Briuselis, 2023 10 17

COM(2023) 591 final

2023/0361(COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl tam tikrų reikalavimų teikti kelių transporto ir aviacijos sričių ataskaitas iš dalies keičiami reglamentai (EB) Nr. 80/2009, (ES) Nr. 996/2010 ir (ES) Nr. 165/2014

(Tekstas svarbus EEE)


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Savo komunikate „Ilgalaikis ES konkurencingumas. Perspektyvos po 2030 m.“ 1 Komisija pabrėžė reglamentavimo sistemos, kuria užtikrinama, kad tikslai būtų pasiekti mažiausiomis sąnaudomis, svarbą. Todėl ji įsipareigojo suteikti naują postūmį racionalizuoti ir supaprastinti ataskaitų teikimo reikalavimus, siekdama galutinio tikslo šią naštą sumažinti 25 proc., nepakenkiant susijusiems politikos tikslams.

Ataskaitų teikimo reikalavimai yra labai svarbūs užtikrinant tinkamą teisės aktų vykdymo kontrolę bei deramą tų teisės aktų stebėseną. Šių reikalavimų vykdymo išlaidas iš esmės atsveria jų teikiama nauda, visų pirma susijusi su stebėsena ir užtikrinimu, kad būtų laikomasi pagrindinių politikos priemonių. Tačiau ataskaitų teikimo reikalavimai taip pat gali užkrauti neproporcingą naštą suinteresuotiesiems subjektams, visų pirma MVĮ ir labai mažoms įmonėms, be kita ko, atsižvelgiant į organizacinius ir technologinius pokyčius, dėl kurių reikia pakoreguoti pradinius ataskaitų teikimo reikalavimus. Ilgainiui susikaupę reikalavimai gali lemti perteklinius, pasikartojančius ar nebeaktualius įpareigojimus, neveiksmingą periodiškumą ir grafiką arba netinkamus rinkimo metodus.

Todėl vienas iš prioritetų – toliau paprastinti ataskaitų teikimo įpareigojimus ir mažinti administracinę naštą. Atsižvelgiant į tai, šiuo pasiūlymu siekiama supaprastinti transporto politikos srities iniciatyvas, visų pirma susijusias su kelių ir aviacijos transportu.

Pasiūlymu valdžios institucijoms bus panaikinti arba supaprastinti toliau nurodyti konkretūs ataskaitų teikimo įpareigojimai.

·Pasiūlymu panaikinamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 80/2009 2 nustatytas įpareigojimas kompiuterinių rezervavimo sistemų (KRS) tiekėjams kas ketverius metus ir Komisijos prašymu teikti ataskaitas, kuriose pateikiama išsami informacija apie nuosavybės santykius ir valdymo modelius. Šiuo ataskaitų teikimo įpareigojimu siekiama stebėti, kaip taikomas to reglamento 10 straipsnis, kuriuo nustatomos pagrindiniams vežėjams skirtos specialios taisyklės, kuriomis visų pirma siekiama užtikrinti, kad šie vežėjai nediskriminuotų konkuruojančių KRS, o šiems vežėjams priklausančios KRS nediskriminuotų kitų KRS pagrindinių vežėjų. 2020 m. atlikus šio reglamento vertinimą 3 paaiškėjo, kad ši nuostata yra nereikalinga, nes oro transporto bendrovės nebeturi nuosavybės teise joms priklausančių KRS, todėl audituotos ataskaitos pateikimas nebėra pagrįstas. Vis dėlto Komisija turėtų išlaikyti turimą teisę prašyti tokių ataskaitų, kad galėtų veiksmingai užtikrinti 10 straipsnio vykdymą, jei oro transporto bendrovė ateityje nuspręstų įsigyti KRS. Taip pat išbraukiama nuostata, pagal kurią reikalaujama, kad sistemos tiekėjai praneštų Komisijai auditoriaus tapatybę prieš patvirtinant jo paskyrimą, ir leidžiama Komisijai prašyti jį pakeisti.

·Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 996/2010 4 nustatytas įpareigojimas skelbti saugos apžvalgą nacionaliniu lygmeniu panaikinamas. Atsižvelgiant į Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūros (EASA) skelbiamą metinę saugos apžvalgą, šis įpareigojimas yra nebereikalingas.

·Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 165/2014 5 nustatytas valstybių narių įpareigojimas pateikti Komisijai dirbtuvių, galinčių įrengti, tikrinti ir remontuoti tachografus, sąrašą ir Komisijos įpareigojimas skelbti šiuos sąrašus panaikinami. Šių sąrašų trūkumas buvo tas, kad juose buvo pateikiami tik momentiniai duomenys apie patvirtintas dirbtuves. Tie sąrašai pakeičiami valstybių narių įpareigojimu skelbti šią informaciją viešai prieinamoje interneto svetainėje ir nuolat ją atnaujinti, o Komisija įpareigojama skelbti šių svetainių sąrašą.

