gali nustatyti ir paskelbti metodiką, skirtą trečiosioms valstybėms, taikančioms anglies dioksido kainos nustatymo taisykles, ir 14 straipsnyje nurodytame PADKM registre pateikti toms trečiosioms valstybėms numatytąsias anglies dioksido kainas. Tokiu atveju atsižvelgiama į visus toje valstybėje taikomus korekcinius mechanizmus ir kitokias kompensacijas, dėl kurių ta numatytoji anglies dioksido kaina sumažinama.
4. Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus dėl pagal 1 dalį faktiškai sumokėtos metinės vidutinės anglies dioksido kainos ir pagal 3a dalį trečiosioms valstybėms numatytos metinės anglies dioksido kainos konvertavimo į atitinkamą atsisakytinų PADKM sertifikatų skaičiaus sumažinimą. Šie aktai taip pat turi apimti užsienio valiuta išreikštos anglies dioksido kainos konvertavimą į eurus pagal metinį vidutinį valiutos kursą, reikalaujamus įrodymus apie faktiškai sumokėtą anglies dioksido kainą, 1 dalyje nurodytų atitinkamų korekcinių mechanizmų ar kitokių kompensacijų pavyzdžius, šio straipsnio 2 dalyje nurodyto nepriklausomo asmens kvalifikacijas bei to asmens nepriklausomumo užtikrinimo sąlygas. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 29 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.“;
8)10 straipsnis pakeičiamas taip:
„10 straipsnis
Veiklos vykdytojų ir įrenginių registravimas trečiosiose valstybėse
1. Gavusi trečiojoje valstybėje esančio įrenginio veiklos vykdytojo prašymą, Komisija užregistruoja informaciją apie tą veiklos vykdytoją ir apie jo įrenginį 14 straipsnyje nurodytame PADKM registre.
2. 1 dalyje nurodytame registracijos prašyme pateikiama ši registruojant į PADKM registrą įtrauktina informacija:
a) veiklos vykdytojo vardas, pavardė (pavadinimas), adresas, įmonės ar veiklos registracijos numeris, kontaktinė informacija ir, jei taikoma, jį kontroliuojantis subjektas, be kita ko, jo patronuojančioji įmonė, ir patvirtinamieji dokumentai;
b) kiekvieno įrenginio vieta, įskaitant tikslų adresą ir geografines koordinates, nurodant ilgumą ir platumą 6 skaitmenimis po kablelio;
c) pagrindinė įrenginio ekonominė veikla.
3. Komisija praneša veiklos vykdytojui apie registraciją PADKM registre. Registracija galioja penkerius metus nuo pranešimo apie ją įrenginio veiklos vykdytojui dienos.
4. Veiklos vykdytojas nedelsdamas informuoja Komisiją apie bet kokius 2 dalyje nurodytos informacijos pasikeitimus, atsiradusius po registracijos, o Komisija atnaujina atitinkamą informaciją PADKM registre.
5. Veiklos vykdytojas:
a) IV priede išdėstytais metodais nustato būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį pagal šio straipsnio 1 dalyje nurodytame įrenginyje gaminamų prekių rūšį;
b) užtikrina, kad šios dalies a punkte nurodytą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį patikrintų pagal 18 straipsnį akredituotas tikrintojas vadovaudamasis VI priede nustatytais tikrinimo principais;
c) ketverius metus po patikrinimo saugo tikrinimo ataskaitos kopiją ir informacijos įrašus, reikalingus prekėms būdingam išmetamam ŠESD kiekiui apskaičiuoti pagal V priede nustatytus reikalavimus, ir, jei taikytina, dokumentų, reikalingų norint įrodyti, kad deklaruotiems būdingiesiems išmetamiems ŠESD kiekiams trečiojoje valstybėje taikoma mokėtina anglies dioksido kaina buvo faktiškai sumokėta, kopiją iki ketvirtųjų metų po metų, kuriais nepriklausomas asmuo pagal 9 straipsnio 2 dalį patvirtino tuose dokumentuose pateiktą informaciją, pabaigos;
d) jei taikytina, nustato trečiojoje valstybėje sumokėtą anglies dioksido kainą pagal 9 straipsnį ir įkelia lydimuosius dokumentus bei įrodymus.
6. Šio straipsnio 5 dalies c punkte nurodyti įrašai turi būti pakankamai išsamūs, kad būtų galima patikrinti būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį pagal 8 straipsnį ir VI priedą ir kad būtų galima pagal 19 straipsnį peržiūrėti įgaliotojo PADKM deklaranto, kuriam atitinkama informacija buvo atskleista pagal šio straipsnio 7 dalį, PADKM deklaraciją.
7. Veiklos vykdytojas įgaliotajam PADKM deklarantui gali atskleisti informaciją apie šio straipsnio 5 dalyje nurodytą būdingojo išmetamo ŠESD kiekio tikrinimą ir trečiojoje valstybėje sumokėtą anglies dioksido kainą. Įgaliotasis PADKM deklarantas turi teisę pasinaudoti ta atskleista informacija, kad įvykdytų 8 straipsnyje nurodytą pareigą.
8. Veiklos vykdytojas bet kuriuo metu gali paprašyti jį išregistruoti iš PADKM registro. Gavusi tokį prašymą ir pranešusi kompetentingoms institucijoms Komisija iš PADKM registro išregistruoja veiklos vykdytoją ir ištrina informaciją apie tą veiklos vykdytoją ir jo įrenginį, jei tokia informacija nėra būtina pateiktoms PADKM deklaracijoms peržiūrėti. Suteikusi atitinkamam veiklos vykdytojui galimybę būti išklausytam ir pasikonsultavusi su atitinkamomis nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis Komisija taip pat gali išregistruoti informaciją, jei nustato, kad informacija apie veiklos vykdytoją nebėra tiksli. Komisija apie tokius išregistravimo atvejus informuoja kompetentingas institucijas.;
9)įterpiamas 10a straipsnis:
„10a straipsnis
Akredituotų tikrintojų registravimas
1. Jei akreditacija suteikiama pagal 18 straipsnį, akredituotas tikrintojas valstybės narės, kurioje įsteigta nacionalinė akreditacijos įstaiga, kompetentingai institucijai pateikia registracijos PADKM registre prašymą. Registracijos prašymas pateikiamas per du mėnesius nuo akreditacijos suteikimo. Kompetentinga institucija užregistruoja informaciją apie akredituotus tikrintojus PADKM registre.
2. 1 dalyje nurodytame registracijos prašyme pateikiama bent tokia registruojant į PADKM registrą įtrauktina informacija:
a) tikrintojo vardas, pavardė (pavadinimas) ir unikalus akreditacijos numeris;
b) PADKM svarbios akreditavimo sritys;
c) tikrintojo įsisteigimo valstybė;
d) PADKM svarbaus akreditavimo data ir akreditacijos sertifikatų galiojimo pabaigos data;
e) visa PADKM svarbi informacija apie tikrintojui nustatytas administracines priemones;
f) akreditacijos sertifikatų kopijos.
3. Kompetentinga institucija praneša tikrintojui apie registraciją PADKM registre.
4. Akredituotas tikrintojas praneša kompetentingai institucijai apie visus 2 dalyje nurodytos informacijos pasikeitimus, atsiradusius po registracijos. Kompetentinga institucija užtikrina, kad atitinkama informacija būtų tinkamai atnaujinta PADKM registre.
5. Veiklos vykdytojo prašymu tikrintojas patikrina PADKM registre būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį pagal 10 straipsnio 5 dalies b punktą.
6. Kompetentinga institucija išregistruoja tikrintoją iš PADKM registro, jei tikrintojas nebėra akredituotas pagal 18 straipsnį arba jei tikrintojas neįvykdė 4 dalyje nustatytos pareigos. Apie išregistravimą kompetentinga institucija praneša Komisijai ir kitoms kompetentingoms institucijoms. Kompetentinga institucija iš PADKM registro ištrina informaciją apie tą akredituotą tikrintoją, jei tokia informacija nėra būtina pateiktoms PADKM deklaracijoms peržiūrėti.“;
10)11 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalies pirmoje pastraipoje įrašomas šis sakinys:
„Kiekviena valstybė narė užtikrina, kad paskirtoji institucija turėtų visus įgaliojimus, būtinus funkcijoms ir pareigoms pagal šį reglamentą vykdyti.“;
b)pridedama ši 3 dalis:
„3. Komisijos prašymu kompetentingos institucijos pateikia Komisijai informaciją apie šio reglamento įgyvendinimą. Šią informaciją Komisija gali naudoti ataskaitai pagal 30 straipsnio 6 dalį parengti.“;
11)14 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)3 ir 4 dalys pakeičiamos taip:
„3. PADKM registre, atskiroje jo dalyje, pateikiama informacija apie pagal 10 straipsnio 2 dalį užregistruotus veiklos vykdytojus ir įrenginius trečiosiose valstybėse ir informacija apie pagal 10a straipsnį užregistruotus akredituotus tikrintojus.
4. 2 ir 3 dalyse nurodyta informacija PADKM registre yra konfidenciali, išskyrus veiklos vykdytojų vardus, pavardes (pavadinimus), adresus, įmonių ar veiklos registracijos numerius ir kontaktinę informaciją bei įrenginių buvimo vietos trečiosiose valstybėse informaciją, taip pat 10a straipsnio 2 dalyje nurodytą informaciją apie akredituotus tikrintojus. Veiklos vykdytojas gali pasirinkti, kad jo vardas, pavardė (pavadinimas), adresas, įmonės ar veiklos registracijos numeris, kontaktinė informacija ir įrenginių buvimo vieta nebūtų viešai prieinami. Komisija užtikrina, kad PADKM registre esanti vieša informacija būtų prieinama sąveikiu formatu.“;
b)6 dalis pakeičiama taip:
„6. Komisija priima įgyvendinimo aktus dėl PADKM registro infrastruktūros ir konkrečių procesų bei procedūrų, įskaitant 15 straipsnyje nurodytą rizikos analizę, elektronines duomenų bazes, kuriose pateikiama šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodyta informacija, procedūras ir techninius kredencialus, reikalingus 5 straipsnio 7a dalyje nurodytiems pavedimams vykdyti, 16 straipsnyje nurodytus PADKM registre esančių paskyrų duomenis, 20 straipsnyje nurodytos informacijos apie PADKM sertifikatų pardavimą ir perpirkimą perdavimą PADKM registrui ir 25 straipsnio 3 dalyje nurodytos informacijos sutikrinimą. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 29 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.“;
12)17 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalies antra pastraipa pakeičiama tokiomis pastraipomis:
„Prieš suteikdama įgaliotojo PADKM deklaranto statusą, kompetentinga institucija per PADKM registrą gali konsultuotis su atitinkamomis kompetentingomis institucijomis arba Komisija dėl to, ar įvykdytos palankiam sprendimui priimti būtinos sąlygos ir kriterijai. Konsultacijos vyksta per atitinkamam sprendimui priimti nustatytą laikotarpį ir trunka ne ilgiau kaip 15 kalendorinių dienų.
Konsultavimosi procedūra taip pat gali būti taikoma sprendimo pakartotinio vertinimo ir stebėsenos tikslais.“;
b)8 dalies antra pastraipa pakeičiama taip:
„Prieš panaikindama įgaliotojo PADKM deklaranto statusą kompetentinga institucija suteikia įgaliotajam PADKM deklarantui galimybę būti išklausytam. Kompetentinga institucija gali konsultuotis su atitinkamomis kompetentingomis institucijomis arba Komisija per PADKM registrą dėl statuso panaikinimo sąlygų ir kriterijų. Konsultacijos trunka ne ilgiau kaip 15 kalendorinių dienų.“;
c)10 dalies e punktas pakeičiamas taip:
„e) šio straipsnio 1 ir 8 dalyse nurodytos konsultacijos procedūros konkretiems terminams, taikymo sričiai ir formatui.“;
13)19 straipsnio 3 dalies antra pastraipa pakeičiama taip:
„Komisija taip pat sudaro palankesnes sąlygas su kompetentingomis institucijomis keistis informacija apie nesąžiningą veiklą, pagal 25a straipsnį padarytas išvadas ir pagal 26 straipsnį skirtas baudas.“;
14)20 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalis pakeičiama taip:
„1. Nuo 2027 m. vasario 1 d. valstybė narė bendroje centrinėje platformoje parduoda PADKM sertifikatus toje valstybėje narėje įsisteigusiems įgaliotiesiems PADKM deklarantams.“;
b)3 dalis pakeičiama taip:
„3. Informacija apie PADKM sertifikatų pardavimą ir perpirkimą bendroje centrinėje platformoje perduodama PADKM registrui kiekvienos darbo dienos pabaigoje.“;
c)6 dalis pakeičiama taip:
„6. Komisijai pagal 28 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais papildomas šis reglamentas, tiksliau apibrėžiant PADKM sertifikatų pardavimo ir perpirkimo terminus, administravimą bei kitus aspektus ir siekiant užtikrinti suderinamumą su Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2023/2830* nustatytomis procedūromis.
