Briuselis, 2023 03 29

COM(2023) 176 final

2023/0088(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo galiojimo pratęsimo


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Nuo 1998 m. Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) yra strateginės mokslinių tyrimų srities partnerės. 1998 m. spalio 14 d. įsigaliojo 1997 m. gruodžio 5 d. Vašingtone pasirašytas pirmasis dvišalis Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimas dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo 1 (toliau – Susitarimas). Susitarimo galiojimas buvo pratęstas keturis kartus – 2003 2 , 2008 3 , 2013 4 ir 2018 m. 5 – kas kartą papildomam penkerių metų laikotarpiui. Pratęsiant galiojimą antrą kartą, buvo padarytas Susitarimo pakeitimas: į bendradarbiavimo sektorių sąrašą įtraukti moksliniai tyrimai saugumo ir kosmoso srityje (Susitarimo 4 straipsnis).

Susitarimo 12 straipsnio b punkte nurodoma: „Šis Susitarimas sudarytas pradiniam penkerių metų laikotarpiui. Persvarsčiusios Susitarimą paskutiniais kiekvieno paskesnio laikotarpio metais ir prireikus iš dalies jį pakeitusios, bendru raštišku tarpusavio susitarimu Šalys gali pratęsti Susitarimo galiojimą papildomiems penkerių metų laikotarpiams.“

Dabartinis Susitarimas baigia galioti 2023 m. spalio 14 d.

Bendradarbiavimas su JAV yra vienas iš pagrindinių 2021 m. gegužės 18 d. Komisijos komunikate 6 išdėstyto ES pasaulinio požiūrio į mokslinius tyrimus ir inovacijas elementų. Tiek dvišaliu, tiek daugiašaliu pagrindu kuriami mokslinių tyrimų ir inovacijų aljansai su JAV padeda Europai sėkmingai vykdyti žaliąją ir skaitmeninę pertvarkas ir padidins atsparumą pasaulinėms grėsmėms sveikatai ir kitiems pasauliniams iššūkiams. Mokslo ir technologijų srityje ES ir JAV vadovaujasi tomis pačiomis pagrindinėmis etikos, atvirumo, skaidrumo, mokslinių tyrimų sąžiningumo ir faktais grindžiamo politikos formavimo vertybėmis, todėl joms natūralu būti partnerėmis. Stiprindamos partnerystę, kurios objektas – mokslinių tyrimų ir plėtros veikla mokslo ir technologijų srityje, ES ir JAV gali sparčiau artėti prie tikslų, susijusių su švaria energija, tvariu ir saugiu transportu, švariais vandenynais ir mėlynąja ekonomika, pažangiaisiais miestais, atsparia ir įtraukia visuomene, ir daryti kitą mūsų bendriems interesams naudingą pažangą.

Atsižvelgdamos į tai, Komisijos tarnybos įvertino bendradarbiavimo su JAV raidą ir tai, kaip jis padeda siekti tarptautinio bendradarbiavimo strategijos tikslų. Iš šio vertinimo rezultatų aiškiai matyti, kad Susitarimas yra svarbus pagrindas, padedantis ES ir JAV abipusiškai naudingai bendradarbiauti bendrose prioritetinėse mokslo ir technologijų srityse. Pagrindinė bendradarbiavimo priemonė yra ES bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa.

Mokslo ir technologijų srityje ES ryšiai su JAV yra stipresni nei su bet kuria kita ne Europos šalimi. Palyginti su kitomis neasocijuotosiomis trečiosiomis valstybėmis, JAV programoje „Horizontas 2020“ iki šiol dalyvavo aktyviausiai. Tai pasakytina apie bendras investicijas į mokslinius tyrimus ir plėtrą, mokslininkų srautus, bendradarbiavimo veiklos mastą ir bendrų publikacijų ir patentų skaičių.

Pagal dabartinį Susitarimą labai sėkmingai bendradarbiaujama tiek dvišaliu, tiek daugiašaliu lygmenimis. Puikus ES ir JAV propaguojamas daugiašalio pasaulinio aljanso pavyzdys, labai daug prisidėjęs prie pirmiau minėtame 2021 m. gegužės 18 d. Komisijos komunikate išdėstytos bendros pasaulinių aljansų koncepcijos, yra Atlanto vandenyno mokslinių tyrimų aljansas. Kitas pavyzdys – pasaulinė 22 šalių ir Europos Sąjungos iniciatyva „Misija – inovacijos“, kuria siekiama paspartinti su švaria energija susijusių inovacijų diegimą. ES ir JAV glaudžiai bendradarbiauja ir įgyvendindamos įvairias kitas daugiašales iniciatyvas, be kita ko, sveikatos, bioekonomikos ir Žemės stebėjimo srityse. Dvišalis bendradarbiavimas labai dinamiškai vyksta sveikatos, transporto, pažangiųjų medžiagų, mokslinių tyrimų infrastruktūros, informacinių ir ryšių technologijų, apsirūpinimo maistu saugumo, tvaraus žemės ūkio, klimato ir aplinkos srityse, t. y. srityse, kuriose JAV dalyvavimas programose „Horizontas 2020“ ir „Europos horizontas“ yra itin reikšmingas.

