2022 9 12   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 349/11


Produkto specifikacijos reikšmingo pakeitimo patvirtinimo paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2022/C 349/07)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos pareikšti prieštaravimą pakeitimo paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

PRODUKTO SU SAUGOMA KILMĖS VIETOS NUORODA ARBA SAUGOMA GEOGRAFINE NUORODA SPECIFIKACIJOS REIKŠMINGO PAKEITIMO PATVIRTINIMO PARAIŠKA

Pakeitimo patvirtinimo paraiška pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies pirmą pastraipą

„Salers“

ES Nr. PDO-FR-0134-AM02 - 3.8.2021

SKVN (X) SGN ( )

1.   Pareiškėjų grupė ir teisėtas interesas

Kantalio departamente ir kilmės vietos nuorodos „Cantal“ geografinėje vietovėje gaminamų sūrių tarpšakinis komitetas (pranc. Comité Interprofessionnel des Fromages, CIF)

Adresas: 52 avenue des Pupilles de la Nation – BP 124 – 15001 Aurillac cedex

Tel. +33 471483994

E. paštas info@aop-cantal.com

Grupę sudaro sūrio gamintojai ir nokintojai, todėl ji turi teisę prašyti iš dalies pakeisti produkto specifikaciją.

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Prancūzija

3.   Keičiama (-os) produkto specifikacijos dalis (-ys)

Produkto pavadinimas

Produkto aprašymas

Geografinė vietovė

Kilmės įrodymas

Gamybos metodas

Ryšys su geografine vietove

Ženklinimas

Kita: valstybės narės kompetentingos tarnybos ir pareiškėjų grupės kontaktiniai duomenys, kontrolės institucijos, nacionaliniai reikalavimai

4.   Pakeitimo (-ų) rūšis

Produkto su registruota SKVN arba SGN specifikacijos pakeitimas, kuris negali būti laikomas nereikšmingu pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies trečią pastraipą

Produkto su registruota SKVN arba SGN, kurio bendrasis (arba lygiavertis) dokumentas nepaskelbtas, specifikacijos pakeitimas, kuris negali būti laikomas nereikšmingu pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies trečią pastraipą

5.   Pakeitimas (-ai)

5.1.   Pakeitimai, turintys poveikį pagrindiniams produkto elementams

Dalis „Produkto aprašymas“

Minimalus riebalų kiekis, tenkantis 100 gramų visiškai išdžiovinto sūrio, sumažinamas nuo 45 gramų (ankstesnė nuostata) iki 44 gramų. Minimalus sūrio svoris sumažinamas nuo 35 kilogramų (ankstesnė nuostata) iki 30 kilogramų. Šie pakeitimai, nustatyti 2003 m. gegužės 14 d. (2) Komisijos reglamentu (EB) Nr. 828/2003, įtraukti į produkto specifikaciją ir bendrojo dokumento 3.2 punktą.

Siekiant tiksliau apibūdinti sūrio „Salers“ minkštimą, pakeičiamas specifikacijoje pateiktas jo apibūdinimas kaip vientisas ir kreminis (ankstesnė nuostata): dabar jis apibūdinamas kaip esantis susmulkinto ir suspausto sūrio masei būdingos akytos tekstūros.

Specifikacijoje pateikta informacija apie plutos spalvos pokyčius („iš pilkai baltos ji virsta ochrine, su pelėsio paliktomis raudonomis ir oranžinėmis dėmėmis“) (ankstesnė nuostata) pakeičiama šia informacija apie plutos spalvą: „ji būna nuo auksinės iki ochros spalvos ir gali natūraliai pasidengti raudonų, oranžinių ir geltonų pelėsių dėmėmis“. Šiuo pakeitimu įtraukiamas tikslesnis ir išsamesnis vartotojui teikiamo produkto aprašymas.

Specifikacijoje pateiktas juslinis produkto aprašymas papildomas plutą apibūdinančiu kriterijumi („taškuota“, t. y. su smulkiais apvalios formos iškiliais taškeliais) ir sodraus bei įvairaus „Salers“ aromato aprašymu. „Taškuota“ pluta yra tipinis „Salers“ požymis. „Salers“ aromatai buvo nustatyti atliekant degustacijas ir juslines analizes. Jie atspindi pievų augmenijos įvairovę, medinių kubilų mikrobiologinį turtingumą ir kiekvienam gamintojui būdingą ūkininkavimo veiklos praktinę patirtį, dėl kurios kiekvienas „Salers“ sūris tampa unikaliu.

Su šiais trimis pakeitimais susijusios nuostatos įtraukiamos į bendrojo dokumento 3.2 punktą.