*2023 m. spalio 17 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2023/2830, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB papildoma nustatant šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų pardavimo aukcionuose terminų, administravimo ir kitų aspektų taisykles, (OL L, 2023/2830, 2023 12 20, ELI:
http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2830/oj)
.“;
15)21 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalies pirma pastraipa pakeičiama taip:
„Komisija apskaičiuoja kiekvienos kalendorinės savaitės PADKM sertifikatų kainą kaip vidutinę ES ATLPS leidimų prekybos aukcionų platformoje uždarymo kainą Deleguotajame reglamente (ES) 2023/2830 nustatyta tvarka.“;
b)įterpiama ši 1a dalis:
„1a. Nukrypdama nuo 1 dalies, Komisija apskaičiuoja ketvirčio, kuriuo importuotos prekės, susijusios su išmetamu ŠESD kiekiu, 2026 m. PADKM sertifikatų kainą, atitinkančią būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį, deklaruotą pagal 6 straipsnio 2 dalies b punktą, 2027 m. kaip ketvirčio vidutinę ES ATLPS leidimų prekybos aukcionų platformoje uždarymo kainą Deleguotajame reglamente (ES) 2023/2830 nustatyta tvarka.“;
c)3 dalis pakeičiama taip:
„3. Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus dėl 1 ir 1a dalyse nustatytos PADKM sertifikatų kainos apskaičiavimo metodikos ir praktinės tos kainos skelbimo tvarkos taikymo. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 29 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.“;
16)22 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:
„Ne vėliau kaip kiekvienų metų rugpjūčio 31 d. ir pirmą kartą 2027 m. už 2026 metus įgaliotasis PADKM deklarantas per PADKM registrą atsisako tokio PADKM sertifikatų skaičiaus, kuris atitinka būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį, deklaruotą pagal 6 straipsnio 2 dalies c punktą ir patikrintą pagal 8 straipsnį, už kalendorinius metus iki atsisakymo metų.“;
b)2 dalis pakeičiama taip:
„2. Nuo 2027 m. pirmojo ketvirčio įgaliotasis PADKM deklarantas užtikrina, kad jo paskyroje PADKM registre esančių PADKM sertifikatų skaičius kiekvieno ketvirčio pabaigoje atitiktų ne mažiau kaip 50 % visoms nuo kalendorinių metų pradžios jo importuotoms prekėms būdingo išmetamo ŠESD kiekio, pakoreguoto atsižvelgiant į 31 straipsnyje nurodytą nemokamą leidimų paskirstymą, apskaičiuoto remiantis:
a) numatytosiomis vertėmis pagal IV priede nustatytus metodus nepridedant priedo 4.1 skirsnyje nurodyto priedo;
b) PADKM sertifikatų, kurių atsisakyta pagal 1 dalį už kalendorinius metus, ėjusius prieš atsisakymą, skaičiumi, jei prekių importo muitinės deklaracijoje pagal KN kodą ir kilmės šalis nurodytos tos pačios prekės, kaip ir PADKM deklaracijoje, pateiktoje už praėjusius kalendorinius metus.“;
c)įterpiama ši 2a dalis:
„2a. Įgaliotasis PADKM deklarantas įvykdo 2 dalyje nustatytą pareigą ketvirčio, kurį įgaliotasis PADKM deklarantas viršija VII priede nustatytą ribą, pabaigoje.“;
17)23 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)1 dalies antros pastraipos antras sakinys pakeičiamas taip:
„Įgaliotasis PADKM deklarantas prašymą dėl perpirkimo pateikia ne vėliau kaip kiekvienų metų, kuriais PADKM sertifikatų buvo atsisakyta, [lapkričio] 30 d.“;
b)2 dalis pakeičiama taip:
„2. Per kalendorinius metus įsigytų PADKM sertifikatų, kuriuos galima perpirkti pagal 1 dalį, skaičius negali būti didesnis nei visų PADKM sertifikatų, kurių reikia 22 straipsnio 2 dalyje nurodytoms pareigoms per tuos kalendorinius metus įvykdyti, skaičius.“;
c)įterpiama ši 2a dalis:
„2a. Nukrypstant nuo 2 dalies, PADKM sertifikatų, kurių nebuvo atsisakyta pagal 22 straipsnio 1 dalį, skaičius, atitinkantis pagal 6 straipsnio 2 dalį 2027 m. deklaruotą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį už 2026 m., perperkamas, kaip nurodyta 1 dalyje, tik 2027 m.“;
18)24 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)pirmos pastraipos pirmas sakinys pakeičiamas taip:
„Kiekvienų metų spalio 1 d. Komisija panaikina PADKM sertifikatus, kurie buvo pirkti prieš praėjusius kalendorinius metus buvusiais metais ir kurie liko įgaliotojo PADKM deklaranto paskyroje PADKM registre. Tie PADKM sertifikatai panaikinami be jokios kompensacijos.“;
b)straipsnis papildomas šia pastraipa:
„Nukrypstant nuo pirmos pastraipos, 2027 m. [gruodžio] 1 d. Komisija panaikina visus PADKM sertifikatus, kurie atitinka pagal 6 straipsnio 2 dalį 2027 m. deklaruotą 2026 m. būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį. Tie PADKM sertifikatai panaikinami be jokios kompensacijos.“;
19)25 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)2 dalies antras sakinys pakeičiamas taip:
„Ši informacija apima importuotojo arba įgaliotojo PADKM deklaranto EORI kodą arba identifikavimo būdą, deklaruotą pagal Deleguotojo reglamento (ES) 2015/2446 6 straipsnio 2 dalį, vardą, pavardę (pavadinimą), adresą ir kontaktinę informaciją, taip pat įgaliotojo PADKM deklaranto PADKM paskyros numerį, prekių aštuonženklį KN kodą, kiekį, kilmės šalį, muitinės deklaracijos datą ir muitinės procedūrą.“;
b)3 dalis pakeičiama taip:
„3. Komisija perduoda šio straipsnio 2 dalyje nurodytą informaciją valstybės narės, kurioje įsisteigęs įgaliotasis PADKM deklarantas arba importuotojas, kompetentingai institucijai ir sutikrina tą informaciją apie kiekvieną PADKM deklarantą su PADKM registro duomenimis pagal 14 straipsnį.“;
c)4 dalis pakeičiama taip:
„4. Muitinė pagal Reglamento (ES) Nr. 952/2013 12 straipsnio 1 dalį gali perduoti konfidencialią informaciją, kurią ji gavo vykdydama savo pareigas arba kuri jai buvo pateikta konfidencialiai, Komisijai ir įgaliotojo PADKM deklaranto statusą suteikusios valstybės narės kompetentingai institucijai arba valstybės narės, kurioje įsisteigęs importuotojas, kompetentingai institucijai.“;
20)įterpiamas 25a straipsnis:
„25a straipsnis
VII priedo 1 punkte nustatytos ribos stebėsena ir užtikrinimas
1. Kompetentingos institucijos ir Komisija stebi I priede išvardytų prekių importą ir VII priedo 1 punkte nustatytą atitinkamą ribinę vertę.
Komisija periodiškai ir automatiškai keičiasi su kompetentingomis institucijomis informacija, būtina importuotojų stebėsenai PADKM registre vykdyti.
2. Jei remdamasi preliminariu vertinimu Komisija mano, kad importuotojas viršijo ribą, ji perduoda informaciją, kuria grindžiamas preliminarus vertinimas, valstybės narės, kurioje importuotojas yra įsisteigęs, kompetentingai institucijai.
Kompetentinga institucija gali prašyti importuotojo, muitinės arba Komisijos pateikti dokumentinius įrodymus, būtinus įvertinti, ar importuotojas viršijo ribą.
3. Jei kompetentinga institucija padaro išvadą, kad importuotojas viršijo ribą, ji apie sprendimą informuoja importuotoją. Sprendime nurodomos jo priežastys, taip pat informacija apie teisę pateikti skundą, pagal 26 straipsnio 2 dalį taikomas baudas ir, jei reikia, prašymą suteikti leidimą pagal 5 straipsnį. Apie sprendimą kompetentinga institucija taip pat praneša muitinei ir Komisijai per PADKM registrą.
Skundo pateikimas nesustabdo apskųsto sprendimo įgyvendinimo.
4. Pagal 3 dalį darydama išvadą, kad importuotojas viršijo ribą, kompetentinga institucija neatsižvelgia į praktiką arba vieną ar kelis darinius, kurių pagrindinis tikslas arba vienas iš pagrindinių tikslų – sumažinti ribą, ir todėl, atsižvelgiant į visus svarbius faktus ir aplinkybes, jie yra apsimestiniai.
Praktika arba vienas ar keli dariniai laikomi apsimestiniais, jei jie įgyvendinami ne dėl svarių komercinių priežasčių, atspindinčių ekonominę tikrovę. Visi su tokia praktika ar dariniu susiję importuotojai privalo pagal 26 straipsnio 2 dalį mokėti baudą.
Tokiais atvejais kompetentinga institucija laikosi nuomonės, kad atsižvelgiant į 17 straipsnio 2 dalies a punktą importuotojas dalyvavo darant sunkų šio reglamento pažeidimą.
5. Komisija, remdamasi su riba susijusia rizikos analize, atsižvelgdama į PADKM registre esančią informaciją, pagal 25 straipsnį muitinių perduotus duomenis ir kitus aktualius informacijos šaltinius, įskaitant pažeidimus, nustatytus atlikus patikrinimus pagal 15 straipsnio 1 dalį, periodiškai nurodo konkrečius rizikos veiksnius ir aspektus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.“;
21)26 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)įterpiama ši 1a dalis:
„1a. Kompetentinga institucija gali sumažinti pagal 1 dalį apskaičiuotą baudos sumą, atsižvelgdama į vieną ar kelis iš šių veiksnių:
a)
informacijos, apie kurią nepranešta, apimtį;
b)
įgaliotojo PADKM deklaranto bendradarbiavimo lygį ir pasirengimą vykdyti prašymus pateikti informaciją;
c)
netyčinį įgaliotojo PADKM deklaranto elgesį;
d)
ankstesnį įgaliotojo PADKM deklaranto reikalavimų laikymąsi.“;
b)2 ir 3 dalys pakeičiamos taip:
„2. Kai asmuo, kuris nėra įgaliotasis PADKM deklarantas, įveža prekes į Sąjungos muitų teritoriją nesilaikydamas šiame reglamente nustatytų pareigų, jis privalo sumokėti baudą. Tokia bauda turi būti veiksminga, proporcinga ir atgrasanti ir, visų pirma, atsižvelgiant į tokio nesilaikymo trukmę, sunkumą, mastą, tarptautinį pobūdį ir pasikartojimą bei asmens bendradarbiavimo su kompetentinga institucija lygį, yra nuo trijų iki penkių kartų didesnė už 1 dalyje nurodytą baudą, taikomą prekių įvežimo metais už kiekvieną PADKM sertifikatą, kurio asmuo neatsisakė. Baudos sumokėjimas atleidžia asmenį nuo pareigos pateikti PADKM deklaraciją ir atsisakyti sertifikatų.
3. Baudos sumokėjimas pagal 1 dalį neatleidžia įgaliotojo PADKM deklaranto nuo pareigos atsisakyti likusio skaičiaus PADKM sertifikatų atitinkamais metais.“;
22)27 straipsnio 2 dalies b punktas pakeičiamas taip:
„b) dirbtinis importo suskaidymas, įskaitant apsimestinius darinius, siekiant išvengti 2 straipsnio 3a dalyje nurodytos ribos viršijimo.“;
23)28 straipsnis iš dalies keičiamas taip:
a)2 ir 3 dalys pakeičiamos taip:
„2. 2 straipsnio 3a dalyje, 2 straipsnio 10 dalyje, 2 straipsnio 11 dalyje, 18 straipsnio 3 dalyje, 20 straipsnio 6 dalyje ir 27 straipsnio 6 dalyje nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami penkerių metų laikotarpiui nuo [paskelbimo data]. Likus ne mažiau kaip devyniems mėnesiams iki penkerių metų laikotarpio pabaigos Komisija parengia naudojimosi deleguotaisiais įgaliojimais ataskaitą. Deleguotieji įgaliojimai savaime pratęsiami tokios pačios trukmės laikotarpiams, išskyrus atvejus, kai Europos Parlamentas arba Taryba pareiškia prieštaravimų dėl tokio pratęsimo likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki kiekvieno laikotarpio pabaigos.
3. Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti 2 straipsnio 3a dalyje, 2 straipsnio 10 dalyje, 2 straipsnio 11 dalyje, 9 straipsnio 5 dalyje, 18 straipsnio 3 dalyje, 20 straipsnio 6 dalyje ir 27 straipsnio 6 dalyje nurodytus deleguotuosius įgaliojimus.“;
b) 7 dalis pakeičiama taip:
„7. Pagal 2 straipsnio 3a dalį, 2 straipsnio 10 dalį, 2 straipsnio 11 dalį, 9 straipsnio 5 dalį, 18 straipsnio 3 dalį, 20 straipsnio 6 dalį ar 27 straipsnio 6 dalį priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per du mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad prieštaravimų nereikš. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas dviem mėnesiais.“;
24)30 straipsnio 6 dalies b punktas papildomas šiuo papunkčiu:
„v) VII priedo 1 punkte nustatytos ribos taikymas.“;
25)36 straipsnio 2 dalis iš dalies keičiama taip:
a)b punktas pakeičiamas taip:
„2 straipsnio 2 dalis ir 4, 6–9, 15 ir 19 straipsniai, 21 straipsnis, 22 straipsnio 1 dalis, 22 straipsnio 3 dalis bei 21–27 ir 31 straipsniai taikomi nuo 2026 m. sausio 1 d.“;
b)ji papildoma šiais punktais:
c) 22 straipsnio 2 dalis taikoma nuo 2027 m. sausio 1 d.;
d) 20 straipsnio 1, 3, 4 ir 5 dalys taikomos nuo 2027 m. vasario 1 d.“;
26)I priede KN kodas „2507 00 80 – Kiti kaolininiai moliai“ pakeičiamas „2507 00 80 – Kiti kaolininiai moliai [išskyrus nedegtus kaolinius molius]“;
27)II priedas papildomas šia lentele:
„[Elektros energija
KN kodas
|
Šiltnamio efektą sukeliančios dujos
|
2716 00 00 – Elektros energija
|
Anglies dioksidas
|
]“;
28)IV priedas iš dalies keičiamas pagal šio reglamento I priedą.
VI priedo 2 skirsnio k punkto iii papunktis pakeičiamas taip: „iii) įrenginių, kuriuose buvo pagaminta žaliava (pirmtakas), identifikavimo duomenys ir faktinis gaminant tą žaliavą išmestas ŠESD kiekis;“;
29)pridedamas naujas šio reglamento II priede pateiktas VII priedas.
2 straipsnis
Įsigaliojimas
Šis reglamentas įsigalioja trečią dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.