Per pastarąjį 2022 m. spalio 12 d. generalinio direktorato lygmeniu surengtą ES ir JAV Jungtinės konsultacinės grupės posėdį bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje tema abi Šalys išreiškė didelį norą tęsti ir plėsti bendradarbiavimą visose Susitarime numatytose srityse.

Norą pratęsti Susitarimo galiojimą abi Šalys patvirtino pasikeisdamos raštais (2022 m. lapkričio 7 d. Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinio direktorato raštas ir 2022 m. gruodžio 13 d. JAV Valstybės departamento raštas).

Susitarimo galiojimo pratęsimas rodo, kad JAV yra labai svarbi mokslo ir technologijų srities partnerė, ir padės dar labiau sustiprinti įvairiose teminėse srityse jau užmegztus tvirtus ryšius bei palaikyti intensyvų dialogą ir bendradarbiavimą artimiausius penkerius metus.

Pratęsto Susitarimo turinys bus identiškas dabartinio Susitarimo turiniui.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Ši iniciatyva visiškai dera su 2021 m. gegužės 18 d. Komisijos komunikatu dėl pasaulinio požiūrio į mokslinius tyrimus ir inovacijas „Europos tarptautinio bendradarbiavimo kintančiame pasaulyje strategija“ (COM(2021) 252 final/2).

Šioje pasauliniu požiūriu grindžiamoje strategijoje patvirtinama, kad JAV yra viena iš pagrindinių ES partnerių: „Bendradarbiaujant su Jungtinėmis Valstijomis, kurias su ES sieja toks pat aukštas mokslinių tyrimų ir inovacijų lygis ir bendros vertybės bei principai, užtikrinama galimybė pasaulinių uždavinių sprendimų paieškoms pasitelkti bendras tyrėjų ir novatorių pajėgas ir geriausią infrastruktūrą. Galimybę atnaujinti santykius mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje visų pirma suteikia tai, kad Jungtinės Valstijos iš naujo įsipareigojo siekti klimato politikos tikslų ir stiprinti daugiašalę tvarką. Bendrame komunikate „Nauja ES ir JAV pasaulinių pokyčių darbotvarkė“ siūlomos įvairios bendradarbiavimo su JAV galimybės, visų pirma raginama sudaryti Žaliųjų technologijų aljansą ir įsteigti naują ES ir JAV prekybos ir technologijų tarybą. Remdamasi šiuo tekstu, Komisija taip pat siūlo didinti dvišalio bendradarbiavimo abipusiškumą ir labiau koordinuoti bei derinti ES ir JAV investicijas į mokslinius tyrimus ir inovacijas, pradedant nuo uždavinių, susijusių su klimatu, skaitmeniniu sektoriumi, energetika, aplinka ir sveikata.“ 

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Visuotinėje ES užsienio ir saugumo politikos strategijoje patvirtinama, kad bendradarbiavimas mokslinių tyrimų srityje yra svarbus ES užsienio politikos aspektas, ir nurodoma, kad jis labai padeda stiprinti socialinius ir ekonominius ryšius, be kita ko, su JAV.

Per pastarąjį ES ir JAV aukščiausiojo lygio susitikimą patvirtinta, kad bendradarbiavimas mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje yra svarbus siekiant spręsti bendrus su visuotine sveikata ir žaliąja pertvarka susijusius uždavinius, ir paraginta stiprinti su moksliniais tyrimais ir inovacijomis susijusį bendradarbiavimą visų pirma sveikatos, energijos ir vandenynų srityse ir per neseniai įsteigtą Prekybos ir technologijų tarybą.

Pagal Susitarimą ES ir JAV vykdomas bendradarbiavimas mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje padeda siekti bendrų ES politikos tikslų, visų pirma susijusių su: i) žaliąja pertvarka (prie to prisideda, pavyzdžiui, iniciatyvos „Misija – inovacijos“, Atlanto vandenyno mokslinių tyrimų aljanso, Arkties mokslinių tyrimų, Tarptautinio bioekonomikos forumo ir Žemės stebėjimo grupės veiksmai); ii) visuotine sveikata (prie to prisideda daugiašalis ir dvišalis bendradarbiavimas infekcinių ligų, vėžio, psichikos sveikatos ir daugeliu kitų klausimų); iii) skaitmenine pertvarka, inovacijomis ir dalijimusi duomenimis (prie to prisideda, pavyzdžiui, su pažangiosios specializacijos metodika, atvirąja prieiga ir atviruoju mokslu susijęs darbas ir dvišalis bendradarbiavimas IRT srityje).

