2023 4 21   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 138/17


Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2023/C 138/08)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pateikti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsnį (1) per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„Cerdo de Teruel“

ES Nr.: PGI-ES-2633 – 16.9.2020

SKVN ( ) SGN (X)

1.   (SKVN arba SGN) pavadinimas (-ai)

„Cerdo de Teruel“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Ispanija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.1 klasė. Šviežia mėsa (ir subproduktai)

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Saugoma geografine nuoroda „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena, t. y. kiaulių mėsa, atitinkanti šiuos reikalavimus:

rausvai raudona mėsa, išmarginta tarpraumeniniais riebalais;

švelnaus skonio, sultinga ir minkšta ragaujant.

Kiauliena gali būti patiekiama pirminiais arba mažmeninei prekybai skirtais gabalais arba filė.

SGN „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena gaunama nuo kiaulės skerdenos pašalinus kojas ir mentes (iš kojų gali būti pagamintas SKVN „Jamón de Teruel“ žymimas produktas, o iš menčių – SKVN „Paleta de Teruel“ žymimas produktas; skerdenos reikalavimai tiems SKVN žymimiems produktams yra tokie patys kaip šiai SGN).

Ji turi būti gauta iš šio genotipo kiaulių: vietinės veislės („standartinio“ tipo) arba „Large White“ veislės (arba jų mišrūnų) pagal patelės liniją ir „Duroc“ veislės pagal veislinio patino liniją.

Po skerdimo skerdenos turi atitikti šiuos reikalavimus:

šiltos skerdenos svoris ne mažesnis kaip 86 kg;

nugaros riebalų storis, matuojamas juosmens srityje vienoje linijoje su kojos galu, 16–45 mm.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Kiaulių mitybos racioną iš esmės sudaro grūdinės kultūros ir jų pašaruose yra nustatytas procentinis žaliavų kiekis: ne mažiau kaip 50 proc. pašarų turi sudaryti grūdai, kurie, kiek įmanoma, turi būti užauginti nustatytoje geografinėje vietovėje.

Jei kiaulės, iš kurių gaunama šia SGN žymima mėsa, šeriamos kombinuotaisiais pašarais, jie turi būti pagaminti gamintojų, vykdančių veiklą šioje geografinėje vietovėje arba šiose kaimyninėse provincijose: Saragosos, Gvadalacharos, Kuenkos, Valensijos, Kasteljono, Taragonos.

Toks geografinis pašarų gamintojų apribojimas yra būtinas, nes iš tų pačių kiaulių skerdenų, kurios naudojamos šia SGN žymimai mėsai, taip pat gaminami SKVN „Jamón de Teruel“ ir (arba) SKVN „Paleta de Teruel“ žymimi kumpiai. Šiame gamybos etape abiem kokybės ženklams taikomi vienodi reikalavimai, nes skerdenos dalys, kurioms netaikoma ši SGN, t. y. kojos ir mentės, gali būti naudojamos SKVN „Jamón de Teruel“ (kojos) ir „Paleta de Teruel“ (mentės) žymimiems produktams gaminti. Todėl SKVN „Jamón de Teruel“ ir „Paleta de Teruel“ žymimų produktų specifikacijose nustatyti pirminės gamybos reikalavimai buvo perkelti į SGN „Cerdo de Teruel“ žymimo produkto specifikaciją.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Nustatytoje geografinėje vietovėje atliekami šie gamybos veiksmai:

kiaulininkystės veikla: kiaulių auginimas ir penėjimas;

skerdimas;

skerdenų išpjaustymas pašalinant kojas ir mentes.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Produktas gali būti išpjaustytas, supjaustytas filė, supakuotas ir paženklintas etiketėmis valdymo įstaigos įregistruotose mėsos perdirbimo įmonėse, esančiose geografinėje vietovėje, arba įmonėse, esančiose už geografinės vietovės ribų, pagal bendradarbiavimo susitarimus, pasirašytus su sertifikuotais veiklos vykdytojais, gavus išankstinį valdymo įstaigos patvirtinimą.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

SGN „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena gali būti parduodama pirminiais arba mažmeninei prekybai skirtais gabalais arba filė.