Priimta Briuselyje
Europos Parlamento vardu
Tarybos vardu
Pirmininkas / Pirmininkė
Pirmininkas / Pirmininkė
TEISĖS AKTO PASIŪLYMO FINANSINIO POVEIKIO IR SKAITMENINIŲ ASPEKTŲ PAŽYMA
1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA3
1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas3
1.2.Atitinkama politikos sritis (-ys)3
1.3.Tikslas (-ai)3
1.3.1.Bendrasis tikslas (-ai)3
1.3.2.Konkretus tikslas (-ai)3
1.3.3.Numatomas rezultatas (-ai) ir poveikis3
1.3.4.Veiklos rezultatų rodikliai3
1.4.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:4
1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas4
1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį4
1.5.2.ES dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame skirsnyje „ES dalyvavimo pridėtinė vertė“ – ES veiksmais užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.4
1.5.3.Panašios patirties išvados4
1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis5
1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą5
1.6.Pasiūlymo (iniciatyvos) ir jo (jos) finansinio poveikio trukmė6
1.7.Planuojamas biudžeto vykdymo metodas (-ai)6
2.VALDYMO PRIEMONĖS8
2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės8
2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os)8
2.2.1.Biudžeto vykdymo metodo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas8
2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą vidaus kontrolės sistemą (-as)8
2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės išlaidų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)8
2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės9
3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS10
3.1.Atitinkama daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)10
3.2.Numatomas pasiūlymo finansinis poveikis asignavimams12
3.2.1.Numatomo poveikio veiklos asignavimams santrauka12
3.2.1.1.Patvirtinto biudžeto asignavimai12
3.2.1.2.Išorės asignuotųjų pajamų asignavimai17
3.2.2.Numatomas veiklos asignavimais finansuojamas atliktas darbas22
3.2.3.Numatomo poveikio administraciniams asignavimams santrauka24
3.2.3.1. Patvirtinto biudžeto asignavimai24
3.2.3.2.Išorės asignuotųjų pajamų asignavimai24
3.2.3.3.Iš viso asignavimų24
3.2.4.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai25
3.2.4.1.Finansuojami iš patvirtinto biudžeto25
3.2.4.2.Finansuojami išorės asignuotosiomis pajamomis26
3.2.4.3.Visi žmogiškųjų išteklių poreikiai26
3.2.5.Numatomo poveikio su skaitmeninėmis technologijomis susijusioms investicijoms apžvalga28
3.2.6.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa28
3.2.7.Trečiųjų šalių įnašai28
3.3.Numatomas poveikis pajamoms29
4.Skaitmeniniai aspektai29
4.1.Skaitmeninės svarbos reikalavimai30
4.2.Duomenys30
4.3.Skaitmeniniai sprendimai31
4.4.Sąveikumo vertinimas31
4.5.Skaitmeninio įgyvendinimo rėmimo priemonės32
1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA
1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas
Pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas
1.2.Atitinkama politikos sritis (-ys)
1.3.Tikslas (-ai)
1.3.1.Bendrasis tikslas (-ai)
Atsižvelgiant į padidėjusius ES užmojus klimato srityje, bendras PADKM sukūrimo tikslas yra spręsti klimato kaitos problemą mažinant išmetamą ŠESD kiekį tiek ES, tiek visame pasaulyje.
Pasiūlymu dėl dalinio keitimo siekiama supaprastinti PADKM prekių importuotojams tenkančią reikalavimų laikymosi naštą.
1.3.2.Konkretus tikslas (-ai)
Bendras kovos su klimato kaita tikslas toliau išreiškiamas keliais konkrečiais tikslais: i) mažinti anglies dioksido nutekėjimo riziką atsižvelgiant į padidėjusį ES užmojį; ii) prisidėti prie stabilios ir saugios politikos strategijos, skirtos investicijoms į mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančias ar visai jų neišskiriančias technologijas, kūrimo; iii) užtikrinti, kad vidaus gamybai ir importui būtų taikomas vienodas anglies dioksido kainų lygis; iv) skatinti į ES eksportuojančius trečiųjų šalių gamintojus diegti mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančias technologijas; v) užtikrinti šios priemonės veiksmingumą kuo labiau sumažinant jos reikalavimų apėjimo riziką ir taip užtikrinant vienodą poveikį aplinkai; vi) užtikrinti proporcingą administracinę naštą įmonėms ir valdžios institucijoms taikant šią priemonę.
Pasiūlymo dėl dalinio keitimo tikslas: i) sumažinti administracinę naštą; ii) pagerinti PADKM veikimą.
1.3.3.Numatomas rezultatas (-ai) ir poveikis
Nurodyti poveikį, kurį pasiūlymas (iniciatyva) turėtų padaryti tiksliniams gavėjams (tikslinėms grupėms).
Nustačius PADKM numatoma sumažinti sektoriuose, kuriems jis taikomas, išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį tiek 27 ES šalyse, tiek visame pasaulyje. Taip pat tikimasi, kad PADKM sumažins anglies dioksido nutekėjimo riziką ir palaipsniui pakeis nemokamą taršos leidimų paskirstymą pagal ES ATLPS.
Kalbant apie ekonominį poveikį, prieš priimant PADKM reglamentą atliktas modeliavimas parodė, kad nustačius PADKM ir kitas didesniems ES užmojams klimato srityje pasiekti reikalingas priemones 2030 m. 27 ES šalių BVP gali sumažėti 0,22–0,23 %. Poveikis investicijoms būtų kuklus. Vartojimui PADKM turėtų šiek tiek stipresnį neigiamą poveikį, palyginti su didesnių užmojų klimato srityje ir PADKM netaikymo scenarijumi.
Kadangi nustačius PADKM būtų veiksmingai sumažintas anglies dioksido nutekėjimas, sumažėtų ES 27 importas. Bendras PADKM socialinis poveikis būtų ribotas.
Numatomas administracinis poveikis Komisijai, įmonėms, nacionalinėms valdžios institucijoms. Bendrai tikimasi, kad įmonėms ir valdžios institucijoms tenkančios reikalavimų laikymosi išlaidos bus reikšmingos, tačiau proporcingos ir ne per didelės, atsižvelgiant į priemonės teikiamą naudą aplinkai. Nors gauti pajamų nėra PADKM tikslas, tikimasi gauti papildomų pajamų, kurios 2030 m. turėtų viršyti [2,1 mlrd. EUR; reikia patikslinti].
Pasiūlymu dėl dalinio keitimo numatoma:
i) sumažinti subjektų, kuriems taikomos su PADKM susijusios pareigos, skaičių, kartu išsaugant mechanizmo aplinkosauginį naudingumą ir jo gebėjimą pasiekti savo klimato srities tikslą;
ii) pagerinti mechanizmo veikimą supaprastinant ir racionalizuojant procesus ir procedūras. Pasiūlymu bus sudarytos palankesnės sąlygos prekių importuotojams į Sąjungą laikytis pareigų teikti PADKM ataskaitas, nes bus supaprastinti kai kurie iš tų PADKM ataskaitų teikimo reikalavimų, kurie yra susiję su sudėtingais skaičiavimais arba kurie grindžiami pavojingais duomenų rinkimo procesais, trukdančiais veiksmingai įgyvendinti PADKM.
Be to, pasiūlymu bus sustiprinta PADKM stebėsena ir priežiūra. Bus padidintas Komisijos gebėjimas tvarkyti duomenis ir keistis atitinkama informacija su nacionalinėmis valdžios institucijomis, siekiant užtikrinti, kad suinteresuotųjų šalių teikiama informacija būtų kuo naudingesnė. Be to, Komisija galės geriau nustatyti riziką, o nacionalinės institucijos bus geriau pasirengusios prireikus imtis tinkamų veiksmų.
1.3.4.Veiklos rezultatų rodikliai
Nurodyti pažangos ir laimėjimų stebėsenos rodiklius.
Atleisti nuo su PADKM susijusių pareigų importuotojus, importuojančius mažus PADKM prekių kiekius
Optimizuoti procesus siekiant padidinti veiksmingumą ir sumažinti administracinę naštą
1.4.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:
nauju veiksmu
nauju veiksmu, kai bus įgyvendintas bandomasis projektas ir (arba) atlikti parengiamieji veiksmai
esamo veiksmo galiojimo pratęsimu
vieno ar daugiau veiksmų sujungimu arba nukreipimu į kitą (naują) veiksmą
1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas
1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį
PADKM pradėtas taikyti 2023 m. spalio mėn. Supaprastinta PADKM sistema šiuo metu taikoma iki 2025 m. pabaigos. Kalbant konkrečiai, šiuo metu taikomas pereinamasis laikotarpis (duomenų rinkimo bandomasis laikotarpis), kuris turi padėti sklandžiai įvesti PADKM ir leis prekybininkams ir importuotojams prisitaikyti.
Komisijos tarnybos yra atsakingos už PADKM įgyvendinimą ir vykdymo užtikrinimą tiek pereinamuoju laikotarpiu (2023–2025 m.), tiek galutiniame etape (nuo 2026 m.).
Pereinamuoju laikotarpiu tai reiškia, kad iš PADKM prekių importuotojų į ES renkama informacija apie šių prekių būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį ir tie duomenys analizuojami.
Taikant pasienio anglies dioksido korekcinį mechanizmą (PADKM) reikia laipsniškai pradėti vykdyti įvairias funkcijas, būtinas veiksmingam jo įgyvendinimui. Pirma, reikia parengti keletą ataskaitų ir peržiūrų, kad būtų lengviau nustatyti finansinius įsipareigojimus. Turint tai omenyje, PADKM reglamente numatyta jį įgyvendinti dviem iš eilės einančiais laikotarpiais: pereinamuoju laikotarpiu nuo 2023 m. spalio mėn. iki 2025 m. pabaigos ir galutiniu laikotarpiu nuo 2026 m. pradžios.
Pereinamuoju laikotarpiu importuotojams ir ES institucijoms (muitinei) nustatyta pareiga, be importo deklaracijų, apima tik PADKM ketvirčio ataskaitų teikimą.
Pereinamuoju laikotarpiu įdiegta pereinamojo laikotarpio informacijos valdymo sistema (PADKM pereinamasis laikotarpis – PADKM PL), kad būtų lengviau teikti ir rinkti ketvirčio ataskaitas, taip pat kiekvienos ataskaitos duomenis sujungti į suvestinę duomenų bazę, kad būtų galima juos veiksmingai analizuoti ataskaitų teikimo tikslais pagal reglamento nuostatas.
Be to, pereinamuoju laikotarpiu muitinei pavesta užduotis informuoti muitinės deklarantus apie pareigą pateikti informaciją, kad, kai taikytina, būtų prisidedama prie informacijos rinkimo ir informuotumo apie poreikį prašyti suteikti įgaliotojo deklaranto statusą (iki pirmojo PADKM prekių importo nuo 2026 m. sausio 1 d.).
Numatoma, kad galutinis laikotarpis čia išvardytoms pagrindinėms PADKM deklaracijų ir sertifikatų valdymo paslaugoms prasidės 2026 m. sausio 1 d., o įgaliotųjų deklarantų registracijai ir PADKM leidimų tvarkymui kompetentingose institucijose – vienais metais anksčiau:
– importuotojai turi teisę importuoti šias prekes tik gavę kompetentingų institucijų leidimą (išskyrus tuos atvejus, kai taikoma dalinio keitimo reglamente siūloma nukrypti leidžianti nuostata) arba jei jie PADKM deklarantu paskirtų įgaliotąjį atstovą. Muitinė neturėtų leisti importuoti PADKM prekių nedalyvaujant įgaliotajam PADKM deklarantui. Be to, muitinė gali tikrinti prekes, be kita ko, kad nustatytų įgaliotojo PADKM deklaranto tapatybę, aštuonženklį KN kodą, importuojamų prekių kiekį ir kilmės šalį, deklaracijos pateikimo datą ir muitinės procedūrą. Komisija į su PADKM susijusią riziką turėtų atsižvelgti rengdama bendrus rizikos kriterijus ir standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 952/2013 50 straipsnį;
– PADKM turėtų būti pagrįstas deklaratyvia sistema, pagal kurią įgaliotasis PADKM deklarantas, kuris gali veikti savo vardu arba atstovauti vienam ar keliems importuotojams, kasmet teikia į Sąjungos muitų teritoriją importuotoms prekėms būdingo išmetamo ŠESD kiekio deklaraciją ir atsisako tam tikro skaičiaus PADKM sertifikatų, atitinkančių tą deklaruotą ŠESD kiekį;
– įgaliotajam PADKM deklarantui turėtų būti leidžiama teikti prašymą sumažinti atsisakytinų PADKM sertifikatų skaičių, atsižvelgiant į kitose jurisdikcijose jau faktiškai sumokėtą anglies dioksido kainą už atitinkamą išmestą ŠESD kiekį. Dalinio keitimo reglamente siūloma nustatyti numatytąją anglies dioksido kainą, kuri leistų deklarantams prašyti atlikti atskaitymą, kai neįmanoma įrodyti, kad anglies dioksido kaina faktiškai sumokėta;
– deklaruojamą būdingąjį išmetamą ŠESD kiekį turėtų patikrinti ES nacionalinės akreditacijos įstaigos akredituotas asmuo, kai deklaruojamas faktinis išmetamas ŠESD kiekis;
– PADKM centrinėje sistemoje turėtų būti sudarytos sąlygos trečiųjų valstybių gamybos įrenginių veiklos vykdytojams registruotis PADKM registre ir leisti įgaliotiesiems PADKM deklarantams susipažinti su patikrintu tų veiklos vykdytojų gaminamoms prekėms būdingu išmetamu ŠESD kiekiu. Komisija turėtų valdyti PADKM registrą, kuriame būtų duomenys apie įgaliotuosius PADKM deklarantus, veiklos vykdytojus ir įrenginius trečiosiose valstybėse. Dalinio keitimo reglamente siūloma akredituotiems tikrintojams suteikti prieigą prie registro, kad būtų padidintas išmetamųjų teršalų duomenų, kuriais veiklos vykdytojai dalijasi su deklarantais per registrą, patikimumas;
– siekdama sumažinti anglies dioksido nutekėjimo riziką, Komisija turėtų imtis veiksmų, kad išspręstų apėjimo praktikos problemą;
– PADKM sertifikatų pardavimui ir perpirkimui turėtų būti sukurta bendra centrinė platforma. Siekdama prižiūrėti sandorius bendroje centrinėje platformoje, Komisija turėtų sudaryti palankesnes sąlygas kompetentingoms institucijoms tarpusavyje ir su Komisija keistis informacija ir bendradarbiauti. Be to, turėtų būti nustatytas spartus informacijos srautas tarp bendros centrinės platformos ir PADKM registro;
– Komisija turėtų vykdyti rizika grindžiamą kontrolę ir atitinkamai peržiūrėti PADKM deklaracijų turinį. Vykdymo užtikrinimo tikslais valstybės narės taip pat gali peržiūrėti pavienes PADKM deklaracijas. Pavienių PADKM deklaracijų peržiūrų išvadomis turėtų būti dalijamasi su Komisija ir jos turėtų būti prieinamos PADKM registre kitoms kompetentingoms institucijoms;
– valstybės narės turėtų būti atsakingos už teisingą pajamų, gaunamų taikant šį reglamentą, nustatymą ir surinkimą.
