5.3.2020   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 72/14


Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2020/C 72/11)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„Mele del Trentino“

ES Nr. PGI-IT-02320 — 2017 m. rugpjūčio 7 d.

SKVN ( ) SGN (X)

1.   Pavadinimas (-ai)

„Mele del Trentino“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.6. klasė. Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Obuoliai su SGN „Mele del Trentino“ yra auginami ant veislių „Golden Delicious“, „Red Delicious“, „Gala“, „Fuji“, „Morgenduft“, „Granny Smith“, „Reinette“ ir „Pinova“ obelų ir atitinkamų rūšies Malus x domestica, Borkh, t. y. paprastosios obels, klonų ir mutantų.

Visi obuoliai „Mele del Trentino“ yra vidutinio dydžio, balto minkštimo ir rūgštoko skonio, turi lygią odelę, išskyrus „senosios“ (it. antica) veislės „Reinette“ obuolius.

Vartoti pateikiami vaisiai turi būti nepjaustyti, švieži ir sveiki, švarūs ir be pašalinių medžiagų bei kvapų; veislių „Golden“, „Red Delicious“ ir „Pinova“ vaisiai yra apvalūs ar kūgio formos, veislių „Gala“, „Fuji“, „Morgenduft“ ir „Granny Smith“ – apvalūs, o veislės „Reinette“ – suploti. Veislės „Golden“ vaisių spalva yra nuo žalios iki geltonos, gali turėti rožinį atspalvį, veislių „Red Delicious“, „Fuji“ ir „Morgenduft“ – nuo žalios iki geltonos ir raudona išorėje, veislių „Gala“ ir „Pinova“ – nuo raudonos su oranžiniu atspalviu iki ryškiai raudonos išorėje, veislės „Reinette“ – rusvos spalvos (odelė), veislės „Granny Smith“ – žalia, gali turėti rožinį atspalvį.

Veislių „Fuji“, „Granny Smith“ ir „Pinova“ vaisių minkštimo kietumas turi būti ne mažesnis kaip 5,5 kg/cm2, o veislių „Golden“, „Red Delicious“, „Gala“, „Morgenduft“ ir „Reinette“ – 5 kg/cm2. Kietumas turi būti matuojamas praėjus dviem mėnesiams po derliaus nuėmimo ir prieš obuolius išvežant iš pakavimo centrų.

Visų veislių vaisių dydis negali būti mažesnis kaip 65 mm, išskyrus veislės „Gala“ vaisius, kurių dydis negali būti mažesnis kaip 60 mm.

Obuoliams su SGN „Mele del Trentino“, kurie skirti vartoti švieži, taikomi būtinieji prekių kategorijos reikalavimai, nustatyti ES teisės aktuose dėl kategorijos „Extra“ ir „I“ (pirmoji).

Veislės „Fuji“ vaisių cukraus kiekis turi būti ne mažesnis kaip 12 Brikso laipsnių, veislių „Golden“ ir „Pinova“ – 11 Brikso laipsnių, veislės „Gala“–10,5 Brikso laipsnio, veislių „Morgenduft“ ir „Granny“ – 10 Brikso laipsnių, o veislių „Red Delicious“ ir „Reinette“ – 9 Brikso laipsniai.

Praėjus dviem mėnesiams nuo derliaus nuėmimo veislių „Red“ ir „Gala“ vaisių didžiausias rūgštingumas (mEq NaOH/100g) negali būti didesnis kaip 10, veislių „Golden“ ir „Morgenduft“ – 15, o veislių „Reinette“, „Fuji“, „Granny“ ir „Pinova“ – 25.

Veislės „Reinette“ nepjaustytų vaisių bendras polifenolių kiekis praėjus dviem mėnesiams po derliaus nuėmimo negali būti didesnis kaip 400 mg/kg, o kitų veislių – 200 mg/kg.

Obuoliai, skirti tik perdirbti, turi atitikti visus produkto specifikacijoje nustatytus reikalavimus, išskyrus dėl kategorijos, dydžio ir kietumo. Tokie vaisiai gali būti ženklinami SGN „Mele del Trentino“, tačiau negali būti taip parduodami galutiniam vartotojui.

Kitos obuolių veislės, sukurtos atliekant veislių mokslinius tyrimus, taip pat gali būti naudojamos auginant obuolius su SGN „Mele del Trentino“, jeigu esama eksperimentais ir dokumentais pagrįstų įrodymų, kad auginimo būdai ir vaisių kokybinės savybės atitinka šią produkto specifikaciją.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Auginimas turi būti vykdomas geografinėje vietovėje (joje turi būti vaismedžių sodai).