 

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Šis pasiūlymas yra pirmojo priemonių, kurios skirtos ataskaitų teikimo reikalavimams racionalizuoti, rinkinio dalis. Tai yra vienas iš nuolatinio proceso, per kurį išsamiai nagrinėjami galiojantys ataskaitų teikimo reikalavimai, siekiant įvertinti jų tolesnį aktualumą ir padidinti veiksmingumą, etapų.

Šiomis priemonėmis nustatyti racionalizuoti reikalavimai netrukdys siekti tikslų šioje politikos srityje, nes tos priemonės netrukdo valstybėms narėms laikytis pagrindinių įsipareigojimų.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Pagal Reglamentavimo kokybės ir rezultatų programą (REFIT) Komisija užtikrina, kad jos teisės aktai atitiktų savo paskirtį ir suinteresuotųjų subjektų poreikius ir kuo labiau sumažintų naštą, kartu siekiant jos tikslų. Šie pasiūlymai yra programos REFIT dalis, nes jais sumažinama dėl ES teisinės aplinkos atsirandanti ataskaitų teikimo našta.

Nors tam tikri ataskaitų teikimo reikalavimai yra labai svarbūs, jie turi būti kuo veiksmingesni, nesidubliuoti, nesukurti nereikalingos naštos ir turi būti naudojama kuo daugiau skaitmeninių bei sąveikių sprendimų.

Dabartiniais pasiūlymais ataskaitų teikimo reikalavimai racionalizuojami, todėl valdžios institucijos ir bendrovės teisės aktų tikslų gali siekti veiksmingiau ir joms tenka mažesnė našta.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Reglamento (EB) Nr. 80/2009 teisinis pagrindas yra Europos bendrijos steigimo sutarties 71 straipsnis ir 80 straipsnio 2 dalis, dabar atitinkamai Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 91 straipsnis ir 100 straipsnio 2 dalis, Reglamento (ES) Nr. 165/2014 teisinis pagrindas – SESV 91 straipsnis, o Reglamento (ES) Nr. 996/2010 – SESV 100 straipsnio 2 dalis. Todėl siūlomo reglamento teisinis pagrindas turėtų būti SESV 91 straipsnis ir 100 straipsnio 2 dalis.

Subsidiarumas

Atitinkami ataskaitų teikimo reikalavimai yra nustatyti ES teisėje. Todėl siekiant užtikrinti teisinį tikrumą ir ataskaitų teikimo nuoseklumą tuos reikalavimus racionalizuoti geriausia ES lygmeniu. Taip bus užtikrintos vienodos sąlygos bendrovėms ir viešojo administravimo institucijoms visoje ES, ir joms bus naudingas šiuose pasiūlymuose numatytas ataskaitų teikimo reikalavimų racionalizavimas.

Proporcingumo principas

Racionalizuojant ataskaitų teikimo reikalavimus supaprastinama teisinė sistema, nes nustatomi būtiniausi galiojančių reikalavimų pakeitimai, kurie neturi įtakos platesnio politikos tikslo esmei. Todėl pasiūlymas apima tik tuos pakeitimus, kurie yra būtini siekiant užtikrinti veiksmingą ataskaitų teikimą nekeičiant jokių esminių atitinkamų teisės aktų elementų.

Priemonės pasirinkimas

Siūlomu reglamentu iš dalies keičiami trys reglamentai, kurių teisinis pagrindas yra suderinamas, ir pakeitimai susiję tik su ataskaitų teikimo reikalavimais. Todėl šiuos pakeitimus tikslinga įtraukti į vieną pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto.  

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

Netaikoma

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Netaikoma

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Šie pasiūlymai parengti atlikus esamų ataskaitų teikimo įpareigojimų vidaus patikrą ir remiantis patirtimi, įgyta įgyvendinant susijusius teisės aktus. Kadangi tai yra vienas iš nuolatinio ES teisės aktais nustatytų ataskaitų teikimo reikalavimų vertinimo proceso etapų, tokios naštos ir jos poveikio suinteresuotiesiems subjektams tikrinimas bus tęsiamas.