Specifikacijoje ir bendrojo dokumento 3.5 punkte papildomai nurodoma, kad fasuotų sūrio gabalų dalis privalo būti su pluta. Taip užtikrinama, kad ant parduodamų supjaustytų ir fasuotų produktų būtų kilmės vietos nuorodai būdingas vaizdinis elementas.

Dalis „Geografinė vietovė“

Geografinės vietovės ribos sumažinamos nuo viso Kantalio departamento ir kantonų, besiribojančių su tam tikrais kaimyniniais departamentais (ankstesnė nuostata), iki Kantalio departamento dalies ir kai kurių kaimyninių departamentų kantonų bei komunų. Šis pakeitimas, įtvirtintas Komisijos reglamentu (EB) Nr. 828/2003, į specifikaciją įtraukiamas kaip komunų arba jų dalių sąrašas, atnaujintas remiantis 2020 m. administraciniais duomenimis. Jis taip pat įtraukiamas į bendrojo dokumento 4 punktą.

5.2.   Pakeitimai, neturintys poveikio pagrindiniams produkto elementams

Dalis „Produkto aprašymas“

Specifikacijoje papildomai nurodoma, kad „Salers“ gaminamas iš žalio ir nenugriebto karvės pieno (kurio riebalų ir baltymų kiekis nestandartizuotas). Gaminti sūrį iš žalio pieno jau buvo reikalaujama galiojančioje specifikacijoje, o dabar šis reikalavimas minimas ir produkto aprašyme, nes tai yra svarbus „Salers“ savitumo veiksnys. Ši nuostata taip pat įtraukiama į bendrojo dokumento 3.3 punktą.

Specifikacijoje papildomai nurodoma, kad „Salers“ minkštimas yra standus. Sūrio apibūdinimas kaip kiek suzmekusio pakeičiamas šiuo: abiejuose galuose sūris šiek tiek iškilęs. Įtraukiama nuostata, kad sūrio svoris nustatomas praėjus ne mažiau kaip trims nokimo mėnesiams nuo sūrio galvos suformavimo dienos. Įtraukiamas minimalus sausosios medžiagos kiekis (58 proc.). Visi šie produkto specifikacijos pakeitimai leidžia pateikti tikslesnį ir išsamesnį produkto aprašymą, kuris yra naudingas atliekant kontrolę. Su šiais pakeitimais susijusios nuostatos įtraukiamos į bendrojo dokumento 3.2 punktą.

Iš specifikacijos išbraukiama nuoroda į sūrio skersmenį. Nuspręsta, kad formos matmenis geriau apibrėžti su gamybos metodu susijusioje specifikacijos dalyje. Šios nuostatos neįtraukiamos į bendrąjį dokumentą.

Iš specifikacijos išbraukiama informacija apie kreminę minkštimo spalvą, nes produktui apibūdinti pakanka į specifikaciją jau įtrauktos informacijos apie spalvų gamą nuo dramblio kaulo iki šiaudų geltonumo. Minkštimo spalvos patikslinimas – nuo dramblio kaulo iki šiaudų geltonumo – įtraukiamas į bendrojo dokumento 3.2 punktą.

Dalis „Kilmės įrodymas“

Atsižvelgiant į nacionalinių įstatymų ir kitų teisės aktų pakeitimus, specifikacija papildoma įvairiomis pastraipomis, kuriose aprašomos veiklos vykdytojų pareigos teikti ataskaitas ir pildyti registrus, taip pat produkto kontrolės ir identifikavimo sąlygos. Tokia informacija naudinga tikrinant, kaip laikomasi produktų specifikacijos ir atsekamumo reikalavimų. Šie pakeitimai neįtraukiami į bendrąjį dokumentą.

Iš galiojančios specifikacijos skyriaus „Ženklinimas“ išbraukiamos sūrio identifikavimo sąlygos. Specifikacijos skyriuje „Įrodymai, kad produktas kilęs iš geografinės vietovės“ jos pakeistos informacija apie sūrio identifikavimą naudojant nacionalinės teisės aktuose nustatytą identifikavimo ženklą, kuriuo ženklinama formuojama sūrio galva. Šiuose visiems veiklos vykdytojams prieinamuose teisės aktuose tiksliai aprašoma identifikavimo ženklo sudėtis ir jame pateikiama informacija. Priduriama, kad ant kiekvieno sūrio nurodoma sūrio galvos suformavimo diena (nurodant metus), nes ši informacija naudinga produkto atsekamumui ir stebėsenai užtikrinti.