Todėl per galutinį laikotarpį Europos Komisijai priskirtų užduočių skaičius labai padidėja, todėl reikia daugiau darbuotojų. Šios grupės vykdomos užduotys apims valstybių narių kompetentingų institucijų atliekamą PADKM deklarantų leidimų suteikimo priežiūrą, centrinės duomenų bazės ir centrinio registro valdymą, veiklos koordinavimą ir keitimąsi informacija su valstybių narių kompetentingomis institucijomis, deklaracijų peržiūrą bei išorės platformos priežiūrą ir galiausiai užduotis, kurioms reikia teisinės kompetencijos, pavyzdžiui, bylinėjimosi ir lėšų susigrąžinimo bei finansinės atsakomybės priežiūros srityse. Grupės struktūra išsamiau aprašyta toliau.
Per galutinį laikotarpį Komisija bus atsakinga už daugumą užduočių, susijusių su PADKM reglamentu.
PADKM IT biudžetas
Įvertinta, kad 2023–2027 m. skirtinas PADKM biudžetas yra 101,74 mln. EUR. PADKM IT biudžetas apima analizės ir plėtros paslaugas, diegimo paslaugas, veiklos paslaugas, debesijos paslaugas ir (arba) patalpose įrengtos aparatinės ir programinės įrangos licencijas, skirtas pereinamojo laikotarpio ir galutinei PADKM sistemai, kaip išsamiau aprašyta toliau:
– kapitalo sąnaudos apskaičiuotos remiantis faktiškai skirtu biudžetu ir biudžetu, kurį patvirtino EK IT valdymo skyrius, t. y. patvirtintais vizijos dokumentais, susijusiais su šiais ankstesniais Mokesčių ir muitų sąjungos GD IT projektais, atsižvelgiant į jų panašumus pagal IT architektūros modelį: CDS, CRMS2, SURV3, REX, CSRD2, EBTI, Mokesčių ir muitų sąjungos GD sukurtos ir valdomos Transeuropinės muitinės deklaracijų valdymo sistemos;
– veiklos sąnaudos įvertintos remiantis dabartinėmis metinėmis Mokesčių ir muitų sąjungos GD infrastruktūros ir veiklos sąnaudomis, jų IT infrastruktūros, IT paramos ir paslaugų centro veiklos, susijusios su gamybos sistemomis, sukurtomis įgyvendinant pirmiau nurodytus projektus, atidėjiniais;
– kainodara grindžiama dabartine preliminariųjų sutarčių kainodara.
Komisijos ir valstybių narių bendrų viešųjų pirkimų, skirtų operacijų valdymo sertifikatų pirkimo ir pardavimo platformai, biudžetas į IT politikos biudžeto eilutę neįtrauktas.
2027 m. PADKM grupę sudarytų 90 EK darbuotojų (įskaitant 15 IT darbuotojų).
Dalinio keitimo reglamente siūloma racionalizuoti administracinius reikalavimus, įskaitant ataskaitų teikimą. Kadangi tie reikalavimai nustatyti Sąjungos teisėje, juos racionalizuoti taip pat geriausia ES lygmeniu, kad būtų užtikrintas teisinis tikrumas ir ataskaitų teikimo nuoseklumas. Šiam pakeitimui 2025–2027 m. laikotarpiu papildomai reikia 18,95 mln. EUR IT išlaidų. Taip bus sudarytos vienodos sąlygos visos Sąjungos įmonėms ir institucijoms, kurioms bus naudingas atskaitomybės reikalavimų racionalizavimas pagal šį pasiūlymą.
Europos Komisijai pavestos užduotys, kuriomis įgyvendinant PADKM dalijamasi su valstybėmis narėmis
|
Darbuotojų, reikalingų nurodytai užduočiai atlikti, skaičius
|
|
Pereinamasis laikotarpis (2023 m.)
|
Pereinamasis laikotarpis (2024 m.)
|
Pereinamasis laikotarpis (2025 m.)
|
Galutinis laikotarpis (2026 m.)
|
Galutinis laikotarpis (2027 m.)
|
Leidimų PADKM deklarantams suteikimas
|
0
|
0
|
1
|
2
|
2
|
Informacijos valdymas ir registravimas už ES ribų esančių įrenginių centrinėje duomenų bazėje
|
0
|
0
|
0
|
3
|
5
|
Centrinio registro, įskaitant paskyras, valdymas (sertifikatų atsisakymas, įskaitant 80 % taisyklę, panaikinimas)
|
0
|
0
|
0,5
|
3
|
5
|
Kompetentingų institucijų ir muitinės veiklos koordinavimas ir informacijos mainai
|
0
|
1
|
1
|
1
|
1
|
Pažeidimų tikrinimas ir kontrolė
Rizika grindžiama kontrolė ir nepriklausomo sandorių žurnalo tvarkymas bei valstybių narių informavimas apie pažeidimus
|
0
|
0
|
0
|
3
|
5
|
Deklaracijų ir išmetamųjų teršalų kiekio ataskaitų priežiūra ir peržiūra:
1.automatizuoto deklaracijų tikrinimo etapo priežiūra
2.deklaracijų peržiūra (būdingojo išmetamo ŠESD kiekio skaičiavimai, su sertifikatais susijusios pareigos, užsienyje sumokėtos anglies dioksido kainos atskaitymas ir FA)
+ Nepateiktų PADKM sertifikatų vertinimas
|
0
|
0
|
0
|
8
|
25
|
3. Išmetamųjų teršalų kiekio ataskaitų peržiūra
|
0
|
0
|
0
|
10
|
10
|
Rizika grindžiamų veiksnių deklaracijoms peržiūrėti nustatymas
|
0
|
1
|
1
|
1
|
1
|
Baudos
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
PADKM sertifikatų pirkimo ir pardavimo išorės platformos priežiūra, stebėsena ir valdymas bei kainos apskaičiavimas
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
Pareigos atlikti peržiūrą ir teikti ataskaitas iki pereinamojo laikotarpio pabaigos, įskaitant pereinamojo laikotarpio ataskaitų vertinimą
|
0
|
7
|
13,5
|
0
|
0
|
Ataskaitos, kurias reikia parengti
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
Bylinėjimasis ir susigrąžinimas
|
3
|
3
|
3
|
6
|
8
|
Finansinės atsakomybės priežiūra
|
|
|
|
|
|
Sutartys ir žmogiškieji ištekliai
|
|
|
|
|
|
Antrinės teisės aktų rengimas (įgyvendinimo ir deleguotieji aktai)
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
Informavimas ir mokymas
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
Būdingojo išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimo metodika
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
Bendras PADKM grupės darbuotojų skaičius (išskyrus IT)
|
12
|
21
|
29
|
50
|
75
|
Visų darbuotojų, įskaitant IT darbuotojus, paskirstymas 2023–2027 m. būtų toks:
Metai
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Bendras darbuotojų skaičius
|
20
|
33
|
44
|
65
|
90
|
PADKM grupė
|
12
|
21
|
29
|
50
|
75
|
IT PADKM grupė
|
8
|
12
|
15
|
15
|
15
|
Dėl PADKM IT projekto strateginės svarbos, masto ir sudėtingumo reikia sudaryti specialią PADKM IT grupę, kuri valdytų visą projekto įgyvendinimą ir veiklą.
PADKM IT grupę sudaro 15 narių, turinčių specializuotus IT profilius, susijusius su PADKM IT sistemos architektūros ir projektų organizavimo bei planavimo apibrėžimu ir valdymu, kūrimo bei diegimo veikla, paslaugų modelio organizavimu, veiklos valdymu ir prekybos, Komisijos tarnybų, klimato srities institucijų ir muitinės parama, apimant pereinamojo laikotarpio ir galutines PADKM IT sistemas.
PADKM IT grupę sudarytų 15 EK darbuotojų, kaip išdėstyta diagramoje toliau:
Siūlomas PADKM IT grupės paskirstymo planas:
Metai
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Darbuotojų skaičius
|
8
|
12
|
15
|
15
|
15
|
AD
|
4
|
5
|
5
|
5
|
5
|
CA
|
4
|
7
|
10
|
10
|
10
|
1.5.2.ES dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame skirsnyje „ES dalyvavimo pridėtinė vertė“ – ES veiksmais užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.
Priežastys imtis ES lygmens veiksmų (ex ante) Išmetamo ŠESD kiekio mažinimas iš esmės yra tarpvalstybinė problema, kurią spręsti reikia imantis efektyvių veiksmų kuo didesniu mastu. ES kaip viršvalstybinė organizacija yra pajėgi sukurti veiksmingą ES klimato politiką, kaip ji padarė su ES ATLPS.
ES lygmeniu jau taikoma suderinta anglies dioksido kaina. Tai kaina, nustatyta pagal ES ATLPS ir taikoma šios sistemos apimamiems sektoriams. Vienintelis prasmingas būdas užtikrinti ES vidaus rinkoje taikomos anglies dioksido apmokestinimo politikos ir importuojamoms prekėms taikomos anglies dioksido apmokestinimo politikos lygiavertiškumą – imtis veiksmų Sąjungos lygmeniu.
Bet kokia iniciatyva turi būti įgyvendinama taip, kad importuotojai turėtų vienodas sąlygas ir paskatas mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą kaip ir vidaus gamintojai, neatsižvelgiant į kilmės šalį ir patekimo į ES vietą ar paskirties vietą. Vienintelis veiksmingas būdas tai padaryti – imtis veiksmų ES lygmeniu.
Siūlomą supaprastinimą dalinio keitimo reglamentu geriausia atlikti ES lygmeniu, kad būtų užtikrintas teisinis tikrumas ir nuoseklumas. Taip bus sudarytos vienodos sąlygos visos Sąjungos įmonėms ir institucijoms, kurioms bus naudingas atskaitomybės reikalavimų racionalizavimas pagal šį pasiūlymą.
Numatoma papildoma ES dalyvavimo vertė (ex post) Lygiagrečiai su ES ATLPS, mažinti išmetamą ŠESD kiekį ir apsisaugoti nuo anglies dioksido nutekėjimo rizikos ES bendrojoje rinkoje tinkamiausiai galima ES lygmeniu. Be to, minimalių administracinių sąnaudų poreikis geriausiai pasiekiamas nustatant nuoseklias taisykles visai bendrajai rinkai – tai tik dar labiau pabrėžia intervencijos ES lygmeniu sukuriamą pridėtinę vertę.
PADKM kūrimo ES lygmeniu pridėtinė vertė buvo patvirtinta viešose konsultacijose. Suinteresuotosios šalys ypač sutaria, kad ES PADKM reikalingas dėl esamų skirtumų tarp ES ir kitų pasaulio šalių užmojų ir siekiant prisidėti prie pasaulinių pastangų kovoti su klimato kaita. Be to, atsižvelgiant į ES poziciją tarptautinėje prekyboje, nustačius PADKM, aplinkosauginis poveikis tarptautiniams užmojams klimato srityje bus veiksmingiausias, jeigu tai bus galimas sektinas pavyzdys.
Todėl, norėdama sumažinti išmetamą ŠESD kiekį ir pasiekti poveikio klimatui neutralumą (ir kitų ne mažiau plataus užmojo visuotinių politikos tikslų), Europos Sąjunga turi imtis veiksmų.
1.5.3.Panašios patirties išvados
PADKM yra naujas mechanizmas. Poveikio vertinime pateikta prioritetinė priemonė remiasi ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema – siekiama atkartoti kai kurias šios sistemos ypatybes.
Jei nebus suteikta pakankamai išteklių, kad būtų galima tinkamai užtikrinti PADKM įgyvendinimą, kyla didelė rizika, kad įmonės vengs PADKM.
Pasiūlymas dėl dalinio keitimo grindžiamas patirtimi, įgyta įgyvendinant PADKM nuo tada, kai 2023 m. spalio 1 d. pradėtas mechanizmo taikymas pereinamuoju laikotarpiu.
1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis
2020 m. gruodžio 16 d. tarpinstituciniame susitarime, pasirašytame per derybas, Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija sutarė, kad siekdamos grąžinti pagal „NextGenerationEU“ pasiskolintus pinigus „Institucijos stengsis nustatyti pakankamus naujus nuosavus išteklius, kad būtų padengta suma, atitinkanti numatomas išlaidas, susijusias su grąžinimu“. Atsižvelgiant į Komisijai suteiktus įgaliojimus, pirmąjį 2021 m. pusmetį ji buvo pakviesta pateikti pasiūlymą dėl PADKM.
Galutiniame teisėkūros institucijų susitarime numatyta, kad už didžiąją PADKM įgyvendinimo ir vykdymo užtikrinimo dalį bus atsakinga Komisija. Todėl, siekiant užtikrinti tinkamą pasiūlymo įgyvendinimą, pagal dabartinę DFP turi būti numatytos tinkamos finansavimo priemonės.
Pasiūlymas dėl dalinio keitimo atitinka geresnio reglamentavimo darbotvarkės tikslą, nes juo bus sustiprintas Komisijos gebėjimas vykdyti bendrą PADKM priežiūrą, kartu sumažinant administracines išlaidas (visų pirma mažų importuotojų, bet ir valstybių narių valdžios institucijų), kurios kitu atveju būtų patirtos renkant informaciją kitomis priemonėmis.
1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą
PADKM įgyvendinimo išlaidos bus finansuojamos iš ES biudžeto.
1.6.Pasiūlymo (iniciatyvos) ir jo (jos) finansinio poveikio trukmė
trukmė ribota
–
galioja nuo MMMM [MM DD] iki MMMM [MM DD],
–
įsipareigojimų asignavimų finansinis poveikis nuo MMMM iki MMMM, o mokėjimų asignavimų – nuo MMMM iki MMMM;
trukmė neribota
–įgyvendinimo pradinis laikotarpis – nuo MMMM iki MMMM,
–vėliau – visuotinis taikymas.
1.7.Planuojamas biudžeto vykdymo metodas (-ai)
Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos:
– padalinių, įskaitant Sąjungos delegacijų darbuotojus;
–
vykdomųjų įstaigų.
Pasidalijamasis valdymas su valstybėmis narėmis
Netiesioginis valdymas, biudžeto vykdymo užduotis pavedant:
– trečiosioms valstybėms arba jų paskirtoms įstaigoms;
– tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms (nurodyti);
– Europos investicijų bankui ir Europos investicijų fondui;
– įstaigoms, nurodytoms Finansinio reglamento 70 ir 71 straipsniuose;
– viešosios teisės reglamentuojamoms įstaigoms;
– įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja privatinė teisė ir kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, tiek, kiek joms užtikrinamos pakankamos finansinės garantijos;
– įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja valstybės narės privatinė teisė, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurioms užtikrinamos pakankamos finansinės garantijos;
– atitinkamame pagrindiniame akte nurodytoms įstaigoms ar asmenims, kuriems pavesta vykdyti konkrečius veiksmus bendros užsienio ir saugumo politikos srityje pagal Europos Sąjungos sutarties V antraštinę dalį;
–valstybėje narėje įsteigtoms įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja valstybės narės privatinė teisė arba Sąjungos teisė ir kurioms pagal konkrečių sektorių taisykles gali būti patikėtas Sąjungos lėšų arba biudžeto garantijų įgyvendinimas tiek, kiek tokias įstaigas kontroliuoja viešosios teisės reglamentuojamos įstaigos arba įstaigos, kurių veiklą reglamentuoja privatinė teisė ir kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, ir joms kontrolės įstaigos suteikia tinkamas finansines garantijas solidariosios atsakomybės forma arba lygiavertes finansines garantijas, kurios kiekvienam veiksmui gali būti apribotos iki didžiausios Sąjungos paramos sumos.