Kiekviena registruoto veiklos vykdytojo tiekiama skerdena be kojų ir menčių turi būti iš abiejų pusių paženklinta specialia SGN etikete su specialiu SGN logotipu ir užrašu Indicación Geográfica Protegida Cerdo de Teruel (Saugoma geografinė nuoroda „Cerdo de Teruel“) arba IGP Cerdo de Teruel (SGN „Cerdo de Teruel“).

Tiekti rinkai kiaulienos gabalus ir filė gali tik įgalioti veiklos vykdytojai (t. y. turintys teisę naudoti SGN atitikties ženklus) ir tik tada, kai jie paženklinti numeruota sertifikavimo etikete, kurioje yra bent specialus SGN logotipas ir žodžiai Indicación Geográfica Protegida (Saugoma geografinė nuoroda) bei „Cerdo de Teruel“. Ši etiketė turi būti tvirtinama tiesiai ant pirminių gabalų ir klijuojama ant mažmeninei prekybai skirtų gabalų ir filė pakuočių.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Geografinė vietovė, kurioje laikomos (auginamos ir penimos) ir skerdžiamos kiaulės bei nuo skerdenų pašalinamos kojos ir mentės, yra Teruelio provincija.

5.   Ryšys su geografine vietove

Šios saugomos geografinės nuorodos registravimas grindžiamas produkto įgyta reputacija.

Dokumentuose užfiksuotos nuorodos į SGN „Cerdo de Teruel“ siekia senus laikus, nes Teruelio provincija yra istoriškai susijusi su kiaulių auginimu ir kiaulienos produktais, kaip vietinių gyventojų pajamų šaltiniu.

Įvairiuose dokumentuose pabrėžiama kiaulių ir kiaulininkystės svarba šioje provincijoje. Kiaulių auginimo ir išmokų taisyklės buvo nustatytos 1177 m. Alfonso II išduotoje Teruelio karališkojoje chartijoje (Castañé, J., 1991: El Fuero de Teruel. Edición Crítica con introducción y traducción („Teruelio chartija. Ypatingos svarbos leidinys su įvadu ir vertimu“).

Historia de la Economía Política de Aragón („Aragono politinės ekonomikos istorija“) (1978 m.) gamtininkas, teisininkas ir istorikas Jordánas de Asso rašė: „Albarasino rajone auginamos kiaulės labai vertinamos dėl savo puikaus skonio“.

Dėl šios tradicinės vietos gyventojų sąsajos su gyvulininkyste 1984 m. pavadinimas „Jamón de Teruel“ buvo įregistruotas kaip saugoma kilmės vietos nuoroda. Ilgainiui, naudojantis praeities žiniomis, tai padėjo kiaulių auginimui įsitvirtinti Teruelyje. Taip buvo siekiama atlyginti sąžiningiems ūkininkams už pastangas išsaugoti gamybos sistemas, kurių pagrindu ilgainiui produktams buvo suteiktas jų pavadinimas, pradedant brandintais mėsos gaminiais („Jamón de Teruel“ ir „Paleta de Teruel“) ir baigiant likusia šviežia skerdenos mėsa.

Toks kiaulių auginimo veiklos konsolidavimas ir tai, kad šią veiklą kontroliuoja sertifikavimo įstaiga, turėjo tiesioginį poveikį kiaulių skerdenoms. Dėl to, kad šviežia mėsa gaunama iš kiaulių, kurioms taikoma genetinė selekcija, taip pat dėl to, kad jos šeriamos grūdinėmis kultūromis ir penimos (kad skerdenos svoris būtų ne mažesnis kaip 86 kg), šviežia mėsa pelnė pridėtinės vertės produkto reputaciją, visų pirma suteikiant svarbą žmogiškiesiems veiksniams: veislės selekcijai, mitybos racionui ir auginimui.

