2022 12 30   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 498/83


Europos regionų komiteto nuomonė „Energetikos politikos dokumentų rinkinys dėl dujų, vandenilio ir metano išmetimo“

(2022/C 498/13)

Pranešėjas

Jakub CHEŁSTOWSKI (ECR/PL), Silezijos vaivadijos maršalka

Pamatiniai dokumentai:

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl iš atsinaujinančiųjų išteklių gaunamų ir gamtinių dujų ir vandenilio vidaus rinkų bendrųjų taisyklių

COM(2021) 803 final

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl iš atsinaujinančiųjų išteklių gaunamų gamtinių dujų ir vandenilio vidaus rinkų

COM(2021) 804 final

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl energetikos sektoriuje išmetamo metano kiekio mažinimo, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/942

COM(2021) 805 final

I.   SIŪLOMI PAKEITIMAI

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl iš atsinaujinančiųjų išteklių gaunamų ir gamtinių dujų ir vandenilio vidaus rinkų bendrųjų taisyklių

COM(2021) 803 final

1 pakeitimas

6 konstatuojamoji dalis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] visiems rinkos dalyviams sudarytų sąlygas ir skatintų juos atsižvelgti į pereinamojo laikotarpio iškastinių dujų vaidmenį planuojant savo veiklą , kad būtų išvengta susaistymo poveikio ir užtikrintas laipsniškas ir savalaikis iškastinių dujų atsisakymas, visų pirma visuose atitinkamuose pramonės sektoriuose ir šildymo sektoriuje;

[…] visiems rinkos dalyviams sudarytų sąlygas ir skatintų juos atsižvelgti į pereinamojo laikotarpio iškastinių dujų vaidmenį siekiant užtikrinti, kad naujai sukurta gamtinių dujų infrastruktūra tiktų mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujoms , kad būtų išvengta susaistymo poveikio jos nusidėvėjimo laikotarpiu ir užtikrintas laipsniškas ir savalaikis iškastinių dujų atsisakymas, visų pirma visuose atitinkamuose pramonės sektoriuose ir šildymo sektoriuje;

Paaiškinimas

Siekiant padidinti dekarbonizuotų dujų naudojimą, labai svarbu, kad investicijų į naują dujų infrastruktūrą, įskaitant dujotiekius, SGD terminalus ir dujų saugyklas, planuose būtų atsižvelgta į infrastruktūros projektavimą ir sukūrimą taip, kad ji nuo eksploatavimo pradžios tiktų dekarbonizuotoms dujoms.

2 pakeitimas

9 konstatuojamoji dalis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] Tačiau mažo anglies dioksido pėdsako kuras, pavyzdžiui, mažo anglies dioksido pėdsako vandenilis, gali atlikti svarbų vaidmenį energetikos pertvarkoje, visų pirma trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiu, siekiant greitai sumažinti esamų degalų išmetamų teršalų kiekį ir remti iš atsinaujinančiųjų išteklių gaminamo kuro, pavyzdžiui, vandenilio iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių, naudojimą. Siekiant paremti šią pertvarką, būtina nustatyti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo ribą, taikomą mažo anglies dioksido pėdsako vandeniliui ir sintetiniam dujiniam kurui. […]

[…] Tačiau mažo anglies dioksido pėdsako kuras, pavyzdžiui, mažo anglies dioksido pėdsako vandenilis, gali atlikti svarbų vaidmenį energetikos pertvarkoje, visų pirma trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiu, siekiant greitai sumažinti esamų degalų išmetamų teršalų kiekį ir remti iš atsinaujinančiųjų išteklių gaminamo kuro, pavyzdžiui, vandenilio iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių, naudojimą. Kitas svarbus atsinaujinančiųjų išteklių kuras siekiant klimato tikslų yra biometanas, kuris palyginti lengvai suderinamas su dabartine gamtinių dujų infrastruktūra (įmaišomieji degalai), ir ES turi didelį vidaus potencialą jį gaminti. Siekdamos užtikrinti biometano rinkos plėtrą, valstybės narės visų pirma turėtų stengtis įgyvendinti investicijas pagal biomasės pakopinio naudojimo principą, siekiant gerokai padidinti decentralizuotą biodujų ir biometano gamybą iš esamų atliekų tokiuose sektoriuose kaip žemės ūkis, miškininkystė ir savivaldybių valdymas. Turėtų būti draudžiama auginti augalus, skirtus naudoti tik biodujų įmonėse, ir statyti biodujų įmones, kurios priklauso nuo intensyvios gyvulininkystės tęstinumo. Siekiant paremti šią pertvarką, būtina nustatyti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo ribą, taikomą mažo anglies dioksido pėdsako vandeniliui ir sintetiniam dujiniam kurui.