Pastabos
2.VALDYMO PRIEMONĖS
2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės
Komisija užtikrins, kad būtų nustatytos priemonės, skirtos stebėti ir vertinti, kaip veikia PADKM ir kaip jis atitinka pagrindinius politikos tikslus.
Iki pereinamojo laikotarpio pabaigos 2025 m. pabaigoje ir vėliau kas dvejus metus Komisija skelbs išsamius PADKM veikimo, įskaitant jo valdymą, vertinimus. 2025 m. ataskaitoje taip pat bus peržiūrėta PADKM taikymo sritis, siekiant išnagrinėti galimybę jį taikyti ir kitų ES ATLPS sektorių, kuriuose kyla anglies dioksido nutekėjimo rizika, išmetamiems teršalams, tolesnių vertės grandinės grandžių produktams, taip pat visų sektorių netiesiogiai išmetamam ŠESD kiekiui. Tam būtina stebėti PADKM poveikį atrinktiems sektoriams.
2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os)
2.2.1.Biudžeto vykdymo metodo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas
Labai centralizuota struktūra sudaro sąlygas labai vienodai ir veiksmingai įgyvendinti PADKM visoje ES, be kita ko, valstybėse narėse, kurių administraciniai gebėjimai klimato srities klausimais yra mažesni. Dauguma įgyvendinimo ir vykdymo užtikrinimo funkcijų pavesta Komisijos tarnyboms. Tam taip pat reikia daugiau kontrolės funkcijų, kad būtų užtikrintas tinkamas PADKM įgyvendinimas ir valdymas. Komisija taip pat numatė daugiau sukčiavimo prevencijos priemonių.
Nors šis supaprastinimo priemonių rinkinys gerokai sumažins importuotojams, visų pirma MVĮ, taip pat nacionalinėms valdžios institucijoms tenkančią administracinę naštą, tai tapo įmanoma Komisijos tarnyboms prisiėmus didesnę atsakomybę ir daugiau užduočių, visų pirma stebėsenos ir vykdymo užtikrinimo srityse.
2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą vidaus kontrolės sistemą (-as)
PADKM bus pagrįstas deklaratyvia sistema, dėl kurios kyla nedeklaravimo arba neteisingo deklaravimo rizika.
Siekiant mažinti nedeklaravimo riziką, prieš importuojant į reglamento taikymo sritį įtrauktas prekes, sistema prašo pateikti leidimą. Už šios taisyklės vykdymo užtikrinimą bus atsakingos nacionalinės muitinės – jos neišleis šių prekių į laisvą apyvartą, kol deklarantas negaus leidimo pagal šį reglamentą.
Siekiant mažinti neteisingo deklaravimo riziką, bus taikoma audito pagal rizikos vertinimo kriterijus ir atsitiktinių auditų sistema bei sankcijos, kurios bus pakankamai aukšto lygio, kad veiktų kaip atgrasantis veiksnys. Auditą PADKM deklaravimo lygmeniu atliks nacionalinės institucijos, o importo deklaracijų lygmeniu – muitinė.
2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės išlaidų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)
Komisijos tarnybos kontroliuos tinkamą PADKM taikymą, visų pirma PADKM sertifikatų atsisakymą ir tinkamą de minimis ribos taikymą. Kad kontrolė būtų ekonomiška ir kad nekiltų apėjimo rizika, bus taikoma stipri rizikos valdymo sistema.
2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės
Sąjungos finansiniai interesai turėtų būti apsaugoti proporcingomis priemonėmis viso išlaidų ciklo metu, įskaitant pažeidimų prevenciją, nustatymą ir tyrimą, prarastų, nepagrįstai išmokėtų ar neteisingai panaudotų lėšų susigrąžinimą ir atitinkamais atvejais administracines ir finansines nuobaudas.
Veiksmingiems kovos su sukčiavimu veiksmams būtinas aktyvus muitinių ir kompetentingų institucijų bendradarbiavimas nacionaliniu ir ES lygmenimis, įskaitant dalijimąsi žiniomis ir keitimąsi informacija; tam taip pat gali prireikti bendradarbiauti su trečiosiomis valstybėmis. Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į nepatikimus ekonominės veiklos vykdytojus (pvz., priedangos įmones, dingusius prekiautojus) ir tarpvalstybinę prekybą ES viduje.
Siekiant reaguoti į naują ir (arba) naujai nustatytą sukčiavimo riziką, reikėtų imtis skubių kovos su sukčiavimu veiksmų. Atsakingos institucijos turėtų pranešti ir dalytis žiniomis apie sukčiavimo modelius.
Jei įgaliotasis PADKM deklarantas arba importuotojas nevykdo PADKM reglamente nustatytų pareigų, bus taikomos baudos. Baudos dydis bus grindžiamas ES ATLPS baudomis.
Pakartotinių pažeidimų atveju nacionalinė kompetentinga institucija gali nuspręsti sustabdyti deklaranto paskyrą.
Komisijos tarnybos kartu su nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis ir nacionalinėmis muitinėmis sukūrė PADKM rizikos valdymo tinklą, kuris parengs bendrą kovos su priemonių apėjimu strategiją.
3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS
3.1.Atitinkama daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)
·Dabartinės biudžeto eilutės
Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.
Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija
|
Biudžeto eilutė
|
Išlaidų rūšis
|
Įnašas
|
|
Numeris
|
DA / NDA
|
ELPA šalių
|
valstybių kandidačių ir potencialių kandidačių
|
kitų trečiųjų valstybių
|
kitų asignuotųjų pajamų
|
7
|
20 01 02 01
|
DA / NDA
|
NE
|
NE
|
NE
|
NE
|
3
|
09 20 04 01 (PADKM)
|
DA / NDA
|
NE
|
NE
|
NE
|
NE
|
·Prašomos sukurti naujos biudžeto eilutės
Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.
Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija
|
Biudžeto eilutė
|
Išlaidų rūšis
|
Įnašas
|
|
Numeris
|
DA / NDA
|
ELPA šalių
|
valstybių kandidačių ir potencialių kandidačių
|
kitų trečiųjų valstybių
|
kitų asignuotųjų pajamų
|
Netaikoma
|
Netaikoma
|
DA / NDA
|
TAIP / NE
|
TAIP / NE
|
TAIP / NE
|
TAIP / NE
|
3.2.Numatomas pasiūlymo finansinis poveikis asignavimams
3.2.1.Numatomo poveikio veiklos asignavimams santrauka
–
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai nenaudojami
– Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai naudojami taip:
3.2.1.1.Patvirtinto biudžeto asignavimai
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija
|
3
|
Gamtos ištekliai ir aplinka (IT)
|
GD: Mokesčių ir muitų sąjungos GD
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
Veiklos asignavimai
|
Biudžeto eilutė
|
Įsipareigojimai
|
1a
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
2a
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
Biudžeto eilutė
|
Įsipareigojimai
|
1b
|
|
|
|
|
0,000
|
|
Mokėjimai
|
2b
|
|
|
|
|
0,000
|
Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš konkrečių programų paketo lėšų
|
Biudžeto eilutė
|
|
3
|
|
|
|
|
0,000
|
IŠ VISO asignavimų
MOKESČIŲ IR MUITŲ SĄJUNGOS GD
|
Įsipareigojimai
|
= 1a + 1b + 3
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
= 2a + 2b + 3
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
IŠ VISO veiklos asignavimų
|
Įsipareigojimai
|
4
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
5
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų
|
6
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 3 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
Įsipareigojimai
|
= 4 + 6
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
= 5 + 6
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
|
|
|
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
• IŠ VISO veiklos asignavimų (visose veiklos išlaidų kategorijose)
|
Įsipareigojimai
|
4
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
5
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
• IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų (visose veiklos išlaidų kategorijose)
|
6
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 1–6 išlaidų kategorijas
|
Įsipareigojimai
|
= 4 + 6
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
(orientacinė suma)
|
Mokėjimai
|
= 5 + 6
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija
|
7
|
„Administracinės išlaidos“
|
GD: Mokesčių ir muitų sąjungos GD
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
Žmogiškieji ištekliai
|
8,572
|
6,271
|
8,740
|
11,700
|
35,283
|
Kitos administracinės išlaidos – komandiruotės
|
0,600
|
0,300
|
0,306
|
0,312
|
1,518
|
IŠ VISO MOKESČIŲ IR MUITŲ SĄJUNGOS GD
|
Asignavimai
|
9,172
|
6,571
|
9,046
|
12,012
|
36,801
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
(Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)
|
9,172
|
6,571
|
9,046
|
12,012
|
36,801
|
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 1–7 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS
|
Įsipareigojimai
|
37,262
|
41,321
|
42,746
|
42,162
|
163,491
|
|
Mokėjimai
|
26,702
|
27,728
|
41,136
|
45,079
|
140,645
|
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
IŠ VISO veiklos asignavimų
|
Įsipareigojimai
|
4
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
5
|
17,530
|
21,157
|
3,090
|
33,067
|
103,844
|
IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų
|
6
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 3 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
Įsipareigojimai
|
= 4 + 6
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
= 5 + 6
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
|
|
|
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
|
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
• IŠ VISO veiklos asignavimų (visose veiklos išlaidų kategorijose)
|
Įsipareigojimai
|
4
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
|
Mokėjimai
|
5
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
• IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų (visose veiklos išlaidų kategorijose)
|
6
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 1–6 išlaidų kategorijas
|
Įsipareigojimai
|
= 4 + 6
|
28,090
|
34,750
|
33,700
|
30,150
|
126,690
|
(orientacinė suma)
|
Mokėjimai
|
= 5 + 6
|
17,530
|
21,157
|
32,090
|
33,067
|
103,844
|
Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija
|
7
|
„Administracinės išlaidos“
|
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
GD: Mokesčių ir muitų sąjungos GD
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
Žmogiškieji ištekliai
|
8,572
|
6,271
|
8,740
|
11,700
|
35,283
|
Kitos administracinės išlaidos
|
0,600
|
0,300
|
0,306
|
0,312
|
1,518
|
IŠ VISO MOKESČIŲ IR MUITŲ SĄJUNGOS GD
|
Asignavimai
|
9,172
|
6,571
|
9,046
|
12,012
|
36,801
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
(Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)
|
9,172
|
6,571
|
9,046
|
12,012
|
36,801
|
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 1–7 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS
|
Įsipareigojimai
|
37,262
|
41,321
|
42,746
|
42,162
|
163,491
|
|
Mokėjimai
|
26,702
|
27,728
|
41,136
|
45,079
|
140,645
|
3.2.2.Numatomas veiklos asignavimais finansuojamas atliktas darbas (decentralizuotų agentūrų atveju nepildoma)
Įsipareigojimų asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Nurodyti tikslus ir atliktus darbus
|
|
|
Metai
2024
|
Metai
2025
|
Metai
2026
|
Metai
2027
|
Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 skirsnį)
|
IŠ VISO
|
|
ATLIKTI DARBAI
|
|
Rūšis
|
Vidutinės sąnaudos
|
Skaičius
|
Sąnaudos
|
Skaičius
|
Sąnaudos
|
Skaičius
|
Sąnaudos
|
Skaičius
|
Sąnaudos
|
Skaičius
|
Sąnaudos
|
Skaičius
|
Sąnaudos
|
Skaičius
|
Sąnaudos
|
Bendras skaičius
|
Iš viso sąnaudų
|
1 KONKRETUS TIKSLAS ...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Atliktas darbas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Atliktas darbas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Atliktas darbas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 konkretaus tikslo tarpinė suma
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 KONKRETUS TIKSLAS ...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– Atliktas darbas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 konkretaus tikslo tarpinė suma
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IŠ VISO
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.2.3.Numatomo poveikio administraciniams asignavimams santrauka
–
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama
–
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:
3.2.3.1. Patvirtinto biudžeto asignavimai
PATVIRTINTI ASIGNAVIMAI
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJA
|
Žmogiškieji ištekliai
|
8,572
|
6,271
|
8,740
|
11,700
|
35,283
|
Kitos administracinės išlaidos
|
0,600
|
0,300
|
0,306
|
0,312
|
1,518
|
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma
|
9,576
|
6,571
|
9,046
|
12,012
|
36,801
|
Neįtraukta į 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
Žmogiškieji ištekliai
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
Kitos administracinio pobūdžio išlaidos
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
Tarpinė suma, neįtraukta į 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
IŠ VISO
|
9,576
|
6,571
|
9,046
|
12,012
|
36,801
|
Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.
3.2.4.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai
–
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškųjų išteklių nenaudojama.
–
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:
3.2.4.1.Finansuojami iš patvirtinto biudžeto
Sąmatą surašyti etatų vienetais
PATVIRTINTI ASIGNAVIMAI
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Etatų plano etatai (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)
|
20 01 02 01 (Būstinė ir Komisijos atstovybės)
|
21
|
21
|
25
|
30
|
20 01 02 03 (ES Delegacijos)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
01 01 01 01 (Netiesioginiai moksliniai tyrimai)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
01 01 01 11 (Tiesioginiai moksliniai tyrimai)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
• Išorės darbuotojai (etato ekvivalentais)
|
20 02 01 (AC, END finansuojami iš bendrojo biudžeto)
|
12
|
23
|
40
|
60
|
20 02 03 (AC, AL, END ir JPD ES atstovybėse)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Administracinės paramos eilutė
[XX.01.YY.YY]
|
- būstinėje
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
- ES delegacijose
|
0
|
0
|
0
|
0
|
01 01 01 02 (AC, END – netiesioginiai moksliniai tyrimai)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
01 01 01 12 (AC, END – tiesioginiai moksliniai tyrimai)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Kitos biudžeto eilutės (nurodyti) – 7 išlaidų kategorija
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Kitos biudžeto eilutės (nurodyti) – neįtraukta į 7 išlaidų kategoriją
|
0
|
0
|
0
|
0
|
IŠ VISO
|
33
|
44
|
65
|
90
|
Pirmiau minėti papildomi ištekliai jau buvo paskirstyti priimant pirminį PADKM reglamentą. Žmogiškųjų išteklių etatų plane numatyti etatai ir išorės darbuotojai nesikeičia, išskyrus 2026 m. etatų plano etatų skaičiaus koregavimą (pakeista nuo 15 iki 25 – ankstesniame DJT padaryta korektūros klaida).