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

ES įgaliojimų veikti tarptautiniu mastu mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros srityje pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 186 straipsnis. Pasiūlymo procedūrinis teisinis pagrindas yra SESV 218 straipsnio 6 dalies a punkto v papunktis.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

SESV 4 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros srityje ES ir jos valstybės narės dalijasi lygiaverte kompetencija. Todėl ES veiksmai negali būti pakeisti valstybių narių veiksmais.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Ši iniciatyva nėra įtraukta į programos REFIT darbotvarkę.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Reikalingi tik žmogiškieji ir administraciniai ištekliai, nurodyti finansinėje teisės akto pasiūlymo pažymoje.

Atsižvelgdama į tai, kas išdėstyta, Komisija prašo Tarybos:

-    Europos Parlamentui pritarus, Sąjungos vardu patvirtinti Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo galiojimo pratęsimą papildomam penkerių metų laikotarpiui (t. y. nuo 2023 10 14 iki 2028 10 13);

-    įgalioti Tarybos pirmininką paskirti asmenį (-is), įgaliotą (-us) pranešti Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybei, kad Sąjunga baigė šiam pratęstam Susitarimui įsigalioti būtinas savo vidaus procedūras.

2023/0088 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo galiojimo pratęsimo

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 186 straipsnį kartu su 218 straipsnio 6 dalies a punkto v papunkčiu,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento pritarimą,

kadangi:

(1)Sprendimu 98/591/EB 7 Taryba patvirtino Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo 8 (toliau – Susitarimas) sudarymą. 1997 m. gruodžio 5 d. Vašingtone pasirašytas Susitarimas įsigaliojo 1998 m. spalio 14 d.;

(2)Susitarimo 12 straipsnio b punkte nustatyta, kad Susitarimas sudarytas pradiniam penkerių metų laikotarpiui. Persvarsčiusios Susitarimą paskutiniais kiekvieno paskesnio laikotarpio metais ir prireikus iš dalies jį pakeitusios, bendru raštišku tarpusavio susitarimu Šalys gali pratęsti Susitarimo galiojimą papildomiems penkerių metų laikotarpiams;

(3)sprendimais 2004/756/EB 9 , 2009/306/EB 10 , 2014/240/ES 11 ir (ES) 2018/1578 12 Taryba kas kartą patvirtino Susitarimo galiojimo pratęsimą dar penkeriems metams. Dabartinis Susitarimas baigia galioti 2023 m. spalio 14 d.

(4)iš Komisijos tarnybų atlikto vertinimo rezultatų matyti, kad Susitarimas yra svarbus pagrindas, padedantis Sąjungai ir Jungtinėms Amerikos Valstijoms abipusiškai naudingai bendradarbiauti bendrose prioritetinėse mokslo ir technologijų srityse. Todėl Sąjunga yra suinteresuota pratęsti Susitarimo galiojimą naujam penkerių metų laikotarpiui;

(5)Šalys pasikeitė raštais (2022 m. lapkričio 7 d. ir 2022 m. gruodžio 13 d.), kuriuose patvirtino, kad yra suinteresuotos pratęsti Susitarimo galiojimą dar penkeriems metams;

(6)Susitarimo galiojimo pratęsimas turėtų būti patvirtintas Sąjungos vardu,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Sąjungos vardu patvirtinamas Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo galiojimo pratęsimas papildomam penkerių metų laikotarpiui.

2 straipsnis

Tarybos pirmininkas paskiria asmenį (-is), įgaliotą (-us) Sąjungos vardu pranešti Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybei, kad Sąjunga baigė Susitarimo 12 straipsnio b punkte numatytam Susitarimo galiojimo pratęsimui įsigalioti būtinas savo vidaus procedūras.

3 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas / Pirmininkė

FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

Turinys

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys)

1.3.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:

1.4.Tikslas (-ai)

1.4.1.Bendrasis (-ieji) tikslas (-ai)

1.4.2.Konkretus (-ūs) tikslas (-ai)

1.4.3.Numatomas (-i) rezultatas (-ai) ir poveikis

1.4.4.Veiklos rezultatų rodikliai

1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį

1.5.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

1.5.3.Panašios patirties išvados

1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis

1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą

1.6.Trukmė ir finansinis poveikis

1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)

2.VALDYMO PRIEMONĖS

2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

2.2.Valdymo ir kontrolės sistema

2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas

2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)

2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)

2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

3.2.Numatomas pasiūlymo poveikis asignavimams

3.2.1.Numatomo poveikio veiklos asignavimams santrauka

3.2.2.Numatomas veiklos asignavimais finansuojamas atliktas darbas

3.2.3.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa

3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai

3.3.Numatomas poveikis pajamoms

FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA 

1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas 

Pasiūlymas dėl Tarybos sprendimo dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo galiojimo pratęsimo

1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) 

Visų pirma RTD, AGRI, CLIMA, JRC, EAC, ENER, GROW, CNECT, MARE, MOVE ir SANTE generalinių direktoratų politikos strategija ir koordinavimas.