Pirmasis iš šių veiksnių yra genetika: kryžminimo procesu užtikrinama, kad kiaulės, iš kurių mėsos gaminamas SGN „Cerdo de Teruel“ žymimas produktas, visada bus 50 proc. „Duroc“ veislės (iš veislinio patino pusės) ir 50 proc. „Large White“ veislės, vietinės veislės arba jų mišrūnės (iš patelės pusės), o kryžminant šias veisles, kaip nurodyta, gaunama šviežia mėsa, pasižyminti gausiu išmarginimu tarpraumeniniais riebalais (Garitano, I. ir kt., 2013 m.).

Antrasis veiksnys – sprendimas kiaules šerti pašarais, kurių pagrindą sudaro grūdai (ne mažiau kaip 50 proc. grūdų) visą auginimo laikotarpį, o ne tik tuo metų laiku, kai yra tam tikrų žaliavų, taip skatinant laipsnišką kiaulių augimą. Pavyzdžiui, iš tyrimų taip pat matyti (Daza, A. ir kt., 2010 m.), kad šeriant kiaules tik granuliuotais miežiais baigiamajame penėjimo etape tarpraumeniniuose riebaluose gali padidėti riebalų rūgšties kiekis. Tyrimais įrodyta (Daza, A. ir kt., 2012 m. ir Garitano, I. Ir kt., 2012 m.), kad toks mitybos racionas taip pat turi įtakos tam tikriems su mėsos kokybe susijusiems parametrams, pavyzdžiui, spalvai ir vandens sulaikymo gebai.

Trečias veiksnys – kiaulių auginimas iki 110–140 kg gyvojo svorio skerdimo metu, didesnio nei komercinis 85–100 kg standartas, siekiant užtikrinti, kad šiltos skerdenos atitiktų šiai SGN nustatytus reikalavimus ir kad mėsa būtų išmarginta riebalais. Prie to prisideda ir tai, kad skerdyklos ir ūkiai yra arti vienas kito, todėl sutrumpėja kiaulių transportavimo laikas, taigi ir stresas, kurį jos patiria prieš skerdimą, o tai turi teigiamos įtakos SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos mėsos atspalvio nuo rausvo iki raudono, kuriuo ši mėsa taip aiškiai išskiria iš kitos liesesnės ir blyškesnės kiaulienos, formavimuisi.

Todėl nuolatinis šių trijų įgytos išminties principų taikymas sudarė sąlygas pagaminti mėsos rūšį, kurią norima apsaugoti, kaip aprašyta 3.2 punkte, t. y. mėsą, kuriai būdinga jos specifinė spalva ir dėl riebalų susiformavęs margumas.

SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos mėsos pripažinimą remia valdžios institucijos. 2004–2010 m. Teruelio provincijos taryba pagal partnerystės susitarimą, kurį taip pat pasirašė Teruelio žemės ūkio ir maisto pramonės asociacija ir SKVN „Jamón de Teruel“ bei „Paleta de Teruel“ reguliavimo valdyba, finansavo kiaulių, kurių mėsai taikoma ši SGN, auginimo sistemų tobulinimo ir optimizavimo mokslinius tyrimus.

Kituose projektuose nagrinėjamas įvairių veiksnių, tokių kaip kastracija, šėrimas ir genetika, poveikis skerdenos savybėms. Šiuose mokslinių tyrimų projektuose daroma išvada, kad ir meitėliai, ir kiaulaitės tinka šviežiai mėsai gaminti (Latorre ir kt., 2009 m.), kad grūdinis mitybos racionas turi įtakos skerdenos riebumui (Daza, A. ir kt., 2010 m.) ir kad „Duroc“ veislės veislinių patinų linija turi teigiamos įtakos gamybos rezultatams, nes šiek tiek padidėja skerdenos riebumas (Garitano, I. ir kt., 2013 m.).

SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos mėsos istorija ir jos svarba rinkoje taip pat paskatino atlikti šios kiaulienos išskirtinių savybių tyrimus: Saragosos universiteto Veterinarijos fakultetas tiria tam tikrų kiaulienos dalių (nugarinės, filė ir kiaulienos išpjovų, Ispanijoje vadinamų secreto (iš už peties sąnario) ir presa (iš peties gilumos)) fizikines ir chemines savybes (Kiaulių raumenų, skirtų sausai brandintam Teruelio (Ispanija) kumpiui gaminti, fizikinės ir cheminės savybės, Calvo ir kt., 2011 m.).Dr. Virginios Resconi tyrimuose atkreipiamas dėmesys į SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos, gaminamos iš tam tikru būdu auginamų ir šeriamų kiaulių, maistinę vertę (2011 m. interneto svetainėje „Portal Veterinario“ paskelbtas straipsnis su antrašte „Teruelio kiaulienos maistinė vertė“).

Be to, 2015 m. Gyvulininkystės gamybos technologijų skyrius (priklausantis Aragono žemės ūkio ir maisto produktų mokslinių tyrimų ir technologijų centrui (CITA)) paskelbė mokslinių tyrimų projekto „Mitybos, pakuotės ir ekspozicijos laiko poveikis SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos vizualiniam vertinimui ir ketinimui ją pirkti“ rezultatus (Panea, B. ir kt., 2015 m.). Viena svarbi šio tyrimo išvadų yra ta, kad kontrolinės grupės – SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos, gautos iš kiaulių, šertų jų įprastu pašaru – vertinimas buvo geresnis nei kiaulienos, gautos iš kitų grupių, kuriose gyvuliai buvo šeriami skirtingais pašarais.

2016 m. CITA tyrėjai pagal Teruelio investicinio fondo programą vykdė projektą Sveikatos valdymo, gamybos ir prekybos alternatyvos gaminant SGN „Cerdo de Teruel“ žymimą kiaulieną: pasiūlymas dėl tvarumo (Panea, B. ir kt., 2016 m.).

Nuo to laiko, dalyvaujant CITA buvo atliekami tolesni tyrimai, kurie buvo pristatyti Europos regioninės plėtros fondo bendrai finansuojamoms programoms: Sveikos dešrelės iš Teruelio kiaulienos. Sumažintas sočiųjų riebalų ir druskos kiekis (Panea, B. ir kt., 2019 m.).

Apie SGN „Cerdo de Teruel“ žymimą kiaulieną taip pat rašoma visai kitokio pobūdžio leidiniuose, pasižyminčiuose didele auditorija ir pripažinimu, t. y. literatūroje. Vienas konkrečių pavyzdžių – romano Animales urbanos (liet. Miesto gyvūnai) (Leiz, K. 2018 m.) skyrius Del cerdo de Teruel y del amor (liet. Apie „Cerdo de Teruel“ ir meilę).

Be tradicijos ir ją patvirtinančių mokslinių bei informacinių leidinių, SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos mėsos reputaciją stiprina ir jos pripažinimas rinkoje. „Cerdo de Teruel“ – tai pavadinimas, kurį gamintojai ir pardavėjai naudoja šiai labai paklausiai mėsai apibūdinti. Jis plačiai vartojamas rinkoje ir prekybos centruose bei mėsos parduotuvėse visoje Ispanijoje.

Patiekalai, pagaminti iš SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos mėsos, taip pat nuolat įtraukiami į restoranų valgiaraščius visoje šalyje.

Be to, receptų, kuriuose naudojama SGN „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena, galima rasti patikimose skaitmeninėse platformose. Vienas iš pavyzdžių – SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos filė su džiovintomis slyvomis ir kedro riešutais receptas iš El Gran Libro de la Cocina Aragonesa (liet. Didžioji aragonietiška kulinarijos knyga) (Aneto Publicaciones, SL, 2011 m.), paskelbtas Aragono regiono interneto portalo „RedAragón“ maisto ir gėrimų skiltyje. Virtuvės šefai taip pat dalijosi receptais, pavyzdžiui, SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos „secreto“ su baklažanais ir baltojo šokolado padažu (Aragono maisto reklamos svetainėje, pavadintoje Comparte el Secreto. Aragón, alimentos nobles (liet. Pasidalykite paslaptimi. Aragonas, taurūs patiekalai)) ir Altamiraso įkvėptos kiaulių pažandės iš SGN „Cerdo de Teruel“ žymimo produkto („Altamiraso įkvėptos“ – nuoroda į XVIII a. vienuolį ir virtuvės šefą Juaną Altamirasą) (laikraščio „Heraldo“ maisto ir gėrimų skiltis).