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Vardų, įmonių, kolektyvinių ženklų ar individualių prekių ženklų formuluotės ir (arba) simboliai gali būti naudojami kartu su formuluote „I.G.P. Mele del Trentino“ ir ES SGN simboliu. Lipdukus galima pritvirtinti prie vaisiaus. Ant lipdukų gali būti formuluotė „I.G.P. Mele del Trentino“.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Ši vietovė yra autonominės Trento provincijos administracinėje teritorijoje.

5.   Ryšys su geografine vietove

SGN „Mele del Trentino“ ryšys su gamybos geografine vietove grindžiamas geru vardu, siejamu su ilgamete istorija, kuri suteikė galimybių užmegzti tvirtą ryšį su vartotojais, vertinančiais su kokybe susijusias ir išskirtines obuolių savybes ir atpažįstančiais juos iš didesnės pardavimo kainos.

Kainos. Pagrindinėse Italijos vaisių ir daržovių turgavietėse obuoliai „Mele del Trentino“ priskiriami atskirai kategorijai ir yra vidutinės kainos, t. y. 5–20 proc. ar daugiau brangesni už kitus (Milano, Turino, Romos, Bolonijos ir Veronos vaisių ir daržovių turgaviečių 1981–2013 m. kainoraštis).

Didesnės pardavimo kainos taip pat daro poveikį vartotojų kainoms regionų turgavietėse, kur dažnai naudojami ženklai su pavadinimu „Mele del Trentino“, net jeigu obuoliai užauginti kitur. Tai daroma tam, kad vaisiai labiau pritrauktų vartotojus, ir tuo patvirtinama labai gera obuolių „Mele del Trentino“ reputacija ir išskirtinumas. (Fotografiniai dokumentai).

Rinkos tyrimai. Toliau nurodyto tyrimo rezultatai yra šio produkto reputacijos vertinimo mokslinis pagrindas – ši reputacija aiškiai matyti iš vartotojų pasirinkimų ir to, kokią kainą jie pasiryžę sumokėti už pripažintą geresnę kokybę.

Anot 2010 m. Trentino pramonės stebėjimo centro (it. Osservatorio Produzioni Trentine) ir Žemės ūkio mokslinių tyrimų tarybos (it. Consiglio per la ricerca e la sperimentazione in agricoltura, CRA) atlikto tyrimo, 62,5 proc. didelių mažmenininkų tinklų pirkėjų teigia, kad obuoliai „Mele del Trentino“ yra geresnės kokybės. Iš gautų rezultatų matyti, kad: „Apie obuolius „Mele del Trentino“ žino visi pirkėjai ir jie parduodami visuose tinkluose“; „Ši produktų kategorija, kaip ir vynas, yra vertinama palankiausiai“; „Produktai yra gerai žinomi ir jų jau ilgai galima įsigyti: parduotuvių lentynose juos galima išvysti jau seniai“; „Tai produktų kategorija, dažniausiai savaime siejama su Trentinu“. (Prekybos, pramonės ir amatų rūmai, 2010 m.).

Kulinarijos tradicijos ir gastronominės kelionės. Trentino virtuvė pasižymi tuo, kad obuoliai „Mele del Trentino“ įvairiais būdais naudojami gaminant tradicinius vietos desertus ir pyragaičius; vieni ryškiausių pavyzdžių – štrudelis, obuolių pyragas ir tešloje kepti obuoliai. Senų dar ranka rašytų receptų knygų kolekcijose, menančiose dar 1500 m. (Ryva del Gardos savivaldybės biblioteka), minima daug įvairių rūšių, tačiau šiandien obuoliai „Mele del Trentino“ dėl savo kietumo, kurį išlaiko net kepami, vis dar yra geriausia obuolių pyrago ir štrudelio sudedamoji dalis (Sale e Pepe, 1997). Cameo ir Paneangeli sudarytoje receptų knygoje Dolciricette yra ir obuolių pyrago „Torta di Mele del Trentino“ receptas.

2005 m. gruodžio mėn. Rokabrunos rūmuose organizuotas svarbus renginys „Mela: gusto con arte“. Jo tikslas buvo garsinti gastronominius, mokslinius ir istorinius bei meninius obuolių „Mele del Trentino“ ypatumus, jo metu pateikta judėjimo „slow food“ įkvėptų pasiūlymų dėl valgiaraščių, kurių patiekalai – vien iš šių obuolių (Il Tempo, 2005 12 2).

Trente svarbių duomenų apie obuolių „Mela del Trentino“ savybes pateikta dar XX a. 8-ajame dešimtmetyje (La mela, il frutto dal volto umano: aspetti nutrizionali delle Mele del Trentino, C. Sirtori, 1974).

Obuoliai „Mele del Trentino“ dažnai siejami su sportu (krepšiniu, futbolu, baidarių sportu, dviračių sportu) (Frutta del Trentino, 1984; 1985).

