Briuselis, 2022 04 27

COM(2022) 658 final

2022/0132(COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl vizų išdavimo procedūros skaitmeninimo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 767/2008, (EB) Nr. 810/2009 ir (ES) 2017/2226, Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1683/95, (EB) Nr. 333/2002, (EB) Nr. 693/2003 ir (EB) Nr. 694/2003 ir Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo

{SEC(2022) 202 final} - {SWD(2022) 658 final} - {SWD(2022) 659 final}


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

ES bendra vizų politika yra esminis elementas užtikrinant Šengeno erdvės išorės sienų saugumą ir tinkamą veikimą. Ji sudaro palankesnes sąlygas teisėtai būti Šengeno šalyse arba per jas keliauti tranzitu ir padėjo suderinti valstybių narių vizų išdavimo praktiką. Siekdamos išlaikyti aukštą vidaus saugumo lygį, užtikrinti laisvą asmenų judėjimą Šengeno erdvėje ir supaprastinti trečiųjų šalių piliečių teisėtas keliones į ES, kartu mažindamos neteisėtą migraciją, valstybės narės šiuo metu stengiasi gerinti savo bendrų išorės sienų valdymą.

2010 m. įsigaliojus Vizų kodeksui 1 ir 2011 m. pradėjus veikti Vizų informacinei sistemai (VIS) 2 , aplinka, kurioje veikia vizų politika, labai pasikeitė. Viena vertus, pastaraisiais metais padidėjo migracijos ir saugumo problemos; kiti svarbūs technologiniai pokyčiai suteikia naujų galimybių užtikrinti sklandesnį prašymų išduoti Šengeno vizą procesą tiek keliautojams, tiek konsulatams.

Nors vizų tvarkymas jau yra iš dalies suskaitmenintas, o prašymai ir sprendimai registruojami VIS, du svarbūs etapai tebėra pagrįsti popieriniais dokumentais: prašymų išduoti vizą pateikimo procesas ir vizos įklija. Šiais dviem etapais užkraunama našta visiems suinteresuotiesiems subjektams – nuo centrinių nacionalinių valdžios institucijų, t. y. vidaus ir užsienio reikalų ministerijų, iki konsulatų ir prašymą išduoti vizą pateikiančių asmenų. Valstybės narės apie tai žino ir kai kurios iš jų iš dalies suskaitmenino savo prašymų teikimo procesą, kad jis būtų veiksmingesnis ir patogesnis taikyti.

ES lygmeniu 2017 m. Tarybai pirmininkaujanti Estija pradėjo diskusijas Tarybos Vizų darbo grupėje 3 dėl galimybių patobulinti dabartinį vizų išdavimo procesą taikant prašymų išduoti vizą teikimo internetu tvarką 4 ir išduodant skaitmeninę vizą 5 . Šis politinis postūmis kartu su dabartiniais ir būsimais teisės aktų pakeitimais, t. y. peržiūrėtu Vizų kodeksu 6 , VIS peržiūra 7 , atvykimo ir išvykimo sistema (AIS) 8 ir Europos kelionių informacijos ir leidimų sistema (ETIAS) 9 , paskatino Komisiją 2018 m. kovo 14 d. paskelbti komunikatą 10 dėl bendros vizų politikos pritaikymo prie naujų iššūkių ir pradėti svarstymus dėl perėjimo prie skaitmeninių vizų.

2018 m. kovo mėn. Komisijos komunikate dėl vizų politikos atsižvelgta į e. vizų idėją. 2019 m. buvo atlikta galimybių studija dėl vizų išdavimo procedūrų skaitmeninimo, kaip buvo paskelbta šiame Komisijos komunikate, o jos rezultatai buvo panaudoti atliekant prie šio pasiūlymo pridedamą poveikio vertinimą. Be to, 2020–2021 m. ES didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (eu-LISA), glaudžiai bendradarbiaudama su Komisija ir valstybėmis narėmis, taip pat vykdė ES platformos prototipo kūrimo projektą. Į patirtį, įgytą naudojant šį prototipą, bus atsižvelgta kuriant ES prašymų išduoti vizą platformą.

2019 m. peržiūrėdami ES vizų kodeksą, Europos Parlamentas ir Taryba aiškiai nurodė tikslą parengti bendrą sprendimą, kuris suteiktų galimybę ateityje prašymus išduoti Šengeno vizą teikti internetu, taip visapusiškai pasinaudojant naujausiais teisiniais ir technologiniais pokyčiais 11 . COVID-19 pandemija, kurios sąlygomis visame pasaulyje sulėtėjo Šengeno vizų išdavimo veikla iš dalies dėl to, kad konsulatuose ir prašymų išduoti vizą centruose buvo sudėtinga priimti prašymus išduoti vizą pateikiančius asmenis, paskatino valstybes nares paraginti Komisiją paspartinti vizų išdavimo procedūrų skaitmeninimo darbą. 2020 m. rugsėjo 23 d. Komisijos pasiūlytame naujame Migracijos ir prieglobsčio pakte 12 nustatytas tikslas iki 2025 m. visiškai suskaitmeninti vizų išdavimo procedūrą, įdiegiant skaitmeninę vizą ir galimybę prašymus išduoti vizą teikti internetu.

Šiuo metu 102 trečiųjų šalių piliečiai, norėdami kirsti ES išorės sienas, privalo turėti galiojančią vizą 13 . Vizas valstybės narės išduoda per konsulatų trečiosiose šalyse tinklą 14 . Prie šio pasiūlymo pridedamame poveikio vertinime 15 pateiktose prognozėse numatoma, kad trumpalaikių vizų skaičius iki 2025 m. šiek tiek padidės, o vėliau stabilizuosis.

Nustačius galimybę prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims pasirašyti prašymo formas elektroniniu būdu, iš dalies pakeistu Vizų kodeksu 16 suteikta galimybė prašymus išduoti vizą teikti ir tvarkyti skaitmeniniu būdu, tačiau dauguma valstybių narių suskaitmenino tik trumpalaikių vizų išdavimo proceso dalis ir vis dar labai priklauso nuo popierinių dokumentų naudojimu grindžiamų procedūrų. Todėl skaitmeninimo lygis ir prašymų išduoti vizą teikimo procesas įvairiose valstybėse narėse skiriasi.

Dabartinis nacionalinės prašymų teikimo proceso valdymo praktikos susiskaidymas daro neigiamą poveikį taikomos ES vizų politikos veikimui ir Europos Sąjungos, kaip vieno geografinio vieneto, suvokimui ir dėl to prašymus išduoti vizą pateikiantiems asmenims prašymų pateikimo procesas yra varginantis.

Be to, kadangi dabartinėse ES lygmens trumpalaikių vizų taisyklėse valstybėms narėms nenustatoma jokių skaitmeninimo įpareigojimų, dėl dabartinių popierinių dokumentų naudojimu grindžiamų procedūrų valstybės narės patiria didelių valdymo išlaidų, susijusių su popierinių prašymų tvarkymu.

Dar reikia paminėti, kad fizine vizos įklija gali būti sukčiaujama (pvz., ji gali būti klastojama ir padirbinėjama) ir ji gali būti pavogta, o tai kelia pavojų saugumui. Vizos įklija buvo įvesta 1995 m. ir nuo to laiko buvo reguliariai atnaujinama siekiant pagerinti jos apsaugos priemones. Dabartinė naujovė – vizos įklijoje 17 įtraukiamas pasirašytas 2D brūkšninis kodas – įsigalios 2022 m. gegužės 1 d. 18 Nepaisant to, tikėtina, kad vizos įklijos ir toliau bus padirbinėjamos ar klastojamos.

Dar vienas nustatytas rizikos veiksnys, susijęs su dabartine padėtimi – rizika, kad prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys ieškos palankiausių vizų išdavimo sąlygų. Dėl skirtingų prašymo išduoti vizą teikimo būdų tokį prašymą teikiantiems asmenims gali atsirasti paskata nuspręsti teikti prašymą valstybėje narėje, taikančioje labiau skaitmenizuotą prašymų teikimo procedūrą, o ne valstybėje narėje, kuri priešingu atveju būtų kompetentinga nagrinėti prašymą išduoti vizą.

Be to, trečiosios šalys, kurios tiesiogiai konkuruoja su ES pritraukdamos lankytojus iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, Australija ir Naujoji Zelandija, jau taiko visiškai suskaitmenintus procesus visiems užsieniečiams, kuriems taikomi vizų reikalavimai. Kitos šalys (pvz., Jungtinė Karalystė, JAV, Kanada, [Rusija], Indija) suskaitmenino procesą , siekdamos sudaryti palankesnes sąlygas trečiųjų šalių piliečiams, kuriems taikomas reikalavimas turėti vizą, iš tam tikrų pagrindinių šalių vietoj vizos greitai ir lengvai gauti elektroninį kelionės leidimą tam tikrai kelionės tikslais. Šios procedūros labai panašios į Europos kelionių informacijos ir leidimų sistemą (ETIAS). Palyginti, prašymų išduoti vizą apsilankymui ES procedūra yra gana sudėtinga ir varginanti 19 . Dėl pasaulinės skaitmeninimo tendencijos ir keliautojų lūkesčių dėl vis spartesnių, modernesnių ir paprastesnių procedūrų ES galėtų atsilikti ir sukelti ekonominių sunkumų ES, visų pirma ES pramonei, nes tarptautinės kelionės turi teigiamos įtakos ES BVP, visų pirma turizmo sektoriui.

Todėl su neveikimu ES lygmeniu susijusios išlaidos ilgainiui gali padidėti. Be skaitmeninimo valstybėms narėms ir toliau tektų didelė administracinė našta valdant vizų išdavimo procesus, prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims ir toliau būtų taikomos brangios ir daug laiko reikalaujančios procedūros, o su vizos įklijos saugumu susijusi rizika išliktų.

Pagrindinės problemos, susijusios su valstybių narių institucijomis, nagrinėjančiomis prašymus išduoti vizą ir išduodančiomis vizas, yra šios:

·ilgai trunkantis procesas ir besikaupiančios konsulatų išlaidos, susijusios su popierinių dokumentų valdymu, tvarkymu ir archyvavimu (ir galiausiai sunaikinimu). Valstybių narių priklausomumas nuo išorės paslaugų teikėjų vykdant savo įsipareigojimus, susijusius su vizų valdymu, kai daugėja prašymų išduoti vizą, ir trečiųjų šalių piliečių prievolė apsilankyti konsulate arba prašymų išduoti vizą centre kiekvieną kartą, kai jiems reikia pateikti prašymą. Vidutiniškai 90 proc. prašymų išduoti trumpalaikes vizas pateikiama per išorės paslaugų teikėjus. Tai taip pat apima didelio masto sutartis ir stebėsenos išlaidas bei papildomas išlaidas prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims;

·popierinių dokumentų naudojimu grindžiamas procesas nėra apsaugotas nei nuo grėsmės, nei nuo rizikos. COVID-19 pandemija padarė didelį poveikį vizų išdavimo procedūrai, nes pagal ją prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo turi fiziškai būti konsulate arba išorės paslaugų teikėjo patalpose pagrindiniuose prašymo išduoti Šengeno vizą procedūros etapuose;

·fizinė vizos įklija gali būti klastojama ir ja gali būti sukčiaujama (pvz., gali būti naudojamos jos klastotės ir ji gali būti padirbinėjama) ir ji turi būti vežama bei laikoma saugiai 20 ;

·didesnė rizika, kad prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys ieškos palankiausių vizos išdavimo sąlygų. Prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims gali kilti pagunda pateikti prašymą išduoti vizą valstybei narei, kuri siūlo greitą prašymų išduoti vizą nagrinėjimo procedūrą, o ne valstybei narei, kurioje jie iš tikrųjų nori apsilankyti.

Dabartinė procedūra prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims taip pat yra sudėtinga ir varginanti:

·prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys dėl kiekvieno prašymo turi keliauti į artimiausią konsulatą arba prašymų išduoti vizą centrą ir palikti ten kelionės dokumentą, todėl prašymo nagrinėjimo laikotarpiu tampa sunkiau patvirtinti savo tapatybę ir keliauti į užsienį;

·dažnai keliaujantys asmenys turi pakartoti tą pačią ilgai trunkančią kiekvieno prašymo nagrinėjimo procedūrą, kuri gali skirtis, priklausomai nuo kelionės tikslo valstybės narės;

·asmenys, teikiantys prašymą išduoti vizą per išorės paslaugų teikėją, taip pat moka papildomus mokesčius.

Pagrindinės šių problemų priežastys yra teisiniai reikalavimai valstybėms narėms išduoti popierinę vizos įkliją, valstybių narių priklausomumas nuo asmeniniu prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens atvykimu ir popierinių dokumentų naudojimu pagrįstos praktikos ir nevienodas skaitmeninimo lygis bei nevienodos vizų išdavimo procedūros valstybėse narėse.

Todėl vizų išdavimo procedūrų skaitmeninimas suteikia galimybę pagerinti prašymų išduoti vizą teikimo procesą, sumažinti išlaidas ir naštą suinteresuotiesiems subjektams, kartu didinant Šengeno erdvės saugumą. Be to, vizų išdavimo proceso skaitmeninimas atitinka naujausius teisės aktus 21 , susijusius su sienų valdymui skirta IT aplinka, ir padeda didinti Šengeno erdvės saugumą.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Prašymų išduoti vizą pateikimo procedūros skaitmeninimas ir skaitmeninės vizos įdiegimas atitinka keletą svarbių pokyčių vizų ir sienų politikos srityje:

·2020 m. peržiūrėtą Vizų kodeksą, pagal kurį teisėtiems keliautojams lengviau teikti prašymus išduoti ilgesnės trukmės vizas ir galima teikti elektroninius prašymus išduoti vizą (jie taikomi keliose valstybėse narėse) ir naudoti elektroninius parašus (jų valstybės narės iki šiol nenaudojo);

·neseniai peržiūrėtą Vizų informacinės sistemos (VIS) reglamentą 22 ;

·Europos kelionių informacijos ir leidimų sistemą (ETIAS) 23 , kuri yra pažangiai valdomų sienų ir sąveikumo sistemos dalis ir kuria nustatomas elektroninis kelionės leidimas trečiųjų šalių piliečiams, kuriems nereikia vizos. Šis kelionės leidimas skiriasi nuo vizų išdavimo procedūros, pagal kurią iš prašymą išduoti vizą pateikiančių asmenų reikalaujama pateikti biometrinius duomenis ir asmeniškai atvykti, kad būtų sumažinta didesnė trečiųjų šalių, kurių piliečiams taikomas reikalavimas turėti vizą, migracijos ir saugumo rizika.

·atvykimo ir išvykimo sistemą (AIS), kuri pradės veikti 2022 m. ir pagal kurią kiekvienas trumpalaikiam buvimui Šengeno erdvėje atvykstantis keliautojas turės užregistruoti savo atvykimą ir išvykimą išorės sienos perėjimo punktuose, kad būtų galima nustatyti užsibuvusius asmenis 24 ;

·šis pasiūlymas nedaro poveikio Direktyvai 2004/38/EB 25 . Šiuo pasiūlymu Direktyva 2004/38/EB niekaip nekeičiama;

·šis pasiūlymas nedaro poveikio Susitarimo dėl JK išstojimo iš ES 26 antrajai daliai.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Vizų skaitmeninimo iniciatyva įtraukta į 2021 m. Komisijos darbo programą 27 ir, kaip pažymėta pirmiau, nurodyta naujame migracijos ir prieglobsčio pakte. Komisijos komunikate „Sklandžiai veikiančios ir atsparios Šengeno erdvės strategija“ 28 ši iniciatyva minima kaip vienas iš pagrindinių Komisijos paskelbtų veiksmų išorės sienų valdymui gerinti.

Iniciatyva taip pat atitinka bendrą ES požiūrį, kuriuo siekiama skatinti viešųjų paslaugų modernizavimą ir skaitmeninimą, ir Komisijos komunikatą 29 „2030 m. skaitmeninės politikos kelrodis: Europos skaitmeninio dešimtmečio kelias“

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Šios teisėkūros iniciatyvos teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 77 straipsnio 2 dalis. SESV 77 straipsnio 2 dalies a punktu Sąjungai suteikiami įgaliojimai priimti priemones dėl „vizų ir kitų leidimų trumpam apsigyventi šalyje bendros politikos“. SESV 77 straipsnio 2 dalies b punktu Sąjungai suteikiami įgaliojimai priimti priemones dėl „išorės sienas kertantiems asmenims taikomos kontrolės“. SESV 79 straipsnio 2 dalies a punktu Sąjungai suteikiami įgaliojimai priimti priemones dėl „atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų bei ilgalaikių vizų ir leidimų gyventi išdavimo valstybėse narėse reikalavimų“. Kadangi teisine priemone siekiama suskaitmeninti tiek trumpalaikes, tiek ilgalaikes vizas (pastarosioms naudotina tik skaitmeninė forma), reikia bendro teisinio pagrindo, kurį sudaro SESV 77 straipsnio 2 dalis ir 79 straipsnio 2 dalis.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Dabartiniai valstybių narių prašymų išduoti vizą procedūrų skirtumai ir skirtingas skaitmeninimo laipsnis rodo, kad valstybės narės, veikdamos atskirai, negali pasiekti tikslo, kad vizų išdavimo procedūros būtų saugesnės ir labiau pritaikytos skaitmeniniam amžiui. Kad šios bendros procedūros būtų toliau tobulinamos, ES turi imtis veiksmų, nes dauguma nustatytų problemų yra susijusios su ES teise. Pirmiau nurodytos nustatytos problemos artimiausioje ateityje tikriausiai neišnyks ir yra tiesiogiai susijusios ES teisės nuostatomis.

Šiuo reglamentu siekiama supaprastinti ir suderinti procedūras, atsižvelgiant į bendrą vizų politiką. Be to, šia iniciatyva suvienodinamos kelionės, atvykimo reikalavimai ir patikrinimai kertant sieną Šengeno erdvėje, diegiant skaitmeninimą ir taikant sąveikumo sistemą prie sienų. Todėl atitinkamų Šengeno acquis dalių (o tai visų pirma Vizų kodeksas ir VIS reglamentas bei kiti susiję teisėkūros procedūra priimami aktai 30 ) pakeitimai galimi tik Sąjungos lygmeniu.

Dėl numatytų veiksmų masto, padarinių ir poveikio tikslai gali būti pasiekti tik veiksmingai ir sistemingai veikiant ES lygmeniu.

Proporcingumo principas

Vadovaujantis ES sutarties 5 straipsnio 4 dalyje nustatytu proporcingumo principu, konkrečios priemonės pobūdis ir intensyvumas turi atitikti nustatytą problemą. Dėl visų šioje teisėkūros iniciatyvoje nurodytų problemų vienaip ar kitaip reikia imtis ES lygmens teisėkūros veiksmų, kad valstybės narės galėtų šias problemas spręsti veiksmingai.

Pasiūlyme numatytas privalomas popierinės vizos įklijos pakeitimas skaitmenine viza ir privaloma ES prašymų išduoti vizą platforma, kurioje, sistemai pradėjus veikti, turėtų dalyvauti visos valstybės narės, taikančios visą Šengeno acquis 31 , ir Šengeno asocijuotosios šalys 32 . Valstybės narės galės pasinaudoti neprivalomu pereinamuoju laikotarpiu.

Pasiūlymu padedama šalinti pagrindines dabartinių problemų priežastis. Taip būtų panaikintas susiskaidęs ir popieriniais dokumentais grindžiamas prašymų išduoti vizą teikimo procesas ir suderintas dabartinis nevienodas skaitmeninimo lygis, kartu užtikrinant aukštą saugumo lygį.

Tai neviršytų to, kas būtina ankstesniuose skirsniuose nurodytiems tikslams pasiekti.

Priemonės pasirinkimas

Šio pasiūlymo tikslus galima pasiekti teisėkūros procedūra priimtu aktu, kuriuo bus pakeistos galiojančios vizų išdavimo procedūros. Todėl reikia reglamento, kuriuo būtų iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 767/2008, Reglamentas (EB) Nr. 810/2009, ir atitinkamų kitų reglamentų pakeitimų.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Visos suinteresuotosios šalys iš esmės pritarė iniciatyvai, pabrėždamos tikėtiną naudą ir patogumus, susijusius su šiuolaikišku ir patogiu naudoti skaitmeniniu sprendimu, kuris, kaip tikimasi, padės supaprastinti administracines procedūras.

Per konsultacijas visos valstybės narės pareiškė pritariančios skaitmeninės vizos įvedimui. Valstybės narės taip pat pritaria tam, kad šis skaitmeninimas būtų taikomas ir ilgalaikėms vizoms. Dėl internetinės ES prašymų išduoti vizą platformos pažymėtina, kad kelios valstybės narės pirmenybę teiktų savanoriškam ES prašymų išduoti vizą platformos naudojimui (toliau aprašyta 3 galimybė), o kitos pritarė privalomam platformos naudojimui, nustatant pereinamąjį laikotarpį (toliau aprašyta 4 galimybė).

Pagrindinių teisių agentūra ir nacionalinės duomenų apsaugos institucijos pabrėžė, kad renkant asmens duomenis reikia laikytis duomenų apsaugos principų, t. y. tikslo apribojimo ir duomenų kiekio mažinimo principų, kad svarbu aiškiai apibrėžti, kurios institucijos turi prieigą prie kurių duomenų, ir būtinybę užtikrinti skaitmeninio prašymo teikimo proceso prieinamumą neįgaliesiems.

Kalbant apie įvairias politikos galimybes, nacionalinės duomenų apsaugos institucijos pirmenybę teikė savanoriškam arba privalomam ES prašymų išduoti vizą platformos kūrimui ir įdiegimui (atitinkamai 3 ir 4 galimybės, aprašytos toliau).

Komisija taip pat konsultavosi su visomis atitinkamomis suinteresuotosiomis šalimis, įskaitant Pagrindinių teisių agentūrą, Europolą, Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūną (EDAPP) ir nacionalines duomenų apsaugos institucijas, dėl visiškai skaitmeninės prašymų išduoti vizą pateikimo procedūros, pagal kurią keliaujantiems asmenims nereikėtų atvykti į konsulatus arba į išorės paslaugų teikėjų patalpas siekiant pateikti savo biometrinius duomenis (žr. toliau aprašytą 5 galimybę). Dauguma suinteresuotųjų šalių tam prieštaravo, visų pirma dėl to, kad biometriniai duomenys būtų renkami nuotoliniu būdu. Apskritai EDAPP paaiškino, kad kuo didesnis galimybių skaitmeninimo lygis, tuo didesnė rizika duomenų apsaugai. Komisija atidžiai atsižvelgė į ES agentūrų ir nacionalinių valdžios institucijų atsiliepimus, be kita ko, kiek tai susiję su nuogąstavimais dėl biometrinių duomenų rinkimo internetu pagal 5 galimybę.

Frontex nurodė, kad būtų sveikintina įdiegti skaitmeninę vizą, nes dėl jos klastoti vizų įklijas būtų dar sudėtingiau (jokių „fizinių“ vizų). Be to, išnyktų didelės vizos įklijos naudojimo išlaidos.

Kelionių ir turizmo sektoriaus atstovai vienbalsiai pritarė 4 galimybei. Jie pabrėžė, kad tai supaprastintų prašymų išduoti vizą teikimo procedūrą prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims ir turėtų teigiamą poveikį kelionėms į ES bei padėtų padidinti ES, kaip kelionės tikslo, patrauklumą. Jie pabrėžė, kad ES turi sudaryti tokias pačias galimybes sklandžiai keliauti, kokias siūlo tokios šalys kaip Australija, visų pirma keliautojams iš Azijos šalių, kuriems taikomi vizų reikalavimai. Jie taip pat išreiškė susidomėjimą 5 galimybe, tačiau pripažino, kad jos atveju galėtų kilti grėsmė saugumui. Atsiliepimus pateikusios verslo organizacijos taip pat pabrėžė, kad reikia užtikrinti duomenų saugumą ir numatyti pereinamąjį laikotarpį, kad būtų užtikrintas sklandus perėjimas nuo popieriniais dokumentais pagrįstų sprendimų prie skaitmeninių sprendimų, taip pat reikia priimti atsarginius sprendimus techninių problemų atveju.

2021 m. kovo–birželio mėn. surengtų viešų konsultacijų rezultatai taip pat rodo labai tvirtą paramą skaitmeninimo procesui, kalbant tiek apie skaitmeninę vizą, tiek apie galimybę pateikti prašymą internetu (515 atsakymų). Tiek internetinės prašymų išduoti vizą platformos sukūrimas, tiek skaitmeninės vizos įdiegimas laikomi labai teigiamais pokyčiais, kurie supaprastintų prašymų išduoti trumpalaikę vizą pateikimo procedūrą ir vizų turėtojų keliavimą į ES.

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Komisija pasamdė išorės konsultantą, kad šis atliktų galimybių skaitmeninti vizų tvarkymą įgyvendinamumo ir poveikio tyrimą. Ataskaita buvo paskelbta 2019 m. rugsėjo mėn. ir yra pateikta internete 33 .

Be to, išorės rangovas talkino Komisijai atlikdamas tyrimą, apimantį išsamią įvairių politikos galimybių sąnaudų ir naudos analizę, kuri padėjo rengti poveikio vertinimo ataskaitą. Kvietimas atlikti tyrimą buvo paskelbtas 2020 m. gruodžio mėn., po jo buvo įvertinti du esminiai pasiūlymai ir 2021 m. sausio mėn. pabaigoje priimtas sprendimas dėl sutarties skyrimo įmonei „Deloitte“.

Poveikio vertinimas

Laikydamasi savo geresnio reglamentavimo politikos, Komisija atliko poveikio vertinimą 34 . Poveikio vertinime įvertintos penkios politikos galimybės, pagal kurias ES intervencinės priemonės dabartiniame vizų išdavimo procese būtų nevienodos:

1 galimybė laikoma pagrindiniu scenarijumi, pagal kurį ES lygmeniu nebūtų imamasi jokių teisėkūros veiksmų. Valstybės narės ir toliau (arba ne) kurtų savo nacionalines priemones. Komisija valstybėms narėms pateiktų neprivalomas rekomendacijas ir remtų jas privalomos teisinės galios neturinčiomis priemonėmis;

2 galimybė apima tam tikrus minimalius Europos lygmens teisės aktų pakeitimus, kuriais siekiama pašalinti teisines kliūtis, dėl kurių ribojamos valstybių narių galimybės toliau skaitmeninti prašymų išduoti vizą pateikimo procesą. Privaloma skaitmeninė viza pakeistų popierinę vizos įkliją ir būtų įdiegta internetinė paslauga jos galiojimui tikrinti;

Pagal 3 galimybę numatoma sukurti ir įdiegti ES prašymų išduoti vizą platformą, nors tai būtų daroma tik savanoriškai. Valstybės narės galėtų nuspręsti savanoriškai dalyvauti ES prašymų išduoti vizą platformoje arba sukurti ar toliau naudoti savo nacionalines platformas arba net nekurti jokio skaitmeninio prašymo išduoti vizą sprendimo. Vizų turėtojai galėtų patikrinti savo skaitmeninės vizos galiojimą ES prašymų išduoti vizą platformoje, priklausomai nuo vizą išdavusios valstybės narės;

4 galimybė, kaip ir 3 galimybė, taip pat apima ES prašymų išduoti vizą platformos sukūrimą. Kadangi pagal 3 galimybę valstybių narių dalyvavimas kuriant ir diegiant ES prašymų išduoti vizą platformą būtų neprivalomas, pagal 4 galimybę ES platforma būtų privaloma kiekvienai valstybei narei pasibaigus pereinamajam laikotarpiui. Vizų turėtojai galėtų patikrinti savo skaitmeninės vizos galiojimą ES prašymų išduoti vizą platformoje;

5 galimybė apima privalomą visišką ES prašymų išduoti vizą procedūros skaitmeninimą, nenustatant pereinamojo laikotarpio. Skirtingai nuo visų kitų galimybių, prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo galėtų įrašyti savo biometrinius duomenis skaitmeniniame prašyme išduoti vizą, tad jame nebereikėtų asmeniškai apsilankyti konsulate arba prašymų išduoti vizą centre, kuris vis dar veiktų pagal visas kitas galimybes.

