2023 5 24   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 182/20


Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 110/2008 dėl spiritinių gėrimų apibrėžimo, apibūdinimo, pateikimo, ženklinimo ir geografinių nuorodų apsaugos bei panaikinančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1576/89 17 straipsnio 6 dalį

(2023/C 182/06)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/787 27 (1) straipsnį.

TECHNINĖS BYLOS PAGRINDINĖS SPECIFIKACIJOS

„SÁRRÉTI KÖKÉNYPÁLINKA“

ES Nr.: PGI-HU-02490 – 6.3.2019

1.   Pavadinimas

„Sárréti kökénypálinka“

2.   Spiritinių gėrimų kategorija

Vaisių spiritinis gėrimas (Reglamento (EB) Nr. 110/2008 9 kategorija)

3.   Spiritinio gėrimo apibūdinimas

Fizinės, cheminės ir (arba) juslinės savybės

Cheminės ir fizinės savybės

SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimo produkto alkoholio koncentracija yra ne mažesnė kaip 38,5 tūrio proc., o lakiųjų medžiagų kiekis – ne mažesnis kaip 250 g/hl 100 proc. tūrio alkoholio.

Juslinės savybės

Spalva: skaidrus, bespalvis.

Aromatas: subtilus, šiek tiek vaškinis, pasižymi dygiosios slyvos žiedų aromatu.

Skonis: sodrus, su migdolų ir marcipano poskoniais, primenantis šviežias raudonąsias uogas; jis ilgai išlieka ir yra saldokas, tačiau primena šiek tiek aitrų dygiosios slyvos vaisių skonį.

Specifinės savybės (palyginti su tos pačios kategorijos spiritiniais gėrimais)

SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimas produktas – tai daug lakiųjų medžiagų turinti palinka, kurios aromatas primena dygiosios slyvos žiedų kvapą. SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimas produktas yra sodrus, pasižymi migdolų ir marcipano poskoniais ir lengvu saldumu, kuris šiam spiritiniam gėrimui suteikia lengvumo bei glotnumo, tačiau kartu primena šiek tiek aitrų dygiosios slyvos vaisių skonį.

4.   Atitinkama geografinė vietovė

SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimas spiritinis gėrimas turi būti gaminamas iš dygiosios slyvos vaisių, kurių derlius surinktas šių Haidū Biharo medės ir Bėkėšo medės rajonų, žinomų kaip „Sárrét“, savivaldybių administracinėse ribose: Beretiouifalu, Bekeščabos, Bekešo, Diulos, Piušpekladanio, Šarkado ir Seghalomo, toje vietovėje esančiose komercinėse palinkos varyklose.

5.   Spiritinio gėrimo gamybos metodas

Pagrindinė SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimo produkto sudedamoji dalis yra nustatytoje geografinėje vietovėje laukinėje gamtoje augančių dygiųjų slyvų (Prunus spinosa) vaisiai.

Gaminant SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimą produktą, mentalas turi būti maišomas, produktas fermentuojamas, distiliuojamas ir paliekamas pastovėti tik komercinėse palinkos distiliavimo gamyklose, esančiose 4 punkte apibrėžtų savivaldybių administracinėse ribose.

Pagrindiniai palinkos gamybos etapai yra šie:

a)

vaisių atrinkimas ir priėmimas,

b)

mentalo maišymas,

c)

fermentacija,

d)

distiliavimas,

e)

palikimas pastovėti, laikymas,

f)

apdorojimas ir palinkos gamyba.

a.)   Vaisių atrinkimas ir priėmimas

Svarbiausia, kad laukinėje gamtoje augantys vaisiai būtų vienodi ir vienodo sunokimo laipsnio. Dygiosios slyvos vaisiai turi būti be jokio pelėsio, puvinio, besiformuojančių trūkumų ar pašalinių medžiagų, be jokių pažeidimų ar sumušimų. Tinkamai sunokę dygiosios slyvos vaisiai yra pelenų mėlynos spalvos, o vaisiuose sausosios medžiagos yra ne mažiau kaip 24 g/100 g ir ne mažiau kaip 12 oBx. Siekiant priimti vaisius kokybės patikrinimai turėtų būti atliekami remiantis vidutiniu mėginiu.

b.)   Mentalo maišymas

Pirmajame mentalo maišymo etape dygiosios slyvos vaisiai, o tai yra mažos uogos, turi būti surūšiuoti, kad būtų pašalintos pašalinės medžiagos (šakelės, lapai). Nuplovus vaisius iš jų turi būti pašalinti kauliukai (jei įmanoma, naudojant kauliukų šalinimo mašiną). Apie 10–15 proc. sveikų kauliukų reikia 1–2 dienas palikti džiūti ir po to sudėti į mentalą.

Kadangi vaisiuose yra mažai vandens (apie 65–70 proc.), jo reikia įpilti į mentalą, kad būtų skatinamas fermentacijos procesas. Tačiau įpiltame vandenyje turi būti mažai Ca++ ir Na+ jonų, antraip dėl vaisių rūgštingumo jis pakenktų galutiniam palinkos skoniui.