Sūriams identifikuoti skirtų reljefinių spaudų nuostatos, įtrauktos į skyrių „Ženklinimas“ remiantis Komisijos reglamentu (EB) Nr. 828/2003, perkeliamos į specifikacijos skyrių „Įrodymai, kad produktas kilęs iš geografinės vietovės“ ir papildomos siekiant nurodyti, kad formuojant sūrių galvą ant sūrių spaudžiami įvairūs spaudai, o ant parduodamų sūrių, gaminamų tik iš „Salers“ veislės karvių pieno, rašalu ar muslinu įspaudžiami „Salers“ veislės karvių galvų atvaizdai. Be to, nurodomas „Salers“ veislės karvių galvų atvaizdų dydis ir išdėstymas. Ši informacija yra naudinga atliekant kontrolę ir leidžia vienodai pateikti produktus.

Su ženklinimu susijęs bendrojo dokumento 3.6 punktas papildomas pastraipomis dėl sūrių identifikavimo naudojant identifikavimo ženklą, reljefinį spaudą, kuriame yra du kartus nurodytas kilmės vietos nuorodos pavadinimas, o sūrių, gaminamų tik iš „Salers“ veislės karvių pieno, atveju – spaudą su užrašu „tradition salers“ ir „Salers“ veislės karvių galvų atvaizdus. Tame pačiame bendrojo dokumento punkte taip pat numatoma galimybė sūrius žymėti spaudu su užrašu „Ferme de ... “.

Siekiant užtikrinti, kad identifikavimo ženklai ir spaudai būtų tinkamai tvarkomi, į specifikaciją įtraukiamos leidimo juos naudoti ir jo atšaukimo taisyklės. Jose numatyta, kad leidimas naudoti identifikavimo ženklus ir spaudus suteikiamas visiems specifikacijos besilaikantiems gamintojams ir atšaukiamas, jei panaikinamas gamintojo leidimas ar sustabdomas jo galiojimas arba jei panaikinama sūrio klasifikacija. Šis pakeitimas neįtraukiamas į bendrąjį dokumentą.

Dalis „Gamybos būdas“

Siekiant geriau apibūdinti pieno gamybos ir perdirbimo į sūrį „Salers“ sąlygas, atitinkančias tradicinę praktiką, specifikacijoje pateikiama daugiau informacijos apie įvairius gamybos metodo aspektus.

Skirsnis „Pieno gamyba“

Komisijos reglamento (EB) Nr. 828/2003 nuostata, pagal kurią „Salers“ gaminamas nuo balandžio 15 d. iki lapkričio 15 d. ir tol, kol gyvuliai šeriami ganiava, specifikacijoje papildoma nurodant, kad „Salers“ gaminamas iš žemės ūkio valdoje pagaminto pieno. Papildyta nuostata pakeičia galiojančios specifikacijos skyriuje „Ryšys su geografine vietove“ pateiktą informaciją, kad kalnuose esančiuose ūkio piemenų nameliuose (pranc. burons) sūris gaminamas tik nuo gegužės 1 d. iki spalio 31 d. Tai daroma dėl to, kad dėl ūkių įrenginių raidos ir jų modernizavimo tokie kalnų nameliai, kur tradiciškai sūris būdavo gaminamas vasarą, ilgainiui buvo apleisti. Šis pakeitimas neįtraukiamas į bendrąjį dokumentą.

Siekiant palengvinti kontrolę, į specifikaciją įtraukiama informacija, į kurią reikia atsižvelgti nustatant vieno ūkio bandą, t. y. departamento gyvulininkystės įstaigos suteiktas unikalus identifikavimo numeris. Šis pakeitimas neįtraukiamas į bendrąjį dokumentą.

Specifikacijoje pateiktos pieninių karvių šėrimo taisyklės papildomos patikslinant pieninių karvių pagrindinio raciono (tik ganiavos iš geografinės vietovės) sudėtį ir apribojant pašarų papildus iki 25 proc. nurytos sausosios medžiagos. Šios nuostatos įtraukiamos į bendrojo dokumento 3.3 punktą. Jos sudaro sąlygas užtikrinti, kad ne mažiau kaip trys ketvirtadaliai pieninių karvių pašaro būtų gaunama iš geografinės vietovės. Kadangi dėl aukščio, reljefo ir oro sąlygų geografinėje vietovėje neįmanoma pagaminti tam tikrų pašarų papildų, jie gali būti iš kitur.

Be to, specifikacijoje pateikiamas išsamus pašarų, kuriuos leidžiama naudoti kaip pieninių karvių pagrindinio raciono papildus, sąrašas, o tai leidžia geriau valdyti, užtikrinti ir kontroliuoti pašarus. Nuoroda į šį išsamų sąrašą įtraukta į bendrojo dokumento 3.3 punktą.