Remiantis poveikio vertinimo ataskaitos išvadomis, 4 galimybė laikoma tinkamiausia galimybe, nes ją pasirinkus būtų geriausiai pasiekti visi iniciatyva nustatyti tikslai. Pasirinkus 4 galimybę būtų supaprastintas ir suderintas prašymų išduoti vizą pateikimo procesas, sumažinta administracinė našta valstybėms narėms (apskaičiuota, kad 2025–2029 m. laikotarpiu ji sieks 510,9 mln. EUR) ir prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims, taip pat būtų prisidedama prie Šengeno vizų išdavimo proceso saugumo didinimo. Tai būtų tinkama galimybė ir kitų kriterijų, pavyzdžiui, duomenų apsaugos ir pagrindinių teisių, atžvilgiu.

Pagal 4 galimybę numatoma sukurti privalomą skaitmeninę ES prašymų išduoti vizą platformą, skirtą trumpalaikėms vizoms, ir įpareigoti naudoti skaitmeninę vizą. Būtų planuojamas pereinamasis laikotarpis, kad tos valstybės narės, kurios naudoja arba kuria savo nacionalines vizų platformas, galėtų laipsniškai atsisakyti savo nacionalinių sprendimų ir prisijungti prie ES prašymų išduoti vizą platformos, taip sumažinant galimas negrįžtamąsias investicines sąnaudas. Pereinamuoju laikotarpiu valstybės narės laipsniškai pradėtų naudoti ES prašymų išduoti vizą platformą.

Be to, ES prašymų išduoti vizą platforma būtų grindžiama decentralizuotu prašymų saugojimu valstybių narių nacionalinėse sistemose. Todėl visos valstybės narės, kurios jau iš dalies suskaitmenino savo prašymų išduoti vizą sistemas (pvz., elektroninę formą), turėtų galėti pakartotinai naudoti sąsają, naudojamą duomenims elektronine forma perduoti į nacionalinę vizų sistemą, naudojamą prašymams tvarkyti. Valstybės narės, kurios taip pat yra įdiegusios sprendimą, pagal kurį visas prašymas išduoti vizą yra suskaitmenintas, gali išlaikyti savo dabartinius skaitmeninio saugojimo sprendimus. Be to, kad decentralizuotai saugant prašymus išduoti vizą sumažėtų rizika saugumui ar duomenų apsaugai, valstybės narės, kurios jau investavo į skaitmeninimą ir sukūrė atitinkamus saugojimo pajėgumus, galėtų sumažinti negrįžtamąsias sąnaudas.

Pagal šią galimybę trečiųjų šalių piliečiai prašymą išduoti trumpalaikę vizą gali pateikti internetu per prašymų išduoti vizą platformą. Tačiau pirmą kartą prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys, kas penkerius metus prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys 35 , su vaikais keliaujantys asmenys (siekiant apsaugoti vaiko interesus) ir prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys, kurie keliauja su kitu kelionės dokumentu nei tas, kuris buvo naudojamas ankstesniems prašymams išduoti vizą, vis tiek turės atvykti į konsulatą arba prašymų išduoti vizą centrą, kad pateiktų biometrinius duomenis ir tapatybės nustatymo tikslais arba prireikus pateiktų papildomos informacijos.

Kalbant apie Šengeno erdvės saugumą, skaitmeninis prašymų išduoti vizą pateikimo procesas, vykdomas naudojant ES prašymų išduoti vizą platformą ir grindžiamas skaitmeninėmis vizomis, sustiprintų viso proceso saugumą, prisidėtų prie Šengeno išorės sienų saugumo ir padidintų valstybių narių tarpusavio pasitikėjimą. Jis taip pat sudarytų galimybę automatiškai nustatyti valstybę narę, kuri yra kompetentinga vertinti prašymą išduoti vizą pagal Vizų kodekse nustatytus kriterijus, taip gerokai sumažinant riziką, kad bus ieškoma palankiausių vizų išdavimo sąlygų.

Palyginti su vizos įklija, naudojant skaitmeninę vizą gerokai sumažėtų saugumo rizika. Taip būtų ir atsarginio scenarijaus atveju, t. y. kai techniškai neįmanoma atlikti patikrinimų VIS ir kitose ES informacinėse sistemose. Būtų neįmanoma pavogti tuščias vizų įklijas, kaip šiuo metu gali būti valstybių narių konsulatuose 36 . Pagal 4 galimybę bus suderintos į ES prašymų išduoti vizą platformą įkeliamų patvirtinamųjų dokumentų formos ir duomenų kokybė, o tai suteiks papildomų apsaugos priemonių, susijusių su suklastotų dokumentų aptikimu.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Pagal Komisijos Reglamentavimo kokybės ir rezultatų programą (REFIT) visomis iniciatyvomis, kuriomis siekiama pakeisti galiojančius ES teisės aktus, turėtų būti siekiama supaprastinti ir veiksmingiau įgyvendinti nustatytus politikos tikslus (t. y. sumažinant nereikalingas reglamentavimo išlaidas). Nors šiai iniciatyvai REFIT iniciatyva netaikoma, kaip matyti iš poveikio vertinimo, ji padės gerokai sumažinti bendras valstybių narių administracines išlaidas, patiriamas tvarkant prašymus išduoti vizą.

Pagrindinės teisės

Šioje teisėkūros iniciatyvoje ypatingas dėmesys skiriamas poreikiui užtikrinti visapusišką pagrindinių teisių, įtvirtintų ES pagrindinių teisių chartijoje, laikymąsi.

Riboto judumo prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims reikėtų rečiau lankytis konsulate arba prašymų išduoti vizą centre. Kita vertus, tam tikrų kategorijų prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys vis tiek galėtų pateikti prašymą konsulate arba prašymų išduoti vizą centre, jei ES prašymų išduoti vizą platformos arba paslaugų teikėjų ir šeimos narių ar draugų teikiamos pagalbos nepakaktų 37 .

Tikėtina, kad teikiant prašymus internetu, pagerės sąlygos teikti prašymus išduoti vizą asmenims, turintiems regėjimo sutrikimų. ES arba nacionalinės skaitmeninės prašymų išduoti vizą platformos turi atitikti Prieinamumo direktyvą 38 , pagal kurią valstybės narės turi užtikrinti, kad „viešojo sektoriaus institucijos imtųsi būtinų priemonių, jog jų interneto svetainės ir mobiliosios programos būtų lengviau prieinamos, užtikrindamos, kad šios svetainės ir programos būtų suvokiamos, galimos naudoti, suprantamos ir tvarios“. Todėl interneto svetainėse naudotojams turėtų būti suteikta galimybė keisti informacijos rodymo būdą (šrifto dydį, spalvas ir t. t.), taip pat būtų galima teikti garso pagalbą (įgarsinti tekstus). Taikant popierinių prašymų teikimo procedūrą tokios galimybės nebūtų arba ji būtų mažesnė. Be to, taip būtų užtikrintas didelis prieinamumas žmonėms, negalintiems matyti arba girdėti, nes ES prašymų išduoti vizą platformos standartus ir funkcijas taikytų visos šalys.

Specialios nuostatos, kurios būtų taikomos atskirais atvejais dėl humanitarinių priežasčių, taip pat būtų taikomos asmenims, kurių IT raštingumas yra žemesnio lygio ir kuriems reikėtų techninės pagalbos. Nepaisant to, dėl visame pasaulyje didėjančio IT raštingumo skaitmeninio prieinamumo problemos laipsniškai mažės.

Kalbant apie vaiko teises, būtų toliau taikoma atitinkama teisinė tvarka, pagal kurią vaikams užtikrinamas procesas vietoje. Peržiūrėtu VIS reglamentu jau padaryti pakeitimai, kuriais visų pirma siekiama stiprinti kovą su vaiko teisių pažeidimais, sumažinant amžių, nuo kurio imami pirštų atspaudai (nuo 12 iki 6 metų), taip pat nustatant griežtas vaikų biometrinių duomenų apsaugos priemones, visų pirma apribojant duomenų saugojimo laikotarpį: jaunesnių nei 12 metų vaikų pirštų atspaudai ir veido atvaizdai bus ištrinami pasibaigus vizos galiojimui ir vaikui išvykus kertant išorės sienas. Jei prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys pakartotinai kreipiasi su vaikais, visais tokiais atvejais, pateikus naują kartotinį prašymą, reikės atlikti dar vieną procedūrą vietoje.

Išorės paslaugų teikėjų vaidmuo skaitmeninimo srityje priklausytų nuo to, kokias užduotis valstybės narės perduotų jiems naujoje skaitmeninimo aplinkoje, kai tai leidžiama pagal teisės aktų sistemą. Didelės dalies administracinių užduočių, kurios šiuo metu pavestos išorės paslaugų teikėjams, nebereikėtų atlikti, kai būtų taikomos skaitmeninės procedūros (pvz., informacijos iš fizinio prašymo formos įtraukimas į skaitmeninę formą). Trumpuoju laikotarpiu gali padidėti išorės paslaugų teikėjų vaidmuo teikiant bendro pobūdžio pagalbą prašymus pateikiantiems asmenims (pvz., pagalbą IT srityje neraštingiems asmenims). Tačiau ilgainiui jų vaidmuo, susijęs su prašymų rinkimu, turėtų sumažėti, nes pakartotinai prašymus pateikiantys asmenys, turintys jau užregistruotus galiojančius biometrinius duomenis, galėtų pateikti visą reikiamą informaciją internetu. Duomenų apsaugos požiūriu naudojimasis išorės paslaugų teikėjais de facto reiškia, kad asmens duomenys dar yra atskleidžiami ir trečiosioms šalims. Tai nekelia grėsmės duomenų apsaugai, jei išorės paslaugų teikėjų naudojami procesai ir technologijos atitinka duomenų apsaugos ir privatumo didinimo principus ir jei valstybių narių institucijos vykdo tinkamą kiekvieno išorės paslaugų teikėjo stebėseną.

Kaip nurodė EDAPP, iniciatyvos poveikį duomenų apsaugai visų pirma lemia prašymų išduoti vizą platformos sukūrimas (poveikis išorės paslaugų teikėjų atliekamam asmens duomenų tvarkymui ir platformos duomenų saugumui). Šiuo atžvilgiu išanalizavus galimybes paaiškėjo, kad 5 galimybė kelia didelį pavojų duomenų apsaugai dėl biometrinių duomenų įsiregistravimo skaitmeninėmis priemonėmis. Duomenų apsaugos požiūriu visos kitos galimybės buvo santykinai lygiavertės.

Kalbant apie skaitmenines vizas, šiuo metu informacija apie vizą saugoma didelėje ES duomenų bazėje, t. y. (VIS), ir patvirtinama vizos įklija pase. Taigi vizos įklijos pavertimas vien skaitmenine viza nekeičia fakto, kad informacija apie vizas yra ir bus saugoma didelėje ES duomenų bazėje. VIS reglamente jau nustatytos griežtos duomenų apsaugos priemonės (saugojimo taisyklės, prieigos taisyklės, prieigos teisės, teisė reikalauti ištaisyti, papildyti, ištrinti asmens duomenis ir apriboti jų tvarkymą ir t. t.). Be to, neseniai peržiūrėtu VIS reglamentu šios duomenų apsaugos priemonės dar labiau sugriežtintos, duomenų apsaugos nuostatas suderinant su taikomomis duomenų apsaugos teisės aktų normomis. Šios griežtesnės duomenų apsaugos priemonės bus toliau taikomos, nes skaitmeninėse vizose esanti informacija ir toliau bus saugoma VIS.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

   ES prašymų išduoti vizą platforma

Kalbant apie poveikį ES institucijų biudžetui, įvertintą Skaitmeninės vizos prototipo tyrime 39 , ES skaitmeninės prašymų išduoti vizą platformos sukūrimo išlaidos bus 33,8–41,2 mln. EUR (įskaitant valdomų paslaugų sąnaudas ir VIS reikalingą pritaikymą) 40 . Sukūrus šią valdomą paslaugą, eksploatacijos ir techninės priežiūros išlaidos kasmet sudarys 10,5–12,8 mln. EUR, įskaitant 10 eu-LISA darbuotojų.

Kalbant apie poveikį valstybėms narėms, kiekviena valstybė narė turės sujungti ir atnaujinti savo nacionalinę (-es) sistemą (-as), kad jos galėtų naudotis naujos centralizuotos ES prašymų išduoti vizą platformos paslaugomis. Poveikio vertinime apskaičiuota, kad kiekvienai valstybei narei tai kainuos 270 000–330 000 EUR. Prijungus nacionalines sistemas prie tinklo, jose turės būti saugomi gauti prašymai išduoti vizą, kad juos būtų galima vėliau išnagrinėti. Poveikio vertinime nustatyta, kad į šias infrastruktūros priemones kiekviena valstybė narė (vidutiniškai) investuos apie 2,5–3 mln. EUR 41 . Šios išlaidos labai priklausytų nuo valstybės narės gaunamų prašymų išduoti vizą skaičiaus per metus. Atnaujinus nacionalines sistemas ir jas prijungus prie valdomos paslaugos bei numačius pakankamą saugojimo erdvę, šias naujas patobulintas nacionalines sistemas taip pat reikės išlaikyti, o tai, kaip numatoma, kiekvienai valstybei narei kasmet kainuos nuo 460 000–570 000 EUR. Šios išlaidos taip pat skirsis priklausomai nuo valstybės narės gaunamų prašymų išduoti vizą skaičiaus. Reikėtų pabrėžti, kad visos pirmiau minėtos išlaidos dėl masto ekonomijos bus mažesnės nei išlaidos, kurias valstybė narė patirtų, jei turėtų sukurti savo internetinę prašymų išduoti vizą platformą.

   Skaitmeninė viza

Išlaidos, susijusios su skaitmenine viza centriniu lygmeniu (vizų galiojimo tikrinimo paslauga), įtraukiamos į pirmiau minėtas išlaidas, susijusias su ES prašymų išduoti vizą platforma (platformos funkcinės galimybės). Be to, šiuo metu išduotų vizų įrašai jau saugomi VIS skaitmeniniu būdu. Todėl dėl vizų skaitmeninimo ES biudžetas nepatirtų jokių kitų papildomų išlaidų.



Kaip nustatyta prie šio pasiūlymo pridedamame poveikio vertinime, įdiegus skaitmeninę vizą, valstybės narės patirtų tik nedidelių išlaidų. Iš tiesų, pasirašyto 2D brūkšninio kodo generavimo ir tikrinimo priemonės jau bus įdiegtos, kad būtų laikomasi Komisijos įgyvendinimo sprendimo, kuriuo į vienodą vizų formą įtraukiamas skaitmeninis spaudas 42 .

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Siekiant užtikrinti, kad numatomas naudingas ES prašymų išduoti vizą platformos ir skaitmeninės vizos įdiegimo poveikis būtų praktiškai realizuotas, bus labai svarbu sukurti ir taikyti patikimą stebėsenos ir vertinimo mechanizmą.

Vizų kodekso 57 straipsnyje ir peržiūrėto VIS reglamento 50 straipsnyje dėl stebėsenos ir vertinimo jau numatyti stebėsenos ir vertinimo įpareigojimai. Į VIS reglamentą įtraukiamas specialus straipsnis, kuriame konkrečiai kalbama apie pokyčių, kuriuos lemia pasiūlymo dėl vizų procedūrų skaitmeninimo priėmimas, vertinimą.

Pagal rodiklius bus galima vertinti pažangą, padarytą siekiant pagrindinių tikslų, t. y. supaprastinti ir suderinti valstybių narių ir trečiųjų šalių piliečių prašymų išduoti vizą procesą, sumažinti (tapatybės) sukčiavimo, klastojimo riziką ir supaprastinti tikrinimo procesą pasienyje, taip pat padaryti ES patrauklesnę keliautojams.

Vizų politikos įgyvendinimas taip pat stebimas arba vertinamas taikant Šengeno vertinimo mechanizmą pagal Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1053/20133, nedarant poveikio Komisijos, kaip Sutarčių sergėtojos, vaidmeniui (ES sutarties 17 straipsnio 1 dalis).

   Kintamoji geometrija

Šis pasiūlymas grindžiamas Šengeno acquis ir juo plėtojamos Šengeno acquis nuostatos dėl išorės sienų ir vizų, nes jis susijęs su išorės sienų kirtimu ir trumpalaikių vizų išdavimu. Kadangi šio pasiūlymo teisinis pagrindas yra SESV trečiosios dalies V antraštinė dalis, taikoma vadinamoji kintamosios geometrijos sistema, nustatyta protokoluose dėl Danijos ir Airijos pozicijos ir Šengeno protokole. Todėl Danijos, Airijos, Islandijos ir Norvegijos, taip pat Šveicarijos ir Lichtenšteino atžvilgiu reikia apsvarstyti padarinius įvairiems protokolams ir Šengeno asociacijos susitarimams.

Taip pat turi būti atsižvelgta į padarinius įvairiems stojimo aktams. Išsami su kiekviena iš šių atitinkamų valstybių susijusi padėtis apibūdinta šio pasiūlymo 40–47 konstatuojamosiose dalyse.

   Išsamūs pasiūlymo nuostatų paaiškinimai

Siekiant įgyvendinti pasiūlymą, jo 1 straipsniu iš dalies keičiamos Reglamento (EB) Nr. 810/2009 (Vizų kodekso) nuostatos, darant šiuos svarbius pakeitimus ir kitus susijusius pakeitimus:

·1 straipsnyje ir visame tekste atspindėtas ypatingas statusas, suteiktas prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims, kurie yra Jungtinės Karalystės piliečių šeimos nariai, kuriems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES, kiek tai susiję su jų priimančiąja valstybe, pagal Susitarimo dėl JK išstojimo iš ES 14 straipsnio 3 dalį;

·5 straipsnyje nustatyta taisyklė, pagal kurią nustatoma valstybė narė, kompetentinga nagrinėti prašymą;

·9 straipsnyje nustatomas įpareigojimas teikti prašymus per skaitmeninę ES prašymų išduoti vizą platformą, kartu išlaikant galimybę atsižvelgti į tam tikras išimtis, t. y. prie išorės sienų išduotas vizas, valstybių ar vyriausybių vadovams išduotas vizas ir atskirus atvejus dėl humanitarinių priežasčių;

·10 straipsnyje nustatomos bendrosios prašymo pateikimo taisyklės su tam tikrais pakeitimais, siekiant užtikrinti, kad taisyklės galėtų būti taikomos skaitmeninėje aplinkoje;

·12 straipsnyje nurodoma, kad kelionės dokumentas turės būti pateiktas kartu su pirmuoju prašymu išduoti vizą, o vėliau pakaks skenuotos kopijos, įkeliamos į ES prašymų išduoti vizą platformą;

·13 straipsnyje numatytos taisyklės dėl biometrinių identifikatorių lieka galioti, tik daromi tiksliniai pakeitimai, siekiant atspindėti skaitmeninės ES prašymų išduoti vizą platformos funkcijas, visų pirma išorės paslaugų teikėjo sąsajos naudojimą, kai biometrinius duomenis renka tokie paslaugų teikėjai;

·18 straipsnis iš dalies keičiamas, siekiant atspindėti ES prašymų išduoti vizą platformoje atliekamą automatizuotą išankstinį kompetencijos ir priimtinumo patikrinimą;

·19 straipsnis iš dalies keičiamas, siekiant pritaikyti priimtinumo taisykles prie naudojimosi ES prašymų išduoti vizą platforma, visų pirma įtraukiant ES prašymų išduoti vizą platformoje atliekamą išankstinį priimtinumo patikrinimą;

·24 straipsnyje nustatytos daugkartinių vizų išdavimo taisyklės yra išlaikomos. Tačiau atsisakius popierinės vizos įklijos vizos galiojimas nebebus apribotas paso galiojimo pabaigos data;

·26a straipsnyje nustatoma, kad vizos bus išduodamos skaitmenine forma Vizų informacinėje sistemoje.

2 straipsniu įdiegiama ES prašymų išduoti vizą platforma, siūlant keletą Reglamento (EB) Nr. 767/2008 (VIS reglamento) pakeitimų. Kartu su kitais susijusiais pakeitimais daromi šie svarbūs pakeitimai:

·2a straipsniu sukuriama internetinė ES prašymų išduoti vizą platforma kaip nauja Vizų informacinės sistemos funkcija;

·įtraukiamas naujas Ia skyrius, kuriame nustatomos ES prašymų išduoti vizą platformos funkcijos: nurodoma informacija, kuri turi būti įtraukta į elektroninę prašymo formą, remiantis informacija, kurios šiuo metu reikalaujama iš prašymą išduoti vizą pateikiančių asmenų (7b straipsnis); pateikiamas veiksmų, kurių turi imtis prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys, kad galėtų pateikti prašymą platformoje, sąrašas, atspindintis ETIAS modelį ir esamą prašymų išduoti vizą pateikimo procesą (7c straipsnis); nustatoma mokėjimo priemonė ir susitikimų organizavimo priemonė (7d straipsnis); sukuriama sąsaja, kuria išorės paslaugų teikėjams suteikiama tik skaitymo prieiga prie VIS duomenų (7e straipsnis); paaiškinama, kaip bus pranešama apie sprendimus, taip pat pagal ETIAS modelį (7f straipsnis);

·7b straipsnyje išdėstomos konkrečios nuostatos dėl Sąjungos piliečių ar kitų trečiųjų šalių piliečių, kurie naudojasi laisvo judėjimo teise pagal Sąjungos teisę, arba Jungtinės Karalystės piliečių, kuriems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES, šeimos narių naudojimosi ES prašymų išduoti vizą platforma.

Siekiant įdiegti skaitmeninę vizą, 3 straipsniu iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1683/95 (Vizos įklijos reglamentas), nurodant, kad valstybės narės, kurios įgyvendina visą Šengeno acquis, išduoda vizas skaitmenine forma.

4 straipsniu iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 333/2002 (vienodo pavyzdžio vizų įklijų formos, valstybių narių išduodamos asmenims, turintiems kelionės dokumentus, kurių nepripažįsta tas įklijų formas rengianti valstybė narė). Įvedus skaitmenines vizas, kurios neįklijuojamos į kelionės dokumentą, nebereikės turėti specialios formos, kurią naudodamos valstybės narės valdžios institucijos įklijuoja vizą kelionės dokumento, kurio ta valstybė narė nepripažįsta, turėtojui.

5 straipsnyje numatomi tiksliniai Tarybos reglamento (EB) Nr. 694/2003 dėl supaprastinto tranzito dokumentų (STD) ir supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentų (STGD) vienodos formos pakeitimai. Siekiant atspindėti skaitmeninimą, nurodoma, kad tokie dokumentai bus išduodami skaitmenine forma.

6 straipsniu iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo, nes trumpalaikių vizų forma, nustatyta Tarybos reglamente (EB) Nr. 1683/95, taip pat naudojama ilgalaikėms vizoms. Todėl Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo yra iš dalies keičiama, kad ilgalaikes vizas taip pat būtų galima išduoti skaitmenine forma.

7 straipsniu iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 693/2003 (dėl supaprastinto tranzito dokumentų (STD) ir supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentų (STGD)). Prašymų išduoti šiuos dokumentus pateikimo procedūra grindžiama popieriniais dokumentais. Siekiant atsižvelgti į skaitmeninimo plėtrą, Tarybos reglamentas (EB) Nr. 693/2003 ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 694/2003 iš dalies keičiami, kad minėtus dokumentus būtų galima išduoti skaitmenine forma ir būtų galima teikti skaitmeninius prašymus.

8 straipsnyje numatyti tiksliniai techniniai Reglamento (ES) 2017/2226 (Atvykimo ir išvykimo sistemos reglamento) pakeitimai, kurie yra būtini dėl skaitmeninės vizos įdiegimo ir fizinės vizos įklijos panaikinimo, visų pirma dėl duomenų perdavimo iš VIS į AIS, kai galiojanti viza patvirtinama naujame kelionės dokumente.

9 straipsnyje pateikiamos standartinės nuostatos dėl ES prašymų išduoti vizą platformos vertinimo.

10 straipsnyje išdėstomos nuostatos dėl ES prašymų išduoti vizą platformos ir skaitmeninės vizos naudojimo pradžios. Jame taip pat numatomas pereinamasis laikotarpis, taikomas valstybėms narėms, kurios nenori naudotis ES prašymų išduoti vizą platforma, ir aprašomos šio pereinamojo laikotarpio sąlygos.

11 straipsnis yra standartinė nuostata dėl reglamento, kuriuo daromi pakeitimai, įsigaliojimo.