Šis SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos išskirtinumas matyti ir žiniasklaidoje:

Dėl geros kokybės pašarų, kuriais šeriamos saugoma kilmės vietos nuoroda „Jamón de Teruel“ žymimo kumpio gamybai naudojamos kiaulės, gaunami ne tik puikūs kumpiai, bet ir aukščiausios kokybės šviežia mėsa, pasižyminti tamsiai rausva spalva, subtiliu skoniu ir minkšta bei ypač sultinga konsistencija (2011 m., Indisa; 2014 m., A la carta para dos (liet. Stalas dviem à la carte))

Teruelio kiaulienos kokybė, gamyba ir prekyba (2016 m., „Aragón hoy“ (Aragonas šiandien)).

Dėl puikios SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos reputacijos per daugelį metų į ją buvo atkreiptas dėmesys daugelyje renginių.

SGN „Cerdo de Teruel“ žymima mėsa ne kartą atliko vieną svarbiausių vaidmenų Teruel Gusto Mudéjar (mudecharietiški skoniai Teruelyje) kulinarijos konkurse, kuris vyksta nuo 2006 m. ir kurio pagrindinė veikla – nacionalinės varžybos, kuriose gaminami patiekalai, pasižymintys mudecharietiškais skoniais. Receptas, kurį šeštą kartą vykusiame kulinarijos renginyje turėjo interpretuoti profesionalūs virtuvės šefai ir kylančios gastronomijos žvaigždės, buvo SGN „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena įdarytos Seljos bulvės su Perigoro juodaisiais trumais (Tuber melanosporum).

2012 m. pirmą kartą surengta SGN „Cerdo de Teruel“ žymimai kiaulienai skirta šventė Jornada Gastronómica de Cerdo de Teruel, kurioje dalyvavo daugiau kaip 40 Teruelio provincijos įmonių. Renginio šūkis buvo „Naujas žvilgsnis į kiaulieną. Kiti būdai mėgautis kelione ir daugiau...“.

2020 m. SGN „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena buvo pristatyta tarptautinėje Madrido mugėje „Madrid Fusión“ kaip produktas, įtrauktas į kokybės sistemą: SGN „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena maisto ir gėrimų mugėje „Madrid Fusión“ (laikraštis „La Comarca“).

Dėl visų šių priežasčių ir ypač dėl noro apsaugoti produktą, pasižymintį stipriais vietos ryšiais, gamintojai įsteigė SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos gamintojų asociaciją, kurios tikslas – saugoti produkto reputaciją, užtikrinti tinkamą vartotojų informavimą ir valdyti SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos gamybą.

Dėl SGN „Cerdo de Teruel“ žymimos kiaulienos gamybos svarbos vietos regionui, valdžios institucijų įsipareigojimo saugoti ūkininkavimo tradicijas ir praktiką, mokslininkų atlikto darbo su šiuo produktu, gamintojų atsidavimo aukštos kokybės produktų gamybai ir produkto komercinės reputacijos SGN „Cerdo de Teruel“ žymima kiauliena gali būti parduodama kaip pridėtinės vertės mėsa, ginant gamintojų interesus ir užtikrinant jų produktų pripažinimą.

Toks saugotino pavadinimo – „Cerdo de Teruel“ – pripažinimas leis išlaikyti jo reputaciją rinkoje, išsaugoti gamybos kriterijus, kurių laikantis kiauliena įgyja specifinių savybių, sudarys sąlygas vartotojams aiškiai atpažinti šį produktą ir užtikrins jo kontrolę.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

https://www.aragon.es/-/indicacion-geografica-protegida-cerdo-teruel

(spustelėti nuorodą Propuesta del Documento Único y del Pliego de condiciones (Bendrojo dokumento projektas ir gaminio specifikacija) ir tada Fecha: Junio de 2022 (data: 2022 m. gruodžio mėn.)).


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.