Paaiškinimas

Biodujų ir biometano sektoriaus plėtra yra svarbi trumpuoju laikotarpiu siekiant iš dalies sumažinti priklausomybę nuo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos, taip pat plėtoti vietos energetikos bendruomenes tokiuose sektoriuose kaip žemės ūkis, miškininkystė ar savivaldybių valdymas, kuriuose atliekos gali būti transformuojamos į substrato gamybą. Tačiau reikėtų aiškiai nurodyti, kad biometanas gali būti deginamas tik tuo atveju, jei jis jau egzistuoja. Negalima leisti auginti biodujų įmonėse naudojamų augalų ir tęsti intensyvią gyvulininkystę vien tam, kad būtų gaunamos biodujos ir biometanas energijai gaminti, nes tai sulėtintų žaliąją pertvarką.

3 pakeitimas

20 konstatuojamoji dalis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] Nors elektrifikacija yra pagrindinis žaliosios pertvarkos elementas, ateityje namų ūkiuose vis dar bus vartojamos gamtinės dujos, įskaitant didėjantį dujų iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių kiekį;

[…] Nors elektrifikacija yra pagrindinis žaliosios pertvarkos elementas, ateityje namų ūkiuose vis dar bus vartojamos gamtinės dujos, įskaitant didėjantį dujų iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių kiekį; Siekdamos užtikrinti, kad namų ūkiai galėtų gauti ir naudoti atsinaujinančiųjų išteklių dujas, valstybės narės, bendradarbiaudamos su Europos Komisija, turi pradėti dialogą su rinkos suinteresuotaisiais subjektais dėl atitinkamų prietaisų prieinamumo technologiniu požiūriu ir galimų jų diegimo išlaidų.

Paaiškinimas

Išsivysčiusioje dekarbonizuotų dujų rinkoje turės būti atsižvelgiama į mažmeninius vartotojus, t. y. namų ūkius ir kai kurias MVĮ. Neatnaujinę turimos ar nepirkę naujos šildymo ir vėsinimo įrangos galutiniai vartotojai patirs techninių sunkumų arba negalės pereiti nuo iškastinio kuro prie dekarbonizuotų dujų.

4 pakeitimas

108 konstatuojamoji dalis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] pasiūla ir paklausa, transportavimo infrastruktūra, paslaugos kokybė, tarpvalstybinė prekyba, investicijos, kainos vartotojams ir rinkos likvidumas.

[…] pasiūla ir paklausa, transportavimo infrastruktūra, paslaugos kokybė, tarpvalstybinė prekyba, investicijos, kainos vartotojams ir rinkos likvidumas. Rinkos skaidrumas taip pat turėtų apimti išsamų naujos dekarbonizuotų dujų infrastruktūros kūrimo sąnaudų nustatymą visose valstybėse narėse. Todėl nacionalinės reguliavimo institucijos, bendradarbiaudamos su nacionalinių tinklų operatoriais, turėtų atlikti išsamius ekonominius būsimų investicinių sąnaudų, susijusių su dekarbonizuotų dujų infrastruktūros plėtra, skaičiavimus. Tai leis realistiškai planuoti tinklo plėtrą, nustatyti galimą finansavimo trūkumą ir užtikrinti, kad tarifų politika galėtų būti formuojama taip, kad būtų naudinga ir operatoriams, ir vartotojams.

Paaiškinimas

Dekarbonizuotų dujų infrastruktūros kūrimo išlaidos įvairiose valstybėse narėse gali labai skirtis. Siekiant tinkamai planuoti mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų rinkos plėtrą, reikėtų atsižvelgti į vietos sąnaudų perspektyvą.

5 pakeitimas

4 straipsnio 3 dalis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] taikyti intervencinę gamtinių dujų tiekimo kainodarą energijos nepriteklių patiriantiems ar pažeidžiamiems namų ūkio vartotojams. Tokioms valstybės intervencinėms priemonėms taikomos sąlygos, nustatytos 4 ir 5 dalyse.