2022/0132 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl vizų išdavimo procedūros skaitmeninimo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 767/2008, (EB) Nr. 810/2009 ir (ES) 2017/2226, Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1683/95, (EB) Nr. 333/2002, (EB) Nr. 693/2003 ir (EB) Nr. 694/2003 ir Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 77 straipsnio 2 dalies a punktą ir 79 straipsnio 2 dalies a punktą,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)Sąjungos bendra vizų politika yra neatsiejama erdvės be vidaus sienų kūrimo dalis. Vizų politika turėtų išlikti esminiu elementu padedant kovoti su saugumo rizika ir neteisėtos migracijos į Sąjungą rizika, kartu sudarant palankesnes sąlygas turizmui ir verslui. Bendra vizų politika turėtų būti prisidedama prie ekonomikos augimo ir ji turėtų derėti su Sąjungos politika kitose, pavyzdžiui, išorės santykių, prekybos, švietimo, kultūros ir turizmo, srityse. 2018 m. kovo mėn. Komisijos komunikate dėl vizų politikos nagrinėta „e. vizų“ koncepcija ir paskelbta apie skaitmeninių vizų procedūrų galimybių studiją ir ketinimą įvertinti galimybes bei remti bandomuosius projektus, įgyvendinamus siekiant pasirengti būsimiems pasiūlymams. 2019 m. peržiūrėdami ES vizų kodeksą, Europos Parlamentas ir Taryba aiškiai nurodė tikslą parengti bendrą sprendimą, kuris suteiktų galimybę ateityje prašymus išduoti Šengeno vizą teikti internetu, taip visapusiškai pasinaudojant naujausiais teisiniais ir technologiniais pokyčiais 43 ;

(2)iniciatyva atitinka bendrą ES požiūrį, kuriuo siekiama skatinti viešųjų paslaugų modernizavimą ir skaitmeninimą, ir Komisijos komunikatą „2030 m. skaitmeninės politikos kelrodis: Europos skaitmeninio dešimtmečio kelias“ 44 . 2010 m. įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentui (EB) Nr. 810/2009 45 ir 2011 m. pradėjus veikti Vizų informacinei sistemai (VIS) pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 767/2008 46 , vizų politikos įgyvendinimo sąlygos labai pakito dėl migracijos ir saugumo iššūkių, su kuriais susiduriama pastaraisiais metais. Be to, svarbūs technologiniai pokyčiai suteikia naujų galimybių trečiųjų šalių piliečiams ir valstybių narių institucijoms užtikrinti sklandesnį ir veiksmingesnį prašymų išduoti Šengeno vizą pateikimo procesą;

(3)COVID-19 pandemija, kurios sąlygomis visame pasaulyje sulėtėjo Šengeno vizų išdavimo veikla iš dalies dėl to, kad konsulatuose ir prašymų išduoti vizą centruose buvo sudėtinga priimti prašymus išduoti vizą pateikiančius asmenis, paskatino valstybes nares paraginti Komisiją paspartinti vizų išdavimo procedūrų skaitmeninimo darbą;

(4)2020 m. rugsėjo 23 d. Komisijos pasiūlytame naujame migracijos ir prieglobsčio pakte nustatytas tikslas iki 2025 m. visiškai suskaitmeninti vizų išdavimo procedūrą, įdiegiant skaitmeninę vizą ir galimybę prašymus išduoti vizą teikti internetu;

(5)nors vizų tvarkymas jau yra iš dalies suskaitmenintas, o prašymai ir sprendimai registruojami VIS, du svarbūs etapai tebėra pagrįsti popieriniais dokumentais: prašymų išduoti vizą pateikimo procesas ir vizos išdavimas prašymą išduoti vizą pateikusiam asmeniui naudojant vizos įkliją. Dėl to visiems suinteresuotiesiems subjektams, visų pirma vizas išduodančioms valstybių narių institucijoms ir prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims, tenka našta. Valstybės narės apie tai žino, o kai kurios iš jų jau įgyvendino skaitmeninius sprendimus, kad prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims būtų nustatyta šiuolaikiška ir patogi naudoti prašymų pateikimo procedūra ir pagerintas prašymų išduoti vizą nagrinėjimo veiksmingumas;

(6)prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims turėti būti suteikta galimybė pateikti prašymą išduoti vizą internetu, naudojantis bendra ES platforma, nepriklausomai nuo kelionės tikslo valstybės narės. Taikant šią priemonę turėtų būti automatiškai nustatoma, kuri valstybė narė yra kompetentinga nagrinėti prašymą, visų pirma tais atvejais, kai prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo ketina apsilankyti keliose valstybėse narėse. Valstybės narės turės tik patikrinti, ar šia priemone nustatyta tinkama kompetentinga valstybė narė;

(7)ES internetinėje prašymų išduoti vizą platformoje prašymą išduoti vizą pateikiančiam asmeniui turėtų būti teikiama naujausia informacija apie Šengeno trumpalaikes vizas ir orientacinė priemonė, kuria naudodamasis prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo galėtų rasti visą būtiną informaciją apie reikalavimus ir procedūras, pavyzdžiui, apie tai, ar reikia vizos ir kokios rūšies, bet ja neapsiribojant, vizos mokesčio sumą, valstybę narę, kompetentingą nagrinėti prašymą išduoti vizą; reikalaujamus patvirtinamuosius dokumentus; poreikį susitarti dėl susitikimo biometriniams duomenims paimti arba galimybę pateikti prašymą internetu nerengiant susitikimo. ES prašymų išduoti vizą platforma taip pat turėtų sudaryti sąlygas sukurti saugų elektroninį prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens ir kompetentingo konsulato arba kompetentingos valstybės narės centrinės valdžios institucijų ryšį elektroninėmis priemonėmis, jei prireiktų papildomų dokumentų arba reikėtų surengti pokalbį;

(8)prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims turėtų būti suteikta galimybė pateikti prašymą, prašymo formoje reikalaujamus duomenis, skenuotą kelionės dokumento kopiją, taip pat pateikti patvirtinamuosius dokumentus ir sveikatos draudimą kelionės metu skaitmenine forma, naudojantis ES prašymų išduoti vizą platforma. Kad prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys galėtų išsaugoti su savo prašymu susijusią informaciją, internetinė prašymų išduoti vizą platforma turėtų galėti laikinai saugoti duomenis. Prašymą išduoti vizą pateikiančiam asmeniui pateikus elektroninį prašymą ir valstybėms narėms atlikus atitinkamus patikrinimus, prašymo išduoti vizą byla bus perkelta į kompetentingos valstybės narės nacionalinę sistemą ir joje saugoma. Konsulatai susipažintų su nacionaliniu lygmeniu saugoma informacija ir į centrinę VIS perkeltų tik reikiamus duomenis; 

(9)asmeniškai atvykti į konsulatą arba išorės paslaugų teikėjo patalpas iš esmės turėtų būti privaloma tik pirmą kartą prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims ir prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims, įgijusiems naują kelionės dokumentą, kurį reikia patikrinti, ir biometrinių identifikatorių rinkimo tikslu;

(10)pakartotinai prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys turėtų galėti pateikti prašymą internetu per 59 mėnesius nuo tos dienos, kai jų prašymas pirmą kartą buvo patenkintas, jeigu jie pateikia prašymą išduoti vizą su tuo pačiu kelionės dokumentu. Praėjus šiam laikotarpiui, biometriniai duomenys turėtų būti renkami iš naujo, kaip nurodyta Reglamente (EB) Nr. 810/2009, pagal kurį biometriniai duomenys iš esmės turi būti renkami kas 59 mėnesius, pradedant nuo pirmojo rinkimo dienos;

(11)konkrečios nuostatos taikomos trečiųjų šalių piliečiams, kuriems taikomas vizos reikalavimas ir kurie yra Sąjungos piliečių, kuriems taikoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/38/EB 47 , arba trečiųjų šalių piliečių, kurie pagal Sąjungos bei jos valstybių narių ir trečiosios šalies susitarimą naudojasi laisvo judėjimo teise, lygiaverte Sąjungos piliečių laisvo judėjimo teisei, šeimos nariai ir kurie neturi leidimo gyventi šalyje kortelės pagal Direktyvą 2004/38/ES, arba Jungtinės Karalystės piliečių, kuriems taikomas Susitarimas dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos 48 (Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES), šeimos nariai, kiek tai susiję su jų priimančiąja valstybe, kurie neturi leidimo gyventi šalyje kortelės pagal Susitarimą dėl JK išstojimo iš ES;

(12)Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 21 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad kiekvienas Sąjungos pilietis turi teisę laisvai judėti ir apsigyventi valstybių narių teritorijoje laikydamasis Sutartyse ir joms įgyvendinti priimtose nuostatose nustatytų apribojimų bei sąlygų. Atitinkami apribojimai ir sąlygos yra nustatyti Direktyvoje 2004/38/EB. Kaip patvirtino Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, šeimos nariai, minimi 11 konstatuojamojoje dalyje, turi teisę ne tik atvykti į valstybės narės teritoriją, bet ir šiuo tikslu gauti atvykimo vizą. Valstybės narės privalo suteikti tokiems asmenims visas galimybes gauti reikiamas vizas, kurios turi būti išduodamos nemokamai kuo greičiau ir skubos tvarka, deramai atsižvelgiant į jiems taikomas procedūrines garantijas. Atsižvelgiant į tai, tokiems šeimos nariams visų pirma turėtų būti suteikta teisė pateikti prašymą išduoti vizą, prašymą patvirtinti galiojančią vizą naujame kelionės dokumente arba prašymą pratęsti vizos galiojimą nesinaudojant ES prašymų išduoti vizą platforma, jei taip jiems būtų lengviau pateikti prašymą išduoti vizą. Tokiu atveju jiems turėtų būti suteikta teisė pasirinkti pateikti prašymus asmeniškai konsulate arba išorės paslaugų teikėjų patalpose. Be to, ES internetinėje prašymų išduoti vizą platformoje turėtų būti visapusiškai atsižvelgiama į asmenų, kuriems taikoma laisvo judėjimo acquis, teises ir jiems taikomus supaprastintus formalumus. Tas pats pasakytina apie Jungtinės Karalystės piliečių šeimos narius, kuriems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES, kiek tai susiję su jų priimančiąja valstybe, pagal Susitarimo dėl JK išstojimo iš ES 14 straipsnio 3 dalį;

(13)specialios nuostatos turėtų būti taikomos pavieniais atvejais dėl humanitarinių priežasčių arba valstybių ar vyriausybių vadovams ir nacionalinių vyriausybių nariams kartu su juos lydinčiais sutuoktiniais ir jų oficialių delegacijų nariams, kurie valstybių narių vyriausybių ar tarptautinių organizacijų kvietimu lankosi oficialiu tikslu, monarchams ir kitiems karališkosios šeimos vyresniesiems nariams, kurie valstybių narių vyriausybių ar tarptautinių organizacijų kvietimu lankosi oficialiu tikslu; 

(14)specialios nuostatos, kurios turėtų būti taikomos pavieniais atvejais dėl humanitarinių priežasčių, galėtų apimti skaitmeninio prieinamumo klausimus;

(15)prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens arba pagal teisės aktus jam atstovauti įgaliota trečioji šalis turėtų turėti galėti pateikti prašymą jo vardu, jei šio asmens tapatybė nurodyta prašymo formoje. Keliautojai turėtų galėti įgalioti komercinius tarpininkus parengti ir pateikti prašymą jų vardu;

(16)kiekvienas prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo turėtų pateikti užpildytą prašymo formą, naudodamasis ES prašymų išduoti vizą platforma, įskaitant pateiktų duomenų autentiškumo, išsamumo, teisingumo bei patikimumo deklaraciją ir padarytų pareiškimų tikrumo bei patikimumo deklaraciją. Kiekvienas prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo taip pat turėtų nurodyti, kad suprato Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/399 49 nurodytas atvykimo sąlygas ir kad kiekvieno atvykimo metu jo gali būti paprašyta pateikti atitinkamus patvirtinamuosius dokumentus. Nepilnamečiams skirtas prašymo formas turėtų pateikti ir elektroniniu būdu pasirašyti asmuo, turintis nuolatinę ar laikiną tėvų valdžią arba teisinę globą;

(17)vizos mokestis turėtų būti mokamas naudojantis trečiosios šalies sąsaja, susieta su internetine prašymų išduoti vizą platforma, o mokėjimai būtų tiesiogiai pervesti atitinkamai valstybei narei. Duomenys, kurių reikia elektroniniam mokėjimui užtikrinti, neturėtų būti VIS saugomų duomenų dalis; 

(18)į ES prašymų išduoti vizą platformą taip pat bus įtraukta susitikimų organizavimo priemonė, kuria valstybė narė gali nuspręsti naudotis valdydama susitikimus savo konsulatuose arba išorės paslaugų teikėjų patalpose. Nors tokios priemonės naudojimas turėtų likti neprivalomas, nes ji gali būti netinkama visose vietose ir visiems konsulatams, valstybės narės vis dėlto turėtų palaikyti vietos lygmens bendradarbiavimą Šengeno klausimais, kad aptartų, ar būtų galima laikytis suderinto požiūrio į naudojimąsi susitikimų organizavimo priemone konkrečiose trečiosiose šalyse ar vietose;

(19)sistema turėtų pranešti prašymą pateikiančiam asmeniui, jei trūksta informacijos, ir suteikti jam galimybę pataisyti prašymą. ES prašymų išduoti vizą platformoje, atliekant automatizuotą išankstinį priimtinumo patikrinimą, prašymą išduoti vizą pateikiančiam asmeniui turėtų būti nurodyta, ar jo prašymas yra priimtinas. Išankstiniu patikrinimu turėtų būti užtikrinta, kad pateikta informacija atitiktų prašomos vizos atveju taikomus priimtinumo reikalavimus;

(20)jei kompetentingos valstybės narės kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos nustato, kad yra atsakingas arba atsakingos už prašymo nagrinėjimą, kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos turėtų jį priimti, o duomenys turėtų būti importuojami į nacionalinę sistemą iš laikinos saugyklos, kaip nustatyta VIS reglamente, ir ištrinami iš laikinos saugyklos, išskyrus kontaktinius duomenis;

(21)prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims turėtų būti pranešama elektroninėmis priemonėmis apie kompetentingos valstybės narės priimtą sprendimą dėl jų prašymo, nurodant, ar viza yra išduota, yra atsisakyta ją išduoti, viza yra patvirtinta naujame kelionės dokumente, vizos galiojimo terminas yra pratęstas, viza yra panaikinta arba atšaukta pagal Reglamentus (EB) Nr. 810/2009 ir (EB) Nr. 767/2008. 

(22)siekiant sumažinti saugumo riziką, susijusią su suklastotomis ir pavogtomis vizų įklijomis, viza turėtų būti išduodama skaitmenine forma, o ne kaip vizos įklija kelionės dokumente;

(23)siekiant užtikrinti kuo didesnį saugumą ir užkirsti kelią padirbinėjimui ar klastojimui, pranešimas apie skaitmeninę vizą turėtų būti pateikiamas kaip 2D brūkšninis kodas, kurį kriptografiškai pasirašo vizą išduodančiosios valstybės narės parašą patvirtinanti šalies sertifikavimo įstaiga. Jei VIS yra neprieinama arba nepasiekiama, patikrinimai būtų grindžiami pasirašančiosios įstaigos pateiktu 2D brūkšniniu kodu;

(24)jei vizos turėtojo kelionės dokumentas pamestas, pavogtas arba jo galiojimo terminas yra pasibaigęs, o viza dar galioja, vizos turėtojas galėtų per ES prašymų išduoti vizą platformą pateikti prašymą patvirtinti vizą naujame kelionės dokumente, jeigu naujasis kelionės dokumentas yra tos pačios rūšies ir išduotas tos pačios šalies, kaip ir pamestas, pavogtas arba nebegaliojantis kelionės dokumentas. Vizos turėtojas turėtų asmeniškai atvykti į konsulatą arba į išorės paslaugų teikėjo patalpas ir pateikti naują kelionės dokumentą, kad būtų patikrintas naujo kelionės dokumento autentiškumas;

(25)ES prašymų išduoti vizą platformoje saugomi duomenys turėtų būti apsaugoti, taikant įgyvendinimo priemones, kuriomis užtikrinamas didesnis privatumas; 

(26)išorės paslaugų teikėjams turėtų būti suteikta prieiga prie ES prašymų išduoti vizą platformos tik tam, kad jie galėtų rasti ir peržiūrėti pateiktus prašymus, patikrinti laikinai saugomus duomenis (pvz., nuskaityti kelionės dokumentą); rinkti ir įkelti biometrinius identifikatorius, atlikti įkeltų patvirtinamųjų dokumentų kokybės patikras, patvirtinti, kad prašymas buvo peržiūrėtas, ir taip pateikti jį konsulatui toliau tvarkyti; išorės paslaugų teikėjai neturėtų turėti prieigos prie VIS saugomų duomenų; 

(27)būtina nustatyti veiklos pradžios datą, įskaitant skaitmeninę vizą ir ES prašymų išduoti vizą platformą. Valstybė narė gali nuspręsti 5 metus nuo veiklos pradžios nesinaudoti internetine ES prašymų išduoti vizą platforma. Vis dėlto valstybė narė gali pranešti, kad nori prisijungti prie internetinės ES prašymų išduoti vizą platformos iki pereinamojo laikotarpio pabaigos. Pereinamuoju laikotarpiu, jei savo gautus prašymus išduoti vizą tvarkanti valstybė narė nuspręs nesinaudoti internetine ES prašymų išduoti vizą platforma, vizų turėtojai vis tiek galės patikrinti skaitmenines vizas, naudodamiesi ES prašymų išduoti vizą platformos saityno paslauga;

(28)ES prašymų išduoti vizą platformoje turėtų būti funkcija, kuria naudodamiesi prašymą pateikiantys asmenys galėtų patikrinti savo skaitmenines vizas;

(29)valstybės narės, kurios taiko ne visą Šengeno acquis ir todėl neturi prieigos prie VIS, kad galėtų įvesti prašymus išduoti vizą ir saugoti skaitmenines vizas, turėtų ir toliau išduoti vizas vienodos formos (įklijos) forma;

(30)kad būtų galima taikyti Sprendimą Nr. 565/2014/ES, Bulgarijai, Kroatijai, Kiprui ir Rumunijai turėtų būti suteikta prieiga prie VIS tik joje saugomų skaitmeninių vizų peržiūros tikslais;

(31)Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (eu-LISA) turėtų būti atsakinga už ES prašymų išduoti vizą platformos, kaip VIS dalies, ir jos komponentų techninį kūrimą ir operacijų valdymą;

(32)ES prašymų išduoti vizą platformos sistemos architektūroje turėtų būti kuo didesniu mastu panaudotos esamos ir būsimos sistemos, kurios yra naujos sąveikumo sistemos dalis, visų pirma Europos kelionių leidimų informacinė sistema (ETIAS) ir atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kartu atsižvelgiant į dabartinius technologijų apribojimus ir dabartines valstybių narių investicijas į savo nacionalines sistemas;

(33)skaitmeninių vizų tikrinimas pasienyje turėtų būti grindžiamas esama ir būsima ES sienų valdymo sistemos architektūra ir turėtų apimti VIS saugomą vizos turėtojo informaciją. Šią informaciją valstybių narių institucijos turėtų tikrinti naudodamos biometrinius duomenis;

(34)trumpalaikių vizų forma, nustatyta Tarybos reglamente (EB) Nr. 1683/95 50 , taip pat naudojama ilgalaikėms vizoms. Todėl Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo 51 turėtų būti iš dalies pakeista, kad ilgalaikes vizas taip pat būtų galima išduoti skaitmenine forma;

(35)kadangi įvedus skaitmenines vizas nebereikėtų naudoti fizinės vizos įklijos, reikėtų atitinkamai iš dalies pakeisti Tarybos reglamentą (EB) Nr. 333/2002 52 dėl vienodo pavyzdžio vizų įklijų formų, valstybių narių išduodamų asmenims, turintiems kelionės dokumentus, kurių nepripažįsta tas įklijų formas rengianti valstybė narė;

(36)supaprastinto tranzito dokumentai (STD) ir supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentai (STGD) – tai tranzitinėms vizoms prilygstantys dokumentai, suteikiantys jų turėtojams teisę vykti per valstybių narių teritorijas, remiantis Šengeno acquis nuostatomis dėl išorinių sienų kirtimo. Supaprastinto tranzito dokumentai (STD) ir supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentai (STGD) išduodami vienoda forma, o prašymų teikimo procedūra grindžiama popieriniais dokumentais. Siekiant atsižvelgti į skaitmeninimo plėtrą, Tarybos reglamentas (EB) Nr. 693/2003 53 ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 694/2003 54 turėtų būti iš dalies pakeisti, kad juos būtų galima išduoti skaitmenine forma, kaip ir skaitmeninius prašymus;

(37)siekiant užtikrinti, kad prašymo formoje ir atsisakymo išduoti vizą formose būtų numatytos galimybės, kai prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo prašymą pateikia per ES prašymų išduoti vizą platformą arba ne, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais būtų iš dalies keičiamas informacijos, kuri turėtų būti pateikta ES prašymų išduoti vizą platformoje, sąrašas ir iš dalies keičiamos atitinkamos standartinės formos ir formatai. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, be kita ko, ir su ekspertais, ir kad tos konsultacijos būtų vykdomos vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros 55 nustatytais principais. Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti rengiant deleguotuosius aktus, Europos Parlamentas ir Taryba visus dokumentus turėtų gauti tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams turėtų būti nuolat suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose;

(38)kadangi šio reglamento tikslai, t. y. sukurti internetinę Europos prašymų išduoti vizą platformą ir įdiegti skaitmeninę vizą, grindžiami kitomis iniciatyvomis, kuriomis siekiama, viena vertus, supaprastinti ir suderinti procedūras įgyvendinant bendrą vizų politiką, ir, kita vertus, suderinti kelionių, atvykimo reikalavimus ir patikrinimus kertant sieną Šengeno erdvėje su naujojo skaitmeninio amžiaus reikalavimais, susijusių teisės aktų pakeitimai galimi tik Sąjungos lygmeniu ir yra Šengeno acquis dalis. Sąjunga gali patvirtinti priemones, laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti;

(39)šis reglamentas nedaro poveikio Direktyvos 2004/38/EB ir Susitarimo dėl JK išstojimo iš ES antrosios dalies taikymui; 

(40)šiuo reglamentu paisoma pagrindinių teisių ir laikomasi principų, pripažintų visų pirma Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje. Įdiegus ES prašymų išduoti vizą platformą ir skaitmeninę vizą bus visapusiškai gerbiama teisė į asmens duomenų apsaugą, teisė į privatų ir šeimos gyvenimą, vaiko teisės ir bus užtikrinta pažeidžiamų asmenų apsauga. Naudojant būsimą ES prašymų išduoti vizą platformą ir skaitmeninę vizą visos į Vizų informacinės sistemos reglamentą įtrauktos pagrindinių teisių apsaugos priemonės ir toliau bus visapusiškai taikomos, visų pirma vaiko teisių atžvilgiu. Kuriant platformą turės būti atsižvelgta į Prieinamumo direktyvoje 56 nustatytus reikalavimus užtikrinti lengvą prieigą neįgaliesiems;

(41)pagal prie Europos Sąjungos sutarties ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pridėto Protokolo Nr. 22 dėl Danijos pozicijos 1 ir 2 straipsnius Danija nedalyvauja priimant šį reglamentą ir jis nėra jai privalomas ar taikomas. Kadangi šis reglamentas grindžiamas Šengeno acquis, remdamasi to protokolo 4 straipsniu, per šešis mėnesius po to, kai Taryba nusprendžia dėl šio reglamento, Danija turi nuspręsti, ar jį įtrauks į savo nacionalinę teisę;

(42)šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kurias įgyvendinant Airija nedalyvauja 57 ; todėl Airija nedalyvauja priimant šį reglamentą ir jis nėra jai privalomas ar taikomas;

(43)Islandijos ir Norvegijos atžvilgiu šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kaip apibrėžta Europos Sąjungos Tarybos ir Islandijos Respublikos bei Norvegijos Karalystės susitarime dėl šių dviejų valstybių asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis 58 , kurios patenka į Tarybos sprendimo 1999/437/EB 59 1 straipsnio B punkte nurodytą sritį;

(44)Šveicarijos atžvilgiu šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kaip apibrėžta Europos Sąjungos, Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos susitarime dėl Šveicarijos Konfederacijos asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis 60 , kurios patenka į sprendimo 1999/437/EB 1 straipsnio B punkte nurodytą sritį, minėtą sprendimą taikant kartu su Tarybos sprendimo 2008/146/EB 61 3 straipsniu;

(45)dėl Lichtenšteino šiuo reglamentu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kaip apibrėžta Europos Sąjungos, Europos bendrijos, Šveicarijos Konfederacijos ir Lichtenšteino Kunigaikštystės protokole dėl Lichtenšteino Kunigaikštystės prisijungimo prie Europos Sąjungos, Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos susitarimo dėl Šveicarijos Konfederacijos asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis 62 , kurios patenka į Sprendimo 1999/437/EB 1 straipsnio B punkte nurodytą sritį, minėtą sprendimą taikant kartu su Tarybos sprendimo 2011/350/ES 63 3 straipsniu;

(46)šis reglamentas yra aktas, grindžiamas Šengeno acquis arba kitaip su ja susijęs, kaip apibrėžta atitinkamai 2003 m. Stojimo akto 3 straipsnio 2 dalyje, 2005 m. Stojimo akto 4 straipsnio 2 dalyje ir 2011 m. Stojimo akto 4 straipsnio 2 dalyje;

(47)vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/1725 64 42 straipsniu, buvo konsultuojamasi su Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnu ir jis pateikė nuomonę [XX] 65 ,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis
Reglamento (EB) Nr. 810/2009 pakeitimai

Reglamentas (EB) Nr. 810/2009 iš dalies keičiamas taip:

(1)1 straipsnio 2 dalis papildoma c punktu:

„c) trečiųjų šalių piliečių, kurie yra Jungtinės Karalystės piliečių, kuriems taikomas Susitarimas dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos* (toliau – Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES), šeimos narių teisių gyventi priimančiojoje valstybėje.

__________

* Susitarimas dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos (OL L 29, 2020 1 31, p. 7).“;

(2)2 straipsnyje įterpiami 10a ir 10b punktai:

„10a. prašymo forma – I priede nustatyta vienoda forma, pateikta internete ES prašymų išduoti vizą platformoje arba popierine forma;

10b. skaitmeninė viza – skaitmenine forma kaip įrašas VIS išduotos vizos;“;

(3)3 straipsnio 5 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d) 1 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytų Sąjungos piliečių šeimos nariams ir Jungtinės Karalystės piliečių, kuriems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES, šeimos nariams, nurodytiems 1 straipsnio 2 dalies c punkte;“;

(4)5 straipsnio 1 dalies b punktas pakeičiamas taip:

„b) jei ketinama apsilankyti daugiau nei vienoje valstybėje narėje arba per dviejų mėnesių laikotarpį numatomi keli apsilankymai, valstybė narė, kurios teritorija yra pagrindinis apsilankymo (-ų) tikslas, atsižvelgiant į buvimo trukmę, apskaičiuotą dienomis;“;

(5)8 straipsnyje įterpiama 4a dalis:

„4a. Dvišaliai atstovavimo susitarimai pateikiami ES prašymų išduoti vizą platformoje, nurodytoje Reglamento (EB) Nr. 767/2008 Ia skyriuje.“;

(6)9 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)įterpiamos 1a ir 1b dalys:

„1a. Prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys prašymą pateikia per ES prašymų išduoti vizą platformą, kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 767/2008 Ia skyriuje.

1b. Nukrypstant nuo 1a dalies, pateikti prašymą nesinaudodami ES prašymų išduoti vizą platforma gali šių kategorijų asmenys:

(a)trečiųjų šalių piliečiai atskirais atvejais dėl humanitarinių priežasčių;

(b)valstybių ar vyriausybių vadovai ir nacionalinių vyriausybių nariai kartu su juos lydinčiais sutuoktiniais ir jų oficialių delegacijų nariais, kurie valstybių narių vyriausybių ar tarptautinių organizacijų kvietimu lankosi oficialiu tikslu; monarchai ir kiti karališkosios šeimos vyresnieji nariai, kurie valstybių narių vyriausybių ar tarptautinių organizacijų kvietimu lankosi oficialiu tikslu;

(c)trečiųjų šalių piliečiai, kuriems prie išorės sienos išduodamos vizos pagal VI skyrių.“;

(b)4 dalis papildoma d punktu:

„d) kitas asmuo, kai jis pateikiamas per ES prašymų išduoti vizą platformą.“;

(7) 10 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis pakeičiama taip:

„1. Kai reikalaujama pagal 13 straipsnį, prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys prašymo pateikimo tikslais atvyksta asmeniškai, kad pateiktų savo pirštų atspaudus ir veido atvaizdą. Prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys taip pat atvyksta asmeniškai, kad būtų patikrintas jų kelionės dokumentas pagal 12 straipsnį.“;

(b)įterpiamos 1a ir 1b dalys:

„1a. Pagrįstais ir atskirais atvejais valstybės narės gali reikalauti, kad prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo pateiktų kelionės dokumentą ir (arba) patvirtinamuosius dokumentus. Tai turi būti įmanoma išimtiniais atvejais ir tais atvejais, kai konkrečioje vietoje gaunama daug suklastotų dokumentų.

