31.7.2019   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 257/18


Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2019/C 257/05)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„Provola dei Nebrodi“

ES Nr. PDO-IT-02394–2018 3 2

SKVN ( X ) SGN ( )

1.   Pavadinimas (-ai)

„Provola dei Nebrodi“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.3 klasė. Sūriai

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

SKVN „Provola dei Nebrodi“ – iš karvės pieno gaminamas pluoštinis sūris (it. pasta filata). Gaminamos kelios jo rūšys: šviežias (it. fresca), iš dalies brandintas (it. semi-stagionata), brandintas (it. stagionata), sluoksniuotos tekstūros (it. sfoglia) ir su žaliąja citrina (it. con limone verde). Vartotojams pateikiamam sūriui būdingos šios savybės:

a)

Forma: šviežių sūrių (it. fresca) rūšies sūris yra standartinės kriaušės formos, viršuje su „koteliu“ (it. testina) arba be jo. Kitų rūšių sūriai yra ovalo formos, viršuje praplatėjančiu trumpu kaklu. Priklausomai nuo tradicijų konkrečiame gamybos regione, sūriai gali būti su „koteliu“ (it. testina) arba be jo. Aplink sūrio kaklą rišama virvelė, kad sūrius būtų galima kabinti poromis, siekiant džiovinti ir (arba) brandinti.

b)

Dydis: dydis gali skirtis priklausomai nuo sūrio svorio; išilgai sūris gali siekti 15–35 cm, o jo skersmuo gali būti 12–25 cm.

c)

Svoris: šviežias (it. fresca) sūris „Provola dei Nebrodi“ sveria 1–2 kg, o iš dalies brandintas (it. semi-stagionata), brandintas (it. stagionata), sluoksniuotos tekstūros (it. sfoglia) sūris ir sūris su žaliąja citrina (it. con limone verde) sveria nuo 2 iki 10 kg.

d)

Išorinė išvaizda: plona, lygi ir standi žievė. Ji neturi duobučių ir yra lygi, šiaudų kreminės baltos spalvos, kuri brandinant sūrį tampa daugiau ar mažiau sodrios aukso geltonumo spalvos.

e)

Struktūra: šviežių sūrių (it. fresca) rūšies sūris yra minkštos tekstūros, dramblio kaulo baltumo spalvos, o kitų rūšių sūrių tekstūra brandinant tampa puskietė arba kieta ir sūris įgauna gintarinę geltoną spalvą. Ilgiau brandintas sūris įgyja jam būdingą sluoksniuotą tekstūrą – taip gaunama nuo seno žinoma sūrio „Provola dei Nebrodi“ sluoksniuotos tekstūros sūrių rūšis (it. sfoglia – plonas lakštas). Sūrio su žaliąja citrina (it. con limone verde) rūšies sūriai išlieka minkštesni, tačiau brandinami tampa puskiečiai. Taip įvyksta dėl to, kad sūryje esanti citrina lėtai išskiria drėgmę.

f)

Skylutės: sūryje gali būti nedaug skylučių.

g)

Skonis: švieži sūriai yra itin malonaus, saldaus ir subtilaus skonio, o vykstant brandinimui sūris įgauna stiprų, malonų sūrio skonį.

h)

Aromatas: brandinimo metu sūris įgyja aromatą, kuriame vyrauja žalios žolės, šieno, sviesto rūgšties ir grybų kvapai, – taip pasireiškia glaudus sūrio ryšys su vietos teritorija ir žolės, ant kurios ganosi karvės, rūšimis. Sūris su žaliąja citrina (it. con limone verde) pasižymi vyraujančiu citrusiniu aromatu.

i)

Cheminė sudėtis: bendras kietųjų dalelių kiekis šviežiuose sūriuose yra ne mažesnis kaip 52 %, o iš dalies brandintuose ir brandintuose sūriuose – ne mažesnis kaip 60 %; riebalai sudaro ne mažiau kaip 38 % bendro kietųjų dalelių kiekio, o natrio chloridas negali viršyti 4 % bendro kietųjų dalelių kiekio.

j)

Brandinimas:

SKVN „Provola dei Nebrodi“ šviežias (it. fresca) sūris brandinamas trumpai – mažiau kaip 30 dienų;