[…] taikyti intervencinę gamtinių dujų tiekimo kainodarą energijos nepriteklių patiriantiems ar pažeidžiamiems namų ūkio vartotojams ar saugomiems vartotojams, kaip apibrėžta Reglamente (ES) 2017/1938 . Tokioms valstybės intervencinėms priemonėms taikomos sąlygos, nustatytos 4 ir 5 dalyse.

Ilgalaikio reikšmingo kainų padidėjimo atveju intervencinės priemonės, atitinkančios 4 ir 5 dalyse nustatytus kriterijus, gali būti taikomos ir kitai vartotojų grupei, kad būtų išvengta neigiamų energijos nepritekliaus padarinių.

Paaiškinimas

Staigaus kainų šuolio atveju EK pasiūlymas būtų pernelyg ribotas. Pakeitimas susijęs su galimybe įtraukti saugomų vartotojų kategorijas, kaip apibrėžta Reglamente dėl dujų tiekimo saugumo (2017/1938).

6 pakeitimas

8 straipsnio 11 dalis

(Nauja dalis)

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

 

11.     Tam, kad galutiniams vartotojams būtų galima parodyti atsinaujinančių išteklių energijos kiekį konkretaus atsinaujinančių išteklių arba mažo anglies dioksido kiekio kuro tiekėjo energijos derinyje, palyginti su rinkai tiekiama energija pagal sutartis su vartotojais, valstybės narės užtikrina, kad atsinaujinančių išteklių arba mažo anglies dioksido kiekio degalų gamintojo prašymu būtų išduodamos dujų kilmės garantijos pagal Direktyvos (ES) 2018/2001 19 straipsnio 7 dalies ii punktą, įskaitant biodujas, biometaną, vandenilį, amoniaką, metanolį ir sintetinius dujinius degalus; be to, labai svarbu, kad galutiniai vartotojai suprastų žaliosios pertvarkos svarbą ir būtų informuoti apie atsinaujinančiųjų išteklių arba mažo anglies dioksido pėdsako degalų įvairovę ir savo teisę prašyti kilmės garantijų.

Paaiškinimas

Siekiant sukurti sujungtą Europos mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių kuro rinką, reikės naudoti priemones, skirtas informuoti apie galutiniams vartotojams gaminamų ir tiekiamų dujų kilmę.

7 pakeitimas

10 straipsnio 1 dalis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] prekybos ir balansavimo taisyklių. Tuo atžvilgiu valstybės narės imasi visų būtinų priemonių siekdamos užtikrinti, kad taikant administracines procedūras nebūtų diskriminuojami kitoje valstybėje narėje jau įregistruoti tiekėjai.

[…] prekybos ir balansavimo taisyklių ir leidimų, kurių pagal 7 straipsnio 2 dalį reikalauja valstybės narės, kurioje vykdomas dujų tiekimas, reguliavimo institucija . Tuo atžvilgiu valstybės narės imasi visų būtinų priemonių siekdamos užtikrinti, kad taikant administracines procedūras nebūtų diskriminuojami kitoje valstybėje narėje jau įregistruoti tiekėjai.

Paaiškinimas

Reikalavimas tiekėjams laikytis standartų valstybėse narėse užtikrina tiekimo saugumą vartotojams. Likusia šios nuostatos dalimi užtikrinama, kad tokie standartai nebūtų diskriminaciniai.

8 pakeitimas

26 straipsnis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių ir mažo anglies dioksido pėdsako dujų gamybos įrenginiai yra prijungti prie skirstymo arba perdavimo tinklų.

[…] iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių ir mažo anglies dioksido pėdsako dujų gamybos įrenginiai yra prijungti prie skirstymo arba perdavimo tinklų, jei remiantis 51 straipsnyje nurodytais nacionaliniais tinklo plėtros planais jie laikomi naudingais. Valstybės narės užtikrina, kad būtų įdiegti būtini mechanizmai, kuriais būtų užtikrintas sąžiningas ir proporcingas išlaidų, susijusių su naujų atsinaujinančiųjų išteklių ir mažo anglies dioksido kiekio dujų gamybos įrenginių prijungimu, pasidalijimas.