Skirsnis „Perdirbimas į sūrį“

Kadangi SKVN sūris „Salers“ gaminamas tik ūkyje, į specifikaciją įtraukiamas draudimas sujungti kelių žemės ūkio valdų gamybos įmonę, siekiant patvirtinti, kad sūris gaminamas žemės ūkio valdoje, t. y. vietoje, kurioje naudojama tradicinė šios SKVN sūrio gamybos praktinė patirtis. Šis pakeitimas neįtraukiamas į bendrąjį dokumentą.

Siekiant užtikrinti, kad pienas nebūtų standartizuotas, papildomas specifikacijos reikalavimas gamybai naudoti nenugriebtą pieną, nurodant, kad pieno „riebalų ir baltymų kiekis nėra standartizuotas“. Su šiuo pakeitimu susijusi nuostata įtraukiama į bendrojo dokumento 3.3 punktą.

Siekiant įteisinti tradicinius metodus ir užtikrinti, kad jie išliktų, į specifikaciją įtraukiama pareiga melžiamą pieną pilti tiesiai į kubilą (kūgio ar cilindro formos ir įvairios talpos medinę statinę (pranc. gerle)). Kubilas yra tradicinis indas, kuriame rūgimo temperatūra yra tinkama, nes pienas neatvėsta per greitai ir per daug. Be to, jame mikroorganizmų įveisimas vyksta natūraliai. Šis pakeitimas neįtraukiamas į bendrąjį dokumentą.

Atsižvelgiant į dabartinę praktiką, į specifikaciją įtraukiamos kelios nuostatos, kuriomis reglamentuojami sūrių gamybai naudojami apdorojimo būdai ir priedai: išsamus ingredientų, pagalbinių gamybos priemonių arba priedų, leidžiamų naudoti piene ir gamybos metu, sąrašas; draudimas prieš krekėjimą tirštinti pieną iš dalies pašalinant skystį; draudimas pieno žaliavą, gaminamus produktus, varškę ar šviežią sūrį laikyti neigiamoje temperatūroje; draudimas šviežius sūrius laikyti modifikuotoje atmosferoje. Šiais patikslinimais siekiama užkirsti kelią tam, kad ateityje nereglamentuojama praktika pakenktų „Salers“ savybėms. Šie pakeitimai neįtraukiami į bendrąjį dokumentą.

Į specifikaciją įtraukiamas išsamus „Salers“ gamybos etapų (išvardytų Komisijos reglamente (EB) Nr. 828/2003) aprašymas, kuriuo pakeičiamas galiojančioje specifikacijoje pateiktas trumpas aprašymas. Aprašomi šie dalykai: fermentavimas šliužo fermentu kubile (temperatūrų intervalas, leidimas naudoti tik šliužo fermentą, sukrekėjimo laikas); varškės pjaustymas ir formavimas (laikas, būdas, priemonės, tikslas); pirminis slėgimas (būdas, priemonė, tikslas); surūgštėjimas ir subrendimas (trukmė, tikslas); masės susmulkinimas ir pasūdymas (būdas, druskos kiekis, trukmė, tikslas); galvos formavimas (būdas, formos sudėtis ir matmenys); slėgimas (priemonė, trukmė, būdas). Šių operacijų reglamentavimas leidžia išsaugoti sūrių kokybę ir sūrių gamintojų praktinę patirtį. Dėl pateiktų patikslinimų produkto gamybos metodas nesikeičia, bet jis tiksliau apibūdinamas. Taip užregistruojami tradiciniai metodai. Šie pakeitimai neįtraukiami į bendrąjį dokumentą.

Skirsnis „Nokinimas“

Į specifikaciją įtraukiama nuostata, kad minimalus nokinimo laikotarpis skaičiuojamas nuo sūrio galvos suformavimo dienos. Šis patikslinimas yra naudingas kontrolės tikslais. Jis taip pat įtraukiamas į bendrojo dokumento 3.2 punktą.

Į produkto specifikaciją įtraukiamos Komisijos reglamente (EB) Nr. 828/2003 nustatytos temperatūros, santykinio drėgnumo ir priežiūros sąlygos nokinimo laikotarpiu (reguliarus apvertimas ir šluostymas). Jos neįtraukiamos į bendrąjį dokumentą.

Kaip su perdirbimu į sūrį susijusiame skirsnyje, atsižvelgiant į dabartinę praktiką, į specifikaciją įtraukiama nuostata, kuria reglamentuojami sūrių gamyboje naudojami apdorojimo būdai ir priedai: draudimas nokinamus sūrius laikyti modifikuotoje atmosferoje. Šis pakeitimas neįtraukiamas į bendrąjį dokumentą.