1b. Konsulatai, palaikydami vietos lygmens bendradarbiavimą Šengeno klausimais, įvertina, kaip įgyvendinamos 1a dalyje nustatytos sąlygos, kad būtų atsižvelgta į vietos aplinkybes.“;

(c)3 dalis pakeičiama taip:

„3. Prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo:

(a)pateikia duomenis, nurodytus 11 straipsnyje;

(b)pateikia kelionės dokumento turėjimo įrodymą pagal 12 straipsnį;

(c)leidžia vietoje nuskaityti veido atvaizdą pagal 13 straipsnį arba, jei taikomos 13 straipsnio 7a dalyje nurodytos išimtys, pateikia nuotrauką pagal Reglamente (EB) Nr. 1683/95 nustatytus standartus;

(d)leidžia paimti jo pirštų atspaudus pagal 13 straipsnį, kai taikoma;

(e)sumoka vizos mokestį pagal 16 straipsnį;

(f)pateikia patvirtinamųjų dokumentų turėjimo įrodymą pagal 14 straipsnį;

(g)kai taikoma, pateikia patvirtinantį dokumentą, kad yra tinkamai apsidraudęs galiojančiu sveikatos draudimu kelionės metu, kaip numatyta 15 straipsnyje.“;

(8)11 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis pakeičiama taip:

„1. Prašymo forma teikiama per ES prašymų išduoti vizą platformą. 9 straipsnio 1b dalyje nurodytais atvejais prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys gali pateikti ranka arba elektroniniu būdu užpildytą prašymo formą, pateiktą I priede.

Komisija pagal 51a straipsnį priima deleguotuosius aktus, kad atnaujintų I priede nustatytą arba per ES prašymų išduoti vizą platformą pateiktą prašymo formą.

Prašymo forma yra pasirašoma. Ji gali būti pasirašoma elektroniniu būdu. Asmenys, įtraukti į prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens kelionės dokumentą, pateikia atskirą prašymo formą. Nepilnamečiai pateikia prašymo formą, kurią pasirašė asmuo, turintis nuolatinę ar laikiną tėvų valdžią arba teisinę globą.“;

(b)1b dalis išbraukiama;

(c)įterpiama 1c dalis:

„1c.    Kiekvienas prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo pateikia užpildytą prašymo formą, įskaitant pateiktų duomenų autentiškumo, išsamumo, teisingumo bei patikimumo deklaraciją ir padarytų pareiškimų tikrumo bei patikimumo deklaraciją. Kiekvienas prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo taip pat nurodo, kad suprato Reglamento (ES) 2016/399 6 straipsnyje nurodytas atvykimo sąlygas ir kad kiekvieno atvykimo metu jo gali būti paprašyta pateikti atitinkamus patvirtinamuosius dokumentus.“;

(9)12 straipsnis pakeičiamas taip:

„12 straipsnis
Kelionės dokumentas

1.Prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo pateikia įrodymą, kad turi galiojantį kelionės dokumentą, atitinkantį šiuos kriterijus:

(a)jo galiojimo terminas turi būti ne trumpesnis kaip trys mėnesiai po numatomo išvykimo iš valstybių narių teritorijos dienos arba, keleto apsilankymų atveju, po numatomo paskutinio išvykimo iš valstybių narių teritorijos dienos. Tačiau pagrįstu ypatingu atveju šio reikalavimo galima netaikyti;

(b)jis turi būti išduotas per pastaruosius dešimt metų.

2.Prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens pateikti kelionės dokumentą asmeniškai reikalaujama tik tuo atveju, jei su tuo kelionės dokumentu pateikiamas pirmasis prašymas arba jeigu prašymą pateikiančiam asmeniui reikia pateikti biometrinius duomenis.

Pirma pastraipa nedaro poveikio 10 straipsnio 1a dalies taikymui.

3.Kelionės dokumentai tikrinami naudojant tinkamą technologiją.

4.Kai prašymas pateikiamas per ES prašymų išduoti vizą platformą, konsulatas arba išorės paslaugų teikėjas patikrina, ar pateiktas kelionės dokumentas, kuris pateikiamas asmeniškai pagal 2 dalį, atitinka prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens įkeltą nuskenuotą kopiją.

Jei patikrinimą atlieka išorės paslaugų teikėjas, išorės paslaugų teikėjas naudojasi Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7e straipsnyje nurodyta išorės paslaugų teikėjo sąsaja.

5.Jeigu 4 dalyje nurodytos skenuotos kopijos kokybė yra nepatenkinama arba kyla abejonių, visų pirma dėl autentiškumo, kompetentingas konsulatas arba išorės paslaugų teikėjas padaro naują skenavimo kopiją ir įkelia ją į ES prašymų išduoti vizą platformą.“;

(10)13 straipsnis papildomas 7c dalimi:

„7c. Kai biometrinius identifikatorius pagal 43 straipsnį renka išorės paslaugų teikėjas, šiuo tikslu naudojamasi Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7e straipsnyje nurodyta išorės paslaugų teikėjo sąsaja .“;

(11)14 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalies įvadinė dalis pakeičiama taip:

„Prašymą išduoti vienodą vizą pateikiantis asmuo pateikia įrodymą, kad turi:“;

(b)2 dalies įvadinė dalis pakeičiama taip:

„Prašymą išduoti oro uosto tranzitinę vizą pateikiantis asmuo pateikia įrodymą, kad turi:“;

(12)15 straipsnio 2 dalies antra pastraipa pakeičiama taip:

„Be to, tokie prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys prašymo formoje pareiškia, kad žino, jog turi turėti sveikatos draudimą kelionės metu vėlesniems buvimo laikotarpiams.“;

(13)16 straipsnio 7 dalies pirma pastraipa pakeičiama taip:

„Už prašymus, pateiktus per ES prašymų išduoti vizą platformą, vizos mokestis imamas eurais ir nėra grąžinamas, išskyrus 18 straipsnio 2 dalyje ir 19 straipsnio 3 dalyje nurodytus atvejus.“; “;

Jei prašymas pateikiamas ne per ES prašymų išduoti vizą platformą, kai vizos mokestis imamas kita valiuta nei euras, ta valiuta imamo vizos mokesčio dydis nustatomas ir reguliariai peržiūrimas taikant Europos Centrinio Banko nustatytą pagrindinį euro keitimo į užsienio valiutas kursą. Imamo mokesčio dydis gali būti apvalinamas, o palaikant vietos lygmens bendradarbiavimą Šengeno klausimais užtikrinama, kad imami mokesčiai būtų panašaus dydžio.“;

(14)18 straipsnis papildomas 3 ir 4 dalimis:

„3. Jei prašymai pateikiami per ES prašymų išduoti vizą platformą, per ją pranešus apie išankstinį automatizuotą kompetencijos ir priimtinumo patikrinimą pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7c straipsnio 9 dalį, valstybės narės, kuriai pranešta per sistemą, konsulatas arba centrinės valdžios institucijos patikrina, ar jos yra kompetentingos jį nagrinėti ir priimti dėl jo sprendimą.

4. 3 dalyje nurodytais atvejais, jei valstybė narė nustato, kad ji nėra kompetentinga, ji, naudodamasi saugios paskyros paslauga ES prašymų išduoti vizą platformoje, nedelsdama apie tai praneša prašymą išduoti vizą pateikusiam asmeniui ir nurodo, kuri valstybė narė yra kompetentinga.

Prašymą išduoti vizą pateikęs asmuo gali atsiimti prašymą. Jei prašymas atsiimamas, prašymo duomenys ištrinami iš laikinos saugyklos pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7c straipsnį.“;

(15)19 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)įterpiama 1a dalis:

„1a. Jei prašymai pateikiami per ES prašymų išduoti vizą platformą, joje pateikus pranešimą apie išankstinį automatizuotą priimtinumo patikrinimą pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7c straipsnio 9 dalį, kuriame nurodoma, kad prašymas yra priimtinas, valstybės narės, kuriai pranešta per sistemą, konsulatas arba centrinės valdžios institucijos nedelsiant atlieka 1 dalyje nurodytą patikrinimą.“;

(b)įterpiama 2b dalis:

„2b. Jei prašymai pateikiami per ES prašymų išduoti vizą platformą, kai kompetentingas konsulatas arba kompetentingos valstybės narės centrinės valdžios institucijos nustato, kad įvykdytos 1 dalyje nurodytos sąlygos, prašymas yra priimtinas ir kompetentingos valstybės narės kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos jį priima.“;

(c)pridedama 4a dalis:

„4a. Jei prašymai pateikiami per ES prašymų išduoti vizą platformą, kompetentingos valstybės narės kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos gali priimti prašymą, kuris nebuvo pateiktas per 9 straipsnio 1 dalyje nurodytą laikotarpį, visų pirma 9 straipsnio 3 dalyje nurodytais pagrįstais skubos atvejais.“;

(16)20 straipsnis išbraukiamas;

(17)21 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)3 dalies a punktas pakeičiamas taip:

„a) ar pateiktas arba įteiktas kelionės dokumentas nėra netikras, suklastotas arba padirbtas;“;

(b)6 dalies a punktas pakeičiamas taip:

„a) ar pateiktas arba įteiktas kelionės dokumentas nėra netikras, suklastotas arba padirbtas;“;

(18)24 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalies trečioje pastraipoje nuoroda į 12 straipsnio a punktą pakeičiama nuoroda į 12 straipsnio 1 dalies a punktą;

(b)2 dalies pirmos pastraipos įvadinis sakinys pakeičiamas taip:

„Jei prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo atitinka Reglamento (ES) 2016/399 6 straipsnio 1 dalies a, c, d ir e punktuose nustatytas atvykimo sąlygas, daugkartinės ilgą laikotarpį galiojančios vizos išduodamos toliau nurodytiems galiojimo laikotarpiams:“

(c)įterpiama 2aa dalis:

„2aa. Daugkartinių ilgą laikotarpį galiojančių vizų galiojimas nėra apribotas kelionės dokumentų galiojimo laikotarpiu.“;

(19)25 straipsnis papildomas 6 dalimi:

„6. Vizos išdavimas skaitmenine forma nedaro poveikio valstybių narių kompetencijai, susijusiai su kelionės dokumentų pripažinimu. Ši nuostata apima tuos kelionės dokumentus, kurių nepripažįsta viena ar daugiau, bet ne visos valstybės narės.“;

(20)Įterpiamas 26a straipsnis:

„26a straipsnis
Skaitmeninės vizos

Vizos išduodamos skaitmenine forma kaip įrašas VIS, įskaitant unikalų vizos numerį. “;

(21)32 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)2 dalis pakeičiama taip:

„2. Jei prašymai yra pateikti per ES prašymų išduoti vizą platformą, informacija apie sprendimus dėl atsisakymo išduoti vizą ir jį pagrindžiančias priežastis prašymą išduoti vizą pateikusiam asmeniui pranešama saugiomis elektroninėmis priemonėmis pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7f straipsnio 1 dalį. Pranešime bus pateikta ta pati informacija, kaip ir nurodytoji VI priede, valstybės narės, priėmusios galutinį sprendimą dėl prašymo, kalba ir kita oficialiąja Sąjungos kalba.

Valstybės narės prie standartinio pranešimo gali pridėti papildomų dokumentų, kuriais pagrindžiamas atsisakymas išduoti vizą.

Jei prašymai yra pateikti ne per ES prašymų išduoti vizą platformą, 9 straipsnio 1b dalyje nurodytais atvejais apie sprendimą dėl atsisakymo išduoti vizą ir jį pagrindžiančias priežastis prašymą išduoti vizą pateikusiam asmeniui pranešama naudojant VI priede pateiktą standartinę formą galutinį sprendimą dėl prašymo priėmusios valstybės narės kalba ir kita oficialiąja Sąjungos kalba.

Komisija pagal 51a straipsnį priima deleguotuosius aktus, kuriais iš dalies keičiama atsisakymo išduoti vizą forma, nustatyta VI priede, arba pranešimas, nurodytas Reglamento (EB) Nr. 767/2008 Ia skyriuje.“;

(b)3 dalies trečias sakinys pakeičiamas taip:

„Valstybės narės prašymą išduoti vizą pateikusiems asmenims suteikia informaciją apie procedūrą, kurios turi būti laikomasi teikiant apeliacinį skundą, kaip nurodyta VI priede, arba pranešdamos apie atsisakymą išduoti vizą per ES prašymų išduoti vizą platformą“;

(22)įterpiamas 32a straipsnis:

32a straipsnis
Galiojančios vizos patvirtinimas naujame kelionės dokumente

6.Vizos turėtojai, kurių kelionės dokumentas yra pamestas, pavogtas arba baigė galioti ir kurių viza vis dar galioja, gali prašyti patvirtinti vizą naujame kelionės dokumente.

7.1 dalyje nurodyti vizos turėtojai kreipiasi dėl vizos patvirtinimo naujame kelionės dokumente per ES prašymų išduoti vizą platformą, nurodytą Reglamento (EB) Nr. 767/2008 Ia skyriuje. Jie pateikia šiuos asmens duomenis:

(a)vardą, pavardę, gimimo datą, pilietybę;

(b)vizos numerį;

(c)duomenis apie pamestą, pavogtą arba nebegaliojantį kelionės dokumentą;

(d)naujo kelionės dokumento duomenis;

(e)skenuotą asmens duomenų puslapio kopiją;

(f)kelionės dokumento praradimo ar vagystės arba galiojimo pabaigos įrodymą.

8.Vizos turėtojas sumoka 30 EUR vizos patvirtinimo mokestį.

9.Vizos turėtojas privalo asmeniškai atvykti ir pateikti naują kelionės dokumentą, kad būtų patikrinta, ar šis kelionės dokumentas atitinka nuskenuotą kopiją, įkeltą per ES prašymų išduoti vizą platformą, ir ar kelionės dokumento turėtojas atitinka asmenį, kuriam išduota viza.

10.Naujasis kelionės dokumentas turi atitikti 12 straipsnyje nustatytas sąlygas.

11.Jeigu kompetentingos valstybės narės kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos nustato, kad galiojanti viza gali būti patvirtinta naujame kelionės dokumente, kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos įveda duomenis į prašymo bylą VIS pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 12a straipsnį.

12.Apie tai, kad viza patvirtinama naujame kelionės dokumente, prašymą patvirtinti vizą pateikusiam asmeniui pranešama saugiomis elektroninėmis priemonėmis pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7f straipsnį.

13.Jeigu kompetentingos valstybės narės kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos negali nustatyti, ar galiojanti viza gali būti patvirtinta naujame kelionės dokumente, visų pirma dėl abejonių dėl vizos turėtojo tapatybės, kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos:

(a)atsisako patvirtinti vizą;

(b)atšaukia galiojančią vizą pagal 34 straipsnį.

14.Galiojančios vizos patvirtinimo naujame kelionės dokumente procedūra neužkerta kelio vizos turėtojui pateikti naują prašymą išduoti vizą.“;

(23)33 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)6 dalis pakeičiama taip:

„6. Vizos turėtojai gali prašyti pratęsti vizos galiojimą internetu per ES prašymų išduoti vizą platformą. Jie pateikia asmens duomenis, vizos ir kelionės dokumento numerius, įkelia patvirtinamuosius dokumentus, įrodančius nenugalimos jėgos aplinkybes, humanitarines priežastis ir (arba) svarbias asmenines priežastis, dėl kurių jie negali išvykti iš valstybių narių teritorijos, ir sumoka 30 EUR mokestį tik 2 dalyje nurodytų svarbių asmeninių priežasčių atveju.“;

(b)įterpiama 8 dalis:

„8. Kai vizos galiojimas pratęsiamas pagal šio straipsnio 1–7 dalis per ES prašymų išduoti vizą platformą, apie pratęsimą prašymą pratęsti vizos galiojimą pateikusiam asmeniui pranešama saugiomis elektroninėmis priemonėmis pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7f straipsnį.“;

(24)34 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)5 ir 6 dalys pakeičiamos taip:

„5. Jei viza, išduota ne skaitmenine forma, panaikinama arba atšaukiama, ant jos uždedamas spaudas „PANAIKINTA“ arba „ATŠAUKTA“, o optiškai kintantis vizos įklijos elementas, latentinio vaizdo įspūdį daranti apsaugos priemonė ir žodis „viza“ padaromi negaliojančiais išbraukiant.

6. Sprendimas dėl vizos panaikinimo arba atšaukimo ir jį pagrindžiančios priežastys pateikiami skaitmenine forma, įvedant duomenis į VIS pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 12 straipsnį, ir apie juos prašymą išduoti vizą pateikusiam asmeniui pranešama saugiomis elektroninėmis priemonėmis pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7f straipsnį arba naudojant VI priede nustatytą standartinę formą, jei prašymai pateikti ne per ES prašymų išduoti vizą platformą. Pranešime pateikiama VI priede nurodyta informacija.“;

(b)7 dalies trečias sakinys pakeičiamas taip:

„Valstybės narės prašymą išduoti vizą pateikusiems asmenims suteikia informaciją apie procedūrą, kurios turi būti laikomasi teikiant apeliacinį skundą, kaip nustatyta VI priede, arba pranešdamos apie atsisakymą išduoti vizą per ES prašymų išduoti vizą platformą“;

(25)37 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)2 dalis pakeičiama taip:

„2. Valstybėse narėse, kurios neišduoda vizų skaitmenine forma, vizų įklijų saugojimui ir tvarkymui turi būti taikomos tinkamos saugumo priemonės, siekiant išvengti sukčiavimo arba jų praradimo. Kiekvienas konsulatas veda turimų vizų įklijų atsargų apskaitą ir registruoja kiekvienos vizos įklijos panaudojimo atvejį. Apie visus reikšmingus neužpildytų vizų įklijų praradimo atvejus pranešama Komisijai.“;

(b)3 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Konsulatai ar centrinės valdžios institucijos archyvuoja prašymus elektronine forma. “;

(26)38 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1a dalis pakeičiama taip:

„Valstybės narės užtikrina, kad konsulatuose visą vizų procedūrą, įskaitant prašymų pateikimą ir jų tvarkymą ir praktinį bendradarbiavimą su išorės paslaugų teikėjais, prižiūrėtų iš valstybės narės atvykę darbuotojai, siekiant garantuoti visų procedūros etapų vientisumą.“;

(b)įterpiama 3c dalis:

„3c. Valstybių narių centrinės valdžios institucijos savo darbuotojams rengia tinkamą mokymą, susijusį su ES prašymų išduoti vizą platforma.“;

(27)42 straipsnis išbraukiamas.

(28)43 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)4 dalis pakeičiama taip:

„4.  Prašymus nagrinėja, atitinkamais atvejais pokalbius rengia ir sprendimus dėl prašymų priima tik konsulatas.“;

(b)5 dalis papildoma antra pastraipa:

„Nukrypstant nuo šios nuostatos, išorės paslaugų teikėjai gali turėti prieigą prie ES prašymų išduoti vizą platformos per išorės paslaugų teikėjo sąsają, nurodytą Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7e straipsnyje, kad galėtų:

(a)patikrinti prašymą išduoti vizą pateikusio asmens įkeltus duomenis;

(b)įkelti biometrinius identifikatorius;

(c)įkelti patvirtinamuosius dokumentus;

(d)naudotis susitikimų organizavimo priemone, siekiant nurodyti galimus laiko tarpsnius.“;

(c)6 dalis iš dalies keičiama taip:

(1)c punktas pakeičiamas taip:

„c) rinkti duomenis (įskaitant biometrinių identifikatorių ir išimtiniais atvejais patvirtinamųjų dokumentų bei tapatybei patikrinti reikalingų dokumentų rinkimą), prireikus perduoti juos konsulatui arba centrinėms valdžios institucijoms ir įkelti juos į ES prašymų išduoti vizą platformą;“;

(2)įterpiamas šis ca punktas:

„ca) tikrinti kelionės dokumentą pagal prašymą išduoti vizą pateikusio asmens įkeltą kopiją;“;

(29)44 straipsnyje įterpiama 1a dalis:

„1a. „1 dalis netaikoma prieigai, kurią išorės paslaugų teikėjai gali turėti prie ES prašymų išduoti vizą platformos per išorės paslaugų teikėjo sąsają, nurodytą Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7e straipsnyje.“;

(30)47 straipsnis papildomas 3 dalimi:

„3. ES prašymų išduoti vizą platformoje plačiajai visuomenei pateikiama visa svarbi informacija, susijusi su prašymu išduoti vizą per ES prašymų išduoti vizą platformą, visų pirma Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7a straipsnyje nurodyta informacija.“;

(31)51a straipsnio 2, 3 ir 6 dalyse nuoroda į 16 straipsnio 9 dalį pakeičiama nuoroda į 11 straipsnio 1 dalį, 16 straipsnio 9 dalį ir 32 straipsnio 2 dalį;

(32)53 straipsnio 1 dalies f punktas pakeičiamas taip:

„f) valstybių narių, kurios neišduoda vizų skaitmenine forma, atveju – papildomus nacionalinius įrašus vizos įklijos skiltyje „Pastabos“, kaip nurodyta 27 straipsnio 2 dalyje;“;

(33)III priedas išbraukiamas.

2 straipsnis
Reglamento (EB) Nr. 767/2008 pakeitimai

Reglamentas (EB) Nr. 767/2008 iš dalies keičiamas taip:

(34)2a straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis iš dalies keičiama taip:

(1)įterpiamas šis punktas:

„fa) ES prašymų išduoti vizą platforma;“;

(2)pridedama ši pastraipa:

„ES prašymų išduoti vizą platforma, kiek tai techniškai įmanoma, dalijasi AIS saityno paslaugos, ETIAS interneto svetainės ir mobiliųjų įrenginių programėlės aparatinės ir programinės įrangos komponentais ir juos pakartotinai naudoja.“;

(b)pridedama 6 dalis:

„6. ES prašymų išduoti vizą platformą sudaro šie komponentai:

(a)vieša interneto svetainė ir mobiliųjų įrenginių programėlė;

(b)laikino saugojimo talpa;

(c)saugios paskyros paslauga;

(d)prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims skirta tikrinimo priemonė;

(e)vizų turėtojams skirta saityno paslauga;

(f)e. pašto paslauga;

(g)mokėjimo priemonė;

(h)susitikimų organizavimo priemonė;

(i)išorės paslaugų teikėjo sąsaja;

(j)konfigūracijos modulis, skirtas eu-LISA, centrinės valdžios institucijoms ir konsulatams;

(k)programinė įranga, skirta šifruotam 2D brūkšniniam kodui generuoti ir nuskaityti;

(l)saugi saityno paslauga, kuria užtikrinami ES prašymų išduoti vizą platformos komponentų tarpusavio ryšiai;

(m)eu-LISA administruojama pagalbos tarnybos funkcija;

(n)tik skaityti skirta VIS duomenų bazės kopija.“;

(35)4 straipsnio 2 punktas pakeičiamas taip:

„2.  skaitmeninė viza  – skaitmenine forma išduota viza, nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 26a straipsnyje;“

(36)įterpiamas Ia skyrius:

“Ia SKYRIUS
ES INTERNETINĖ PRAŠYMŲ IŠDUOTI VIZĄ PLATFORMA

7a straipsnis
ES prašymų išduoti vizą platformoje skelbiama bendro pobūdžio vieša informacija

15.ES internetinė prašymų išduoti vizą platformoje (toliau – ES prašymų išduoti vizą platforma) teikiama bendro pobūdžio informacija visuomenei, kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 47 straipsnyje.

Komisija ir valstybės narės teikia informaciją pagal savo atitinkamas pareigas, nustatytas šio straipsnio 2–4 dalyse.

16.eu-LISA skelbia ir atnaujina toliau nurodomą bendro pobūdžio viešą informaciją ES prašymų išduoti vizą platformoje, gavusi iš Komisijos arba valstybių narių šią informaciją:

(a)vizų reikalavimus, įskaitant vizų sąrašus, susitarimus dėl bevizio režimo, be kita ko, diplomatinių ir tarnybinių pasų atveju, įskaitant galimo bevizio režimo sustabdymo atvejus pagal Reglamento (ES) 2018/1806 3, 4, 5, 7, 8 straipsnius ir jo I bei II priedus, taip pat informaciją pagal Direktyvą 2004/38/EB ir Susitarimą dėl JK išstojimo iš ES;

(b)Reglamento (EB) Nr. 810/2009 16 straipsnyje nurodytų vizos mokesčių dydį, informaciją apie sumažintus arba padidintus mokesčius susitarimo dėl vizų režimo supaprastinimo atveju arba apie taikomą su readmisija susijusią priemonę pagal to reglamento 25a straipsnį, Direktyvą 2004/38/EB ir Susitarimą dėl JK išstojimo iš ES;

(c)kai taikoma, suderintus patvirtinamųjų dokumentų sąrašus, parengtus pagal Reglamento (EB) Nr. 810/2009 14 straipsnio 5a dalį;

(d)kai taikoma, reikalavimus dėl sveikatos draudimo kelionės metu pagal Reglamento (EB) Nr. 810/2009 15 straipsnį.

Jei informaciją pateikia valstybė narė, Komisijai patvirtinus šią informaciją, eu-LISA sukonfigūruoja ES prašymų išduoti vizą platformą.

17.Centrinės vizų institucijos įveda šiuos duomenis:

(e)konsulatų buvimo vietas ir jų teritorinę kompetenciją, nurodytus Reglamento (EB) Nr. 810/2009 6 straipsnyje;

(f)susitarimus dėl atstovavimo arba atstovavimo tvarką, nurodytus Reglamento (EB) Nr. 810/2009 8 straipsnyje;

(g)naudojamus išorės paslaugų teikėjus ir jų buvimo vietas, nurodytus Reglamento (EB) Nr. 810/2009 43 straipsnyje;

(h)patvirtinamuosius dokumentus, nurodytus Reglamento (EB) Nr. 810/2009 14 straipsnyje, taip pat ir tuos, kurie taikytini pagal Direktyvą 2004/38/EB ir Susitarimą dėl JK išstojimo iš ES;

(i)neprivalomas vizos reikalavimo išimtis, nurodytas Reglamento (ES) 2018/1806 6 straipsnyje;

(j)neprivalomas vizos mokesčio reikalavimo išimtis, nurodytas Reglamento (EB) 2018/1806 16 straipsnio 5 dalyje.

18.Kompetentingos valstybės narės konsulatas arba centrinės valdžios institucijos įveda šiuos duomenis:

(k)išorės paslaugų teikėjų kontaktinius duomenis ir prieigos teises, be kita ko, susitikimų organizavimo priemonės naudojimo tikslu;

(l)susitikimų organizavimo priemonę, įskaitant galimus laiko tarpsnius;

(m)per savaitę ir (arba) per mėnesį priimtų prašymų skaičių.

7b straipsnis
Elektroninė prašymo forma

19.Kiekvienas prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo, naudodamasis ES prašymų išduoti vizą platforma, pateikia užpildytą elektroninę prašymo formą, nurodytą Reglamento (EB) Nr. 810/2009 11 straipsnyje.