Pasiūlymui įgyvendinti reikalingi darbuotojai (etato ekvivalentais):
|
Bus pasitelkiami dabartiniai Komisijos tarnybų darbuotojai.
|
Papildomi darbuotojai išskirtinėmis aplinkybėmis*
|
|
|
bus finansuojami pagal 7 išlaidų kategoriją arba iš mokslinių tyrimų
|
bus finansuojami iš BA eilutės
|
bus finansuojami iš mokesčių
|
Etatų plano etatai
|
Netaikoma
|
Netaikoma
|
Netaikoma
|
Netaikoma
|
Išorės darbuotojai (CA, SNE, INT)
|
Netaikoma
|
Netaikoma
|
Netaikoma
|
Netaikoma
|
Vykdytinų užduočių aprašymas, kai užduotis vykdo:
Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai
|
Priėmus PADKM reglamentą, Komisija turėtų imtis tolesnių veiksmų priimdama deleguotuosius ir įgyvendinimo aktus. Taip pat reikės, kad Komisijos darbuotojai peržiūrėtų ir įvertintų, kaip veikia PADKM sistema, bei parengtų IT sistemą.
|
Išorės darbuotojai
|
Daugelį užduočių gali atlikti išorės subjektai.
|
3.2.5.Numatomo poveikio su skaitmeninėmis technologijomis susijusioms investicijoms apžvalga
Tai privalomosios priemonės: su skaitmeninėmis technologijomis susijusių investicijų pagal pasiūlymą (iniciatyvą) geriausias įvertis turėtų būti pateiktas tolesnėje lentelėje.
Išimties tvarka, kai tai reikalinga pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti, asignavimai pagal 7 išlaidų kategoriją turėtų būti pateikti tam skirtoje eilutėje.
Asignavimai pagal 1–6 išlaidų kategorijas turėtų būti nurodyti kaip „Politikos priemonių IT išlaidos veiklos programoms“. Šios išlaidos parodo veiklos biudžetą, naudojamą su iniciatyvos įgyvendinimu tiesiogiai susijusioms IT platformoms ar priemonėms pakartotinai naudoti, pirkti ir (arba) sukurti ir susijusioms investicijoms (pvz., licencijoms, tyrimams, duomenų saugojimui ir kt.). Šioje lentelėje pateikta informacija turėtų atitikti 4 skirsnyje „Skaitmeniniai aspektai“ pateiktus duomenis.
IŠ VISO skaitmeninių ir IT asignavimų
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
Metai
|
IŠ VISO DFP 2021–2027
|
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJA
|
IT išlaidos (organizacijos)
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
Neįtraukta į 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
Politikos priemonių IT išlaidos veiklos programoms
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
Tarpinė suma, neįtraukta į 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
|
IŠ VISO
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
0,000
|
3.2.6.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa
Pasiūlymas (iniciatyva)
–
Galima visiškai finansuoti perskirstant asignavimą atitinkamoje daugiametės finansinės programos (DFP) išlaidų kategorijoje.
–
Reikia panaudoti nepaskirstytą maržą pagal atitinkamą DFP išlaidų kategoriją ir (arba) specialias priemones, kaip apibrėžta DFP reglamente.
– Reikia persvarstyti DFP.
Papildomos IT išlaidos reikalingos IT plėtojimui, kurio reikia siekiant įgyvendinti pakeitimus, susijusius su PADKM supaprastinimo procedūrų įgyvendinimu, ir įdiegti IT priemones, padedančias nustatyti pažeidimus ir mažinti sukčiavimo riziką: 6,350 mln. EUR 2025 m.,6,850 mln. EUR 2026 m. ir 5,750 mln. EUR 2027 m. įsipareigojimų asignavimų. Be to, kasmet reikia 2 mln. EUR, kad būtų aprėpti tyrimai, be kita ko, siekiant reguliariai vertinti PADKM veiksmingumą, taip pat informavimo veikla, įskaitant išorės komunikaciją ir mokymus su suinteresuotosiomis šalimis. Šios išlaidos nebuvo įtrauktos į ankstesnį DJT. Pasiūlyme reikalaujama perkelti iki 25 mln. EUR iš 4 išlaidų kategorijos (11.0301 – CCEI) į 3 išlaidų kategoriją (09.200401 – PADKM).
3.2.7.Trečiųjų šalių įnašai
Pasiūlyme (iniciatyvoje):
–
nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo
–
numatytas trečiųjų šalių bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:
Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
|
Metai
2024
|
Metai
2025
|
Metai
2026
|
Metai
2027
|
Iš viso
|
Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą
|
|
|
|
|
|
IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų
|
|
|
|
|
|
3.3.
Numatomas poveikis pajamoms
–
Pasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.
– Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:
–
nuosaviems ištekliams
–
kitoms pajamoms
–
nurodyti, jei pajamos priskirtos išlaidų eilutėms
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Biudžeto pajamų eilutė:
|
Einamųjų finansinių metų asignavimai
|
Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis
[1]
|
|
|
Metai
2026
|
Metai
2027
|
Metai
2028
|
Metai
2029
|
Metai
2030
|
09 20 04 01 straipsnis
|
|
1,495
|
1,643
|
1,792
|
1,940
|
2,089
|
[1]
Tradiciniai nuosavi ištekliai (muitai, cukraus mokesčiai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 20 % surinkimo sąnaudų.
Asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-ioms) daromas poveikis.
Kitos pastabos (pvz., poveikio pajamoms apskaičiavimo metodas (formulė) arba kita informacija).
Paveiktų pajamų dalies įverčiai buvo pagrįsti Komisijos vidaus skaičiavimais, naudojant muitinės importo duomenis ir numatytąsias vertes. Jie buvo taikomi Komisijos 2021 m. poveikio vertinime pateiktiems pajamų įverčiams, kurie 2030 m. sudarė apie 2,1 mlrd. EUR. Kadangi taikant naująją de minimis ribą nebūtų surenkama mažiau nei 1 % išmetamųjų teršalų, apskaičiuota, kad 2030 m. dėl nesurinkto išmetamo ŠESD kiekio prarastos pajamos sudarys maždaug 21 000 000 EUR.
4.Skaitmeniniai aspektai
Tos skaitmeninės koncepcijos ir architektūra, patvirtintos PADKM galutinės sistemos projekto chartijoje, nekeičiamos, kiek tai susiję su skaitmeniniais reikalavimais, naudojamais duomenimis, skaitmeniniais sprendiniais, pakartotinio naudojimo vertinimu ir skaitmeninių aspektų įgyvendinimo rėmimo priemonėmis.
Vienintelis pakeitimas susijęs su rizikos valdymu, priemonių apėjimo stebėsena, kuri buvo analizuojama ir vertinama ir kuri buvo preliminariai įtraukta į projekto chartiją, tačiau neįtraukta į projekto chartijos įverčius. Pagrindinis rizikos valdymo komponento tikslas – padėti nustatyti pažeidimus ir sumažinti sukčiavimo riziką.
Be to, dėl supaprastinimo pakeitimų skaitmeninio sprendinio struktūra nesikeičia, tačiau reikia papildomo biudžeto, kad būtų galima įgyvendinti PADKM jau sukurtų funkcijų ir paslaugų pokyčius.
4.1.Skaitmeninės svarbos reikalavimai
Kaip parodyta diagramoje pirmiau, PADKM registras gauna informaciją apie PADKM prekių importą iš ES muitinės sistemų iš valstybių narių arba per Mokesčių ir muitų sąjungos GD, kartu su importuotojų muitiniu identifikavimu ir importuojamų prekių muitiniu klasifikavimu. PADKM sistema mainais nacionalinėms muitinės importo sistemoms suteikia PADKM deklarantų PADKM leidimus, kad PADKM prekių importo įforminimo metu būtų užtikrintas PADKM reglamento vykdymas. PADKM informacinė sistema su ES muitinės sistemomis taip pat keičiasi rizikos valdymo informacija. Sąsaja su ES muitinės sistemomis yra labai svarbus PADKM veikimo šaltinis, nes visa PADKM koncepcija – išvengti dvigubo informacijos rinkimo, prašant, kad PADKM deklarantai papildytų savo importo dokumentus ataskaita apie jų gamybos trečiosiose valstybėse metu išmetamą ŠESD kiekį. „Duomenų teikimas vieną kartą“ yra pagrindinis PADKM principas.
PADKM taip pat sąveikaus su naujuoju nacionalinių kompetentingų institucijų PADKM mechanizmu (IT sistemomis ar kitomis priemonėmis), kad būtų skatinama integruoti nacionalinius PADKM vykdymo užtikrinimo procesus visose valstybėse narėse ir nacionalinius baudų surinkimo ir susigrąžinimo informacijos procesus.
Dar viena svarbi nauja PADKM išorės sistema yra bendra centrinė platforma (BCP) – informacinė sistema, per kurią PADKM deklarantai iš valstybių narių pirks PADKM sertifikatus. Sertifikatų kaina bus nustatoma pagal ATLPS nustatytą leidimų kainą. PADKM deklarantai turės kas ketvirtį išlaikyti savo PADKM paskyrų balansą 80 %, siekiant užtikrinti, kad jie galėtų atsisakyti reikiamo sertifikatų skaičiaus ir kompensuoti deklaruotą išmetamą ŠESD kiekį ir trečiosiose valstybėse jau sumokėtas išmetamųjų teršalų kainas. Komisija perpirks perteklinius sertifikatus iš PADKM deklarantų valstybių narių vardu. Komisija ir valstybės narės turi kartu sukurti ir valdyti šią platformą, tačiau ji nėra PADKM registro dalis. Sąsaja su BCP yra labai svarbi, kad PADKM deklarantai į savo PADKM paskyras galėtų padėti reikiamus sertifikatus. Paskyros ir sertifikatai bus labai neskelbtina informacija.
ATLPS bus paprasčiausiai nustatoma sertifikatų pardavimo kaina.
Pagrindiniai PADKM registro naudotojai yra PADKM deklarantai. Mokesčių ir muitų sąjungos GD numato, kad 2026 m. jų gali būti 200 000 (priėmus supaprastinimo priemones, deklarantų skaičius sumažės, tačiau jis dar labiau padidės išplėtus PADKM taikymo sritį į ją įtraukiant galutinės grandies prekes). Jie naudosis PADKM registru kasmet (kiekvienų metų gegužės mėn.) deklaruodami išmetamųjų teršalų kiekį, susidarantį gaminant jų importuojamas prekes, stebėdami savo PADKM paskyrų ketvirčio balansą, t. y. sertifikatų skaičių, palyginti su deklaruotomis importuojamomis prekėmis, ir bendraudami su nacionalinėmis muitinėmis, kai peržiūrimos jų PADKM deklaracijos. PADKM deklarantus pirmiausia tikrins nacionalinės kompetentingos institucijos per PADKM registrą, o tada jiems bus suteikiamas leidimas importuoti PADKM prekes ir sukuriama PADKM paskyra. Tada PADKM deklarantai galės kasmet deklaruoti savo išmetamą ŠESD kiekį PADKM registre ir atsisakyti reikiamų sertifikatų.
Įrenginių, gaminančių PADKM prekes trečiosiose valstybėse, veiklos vykdytojai registruosis PADKM registre prieš įrašydami informaciją apie savo produktų išmetamą ŠESD kiekį. PADKM deklarantai galės remtis veiklos vykdytojų įrašais, kad pagrįstų išmetamą ŠESD kiekį, apie kurį praneša. Tai svarbi priemonė siekiant sumažinti PADKM deklarantams tenkančią reikalavimų laikymosi naštą ir pagerinti PADKM duomenų kokybę. Nors šiame etape nėra įrodymų, kuriais būtų galima pagrįsti įverčius, Mokesčių ir muitų sąjungos GD skaičiavimais, 2026 m. veiklos vykdytojų skaičius sieks 50 000.
PADKM nacionalinės kompetentingos institucijos (NKI) PADKM registru naudosis tam, kad suteiktų prieigą PADKM deklarantams, valdytų PADKM leidimus, stebėtų PADKM paskyras bei deklaracijas ir bendrautų su PADKM deklarantais, siekiant užtikrinti jų atitiktį PADKM reglamentui. Jie yra vienas bendras kontaktinis punktas PADKM deklarantams.
Kitoms institucijoms prieiga prie PADKM registro bus suteikta tam, kad jos galėtų prisidėti prie rizikos valdymo ir vykdymo užtikrinimo savo atitinkamose atsakomybės srityse. PADKM registras koordinuos ir rems tarpžinybinį bendradarbiavimą skatinant atitiktį. Nacionalinės muitinės administracijos patvirtins PADKM leidimą tikrindamos deklaracijas, naudodamosi PADKM registro kopijavimo ir patvirtinimo paslaugomis per ES CSW-CERTEX.
Komisija priskirs ir nuolat atnaujins PADKM deklarantų PADKM paskyras PADKM registre, derindama iš nacionalinių muitinės administracijų gautą informaciją apie importuojamas prekes, metinėse deklaracijose nurodytą išmetamą ŠESD kiekį, sertifikatų skaičių, BCP nurodytą jų pirkimą, PADKM deklaranto patvirtintą jų metinį atsisakymą ir nepanaudotų sertifikatų perpirkimą. Komisija naudosis PADKM registru importuojamoms prekėms ir su jomis susijusiam išmetamam ŠESD kiekiui stebėti, kad būtų galima valdyti riziką, visų pirma priemonių apėjimo riziką. PADKM registras taip pat bus saugus forumas, kuriame visos institucijos, atsakingos už PADKM reglamento vykdymo užtikrinimą, keisis neskelbtina informacija.
Visų subjektų prieiga prie PADKM registro per specialius portalus, kuriuose bus užtikrinamas visų suinteresuotųjų šalių prieigos paskirstytasis valdymas:
·NKI valdys PADKM deklarantų prieigą prie PADKM deklarantų portalo, naudodama nacionalinius prisijungimo duomenis, kuriuos jai jau suteikė nacionalinės muitinės administracijos, arba „EU Login“;
·Komisija, naudodama „EU Login“ prisijungimo duomenis, administruos trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojų prieigą prie tokio paties pavadinimo portalo. Dar neaišku, ar Komisija pasitikės patikimomis išorės šalimis, kad joms perduotų prieigos prie PADKM registro leidimų suteikimo užduotį;
·NKI, Komisija ir kitos institucijos valdys savo pačios naudotojų prieigą.