Dalis „Ryšys su geografine vietove“

Perrašoma visa specifikacijos dalis „Ryšys su geografine vietove“: kad ryšio tarp „Salers“ ir jo geografinės vietovės įrodymas taptų akivaizdesnis, nekeičiant jo esmės, pakeičiamos galiojančios specifikacijos dalys „Istorija“ ir „Ryšys su geografine aplinka“. Iš įrodymų visų pirma matyti, kad per karvių ganiavą, daugiausia vulkaninės kilmės sklypuose, sūris gaminamas iš ūkyje pagaminto žalio pieno, naudojant tam tikras medžiagas ir taikant tradicinius gamybos būdus. Informacija apie gamybą kalnų nameliuose pateikiama tik istorinio konteksto tikslu.

Nauja specifikacijos teksto, aprašančio ryšį su geografine vietove, redakcija pateikiama bendrojo dokumento 5 punkte.

Dalis „Ženklinimas“

Į specifikaciją įtraukimas toks minimalus etiketėje nurodyto pavadinimo dydis, kad vartotojas galėtų jį iš karto atpažinti. Be to, specifikacija taip pat papildoma nuostata, kad Europos Sąjungos kilmės vietos nuorodos pavadinimas ir SKVN simbolis turi būti tame pačiame regėjimo lauke, kad vartotojas galėtų juos geriau atpažinti. Šios nuostatos įtraukiamos į bendrojo dokumento 3.6 punktą.

Kad būtų išvengta išgalvotų teiginių, galinčių klaidinti vartotoją, į produkto specifikaciją ir bendrojo dokumento 3.6 punktą įtraukiama pastraipa, kuria draudžiama etiketėse, reklaminiuose leidiniuose, sąskaitose faktūrose ar komerciniuose dokumentuose, išskyrus atskirus prekių ženklus ir nuorodą „tradition salers“, naudoti prie kilmės vietos nuorodos pavadinimo pridedamus epitetus ar kitus teiginius.

5.3.   Redakciniai pakeitimai

Specifikacijos dalyje „Valstybės narės kompetentinga tarnyba“ atnaujinami kompetentingos tarnybos kontaktiniai duomenys.

Specifikacijos dalyje „Pareiškėjų grupė“ atnaujinamas grupės pavadinimas, kontaktiniai duomenys ir sudėtis.

Šie duomenys neįtraukiami į bendrąjį dokumentą.

Specifikacijos dalyje „Geografinė vietovė“ ir bendrojo dokumento 3.4 punkte pridedamas visų geografinėje vietovėje vykdomų etapų sąrašas.

Specifikacijos dalis „Geografinė vietovė“ papildoma geografinės vietovės ribų nustatymo data (1999 m. birželio 15 d.). Įtraukiamas geografinės vietovės komunų sąrašas sudarytas remiantis 2020 m. Oficialiuoju geografinių kodų registru. Priduriama, kad su geografinę vietovę vaizduojančiais kartografiniais dokumentais galima susipažinti INAO svetainėje. Šie pakeitimai neįtraukiami į bendrąjį dokumentą.

Specifikacijos dalyje „Kontrolės įstaigos duomenys“ panaikinama informacija apie pieno produktų patvirtinimo procedūras, nes ji nebeaktuali. Ji pakeičiama informacija apie kontrolės srityje kompetentingas nacionalines kontrolės institucijas. Šios nuostatos neįtraukiamos į bendrąjį dokumentą.

Iš specifikacijos dalies „Ženklinimas“ išbraukiama informacija apie logotipą „INAO“ ir santrumpą „INAO“, nes ji nebeaktuali. Ji neįtraukiama į bendrąjį dokumentą.

Iš specifikacijos dalies „Nacionaliniai reikalavimai“ išbraukiama informacija apie nacionalinį nutarimą dėl saugomos kilmės vietos nuorodos ir pridedama lentelė, kurioje nurodomi pagrindiniai kontroliuotini dalykai, jų standartinės vertės ir vertinimo metodas. Šios nuostatos neįtraukiamos į bendrąjį dokumentą.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„Salers“

ES Nr. PDO-FR-0134-AM02 - 3.8.2021

SKVN (X) SGN ( )

1.   Pavadinimas (-ai)

„Salers“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Prancūzija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.3 klasė. Sūriai

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

„Salers“ – iš karvės pieno pagamintas kietas, slėgtas, nekaitintas sūris.

Jis yra cilindro formos, abiejuose galuose šiek tiek iškilęs. Praėjus ne mažiau kaip trims nokinimo mėnesiams nuo sūrio galvos suformavimo dienos jis sveria 30–50 kilogramų.