20.Nedarant poveikio 7ba straipsniui, prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo prašymo formoje pateikia šiuos asmens duomenis:

(1)pavardę (-es);

(2)pavardę gimimo metu (ankstesnę (-es) pavardę (-es));

(3)vardą (-us);

(4)gimimo datą (dieną, mėnesį, metus);

(5)gimimo vietą;

(6)gimimo šalį;

(7)dabartinę pilietybę; pilietybę gimimo metu, jei skiriasi; kitas pilietybes;

(8)lytį;

(9)civilinę būklę;

(10)tėvų valdžią turinčio asmens (nepilnamečių atveju) / teisėto globėjo pavardę, vardą, adresą (jei skiriasi nuo prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens adreso), telefono numerį, e. pašto adresą ir pilietybę);

(11)nacionalinį tapatybės numerį, kai taikytina;

(12)kelionės dokumento rūšį;

(13)kelionės dokumento numerį;

(14)išdavimo datą;

(15)galiojimo laikotarpį;

(16)dokumento išdavimo šalį;

(17)šeimos nario, kuris yra judus ES, EEE arba Šveicarijos pilietis arba kuris yra Jungtinės Karalystės pilietis, kuriam taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES priimančiojoje valstybėje narėje, kuriai pateiktas prašymas išduoti vizą, asmens duomenis, jei taikoma: pavardę, vardą (-us), gimimo datą, pilietybę, kelionės dokumento arba asmens tapatybės kortelės numerį;

(18)giminystės ryšius su judžiu ES, EEE arba Šveicarijos piliečiu arba Jungtinės Karalystės piliečiu, kuriam taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo ES priimančiojoje valstybėje, kurios vizą prašoma išduoti, jei taikytina;

(19)prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens namų adresą, e. pašto adresą ir telefono numerį;

(20)šalį, kurioje asmuo gyvena ir kuri nėra dabartinės pilietybės šalis;

(21)dabartinę profesinę veiklą;

(22)darbdavį, darbdavio adresą ir telefono numerį: studentams – švietimo įstaigos pavadinimą ir adresą:

(23)kelionės tikslą (-us);

(24)papildomą informaciją apie buvimo tikslą;

(25)pagrindinio kelionės tikslo valstybę narę (ir kitas kelionės tikslo valstybes nares (jei taikytina);

(26)valstybę narę, į kurią atvykstama pirmiausia;

(27)atvykimų, kuriems prašoma leidimo, skaičių; numatomą pirmo numatomo buvimo atvykimo į Šengeno erdvę datą; numatomą išvykimo iš Šengeno erdvės po pirmo numatomo buvimo datą;

(28)anksčiau prašant išduoti Šengeno vizą paimtus pirštų atspaudus; datą (jei žinoma); vizos numerį, jei žinomas;

(29)leidimą atvykti į pagrindinio kelionės tikslo šalį, kai taikytina;

(30)kviečiančio (-ių) asmens (-ų) valstybėje (-ėse) narėje (-ėse) pavardę (-es) ir vardą (-us). Jei netaikoma, viešbučio (-ių) arba laikino apgyvendinimo valstybėje narėje (-ėse) vietos (-ų) pavadinimą (-us);

(31)kviečiančios įmonės / organizacijos pavadinimą ir adresą;

(32)kaip padengiamos kelionės ir pragyvenimo išlaidos prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens buvimo šalyje metu.

Prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo taip pat nurodo e. pašto adresą.

Visi tokie duomenys registruojami ir laikinai saugomi laikantis 7c straipsnyje nustatytų duomenų saugojimo laikotarpių.

21.ES prašymų išduoti vizą platformoje taip pat yra saugios paskyros paslauga. Saugios paskyros paslauga prašymą išduoti vizą pateikiančiam asmeniui suteikiama galimybė pateiktus duomenis saugoti vėlesniems prašymams, tačiau tik tuo atveju, jei prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo laisva valia ir aiškiai sutinka, kad duomenys būtų saugomi.

Saugios paskyros paslauga prašymą išduoti vizą pateikiančiam asmeniui suteikiama galimybė pateikti prašymą keliais etapais. Komisija pagal 48a straipsnį priima deleguotuosius aktus, kuriais nustatomi saugios paskyros paslaugos reikalavimai, įskaitant joje saugomų duomenų ir neužbaigtų pildyti prašymų arba prašymų, kurie atmesti po kompetencijos ir priimtinumo patikrinimo, saugojimo laikotarpį.

22.2 dalyje nurodytus duomenis prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo įrašo lotynų abėcėlės rašmenimis.

23.Pateikus elektroninę prašymo formą, ES prašymų išduoti vizą platformoje renkamas IP adresas, iš kurio prašymo forma buvo pateikta, ir jis yra pridedamas kaip prašyme pateiktų duomenų dalis.

24.Komisija, naudodamasi ES prašymų išduoti vizą platforma, įgyvendinimo aktais apibrėžia supaprastintų prašymo patvirtinti galiojančią vizą naujame kelionės dokumente, minimo Reglamento (EB) Nr. 810/2009 32a straipsnyje, ir prašymo pratęsti vizos galiojimą, minimo to reglamento 33 straipsnyje, formų turinį. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

25.Komisija įgyvendinimo aktais apibrėžia šio straipsnio 2 ir 5 dalyse nurodytus reikalavimus, susijusius su asmens duomenų, kurie turi būti įtraukti į prašymo formą, forma, taip pat parametrus ir patikras, kurie turi būti įdiegti siekiant užtikrinti prašymo išsamumą ir tų duomenų nuoseklumą. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

7ba straipsnis
Konkrečios nuostatos dėl Sąjungos piliečių ar kitų trečiųjų šalių piliečių, kurie naudojasi laisvo judėjimo teise pagal Sąjungos teisę, arba Jungtinės Karalystės piliečių, kuriems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES, šeimos narių naudojimosi ES prašymų išduoti vizą platforma

26.Trečiosios šalies pilietis, kuris yra Sąjungos piliečio, kuriam taikoma Direktyva 2004/38/EB, arba trečiosios šalies piliečio, kuris pagal Sąjungos bei jos valstybių narių ir trečiosios šalies susitarimą naudojasi laisvo judėjimo teise, lygiaverte Sąjungos piliečių laisvo judėjimo teisei, šeimos narys, gali pateikti prašymą išduoti vizą nesinaudodamas ES prašymų išduoti vizą platforma ir turi teisę prašymą asmeniškai pateikti konsulate arba išorės paslaugų teikėjų patalpose savo nuožiūra.

27.Kai trečiosios šalies pilietis, kuris yra Sąjungos piliečio, kuriam taikoma Direktyva 2004/38/EB, arba trečiosios šalies piliečio, kuris pagal Sąjungos bei jos valstybių narių ir trečiosios šalies susitarimą naudojasi laisvo judėjimo teise, lygiaverte Sąjungos piliečių laisvo judėjimo teisei, šeimos narys, pateikia prašymą išduoti vizą naudodamasis ES prašymų išduoti vizą platforma, prašymo pateikimo procesas vykdomas pagal Direktyvą 2004/38/EB.

28.Visų pirma ES prašymų išduoti vizą platforma sukuriama taip, kad būtų taikomos šios konkrečios taisyklės:

(a)vizos mokestis netaikomas;

(b)prašymo išduoti vizą formoje prašymą pateikiantis asmuo nenurodo šių asmens duomenų:

(a)dabartinės profesinės veiklos;

(b)darbdavio, darbdavio adreso ir telefono numerio: studentams – švietimo įstaigos pavadinimo ir adreso;

(c)kviečiančio (-ių) asmens (-ų) valstybėje (-ėse) narėje (-ėse) pavardės (-džių) ir vardo (-ų). Jei netaikoma, viešbučio (-ių) arba laikino apgyvendinimo valstybėje narėje (-ėse) vietos (-ų) pavadinimo (-ų);

(d)kviečiančios įmonės / organizacijos pavadinimo ir adreso;

(e)kaip padengiamos kelionės ir pragyvenimo išlaidos prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens buvimo šalyje metu;

(c) prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo turėtų galėti pateikti dokumentus, įrodančius, kad jis yra Sąjungos piliečio, kuriam taikoma Direktyva 2004/38/EB, arba trečiosios šalies piliečio, kuris pagal Sąjungos bei jos valstybių narių ir trečiosios šalies susitarimą naudojasi laisvo judėjimo teise, lygiaverte Sąjungos piliečių teisei, šeimos narys. Neturėtų būti reikalaujama, kad prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo pateiktų Reglamento (EB) Nr. 810/2009 14 straipsnyje nurodytus patvirtinamuosius dokumentus, taip pat neturėtų būti reikalaujama įrodymų, kad jis turi tinkamą ir galiojantį sveikatos draudimą kelionės metu, kaip nustatyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 15 straipsnyje;

(d)nukrypstant nuo 7c straipsnio 8 dalies, atliekant išankstinį automatizuotą priimtinumo patikrinimą tikrinama tik tai, ar yra:

(a)užpildyti visi reikalaujami prašymo formos laukeliai;

(b)pateiktas įrodymas, kad asmuo turi galiojantį pasą pagal Direktyvą 2004/38/EB;

(c)paimti prašymą išduoti vizą pateikusio asmens biometriniai duomenys, jei taikoma;

(e) kai viza išduodama, 7f straipsnyje nustatytame pranešime prašymą išduoti vizą pateikiančiam asmeniui primenama, kad laisvo judėjimo teise besinaudojančio piliečio šeimos narys, turintis vizą, turi teisę atvykti tik tuo atveju, jei tą šeimos narį lydi Sąjungos pilietis arba kitas trečiosios šalies pilietis, kuris naudojasi laisvo judėjimo teise, arba tas šeimos narys prie jo prisijungia.

29.1 ir 2 dalys taip pat taikomos, kai trečiosios šalies piliečiui, kuris yra Sąjungos piliečio, kuriam taikoma Direktyva 2004/38/EB, arba trečiosios šalies piliečio, kuris pagal Sąjungos bei jos valstybių narių ir trečiosios šalies susitarimą naudojasi laisvo judėjimo teise, lygiaverte Sąjungos piliečių laisvo judėjimo teisei, šeimos narys, reikia pratęsti vizos galiojimą arba patvirtinti vizą naujame kelionės dokumente. Vizos pratęsimo mokestis ir vizos patvirtinimo mokestis netaikomi.

30.1–4 dalys mutatis mutandis taikomos Jungtinės Karalystės piliečių šeimos nariams, kuriems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES priimančiojoje valstybėje, kuriai pateiktas prašymas išduoti vizą.

7c straipsnis
Prašymo pateikimo naudojantis ES prašymų išduoti vizą platforma procesas

31.Pateikus prašymo formą pagal 7b straipsnį, ES prašymų išduoti vizą platformoje nustatoma prašomos vizos rūšis ir atliekamas automatizuotas išankstinis kompetencijos patikrinimas, kad, remiantis prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens pateiktais duomenimis, būtų automatiškai iš anksto nustatyta kompetentinga valstybė narė. Tai netrukdo valstybėms narėms rankiniu būdu patikrinti kompetenciją pagal Reglamento (EB) Nr. 810/2009 18 straipsnio 3 dalį.

ES prašymų išduoti vizą platforma sukuriama taip, kad prašymą pateikiantys asmenys galėtų nurodyti, jog jie teisėtai yra, bet negyvena atitinkamai jurisdikcijai priklausančioje vietoje, kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 6 straipsnio 2 dalyje.

32.Prašymą pateikiantys asmenys turi turėti galimybę per ES prašymų išduoti vizą platformą pateikti skenuotą kelionės dokumento kopiją elektronine forma, taip pat patvirtinamuosius dokumentus ir sveikatos draudimo kelionės metu įrodymą skaitmenine forma, kai taikytina, pagal Reglamentą (EB) Nr. 810/2009 arba Direktyvą 2004/38/EB.

33.Komisija įgyvendinimo aktais nustato techninius reikalavimus, susijusius su patvirtinamųjų dokumentų forma, sveikatos draudimu kelionės metu ir kelionės dokumento kopija elektronine forma. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

34.Prireikus prašymą pateikiantis asmuo gali pasinaudoti ES prašymų išduoti vizą platforma, kad sumokėtų vizos mokestį, naudodamasis 7d straipsnyje nurodyta mokėjimo priemone.

35.ES prašymų išduoti vizą platformoje turėtų būti galimybė tik skaityti skirtoje VIS kopijoje patikrinti, ar per pastaruosius 59 mėnesius buvo paimti prašymą išduoti vizą pateikiančio asmens biometriniai duomenys ir ar prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo jau yra pateikęs prašymą su tuo pačiu kelionės dokumentu:

jei taip yra, ES prašymų išduoti vizą platformoje prašymą pateikiančiam asmeniui pranešama, kad jam nereikia atvykti į konsulatą arba į išorės paslaugų teikėjo patalpas prašymui pateikti;

jei taip nėra, ES prašymų išduoti vizą platformoje prašymą pateikiančiam asmeniui pranešama, kad jis turi atvykti į konsulatą arba į išorės paslaugų teikėjo patalpas prašymui pateikti.

36.Jei pagal Reglamentą (EB) Nr. 810/2009 būtina atvykti į konsulatą arba į išorės paslaugų teikėjo patalpas, valstybė narė gali nuspręsti šiuo tikslu naudotis 7d straipsnyje nurodyta susitikimų organizavimo priemone.

37.Prašymą išduoti visą pateikiantis asmuo pateikia prašymą, įskaitant deklaraciją dėl duomenų autentiškumo, išsamumo, teisingumo ir patikimumo.

38.Prašymą išduoti vizą teikiančiam asmeniui pateikus prašymą per ES prašymų išduoti vizą platformą, ES prašymų išduoti vizą platformoje atliekamas automatinis išankstinis priimtinumo patikrinimas.

Atliekant automatizuotą išankstinį priimtinumo patikrinimą, automatiškai patikrinama, ar:

(b)prašymas pateiktas per 9 straipsnio 1 dalyje nurodytą laikotarpį, jei taikoma;

(c)užpildyti visi reikalaujami prašymo formos laukeliai;

(d)pateiktas kelionės dokumento turėjimo įrodymas pagal Reglamento (EB) Nr. 810/2009 12 straipsnį;

(e)paimti prašymą išduoti vizą pateikusio asmens biometriniai duomenys, jei taikoma;

(f)sumokėtas vizos mokestis, jei taikoma.

39.Jei atlikus automatizuotą išankstinį prašymo priimtinumo patikrinimą nustatoma, kad prašymas yra priimtinas, iš ES prašymų išduoti vizą platformos valstybės narės konsulatui arba centrinėms valdžios institucijoms nusiunčiamas pranešimas, kuriame nurodomas bendras automatizuoto išankstinio kompetencijos ir priimtinumo patikrinimo rezultatas.

Jei atlikus automatizuotą išankstinį priimtinumo patikrinimą nustatoma, kad prašymas nėra priimtinas, iš ES prašymų išduoti vizą platformos prašymą išduoti vizą pateikusiam asmeniui nusiunčiamas pranešimas ir nurodoma, kurios prašymo bylos dalies trūksta.

Prašymų išduoti vizą platforma sukuriama taip, kad būtų galima taikyti Reglamento (EB) Nr. 810/2009 19 straipsnio 4 ir 4a dalis, kad prašymus būtų galima laikyti priimtinais.

40.Gavęs 9 dalyje nurodytą pranešimą, valstybės narės konsulatas arba centrinės valdžios institucijos atlieka rankinį kompetencijos patikrinimą pagal Reglamento (EB) Nr. 810/2009 18 straipsnio 3 dalį, o vėliau, jei reikia, rankinį priimtinumo patikrinimą pagal to reglamento 19 straipsnį.

41.Jei kompetentingos valstybės narės kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos priima per ES prašymų išduoti vizą platformą pateiktą prašymą, duomenys iš laikinos saugyklos persiunčiami į nacionalinę sistemą. Duomenys nedelsiant ištrinami iš laikinos saugyklos, išskyrus kontaktinius duomenis, susijusius su saugios paskyros paslauga.

42.Jei prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo po automatizuoto išankstinio kompetencijos ir priimtinumo patikrinimo prašymą atsiima, duomenys nedelsiant ištrinami iš laikinos saugyklos, išskyrus kontaktinius duomenis, susijusius su saugios paskyros paslauga.

43.Kompetentingos valstybės narės kompetentingas konsulatas arba centrinės valdžios institucijos gali naudotis saugios paskyros paslauga ryšiams su prašymą išduoti vizą pateikiančiais asmenimis palaikyti.

7d straipsnis
Mokėjimo priemonė ir susitikimų organizavimo priemonė

44.Vizos mokesčiui sumokėti ES prašymų išduoti vizą platformoje naudojama mokėjimo priemonė. Mokėjimo priemonę valdo trečioji šalis paslaugų teikėja.

45.Komisija įgyvendinimo aktais nustato reikalavimus, susijusius su šio straipsnio 1 dalyje nurodyta mokėjimo priemone, įskaitant kompensavimo prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims tvarką. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

46.Valstybės narės arba išorės paslaugų teikėjai gali naudotis priemone susitikimams valdyti.

47.Komisija priima įgyvendinimo aktus, kuriais nustato reikalavimus, susijusius su šio straipsnio 3 dalyje nurodyta susitikimų organizavimo priemone, įskaitant susitikimų patvirtinimo sąlygas, sąsaja su esamomis susitikimų organizavimo priemonėmis arba informacija apie susitikimus be išankstinio užsirašymo, kuriuos turi konfigūruoti konsulatai arba išorės paslaugų teikėjai, ir technines sąlygas, kuriomis užtikrinama, kad bet kuriam Sąjungos piliečio, kuriam taikoma Direktyva 2004/38/EB, arba trečiosios šalies piliečio, kuris pagal Sąjungos bei jos valstybių narių ir trečiosios šalies susitarimą naudojasi laisvo judėjimo teise, lygiaverte Sąjungos piliečių teisei, arba Jungtinės Karalystės piliečių, kuriems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES priimančiojoje valstybėje, kuriai pateiktas prašymas išduoti vizą, šeimos nariui galėtų būti taikoma pagreitinta procedūra. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

7e straipsnis
Išorės paslaugų teikėjo sąsaja

48.Išorės paslaugų teikėjai, naudodamiesi išorės paslaugų teikėjo sąsaja, turi prieigą prie ES prašymų išduoti vizą platformos tik tam, kad galėtų:

(g)patikrinti į laikiną saugyklą įkeltus duomenis, visų pirma skenuotą kelionės dokumento kopiją, ir jų kokybę;

(h)įkelti biometrinius identifikatorius;

(i)prireikus įkelti patvirtinamuosius dokumentus;

(j)atitinkamais atvejais naudotis susitikimų organizavimo priemone galimiems laiko tarpsniams nurodyti;

(k)pateikti prašymą toliau svarstyti konsulatui.

49.Valstybės narės sukuria tik išorės paslaugų teikėjams skirtą tapatumo nustatymo sistemą, kad tinkamai įgaliotiems darbuotojams būtų suteikta prieiga prie sąsajos šio straipsnio tikslais. Kuriant tapatumo nustatymo sistemą, atsižvelgiama į informacijos saugumo rizikos valdymą, taip pat į pritaikytosios ir standartizuotosios duomenų apsaugos principus.

50.Komisija priima įgyvendinimo aktus, kuriais nustatoma tapatumo nustatymo sistema, skirta išorės paslaugų teikėjų darbuotojams. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

7f straipsnis
Pranešimai apie sprendimus

51.Prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims ir vizų turėtojams saugiomis elektroninėmis priemonėmis pranešama apie valstybių narių priimtus sprendimus dėl jų prašymų arba išduotų vizų.

52.Atitinkamai prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims arba vizų turėtojams siunčiamuose pranešimuose pateikiami šie duomenys:

(n)vizos išdavimo atveju: duomenys, išvardyti Reglamento (EB) Nr. 810/2009 24, 25 arba 26 straipsnyje ir šio reglamento 10 straipsnyje;

(o)atsisakymo išduoti vizą atveju: duomenys, išvardyti Reglamento (EB) Nr. 810/2009 32 straipsnyje ir šio reglamento 12 straipsnyje;

(p)vizos patvirtinimo atveju: duomenys, išvardyti Reglamento (EB) Nr. 810/2009 32a straipsnyje ir šio reglamento 12a straipsnyje;

(q)vizos galiojimo pratęsimo atveju: duomenys, išvardyti Reglamento (EB) Nr. 810/2009 33 straipsnyje ir šio reglamento 14 straipsnyje;

(r)vizos panaikinimo arba atšaukimo atveju: duomenys, išvardyti Reglamento (EB) Nr. 810/2009 33 straipsnyje ir šio reglamento 13 straipsnyje.

53.2 dalyje nurodytame pranešime pateikiamas išduodančiosios institucijos skaitmeniniu būdu pasirašytas 2D brūkšninis kodas ir vizos turėtojo veido atvaizdas. 2D brūkšniniame kode pateikiama 2 dalyje nurodyta informacija.

Pranešimas pateikiamas spausdintine forma.

54.Komisija priima įgyvendinimo aktus, kuriais nustatomos skaitmeninių vizų ir 1 dalyje nurodyto pranešimo techninės specifikacijos, įskaitant išsamią informaciją apie pranešimo formą, pavyzdžiui, 2D brūkšninį kodą ir spausdintinę formą. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

7g straipsnis
Tikrinimo priemonė

55.Tikrinimo priemonė suteikia prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims ir vizų turėtojams galimybę patikrinti:

(s)savo prašymo būseną;

(t)savo vizos būseną ir galiojimą.

56.Tikrinimo priemonė grindžiama 7b straipsnio 3 dalyje nurodyta saugios paskyros paslauga.

57.ES prašymų išduoti vizą platformoje prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims suteikiama saityno paslaugos funkcija, kad jie galėtų patikrinti skaitmeninę vizą nesinaudodami saugios paskyros paslauga.

58.Komisija priima įgyvendinimo aktus dėl išsamių saityno paslaugos veikimo sąlygų taisyklių ir saityno paslaugai taikomų duomenų apsaugos ir saugumo taisyklių, įskaitant prašymą išduoti vizą pateikiančiam asmeniui suteikiamą unikalų identifikatorių. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros. “;

(37)9 straipsnio 4 dalis papildoma šiais punktais:

„na) jei taikoma, nuoroda, kad asmuo teikia prašymą kaip Jungtinės Karalystės piliečio, kuriam taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES priimančiojoje valstybėje, kuriai pateiktas prašymas išduoti vizą, šeimos narys;

o) e. pašto adresas;

p) IP adresas, iš kuriuo buvo pateikta prašymo forma.“;

(38)9b straipsnis papildomas šia dalimi:

5. 1–4 dalys mutatis mutandis taikomos Jungtinės Karalystės piliečių, kuriems patiems taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES priimančiojoje valstybėje, kuriai pateiktas prašymas išduoti vizą, šeimos nariams.“;

(39)10 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalies e punktas pakeičiamas taip:

„e) vizos numerį;“;

(b)1 dalies k punktas išbraukiamas.

(c)1 dalis papildoma m punktu:

m) jei taikoma, asmens statusą, nurodantį, kad trečiosios šalies pilietis yra Jungtinės Karalystės piliečio, kuriam taikomas Susitarimas dėl JK išstojimo iš ES priimančiojoje valstybėje, kuriai pateiktas prašymas išduoti vizą, šeimos narys.“;

(40)įterpiamas 12a straipsnis:

12a straipsnis
Įtrauktini duomenys apie patvirtintą vizą

59.Priėmus sprendimą patvirtinti vizą, šį sprendimą priėmusi vizų institucija į prašymo bylą įveda šiuos duomenis:

(a)informaciją apie būklę;

(b)vizą patvirtinusią instituciją;

(c)sprendimo priėmimo vietą ir datą;

(d)naujo kelionės dokumento duomenis, įskaitant numerį, išdavusią šalį ir instituciją, išdavimo datą, galiojimo pabaigos datą.

60.Kai priimamas sprendimas patvirtinti vizą, sistema iš karto gauna ir į AIS eksportuoja Reglamento (ES) 2017/2226 19 straipsnio 1 dalyje išvardytus duomenis iš VIS.“;

(41)14 straipsnio 1 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d) pratęstos vizos numerį;“;

(42)15 straipsnio 2 dalies f punktas pakeičiamas taip:

„f) vizos numerio, ilgalaikės vizos arba leidimo gyventi numerio ir anksčiau išduotos vizos, ilgalaikės vizos arba leidimo gyventi išdavimo datos;“;

(43)18 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalies b punktas išbraukiamas;

(b)3 dalis pakeičiama taip:

„3. Nukrypstant nuo šio straipsnio 2 dalies, kai AIS pradedama paieška pagal Reglamento (ES) 2017/2226 23 straipsnio 2 arba 4 dalį, kompetentinga sienos apsaugos institucija gali atlikti paiešką VIS nesinaudodama sąveikumu su AIS, kai to reikia dėl konkrečių aplinkybių, visų pirma tuo atveju, kai laikinai nėra techninių galimybių atlikti AIS duomenų paiešką, arba jeigu AIS neveikia.“;

(44)įterpiamas 18e straipsnis:

„18e straipsnis
Atsarginės procedūros, taikomos tuo atveju, kai nėra techninių galimybių susipažinti su duomenimis prie išorės sienų

61.Jei nėra techninių galimybių atlikti 18 straipsnyje minimą duomenų paiešką dėl kurios nors VIS dalies veikimo sutrikimo, eu-LISA apie tai praneša valstybių narių sienos apsaugos institucijoms.

62.Jei nėra techninių galimybių atlikti 18 straipsnyje minimą duomenų paiešką dėl valstybės narės nacionalinės sienų infrastruktūros gedimo, sienos apsaugos institucija praneša apie tai eu-LISA, o tada eu-LISA informuoja Komisiją.

63.Šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytais atvejais sienos apsaugos institucijos vadovaujasi savo nacionaliniais nenumatytų atvejų planais. Nacionaliniame nenumatytų atvejų plane gali būti leidžiama sienos apsaugos institucijoms laikinai nukrypti nuo Reglamento (ES) 2016/399 8 straipsnyje nurodytos pareigos atlikti paiešką VIS.

64.Komisija įgyvendinimo aktais nustato tipinius nenumatytų atvejų planus, taikomus šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytais atvejais, įskaitant procedūras, kurių turi laikytis sienos apsaugos institucijos. Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 49 straipsnio 2 dalyje nurodytos nagrinėjimo procedūros. Valstybės narės patvirtina nacionalinius nenumatytų atvejų planus, parengtus remiantis tipiniais nenumatytų atvejų planais, kuriuos prireikus galima patikslinti nacionaliniu lygmeniu.“;

(45)19 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:

„1. Tik tam, kad patikrintų vizos turėtojo asmens tapatybę ir (arba) vizos autentiškumą ir (arba) tai, ar įvykdytos atvykimo, buvimo ar gyvenimo valstybių narių teritorijoje sąlygos, institucijos, kompetentingos atlikti patikrinimus valstybių narių teritorijoje dėl atvykimo, buvimo ar gyvenimo valstybių narių teritorijoje sąlygų įvykdymo, turi teisę atlikti atitinkamų duomenų paiešką pagal vizos numerį ir vizos turėtojo pirštų atspaudus.