1.3.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su: 

 nauju veiksmu 

 nauju veiksmu, kai bus įgyvendintas bandomasis projektas ir (arba) atlikti parengiamieji veiksmai 13  

 esamo veiksmo galiojimo pratęsimu 

 vieno ar daugiau veiksmų sujungimu arba nukreipimu į kitą / naują veiksmą 

1.4.Tikslas (-ai)

1.4.1.Bendrasis (-ieji) tikslas (-ai) 

Ši iniciatyva suteiks abiem Šalims galimybę gerinti ir toliau stiprinti bendradarbiavimą bendrų mokslinių ir technologinių interesų srityse.

1.4.2.Konkretus (-ūs) tikslas (-ai) 

Konkretus tikslas

Šis sprendimas turėtų suteikti abiem Šalims galimybę stiprinti dvišalį ir daugiašalį bendradarbiavimą ir plėtoti strategiškesnę partnerystę, nes padėtų padidinti dabartinio bendradarbiavimo mastą ir apimtį, spręsti pasaulinius uždavinius ir užtikrinti abipuses galimybes dalyvauti programose ir gauti finansavimą.

1.4.3.Numatomas (-i) rezultatas (-ai) ir poveikis

Nurodyti poveikį, kurį pasiūlymas (iniciatyva) turėtų padaryti tiksliniams gavėjams (tikslinėms grupėms).

Šis sprendimas ir Sąjungai, ir JAV suteiks galimybę gauti abipusės naudos iš mokslo ir technikos pažangos, daromos vykdant tęstinę bendradarbiavimo veiklą. Abiejų Šalių mokslininkų bendruomenei, pramonei ir piliečiams bus naudingos sprendimu sudarytos sąlygos keistis konkrečiomis žiniomis ir praktine patirtimi.

1.4.4.Veiklos rezultatų rodikliai 

Nurodyti pažangos ir laimėjimų stebėsenos rodiklius.

Komisijos tarnybos nuolat stebės visus pagal Susitarimą vykdomus veiksmus, pavyzdžiui, atliks bendradarbiavimo veiklos vertinimą. Tas vertinimas, be kita ko, apims šiuos aspektus:

a) bendradarbiavimo rodiklius: bus analizuojama, kiek ir kokių JAV subjektų dalyvauja ES finansuojamose programose (pvz., kiek pateikta pasiūlymų, kiek pasirašyta dotacijų susitarimų, kokie yra pagrindiniai bendradarbiavimo ryšiai ir pagrindinės temos, kokie gauti rezultatai) ir atvirkščiai (jei bus duomenų);

b) veiklos rezultatų rodiklius: bus apskaičiuojamas bendrosiose ES programose dalyvaujančių JAV subjektų sėkmės rodiklis, palyginti su kitomis trečiosiomis valstybėmis ir valstybėmis narėmis / asocijuotosiomis valstybėmis; bus analizuojama dalyvavimo kokybė (pvz., pagal programoje dalyvaujančių geriausiai vertinamų universitetų skaičių ir įgyvendinant bendradarbiavimo projektus užregistruotų patentų ir paskelbtų publikacijų skaičių);

c) su bendradarbiavimo veikla ir ryšiais, kurie nepatenka į atitinkamų mokslinių tyrimų finansavimo programų aprėptį, susijusių duomenų rinkimą ir tokios veiklos, pavyzdžiui, dalyvavimo daugiašalėse iniciatyvose ir darbo grupėse, vertinimą.

1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas 

1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį

Šis sprendimas suteiks abiem Šalims galimybę toliau gerinti ir stiprinti abipusiškai naudingą bendradarbiavimą mokslo ir technologijų srityse.

1.5.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

JAV ir Sąjungos bendradarbiavimas mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje pastaraisiais metais stabiliai plėtėsi. ES dalyvavimas sudaro sąlygas veiklą vykdyti platesniu mastu ir įvairesnėse srityse, o tai naudinga visoms valstybėms narėms. Pratęsus šio Susitarimo galiojimą, ES bus lengviau naudotis JAV mokslinėmis žiniomis, vykdyti įvairesnę bendradarbiavimo veiklą ir tokiu būdu dar daugiau keistis žiniomis ir technologijomis, o Europos įmonėms bus lengviau patekti į JAV rinką.

1.5.3.Panašios patirties išvados

Remiantis ligšioline mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo patirtimi manoma, kad būtų abipusiškai naudinga tęsti mokslinių tyrimų srities bendradarbiavimą su JAV kaip strategine Sąjungos partnere mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje.

1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis

Laikoma, kad Susitarimo su JAV galiojimo pratęsimas siejasi ir visiškai dera su bendra tarptautinio bendradarbiavimo mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje politikos programa, t. y. neseniai priimtu 2021 m. gegužės 18 d. Komisijos komunikatu dėl pasaulinio požiūrio į mokslinius tyrimus ir inovacijas „Europos tarptautinio bendradarbiavimo kintančiame pasaulyje strategija“ (COM(2021) 252 final/2).