SKVN „Provola dei Nebrodi“ iš dalies brandintas (it. semi-stagionata) sūris brandinamas 30–120 dienų;

SKVN „Provola dei Nebrodi“ brandintas (it. stagionata) sūris brandinamas daugiau nei 120 dienų;

SKVN „Provola dei Nebrodi“ sluoksniuotos tekstūros (it. sfoglia) sūris brandinamas mažiausiai penkis mėnesius;

SKVN „Provola dei Nebrodi“ sūris su žaliąja citrina (it. con limone verde), į kurio vidų ištempus varškę įdedama visa citrina, brandinamas ne trumpiau kaip 90 dienų.

k)

Iš dalies brandintų (it. semi-stagionata), brandintų (it. stagionata), sluoksniuotos tekstūros (it. sfoglia) sūrių ir sūrio su žaliąja citrina (it. con limone verde) žievė gali būti aptepama alyvuogių aliejumi.

l)

Sūrį „Provola dei Nebrodi“ galima parduoti nepjaustytą arba supakuotą porcijomis. Brandintų sūrių (it. stagionata) rūšies sūrį taip pat galima parduoti tarkuotą.

m)

Rinkai pateikto brandinto (it. stagionata) tarkuoto sūrio „Provola dei Nebrodi“ pakuotės turi atitikti šiuos techninius ir technologinius parametrus: be priedų; drėgmės kiekis ne mažesnis kaip 25 % ir ne didesnis kaip 35 %; vienoda išvaizda, ne miltelių pavidalo, o dalelių skersmuo negali būti didesnis kaip 0,5 mm ir jos negali viršyti 25 % viso kiekio; žievė sudaro ne daugiau kaip 18 %; sūriui „Provola dei Nebrodi“ būdingos specifinės juslinės ir aromatinės savybės.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Pašarai

Nustatytoje geografinėje vietovėje gaminami pašarai turi sudaryti bent 60 % sausosios medžiagos visame karvių racione.

Įvairių tipų pašarai – ganyklų žolė, šienas, pomiškis arba ganyklų ir pievų sausi likučiai, priklausomai nuo išteklių, – turi sudaryti bent 60 % kasdien karvėms duodamos sausosios medžiagos, apskaičiuojamos kasmet.

Karvės ganosi įvairiose ganyklose bent 240 dienų per metus. Šias ganyklas sudaro žaliasis pašaras (vietiniai laukiniai augalai ir pasėta žolė – daugiausia laukiniai lubinai, sėjamieji vikiai ir pašariniai grūdai), ganyklų ir laukinių pašarų sausi likučiai, ūkiuose auginami smulkūs grūdai ir pomiškis.

Pagrindinis karvių pašarų racionas papildomas pašarais, kuriais užtikrinamas subalansuotas gaunamų maistinių medžiagų kiekis. Šie pašarai gali sudaryti iki 40 % karvėms duodamų sausųjų medžiagų, kurios apskaičiuojamos kasmet.

Kukurūzai ir soja, kartu su mažesniu kiekiu saulėgrąžų ir saldžiosios ceratonijos, smulkesnių grūdų ir jų šalutinių produktų, runkelių, vitaminų ir mineralų papildų, taip pat nedideliu kiekiu kitų produktų, sudaro didžiąją dalį ne kilmės vietoje auginamų pašarų.

Tai, kad ūkininkai turi naudoti ne kilmės vietoje auginamus pašarus, atspindi dirvožemio ir klimato sąlygas Nebrodžio regione, kuris, remiantis naujausiu 2010 m. Italijos nacionalinio statistikos instituto atliktu surašymu, yra puikiai tinkamas daugiametėms pievoms ir ganykloms (kadangi regione yra 100 000 hektarų žemės ūkio naudmenų, jis sudaro 30 % visų Sicilijos pievų ir ganyklų), tačiau nėra toks tinkamas ariamajai žemdirbystei – grūdams ir ankštiniams augalams auginti (regione yra mažiau nei 3 % Sicilijos žemės ūkio naudmenų).

Karvės negali būti šeriamos silosu, šviežiais šalutiniais pramoninio perdirbimo produktais, vaistine ožrage ar maisto produktais, kurie yra užteršti arba laikomi prastomis sąlygomis.