Paaiškinimas

Kompensavimo mechanizmų įdiegimu siekiama užtikrinti, kad išlaidos nebūtų nepagrįstai perkeliamos kitiems tinklo naudotojams ir kad galiotų vienodos sąlygos rinkoje. Turėtų būti prijungti tik tie įrenginiai, kurių prijungimas prie skirstymo ir perdavimo tinklų suteikia aiškios pridėtinės vertės, nes ilgalaikis dėmesys turėtų būti skiriamas tvariai atsinaujinančiųjų išteklių energijos plėtrai, visų pirma atsinaujinančiųjų išteklių elektros energijos gamybai.

9 pakeitimas

51 straipsnio 2 dalies b punktas

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

b)

nurodomos visos investicijos, dėl kurių jau priimtas sprendimas, ir nustatomos naujos investicijos, kurias reikės padaryti per kitus trejus metus;

b)

nurodomos visos investicijos, dėl kurių jau priimtas sprendimas, ir nustatomos naujos investicijos, kurias reikės padaryti per kitus trejus metus , taip pat pateikiama išsami ekonominė analizė, įskaitant esamos mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų infrastruktūros statybos ar modernizavimo išlaidas, ir nurodoma, ar trūksta finansavimo, susijusio su tradicinių gamtinių dujų infrastruktūra ;

Paaiškinimas

Į ilgalaikį mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų infrastruktūros plėtros planavimą reikia įtraukti išsamų sąnaudų planavimą. Jei už išsamius ekonominius klausimus būtų atsakingi tik dujų perdavimo ir skirstymo sistemos operatoriai, gali kilti sunkumų siekiant investavimo tikslų.

10 pakeitimas

72 straipsnio 4 dalies f punktas

(Naujas punktas)

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

 

f)

sukurti bandomąją reglamentavimo aplinką, kad būtų galima suteikti tikslinių ir laikinų nacionalinių, regioninių ar vietos teisės aktų sistemų išimčių inovacinėms investicijoms į mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujas. Tokios bandomosios reglamentavimo aplinkos sukūrimo tikslas – paspartinti investicijas į mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujas, visų pirma tose valstybėse narėse, kuriose tos investicijos nebus visiškai suderinamos su esama teisine ir reguliavimo sistema, ir padėti pritaikyti reglamentavimo aplinką tokioms investicijoms.

Paaiškinimas

Siūloma sukurti bandomąją reglamentavimo aplinką, pagal kurią būtų galima laikinai netaikyti nacionalinių, regioninių ar vietos teisės aktų inovatyvioms investicijoms, kurioms dar nesukurta tinkama teisinė aplinka.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl iš atsinaujinančiųjų išteklių gaunamų gamtinių dujų ir vandenilio vidaus rinkų

COM(2021) 804 final

11 pakeitimas

42 konstatuojamoji dalis

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

[…] Užtikrinant suderintą požiūrį į dujų kokybę tarpvalstybiniuose sujungimo taškuose, turėtų būti užtikrinamas valstybių narių lankstumas taikant dujų kokybės standartus jų gamtinių dujų vidaus sistemose;

[…] Užtikrinant suderintą požiūrį į dujų kokybę tarpvalstybiniuose sujungimo taškuose, turėtų būti užtikrinamas valstybių narių lankstumas taikant dujų kokybės standartus jų gamtinių dujų vidaus sistemose; Kilmės garantijos bus reikalingos siekiant užtikrinti labai integruotą, sąveikią ir skaidrią mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų, kurių dalis padidės gamtinių dujų sistemoje, rinką. Tokių garantijų tikslas – sertifikuoti dujų gamybos šaltinį ir paliekamą anglies pėdsaką, siekiant užtikrinti, kad gamintojai ir galutiniai vartotojai turėtų galimybę prekiauti standartizuotai, taip pat įrodyti pasiektą mažesnį išmetamo CO2 kiekį.

Paaiškinimas

Be kilmės garantijų nebus įmanoma sertifikuoti tam tikrų dujų gamybos šaltinio ir anglies pėdsako, taip užkertant kelią klimato politikos įgyvendinimui ir nefinansinių ataskaitų teikimui.

12 pakeitimas

43 straipsnio 1 dalies c punktas

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

c)

atskleidžia investicijų, visų pirma į tarpvalstybinį pajėgumą, trūkumą.

c)

atskleidžia investicijų, visų pirma į tarpvalstybinį pajėgumą, trūkumą , taip pat sistemų jungtis su trečiosiomis šalimis, iš kurių bus importuojamos mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujos, siekiant patenkinti bendrą Europos Sąjungos energijos poreikį .