Bus siekiama sinergijos su kitomis ES ir JAV bendradarbiavimą aprėpiančiomis Sąjungos priemonėmis, visų pirma įvairiomis sektorinėmis Komisijos, visų pirma AGRI, CLIMA, JRC, EAC, ENER, GROW, CNECT, MARE, MOVE ir SANTE generalinių direktoratų, iniciatyvomis ir kt.

1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą

Siūlomus veiksmus galima finansuoti iš programos „Europos horizontas“ lėšų (administracinių asignavimų). Siūlomų veiksmų ir jų įgyvendinimo koordinavimo išlaidas iš savo lėšų dengs Komisija; apskaičiuota, kad siūlomų veiksmų įgyvendinimo laikotarpiu tam kasmet reikės 1,5 etato ekvivalento, paskirstyto taip:

2023 metai: 3 mėnesiai 1,5 pareigūno darbo užmokesčio;

2024–2027 m.: 12 mėnesių 1,5 pareigūno darbo užmokesčio;

2028 metai: 9 mėnesiai 1,5 pareigūno darbo užmokesčio.

1.6.Trukmė ir finansinis poveikis 

 trukmė ribota

   pasiūlymas (iniciatyva) galioja nuo 2023 10 14 iki 2028 10 13;

   finansinis poveikis nuo 2023 10 14 iki 2028 10 13

 trukmė neribota

įgyvendinimo pradinis laikotarpis – nuo MMMM iki MMMM,

vėliau – visuotinis taikymas.

1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai) 14

 Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos:

padalinių, įskaitant Sąjungos delegacijų darbuotojus;

   vykdomųjų įstaigų.

 Pasidalijamasis valdymas su valstybėmis narėmis

 Netiesioginis valdymas, biudžeto vykdymo užduotis pavedant:

trečiosioms valstybėms arba jų paskirtoms įstaigoms;

tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms (nurodyti);

EIB ir Europos investicijų fondui;

įstaigoms, nurodytoms Finansinio reglamento 70 ir 71 straipsniuose;

viešosios teisės reglamentuojamoms įstaigoms;

įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja privatinė teisė ir kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, jeigu jos pateikia pakankamas finansines garantijas;

įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja valstybės narės privatinė teisė, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurios pateikia pakankamas finansines garantijas;

atitinkamame pagrindiniame akte nurodytiems asmenims, kuriems pavesta vykdyti konkrečius veiksmus BUSP srityje pagal ES sutarties V antraštinę dalį.

Jei nurodomas daugiau kaip vienas valdymo būdas, išsamią informaciją pateikti šio punkto pastabų skiltyje.

Pastabos

[…]

2.VALDYMO PRIEMONĖS 

2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės 

Nurodyti dažnumą ir sąlygas.

JAV subjektų dalyvavimas bendrojoje mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje ir kitoje pagal Susitarimą vykdomoje bendradarbiavimo veikloje bus reguliariai aptariamas pagal Susitarimo 6 straipsnio b punktą įsteigtos Jungtinės konsultacinės grupės posėdžiuose.

2.2.Valdymo ir kontrolės sistema 

2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas

Siūloma iniciatyva pagal bendrąją mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Europos horizontas“ bus įgyvendinama taikant tiesioginio valdymo būdą.

Tai tinkamiausias įgyvendinimo būdas, atsižvelgiant į tai, kad visą veiklą turės vykdyti Komisijos politikos pareigūnas. Pagrindinės numatomos užduotys, kurias reikės vykdyti siekiant tinkamai įgyvendinti siūlomą veiklą, pavyzdžiui, politinio dialogo vedimas, ES ir JAV bendradarbiavimo mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje padėties vertinimas, bendrų bendradarbiavimo prioritetų ir panašių uždavinių nustatymas, yra veiklą įgyvendinsiančios Komisijos tarnybos – Mokslinių tyrimų ir inovacijų GD Pasaulinio požiūrio į mokslinius tyrimus ir inovacijas ir tarptautinio bendradarbiavimo šioje srityje direktorato – pagrindinės funkcijos.

Papildomos pagalbinės organizacinio, logistinio, administracinio ir patariamojo pobūdžio užduotys gali būti pavestos pagal būsimą preliminariąją sutartį dėl tarptautinio bendradarbiavimo mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje paramos veiksmų. Tokias pagalbines užduotis, skirtas siūlomų veiksmų veiksmingumui ir efektyvumui didinti, prižiūrės ir tiesiogiai valdys Komisija.

2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as) 

Reguliariai vyks susitikimai ir bus palaikomi dvišaliai ryšiai, todėl bus galima sistemingai keistis informacija ir vykdyti kontrolę. Nenustatyta jokios su kontrolės sistema susijusios rizikos.

2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)

Netaikoma.

2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės 

Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones.