Kai vizos turėtojo tapatybės neįmanoma patikrinti pagal pirštų atspaudus, kompetentingos institucijos taip pat gali atlikti patikrinimą pagal veido atvaizdą.“;

(46)20 straipsnio 2 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d)    įvestais duomenimis apie bet kokią išduotą, atsisakytą išduoti, patvirtintą, panaikintą, atšauktą arba pratęstą vizą, nurodytais 10–14 straipsniuose.“;

(47)21 straipsnio 2 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d)    įvesti duomenys apie bet kokią išduotą, patvirtintą, panaikintą, atšauktą arba pratęstą vizą, nurodyti 10, 12a, 13 ir 14 straipsniuose;“;

(48)22 straipsnio 2 dalies e punktas pakeičiamas taip:

„e)    įvesti duomenys apie bet kokią išduotą, patvirtintą, panaikintą, atšauktą arba pratęstą vizą, nurodyti 10, 12a, 13 ir 14 straipsniuose;“;

(49)22f straipsnio 1 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d) vizos numeris;“;

(50)22o straipsnio 3 dalis iš dalies keičiama taip:

(a)c punktas pakeičiamas taip:

„c) vizos numeris arba ilgalaikės vizos arba leidimo gyventi numeris ir atitinkamai vizos, ilgalaikės vizos arba leidimo gyventi galiojimo pabaigos data;“;

(b)pridedami f ir g punktai:

„f) IP adresas;

g) e. pašto adresas.“;

(51)22r straipsnio 3 dalis iš dalies keičiama taip:

(a)c punktas pakeičiamas taip:

„c) vizos numeris arba ilgalaikės vizos arba leidimo gyventi numeris ir atitinkamai vizos, ilgalaikės vizos arba leidimo gyventi galiojimo pabaigos data;“;

(b)pridedami f ir g punktai:

„f) IP adresas;

g) e. pašto adresas“;

(52)45 straipsnio 2 dalis papildoma g–o punktais:

„g) supaprastintų prašymų patvirtinti galiojančią vizą naujame kelionės dokumente ir pratęsti vizų galiojimą formų turinio nustatymu pagal 7b straipsnį;

h) su asmens duomenų formatu internetinėje prašymo formoje susijusių reikalavimų nustatymu pagal 7b straipsnį;

i) su patvirtinamųjų dokumentų, sveikatos draudimo kelionės metu ir kelionės dokumento kopija elektroniniu formatu, kurie turi būti pateikti per ES prašymų išduoti vizą platformą, forma susijusių techninių reikalavimų nustatymu pagal 7c ir 7ba straipsnius;

j) su mokėjimo priemone, įskaitant kompensavimo prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims tvarką, susijusių reikalavimų nustatymu pagal 7d straipsnį;

k) su nurodyta susitikimų organizavimo priemone, įskaitant susitikimų patvirtinimo sąlygas, ir sąsaja su esamomis susitikimų organizavimo priemonėmis arba informacija apie susitikimus be išankstinio užsirašymo, kurias turi konfigūruoti konsulatai arba išorės paslaugų teikėjai, susijusių reikalavimų nustatymu pagal 7d straipsnį;

l) išorės paslaugų teikėjų darbuotojams, kurie naudojasi išorės paslaugų teikėjo sąsaja, skirtos tapatumo nustatymo sistemos nustatymu pagal 7e straipsnį;

m) skaitmeninės formos vizų ir pranešimo apie vizą techninių specifikacijų, įskaitant išsamią informaciją apie pranešimo formą, pavyzdžiui, 2D brūkšninį kodą, spausdintiną formatą, nustatymu pagal 7f straipsnį;

n) išsamių taisyklių dėl saityno paslaugos veikimo sąlygų ir saityno paslaugai taikomų duomenų apsaugos ir saugumo taisyklių nustatymu pagal 7g straipsnį;

o) su atsarginių procedūrų, taikomų tuo atveju, kai nėra techninių galimybių gauti duomenis prie išorės sienų, įskaitant procedūras, kurių turi laikytis sienos apsaugos institucijos, susijusių pavyzdinių nenumatytų atvejų planų rengimu pagal 18e straipsnį.“;

(53)48a straipsnio 2, 3 ir 6 dalyse nuorodos į 9 straipsnį, 9h straipsnio 2 dalį, 9j straipsnio 2 dalį ir 22b straipsnio 18 dalį pakeičiamos nuorodomis į 7b straipsnį, 9 straipsnį, 9h straipsnio 2 dalį, 9j straipsnio 2 dalį ir 22b straipsnio 18 dalį.

 

3 straipsnis
Tarybos reglamento (EB) Nr. 1683/95
66 pakeitimai

Reglamentas (EB) Nr. 1683/95 iš dalies keičiamas taip:

(54)1 straipsnis pakeičiamas taip:

„1 straipsnis

Valstybių narių, kurios neišduoda Reglamento (EB) Nr. 810/2009 26a straipsnyje nurodytų skaitmeninės formos vizų, pagal šio reglamento 5 straipsnį išduodamos vizos gaminamos vienodos formos (įklija). Jos atitinka priede numatytas specifikacijas.“;

(55)7 straipsnis papildomas ketvirta pastraipa:

„Vienodos vizos formos naudojimas kitais nei 5 straipsnyje nurodytais tikslais nedaro poveikio vizų išdavimui skaitmenine forma, nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 26a straipsnyje.“.

4 straipsnis
Tarybos reglamento (EB) Nr. 333/2002
67 pakeitimai

Reglamento (EB) Nr. 333/2002 1 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:

„1. Šis reglamentas taikomas valstybėms narėms, kurios neišduoda vizų skaitmenine forma, nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 810/2009* 26a straipsnyje.

Šiame reglamente vizos įklijos forma – tai dokumentas, kurį valstybės narės valdžios institucijos išduoda kelionės dokumento, kurio ta valstybė narė nepripažįsta, turėtojui ir į kurį jos kompetentingos institucijos įklijuoja vizą.“.

_________

* 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas)(OL L 243 2009 9 15, p. 1).“.

5 straipsnis
Tarybos reglamento (EB) Nr. 694/2003
68 pakeitimai

Reglamentas (EB) Nr. 694/2003 iš dalies keičiamas taip:

(56) 1 straipsnis pakeičiamas taip:

„1 straipsnis

65.Supaprastinto tranzito dokumentai (STD), kuriuos valstybės narės išduoda pagal Reglamento (EB) Nr. 693/2003 2 straipsnio 1 dalį, išduodami skaitmenine forma, nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 810/2009 * 26a straipsnyje, ir turi tokią pačią vertę kaip ir tranzitui skirtos riboto teritorinio galiojimo vizos. Be to, skaitmeninėje formoje aiškiai nurodoma, kad išduotas dokumentas yra STD.

66.Supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentai (STGD), kuriuos išduoda valstybės narės, kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 693/2003 2 straipsnio 2 dalyje, išduodami skaitmenine forma, nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 26a straipsnyje, ir turi tokią pačią vertę kaip ir tranzitui skirtos riboto teritorinio galiojimo vizos. Be to, skaitmeninėje formoje aiškiai nurodoma, kad išduotas dokumentas yra STGD.“.

__________

* 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas)(OL L 243 2009 9 15, p. 1).“.

(57)2 straipsnio 1 dalies pirma pastraipa pakeičiama taip:

„1. 4 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka nustatomos papildomos STD ir STGD skaitmeninės formos techninės specifikacijos, be kita ko, susijusios su toliau nurodytais elementais ir reikalavimais:“; “;

(58)6 straipsnio pirma pastraipa pakeičiama taip:

„2. Valstybės narės, kurios nusprendė išduoti STD ir STGD, juos išduoda 1 straipsnyje nurodytos skaitmeninės formos ir ne vėliau kaip per vienerius metus po 2 straipsnyje nurodytų papildomų apsaugos elementų ir reikalavimų patvirtinimo.“.

6 straipsnis
Konvencijos dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo
69 pakeitimas

Konvencijos dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo 18 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(59)1 dalis pakeičiama taip:

„1. Vizos ilgesniam kaip 90 dienų laikotarpiui (ilgalaikės vizos) yra nacionalinės vizos, išduodamos vienos iš valstybių narių pagal jos nacionalinės teisės arba Sąjungos teisės aktus. Tokios vizos išduodamos skaitmenine forma, nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 26a straipsnyje.

Išimties tvarka valstybės narės, kurios neišduoda vizų skaitmenine forma, nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009 26a straipsnyje, išduoda vizas vienoda vizų forma, kaip nustatyta Tarybos reglamente (EB) Nr. 1683/95 (*), kurios antraštėje esanti raidė „D“ nurodo vizos rūšį. Formos pildomos pagal atitinkamas 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 810/2009, nustatančio Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas), VII priedo nuostatas.“;

(60)įterpiama 1a dalis:

„1a. Apie skaitmenine forma išduotas ilgalaikes vizas prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims pranešama elektroninėmis priemonėmis pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7f straipsnį.“.

7 straipsnis
Tarybos reglamento (EB) Nr. 693/2003
70 pakeitimas

Reglamentas (EB) Nr. 693/2003 iš dalies keičiamas taip:

(61)2 straipsnio 3 dalis pakeičiama taip:

„3. STD/STGD išduodami skaitmenine forma, nurodyta Reglamento (EB) Nr. 810/2009* 26a straipsnyje.

__________

* 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas) (OL L 243 2009 9 15, p. 1).“;

(62)5 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Prašymas išduoti STD pateikiamas valstybės narės, pranešusios apie savo sprendimą išduoti STD/STGD pagal 12 straipsnį, konsulinėms įstaigoms. “;

(b)įterpiama 5 dalis:

„5. Prašymas išduoti STD/STGD pateikiamas naudojantis internetine prašymo pateikimo priemone. Internetinėje prašymo pateikimo priemonėje pateikiami šio straipsnio 3 ir 4 dalyse nurodyti duomenys.“.

(63)6 straipsnio 2, 3 ir 4 dalys pakeičiamos taip:

„2. STD/STGD kelionės dokumentui, kurio galiojimo terminas pasibaigęs, neišduodami.

3. Kelionės dokumento, kuriam išduodami STD/STDG, galiojimo terminas yra ilgesnis, negu šių STD/STDG.

4. STD/STGD kelionės dokumentui, jeigu šis negalioja kurioje nors valstybėje narėje, neišduodami. Jeigu kelionės dokumentas galioja tik vienoje ar keliose valstybėse narėse, tai ir atitinkamoje valstybėje narėje ar valstybėse narėse STD/STGD galiojimas bus ribojamas.“.

8 straipsnis
Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/2226
71 pakeitimai

Reglamentas (ES) 2017/2226 iš dalies keičiamas taip:

(64)16 straipsnio 2 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d) jei taikytina, trumpalaikės vizos numeris, įskaitant vizą išdavusios valstybės narės trijų raidžių kodą, trumpalaikės vizos rūšis, maksimalios pagal trumpalaikę vizą leidžiamo buvimo trukmės pabaigos data, kuri atnaujinama kiekvieno atvykimo metu, ir trumpalaikės vizos galiojimo pabaigos data;“;

(65)19 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d) jei taikoma, naują vizos numerį, įskaitant vizą išdavusios šalies trijų raidžių kodą;“;

(b)pridedama 7 dalis:

„7. Jeigu priimamas sprendimas patvirtinti galiojančią vizą naujame kelionės dokumente, sprendimą priėmusi vizų institucija pagal Reglamento (EB) Nr. 767/2008 12a straipsnį nedelsdama iš VIS tiesiogiai gauna šio straipsnio 1 dalyje numatytus duomenis ir juos importuoja į AIS.“.

(66)24 straipsnio 2 dalies b punktas pakeičiamas taip:

„b) trumpalaikės vizos numerio, įskaitant vizą išdavusios valstybės narės trijų raidžių kodą, nurodyto 16 straipsnio 2 dalies d punkte;“;

(67)32 straipsnio 5 dalies c punktas pakeičiamas taip:

„c) vizos numerį ir vizos galiojimo pabaigos datą;“.

9 straipsnis
ES prašymų išduoti vizą platformos vertinimas

67.Praėjus penkeriems metams nuo veiklos pradžios pagal šio reglamento 12 straipsnį, Komisija įvertina ES prašymų išduoti vizą platformos veikimą. Atliekant šį vertinimą apsvarstomi tikslų įgyvendinimo ir Reglamento (EB) Nr. 810/2009 bei Reglamento (EB) Nr. 767/2008 su pakeitimais, padarytais šiuo reglamentu, nuostatų įgyvendinimo rezultatai.

68.Komisija perduoda 1 dalyje nurodytą vertinimo ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai. Remdamasi šiuo vertinimu, Komisija pateikia, jei reikia, tinkamus pasiūlymus.

10 straipsnis
ES prašymų išduoti vizą platformos veikimo pradžia

69.Komisija nustato datą, nuo kurios ES prašymų išduoti vizą platforma pradeda veikti pagal šį reglamentą, kai įvykdomos šios sąlygos:

(a)yra priimtos 1 straipsnio 31 punkte ir 2 straipsnio 19 ir 20 punktuose nurodytos priemonės;

(b)eu-LISA pranešė, kad sėkmingai užbaigti išsamūs bandymai;

(c)eu-LISA patvirtino technines ir teisines priemones ir apie jas pranešė Komisijai.

70.1 dalyje nurodytas Komisijos sprendimas skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

71.Nukrypstant nuo 1 dalies ir nedarant poveikio vizų išdavimui skaitmenine forma, valstybė narė gali nuspręsti 5 metus nuo 1 dalyje nurodytos datos nesinaudoti ES prašymų išduoti vizą platforma.

Tokiu atveju valstybė narė praneša Komisijai apie savo sprendimą pereinamuoju laikotarpiu nesinaudoti ES prašymų išduoti vizą platforma. Komisija pranešimą skelbia Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šiuo pereinamuoju laikotarpiu vizų turėtojai turi turėti galimybę tikrinti skaitmenines vizas, naudodamiesi Reglamento (EB) Nr. 767/2008 7g straipsnyje nurodytos internetinės prašymų išduoti vizą platformos saityno paslauga, jei jų prašymą išduoti vizą nagrinėjanti valstybė narė nusprendė nesinaudoti ES prašymų išduoti vizą platforma.

72.Valstybė narė gali pranešti Komisijai ir eu-LISA, kad ji nori pasinaudoti ES prašymų išduoti vizą platforma iki 3 dalyje nurodyto pereinamojo laikotarpio pabaigos.

Komisija nustato datą, nuo kurios ši nuostata taikoma. Komisijos sprendimas skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

11 straipsnis
Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas pagal Sutartis privalomas visas ir tiesiogiai taikomas valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

Pirmininkas    Pirmininkas

FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

Vizų išdavimo procedūrų skaitmeninimas

1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) 

Vidaus reikalai

1.3.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:

 nauju veiksmu 

 nauju veiksmu, kai bus įgyvendintas bandomasis projektas ir (arba) atlikti parengiamieji veiksmai 72  

 esamo veiksmo galiojimo pratęsimu 

 vieno ar daugiau veiksmų sujungimu arba nukreipimu į kitą / naują veiksmą 

1.4.Tikslas (-ai)

1.4.1.Bendrasis (-ieji) tikslas (-ai)

Bendrasis iniciatyvos tikslas – prisidėti prie viešųjų paslaugų skaitmeninimo, kad Europa būtų prisitaikiusi prie skaitmeninio amžiaus, taip pat prisidėti prie saugios, patikimos ir atsparios ES kūrimo ir padaryti ES patrauklesnę keliautojams bei pagerinti jos, kaip vieno geografinio subjekto, taikančio bendrą vizų politiką, suvokimą.

1.4.2.Konkretus (-ūs) tikslas (-ai)

1 konkretus tikslas. Modernizuoti, supaprastinti ir suderinti valstybių narių ir trečiųjų šalių piliečių prašymų išduoti vizą pateikimo procesą, suskaitmeninant vizų išdavimo procedūrą.

2 konkretus tikslas. Sumažinti (tapatybės) sukčiavimo, klastojimo riziką ir supaprastinti tikrinimo procesą pasienyje, diegiant skaitmeninimą.

Šiems konkretiems tikslams pasiekti pasiūlyme numatyta sukurti bendrą ES prašymų išduoti vizą platformą ir įdiegti skaitmeninę vizą, naudotiną vietoje vizos įklijos.

1.4.3.Numatomas (-i) rezultatas (-ai) ir poveikis

Nurodyti poveikį, kurį pasiūlymas (iniciatyva) turėtų padaryti tiksliniams gavėjams (tikslinėms grupėms).

Pasiūlymas turėtų teigiamą poveikį kelionėms ES ir jos BVP, nes 2025–2029 m. laikotarpiu BVP būtų papildytas 53,3 mlrd. EUR, o tai reikštų perėjimą nuo iš esmės popieriniais dokumentais grindžiamo prašymų teikimo proceso prie iš tiesų skaitmeninio ir iš esmės suderinto proceso.

ES prašymų išduoti vizą platforma būtų naudinga valstybėms narėms, nes sumažėtų konsulatams skirtų prašymų išduoti vizą nagrinėjimo ir popierinių prašymų saugojimo archyve laikas. Įdiegus skaitmeninę vizą padidėtų Šengeno erdvės vidaus saugumas, nes vizos įklija nebegalėtų būti klastojama, ir gerokai sumažėtų administracinė našta valstybių narių centrinėms valdžios institucijoms ir konsulatams, kuriems nebereikėtų skirti laiko ir pinigų vizų įklijų gamybai, užsakymui ir saugiam vežimui į konsulatus. Apskritai, remiantis vertinant poveikį atlikta sąnaudų ir naudos analize, 2025–2029 m. valstybės narės sutaupytų 553 mln. EUR administracinių išlaidų.

Galiausiai pasiūlymas taip pat būtų naudingas prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims. Pakartotinai prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims nebereikėtų patirti išlaidų, susijusių su kelione siekiant pateikti prašymą išduoti vizą, be to, prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys turėtų savo kelionės dokumentus su savimi visą prašymo nagrinėjimo laikotarpį. Kiekvienas prašymą išduoti vizą pateikiantis asmuo kiekvieno prašymo atveju sutaupytų 31 EUR iš bendros kiekvienam prašymui išleidžiamos 74 EUR sumos.

1.4.4.Veiklos rezultatų rodikliai

Nurodyti pažangos ir laimėjimų stebėsenos rodiklius.

1 rodiklis. Per ES prašymų išduoti vizą platformą pateiktų prašymų dalis, palyginti su visais prašymais išduoti Šengeno vizą.

Tikslas: 95 proc. pereinamojo laikotarpio pabaigoje (2030 m. gruodžio 31 d.)

2 rodiklis. Išduotų skaitmeninių vizų dalis, palyginti su bendru išduotų vizų skaičiumi.

Tikslas: 100 proc. įsigaliojus ES prašymų išduoti vizą platformai 2026 m. sausio 1 d.

3 rodiklis. Prašymų išduoti vizą, pateiktų per išorės paslaugų teikėją (IPT), procentinė dalis – 90 proc.

Tikslas: 75 proc. prašymų išduoti vizą, pateiktų ne per IPT – pereinamojo laikotarpio pabaigoje (2030 m. gruodžio 31 d.)

1.4.4.1.Veiksmingumas ir savalaikiškumas: rodikliai turėtų sudaryti sąlygas stebėti veiklos rezultatus, reguliariai teikiant informaciją apie pažangą ir pasiekimus visą programavimo laikotarpį.

1.4.4.2.Efektyvumas: reikėtų optimizuoti duomenų rinkimo ir tvarkymo procesus, vengiant nereikalingų ar besidubliuojančių prašymų pateikti informaciją.

1.4.4.3.Rodiklių aktualumas ir poreikis riboti susijusią administracinę naštą.

1.4.4.4.Aiškumas: rodikliai turėtų būti pateikiami aiškia ir suprantama forma, kartu su patvirtinamaisiais metaduomenimis ir taip, kad būtų lengviau juos tinkamai aiškinti ir teikti apie juos prasmingą informaciją.

Kiekvienas rodiklis turėtų būti papildytas siektinomis reikšmėmis ir pradine reikšme.

1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį

Pasiūlymas dėl vizų išdavimo procedūros skaitmeninimo paskelbtas 2018 m. Komisijos komunikate dėl vizų politikos. 2020 m. rugsėjo 23 d. Komisijos pasiūlytame naujame migracijos ir prieglobsčio pakte nustatytas tikslas iki 2025 m. visiškai suskaitmeninti vizų išdavimo procedūrą, įdiegiant skaitmeninę vizą ir galimybę prašymus išduoti vizą teikti internetu.

Teisėkūros institucijoms priėmus teisės aktus (ne vėliau kaip 2023 m. pabaigoje), Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (eu-LISA) galėtų pradėti ES prašymų išduoti vizą platformos kūrimo darbą, kuris truktų dvejus metus (2024–2025 m.). Šis kūrimo darbas būtų grindžiamas patirtimi, kurią eu-LISA įgijo 2020–2021 m. kurdama platformos prototipą.

Tuo metu valstybės narės vykdytų investicijas, būtinas tam, kad jos galėtų prisijungti prie ES prašymų išduoti vizą platformos ir įdiegti skaitmeninę vizą ir būtų pasirengusios 2026 m. pradžioje, kai prašymų išduoti vizą platforma galėtų pradėti veikti. Tos valstybės narės, kurios nuspręstų nesinaudoti ES prašymų išduoti vizą platforma nuo 2026 m. pradžios, turėtų dar dvejus metus, per kuriuos jos galėtų atlikti būtinas investicijas, galbūt laipsniškai panaikintų savo nacionalinius portalus ir savo prašymams pradėtų naudoti bendrą ES prašymų išduoti vizą platformą.

2026 m. veiktų ir ES prašymų išduoti vizą platforma, ir skaitmeninė viza. Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui (2028 m. pabaiga), visi prašymai išduoti vizą būtų teikiami internetu per ES prašymų išduoti vizą platformą (išskyrus kelis išimtinius atvejus, kai ir toliau būtų galima taikyti popieriniais dokumentais grindžiamą procedūrą).

ES prašymų išduoti vizą platformai pradėjus veikti, eu-LISA turės ją reguliariai atnaujinti ir prižiūrėti, o valstybės narės turės reguliariai atnaujinti ir prižiūrėti savo nacionalinius komponentus, susietus su platforma.

1.5.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

Priežastys imtis Europos lygmens veiksmų (ex ante)

Kadangi Šengeno vizų išdavimo procedūra yra suderinta ES lygmeniu ir išsamiai reglamentuojama Vizų kodeksu, VIS reglamentu ir reglamentu, kuriuo nustatoma vienoda vizų forma, atliekant poveikio vertinimą nustatyti trūkumai yra neatsiejamai susiję su galiojančiais ES teisės aktais. Nustatytos problemos artimiausioje ateityje tikriausiai neišnyks ir jos yra tiesiogiai susijusios su dabartinėmis teisinėmis nuostatomis. Abiejų iniciatyvos aspektų (prašymo išduoti vizą procedūros ir vizos formos) atveju dėl numatytų veiksmų masto, pasekmių ir poveikio šių problemų sprendimo veiksmai gali būti veiksmingai ir sistemingai įgyvendinti tik ES lygmeniu. Jeigu dabartinė padėtis, kai valstybės narės kuria (arba ne) savo skaitmenines priemones, tęstųsi, nustatytos problemos būtų išspręstos tik iš dalies. Didesnę pridėtinę vertę sukurtų tik ES lygmens intervenciniai veiksmai.

Sąjungos pridėtinė vertė, kurią tikimasi sukurti (ex post). Pasiūlymu bus supaprastintas trečiųjų šalių piliečių, kuriems taikomas reikalavimas turėti vizą, prašymų išduoti vizą teikimas naudojantis bendra ES prašymų išduoti vizą platforma, taikant mažiau kainuojančias ir paprastesnes prašymų teikimo procedūras, todėl prašymo pateikimo išlaidos prašymą išduoti vizą pateikiantiems asmenims sumažės vidutiniškai 31 EUR (iš 74 EUR). Dėl to padaugės kelionių į ES, palyginti su padėtimi, kai nebūtų imtasi veiksmų ES lygmeniu. Dėl to 2025–2029 m. laikotarpiu keliautojų, kuriems taikomas reikalavimas turėti vizą, indėlis į BVP padidės 53,5 mlrd. EUR. Sukūrus bendrą ES prašymų išduoti vizą platformą, kuria naudotųsi visos valstybės narės, būtų galima sutaupyti lėšų, susijusių su prašymus išduoti vizą pateikiančių asmenų užklausomis ir popierinių prašymų tvarkymu. Įdiegus skaitmeninę vizą, taip pat būtų sutaupyta lėšų, skirtų popierinių vizų įklijų tvarkymui. Šie du pakeitimai, kuriuos būtų galima įgyvendinti tik imantis ES lygmens intervencinių veiksmų, sudarytų sąlygas visoms valstybėms narėms 2025–2029 m. laikotarpiu sutaupyti 553 mln. EUR. Sukūrus vieną bendrą prašymų išduoti vizą priėmimo punktą, taip pat būtų sukurtas vienodas ES įvaizdis išoriniame pasaulyje.

1.5.3.Panašios patirties išvados

Patirtis, įgyta diegiant Vizų informacinę sistemą ir kitas dideles IT sistemas, rodo, kad naujos didelės IT sistemos diegimas paprastai gali užtrukti ilgiau nei tikėtasi ir kad valstybės narės turi pasinaudoti ES finansavimu, kad galėtų finansuoti savo nacionalines investicijas. Tai pasakytina ir apie 2021–2027 m. sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonę, kurios paramos programoje vizų išdavimo procedūrų skaitmeninimas aiškiai įvardytas kaip prioritetas.

1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis

Investicijos, kurių reikia ES ir valstybių narių lygmenimis, yra suderinamos su 2021–2027 m. daugiamete finansine programa, o joms finansuoti bus naudojama sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonė.

1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą

Asignavimai, kurių reikia eu-LISA vykdomam ES prašymų išduoti vizą platformos kūrimui finansuoti (69,325 mln. EUR), nebuvo numatyti DFP asignavimuose, skirtuose eu-LISA, nes tai naujas pasiūlymas, kurio sumos jo pateikimo metu dar nebuvo žinomos. Siūloma padidinti eu-LISA biudžetą sumomis, kurių reikės 2023, 2024, 2025, 2026 ir 2027 m., perkeliant asignavimus iš atitinkamų sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonės teminių priemonių.

1.6.Pasiūlymo (iniciatyvos) trukmė ir finansinis poveikis

trukmė ribota

   galioja nuo MMMM [MM DD] iki MMMM [MM DD],

   įsipareigojimų asignavimų finansinis poveikis nuo MMMM iki MMMM, o mokėjimų asignavimų – nuo MMMM iki MMMM;

 trukmė neribota

įgyvendinimo pradinis (kūrimo) laikotarpis – 2024–2025 m.,

vėliau nuo 2026 m. – visapusiškas veikimas.

1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai) 73

 Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos:

padalinių, įskaitant Sąjungos delegacijų darbuotojus;

   vykdomųjų įstaigų.