Obuoliai „Mele del Trentino“ žiniasklaidoje. Obuoliai „Mele del Trentino“ buvo aptariami nacionalinių televizijos kanalų pramogų, kultūros, aplinkos ir kulinarijos laidose, kaip antai „Unomattina“ (2011 m.) (maistas ir vynas – obuolių „Mele del Trentino“ kokybė), „Geo & Geo“ (2013 m.) „Le mele del Trentino protagoniste a „Geo“ su Rai3“ (aukštos kokybės obuoliai), „Lineaverde“ (2016 m.) „La mela del Trentino: una storia lunga secoli“ (ryšys tarp vaisių kokybės ir klimato), „Verissimo“ (2012 m.) „A Roma lo chef Pierri presenta un nuovo panino utilizzando mele del Trentino“. 2015 m. laikraščio Il Sole 24 Ore ekonomikos skiltyje buvo rašoma, kad geras obuolių „Mele del Trentino“ vardas yra svarbiausias perdirbtų produktų eksporto veiksnys.

Klimato sąlygos vietovėje, kurioje auginami obuoliai „Mele del Trentino“, išsiskiria Alpėms būdinga gamta, įskaitant vietoves nedideliame aukštyje, ir tiesiogiai lemia produkto kokybę.

Alpių klimatas pasižymi trumpomis vėsiomis vasaromis su dažnai praūžiančiomis audromis ir labai atšiauriomis žiemomis su daug sniego.

Auginimo sezonu vyraujanti temperatūra, temperatūros svyravimai ir brizo sistema (oro grynumas ir Saulės spinduliuotė) – Trentino klimatui būdingos savybės, galinčios nulemti vaisių kokybę.

Žema oro temperatūra pavasarį. Esant vėsiam orui, greičiau dalijasi ląstelės ir lėčiau auga ląstelių tūris. Didesnis ląstelių sienelių kiekis sukelia pasipriešinimą kandimui, todėl juntamas būdingas vaisiaus traškumas, kurį lemia didesnis pabrinkimas ir atsparumas spaudimui (kandimui). Ši savybė buvo įrodyta mokslinių tyrimų tikslais naudojant tekstūros analizatorių (TA-XTplus) (Corollaro et al., 2013).

Žema oro temperatūra vasarą ir dieną, ir naktį. Tai reiškia, kad vietovė nenukenčia dieną, kai esant aukštesnei nei 30 °C temperatūrai nustoja vykti fotosintezė (Kriedemann and Smart, 1971), ar naktį, kai sulėtėja oksidacijos procesai. Šie reiškiniai sumažintų rūgštingumą (svarbų subalansuoto ir malonaus skonio komponentą). Be to, esant žemai temperatūrai naktį, išsaugomos aromatinės medžiagos ir polifenoliai.

Žema temperatūra nokimo laikotarpiu. Obuoliai „Mele del Trentino“ nokimo laikotarpiu taip pat yra veikiami žemos temperatūros. Dėl to nokimas vyksta lėčiau, vaisiai ilgiau išlieka ant vaismedžio, o derliaus nurinkimas perkeliamas į žymiai vėlesnį laikotarpį, todėl susikaupia daugiau fotosintezės produktų.

Dienos ir nakties temperatūros svyravimai. Dideli temperatūros skirtumai dieną ir naktį (T max. – T min. = 50 % ar daugiau) lemia ryškesnę odelės spalvą, kurią labiau vertina vartotojai, pasiryžę sumokėti daugiau ir už šią estetinę savybę.

Brizo sistema. Trentinui būdingas smarkus brizas; rūko ir miglos iš esmės nebūna, oras yra grynesnis, o Saulės spinduliuotė – didesnė. Tai sudaro sąlygas pagaminti daugiau fotosintezės produktų.

Vaisių augintojų patirtis ir profesionalumas yra lemiami siekiant išlaikyti aukštą vaisių kokybę. Jie prisitaiko prie tam tikriems metams būdingų konkrečių savybių ir naudoja auginimo bei genėjimo metodus, atsižvelgdami į vaisių auginimo tradicijas auginimo vietovėje, tačiau kartu skiria daug dėmesio technologijų naujovėms, kad vaisiai gautų kuo daugiau saulės šviesos.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

Visą produkto specifikacijos tekstą galima rasti interneto svetainėje http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335.

arba

tiesiogiai Žemės ūkio, maisto produktų ir miškų ūkio politikos ministerijos interneto svetainėje (www.politicheagricole.it), ekrano viduryje viršuje spustelėjus nuorodą „Qualità“, paskui ekrano kairėje – „Prodotti DOP IGP STG“ (SKVN, SGN, GTG nuorodomis žymimi produktai) ir galiausiai – „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ (ES nagrinėjamos produktų specifikacijos).


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.