Kai vykdant bendrąją programą reikės naudotis išorės rangovų paslaugomis arba teikti finansavimą trečiosioms šalims, Komisija prireikus atliks finansinį auditą, ypač jei turės pagrįstų abejonių dėl atlikto arba veiklos ataskaitose minimo darbo pobūdžio realumo.

Sąjungos finansinį auditą atliks jos darbuotojai arba pagal tikrinamos šalies įstatymus patvirtinti apskaitos ekspertai. Sąjunga šiuos ekspertus parinks savo nuožiūra, vengdama bet kokio interesų konflikto (kad esama jo rizikos, jai gali nurodyti tikrinama šalis). Be to, Komisija užtikrins, kad vykdant mokslinių tyrimų veiklą Sąjungos finansiniai interesai būtų apsaugoti atliekant veiksmingus patikrinimus, o nustačius pažeidimų − taikant atgrasomas ir proporcingas priemones bei nuobaudas.

Siekiant šio tikslo, į visas įgyvendinant bendrąją programą sudaromas sutartis bus įtraukiamos su patikrinimais, priemonėmis ir nuobaudomis susijusios taisyklės darant nuorodas į reglamentus Nr. 2988/95, Nr. 2185/96 ir Nr. 883/2013.

Sutartyse visų pirma reikės:

- nustatyti specialias ES finansinių interesų apsaugos sąlygas, pagal kurias būtų tikrinamas ir kontroliuojamas atliktas darbas;

- numatyti kovai su sukčiavimu skirtus administracinius patikrinimus pagal reglamentus Nr. 2185/96 ir Nr. 883/2013;

- numatyti administracines nuobaudas, įskaitant įtraukimo į juodąjį sąrašą mechanizmą, taikytinas pagal Pagrindų reglamentą Nr. 2988/95, jei padaromi bet kokie su sutarčių įgyvendinimu susiję tyčiniai pažeidimai arba pažeidimai dėl aplaidumo;

- nurodyti, kad, vadovaujantis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 299 straipsniu, visi pažeidimų ir sukčiavimo atvejais išduoti vykdomieji raštai sumoms susigrąžinti turi būti vykdomi privaloma tvarka.

Be to, atsakingieji Mokslinių tyrimų ir inovacijų GD darbuotojai įgyvendins įprastą kontrolės programą, pagal kurią stebės mokslinius ir su biudžetu susijusius aspektus; Mokslinių tyrimų ir inovacijų GD Vidaus audito skyrius atliks vidaus auditą; Europos Sąjungos Audito Rūmai vykdys patikras vietoje.

3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS 

3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės) 

·Dabartinės biudžeto eilutės

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

Biudžeto eilutė

Išlaidų
rūšis

Įnašas

 
1 išlaidų kategorija. Bendroji rinka, inovacijos ir skaitmeninė ekonomika. Moksliniai tyrimai ir inovacijos. Programa „Europos horizontas“

DA / NDA 15

ELPA šalių 16

šalių kandidačių 17

trečiųjų valstybių

pagal Finansinio reglamento 21 straipsnio 2 dalies b punktą

1

01 01 01 01

NDA

TAIP

TAIP

TAIP

NE

1

01 01 01 03

NDA

TAIP

TAIP

TAIP

NE

·Prašomos sukurti naujos biudžeto eilutės

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

Biudžeto eilutė

Išlaidų
rūšis

Įnašas

Numeris [Išlaidų kategorija…………………………………]

DA / NDA

ELPA šalių

šalių kandidačių

trečiųjų valstybių

pagal Finansinio reglamento 21 straipsnio 2 dalies b punktą

[XX.YY.YY.YY]

TAIP / NE

TAIP / NE

TAIP / NE

TAIP / NE

3.2.Numatomas pasiūlymo poveikis asignavimams 

3.2.1.Numatomo poveikio veiklos asignavimams santrauka 

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai nenaudojami

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Daugiametės finansinės programos
išlaidų kategorija

1

„Bendroji rinka, inovacijos ir skaitmeninė ekonomika. Moksliniai tyrimai ir inovacijos. Programa „Europos horizontas““

Mokslinių tyrimų ir inovacijų GD

2023
metai 18

2024
metai

2025
metai

2026
metai

2027
metai

2028
metai

IŠ VISO

• Veiklos asignavimai

Biudžeto eilutė

Įsipareigojimai

(1a)

Mokėjimai

(2a)

Biudžeto eilutė

Įsipareigojimai

(1b)

Mokėjimai

(2b)

·Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš konkrečių programų paketo lėšų 19  

Biudžeto eilutė 01 01 01 01

Įsipareigojimai ir mokėjimai

(3)

0,064

0,262

0,267

0,272

0,278

0,212

1,355

Biudžeto eilutė 01 01 01 03

Įsipareigojimai ir mokėjimai

(3)

0,003

0,012

0,012

0,012

0,012

0,009

0,060

IŠ VISO asignavimų 
Mokslinių tyrimų ir inovacijų GD

Įsipareigojimai

= 1a + 1b + 3

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Mokėjimai

= 2a + 2b + 3

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415



IŠ VISO veiklos asignavimų

Įsipareigojimai

(4)