Žaliavos

Žalias nenugriebtas karvės pienas, ožiukų arba ėriukų šliužo fermentas ir sūriui „Provola dei Nebrodi“ su žaliąja citrina (it. con limone verde) naudojama žalioji citrina.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Pieno gamyba, sūrio gamyba, brandinimas.

3.5.   Specialios produkto, kurio pavadinimas nurodytas, pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Sūrį „Provola dei Nebrodi“ galima parduoti nepjaustytą arba supakuotą porcijomis. Brandintą sūrį taip pat galima parduoti tarkuotą.

Siekiant užtikrinti autentiškumą ir atsekamumą, pakuotės, dėl kurių SKVN „Provola dei Nebrodi“ sūriai turi būti sutarkuoti arba nupjauta jų žievė (nuograndos, kubeliai, griežinėliai ir kt.), taip nuo sūrio pašalinant atpažinti reikalingą informaciją ir ženklinimą, gali būti gaminamos tik 4 punkte nurodytoje geografinėje vietovėje.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

SKVN „Provola dei Nebrodi“ sūris pateikiamas rinkai su skiriamuoju ženklu ir lipduku arba kito tipo etikete, kuri turi būti klijuojama ant sūrio kaklo ir (arba) porcijos šono ir ant tarkuoto sūrio pakuotės. Be pagal galiojančius teisės aktus reikalingos informacijos, ant lipduko arba kitos naudojamos etiketės turi būti pateikiamas logotipas „Provola dei Nebrodi D.O.P.“

Image 1

Į etiketę taip pat galima įtraukti nuorodas, susijusias su bendrovėmis, pavadinimais, įmonių pavadinimais ir privačiais prekių ženklais, kurios nėra reklaminio pobūdžio ir neklaidins pirkėjo, jeigu jos atitinka galiojančius teisės aktus dėl maisto produktų ženklinimo ir pateikimo. Tokios papildomos nuorodos turi būti pateikiamos mažesniu nei SKVN logotipo šriftu.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

SKVN „Provola dei Nebrodi“ gamybos vietovę apima šių Katanijos provincijos savivaldybių visa administracinė teritorija: Bronte, Castiglione di Sicilia, Maletto, Maniace, Randazzo; šių Enos provincijos savivaldybių visa administracinė teritorija: Cerami, Troina; šių Mesinos provincijos savivaldybių visa administracinė teritorija: Alcara li Fusi, Basicò, Capizzi, Capri Leone, Caronia, Castel di Lucio, Castell’Umberto, Cesarò, Ficarra, Floresta, Frazzanò, Galati Mamertino, Gioiosa Marea, Librizzi, Longi, Malvagna, Mirto, Mistretta, Mojo Alcantara, Montalbano Elicona, Montagnareale, Motta d’Affermo, Naso, Patti, Pettineo, Piraino, Raccuja, Reitano, Roccella Valdemone, San Fratello, San Piero Patti, S. Teodoro, S. Angelo di Brolo, Santa Domenica Vittoria, Santo Stefano di Camastra, Sinagra, Tortorici, Tripi, Tusa, Ucria.

5.   Ryšys su geografine vietove

Pagrindiniai aspektai, lemiantys tvirtą sūrio „Provola dei Nebrodi“ ir jo kilmės vietovės ryšį, yra šie:

1)

Karvėms šerti naudojamas laukinis arba ūkiuose auginamas pašaras, daugiausia Nebrodžio kalnų regionui būdinga ganyklų žolė.

Daugiau kaip 25 botaninių šeimų galima klasifikuoti kaip plačiai paplitusias; jose nustatyta daugiau kaip 120 veislių (didelė natūrali biologinė įvairovė). Įvairioje aplinkoje aiškiai paplitę daugiamečiai ir vienmečiai (vietiniai) laukiniai pašaro augalai, pasėta pašarinė žolė, ankštiniai augalai ir Asteraceae šeimos augalai, kurie taip pat labai paplitę. Vietos gyvulininkystės sektorius buvo išplėtotas neretai labai sudėtingomis sąlygomis, tačiau tai padaryti buvo galima dėl turimų pašarų išteklių, kurie ilgainiui buvo paskirstyti vietovėse (kalnuotų ir kalvotų vietovių papildomumas).