Tuomet mentalas supilamas į fermentacijos talpas (plienines arba plastikines).

c.)   Fermentacija

Dėl vaisiuose esančio didelio pektino kiekio sultys išsiskiria lėtai ir mentalas išlieka klampus, todėl fermentacija apsunkinama. Pridėjus sudėtinių fermentų pektinas lengviau suskaidomas.

Fermentacijos procesas turi būti kasdien stebimas vizualiai. Kas 4–5 dienas reikia patikrinti cukraus kiekį ir alkoholio koncentraciją.

Optimali fermentacijos proceso trukmė – 10–14 dienų, priklausomai nuo dygiosios slyvos vaisių maistinės vertės ir sunokimo laipsnio. Fermentacijos pabaigoje cukraus kiekis turi būti mažesnis nei 2 g/l.

d.)   Distiliavimas

SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimas spiritinis gėrimas gali būti gaminamas naudojant tradicinį varinį distiliavimo aparatą (dvigubo frakcinio distiliavimo procesas) arba vienos pakopos distiliavimo sistemą su kolona bei grįžtamuoju kondensatoriumi (aušintuvo priedas). Pašalinti pirminę distiliato porciją („galvą“) dažniausiai galima atliekant juslinį vertinimą; tačiau galutinė distiliato porcija („uodega“) pašalinama nuolat stebint alkoholio koncentraciją. Gaminant SGN „Sóróti kökónypólinka“ žymimą produktą toks pašalinimas reikalauja didelio atsargumo. Kadangi šis spiritinis gėrimas pasižymi stipriais kvapais ir skoniais, norint pašalinti pirminę ir galutinę distiliato porcijas, kuriose yra kenksmingų skonio ir kvapo komponentų, reikia aštrios uoslės.

e.)   Palikimas pastovėti, laikymas

Po rafinavimo ir (arba) distiliavimo gaminamas SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimas produktas turi būti paliktas ramiai stovėti, kad susimaišytų sudėtingi skoniai ir kvapai. Jis turėtų būti laikomas apsaugotoje nuo šviesos vietoje 3–6 mėnesius, geriausia didbutelyje arba nerūdijančio plieno talpoje.

f.)   Apdorojimas ir palinkos gamyba

Laikantis teisės aktų reikalavimų, pastovėjusios palinkos alkoholio koncentracija turi būti sureguliuota iki vartojimui tinkamo lygio, įpilant geros kokybės geriamojo vandens. Vandens kokybė yra labai svarbi, nes ji taip pat gali turėti įtakos iš dygiosios slyvos vaisių pagamintos palinkos aromatams. Geriausiai tinka suminkštintas vanduo, tačiau galima naudoti ir distiliuotą, demineralizuotą ar išgrynintą vandenį. Koncentracija po skiedimo gali skirtis nuo etiketėje nurodytos vertės ± 0,3 tūrio proc.

6.   Ryšys su geografine aplinka arba kilme

a.   Išsamūs duomenys apie geografinę vietovę arba kilmę, svarbūs ryšiui nustatyti

Geografinė vietovė yra pietrytinėje Didžiosios Vengrijos lygumos dalyje, kuri yra didžiausia Vengrijos žemuma. Šia geografinę vietovę kerta upės (Kerešas, Greitasis Krišas ir Beretjas) ir kanalų sistemos. Ją dengia pievų dirvožemis, kurio viršutinis sluoksnis linkęs išdžiūti. Pievų ir miškų dirvožemyje gausu kalcio, magnio, sulfatų ir karbonatų.

Šiai geografinei vietovei tenka daug saulėtų valandų (daugiau nei 2 500 valandų), o vidutinė vasaros ir rudens temperatūra (atitinkamai 22 oC ir 12 oC) yra aukštesnė už šalies vidurkius (21,4 oC ir 11,4 oC). Nokstant dygiųjų slyvų vaisiams (vasarą ir rudenį) kritulių kiekis yra mažesnis už šalies vidurkį (apie 200 mm); šioje mažu kritulių kiekiu pasižyminčioje vietovėje vidutiniškai iškrenta 150 mm kritulių.

Dygiosios slyvos krūmai išplito miško ir stepių juostoje miškų pakraščiuose, o iškirtus miškus augo kaip atskiro tipo augalija. Iš pradžių visiškai žali dygiosios slyvos vaisiai per vasarą pamažu tampa mėlynos ir violetinės spalvos ir visiškai sunoksta dažniausiai antroje rugsėjo pusėje.

Dėl ddelio saulėtų valandų skaičiaus nustatytos geografinės vietovės natūraliai augančių dygiųjų slyvų vaisiuose susidaro didelis cukraus kiekis. Vaisių nokimo laikotarpiu dėl mažo kritulių kiekio, gausių saulės spindulių ir aukštos temperatūros išdžiūsta viršutinis pievų dirvožemio sluoksnis. Todėl augalas pašalina vandenį iš nokstančio vaisiaus, kad užtikrintų savo vegetaciją, ir cukraus kiekis vaisiuose yra labiau koncentruotas. Dėl to čia augančių dygiųjų slyvų vaisių cukraus kiekis yra didesnis nei vidutinis – 12 oBx.