 Pasidalijamasis valdymas su valstybėmis narėmis

 Netiesioginis valdymas, biudžeto vykdymo užduotis pavedant:

trečiosioms valstybėms arba jų paskirtoms įstaigoms;

tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms (nurodyti);

EIB ir Europos investicijų fondui;

įstaigoms, nurodytoms Finansinio reglamento 70 ir 71 straipsniuose;

viešosios teisės reglamentuojamoms įstaigoms;

įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja privatinė teisė ir kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, tiek, kiek joms užtikrinamos pakankamos finansinės garantijos;

įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja valstybės narės privatinė teisė, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurioms užtikrinamos pakankamos finansinės garantijos;

atitinkamame pagrindiniame akte nurodytiems asmenims, kuriems pavesta vykdyti konkrečius veiksmus BUSP srityje pagal ES sutarties V antraštinę dalį.

Jei nurodomas daugiau kaip vienas valdymo būdas, išsamią informaciją pateikti šio punkto pastabų skiltyje.

Pastabos

Manoma, kad ES prašymų išduoti vizą platformos kūrimo etapas truks dvejus metus, per kuriuos eu-LISA sukurs platformą. ES prašymų išduoti vizą platforma pradės veikti 2026 m. sausio 1 d.

2.VALDYMO PRIEMONĖS

2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

Nurodyti dažnumą ir sąlygas.

Pasidalijamasis valdymas

Kiekviena valstybė narė nustato savo programos valdymo ir kontrolės sistemą ir užtikrina stebėsenos sistemos ir rodiklių duomenų kokybę ir patikimumą pagal Bendrųjų nuostatų reglamentą (toliau – BNR). Valstybės narės kasmet atsiųs patikinimo duomenų rinkinį, kuriam priklauso metinės ataskaitos, valdymo pareiškimas ir audito institucijos nuomonė apie ataskaitas, valdymo ir kontrolės sistemą ir metinėse ataskaitose deklaruotų išlaidų teisėtumą ir tvarkingumą. Naudodamasi šiuo patikinimo dokumentų rinkiniu Komisija spręs dėl fondo už ataskaitinius metus mokėtinos sumos. Kas dvejus metus rengiami Komisijos ir kiekvienos valstybės narės peržiūros posėdžiai kiekvienos programos veiklos rezultatams nagrinėti. Šešis kartus per metus valstybės narės siunčia kiekvienos programos duomenis, suskirstytus pagal konkrečius tikslus. Šie duomenys susiję su veiklos sąnaudomis ir bendrų produkto ir rezultato rodiklių vertėmis.

Valstybės narės atsiųs metinę veiklos rezultatų ataskaitą, kurioje turi būti išdėstyta informacija apie programos įgyvendinimo ir tarpinių bei siektinų reikšmių siekimo pažangą. Joje taip pat turi būti nurodomos problemos, darančios poveikį programos rezultatams, ir aprašoma, kokių veiksmų imtasi joms spręsti.

Laikotarpio pabaigoje kiekviena valstybė narė pateikia galutinę veiklos rezultatų ataskaitą. Galutinėje ataskaitoje daugiausia dėmesio turi būti skiriama pažangai, padarytai siekiant programos tikslų; joje turi būti apžvelgiamos pagrindinės problemos, dariusios poveikį programos veikimui, šios problemoms spręsti taikytos priemonės ir pateikiamas šių priemonių veiksmingumo įvertinimas. Be to, joje turėtų būti nurodytas programos indėlis sprendžiant problemas, nustatytas valstybei narei skirtose susijusiose ES rekomendacijose, pažanga, padaryta siekiant veiklos rezultatų plane nustatytų siektinų reikšmių, susijusių vertinimų duomenys ir tolesni veiksmai dėl šių duomenų, taip pat komunikacijos veiksmų rezultatai.

Komisija atlieka pagal šį fondą įgyvendinamų veiksmų laikotarpio vidurio ir retrospektyvinį vertinimus, laikydamasi Bendrųjų nuostatų reglamento. Laikotarpio vidurio vertinimas turėtų būti visų pirma grindžiamas programų, valstybių narių pateiktų Komisijai iki 2024 m. gruodžio 31 d., laikotarpio vidurio vertinimu.

Netiesioginis valdymas

Pasiūlymo įgyvendinimo stebėsena ir ataskaitų teikimas bus vykdomi laikantis eu-LISA reglamente ir Finansiniame reglamente nustatytų principų ir bendro požiūrio į decentralizuotas agentūras. eu-LISA visų pirma kiekvienais metais privalo pateikti Komisijai, Europos Parlamentui ir Tarybai bendrąjį programavimo dokumentą, kuriame būtų pateiktos daugiametės ir metinės darbo programos ir išteklių programavimas. Šiame dokumente išdėstomi tikslai, numatomi rezultatai ir veiklos rezultatų rodikliai tikslų įgyvendinimo pažangai ir rezultatams stebėti. eu-LISA taip pat privalo pateikti Valdančiajai tarybai konsoliduotąją metinę veiklos ataskaitą. Šioje ataskaitoje visų pirma pateikiama informacija apie pasiektus tikslus ir rezultatus, išdėstytus bendrajame programavimo dokumente. Ši ataskaita taip pat turi būti siunčiama Komisijai, Europos Parlamentui ir Tarybai.

Be to, kaip nurodyta eu-LISA reglamento 39 straipsnyje, ne vėliau kaip iki 2023 m. gruodžio 12 d., o vėliau kas penkerius metus Komisija, pasikonsultavusi su Valdančiąja taryba ir laikydamasi Komisijos gairių, atlieka agentūros veiklos rezultatų vertinimą, lygindama juos su jos tikslais, įgaliojimais, veiklos vietomis ir užduotimis. Atliekant tą įvertinimą taip pat išnagrinėjama, kaip įgyvendinamas šis reglamentas, kaip ir kiek agentūra veiksmingai prisideda prie didelės apimties IT sistemų operacijų valdymo ir Sąjungos lygmeniu koordinuojamos, sąnaudų požiūriu efektyvios ir darnios IT aplinkos kūrimo laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje. Visų pirma, atliekant tą įvertinimą, vertinamas galimas poreikis keisti agentūros įgaliojimus ir tokio pakeitimo finansinis poveikis. Valdančioji taryba gali pateikti Komisijai rekomendacijų dėl šio reglamento pakeitimų.

 

2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os)

2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas

Pasidalijamasis valdymas

Pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, kuriuo kaip Integruoto sienų valdymo fondo dalis nustatoma sienų valdymo ir vizų finansinės paramos priemonė, ji bus valdoma pagal BNR (Bendrųjų nuostatų reglamento) taisykles.

Dėl pasidalijamojo valdymo BNR remiamasi 2014–2020 m. programavimo laikotarpiui sukurta valdymo ir kontrolės strategija, bet įvedama priemonių, kuriomis siekiama supaprastinti įgyvendinimą ir sumažinti kontrolės naštą tiek paramos gavėjų, tiek valstybių narių lygmeniu.

Be kita ko, nustatytos šios naujovės:

– panaikinama paskyrimo procedūra (tai turėtų sudaryti galimybę paspartinti programų įgyvendinimą);

– valdymo patikrinimai (administraciniai patikrinimai ir patikrinimai vietoje), kuriuos vadovaujančioji institucija turi atlikti atsižvelgdama į riziką (palyginti su 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu reikalinga 100 proc. administracine kontrole). Be to, tam tikromis sąlygomis vadovaujančiosios institucijos gali taikyti proporcingus kontrolės susitarimus pagal nacionalines procedūras;

– sąlygos, kuriomis siekiama išvengti kelių to paties veiksmo ir (arba) tų pačių išlaidų auditų.

Programos institucijos pateiks Komisijai tarpinio mokėjimo prašymus, pagrįstus paramos gavėjų patirtomis išlaidomis. BNR numatyta, kad vadovaujančiosios institucijos gali atlikti valdymo patikrinimus rizikos vertinimo pagrindu, taip pat numatytos specialios kontrolės priemonės (pvz., vadovaujančiosios institucijos patikrinimai vietoje ir audito institucijos veiksmų ir (arba) išlaidų auditas) po to, kai Komisijai deklaruojamos susijusios išlaidos tarpinio mokėjimo prašymuose. Siekiant sumažinti netinkamų finansuoti išlaidų kompensavimo riziką, BNR nustatyta, kad Komisijos tarpiniai mokėjimai negali viršyti 90 proc., atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu atlikta tik dalis nacionalinių patikrinimų. Likutį Komisija išmokės po metinio sąskaitų patvirtinimo, iš programą įgyvendinančių institucijų gavusi patikinimo dokumentų rinkinį. Dėl bet kokių pažeidimų, kuriuos nustatė Komisija arba Europos Audito Rūmai po metinio patikinimo dokumentų rinkinio perdavimo, gali būti atliekama grynoji finansinė pataisa.

Netiesioginis valdymas

Dalis pasiūlymo bus įgyvendinama naudojant eu-LISA biudžeto lėšas ir taikant netiesioginį valdymą.

Vadovaujantis patikimo finansų valdymo principu, eu-LISA biudžetas vykdomas atliekant efektyvią ir veiksmingą vidaus kontrolę. Todėl eu-LISA privalo įgyvendinti tinkamą su visais kontrolės grandinėje dalyvaujančiais atitinkamais subjektais suderintą kontrolės strategiją.

eu-LISA, kaip decentralizuotos agentūros, ex post kontrolė konkrečiai gali apimti:

– Komisijos vidaus audito tarnybos atliekamą vidaus auditą;

– Europos Audito Rūmų metines ataskaitas, pateikiant patikinimo pareiškimą dėl metinių ataskaitų patikimumo ir dėl jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo;

– Europos Parlamento pateikiamą metinio biudžeto įvykdymo patvirtinimą;

– galimus OLAF atliekamus tyrimus, kuriais visų pirma siekiama užtikrinti, kad agentūroms skirti ištekliai būtų tinkamai panaudojami.

eu-LISA partneris Migracijos ir vidaus reikalų GD vykdys savo decentralizuotų agentūrų kontrolės strategiją, kad užtikrintų patikimą ataskaitų teikimą rengdamas savo metinę veiklos ataskaitą. Nors decentralizuotos agentūros yra visiškai atsakingos už savo biudžeto vykdymą, Migracijos ir vidaus reikalų GD atsakingas už reguliarų biudžeto valdymo institucijos nustatytų metinių įnašų mokėjimą.

Galiausiai dar vieną eu-LISA kontrolės ir atskaitomybės lygmenį užtikrina Europos ombudsmenas.

2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)

Šiuo etapu konkreti rizika nenustatyta.

Dalinio valdymo, kuriam taikomas pasidalijamasis valdymas, atveju bendroji rizika dabartinių programų įgyvendinimui yra susijusi su nepakankamu Fondo paramos įgyvendinimu valstybėse narėse ir galimomis klaidomis, kurias lemia taisyklių sudėtingumas ir valdymo bei kontrolės sistemų trūkumai. BNR projektu supaprastinama reglamentavimo sistema, suderinant įvairių fondų, kurių parama įgyvendinama pagal pasidalijamojo valdymo principą, taisykles ir valdymo bei kontrolės sistemas. Pagal jį taip pat supaprastinami kontrolės reikalavimai (pvz., rizika grindžiami valdymo patikrinimai, galimybė taikyti proporcingas kontrolės priemones pagal nacionalines procedūras, audito darbo apribojimai, susiję su laiku ir (arba) konkrečiais veiksmais).

eu-LISA vykdomam biudžetui reikalaujama taikyti vidaus kontrolės sistemą, grindžiamą Europos Komisijos vidaus kontrolės sistema. Bendrajame programavimo dokumente turi būti pateikiama informacija apie vidaus kontrolės sistemas, o konsoliduotoje metinėje veiklos ataskaitoje turi būti informacijos apie vidaus kontrolės sistemų, įskaitant rizikos vertinimą, efektyvumą ir veiksmingumą. 2019 m. konsoliduotoje metinėje veiklos ataskaitoje nurodoma, kad agentūra turi pagrįstą patikinimą, kad yra įdiegtos tinkamos vidaus kontrolės priemonės ir kad jos veikia, kaip numatyta. Rizika visus metus buvo tinkamai nustatoma ir valdoma. Šis patikinimas papildomai patvirtinamas atlikto vidaus ir išorės audito rezultatais.

Dar vieną vidaus priežiūros lygmenį, remiantis metiniu audito planu, kuriame visų pirma atsižvelgiama į eu-LISA atliktą rizikos vertinimą, taip pat užtikrina eu-LISA vidaus audito funkcija. Vidaus audito funkcija padeda eu-LISA siekti tikslų, taikant sisteminį ir disciplinuotą požiūrį, kad būtų įvertinti rizikos valdymo, kontrolės ir valdymo procesai ir pateiktos rekomendacijos, kaip juos tobulinti.

Be to, Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnas ir eu-LISA duomenų apsaugos pareigūnas (nepriklausoma funkcija, tiesiogiai pavaldi Valdančiosios tarybos sekretoriatui) prižiūri, kaip eu-LISA tvarko asmens duomenis.

Galiausiai eu-LISA partneris Migracijos ir vidaus reikalų GD atlieka metinį rizikos vertinimą siekdamas nustatyti ir įvertinti galimą riziką, susijusią su agentūrų, įskaitant eu-LISA, veikla. Ataskaita apie riziką, kuri laikoma didele, kasmet pateikiama Migracijos ir vidaus reikalų GD valdymo plane, prie kurio pridedamas veiksmų planas, kuriame nurodomi rizikos mažinimo veiksmai.

2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)

Kalbant apie pasidalijamojo valdymo dalį, tikimasi, kad kontrolės išlaidos valstybėse narėse išliks tokios pačios arba galbūt sumažės. Skaičiuojama, kad 2017 m. dabartinio (2014–2020 m.) programavimo ciklo valstybių narių kaupiamosios kontrolės išlaidos sudaro apytikriai 5 proc. visos 2017 m. valstybių narių prašomų mokėjimų sumos.

Tikimasi, kad padidėjus programų įgyvendinimo veiksmingumui ir išaugus mokėjimams valstybėms narėms ši procentinė dalis mažės.

Tikimasi, kad BNR projekte pateikiamas rizika grindžiamas valdymo ir kontrolės metodas bei sustiprinta paskata taikyti supaprastinto išlaidų apmokėjimo tvarką dar labiau sumažins kontrolės išlaidas valstybėms narėms.

eu-LISA atveju Komisija teikia duomenis apie vadinamąjį kontrolės išlaidų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykį. 2020 m. Migracijos ir vidaus reikalų GD metinėje veiklos ataskaitoje nurodyta, kad netiesioginio valdymo įgaliotųjų subjektų ir decentralizuotų agentūrų, įskaitant eu-LISA, atveju šis santykis yra 0,21 proc.

Europos Audito Rūmai patvirtino eu-LISA 2019 m. metinių ataskaitų teisėtumą ir patikimumą, o tai reiškia, kad klaidų lygis yra mažesnis nei 2 proc. Nėra požymių, kad artimiausiais metais klaidų lygis didės.

Be to, eu-LISA finansinio reglamento 80 straipsnyje numatyta galimybė agentūrai vidaus audito funkcija dalytis su kitais toje pačioje politikos srityje veikiančiais Sąjungos organais, jeigu vienos Sąjungos organo vidaus audito funkcija nėra ekonomiškai veiksminga arba negali atitikti tarptautinių standartų.

2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones, pvz., išdėstytas Kovos su sukčiavimu strategijoje.

Migracijos ir vidaus reikalų GD toliau taikys savo Kovos su sukčiavimu strategiją, vadovaudamasis Komisijos kovos su sukčiavimu strategija (KKSS), siekdamas, be kita ko, užtikrinti, kad jo vidaus kovos su sukčiavimu kontrolė būtų visapusiškai suderinta su KKSS ir kad taikant jo sukčiavimo rizikos valdymo metodą būtų galima nustatyti sukčiavimo rizikos sritis ir tinkamus sprendimo būdus.

Pasidalijamojo valdymo atveju valstybės narės užtikrina Komisijai pateiktoje savo ataskaitoje įtrauktų išlaidų teisėtumą ir tvarkingumą. Šiomis aplinkybėmis valstybės narės imasi visų reikiamų veiksmų, kad užkirstų kelią pažeidimams, juos nustatytų ir ištaisytų. Kaip ir pagal dabartinį 2014–2020 m. programavimo ciklą, valstybės narės įpareigojamos įdiegti pažeidimų nustatymo ir kovos su sukčiavimu procedūras, kartu taikant konkretų Komisijos deleguotąjį reglamentą dėl pranešimo apie pažeidimus. Valstybės narės ir toliau privalės taikyti kovos su sukčiavimu priemones ir principus.

Netiesioginio valdymo atveju taikomos priemonės, susijusios su kova su sukčiavimu, korupcija ir kita neteisėta veikla, išdėstytos, inter alia, eu-LISA reglamento 50 straipsnyje ir eu-LISA finansinio reglamento X antraštinėje dalyje.

eu-LISA visų pirma dalyvauja Europos kovos su sukčiavimu tarnybos sukčiavimo prevencijos veikloje ir, vadovaudamasi savo vidaus kovos su sukčiavimu strategija, nedelsdama informuoja Komisiją apie įtariamo sukčiavimo ir kitų finansinių pažeidimų atvejus.

Be to, remdamasis OLAF pateikta metodika, partneris generalinis direktoratas, t. y. Migracijos ir vidaus reikalų GD, yra parengęs ir įgyvendinęs savo kovos su sukčiavimu strategiją. Decentralizuotos agentūros, įskaitant eu-LISA, patenka į šios strategijos taikymo sritį. 2020 m. Migracijos ir vidaus reikalų GD metinėje veiklos ataskaitoje padaryta išvada, kad sukčiavimo prevencijos ir nustatymo procesai veikė patenkinamai ir taip prisidėjo prie patikinimo, kad įvykdyti vidaus kontrolės tikslai.

3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

·Dabartinės biudžeto eilutės

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

Daugiametės

finansinės

programos

išlaidų kategorija

Biudžeto eilutė

Išlaidų  
rūšis

Įnašas

Numeris

DA / NDA 74

ELPA šalių 75

valstybių kandidačių 76

trečiųjų valstybių

pagal Finansinio reglamento 21 straipsnio 2 dalies b punktą

4

11.1002 – Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (eu-LISA)

DA

NE

NE

TAIP

NE

4

11.02.01 – „Sienų valdymo ir vizų priemonė“

DA

NE

NE

TAIP

NE

4

11.01.01 – „Integruoto sienų valdymo fondo (ISVF) rėmimo išlaidos – Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonė“

NDA

NE

NE

TAIP

NE

·Prašomos sukurti naujos biudžeto eilutės

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

Biudžeto eilutė

Išlaidų  
rūšis

Įnašas

Numeris  

DA / NDA

ELPA šalių

valstybių kandidačių

trečiųjų valstybių

pagal Finansinio reglamento 21 straipsnio 2 dalies b punktą

[XX.YY.YY.YY]

TAIP / NE

TAIP / NE

TAIP / NE

TAIP / NE

3.2.Numatomas pasiūlymo finansinis poveikis asignavimams

3.2.1.Numatomo poveikio veiklos asignavimams santrauka

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai nenaudojami

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Daugiametės finansinės programos  
išlaidų kategorija

4

Migracija ir sienos

GD: VIDAUS REIKALAI

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

IŠ VISO

Veiklos asignavimai 

11.10.02 – Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (eu-LISA)

Įsipareigojimai

1a

19,945

22,825

12,800

12,800

68,370

Mokėjimai

2a

19,945

22,825

12,800

12,800

68,370

11.02.01 – Sienų valdymo ir vizų politika

Įsipareigojimai

1b

33,400

50,958

14,100

14,100

112,558

Mokėjimai

2b

19,661

34,260

12,420

12,292

78,633

IŠ VISO asignavimų 
MIGRACIJOS IR VIDAUS REIKALŲ GD

Įsipareigojimai

= 1a + 1b + 3

53,345

73,783

26,900

26,900

180,928

Mokėjimai

= 2a + 2b

+ 3

39,606

57,085

25,220

25,092

147,003

 



IŠ VISO veiklos asignavimų

Įsipareigojimai

4

53,345

 

73,783

 

26,900

 

26,900

180,928

Mokėjimai

5

39,606

57,085

25,220

25,092

147,003

• IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų

6

IŠ VISO asignavimų  
pagal daugiametės finansinės programos
4 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ 

Įsipareigojimai

= 4 + 6

53,345

 

73,783

 

26,900

 

26,900

180,928

Mokėjimai

= 5 + 6

39,606

57,085

25,220

25,092

147,003

Jei pasiūlymas (iniciatyva) daro poveikį kelioms veiklos išlaidų kategorijoms, pakartokite pirmiau pateiktą dalį:

• IŠ VISO veiklos asignavimų (visose veiklos išlaidų kategorijose)

Įsipareigojimai

4

53,345

 

73,783

 

26,900

 

26,900

180,928

Mokėjimai

5

39,606

57,085

25,220

25,092

147,003

IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų (visose veiklos išlaidų kategorijose)

6

IŠ VISO asignavimų  
pagal daugiametės finansinės programos
1–6 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS 
(Orientacinė suma)

Įsipareigojimai

= 4 + 6

53,345

 

73,783

 

26,900

 

26,900

180,928

Mokėjimai

= 5 + 6

39,606

57,085

25,220

25,092

147,003



Daugiametės finansinės programos  
išlaidų kategorija

7

„Administracinės išlaidos“

Šią dalį pildyti naudojant administracinio pobūdžio biudžeto duomenų lentelę, kuri pirmiausia bus pateikta finansinės teisės akto pasiūlymo pažymos priede (Vidaus taisyklių V priedas) ir įkelta į DECIDE tarnybų tarpusavio konsultacijoms.

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

N metai

N + 1
metai

N + 2
metai

N + 3
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

IŠ VISO

<…….> GD

Žmogiškieji ištekliai 

• Kitos administracinės išlaidos

IŠ VISO <…….> GD

Asignavimai

IŠ VISO asignavimų 
pagal daugiametės finansinės programos 
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

(Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

IŠ VISO

IŠ VISO asignavimų  
pagal daugiametės finansinės programos
1–7 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS

Įsipareigojimai

53,345

 

73,783

 

26,900

 

26,900

 

180,928

Mokėjimai

39,606

57,085

25,220

25,092

147,003

eu-LISA: išlaidos, suskirstytos pagal antraštines dalis

eu-LiSA

 

Asignavimai

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

Iš viso

1 antraštinė dalis. Personalo išlaidos

ĮA

0,520

1,040

1,040

1,125

3,725

MA

0,520

1,040

1,040

1,125

3,725

2 antraštinė dalis. Infrastruktūra ir veiklos išlaidos

ĮA

 

 

11,760

11,675

23,435

MA

-

-

11,760

11,675

23,435

3 antraštinė dalis. Veiklos išlaidos

ĮA

19,425

21,785

 

 

41,210

MA

19,425

21,785

-

-

41,210

IŠ VISO

ĮA

19,945

22,825

12,800

12,800

68,370

 

MA

19,945

22,825

12,800

12,800

68,370

Šiomis išlaidomis bus padengiamos sąnaudos, susijusios su:

·ES prašymų išduoti vizą platformos kūrimu ir technine priežiūra,

·ES prašymų išduoti vizą platformai sukurti ir techniškai prižiūrėti reikalingų papildomų 5 laikinųjų darbuotojų (AD) ir 5 sutartininkų laipsnišku įdarbinimu nuo 2023 m.

 

3.2.2.Numatomas veiklos asignavimais finansuojamas atliktas darbas

Įsipareigojimų asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Nurodyti tikslus ir atliktus darbus

 

 

 

 

 

 

 

IŠ VISO

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

 

Etapas

Rūšis

Vidutinės sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

 

1 KONKRETUS TIKSLAS. ES prašymų išduoti vizą platforma (sukūrimas ir techninė priežiūra)

– Atliktas darbas

Pradiniai parengiamieji darbai

Projektavimas

 

 

6,562

 

1,666

 

 

 

 

 

8,228

– Atliktas darbas

Plėtojimas

 

 

3,108

 

4,736

 

 

 

 

 

7,844

– Atliktas darbas

Testavimas

 

 

1,252

 

5,087

 

 

 

 

 

6,339

– Atliktas darbas

Įdiegimas

 

 

 

2,193

 

 

 

 

 

2,193

– Atliktas darbas

Techninė įranga ir infrastruktūra

 

 

7,447

 

7,564

 

 

 

 

 

15,011

– Atliktas darbas

VIS prisitaikymas – pirminis duomenų perkėlimas

 

 

0,146

 

0,148

 

 

 

 

 

0,294

– Atliktas darbas

VIS pritaikymas – sinchronizavimas

 

 

0,130

 

0,132

 

 

 

 

 

0,261

– Atliktas darbas

VIS pritaikymo aparatinė įranga ir infrastruktūra

 

 

1,300

 

1,300

 

 

 

 

 

2,600

– Atliktas darbas

Integracija ir pritaikymas + programinė įranga ir infrastruktūra (valstybės narės)

 

 

33,400

 

50,100

 

 

 

 

 

83,500

– Atliktas darbas

Mokymas (valstybės narės)

 

 

 

 

0,858

 

 

 

 

 

0,858

– Atliktas darbas

Techninė priežiūra

pasikartojančios išlaidos – skaitmeninės prašymų išduoti vizą platformos pagalbos tarnyba, ad hoc pagalba

 

 

 

 

 

 

7,031

 

6,992

 

14,023

– Atliktas darbas

pasikartojančios išlaidos aparatinei įrangai ir infrastruktūrai

 

 

 

 

 

 

3,266

 

3,287

 

6,553

 

pasikartojančios išlaidos – licencijos

 

 

 

 

 

 

2,504

 

2,520

 

5,024

– Atliktas darbas

techninės priežiūros ir eksploatavimo išlaidos (valstybės narės)

 

 

 

 

 

14,100

 

14,100

 

28,200

1 konkretaus tikslo tarpinė suma

 

53,345

 

73,783

 

26,900

 

26,900

 

180,928

2 KONKRETUS TIKSLAS. Išduotų skaitmeninių vizų skaičius (milijonas)

2 konkretaus tikslo tarpinė suma

16,10

18,10

18,10

18,10

70,40

IŠ VISO 1 ir 2 tikslams

Netaikoma

53,345

Netaikoma

73,783

Netaikoma

26,900

Netaikoma

26,900

Netaikoma

180,928

 

3.2.3.Numatomo poveikio administraciniams asignavimams santrauka – Migracijos ir vidaus reikalų GD

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)



N 77 metai

N + 1
metai

N + 2
metai

N + 3
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

IŠ VISO
pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

Žmogiškieji ištekliai

Kitos administracinės išlaidos

Daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS 
tarpinė suma

Neįtraukta į daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ 78  

Žmogiškieji ištekliai

Kitos administracinio pobūdžio išlaidos

Tarpinė suma, neįtraukta į daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ 
 

IŠ VISO

Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

3.2.4.Numatomo poveikio administraciniams asignavimams santrauka – eu-LISA

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

IŠ VISO

eu-LISA

Žmogiškieji ištekliai

0,520

1,040

1,040

1,125

3,725

Kitos administracinės išlaidos

IŠ VISO

0,520

1,040

1,040

1,125

3,725

3.2.4.1.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai – Migracijos ir vidaus reikalų GD

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai nenaudojami.