Poveikio vertinimas

Šis pasiūlymas susijęs su ribotais ir tiksliniais teisės aktų pakeitimais siekiant racionalizuoti ataskaitų teikimo reikalavimus. Šie pakeitimai atliekami remiantis patirtimi, įgyta įgyvendinant teisės aktus. Jie nedaro didelio poveikio politikai, jais tik užtikrinamas veiksmingesnis ir efektyvesnis įgyvendinimas. Dėl tikslinio šių pakeitimų pobūdžio ir atitinkamų politikos galimybių trūkumo poveikio vertinimas nebūtinas.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Tai REFIT pasiūlymas, kuriuo siekiama supaprastinti teisės aktus ir sumažinti naštą suinteresuotiesiems subjektams, visų pirma valdžios institucijoms.

Pasiūlymu iš dalies pakeisti Reglamentą (EB) Nr. 80/2009 KRS tiekėjai bus atleisti nuo įpareigojimo kas ketverius metus teikti Komisijai audituotas ataskaitas, taigi jie nebepatirs su tuo susijusių išlaidų. Įpareigojimas pateikti tokias ataskaitas, jei Komisija to prašo, išlieka galioti, tačiau jis nebėra siejamas su įpareigojimu, kad tos bendrovės iš anksto praneštų Komisijai auditoriaus tapatybę prieš paskyrimą, ir galimybe Komisijai prašyti pakeisti auditorių, nes tie įpareigojimai buvo apsunkinantys ir susiję su potencialiai didelėmis sąnaudomis.

Pasiūlymas panaikinti įpareigojimą nacionalinėms administracijoms kasmet parengti aviacijos saugos apžvalgą padeda sumažinti joms tenkančią administracinę naštą.

Dėl Reglamente (ES) Nr. 165/2014 nustatyto ataskaitų teikimo įpareigojimo, t. y. valstybių narių įpareigojimo pranešti apie patvirtintas dirbtuves, galinčias įrengti, tikrinti arba taisyti tachografus, ir toms dirbtuvėms išduotas korteles: siūloma sistema yra racionalesnė ir veiksmingesnė, nes tokių dirbtuvių sąrašas bus nuolat atnaujinamas, o tai bus naudinga vykdymo užtikrinimo institucijoms ir vežėjams. Iš tiesų dabartinėje ataskaitų teikimo sistemoje pateikiami tik momentiniai duomenys apie patvirtintas dirbtuves, visų pirma joms išduotas korteles. Kadangi dirbtuvėms išduotos kortelės galioja tik vienus metus, valstybių narių Komisijai siunčiami sąrašai per kitus metus palaipsniui pasensta, o po beveik metų tampa beveik visiškai nebeaktualūs. Dėl viešo atnaujintų sąrašų skelbimo sumažėja vairuotojų ir vežėjų patiriamos įgyvendinimo ir vykdymo užtikrinimo išlaidos, be to, užtikrinama, kad jie turėtų prieigą prie patvirtintų dirbtuvių ir montuotojų, visų pirma kitose valstybėse narėse; mažiau išlaidų patiria ir vykdymo užtikrinimo institucijos, kurios priešingu atveju turėtų tikrinti šiuos sąrašus vykdymo užtikrinimo tikslais. Valstybės narės, kurios jau turi tokią interneto svetainę, dėl šio pasiūlymo nepatirs jokių administracinės naštos pokyčių.

   Pagrindinės teisės

Netaikoma

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Netaikoma

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Netaikoma

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

1 straipsnis, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 80/2009

Reglamento (EB) Nr. 80/2009 12 straipsnyje nustatyta, kad KRS tiekėjai kas ketverius metus arba Komisijos prašymu turi pateikti nepriklausomai audituotą ataskaitą, kurioje pateikiama išsami informacija apie nuosavybės santykius ir valdymo modelį. Be to, jie privalo pranešti Komisijai auditoriaus tapatybę, o Komisija gali prašyti, kad auditorius būtų pakeistas. Pagal iš dalies pakeistą pasiūlymą tiekėjai tik turės pateikti nepriklausomai audituotą ataskaitą Komisijos prašymu.

2 straipsnis, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 996/2010

Reglamento (ES) Nr. 996/2010 4 straipsnio 5 dalyje reikalaujama, kad valstybės narės kasmet skelbtų saugos apžvalgą. Pasiūlymo 2 straipsnyje ši nuostata išbraukiama, nes dabar metinę saugos apžvalgą skelbia Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra (EASA).