Dėl didelio mineralinių medžiagų kiekio dirvožemyje ir saulėtų valandų skaičiaus šioje geografinėje vietovėje augančių dygiųjų slyvų vaisiai pasižymi didesniu mineralinių medžiagų ir aromatų kiekiu: juose gausu flavonoidų, organinių rūgščių kiekis yra ne mažesnis kaip 2,5 proc., o taninų – ne mažesnis kaip 1,7 proc.

b.   Geografinės vietovės nulemtos specifinės spiritinio gėrimo savybės

Specifines SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimo spiritinio gėrimo juslines savybes ir didesnį nei vidutinį lakiųjų medžiagų kiekį pirmiausia lemia dygiosios slyvos vaisiuose, naudojamuose kaip pagrindinė sudedamoji dalis, esanti mineralų ir aromatų gausa.

Gaminant SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimą produktą, į mentalą, paruoštą tik iš laukinių vaisių, sudėti sveiki kauliukai suteikia palinkai dygiosios slyvos žiedų aromatą ir migdolų skonį, o didelis cukraus kiekis vaisiuose duoda šiek tiek saldumo, primenančio marcipaną. Dygiosios slyvos vaisiams būdingų mineralinių medžiagų ir aromatų gausa lemia didesnį lakių medžiagų kiekį iš jų gaminamoje palinkoje, o vaisius dengianti vaškinė odelė suteikia palinkai šiek tiek vaškinį aromatą.

Distiliuojant SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimą spiritinį gėrimą reikia daug patirties, o dėl žmonių žinių ir vietinės praktinės patirties SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimas produktas pasižymi išskirtiniais šioje geografinėje vietovėje augančių dygiųjų slyvų vaisių skoniais. Kadangi šiame dygiosios slyvos vaisių spiritiniame gėrime gausu kvapiųjų medžiagų ir skonių, norint sėkmingai pašalinti pirminį distiliatą ir užtikrinti, kad į gatavą produktą nepatektų kenksmingų kvapiųjų medžiagų (aldehidų, esterių ir aukštesniųjų alkoholių), reikia daug patirties ir įgūdžių.

Ypatingą SGN „Sárréti kökénypálinka“ žymimo produkto kokybę liudija apdovanojimai, laimėti šiuose spiritinių gėrimų konkursuose:

2009 m.: 17-asis nacionalinis palinkos ir tarptautinis vaisių spirito konkursas – čempiono apdovanojimas;

2012– 2013 m.: konkursas „Destillata“ – sidabro medalis;

2014 m.: nacionalinis palinkos ir vynuogių išspaudų palinkos konkursas – aukso medalis;

2015 m.: nacionalinis palinkos ir vynuogių išspaudų palinkos konkursas – aukso medalis;

2015 m.: nacionalinė palinkos meistriškumo programa – 4 žvaigždučių apdovanojimas;

2016 m.: nacionalinis palinkos degustacijos festivalis – čempiono apdovanojimas;

2016 m.: geriausia Vengrijos dygiosios slyvos vaisių palinka;

2017 m.: nacionalinė palinkos meistriškumo programa – „TOP palinka“ apdovanojimas;

2018 m.: Seghalomo palinkos festivalis – specialus palinkos apdovanojimas.

7.   Europos sąjungos arba nacionalinės ir (arba) regioninės nuostatos

1997 m. įstatymas XI dėl prekių ženklų ir geografinių nuorodų apsaugos;

2008 m. įstatymas LXXIII dėl palinkos, vynuogių išspaudų palinkos ir Nacionalinės palinkos tarybos;

2009 m. liepos 30 d. Vyriausybės dekretas Nr. 158/2009, kuriuo nustatomos išsamios taisyklės dėl žemės ūkio produktų ir maisto geografinių nuorodų apsaugos ir dėl produktų patvirtinimo.

8.   Pareiškėjas:

Valstybė narė, trečioji šalis arba juridinis ar fizinis asmuo: István Elek

Visas adresas (gatvė, namo numeris, vietovė, pašto kodas, šalis):

Széchenyi u. 82, 4145 Csökmő, Hungary

Teisinis statusas: Individualus prekiautojas

9.   Geografinės nuorodos papildymas ir specialios ženklinimo taisyklės

Be teisės aktuose nurodytų elementų, nuorodoje taip pat yra:

„földrajzi jelzés“ (geografinė nuoroda) (atskirai nuo pavadinimo)

pavadinimas „Sárréti kökénypálinka“ turi būti nurodytas etiketėje (priekinėje ir (arba) galinėje, ir (arba) šoninėje), esančioje ant visų produkto butelių.


(1)  OL L 130, 2019 5 17, p. 1.