Mokėjimai

(5)

• IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų

(6)

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

IŠ VISO asignavimų
pagal daugiametės finansinės programos
1 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

Įsipareigojimai

= 4 + 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Mokėjimai

= 5 + 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Jei pasiūlymas (iniciatyva) daro poveikį kelioms išlaidų kategorijoms:

• IŠ VISO veiklos asignavimų (visose veiklos išlaidų kategorijose)

Įsipareigojimai

(4)

Mokėjimai

(5)

• IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų

(6)

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

IŠ VISO asignavimų
pagal daugiametės finansinės programos
1–6 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS 
(Orientacinė suma)

Įsipareigojimai

= 4 + 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Mokėjimai

= 5 + 6

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415





Daugiametės finansinės programos
išlaidų kategorija

7

„Administracinės išlaidos“

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2023
metai

2024
metai

2025
metai

2026
metai

2027 metai

2028 metai

IŠ VISO

<…….> GD

• Žmogiškieji ištekliai

• Kitos administracinės išlaidos

IŠ VISO <…….> GD

Asignavimai

IŠ VISO asignavimų 
pagal daugiametės finansinės programos
7 išlaidų kategoriją

(Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2023
metai

2024 metai

2025
metai

2026
metai

2027 metai

2028 metai

IŠ VISO

IŠ VISO asignavimų
pagal daugiametės finansinės programos
1–7 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS

Įsipareigojimai

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Mokėjimai

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

3.2.2.Numatomas veiklos asignavimais finansuojamas atliktas darbas 

Įsipareigojimų asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Nurodyti tikslus ir atliktus darbus

N
metai

N+1
metai

N+2
metai

N+3
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

IŠ VISO

ATLIKTI DARBAI

Rūšis 20

Vidutinės sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Bendras skaičius

Iš viso sąnaudų

1 KONKRETUS TIKSLAS 21 ...

- Atliktas darbas

- Atliktas darbas

- Atliktas darbas

1 konkretaus tikslo tarpinė suma

2 KONKRETUS TIKSLAS ...

- Atliktas darbas

2 konkretaus tikslo tarpinė suma

IŠ VISO

3.2.3.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2023
metai 22

2024
metai

2025
metai

2026
metai

2027
metai

2028
metai

IŠ VISO

Daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJA

Žmogiškieji ištekliai

Kitos administracinės išlaidos

Daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma

Neįtraukta į daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ 23  

Žmogiškieji ištekliai

0,064

0,262

0,267

0,272

0,278

0,212

1,355

Kitos administracinio
pobūdžio išlaidos

0,003

0,012

0,012

0,012

0,012

0,009

0,060

Tarpinė suma,
neįtraukta į daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

IŠ VISO

0,067

0,274

0,279

0,284

0,290

0,221

1,415

Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

3.2.3.1.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškųjų išteklių nenaudojama.

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:

Sąmatą surašyti etatų vienetais

2023
metai

2024
metai

2025
metai

2026
metai

2027
metai

2028
metai

• Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)

20 01 02 01 (Komisijos būstinė ir atstovybės)

20 01 02 03 (Delegacijos)

01 01 01 01 (Netiesioginiai moksliniai tyrimai)

0,375

1,5

1,5

1,5

1,5

1,125

01 01 01 11 (Tiesioginiai moksliniai tyrimai)

Išorės darbuotojai (etatų vienetais) 24

20 02 01 (AC, END, INT finansuojami iš bendrojo biudžeto)

20 02 03 (AC, AL, END, INT ir JPD delegacijose)

XX 01 xx yy zz  25

- būstinėje

- delegacijose

01 01 01 02 (AC, END, INT – netiesioginiai moksliniai tyrimai)

01 01 01 12 (AC, END, INT – tiesioginiai moksliniai tyrimai)

Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)

IŠ VISO

0,375

1,5

1,5

1,5

1,5

1,125

XX yra atitinkama politikos sritis arba biudžeto antraštinė dalis.

Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

Vykdytinų užduočių aprašymas:

Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai

Susitarimo 6 straipsnio b punkte numatytų Jungtinio komiteto posėdžių ir misijų, reikalingų tinkamam Susitarimo veikimui bei įgyvendinimui ir reguliarioms jo peržiūroms užtikrinti, rengimas ir administravimas.

Skaičiavimai atlikti proporcingai atsižvelgiant į Susitarimo galiojimo trukmę.

Išorės darbuotojai

3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa 

Pasiūlymui (iniciatyvai) finansuoti

   visą sumą galima gauti perskirstant asignavimą atitinkamoje daugiametės finansinės programos (DFP) išlaidų kategorijoje,

Paaiškinti, kaip reikia pakeisti programavimą, ir nurodyti atitinkamas biudžeto eilutes bei sumas. Jeigu programavimas keičiamas iš esmės, pateikti „Excel“ lentelę.

   reikia panaudoti nepaskirstytą maržą pagal atitinkamą DFP išlaidų kategoriją ir (arba) specialias priemones, kaip apibrėžta DFP reglamente,

Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes bei sumas ir pasiūlytas naudoti priemones.

   reikia persvarstyti DFP.

Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes ir sumas.

3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai 

Pasiūlyme (iniciatyvoje):

nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo

Pasiūlyme (iniciatyvoje) numatytas bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:

Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

N
metai

N+1
metai

N+2
metai

N+3
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

Iš viso

Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą 

IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų

 

3.3.Numatomas poveikis pajamoms 

   Pasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.

   Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:

   nuosaviems ištekliams

   įvairioms pajamoms

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Biudžeto pajamų eilutė:

Einamųjų finansinių metų asignavimai

Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis 26

N
metai

N+1
metai

N+2
metai

N+3
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

…………. straipsnis

Asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-oms) daromas poveikis.

Kitos pastabos (pvz., poveikio pajamoms apskaičiavimo metodas (formulė) arba kita informacija).

(1)    OL L 284, 1998 10 22, p. 37.
(2)    Tarybos sprendimas 2004/756/EB (OL L 335, 2004 11 11, p. 5).
(3)    Tarybos sprendimas 2009/306/EB (OL L 90, 2009 4 2, p. 20).
(4)    Tarybos sprendimas 2014/240/ES (OL L 128, 2014 4 30, p. 43).
(5)    Tarybos sprendimas (ES) 2018/1578 (OL L 263/1, 2018 10 22, p. 1).
(6)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl pasaulinio požiūrio į mokslinius tyrimus ir inovacijas „Europos tarptautinio bendradarbiavimo kintančiame pasaulyje strategija“ (COM(2021) 252 final/2).
(7)    1998 m. spalio 13 d. Tarybos sprendimas 98/591/EB dėl Susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo sudarymo tarp Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės (OL L 284/35, 1998 10 22, p. 37).
(8)    OL L 284, 1998 10 22, p. 37.
(9)    2004 m. spalio 4 d. Tarybos sprendimas 2004/756/EB dėl Susitarimo, atnaujinančio Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimą dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo, sudarymo (OL L 335, 2004 11 11, p. 5).
(10)    2009 m. kovo 30 d. Tarybos sprendimas 2009/306/EB dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo pratęsimo ir dalinio pakeitimo (OL L 90, 2009 4 2, p. 20).
(11)    2014 m. balandžio 14 d. Tarybos sprendimas 2014/240/ES dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo pratęsimo (OL L 128, 2014 4 30, p. 43).
(12)    2018 m. rugsėjo 18 d. Tarybos sprendimas (ES) 2018/1578 dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo galiojimo pratęsimo.
(13)     Kaip nurodyta Finansinio reglamento 58 straipsnio 2 dalies a arba b punkte.
(14)    Informacija apie valdymo būdus ir nuorodos į Finansinį reglamentą pateikiamos svetainėje „BudgWeb“ https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
(15)    DA – diferencijuotieji asignavimai, NDA – nediferencijuotieji asignavimai.
(16)    ELPA – Europos laisvosios prekybos asociacija.
(17)    Šalių kandidačių ir, kai taikoma, Vakarų Balkanų potencialių šalių kandidačių.
(18)    2023 metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. 2023 m. sumos apskaičiuotos remiantis trijų mėnesių 1,5 etato ekvivalento darbo užmokesčiu; 2024–2027 m. sumos apskaičiuotos remiantis dvylikos mėnesių 1,5 etato ekvivalento darbo užmokesčiu; 2028 m. sumos apskaičiuotos remiantis devynių mėnesių 1,5 etato ekvivalento darbo užmokesčiu. Laikotarpiu nuo 2023 m. sausio mėn. remiamasi vidutinėmis išlaidomis, o 2024–2028 m. laikotarpiu joms taikomas metinis 2 proc. indeksavimas.
(19)    Techninė ir (arba) administracinė parama bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai.
(20)    Atlikti darbai – tai būsimi produktai ir paslaugos (pvz., finansuota studentų mainų, nutiesta kelių kilometrų ir kt.).
(21)    Kaip apibūdinta 1.4.2 skirsnyje „Konkretus (-ūs) tikslas (-ai) ...“.
(22)    2023 metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai.
(23)    Techninė ir (arba) administracinė parama bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai.
(24)    AC – sutartininkas, AL – vietinis darbuotojas, END – deleguotasis nacionalinis ekspertas, INT – per agentūrą įdarbintas darbuotojas, JED – jaunesnysis delegacijos ekspertas.
(25)    Neviršijant viršutinės ribos, nustatytos išorės darbuotojams, finansuojamiems iš veiklos asignavimų (buvusių BA eilučių).
(26)    Tradiciniai nuosavi ištekliai (muitai, cukraus mokesčiai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 20 % surinkimo sąnaudų.