EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2023 11 16
COM(2023) 733 final
2023/0418(COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
kuriuo dėl Serbijos koordinavimo direktorato (Koordinaciona uprava) išduotų Serbijos pasų turėtojų iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1806
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS
•Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai
2009 m. lapkričio 30 d. Reglamentu (EB) Nr. 1244/2009 buvo iš dalies pakeistas Reglamentas (EB) Nr. 539/2001, nustatantis trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami išorines sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams toks reikalavimas netaikomas, sąrašus. Pakeitimas buvo susijęs su Buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos (šiuo metu – Šiaurės Makedonija), Juodkalnijos ir Serbijos perkėlimu iš Reglamento (EB) Nr. 539/2001 I priedo (šalys, kurių piliečiai privalo turėti vizą) į II priedą (šalys, kurių piliečiams toks vizos reikalavimas netaikomas, kai buvimo trukmė neviršija 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį). Vizos reikalavimo netaikymas galiojo (ir vis dar galioja ) tik biometrinių pasų turėtojams.
Atsižvelgiant į tuo metu susirūpinimą kėlusią neteisėtos migracijos srautų iš Kosovo riziką ir į tai, kad tuo metu su Kosovu nebuvo vykdomas dialogas dėl vizų režimo liberalizavimo, vienos kategorijos Serbijos pasų turėtojams, būtent – Serbijos koordinavimo direktorato Belgrade išduotų pasų turėtojams, vizos reikalavimo netaikymas negaliojo. Tas direktoratas nagrinėja visus iš Kosovo serbų, gyvenančių Kosove, ir iš Kosovo serbų diasporos, gyvenančios už Kosovo ribų, gautus prašymus išduoti pasą.
Serbijos koordinavimo direktoratas buvo įsteigtas vykstant dialogui su Serbija dėl vizų režimo liberalizavimo. Buvo siekiama pakeisti septynis regioninius policijos direktoratus, esančius įvairiose Serbijos teritorijos vietose, kurie iki tol buvo atsakingi už pasų išdavimą Kosovo serbams. Serbijos koordinavimo direktorato išduodami pasai yra biometriniai ir jų turėtojai juos naudoja kaip kelionės dokumentus kelionių į ES tikslu nuo tada, kai buvo įsteigtas direktoratas.
2009 m. Kosovas buvo įtrauktas į Reglamento (EB) Nr. 539/2001 I priedo 2 dalį, pagal kurią Kosovo išduotų pasų turėtojai, kirsdami valstybių narių išorės sienas, privalėjo turėti vizą. Nuo to laiko padėtis pasikeitė. 2012 m. sausio 19 d. Komisija pradėjo dialogą su Kosovu dėl vizų režimo liberalizavimo. 2012 m. birželio 14 d. ji Kosovui pateikė veiksmų planą, kuriame buvo nurodyti visi teisės aktai ir kitos priemonės, kuriuos Kosovas turėjo priimti ir įgyvendinti, siekdamas vizų režimo liberalizavimo. Šis dialogas buvo sėkmingai užbaigtas, ir tuo remdamasi 2016 m. gegužės 4 d. Komisija pateikė pasiūlymą perkelti Kosovą į Reglamento (EB) Nr. 539/2001 II priedą.
Dėl šio pasiūlymo buvo galutinai susitarta ir jis buvo priimtas 2023 m. balandžio 19 d. Reglamentu (ES) 2023/850 buvo iš dalies pakeistas Reglamentas (ES) 2018/1806 (kuriuo tuo tarpu buvo pakeistas Reglamentas (EB) Nr. 539/2001), perkeliant Kosovą iš to Reglamento I priedo 2 dalies į II priedo 4 dalį. Kaip ir visų ankstesnių sėkmingai užbaigtų dialogų dėl vizų režimo liberalizavimo atveju, buvo nuspręsta, kad vizos reikalavimo netaikymas turėtų galioti tik biometrinių pasų turėtojams. Be to, buvo nuspręsta, kad tas vizos reikalavimo netaikymas neturėtų įsigalioti iki Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2018/1240 įsteigtos Europos kelionių informacijos ir leidimų sistemos (ETIAS) veikimo pradžios arba 2024 m. sausio 1 d., priklausomai nuo to, kuri data ankstesnė. Kadangi ETIAS iki 2024 m. sausio 1 d. veikti nepradės, vizos reikalavimo netaikymas Kosovo pasų turėtojams įsigalios nuo 2024 m. sausio 1 d.