Pagrindiniame PADKM registre aprašomi automatizuoti procesai, kuriuos Komisija vykdys vykdydama savo pareigas pagal PADKM reglamentą, kaip apibendrinta pirmiau. Pamatinių duomenų valdymas bus pagrindinis procesas, kuriuo užtikrinamas visų automatizuotų procesų nuoseklumas ir vientisumas, kad visos suinteresuotosios šalys galėtų bendradarbiauti. Be „paprasto“ prekių, nacionalinių kompetentingų institucijų ir išmetamųjų teršalų kainų sąrašo, bus išvardijami konkretūs parametrai, naudojami pranešant apie išmetamuosius teršalus pagal konkrečias metodikas, ir numatytoji išmetamųjų teršalų vertė, kaip nustatyta. Numatytoji vertė yra labai svarbi deklaruojamų išmetamųjų teršalų patikimumui patvirtinti.
|
4.2.Duomenys
PADKM bus tvarkomi šie duomenų ištekliai
·PADKM deklarantų duomenys (2 etapas)
·Trečiųjų valstybių veiklos vykdytojų ir jų įrenginių duomenys (2 etapas)
·PADKM pamatiniai duomenys (2 etapas)
·PADKM naudotojų prieigos valdymo duomenys (2 etapas)
·PADKM deklarantų / importuotojų funkcijos (2 etapas)
·PADKM Europos Komisijos institucijų funkcijos (2 etapas)
·Trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojų (O3CI) 2 etapo ir akredituotų tikrintojų funkcijos (dar nepatvirtinta: 3 etapas)
·PADKM deklaracijų duomenys, peržiūra ir deklaracijų gyvavimo ciklo duomenys (3 etapas)
·PADKM importuojamų prekių duomenys (3 etapas)
·PADKM išmetamųjų teršalų ir skaičiavimų duomenys (3 etapas)
·PADKM registro duomenys (3 etapas)
·PADKM sertifikatų valdymo duomenys (3 etapas)
·PADKM reikalavimų nesilaikymo stebėsena, priemonių apėjimo tyrimas ir rizikos valdymo duomenys (3 etapas)
·PADKM ataskaitų teikimas, rodiklių suvestinės, pranešimai ir dokumentų tvarkymo duomenys (3 etapas)
·PADKM saugaus forumo duomenys (3 etapas)
·Nacionalinių kompetentingų institucijų funkcijos (3 etapas)
·PADKM reikalavimų nesilaikymo stebėsena, priemonių apėjimo tyrimas ir rizikos valdymo funkcija (3 etapas)
Išsamesnė informacija apie visus duomenų išteklius pateikiama toliau esančioje lentelėje
|
PADKM galutinių pirminių duomenų išteklių aprašymas
|
Atitinkamo veiklos komponento / procesų aprašymas
|
PADKM sertifikatų valdymo duomenys
|
PADKM sertifikatų gyvavimo ciklo valdymo dalyje suteikiama informacijos apie sertifikatus ir tvarkomų sertifikatų skaičių, jų vertę, valdomas sertifikato gyvavimo ciklas ir teikiama informacija rizikos ir reikalavimų nesilaikymo stebėsenos tikslais.
|
PADKM deklarantų duomenys
|
Deklarantų leidimai ir jų pakartotinio išdavimo bei patvirtinimo duomenys.
Deklarantų paskyros ir paskyrų valdymo duomenys.
PADKM leidimų valdymas, apimantis PADKM leidimo, kurį NKI suteikė importuotojams arba netiesioginiams atstovams, gyvavimo ciklo valdymą.
Reikiama informacija apie PADKM deklaranto paskyrą perduodama PADKM pakartotinio leidimų išdavimo ir patvirtinimo tarnyboms (ARVS), kuriose saugoma informacija apie įgaliotuosius PADKM deklarantus, kuri turi būti pateikta NKI ir nacionalinėms kompetentingoms muitinės administracijoms (NKMA), atsakingoms už importuotojų leidimų vertinimą.
|
PADKM deklaracijų duomenys, peržiūra ir deklaracijų gyvavimo ciklo duomenys
|
Deklaracijų gyvavimo ciklo valdymo ir deklaracijų teikimo duomenys.
PADKM deklaracijų gyvavimo ciklo (kurį sudaro deklaracijos sukūrimas, importuojamos prekės, išmetamieji teršalai, peržiūra, užbaigimas arba atmetimas) valdymas ir ataskaitų teikimas.
|
PADKM išmetamųjų teršalų ir skaičiavimų duomenys
|
PADKM deklarantų importuojamų prekių išmetamo ŠESD kiekio apskaičiavimas remiantis apie kiekvieną deklarantą gautais duomenimis, pamatiniais duomenimis, registro duomenimis (paties deklaranto nurodytomis vertėmis), veiklos vykdytojų ir trečiųjų valstybių duomenimis (patikrinimo ataskaita) ir kt.
|
PADKM importuojamų prekių duomenys
|
NKI ir Komisijos portaluose įdiegtos sąsajos, kuriomis stebimas SURV3 duomenų gavimas (įskaitant problemų nustatymą) ir sudaromos sąlygos naudotojams rankiniu būdu įvesti importuojamų prekių ir prekių, kurioms taikoma laikinojo įvežimo perdirbti procedūra, duomenis įkeliant rinkmenų partiją. Tada šie duomenys bus tvarkomi, saugomi portaluose ir vėliau persiunčiami į registro galinę sistemą konsoliduoti.
|
PADKM registro duomenys
Pastaba. Tikslūs duomenys, kurie turi būti saugomi registre, dar nebaigti rengti. Pagrindinė koncepcija yra tai, kad registras yra neredaguotinas žurnalas, imtasi tinkamų saugumo priemonių. Šis išteklius bus iš naujo įvertintas 3 etape.
|
Registro paskyrų tvarkymo ir sandorių duomenys.
PADKM registre valdomi deklarantų duomenų (įskaitant paskyros numerį) įrašai ir sandoriai tarp susijusių PADKM komponentų, jie tvarkomi ir registruojami žurnale, atliekant tik duomenų papildymo procesą ir saugant neredaguotinus duomenis (įskaitant deklaracijų gyvavimo ciklo valdymą, leidimų ir paskyrų valdymą, sertifikatų valdymą, rizikos ir reikalavimų nesilaikymo stebėseną, ARVS ir kt.).
|
PADKM reikalavimų nesilaikymo stebėsena, priemonių apėjimo tyrimas ir rizikos valdymo duomenys
|
PADKM informacinė sistema, naudojama sekti, stebėti ir tirti galimus arba patvirtintus PADKM schemos pažeidimų ir reikalavimų nesilaikymo atvejus.
Apėjimo ir kitos neteisėtos praktikos, kai nesilaikoma PADKM reglamento, nustatymas, stebėsena, tyrimas ir informacijos apie ją teikimas.
Rizikos vertinimo (įskaitant deklaracijų vertinimo rezultatus) ir valdymo komponentas siekiant nustatyti ir įvertinti riziką (pvz., rizikos įvykių analizė, tikrinimo ataskaitos, rizikos kontrolės rezultatai ir kt.), susijusią su deklaracijų peržiūros procesu ir galimais pažeidimais bei apėjimo atvejais PADKM registro galinėje sistemoje (tolesnis tyrimas).
Integruojama informacija ir funkcijos tarp tyrimų, rizikos valdymo ir saugaus forumo atitinkamose veiklos srityse.
|
PADKM pamatiniai duomenys
|
Pirminis visų PADKM pamatinių duomenų šaltinis, užtikrinamas visų PADKM komponentų duomenų nuoseklumas ir vientisumas (tiesiogiai ar netiesiogiai).
|
PADKM ataskaitų teikimas, rodiklių suvestinės, pranešimai ir dokumentų tvarkymo duomenys
|
Itin svarbi PADKM schemos ir PVRR sekimo ir stebėsenos priemonė ir atitinkamų veiklos rodiklių rinkimas ir analizė.
Naudojama verslo informacijai perduoti atitinkamiems PADKM sistemos ir schemos naudotojams; yra galimybė prireikus (jei reikalaujama) atsakyti į pranešimus.
Naudojama dokumentams, darantiems poveikį daugeliui PADKM sistemos skyrių, saugoti, gauti ir tvarkyti.
|
PADKM saugaus forumo duomenys
|
Visų už PADKM reglamento įgyvendinimą atsakingų institucijų (NKI, NKMA, Komisijos, kitų institucijų, pavyzdžiui, Europos prokuratūros, OLAF ir kt.) ad hoc komunikacijos ir keitimosi neskelbtina informacija platforma.
Visa kita struktūrizuota ir (arba) nestruktūrizuota informacija ir (arba) duomenys, gauti iš PADKM sistemos ir saugomi ir (arba) tvarkomi už PADKM sistemos ribų esančiose saugyklose ir laikmenose.
|
PADKM naudotojų prieigos valdymo duomenys
|
Naudotojų (pvz., deklarantų, valstybių narių muitinių, EK institucijų ir kt.) prieiga prie PADKM sistemos, prisijungimo prie jos ir prieigos prie jos valdymo duomenys.
|
Trečiųjų valstybių veiklos vykdytojų ir jų įrenginių duomenys
|
Trečiųjų valstybių įrenginių, gaminančių prekes, kurioms taikytinas PADKM, veiklos vykdytojams leidžiama registruotis ir (arba) išsiregistruoti (pvz., nutraukiant veiklą) kaip PADKM veiklos vykdytojams ir teikti atitinkamą informaciją apie gamybos procesus ir (arba) metodus, reikalavimų atitikties parametrus, išmetamųjų teršalų duomenis, tikrinimo ataskaitas ir kt.
PADKM deklarantai gali naudotis atitinkama tikrinimo ataskaita – ši informacija apima konfidencialius gamybos ir reikalavimų atitikties parametrų duomenis, kurie gali būti prieinami ne deklarantams, o tik Europos Komisijai ir NKI.
|
PADKM deklarantų / importuotojų funkcijos
|
Pagrindinės veiklos funkcijos, kurias vykdo deklarantas / prekybininkas, naudodamasis procesais, vykdomais / inicijuotais per PADKM deklarantų portalą.
|
PADKM Europos Komisijos funkcijos
|
Pagrindinės veiklos funkcijos, kurias vykdo Europos Komisija, naudodamasi procesais, vykdomais / inicijuotais per PADKM Komisijos portalą.
|
PADKM reikalavimų nesilaikymo stebėsena, priemonių apėjimo tyrimas ir rizikos valdymo funkcija
|
PADKM informacinė sistema, naudojama sekti, stebėti ir tirti galimus arba patvirtintus PADKM schemos pažeidimų ir reikalavimų nesilaikymo atvejus.
|
Nacionalinių kompetentingų institucijų funkcijos
|
Pagrindinės veiklos funkcijos, kurias vykdo valstybių narių nacionalinės kompetentingos institucijos (NKI / NKMA), naudodamosi procesais, vykdomais / inicijuotais per PADKM NKI portalą.
|
Trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojų ir akredituotų tikrintojų funkcijos
|
Pagrindinės veiklos funkcijos, kurias vykdo trečiųjų valstybių veiklos vykdytojai bei įrenginiai ir akredituoti tikrintojai (dar nepatvirtinta), naudodamiesi procesais, vykdomais / inicijuotais per PADKM trečiųjų valstybių veiklos vykdytojų ir įrenginių portalą.
|
4.3.Skaitmeniniai sprendimai
|
PADKM registro aukšto lygio architektūrą sudarys 3 lygmenys:
·portalų lygmuo, kuriame yra portalai, skirti įvairioms PADKM registro naudotojų grupėms: PADKM deklarantams, trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojams, PADKM nacionalinėms kompetentingoms institucijoms, Komisijai, nacionalinėms muitinės administracijoms, OLAF ir kitoms EK tarnyboms;
·naudotojų prieigos valdymo lygmuo: skirtas valdyti PADKM registro naudotojų autentiškumo patvirtinimą ir leidimą. Nacionalinės kompetentingos institucijos turės suteikti ir valdyti PADKM deklarantų prieigą (numatoma, kad 2026 m. jų bus daugiau kaip 200 000), o Komisija tą patį darys trečiųjų valstybių veiklos vykdytojams (numatoma, kad 2026 m. jų bus 50 000), kiekviena valstybė narė ir ES institucijos bus atsakingos už savo pačių naudotojų prieigą;
·galinė sistema: skirta palaikyti visų PADKM reikalingų duomenų ir taisyklių valdymą, taip pat visą sąveiką su išorės sistemomis. Pastaba: skirta palaikyti visų PADKM reikalingų duomenų ir taisyklių valdymą, taip pat visą sąveiką su išorės sistemomis. Pastaba:
oPADKM bus įdiegti įvairūs darbo srautai, pranešimai ir informacijos mainai tarp Komisijos, nacionalinių kompetentingų institucijų ir PADKM deklarantų, visų pirma deklaracijų teikimo ir peržiūros (įskaitant rizikos vertinimą) srityse;
odeklarantų paskyrų valdymui, PADKM sertifikatų (galbūt finansinio turto) valdymui, rizikos valdymui ir saugiam keitimuisi informacija aukšti saugumo reikalavimai.
|
4.4.Sąveikumo vertinimas
PADKM savaime yra tarpvalstybinio pobūdžio, nes juo remiamas PADKM gyvavimo ciklas visoje ES, visų pirma rizikos vertinimo organizavimas, PADKM deklaracijų peržiūra visose NKI ir Komisijoje.
Nacionalinių muitinių sistemų bendradarbiavimas bus užtikrintas pasinaudojant Komisijos IT paslaugomis ir sąsajomis (pvz., SURV3, ES CSW-CERTEX), taip pat naujais komponentais, specialiai sukurtais PADKM tikslais.
PADKM registras sukurtas siekiant remti sąveikumą, pabrėžiant atvirumo, moduliškumo, atsiejimo ir patikimų sąsajų naudojimą. Jis sąveikaus su PADKM nacionalinėmis sistemomis, bendra centrine platforma, Mokesčių ir muitų sąjungos GD ES muitinės sistemomis ir nacionalinėmis muitinės administracijomis, taip pat su kitų GD sistemomis per atvirąsias sąsajas.