3 straipsnis, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 165/2014

Reglamento (ES) Nr. 165/2014 24 straipsnio 5 dalyje reikalaujama, kad valstybės narės kasmet pateiktų Komisijai patvirtintų dirbtuvių ir joms išduotų kortelių sąrašą, taip pat reikalaujama, kad Komisija šiuos sąrašus paskelbtų. Pasiūlymo 3 straipsniu ši dalis pakeičiama dalimi, pagal kurią reikalaujama, kad valstybės narės viešai prieinamoje interneto svetainėje skelbtų ir nuolat atnaujintų patvirtintų dirbtuvių ir joms išduotų kortelių sąrašus. Jame taip pat reikalaujama, kad Komisija paskelbtų tokių nacionalinių interneto svetainių sąrašą savo interneto svetainėje.



2023/0361 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl tam tikrų reikalavimų teikti kelių transporto ir aviacijos sričių ataskaitas iš dalies keičiami reglamentai (EB) Nr. 80/2009, (ES) Nr. 996/2010 ir (ES) Nr. 165/2014

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 91 straipsnį ir 100 straipsnio 2 dalį,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 6 ,

atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę 7 ,

laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)ataskaitų teikimo reikalavimai yra labai svarbūs užtikrinant deramą teisės aktų stebėseną bei tinkamą jų vykdymą. Tačiau tuos reikalavimus svarbu racionalizuoti siekiant užtikrinti, kad jie atitiktų paskirtį, dėl kurios buvo nustatyti, ir apriboti administracinę naštą;

(2)todėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamentuose (EB) Nr. 80/2009 8 , (ES) Nr. 996/2010 9 ir (ES) Nr. 165/2014 10 nustatyti tam tikri ataskaitų teikimo reikalavimai kelių transporto ir aviacijos srityse turėtų būti supaprastinti pagal Komisijos komunikatą „Ilgalaikis ES konkurencingumas. Perspektyvos po 2030 m.“ 11 ;

(3)konkrečiau, Reglamento (EB) Nr. 80/2009 12 straipsnyje reikalaujama, kad kiekvienas kompiuterinių rezervavimo sistemų (KRS) tiekėjas kas ketverius metus ir, be kita ko, Komisijos prašymu pateiktų nepriklausomai audituotą ataskaitą, kurioje būtų pateikiama išsami informacija apie nuosavybės santykius ir valdymo modelį;

(4)tokio auditavimo ir ataskaitų teikimo įpareigojimo paskirtis – sudaryti sąlygas Komisijai stebėti, kaip taikomas Reglamento (EB) Nr. 80/2009, kuriuo nustatomos specialios taisyklės pagrindiniams vežėjams, 10 straipsnis. Šiomis taisyklėmis visų pirma siekiama užtikrinti, kad pagrindiniai vežėjai nediskriminuotų konkuruojančių KRS, o šiems vežėjams priklausančios KRS nediskriminuotų kitų vežėjų. 2020 m. atlikus Reglamento (EB) Nr. 80/2009 12 vertinimą paaiškėjo, kad tos nuostatos dėl pagrindinių vežėjų gali būti nereikalingos, nes oro transporto bendrovės nebeturi nuosavybės teise joms priklausančių KRS, ir nėra įrodymų, kad jos siektų jas įsigyti, jei tų taisyklių nebūtų. Todėl audituotų ataskaitų teikimas kas ketverius metus nebėra pagrįstas. Vis dėlto Komisijai turėtų būti palikta teisė prireikus prašyti audituotų ataskaitų, kad, esant būtinybei, būtų galima veiksmingai užtikrinti pagrindiniams vežėjams taikomų taisyklių laikymąsi;

(5)Reglamento (ES) Nr. 996/2010 4 straipsnio 5 dalyje reikalaujama kasmet skelbti nacionalinio lygmens saugos apžvalgą, siekiant informuoti visuomenę apie bendrą aviacijos saugos lygį. Tuo įpareigojimu buvo siekiama užtikrinti skaidrų informacijos apie bendrą aviacijos saugos padėtį valstybėse narėse, visų pirma avarijų tyrimo veiklos indėlį šiuo atžvilgiu, atsižvelgiant į to reglamento kontekstą, teikimą. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/1139 13 72 straipsnio 7 dalį turi skelbti metinę saugos apžvalgą, kuri apima visą Sąjungos aviacijos sistemą, įskaitant avarijų tyrimus, tas įpareigojimas yra nebereikalingas;

(6)Reglamento (ES) Nr. 165/2014 24 straipsnio 5 dalyje reikalaujama, kad valstybių narių kompetentingos valdžios kasmet perduotų Komisijai, jei įmanoma – elektroniniu būdu, patvirtintų montuotojų ir dirbtuvių, galinčių įrengti tachografus, atlikti jų tikrinimus, patikras ir remontą, ir jiems išduotų kortelių sąrašus. Komisija tuos sąrašus turi skelbti savo interneto svetainėje;