Priėmus Reglamentą (ES) 2023/850, Serbijos koordinavimo direktorato išduotų Serbijos pasų turėtojai ir toliau būtų vieninteliai Vakarų Balkanų regiono piliečiai, kurie privalėtų vykdami į ES trumpalaikiam buvimui turėti vizą.
Įsigaliojus vizos reikalavimo netaikymui Kosovo pasų turėtojams, Komisija mano, kad priežasčių, dėl kurių Serbijos koordinavimo direktorato išduotų Serbijos pasų turėtojams toks vizos reikalavimo netaikymas negalioja, nebėra ir kad visi Vakarų Balkanų regiono piliečiai turėtų naudotis beviziu kelionių į Šengeno erdvę režimu. Dėl šios priežasties Komisija siūlo iš dalies pakeisti Reglamentą (ES) 2018/1806, kad Serbijos koordinavimo direktorato išduotų Serbijos pasų turėtojams nebūtų taikomas reikalavimas turėti vizą kertant valstybių narių išorės sienas, kai buvimo trukmė neviršija 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį.
•Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis
Reglamente (ES) 2018/1806 nustatomi trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami valstybių narių išorės sienas, privalo turėti vizą, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams tas reikalavimas netaikomas, sąrašai. Reglamentą (ES) 2018/1806 taiko visos valstybės narės, išskyrus Airiją. Jį taip pat taiko Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija. Šis reglamentas yra dalis ES bendros vizų politikos, taikomos trumpalaikiam buvimui ne ilgiau kaip 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį.
Nuo tada, kai 2008 m. buvo pradėti pirmi dialogai dėl vizų režimo liberalizavimo, bendras tikslas buvo suteikti galimybę viso Vakarų Balkanų regiono gyventojams be vizų atvykti į Šengeno erdvę. Vizos reikalavimai Juodkalnijai, Šiaurės Makedonijai ir Serbijai buvo panaikinti 2009 m., Albanijai ir Bosnijai ir Hercegovinai 2010 m., o Kosovui – 2023 m. Šiomis aplinkybėmis panaikinus vizos reikalavimo netaikymo negaliojimą Serbijos koordinavimo direktorato išduotų Serbijos pasų turėtojams būtų užtikrinta, kad visam Vakarų Balkanų regionui būtų taikomas tas pats vizų režimas.
•Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis
Siūlomas Serbijos koordinavimo direktorato išduotų Serbijos pasų turėtojų įtraukimas į vizos reikalavimo netaikymą Serbijai atitinka ES pastangas paspartinti Vakarų Balkanų regiono integraciją į ES.
2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
Šio pasiūlymo teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 77 straipsnio 2 dalies a punktas. Siūlomu reglamentu plėtojamas Šengeno acquis.
•Subsidiarumas, proporcingumas ir priemonės pasirinkimas
Būtinas Reglamento (ES) 2018/1806 pakeitimas turi būti atliktas priimant reglamentą. Valstybės narės šio politikos tikslo negali pasiekti vienos. Kitų (ne teisėkūros) galimybių pasiekti šį politikos tikslą nėra.
3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
•Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis
Dabartinė padėtis, kai Kosovo serbams netaikomas bevizis režimas, aptarta su Serbija ir Kosovu.
•Poveikio vertinimas
Nuspręsta, kad šio pasiūlymo poveikio vertinimo atlikti nebūtina.
•Pagrindinės teisės
Šis pasiūlymas neigiamo poveikio pagrindinių teisių apsaugai Europos Sąjungoje neturi.
4.POVEIKIS BIUDŽETUI
Šis pasiūlymas neturi poveikio biudžetui.
5.KITI ELEMENTAI
•Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka
Iš dalies pakeistas Reglamentas bus tiesiogiai taikomas nuo įsigaliojimo dienos, o valstybės narės jį nedelsdamos įgyvendins. Įgyvendinimo planas nebūtinas.
•Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas
Reglamento 2018/1806 II priedas bus iš dalies pakeistas įtraukiant Serbijos koordinavimo direktorato (serbų kalba – Koordinaciona uprava) išduotų Serbijos pasų turėtojus į nuorodą į Serbiją.