PADKM centrinėje saugykloje bus naudojamos esamos Mokesčių ir muitų sąjungos GD valdomų ES muitinės sistemų sąsajos ir bus nustatyti specialūs muitinės importo ir laikinojo įvežimo perdirbti įrašų, kuriuos turi pateikti nacionalinės muitinės administracijos, formatai. Naujos sąsajos su nacionalinėmis muitinės sistemomis bus paskelbtos 2024 m. pradžioje, kad nacionalinės muitinės administracijos turėtų pakankamai laiko savo sistemoms atitinkamai parengti.
PADKM registro ir BCP S2S sąsaja bus grindžiama struktūrizuotais pranešimais ir bus prieinama 2024 m. pradžioje, kad tiek PADKM registras, tiek BCP turėtų pakankamai laiko savo atitinkamoms sąsajoms integruoti iki 2025 m. vidurio.
PADKM registro ir PADKM nacionalinių sistemų S2S sąsaja (kurią turi sukurti valstybės narės) bus grindžiama struktūrizuotais pranešimais ir taip pat bus prieinama 2024 m. pradžioje.
S2S sąsaja su kitų ES institucijų sistemomis bus nustatyta ir plėtojama dvišaliu pagrindu rengiant ir kuriant PADKM registrą.
Visos šios sąsajos bus grindžiamos struktūrizuotais pranešimais ir, kiek įmanoma, atitiks ES muitinės duomenų modelį (EUCDM) ir SMK B priedą. A2B ir B2B specifikacijos bus nurodytos PADKM įgyvendinimo akte.
Pakartotinio panaudojamumo suvaržymai
Pakartotinis panaudojamumas yra PADKM centrinio registro architektūros principų pagrindas. Su pakartotiniu panaudojamumu susiję du aspektai: PADKM registro naudojimasis išorės paslaugomis ir pakartotinis komponentų naudojimas kuriant PADKM registrą.
Mokesčių ir muitų sąjungos GD paslaugų ir komponentų pakartotinis panaudojamumas
PADKM registre bus naudojamasi Mokesčių ir muitų sąjungos GD sukurtomis ES muitinės paslaugomis, siekiant:
·gauti prekybininko EORI informaciją;
·gauti muitinės importo įrašus, saugomus „Surveillance 3“;
·gauti PADKM prekes iš TARIC sistemos;
·per ES CSW-CERTEX nacionalinėms muitinės sistemoms teikti pakartotinio PADKM leidimų išdavimo ir patvirtinimo paslaugą ir
·keistis saugia informacija su CRMS2 sistema.
PADKM registro portalų naudotojų prieigos valdymas bus patikėtas UUM & DS, kad pageidaujanti valstybė narė galėtų pakartotinai naudoti PADKM deklarantų muitinės prisijungimo duomenis, kad suteiktų jiems prieigą prie PADKM deklaracijos portalo, ir Komisija (arba patikimos trečiosios šalys) galėtų suteikti trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojams prieigos prie savo „EU Login“ autentiškumo patvirtinimo duomenų teisę.
PADKM registre bus pakartotinai naudojami keli Mokesčių ir muitų sąjungos GD ir institucijų IT sistemos technologiniai komponentai, nepakenkiant jo atitikčiai plūdrumo principui, nurodytam 2 priedėlyje pateiktoje architektūros apžvalgoje, būtent:
·Mokesčių ir muitų sąjungos GD TSOAP tarpinės programinės įrangos architektūra, kuri bus pakartotinai naudojama kiekviename PADKM registro skyriuje;
·„COTS Elk ir Kafka“ stebėsena ir auditas;
·Mokesčių ir muitų sąjungos GD muitinės taikomųjų programų sistemos valdymo (TATAFng) šaltiniai;
·Mokesčių ir muitų sąjungos GD muitinės sprendimų valdymo sistemos, skirtos PADKM leidimų sistemai kurti, dokumentai ir pirminis kodas;
·Mokesčių ir muitų sąjungos GD klientų informacinės sistemos dokumentai ir pirminis kodas, kad PADKM leidimai būtų teikiami nacionalinėms muitinės sistemoms, kad importo įforminimo metu būtų galima vykdytų jų kontrolę;
·Mokesčių ir muitų sąjungos GD muitinės rizikos valdymo sistemos 2 (CRMS2), skirtos saugiam informacijos mainų forumui įsteigti, dokumentai ir pirminis kodas;
·Mokesčių ir muitų sąjungos GD TEMPO metodika, įskaitant PM2;
·du Mokesčių ir muitų sąjungos GD duomenų centrai testavimui, integravimui ir tol, kol PADKM registro eksploatavimas patikėtas Mokesčių ir muitų sąjungos GD, taip pat jų užkardymas, klasteriai „aktyvus-aktyvus“, apkrovos simetriškumo užtikrinimas ir 2 DC „aktyvus-pasyvus“, siekiant užtikrinti išplečiamumą, aukštą prieinamumo lygį, veiklos atkūrimą po ekstremaliųjų įvykių, tam tikrą PADKM registrui reikalingą saugumą.
Pažymėtina, kad nuo 2014 m. Mokesčių ir muitų sąjungos GD, kuriant veiklos taikomųjų programų paslaugas, duomenų paslaugas ir komunalines paslaugas savo į paslaugas orientuotos architektūros taikomosioms programoms kurti, laikėsi visų Skaitmeninių paslaugų GD rekomendacijų.
ES institucijų paslaugų ir komponentų pakartotinis panaudojamumas
PADKM registre valstybių narių PADKM deklarantų UUM &DS D tipo, trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojų ir visų nacionalinių kompetentingų institucijų, Komisijos, nacionalinės muitinės administracijos ir kitų Komisijos tarnybų pareigūnų autentiškumui patvirtinti bus naudojamas „EU Login“. Valstybių narių UUM & DS A, B ir C tipų PADKM deklarantų autentiškumui patvirtinti PADKM registre bus naudojamas muitinės eIDAS eID tinklas.
Visų naudotojų autorizacijai PADKM registre bus naudojama UUM & DS.
Bus svarstoma galimybė pereiti nuo UUM & DS prie „EU Access“: visos UUM & DS funkcijos bus siūlomos naudojantis „EU Access“, įskaitant muitinės eIDAS eID tinklo palaikymą.
PADKM registras viešai skelbs PADKM informaciją portale „Europa“.
Be to, Mokesčių ir muitų sąjungos GD siekia kuo labiau padidinti pakartotinį institucijų paslaugų ir komponentų, kurie atitiktų kai kuriuos PADKM reikalavimus, naudojimą, sumažinti riziką jį įdiegiant laiku ir užtikrinti jo veiklos kokybę, kartu sumažindamas kapitalo ir veiklos sąnaudas.
|
4.5.Skaitmeninio įgyvendinimo rėmimo priemonės
PADKM reglamente apibrėžtas PADKM registro įdiegimas dviem laikotarpiais, padalytais į tris vienas po kito einančius etapus:
·laikotarpiai: laipsniškas diegimas pereinamuoju laikotarpiu nuo 2023 m. IV ketv. iki 2025 m. IV ketv., o po to – galutinis laikotarpis nuo 2026 m. I ketv.:
opereinamuoju laikotarpiu PADKM importuotojai kas ketvirtį praneša apie savo importuojamų prekių išmetamą kiekį, tačiau jiems nereikia pirkti sertifikatų ir jų atsisakyti. Tai PADKM schemos parengiamasis laikotarpis;
ogalutiniu laikotarpiu, kuris prasideda 2026 m. sausio 1 d., PADKM deklarantams turi būti suteiktas leidimas, jie deklaruoja savo išmetamą ŠESD kiekį kartą per metus, perka sertifikatus, kad jų PADKM paskyroje būtų ne mažiau kaip 80 % jų išmetamo ŠESD kiekio ir įsigytų sertifikatų balansas, ir atsisako savo sertifikatų, kai teikia metines deklaracijas;
·etapai ir dalys:
oPADKM 1 etapas: PADKM prekių importuotojų PADKM ataskaitos (vadinamoji 1 dalis), skirtos naudoti per visą pereinamąjį laikotarpį nuo 2023 m. IV ketv. (neįtrauktos į projekto chartijos taikymo sritį);
oPADKM 2 etapas: PADKM prekių importuotojų teikiamos PADKM ataskaitos (1 dalis), PADKM deklaranto leidimas ir trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojų registracija (vadinamoji 2 dalis) nuo 2024 m. gruodžio 31 d., ruošiantis galutiniam laikotarpiui;
oPADKM 3 etapas: 2 dalis papildoma PADKM deklaracijomis ir sertifikatais kartu su visapusišku PADKM paskyrų valdymu (vadinamoji 3 dalis) nuo galutinio laikotarpio pradžios, tačiau be 1 dalies „PADKM ataskaitos“, nuo pereinamojo laikotarpio pabaigos 2025 m. gruodžio 31 d.
|
Diegimas dviem PADKM registro etapais / dalimis
PADKM 1 etapas (PADKM 1 dalies įgyvendinimas ir jo veikimas nuo 2023 m. IV ketv. iki 2025 m. pabaigos) visas patenka į pereinamojo laikotarpio projekto chartijos taikymo sritį.
Dviejose diagramose toliau iliustruojamas požiūris, kuriuo siekiama aprėpti visą galutinės sistemos taikymo sritį dviem etapais, nurodant naudotojų grupes, naudojamas išorės sistemas ir pagrindinius subjektus, kurie valdomi atitinkamuose etapuose. Dėl išorės sistemų ir subjektų apibrėžties žr. kitą skirsnį.
PADKM 2 dalis. Taikymo sritis. Be 1 dalies – PADKM prekių importuotojų „PADKM ataskaitos“ – yra 2 dalis „PADKM leidimų suteikimas ir įrenginiai“ (toliau esančiose diagramose jos abi pažymėtos žalia spalva), kuri bus pradėta 2024 m. gruodžio 31 d., kaip nustatyta PADKM reglamente. 1 ir 2 dalys bus toliau prižiūrimos ir tobulinamos per likusią pereinamojo laikotarpio dalį. „PADKM leidimų suteikimas ir įrenginiai“ bus integruota į PADKM galutinę sistemą, o pereinamojo laikotarpio pabaigoje „PADKM ataskaitų“ bus laipsniškai atsisakyta. 1 ir 2 dalyse PADKM registras susiejamas su nacionalinėmis muitinės importo sistemomis, nacionalinėmis muitinės laikinojo įvežimo perdirbti sistemomis ir Mokesčių ir muitų sąjungos GD pagalbinėmis ES muitinės sistemomis, kad būtų skatinama laikytis reikalavimų, o prekybininkams tektų kuo mažesnė našta. PADKM 2 dalis susijusi su pasirengimu galutinei sistemai: pristatomas jos pirmasis komponentas.
PADKM 2 etapas. Tvarkaraštis. Jis prasideda 2024 m. gruodžio 31 d. ir baigiasi 2025 m. gruodžio 31 d., kai prasideda galutinis laikotarpis. Naudotojų grupė išplečiama įtraukiant trečiųjų valstybių įrenginių veiklos vykdytojus, o PADKM deklarantai turės gauti reikiamus leidimus galutiniam laikotarpiui.
|
PADKM 3 dalis. Taikymo sritis. Dalis „PADKM deklaracijos, paskyros ir rizikos valdymas“ (toliau esančioje diagramoje pažymėta violetine spalva) bus pradėta vykdyti galutinio laikotarpio pradžioje, kuri numatyta 2026 m. sausio 1 d. Tai PADKM galutinės sistemos pagrindas. PADKM 3 dalis taip pat apima sąsajas su PADKM leidimų nacionalinėmis importo sistemomis per ES CSW-CERTEX, bendrą centrinę PADKM sertifikatų pirkimo platformą, ATLPS, OLAF ir nacionalinių kompetentingų institucijų sistemas. Be to, PADKM sertifikatų pajėgumai įtraukiami į PADKM registrą, kaip ir visi rizikos valdymo pajėgumai. Kadangi PADKM sertifikatuose ir rizikos valdymo moduliuose tvarkoma konfidenciali informacija ir stebimi apėjimo ir reikalavimų nesilaikymo atvejai, PADKM 3 dalyje tvarkoma neskelbtina informacija ir jai reikalingi labai saugūs procesai. Ši dalis bus toliau prižiūrima ir plėtojama per galutinį laikotarpį.
PADKM 3 etapas. Tvarkaraštis. Jis prasideda 2026 m. sausio 1 d. ir sutampa su galutiniu laikotarpiu. Šiame etape lygiagrečiai ir glaudžiai bendradarbiaujant veiks tik PADKM 2 ir 3 dalys, nes 1 dalis buvo konkrečiai skirta pereinamajam laikotarpiui ir laipsniškai užbaigiama. Naudotojų grupė išplečiama įtraukiant nacionalines muitinės administracijas.
PADKM 3 dalis. Taikymo sritis. Dalis „PADKM deklaracijos, paskyros ir rizikos valdymas“ (toliau esančioje diagramoje pažymėta violetine spalva) bus pradėta vykdyti galutinio laikotarpio pradžioje, kuri numatyta 2026 m. sausio 1 d. Tai PADKM galutinės sistemos pagrindas. PADKM 3 dalis taip pat apima sąsajas su PADKM leidimų nacionalinėmis importo sistemomis per ES CSW-CERTEX, bendrą centrinę PADKM sertifikatų pirkimo platformą, ATLPS, OLAF ir nacionalinių kompetentingų institucijų sistemas. Be to, PADKM sertifikatų pajėgumai įtraukiami į PADKM registrą, kaip ir visi rizikos valdymo pajėgumai. Kadangi PADKM sertifikatuose ir rizikos valdymo moduliuose tvarkoma konfidenciali informacija ir stebimi apėjimo ir reikalavimų nesilaikymo atvejai, PADKM 3 dalyje tvarkoma neskelbtina informacija ir jai reikalingi labai saugūs procesai. Ši dalis bus toliau prižiūrima ir plėtojama per galutinį laikotarpį.
PADKM 3 etapas. Tvarkaraštis. Jis prasideda 2026 m. sausio 1 d. ir sutampa su galutiniu laikotarpiu. Šiame etape lygiagrečiai ir glaudžiai bendradarbiaujant veiks tik PADKM 2 ir 3 dalys, nes 1 dalis buvo konkrečiai skirta pereinamajam laikotarpiui ir laipsniškai užbaigiama. Naudotojų grupė išplečiama įtraukiant nacionalines muitinės administracijas.
|
PADKM 3 etapas. Aukšto lygio architektūra
|