(7)tai, kad dirbtuvių kortelės galioja vienus metus, ir tai, kad valstybių narių pranešime Komisijai pateikiami tik momentiniai duomenys apie patvirtintas dirbtuves ir joms išduotas galiojančias korteles, reiškia, kad per kitus metus vis daugiau Komisijos interneto svetainėje paskelbtų dirbtuvių kortelių nustoja galioti. Todėl turėtų būti reikalaujama, kad valstybės narės skelbtų tą informaciją ir nuolat ją atnaujintų viešai prieinamoje interneto svetainėje. Komisija turėtų paskelbti visų valstybių narių interneto svetainių, kuriose tą informaciją galima rasti, sąrašą. Kai kurios valstybės narės jau turi tokias interneto svetaines. Todėl dėl šio įpareigojimo sumažėtų tiek Komisijai, tiek valstybėms narėms tenkanti administracinė našta, o suinteresuotieji subjektai patirtų mažiau vykdymo užtikrinimo išlaidų, nes būtų veiksmingai platinama naujausia informacija;

(8)todėl reglamentai (EB) Nr. 80/2009, (ES) Nr. 996/2010 ir (ES) Nr. 165/2014 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeisti,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamento (EB) Nr. 80/2009 pakeitimai

Reglamento (EB) Nr. 80/2009 12 straipsnis pakeičiamas taip:

12 straipsnis

Komisija gali prašyti bet kurio sistemos tiekėjo pateikti nepriklausomai audituotą ataskaitą, kurioje pateikiama išsami informacija apie nuosavybės santykius ir valdymo modelį. Su audituota ataskaita susijusias išlaidas padengia sistemos tiekėjas.“

2 straipsnis

Reglamento (ES) Nr. 996/2010 pakeitimas

Reglamento (ES) 996/2010 4 straipsnio 5 dalis išbraukiama.

3 straipsnis

Reglamento (ES) Nr. 165/2014 pakeitimas

Reglamento (ES) Nr. 165/2014 24 straipsnio 5 dalis pakeičiama taip:

„5. Valstybių narių kompetentingos institucijos skelbia patvirtintų montuotojų ir dirbtuvių bei jiems išduotų kortelių sąrašus viešai prieinamoje interneto svetainėje ir užtikrina, kad tie sąrašai būtų nuolat atnaujinami. Komisija skelbia tokių nacionalinių interneto svetainių sąrašą savo interneto svetainėje.“

4 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja 20-ą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

Pirmininkas / Pirmininkė    Pirmininkas / Pirmininkė

(1)    COM (2023) 168.
(2)     2009 m. sausio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 80/2009 dėl Elgesio su kompiuterinėmis rezervavimo sistemomis kodekso ir panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2299/89 (OL L 35, 2009 2 4, p. 47).
(3)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(4)    2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 996/2010 dėl civilinės aviacijos avarijų ir incidentų tyrimo ir prevencijos, kuriuo panaikinama Direktyva 94/56/EB (OL L 295, 2010 11 12, p. 35).
(5)    2014 m. vasario 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 165/2014 dėl kelių transporto priemonėse naudojamų tachografų, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3821/85 dėl kelių transporto priemonėse naudojamų tachografų ir iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 561/2006 dėl tam tikrų su kelių transportu susijusių socialinių teisės aktų suderinimo (OL L 60, 2014 2 28, p. 1).
(6)    OL C , , p. .
(7)    OL C , , p. .
(8)    2009 m. sausio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 80/2009 dėl Elgesio su kompiuterinėmis rezervavimo sistemomis kodekso ir panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2299/89 (OL L 35, 2009 2 4, p. 47).
(9)    2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 996/2010 dėl civilinės aviacijos avarijų ir incidentų tyrimo ir prevencijos, kuriuo panaikinama Direktyva 94/56/EB (OL L 295, 2010 11 12, p. 35).
(10)    2014 m. vasario 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 165/2014 dėl kelių transporto priemonėse naudojamų tachografų, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3821/85 dėl kelių transporto priemonėse naudojamų tachografų ir iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 561/2006 dėl tam tikrų su kelių transportu susijusių socialinių teisės aktų suderinimo (OL L 60, 2014 2 28, p. 1).
(11)    COM (2023) 168.
(12)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(13)    2018 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1139 dėl bendrųjų civilinės aviacijos taisyklių, kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2111/2005, (EB) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 ir direktyvos 2014/30/ES ir 2014/53/ES bei panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 552/2004 ir (EB) Nr. 216/2008 bei Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3922/91 (OL L 212, 2018 8 22, p. 1).