Briuselis, 2023 11 20

COM(2023) 710 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl naudojimosi įgaliojimais, Komisijai suteiktais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2019/1148 dėl prekybos sprogstamųjų medžiagų pirmtakais ir jų naudojimo, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 98/2013


1. ĮVADAS

Reglamentu (ES) 2019/1148 dėl prekybos sprogstamųjų medžiagų pirmtakais ir jų naudojimo (toliau – Reglamentas) nustatytos suderintos cheminių medžiagų ar mišinių, kurie galėtų būti netinkamai naudojami neteisėtai sprogmenų gamybai, tiekimo, įvežimo, laikymo ir naudojimo taisyklės, siekiant apriboti tų medžiagų ar mišinių prieinamumą plačiajai visuomenei ir užtikrinti tinkamą pranešimą apie įtartinus sandorius visoje tiekimo grandinėje. Reglamente nustatyta kontrolė ir apribojimai taikomi jo prieduose išvardytoms medžiagoms ir mišiniams bei medžiagoms, kurių sudėtyje jų yra.

Pagal Reglamento 15 straipsnį Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais iš dalies keičiamas reglamentas: a) pakeičiant I priede nurodytas ribines vertes (kiek tai būtina), siekiant atsižvelgti į pokyčius, susijusius su netinkamu cheminių medžiagų kaip sprogstamųjų medžiagų pirmtakų naudojimu, arba remiantis moksliniais tyrimais ir bandymais; b) į II priedą įtraukiant chemines medžiagas, kai tai būtina siekiant atsižvelgti į pokyčius, susijusius su netinkamu cheminių medžiagų kaip sprogstamųjų medžiagų pirmtakų naudojimu.

Pirmtakų nuolatinis komitetas, Komisijos pirmininkaujama ir iš valstybių narių ir verslo sektorių atstovų sudaryta ekspertų grupė, prisideda prie Komisijos darbo lengvinant ir stebint Reglamento (ES) 2019/1148 įgyvendinimą.

Reglamentas yra viena iš pagrindinių kovos su terorizmu ir nusikalstamumu Europos Sąjungoje priemonių, nes juo teroristams ar nusikaltėliams užkertamas kelias įsigyti sprogstamųjų medžiagų pirmtakų, kurie galėtų būti naudojami savadarbių sprogmenų gamybai. Teroristai per kelis teroristinius išpuolius ES, įskaitant išpuolius Paryžiuje (2015 m.), Briuselyje (2016 m.), Mančesteryje ir Londono rajone „Parsons Green“ (2017 m.) ir Lione (2019 m.), naudojo tokius savadarbius sprogmenis.

2. TEISINIS PAGRINDAS

Pateikti šią ataskaitą privaloma pagal Reglamento 16 straipsnio 2 dalį. Remiantis šia nuostata, įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikti penkerių metų laikotarpiui nuo 2019 m. liepos 31 d. Be to, likus ne mažiau kaip devyniems mėnesiams iki penkerių metų laikotarpio pabaigos (t. y. 2023 m. spalio 31 d.) Komisija turi parengti naudojimosi deleguotaisiais įgaliojimais ataskaitą.

Deleguotieji įgaliojimai savaime pratęsiami tokios pačios trukmės laikotarpiams, išskyrus atvejus, kai Europos Parlamentas arba Taryba pareiškia prieštaravimų dėl tokio pratęsimo likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki kiekvieno laikotarpio pabaigos.

3. NAUDOJIMASIS ĮGALIOJIMAIS

Per šios ataskaitos laikotarpį, t. y. nuo 2019 m. liepos 31 d. iki 2023 m. spalio 31 d., Komisija nepasinaudojo savo įgaliojimais pagal Reglamento 15 straipsnį priimti deleguotuosius aktus, kuriais būtų pakeistos I priede nurodytų medžiagų ribinės vertės arba cheminės medžiagos būtų įtrauktos į reglamento II priedą.

Tačiau savadarbių sprogmenų keliama grėsmė tebėra didelė ir toliau didėja. Tai sistemingai patvirtina Europolo metinėje ES terorizmo padėties ir tendencijų ataskaitoje (TE-SAT), kurioje apžvelgiamas terorizmo reiškinys ES konkrečiais metais 1 , pateikiami duomenys.

Todėl Pirmtakų nuolatinis komitetas, remdamasis ES valstybių narių, Europolo ar kitų teisėsaugos institucijų ekspertų pateikta informacija, nuolat stebi pokyčius, susijusius su galimu netinkamu naujų medžiagų arba naujų koncentracijų ar jų mišinių kaip sprogstamųjų medžiagų pirmtakų naudojimu. Šioje ataskaitoje nagrinėjamu laikotarpiu buvo svarstoma galimybė į reglamento priedus įtraukti kai kurias naujas medžiagas. Tačiau ataskaitiniu laikotarpiu niekada nebuvo manoma, kad būtina atsižvelgti į pokyčius, susijusius su netinkamu medžiagų kaip sprogstamųjų medžiagų pirmtakų naudojimu, ir pateikti pasiūlymą dėl deleguotojo reglamento, kuriuo būtų pakeistos I priede nurodytų medžiagų ribinės vertės arba medžiagos būtų įtrauktos į reglamento II priedą.

Be to, reikėtų pažymėti, kad 2016 m. Komisija pasinaudojo įgaliojimais priimti deleguotuosius aktus, kuriais į II priedą įtraukiamos trys medžiagos, t. y. aliuminio milteliai, magnio nitratas heksahidratas ir magnio milteliai. Tuo metu buvo taikomas Reglamentas (ES) Nr. 98/2013 dėl prekybos sprogstamųjų medžiagų pirmtakais ir jų naudojimo, kurį pakeitė Reglamentas (ES) 2019/1148 dėl prekybos sprogstamųjų medžiagų pirmtakais ir jų naudojimo.

4. IŠVADA

Komisija laikosi nuomonės, kad vadovaujantis Reglamento 16 straipsnio 2 dalimi, Reglamentu jai suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus turėtų būti savaime pratęsti penkerių metų laikotarpiui.

(1)

2022 m. Europos Sąjungos terorizmo padėties ir tendencijų ataskaita (TE-SAT), kurioje teigiama, kad savadarbiai sprogmenys tebėra dažniausiai džihadistų teroristų naudojami ginklai. Nors TATP naudojama vis mažiau, 2021 m. pastebėta kylanti tendencija gaminti savadarbius sprogmenis su nedideliu kiekiu sprogstamųjų medžiagų, sumaišytų su įsigytais sprogstamųjų medžiagų pirmtakais (pvz., kalio nitratu, aliuminio milteliais, siera, amonio nitratu). Šifruotose komunikacijos platformose skelbiamose ir dalijamose instrukcijose dažniausiai skatinama ir patariama naudoti savadarbius sprogmenis, gatavą pirotechniką ir rudimentinių vamzdinių bombų (IED) tipo savadarbius sprogstamuosius užtaisus.