Minkštimo spalva – nuo dramblio kaulo iki šiaudų geltonumo. Tekstūra akyta, būdinga susmulkinto ir suspausto sūrio masei.

Pluta yra sausa, taškuota, nuo auksinės iki ochros spalvos ir gali natūraliai pasidengti raudonų, oranžinių ir geltonų pelėsių plutele.

„Salers“ pasižymi sodrumu ir labai įvairiais aromatais, kuriuose vyrauja pieno (sviesto, raugintos grietinėlės), augalų (svogūninių daržovių, žolės, šieno) ir vaisių (citrusų, graikinių riešutų, lazdynų riešutų) pokvapiai.

Visiškai išdžiovinto sūrio 100 g yra ne mažiau kaip 44 g riebalų. Bendras sausųjų medžiagų svoris 100 g nokinto sūrio turi būti ne mažesnis kaip 58 g.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Pieninių karvių pagrindinis racionas gaunamas iš geografinės vietovės ir jį sudaro tik ganiava.

Pieninių karvių pagrindinio raciono papildai negali viršyti 25 proc. nurytos sausosios medžiagos. Leidžiamos tik į išsamų sąrašą įtrauktos žaliavos.

Šiomis nuostatomis galima užtikrinti, kad ne mažiau kaip trys ketvirtadaliai pieninių karvių pašaro būtų gaunama iš geografinės vietovės. Kadangi dėl aukščio, reljefo ir oro sąlygų geografinėje vietovėje neįmanoma pagaminti tam tikrų pašarų papildų, jie gali būti iš kitur.

Sūriai gaminami tik iš nenugriebto žalio karvės pieno, kurio riebalų ir baltymų kiekis nėra standartizuotas.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Nustatytoje geografinėje vietovėje vykdoma pieno gamyba ir sūrio gaminimas bei nokinimas.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. Taisyklės

Jei sūris parduodamas supakuotas, jo gabalai būtinai turi būti supjaustyti, paliekant dalį šiam sūriui būdingos plutos.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Be privalomų įrašų, nustatytų teisės aktuose dėl maisto prekių ženklinimo ir pateikimo, saugomos kilmės vietos nuoroda „Salers“ pažymėti sūriai tame pačiame regėjimo lauke ženklinami tokiais įrašais:

kilmės vietos nuorodos pavadinimas, kurio raidžių dydis ne mažesnis kaip du trečdaliai didžiausių etiketėje esančių raidžių dydžio;

Europos Sąjungos SKVN simbolis.

Sūriai identifikuojami ant sūrio uždėtu identifikavimo ženklu ir reljefiniu spaudu, ant kurio ant sūrio viršaus du kartus nurodytas kilmės vietos nuorodos pavadinimas. Ant visų sūrių taip pat gali būti įspaudžiamas reljefinis spaudas su užrašu „Ferme de... “.

Sūriai, pagaminti tik iš perdirbto „Salers“ veislės karvių bandų pieno, taip pat ženklinami iš šono įspaustu reljefiniu spaudu su užrašu „tradition Salers“ ir „Salers“ veislės karvių galvų atvaizdais.

Be visiems sūriams taikomų teisės aktais numatytų įrašų, etiketėse, reklaminiuose leidiniuose, sąskaitose faktūrose ar prekybos dokumentuose draudžiama šalia minėtos kilmės vietos nuorodos naudoti epitetus ar kitus teiginius, išskyrus:

atskirus prekių ar įmonių ženklus;

nuorodą „tradition salers“.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Averono departamentas

Komunos, kurių visa teritorija patenka į geografinę vietovę: Brommat, Lacroix-Barrez, Mur-de-Barrez, Taussac, Thérondels.

Kantalio departamentas

Kantonai, kurių visa teritorija patenka į geografinę vietovę: Mauriac, Murat, Naucelles, Riom-ès-Montagnes.

Komunos, kurių visa teritorija patenka į geografinę vietovę: Arches, Arnac, Arpajon-sur-Cère, Aurillac, Ayrens, Badailhac, Brezons, Carlat, Cézens, Cros-de-Ronesque, Cussac, Ferrières-Saint-Mary, Giou-de-Mamou, Gourdièges, Jaleyrac, Jou-sous-Monjou, Lacapelle-Barrès, Lascelle, Malbo, Mandailles-Saint-Julien, La Monselie, Le Monteil, Narnhac, Nieudan, Pailherols, Paulhac, Paulhenc, Pierrefort, Polminhac, Raulhac, Saint-Cirgues-de-Jordanne, Saint-Clément, Saint-Étienne-de-Carlat, Saint-Jacques-des-Blats, Saint-Martin-sous-Vigouroux, Saint-Santin-Cantalès, Saint-Simon, Saint-Victor, Sainte-Marie, Sourniac, Thiézac, Valuéjols, Vebret, Velzic, Vézac, Vic-sur-Cère, Yolet, Ytrac.