Paaiškinimas

Siekiant užtikrinti gamybos tęstinumą pramonės sektoriuose ir ES energetinį saugumą naujoje mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų rinkoje, pagrindinis planavimo aspektas turėtų būti užtikrinti, kad reikiamas vandenilio kiekis būtų importuojamas iš ES nepriklausančių šalių, siekiant tvariai ir saugiai patenkinti visus ES energijos poreikius.

13 pakeitimas

43 straipsnio 4 dalis

(Nauja dalis)

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

4.     Siekiant parengti teisingą, realistišką ir įgyvendinamą visos Sąjungos dešimties metų tinklo plėtros planą, kai tik įsigalios šis reglamentas, ACER, ENTSO-G ir ENTSO-E turėtų pradėti konsultacijų su nacionalinėmis reguliavimo institucijomis procesą dėl mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų infrastruktūros statybos arba modernizavimo išlaidų. Tai visų pirma susiję su tiksliu kapitalo ir veiklos išlaidų naujam turtui, pavyzdžiui, vandenilio terminalams, elektrolizeriams ir vandenilio tinklams, planavimu.

Paaiškinimas

Žr. pirmiau.

14 pakeitimas

60 straipsnio 1 dalies b punktas

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

b)

investicija prisideda prie priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo;

b)

investicija prisideda prie priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo ir užtikrina, kad naujai sukurta gamtinių dujų infrastruktūra būtų suprojektuota taip, kad nuo pat eksploatavimo pradžios būtų pajėgi valdyti atsinaujinančiųjų išteklių ir mažo anglies dioksido kiekio dujas, kuo labiau sumažinant susaistymo riziką ;

Paaiškinimas

Žr. pirmiau

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl energetikos sektoriuje išmetamo metano kiekio mažinimo, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/942

COM(2021) 805 final

15 pakeitimas

3 straipsnis

(Naujas straipsnis)

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

„Atsinaujinančių išteklių dujų ilgalaikio potencialo įvertinimas kaip pagrindas optimizuoti perdavimo ir skirstymo sistemos plėtrą“

1.     Valstybės narės, įgyvendindamos savo nacionalines biodujų ir biometano strategijas, yra atsakingos už biometano gamybos potencialo vertinimą vietos lygmeniu visoje savo teritorijoje. Šis vertinimas atliekamas per dvejus metus nuo šio Reglamento įsigaliojimo. Jis gali būti grindžiamas esamais vertinimais;

2.     Šiame vertinime nagrinėjama biomasė apima žaliavinę biomasę, kaip apibrėžta Direktyvos 2018/2001 (įskaitant IX priedą) 10 straipsnyje, ir atitinka ES tvarumo kriterijus;

3.     Vertinimo rengimo etape valstybės narės konsultuojasi su atitinkama reguliavimo institucija ir perdavimo bei skirstymo sistemų operatoriais, kad nustatytų:

a)

teritorinį vienetą, kuriame turi būti atliekamas gamybos potencialo vertinimas,

b)

vertinamai biomasei – geografinį artumą prie esamų gamtinių dujų tinklų;

4.     Atlikdamos vertinimą, išplėsdamos esamą vertinimą ar vėliau jį atnaujindamos valstybės narės konsultuojasi su regionų ir vietos valdžios institucijomis, taip pat perdavimo ir skirstymo sistemų operatoriais. Jos taip pat gali konsultuotis su kitomis kompetentingomis įstaigomis.

Paaiškinimas

Ilgalaikio biodujų ir biometano gamybos potencialo vertinimas yra būtina sąlyga siekiant ekonomiškai efektyviai planuoti stiprinti tinklą, kad dujų tinkluose būtų galima didinti biometano kiekį.

16 pakeitimas

3 straipsnio 3 dalis

(Nauja dalis)

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

 

3.     Europos Sąjungos energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (ACER) kartu su ir nacionalinėmis reguliavimo institucijomis išsamiai apskaičiuoja investicijų ir veiklos išlaidas, susijusias su išmetamo metano kiekio mažinimu kiekvienoje valstybėje narėje. Pirmasis skaičiavimas atliekamas iki … [12 mėnesių po šio reglamento įsigaliojimo dienos] ir turi būti atnaujinamas kas trejus metus. Investicijų ir veiklos išlaidų apskaičiavimas sudaro tarifų ir finansavimo politikos planavimo pagrindą.