2023/0418 (COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
kuriuo dėl Serbijos koordinavimo direktorato (Koordinaciona uprava) išduotų Serbijos pasų turėtojų iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1806
EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 77 straipsnio 2 dalies a punktą,
atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,
teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,
laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,
kadangi:
(1)Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2018/1806 nustatomi trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami valstybių narių išorės sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams tas reikalavimas netaikomas, kai buvimo trukmė neviršija 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį, sąrašai;
(2)Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1244/2009 Serbija buvo perkelta į šalių, kurių piliečiams vizos reikalavimas netaikomas, sąrašą. Tame reglamente numatyta, kad vizos reikalavimo netaikymas negalioja Kosovo serbams, turintiems Serbijos koordinavimo direktorato (serbų kalba – Koordinaciona uprava) išduotus Serbijos pasus;
(3)priėmus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2023/850, kuriuo Kosovas perkeliamas į Reglamento (ES) 2018/1806 II priedo 4 dalį, Serbijos koordinavimo direktorato išduotų Serbijos pasų turėtojai ir toliau būtų vieninteliai Vakarų Balkanų regiono piliečiai, kurie, kirsdami valstybių narių išorės sienas, privalėtų turėti vizą;
(4)taigi siekiant užtikrinti, kad visam Vakarų Balkanų regionui būtų taikomas tas pats vizų režimas, Serbijos koordinavimo direktorato išduotų Serbijos pasų turėtojai turėtų būti įtraukti į Reglamento (ES) 2018/1806 II priede pateiktą nuorodą į Serbiją;
(5)Islandijos ir Norvegijos atžvilgiu šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kaip tai suprantama Europos Sąjungos Tarybos ir Islandijos Respublikos bei Norvegijos Karalystės susitarime dėl pastarųjų asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis, kurios patenka į Tarybos sprendimo 1999/437/EB 1 straipsnio B punkte nurodytą sritį;
(6)Šveicarijos atžvilgiu šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kaip tai suprantama Europos Sąjungos, Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos pasirašytame susitarime dėl Šveicarijos Konfederacijos asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis, kurios patenka į Sprendimo 1999/437/EB 1 straipsnio B ir C punktuose nurodytą sritį, minėtą sprendimą taikant kartu su Tarybos sprendimo 2008/146/EB 3 straipsniu;
(7)Lichtenšteino atžvilgiu šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kaip tai suprantama Europos Sąjungos, Europos bendrijos, Šveicarijos Konfederacijos ir Lichtenšteino Kunigaikštystės protokole dėl Lichtenšteino Kunigaikštystės prisijungimo prie Europos Sąjungos, Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos susitarimo dėl Šveicarijos Konfederacijos asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis, kurios patenka į Sprendimo 1999/437/EB 1 straipsnio B ir C punktuose nurodytą sritį, minėtą sprendimą taikant kartu su Tarybos sprendimo 2011/350/ES 3 straipsniu;
(8)šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kurias įgyvendinant Airija nedalyvauja pagal Tarybos sprendimą 2002/192/EB. Todėl Airija nedalyvauja priimant šį reglamentą ir jis nėra jai privalomas ar taikomas;
(9)Kipro ir Bulgarijos bei Rumunijos atžvilgiu šis reglamentas yra aktas, grindžiamas Šengeno acquis ar kitaip su juo susijęs, kaip tai suprantama atitinkamai 2003 m. Stojimo akto 3 straipsnio 1 dalyje ir 2005 m. Stojimo akto 4 straipsnio 1 dalyje,
PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:
1 straipsnis
Reglamento (ES) 2018/1806 II priedo 1 dalyje tekstas:
„Serbija (išskyrus Serbijos Koordinavimo direktorato (serbų kalba: Koordinaciona uprava) išduotų Serbijos pasų turėtojus)(7)“
pakeičiamas taip:
„Serbija (įskaitant Serbijos koordinavimo direktorato (serbų kalba – Koordinaciona uprava) išduotų Serbijos pasų turėtojus) (*).“
(*) Vizos reikalavimo netaikymas galioja tik biometrinių pasų, išduotų laikantis Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (TCAO) standartų, turėtojams.
2 straipsnis
Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Šis reglamentas pagal Sutartis privalomas visas ir tiesiogiai taikomas valstybėse narėse.
Priimta Briuselyje
Europos Parlamento vardu
Tarybos vardu
Pirmininkas / Pirmininkė
Pirmininkas / Pirmininkė