Komunos, kurių dalis teritorijos patenka į geografinę vietovę: Mentières (rajonai B 1 Nr. 122 ir 146; rajonai ZM Nr. 25, 29, 33 ir 40; rajonai ZP Nr. 13, 14, 22, 23, 27, 29, 30 ir 31; rajonai ZK Nr. 3, 40 ir 41); Neuvéglise-sur-Truyère (deleguotųjų Neveglizo ir Oradūro komunų teritorija); Saint-Flour (rajonai AE Nr. 110, 112–114, 116 ir 117; rajonas AH Nr. 380); Saint-Mamet-la-Salvetat (rajonai B 2 Nr. 281, 282 ir 286); Vieillespesse (rajonai C 2 Nr. 100, 102 ir 117; rajonas ZX Nr. 20); Ydes (rajonas AP Nr. 222).

Korezo departamentas

Komuna, kurios visa teritorija patenka į geografinę vietovę: Rilhac-Xaintrie.

Komuna, kurios dalis teritorijos patenka į geografinę vietovę: Pandrignes (rajonai B 3 Nr. 513, 514, 531, 534–538, 543, 545, 547, 557, 559, 560, 564, 565, 568, 569, 572, 573, 577, 578, 872, 891, 896).

Aukštutinės Luaros departamentas

Komuna, kurios dalis teritorijos patenka į geografinę vietovę: Lubilhac (rajonai E 2 Nr. 277, 289–291, 471, 480, 483, 484, 492, 520, 900).

Piui de Domo departamentas

Komunos, kurių visa teritorija patenka į geografinę vietovę: Anzat-le-Luguet, Besse-et-Saint-Anastaise, La Bourboule, Chambon-sur-Lac, Chastreix, Compains, Égliseneuve-d'Entraigues, Espinchal, La Godivelle, Laqueuille, Mazoires, Mont-Dore, Murat-le-Quaire, Picherande, Roche-Charles-la-Mayrand, Saint-Alyre-ès-Montagne, Saint-Donat, Saint-Genès-Champespe, Saint-Pierre-Colamine, Saint-Sauves-d'Auvergne, Saint-Victor-la-Rivière, Tauves, La Tour-d'Auvergne, Valbeleix.

Komuna, kurios dalis teritorijos patenka į geografinę vietovę: Sayat (rajonai AO Nr. 19, 20, 33 ir 226).

5.   Ryšys su geografine vietove

„Salers“ yra labai aromatingas sūris, gaminamas per karvių ganiavą, daugiausia vulkaninės kilmės sklypuose, iš ūkyje pagaminto žalio pieno. Gamybai pasitelkiamos konkrečios priemonės (kubilai, sūrio masės slėgimo įrenginiai) ir tradiciniai metodai, lemiantis „Salers“ tipinę tekstūrą ir plutą ir tai, kad šie sūriai ilgai negenda.

Kilmės vietos nuorodos „Salers“ geografinė vietovė iš esmės sutampa su Kantalio masyvu, kuriame aukščiausia vieta yra 1 855 m aukščio Kantalio Plono kalnas. Klimatas yra kalnų, drėgnas ir vėsus, kritulių iškrenta daug – per 1 000 mm per metus. Dirvožemiai daugiausia yra vulkaninės kilmės ir gerai sulaiko vandenį, todėl nuo pavasario iki rudens nuolat aktyviai auga žolė.

Žemės ūkio paskirties žemėse žolė dominuoja. Vulkaninis dirvožemis, kuriame gausu fosforo rūgščių, kalio ir magnezijos, kartu su dideliu kritulių kiekiu lemia pievų augmenijos įvairovę. Čia auga laukiniai, įvairūs, originalūs ir aromatingi augalai, tokie kaip Alpių krapai, rasakila arba tikrasis lipikas.

Geografinėje vietovėje pagaminti sūriai žinomi jau nuo romėnų laikų. Jų gamyba šimtmečius diktavo gyvenimo kaimo vietovėse ritmą. Sūris „Salers“ daugiausia būdavo gaminamas vasarą per gyvulių ganiavą kalnų nameliuose, t. y. tradiciniuose akmens statiniuose, kurie būdavo naudojami ir kaip būstas, ir kaip dirbtuvės, ir kaip rūsys. Karvės būdavo melžiamos du kartus per dieną ir šeriamos aukštutinėse ganyklose, kur gausu įvairių augalų. Vasarą pagaminti sūriai rudenį paprastai būdavo parduodami slėniuose įsikūrusiems prekybininkams, o šie sūrius toliau nokindavo savo rūsiuose ir juos parduodavo tarpininkams. Pastarieji juos veždavo į pardavimo vietas. Taigi gamindami „Salers“ ūkininkai galėjo užsitikrinti, kad pienas negestų ilgą laiką.