Paaiškinimas

Atliekant metano nutekėjimo analizes, pranešant apie išmetamą metano kiekį ir įgyvendinant galimas naujas investicijas, kurios padėtų sumažinti išmetamą metano kiekį, turėtų būti atsižvelgiama į sistemines išlaidas, dėl kurių neturi atsirasti naštos galutiniam vartotojui ar padaugėti energijos nepriteklių patiriančių regionų.

17 pakeitimas

10 straipsnio 4 dalis

(Nauja dalis)

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

 

4.     Komisija, bendradarbiaudama su Tarptautiniu išmetamo metano kiekio stebėjimo centru, priima įgyvendinimo aktus, kuriais nustato Sąjungos masto išmetamo metano kiekio stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo metodiką, skirtą šio reglamento 3, 4 ir 5 skyriuose nustatytiems įpareigojimams įgyvendinti.

Paaiškinimas

Siekiant pradėti koordinuotas išmetamo metano kiekio mažinimo pastangas, būtina nustatyti visuotinę stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo metodiką, kuri būtų taikoma visam sektoriui ir kuria būtų užtikrinama, kad teršėjai galėtų teikti skaidrias ir palyginamas ataskaitas.

18 pakeitimas

12, 14, 17, 18, 25, 26, 27, 28, 29 straipsniai

Europos Komisijos siūlomas tekstas

Regionų komiteto pakeitimas

12, 14, 17 18, 25, 26, 27, 28, 29 straipsniai

12 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 12 mėnesių.

14 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 9 mėnesiams.

17 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 9 mėnesiams.

18 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 12 mėnesių.

25 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 12 mėnesių.

26 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 9 mėnesiams.

27 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 9 mėnesiams.

28 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 12 mėnesių.

29 straipsnyje nustatytų privalomų terminų pratęsimas 12 mėnesių.

II.   POLITINĖS REKOMENDACIJOS

EUROPOS REGIONŲ KOMITETAS (RK)

1.

pabrėžia, kad reikia apsaugoti vartotojus nuo aukštų kainų ir užtikrinti jiems elektros tiekimo saugumą. Tai ypač svarbu dabartinėmis geopolitinėmis aplinkybėmis;

2.

Tam, kad pasiektų Europos žaliojo kurso ir 8-ojo aplinkosaugos veiksmų plano tikslus ir laikytųsi Paryžiaus klimato susitarimo, Sąjunga, atsižvelgdama į energetinį saugumą, turėtų kiek įmanoma greičiau laipsniškai atsisakyti iškastinio kuro, įskaitant gamtines dujas, ir sukurti labai efektyviai energiją vartojančią ir daugiausia atsinaujinančiaisiais ištekliais grindžiamą ekonomiką. Todėl reikia skubiai sukurti bendrą laipsniško gamtinių dujų atsisakymo sistemą;

3.

pažymi, kad vandenilio ekonomikos plėtra tiesiogiai priklauso nuo laiku sukurtos ir pertvarkytos vandenilio infrastruktūros. Daugialypiams projektams ir iniciatyvoms dinamiškoje aplinkoje įgyvendinti reikia tinkamos ES teisinės sistemos, kad būtų užtikrintas būtinas investicijų planavimo tikrumas;

4.

pabrėžia, kad didėjanti dekarbonizuotų dujų dalis neturėtų daryti poveikio dujų kokybei galutiniams vartotojams;

5.

atkreipia dėmesį į būtinybę atlikti infrastruktūros plėtros sąnaudų analizę siekiant užtikrinti ekonomiškai nuspėjamą energetikos pertvarką. Gali prireikti papildomų sąnaudų tyrimų siekiant plėtoti dekarbonizuotų dujų infrastruktūrą, taip pat šios pertvarkos poveikio atokiausiems regionams, atsižvelgiant į konkrečius jų ypatumus, tinkamai įtvirtintus SESV 349 straipsnyje, mokslinių tyrimų;

6.

ragina vengti kurti neišnaudojamą turtą. Visų pirma naujai statomi dujų įrenginiai turėtų būti suprojektuoti taip, kad ateityje būtų galima naudoti bendro deginimo įrenginius arba kad jie veiktų naudojant didelę dekarbonizuotų dujų koncentraciją;