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:

Sąmatą surašyti etatų vienetais

N metai

N + 1
metai

N + 2 metai

N + 3 metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

• Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)

20 01 02 01 (Komisijos būstinė ir atstovybės)

20 01 02 03 (Delegacijos)

01 01 01 01 (Netiesioginiai moksliniai tyrimai)

01 01 01 11 (Tiesioginiai moksliniai tyrimai)

Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)

 Išorės darbuotojai (etato vienetais) 79

20 02 01 (AC, END, INT finansuojami iš bendrojo biudžeto)

20 02 03 (AC, AL, END, INT ir JPD delegacijose)

XX 01 xx yy zz   80

– būstinėje

– delegacijose

01 01 01 02 (AC, END, INT – netiesioginiai moksliniai tyrimai)

01 01 01 12 (AC, END, INT – tiesioginiai moksliniai tyrimai)

Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)

IŠ VISO

XX yra atitinkama politikos sritis arba biudžeto antraštinė dalis.

Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

Vykdytinų užduočių aprašymas:

Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai

Išorės darbuotojai

3.2.4.2.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai – eu-LISA

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai nenaudojami.

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:

Sąmatą surašyti etatų vienetais

eu-LISA 

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)

AD

5

5

5

5

5

Išorės darbuotojai 

ĮA

3

3

3

5

5

IŠ VISO eu-LISA

8

8

8

10

10

Vykdytinų užduočių aprašymas:

ĮDIEGIMO ETAPAS (2024, 2025 m.)

6 etato ekvivalentai (4 laikinieji darbuotojai (TA), 2 sutartininkai (CA)) bus reikalingi specifikacijoms ir (arba) reikalavimams parengti ir analizės bei projektavimo užduotims vykdyti, bendradarbiaujant su rangovais, derinant patirtį IT architektūros, bandymų, saugumo ir duomenų apsaugos,

projektų ir programų valdymo ir verslo ryšių valdymo srityse. Nors prasidėjus eksploatacijos etapui projekto vadovo profilį pakeičia produkto savininko profilis, nedidelę paskirstytų projekto vadovo profilių dalį šiuo etapu reikėtų išlaikyti produkto vystymo, pritaikomosios techninės priežiūros projektų vykdymo ir naujų versijų išleidimo tikslais.

Siekiant užtikrinti, kad sprendimas būtų suderintas ir įtrauktas į esamą infrastruktūrą ir tinklo struktūrą, komponentus ir standartus, jau įdiegimo etape reikės 2 etato ekvivalentų (1 TA, 1 CA), kuriuose būtų suderinti skirtingi techniniai profiliai. Todėl buvo atsižvelgta į infrastruktūros, tinklo, duomenų centro valdymo paslaugų ir produktų ir (arba) paslaugų valdymo profilius. Be to, įdiegimo etapo sąmatose turi būti atsižvelgta į pastangas, susijusias su universaliosiomis paslaugomis (viešų pirkimų, finansinės ir žmogiškųjų išteklų paslaugos).

EKSPLOATACIJOS ETAPAS (2026, 2027 m.)

Prasidėjus eksploatacijos etapui reikės 10 etato ekvivalentų (5 TA, 5 CA), kad būtų užtikrintas didelis valstybėms narėms teikiamų paslaugų prieinamumas, kasdien visą parą patikimai ir labai kokybiškai valdant operacijas. Siekiant užtikrinti aukšto lygio tęstinumą, dauguma įdiegimo etape naudojamų techninio profilio darbuotojų ir toliau vykdys su produktu susijusį darbą. Iš viso operacijoms reikės išteklių pirmojo ir antrojo lygmenų paramai, saugumo valdymui, veiklos tęstinumui ir duomenų apsaugai, testų ir pereinamojo laikotarpio valdymui, infrastruktūrai, tinklų ir duomenų centrų valdymui, produktų ir (arba) paslaugų savininkų paslaugoms, taip pat IT architektūrai, projektų rėmimui ir verslo bei ryšių valdymui. Vykdytinos užduotys susijusios su platformos, infrastruktūros, tinklo, saugumo ir kt. valdymu kasdienių operacijų metu, taip pat techninių pokyčių, susijusių su taisomąja ir pritaikomąja technine priežiūra, valdymu.

3.2.5.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa

Pasiūlymas (iniciatyva):

   Galima visiškai finansuoti perskirstant asignavimą atitinkamoje daugiametės finansinės programos (DFP) išlaidų kategorijoje.

Kadangi asignavimai, kurių reikia ES prašymų išduoti vizą platformai sukurti (2024 ir 2025 m.), ir pasikartojančios išlaidos (nuo 2026 m.) nebuvo numatyti iš eu-LISA biudžete, finansavimas, kurio reikia siekiant sukurti ES prašymų išduoti vizą platformą ir ją techniškai prižiūrėti (68,370 mln. EUR pagal 2021–2027 m. DFP), bus skirtas toliau nurodytoms atitinkamoms sumoms, atliekant įskaitymą į sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonės biudžetą (11.02.01 – „Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonė“):

Kūrimo ir pasikartojančios išlaidos nacionaliniu lygmeniu bus finansuojamos pagal Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonė programas.

   Reikia panaudoti nepaskirstytą maržą pagal atitinkamą DFP išlaidų kategoriją ir (arba) specialias priemones, kaip apibrėžta DFP reglamente.

Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes bei sumas ir pasiūlytas naudoti priemones.

   Reikia persvarstyti DFP.

Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes ir sumas.

3.2.6.Trečiųjų šalių įnašai

Pasiūlyme (iniciatyvoje):

   nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo

   numatytas trečiųjų šalių bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:

Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

N 81 metai

N + 1
metai

N + 2
metai

N + 3
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

Iš viso

Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą 

IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų

 

3.3.Numatomas poveikis pajamoms

   Pasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.

   Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:

   nuosaviems ištekliams

   kitoms pajamoms

nurodyti, jei pajamos priskirtos išlaidų eilutėms    

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Biudžeto pajamų eilutė:

Einamųjų finansinių metų asignavimai

Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis 82

N metai

N + 1
metai

N + 2
metai

N + 3
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

............straipsnis

p. m.

Asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-oms) daromas poveikis.

11.1002 (eu-LISA), 11.0201 (Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonė)

Kitos pastabos (pvz., poveikio pajamoms apskaičiavimo metodas (formulė) arba kita informacija).

Biudžetas apima įnašus, kuriuos moka šalys, susijusios su Šengeno acquis ir vizų skaitmeninimo priemonių įgyvendinimu, taikymu ir plėtojimu, kaip nustatyta atitinkamuose galiojančiuose susitarimuose. Pateikti apskaičiavimai pagrįsti Šengeno acquis įgyvendinimui skirtų įplaukų iš dabar įnašus į Europos Sąjungos bendrąjį biudžetą (įvykdyti įsipareigojimai) mokančių valstybių (Islandijos, Norvegijos ir Šveicarijos) skaičiavimais – atitinkamų finansinių metų metinė suma, apskaičiuota pagal valstybės bendrąjį vidaus produktą atsižvelgiant į šalies bendrą vidaus produktą, palyginus su visų dalyvaujančių šalių bendru vidaus produktu. Apskaičiavimai atlikti remiantis Eurostato duomenimis, kurie gali labai skirtis, priklausomai nuo dalyvaujančių valstybių ekonominės padėties.

(1)    2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas) (OL L 243, 2009 9 15, p. 1).
(2)    2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 767/2008 dėl Vizų informacinės sistemos (VIS) ir apsikeitimo duomenimis apie trumpalaikes vizas tarp valstybių narių (OL L 218, 2008 8 13, p. 60).
(3)     https://www.consilium.europa.eu/en/council-eu/preparatory-bodies/visa-working-party/ .
(4)    Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti valstybė narė, e-Visa: Improving the current visa process with online visa application (liet. „E. viza. Dabartinio vizų išdavimo proceso tobulinimas įdiegiant galimybę teikti prašymus išduoti vizą internetu“, dok. 12546/17, 2017 m. spalio mėn.
(5)    Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti valstybė narė, e-Visa: Improving the current visa process with digital visa (liet. „E. viza. Dabartinio vizų išdavimo proceso tobulinimas įdiegiant elektroninę vizą“), dok. 11816/17, 2017 m. rugsėjo mėn.
(6)    Reglamentas (ES) 2019/1155, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas) (OL L 188, 2019 7 12, p. 25).
(7)    2021 m. liepos 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1134, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 767/2008, (EB) Nr. 810/2009, (ES) 2016/399, (ES) 2017/2226, (ES) 2018/1240, (ES) 2018/1860, (ES) 2018/1861, (ES) 2019/817 ir (ES) 2019/1896 ir panaikinami Tarybos sprendimai 2004/512/EB ir 2008/633/TVR siekiant reformuoti Vizų informacinę sistemą (OL L 248, 2021 7 13, p. 11).
(8)    2017 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami trečiųjų šalių piliečių, kertančių valstybių narių išorės sienas, atvykimo ir išvykimo bei atsisakymo leisti jiems atvykti duomenys, nustatomos prieigos prie AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo ir reglamentai (EB) Nr. 767/2008 ir (ES) Nr. 1077/2011 (OL L 327, 2017 12 9, p. 20)(toliau – atvykimo ir išvykimo sistema (AIS)).
(9)    2018 m. rugsėjo 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1240, kuriuo sukuriama Europos kelionių informacijos ir leidimų sistema (ETIAS) ir iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1077/2011, (ES) Nr. 515/2014, (ES) 2016/399, (ES) 2016/1624 ir (ES) 2017/2226 (OL L 236, 2018 9 19, p. 1)(toliau – ETIAS reglamentas).
(10)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Bendros vizų politikos priderinimas prie naujų uždavinių“, COM(2018) 251 final, https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/default/files/what-we-do/policies/european-agenda-migration/20180314_communication-commission-parliament-council-adapting-common-visa-policy-new-challenges_en.pdf .  
(11)    Reglamento (ES) 2019/1155 20 konstatuojamoji dalis.
(12)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl naujo Migracijos ir prieglobsčio pakto, COM(2020) 609 final, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=CELEX%3A52020DC0609 .
(13)    2018 m. lapkričio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/1806, nustatančio trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami išorines sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams toks reikalavimas netaikomas, sąrašus, I priedas (OL L 303, 2018 11 28, p. 39).
(14)    Valstybės narės gali dvišaliu pagrindu susitarti, kad pagal atstovavimo susitarimus trečiojoje šalyje joms atstovautų kita valstybė narė. Tai reiškia, kad ne visos valstybės narės turi savo konsulatus visose trečiosiose šalyse, kurių piliečiams taikomas reikalavimas turėti vizą.
(15)    Tyrimas, atliktas siekiant įvertinti įvairias galimybes, susijusias su vizų išdavimo proceso skaitmeninimu, ir padėti rengti poveikio vertinimą. Galutinė ataskaita pateikta https://ec.europa.eu/home-affairs/study-assess-various-options-related-visa-process-digitalisation-and-support-preparation-impact_en .
(16)    2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 810/2009 nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas), (OL L 243, 2009 9 15, p. 1) ir 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1155, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas), (OL L 188, 2019 7 12, p. 25).
(17)    2017 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1370, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1683/95, nustatantis vienodą vizų formą (OL L 198, 2017 7 28, p. 24).
(18)    Į vizos įklijų klastojimo tikimybę atsižvelgta 2020 m. balandžio 30 d. priimtu Komisijos įgyvendinimo sprendimu C(2020) 2672, kuriuo į vienodą vizų formą įtraukiamas skaitmeninis spaudas. Šis įgyvendinimo sprendimas buvo priimtas po to, kai netrukus po naujos vizos įklijos įvedimo (2019 m. gruodžio mėn.) valstybėse narėse buvo nustatyta daug jos klastojimo atvejų.
(19)    Pavyzdžiui, 2018 m. Europos turizmo asociacijos atliktoje apklausoje nustatyta, kad dabartinis vizų išdavimo procesas atgraso 25 proc. Indijos keliautojų, laikančių Šengeno erdvę galima kelionės tikslo vieta. Taigi tai patvirtina, kad kai kurie keliautojai, kuriems taikomas reikalavimas turėti vizą, gali būti atgrasomi keliauti į ES dėl vizų reikalavimų: https://www.etoa.org/eu-schengen-visa-long-haul-markets/.
(20)    Į vizos įklijų klastojimo tikimybę atsižvelgta 2020 m. balandžio 30 d. priimtu Komisijos įgyvendinimo sprendimu C(2020) 2672, kuriuo į vienodą vizų formą įtraukiamas skaitmeninis spaudas. Šis įgyvendinimo sprendimas buvo priimtas po to, kai netrukus po naujos vizos įklijos įvedimo (2019 m. gruodžio mėn.) valstybėse narėse buvo nustatyta daug jos klastojimo atvejų.
(21)    Pavyzdžiui, 2019 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/818 dėl ES informacinių sistemų policijos ir teisminio bendradarbiavimo, prieglobsčio ir migracijos srityje sąveikumo sistemos sukūrimo, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) 2018/1726, (ES) 2018/1862 ir (ES) 2019/816 (OL L 135, 2019 5 22, p. 85).
(22)    2021 m. liepos 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1134. Pagal peržiūrėtą VIS reglamentą bus galima nuodugniau tikrinti prašymą išduoti vizą pateikiančius asmenis, panaikinti saugumo informacijos spragas, valstybėms narėms geriau keičiantis informacija, išplėsti Vizų informacinę sistemą, kad ji apimtų ilgalaikes vizas ir leidimus gyventi, ir bus sudarytos sąlygos kovoti su vaikų grobimu ir prekyba jais, sumažinant amžių, nuo kurio imami nepilnamečių pirštų atspaudai. Naujoji Vizų informacinė sistema kartu su kitomis naujomis ir modernizuotomis informacinėmis sistemomis turėtų pradėti veikti ir tapti visiškai sąveiki iki 2023 m. pabaigos.
(23)    ETIAS teisinis pagrindas: 2018 m. rugsėjo 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1240, kuriuo sukuriama Europos kelionių informacijos ir leidimų sistema (ETIAS) ir iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1077/2011, (ES) Nr. 515/2014, (ES) 2016/399, (ES) 2016/1624 ir (ES) 2017/2226 (OL L 236, 2018 9 19, p. 1).
(24)    AIS bus sąveiki su VIS ir kitomis ES informacinėmis sistemomis, kad būtų galima atlikti visos informacijos kryžminę patikrą (pvz., sistemos suteiks informacijos apie tai, ar vizos turėtojas jau turi AIS bylą).
(25)    2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/38/EB dėl Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje, iš dalies keičianti Reglamentą (EEB) Nr. 1612/68 ir panaikinanti direktyvas 64/221/EEB, 68/360/EEB, 72/194/EEB, 73/148/EEB, 75/34/EEB, 75/35/EEB, 90/364/EEB, 90/365/EEB ir 93/96/EEB (OL L 158, 2004 4 30, p. 77).
(26)    Susitarimas dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos (OL L 29, 2020 1 31, p. 7).
(27)    COM(2020) 690 final, „2021 m. Komisijos darbo programa. Gyvybinga Sąjunga pažeidžiamame pasaulyje“, p. 6.
(28)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Sklandžiai veikiančios ir atsparios Šengeno erdvės strategija“, COM(2021) 277 final.
(29)    COM(2021) 118 final, Komisijos komunikatas „2030 m. skaitmeninės politikos kelrodis: Europos skaitmeninio dešimtmečio kelias“.
(30)    Būtent Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2226, Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1683/95, Tarybos reglamentas (EB) Nr. 333/2002, Tarybos reglamentas (EB) Nr. 693/2003, Tarybos reglamentas (EB) Nr. 694/2003 ir Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo.
(31)    Išskyrus Airiją, kuri nedalyvauja Sąjungos vizų politikoje. Kipro, Bulgarijos, Rumunijos ir Kroatijos atžvilgiu šio reglamento nuostatos yra nuostatos, pagrįstos Šengeno acquis ar kitaip su ja susijusios, kaip nustatyta atitinkamai 2003 m. Stojimo akto 3 straipsnio 2 dalyje, 2005 m. Stojimo akto 4 straipsnio 2 dalyje, minėtą aktą aiškinant kartu su Tarybos sprendimu (ES) 2017/1908, ir 2011 m. Stojimo akto 4 straipsnio 2 dalyje.
(32)    Islandija, Norvegija, Lichtenšteinas ir Šveicarija.
(33)     Study on the feasibility and implications of options to digitalise visa processing, 2019   https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/4cb4fbb8-4c82-11ea-b8b7-01aa75ed71a1/language-en .
(34)    Tyrimas, atliktas siekiant įvertinti įvairias galimybes, susijusias su vizų išdavimo proceso skaitmeninimu, ir padėti rengti poveikio vertinimą. Galutinė ataskaita pateikta https://ec.europa.eu/home-affairs/study-assess-various-options-related-visa-process-digitalisation-and-support-preparation-impact_en .
(35)    Pagal taikytinas Vizų kodekso taisykles (Reglamentas (EB) Nr. 810/2009) biometriniai duomenys iš esmės turi būti renkami kas 59 mėnesius, pradedant nuo pirmojo rinkimo dienos; priešingu atveju jie nukopijuojami iš ankstesnio prašymo.
(36)    Pagal Vizų kodeksą valstybės narės privalo pranešti Komisijai apie bet kokį didelį tuščių vizų įklijų praradimą. (37 straipsnio 2 dalis).
(37)    Į tai buvo atsižvelgta apskaičiuojant sąnaudas ir naudą, darant prielaidą, kad 3 proc. prašymų išduoti vizą vis dar būtų teikiami popierine forma. Tai būtų susiję su prašymą pateikiančiais asmenimis, kurie negali pateikti prašymo internetu, arba prašymą pateikiančiais asmenimis, kurie turi pateikti popierinius patvirtinamuosius dokumentus. Atsižvelgiant į tai, kad pateikti prašymą naudojantis skaitmeninėmis priemonėmis bus daug lengviau nei pateikti popierinius dokumentus konsulate, jų procentinė dalis bus labai maža.
(38)    2016 m. spalio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/2102 dėl viešojo sektoriaus institucijų interneto svetainių ir mobiliųjų programų prieinamumo (OL L 327, 2016 12 2, p. 1–15).
(39)    Su eu-LISA įgyvendinamas projektas, kuriuo siekiama sukurti ir išbandyti būsimos ES internetinės prašymų išduoti vizą platformos prototipą, pradėtą naudoti 2020 m. rugsėjo mėn. pagal 2020 m. liepos 27 d. Migracijos ir vidaus reikalų GD ir eu-LISA pasirašytą susitarimą dėl paslaugų lygio. Projekto tikslas – išanalizuoti būsimos internetinės ES prašymų išduoti vizą platformos sąnaudas ir techninius bei teisinius reikalavimus. Galutinė projekto ataskaita turi būti pateikta iki 2021 m. spalio mėn.
(40)    Remiantis 2019 m. skaitmeninių vizų galimybių studija nustatyta, kad tęsis trejus metus.
(41)    Atkreipkite dėmesį, kad šios vidutinės išlaidos skiriasi nuo nurodytų išlaidų pagal 3 galimybę. Taip yra todėl, kad 17 valstybių narių, kurios buvo atrinktos pagal 3 politikos galimybę, gaunama tik 43 proc. prašymų išduoti vizą, nors jos sudaro apie 75 proc. visų valstybių narių. Dėl šios priežasties infrastruktūros išlaidų negalima nustatyti pagal linijinę skalę, atsižvelgiant į valstybių narių, nusprendusių dalyvauti, skaičių.
(42)    C(2020)2672. Šiame įgyvendinimo sprendime nustatyta, kad visos valstybės narės skaitmeninį spaudą pradeda naudoti ne vėliau kaip per dvejus metus nuo pranešimo pateikimo (t. y. 2022 m. gegužės 1 d.).
(43)    Reglamento (ES) 2019/1155 20 konstatuojamoji dalis.
(44)    COM(2021) 118 final, Komisijos komunikatas „2030 m. skaitmeninės politikos kelrodis: Europos skaitmeninio dešimtmečio kelias“.
(45)    2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas) (OL L 243, 2009 9 15, p. 1).
(46)    2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 767/2008 dėl Vizų informacinės sistemos (VIS) ir apsikeitimo duomenimis apie trumpalaikes vizas tarp valstybių narių (OL L 218, 2008 8 13, p. 60).
(47)    2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/38/EB dėl Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje, iš dalies keičianti Reglamentą (EEB) Nr. 1612/68 ir panaikinanti direktyvas 64/221/EEB, 68/360/EEB, 72/194/EEB, 73/148/EEB, 75/34/EEB, 75/35/EEB, 90/364/EEB, 90/365/EEB ir 93/96/EEB (OL L 158, 2004 4 30, p. 77).
(48)    Susitarimas dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos (OL L 29, 2020 1 31, p. 7).
(49)    2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas).
(50)    1995 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1683/95, nustatantis vienodą vizų formą (OL L 164, 1995 7 14, p. 1).
(51)    Konvencija dėl 1985 m. birželio 14 d. Šengeno susitarimo, sudaryto tarp Beniliukso ekonominės sąjungos valstybių, Vokietijos Federacinės Respublikos ir Prancūzijos Respublikos vyriausybių dėl laipsniško jų bendrų sienų kontrolės panaikinimo, įgyvendinimo (OL L 239, 2000 9 22, p. 19).
(52)    2002 m. vasario 18 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 333/2002 dėl vienodo pavyzdžio vizų įklijų formų, valstybių narių išduodamų asmenims, turintiems kelionės dokumentus, kurių nepripažįsta tas įklijų formas rengianti valstybė narė (OL L 53, 2002 2 23, p. 4).
(53)    2003 m. balandžio 14 d. Tarybos reglamentas Nr. 693/2003/EB, nustatantis specialų supaprastinto tranzito dokumentą (STD), supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentą (STGD) ir iš dalies pakeičiantis Bendrąją konsulinę instrukciją ir Bendrąjį vadovą (OL L 99, 2003 4 17, p. 8).
(54)    2003 m. balandžio 14 d. Tarybos reglamentas Nr. 694/2003/EB dėl supaprastinto tranzito dokumentų (STD) ir supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentų (STGD), numatytų Reglamente (EB) Nr. 693/2003, vienodos formos (OL L 99, 2003 4 17, p. 15).
(55)    OL L 123, 2016 5 12, p. 1.
(56)    2016 m. spalio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/2102 dėl viešojo sektoriaus institucijų interneto svetainių ir mobiliųjų programų prieinamumo (OL L 327, 2016 12 2, p. 1–15).
(57)    Šis reglamentas nepatenka į 2002 m. vasario 28 d. Tarybos sprendime 2002/192/EB dėl Airijos prašymo dalyvauti įgyvendinant kai kurias Šengeno acquis nuostatas numatytų priemonių taikymo sritį (OL L 64, 2002 3 7, p. 20).
(58)    OL L 176, 1999 7 10, p. 36.
(59)    1999 m. gegužės 17 d. Tarybos sprendimas 1999/437/EB dėl tam tikrų priemonių taikant Europos Sąjungos Tarybos, Islandijos Respublikos ir Norvegijos Karalystės sudarytą susitarimą dėl šių dviejų valstybių asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis (OL L 176, 1999 7 10, p. 31).
(60)    OL L 53, 2008 2 27, p. 52.
(61)    2008 m. sausio 28 d. Tarybos sprendimas 2008/146/EB dėl Europos Sąjungos, Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos susitarimo dėl Šveicarijos Konfederacijos asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis sudarymo Europos bendrijos vardu (OL L 53, 2008 2 27, p. 1).
(62)    OL L 160, 2011 6 18, p. 21.
(63)    2011 m. kovo 7 d. Tarybos sprendimas 2011/350/ES dėl Europos Sąjungos, Europos bendrijos, Šveicarijos Konfederacijos ir Lichtenšteino Kunigaikštystės protokolo dėl Lichtenšteino Kunigaikštystės prisijungimo prie Europos Sąjungos, Europos bendrijos ir Šveicarijos Konfederacijos susitarimo dėl Šveicarijos Konfederacijos asociacijos įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis sudarymo Europos Sąjungos vardu, kiek tai susiję su patikrinimų prie vidaus sienų panaikinimu ir asmenų judėjimu (OL L 160, 2011 6 18, p. 19).
(64)    2018 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1725 dėl fizinių asmenų apsaugos Sąjungos institucijoms, organams, tarnyboms ir agentūroms tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 45/2001 ir Sprendimas Nr. 1247/2002/EB (OL L 295, 2018 11 21, p. 39–98).
(65)    [OL C …].
(66)    1995 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1683/95, nustatantis vienodą vizų formą (OL L 164, 1995 7 14, p. 1).
(67)    2002 m. vasario 18 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 333/2002 dėl vienodo pavyzdžio vizų įklijų formų, valstybių narių išduodamų asmenims, turintiems kelionės dokumentus, kurių nepripažįsta tas įklijų formas rengianti valstybė narė (OL L 53, 2002 2 23, p. 4).
(68)    2003 m. balandžio 14 d. Tarybos reglamentas Nr. 694/2003/EB dėl supaprastinto tranzito dokumentų (STD) ir supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentų (STGD), numatytų Reglamente (EB) Nr. 693/2003, vienodos formos (OL L 99, 2003 4 17, p. 15).
(69)    Konvencija dėl 1985 m. birželio 14 d. Šengeno susitarimo, sudaryto tarp Beniliukso ekonominės sąjungos valstybių, Vokietijos Federacinės Respublikos ir Prancūzijos Respublikos vyriausybių dėl laipsniško jų bendrų sienų kontrolės panaikinimo, įgyvendinimo ( OL L 239, 2000 9 22, p. 19 ).
(70)    2003 m. balandžio 14 d. Tarybos reglamentas Nr. 693/2003/EB, nustatantis specialų supaprastinto tranzito dokumentą (STD), supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentą (STGD) ir iš dalies pakeičiantis Bendrąją konsulinę instrukciją ir Bendrąjį vadovą (OL L 99, 2003 4 17, p. 8).
(71)    2017 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami trečiųjų šalių piliečių, kertančių valstybių narių išorės sienas, atvykimo ir išvykimo bei atsisakymo leisti jiems atvykti duomenys, nustatomos prieigos prie AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo ir reglamentai (EB) Nr. 767/2008 ir (ES) Nr. 1077/2011 (OL L 327, 2017 12 9, p. 20).
(72)    Kaip nurodyta Finansinio reglamento 58 straipsnio 2 dalies a arba b punkte.
(73)    Informaciją apie valdymo būdus ir nuorodas į Finansinį reglamentą galima rasti svetainėje „BudgWeb“ https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
(74)    DA – diferencijuotieji asignavimai, NDA – nediferencijuotieji asignavimai.
(75)    ELPA – Europos laisvosios prekybos asociacija.
(76)    Valstybių kandidačių ir, kai taikoma, Vakarų Balkanų potencialių kandidačių.
(77)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
(78)    Techninė ir (arba) administracinė parama bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
(79)    AC – sutartininkas, AL – vietinis darbuotojas, END – deleguotasis nacionalinis ekspertas, INT – per agentūrą įdarbintas darbuotojas, JPD – jaunesnysis delegacijos specialistas.
(80)    Neviršijant viršutinės ribos, nustatytos išorės darbuotojams, finansuojamiems iš veiklos asignavimų (buvusių BA eilučių).
(81)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
(82)    Tradiciniai nuosavi ištekliai (muitai, cukraus mokesčiai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 20 proc. surinkimo sąnaudų.