Pavadinimas „Salers“1961 m. gruodžio 21 d. nutarimu pripažintas kilmės vietos nuoroda.

Su laiku „Salers“ gamybos principai nepakito: gaminama ūkyje, tik per ganiavą, naudojant tradicinius metodus ir priemones.

Dar ir šiandien „Salers“ gaminamas ūkyje iš vienos bandos karvių melžiamo žalio pieno nuo balandžio 15 d. iki lapkričio 15 d., kai gyvuliai šeriami ganiava.

Pienas surauginamas mediniame kubile, vadinamame „gerle“. Varškė supjaustoma ir kelis kartus suslegiama sūrio masės slėgimo įrenginyje, kad būtų pašalinta kuo daugiau išrūgų ir gauta kuo daugiau sausojo ekstrakto. Gauta sūrio masė kelias valandas paliekama stovėti, kad surūgštėtų ir subręstų. Paskui ji susmulkinama ir pasūdoma. Po brandinimo druskoje etapo ji rankomis supilama į formą, kad būtų suformuota sūrio galva. Paskui maždaug per 2 dienas sūrio galva palaipsniui suslegiama ir reguliariai apvartoma, kad nuvarvėtų tolygiai.

Nokinama ne trumpiau kaip tris mėnesius nuo sūrio galvos suformavimo dienos. Tai daroma vėsiuose ir drėgnuose rūsiuose. Sūriai reguliariai apverčiami ir nušluostomi.

„Salers“ yra didelis 30–50 kg sveriantis sūris, kuriame yra ne mažiau kaip 58 proc. sausosios medžiagos. Jis gaminamas ūkyje iš žalio pieno ir nokinamas ne trumpiau kaip tris mėnesius. Nekaitintas slėgtas minkštimas yra akytos tekstūros, o pluta – taškuota.

Dėl šimtmečių senumo metodų ir praktinės patirties tradiciniai pieno gamybos ir „Salers“ gamybos bei nokinimo metodai pagaminamas ilgai negendantis sūris, pasižymintis sodrumu ir aromatų įvairove, tarp kurių vyrauja pieno, augalų ir vaisių pokvapiai.

Geografinės vietovės vulkaninių dirvožemių savybės ir didelis kritulių kiekis užtikrina gausų ir nuolatinį žolės augimą nuo pavasario iki rudens. „Salers“ gamyba, kuri vykdoma tik pieninių karvių ganiavos laikotarpiu, vykdoma kuo geriau išnaudojant šiuos išteklius: ganiava šeriamos karvės ėda įvairius aromatingus augalus, dėl kurių pienas ir iš jo gaminamas „Salers“ įgyja įvairių aromatų.

Kadangi naudojamas žalias ką tik pamelžtos karvės pienas, išsaugoma bakterinė pieno mikroflora, o tai taip pat prisideda prie „Salers“ aromatų gausos.

Vienas iš esminių „Salers“ savitumo veiksnių – mediena, iš kurios gaminamas kubilas, kuriame vykdoma sūrio gamyba (nuo pirmųjų pieno perdirbimo operacijų iki varškės pjaustymo), ir jos sąlygota mikroorganizmų įvairovė. Kubile mikroorganizmų įveisimas vyksta natūraliai – taip, kaip būdinga kiekvienai gamybos įmonei, ir tai suteikia sūriui jo unikalų skonį.

Ilgai trunkantis sūrio masės rūgštėjimas ir brandėjimas skatina piene esančių fermentų vystymąsi.

Sūris nuvarvinamas iš pradžių sūrio masę suslegiant slėgimo įrenginyje, o vėliau – formoje. Taip gaunamas nekaitintas slėgtas minkštimas, kuriame daug sausųjų medžiagų, o tai užtikrina, kad sūris ilgai negestų.

Tarp dviejų slėgimo etapų susmulkinus sūrio masę minkštimas įgyja akėtą tekstūrą.

Sūrio paviršiuje ir viduje veikiantys mikroorganizmai ir fermentai nokinimo metu skleidžia įvairiausių aromatų. Dėl šiuo laikotarpiu vykdomos priežiūros susiformuoja „Salers“ sūriui būdinga taškuota pluta.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-f9c3c64b-069f-4206-94d4-402bd9601d5e


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.

(2)  OL L 120, 2003 5 15, p. 3.