7.

rekomenduoja sukurti bandomąją reglamentavimo aplinką siekiant užtikrinti integruotos dekarbonizuotų dujų rinkos plėtrą, kai nacionaliniu lygmeniu nėra pakankamai konkretiems sektoriams skirtų teisės aktų;

8.

atkreipia dėmesį į galimybę nustatyti mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų kilmės garantijas, kurios užtikrintų skaidrią prekybą rinkoje;

9.

rekomenduoja parengti dekarbonizuotų dujų importo į ES veiksmų planą, kad būtų išsaugotas energetinis saugumas ir patenkinta būsima paklausa;

10.

ragina išplėsti ENTSO-G kompetencijos sritį, kad ji apimtų mažo anglies dioksido kiekio ir atsinaujinančiųjų išteklių dujų rinkos plėtrą, užuot šiuo tikslu įsteigus atskirą ENNOH (Europos vandenilio tinklų operatorių tinklas) organizaciją;

11.

kritiškai vertina siūlomas griežtas vertikaliojo ir horizontaliojo vandenilio tinklo nuosavybės atskyrimo taisykles. Jos prieštarauja tikslui vykdyti trumpalaikes ir didelės apimties investicijas į vandenilio tinklą, kuris būtų sukurtas ir veiksmingai eksploatuojamas iš esamų gamtinių dujų tinklų; todėl ragina išlaikyti elektros energijos ir dujų atskyrimo reikalavimus, nustatytus vandeniliui, ypač skirstomojo tinklo lygmeniu; atkreipia dėmesį į tai, kad dujų perdavimo sistemos operatoriai (gTSO) gali būti atsakingi už vandenilio perdavimo tinklo plėtrą. Vandenilio perdavimo sistemos operatoriaus atskyrimas įsteigiant kitą įmonę, nepriklausomą nuo dujų perdavimo sistemos operatorių, gali būti nenaudingas energetikos pertvarkos terminų požiūriu;

12.

ragina sukurti biodujų ir biometano substrato bazę. Siekiant kuo geriau išnaudoti regionų galimybes naudoti šias dujas, bus svarbu užtikrinti organinio kuro tiekimą; taip pat ragina uždrausti auginti augalus, skirtus naudoti tik biodujų įmonėse, ir statyti biodujų įmones, kurios priklauso nuo intensyvios gyvulininkystės tęstinumo;

13.

ragina atlikti ilgalaikio biodujų ir biometano gamybos potencialo regionų lygmeniu vertinimą, kuriuo remiantis būtų galima nustatyti dekarbonizuotų dujų ekosistemos regioninės plėtros potencialą;

14.

rekomenduoja nustatyti bendrą išmetamo metano kiekio stebėsenos metodiką, kuri leistų pradėti koordinuoti pastangas mažinti išmetamą metano kiekį ES;

15.

atkreipia dėmesį į tai, kad metanas kaip kuras kogeneracijos įrenginiams turėtų būti naudojamas tik išimtiniais atvejais ir pereinamuoju laikotarpiu.

16.

rekomenduoja atsižvelgti į pastangų mažinti išmetamą metano kiekį ES sąnaudas. Europos Komisija turėtų atsižvelgti į būtinas valstybių narių išlaidas ir planuoti pagalbos lėšas, kurių naudą tiesiogiai pajustų galutiniai vartotojai, ypač mažiau išsivysčiusiuose regionuose ir regionuose, kuriuose šilumos paklausa yra didelė;

17.

ragina ES reglamentu visiškai pripažinti ir remti biodujų naudojimą, taip pat ir transporto srityje, mažinti išmetamų teršalų kiekį gyvavimo ciklo požiūriu. Šiuo metu biodujų gamyba, tačiau ne jų naudojimas transporte laikoma tvaria veikla ES tvarios veiklos taksonomijoje.

18.

atkreipia dėmesį į tai, kad Europos Sąjungos vietos ir regionų valdžios institucijų įgaliojimai skiriasi ir kad sprendimai turėtų būti priimami tuo valdymo lygmeniu, kuriuo tai būtų veiksmingiausia; mano, kad šie pasiūlymai dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų atitinka subsidiarumo ir proporcingumo principus.

Briuselis, 2022 m. spalio 12 d.

Europos regionų komiteto pirmininkas

Vasco ALVES CORDEIRO