Įvairūs tyrėjai daugiau nei dešimtmetį nagrinėjo ganymo svarbą sūrio „Provola dei Nebrodi“ juslinėms ir aromatinėms savybėms. Jie nustatė, kad alifatiniai aldehidai, terpenai ir dar bent 60 kitų lakiųjų komponentų padeda suformuoti šio sūrio aromatą (Verzera A. et al. 2004; Ziino M. et al. 2005; Licitra G. et al. 2008). Terpenų svarba siejama su pašariniais augalais, kuriais minta karvės, o ne su tuo, kad jie yra mikrobinės kilmės, – taip įrodoma ganymosi svarba karvių mitybai. Šiuos rezultatus patvirtino kitus produktus nagrinėję kiti tyrėjai (Dumont, J. P. et al. 1978; Bugaud, C. et al. 2001a ir 2001c; Carpino S. et al. 2004a ir 2004b).

2)

Nuolat ir nenutrūkstamai naudojami tradiciniai sūrio gaminimo ir brandinimo metodai, perduodami iš kartos į kartą, ypač šie:

a)

Žalio nenugriebto pieno naudojimas.

b)

Medinės įrangos naudojimas – ji, skatindama specifinės bioplėvelės susidarymą, leidžia susidaryti pieno vietos mikroflorai.

c)

Pieno vietos mikrofloros susidarymas. Pagal sūrio „Provola dei Nebrodi“ produkto specifikacijas negalima naudoti komercinių pirminių kultūrų. Taigi visi rūgštinimo procesai vyksta dėl savaiminio pieno vietos mikrofloros susidarymo, kurį lemia naudojamas žalias nenugriebtas pienas ir bioplėvelės, kurios įsigeria į medinę sūrių gamybos įrangą, kaip antai medinį kubilą (it. tina), medinę mentę, naudojamą varškei atskirti (it. ruotula), medines talpyklas (it. piddiaturi), pjaustymui naudojamą plokščią medinę lazdą (it. manuvedda) ir didelę medinę lentelę (it. tavuliere). Tuo patvirtinamas ryšys su kilmės regionu ir aplinka. Ypač svarbios bioplėvelės, prisitvirtinančios prie medinių kubilų, kurie per kelias minutes išskiria aukštos kokybės ir sudėtingą savaiminę pieno mikroflorą.

d)

Naudojama ožiukų arba ėriukų šliužo fermento pasta, kurią papildo jos natūralus fermentas, taip pat rauginimo procesas labai ir vis daugiau prisideda prie proteolitinio bei lipolitinio proceso, kai sūris yra brandinamas (Condurso C. et al. 2006, Ziino M. et al. 2005, Cronin T. et al. 2007), – taip sukuriamas specifinis ir tipiškas aromatas.

e)

Sūrio gamintojo patirtis ir techninės žinios – neabejotinai vienas iš galutinio produkto kokybę lemiančių aspektų. Tradiciniai sūrio gaminimo metodai neatsiejami nuo sudėtingos daugelio nestandartizuotų natūralių biologinių procesų (pvz., rauginimo laiko, varškės rūgštinimo arba varškės pjaustymo ir tempimo) priežiūros, o tai reiškia, kad sūrio gamintojas turi kasdien vertinti kiekvieną procesą ir nuspręsti, ar imtis veiksmų dėl makroklimato ir mikroklimato aplinkos sąlygų ir žalio pieno kokybės, t. y. aspektų, kuriuos galima sieti su kilmės vietove. Ilgainiui dėl sūrio gamintojų įgūdžių ir išminties pagamintos dvi unikalios sūrio „Provola dei Nebrodi“ rūšys: su žaliąja citrina (it. con limone verde) ir sluoksniuotos tekstūros (it. sfoglia). Pastaroji sūrio rūšis gaminama pasitelkiant kruopštesnį ir specifiškesnį sūrio gaminimo būdą, varškę atskiriant kubile ir ją pjaustant bei tempiant; brandinimo metu dėl natūralios brandinimo patalpos aplinkos kinta temperatūra ir drėgmės kiekis. Po proteolitinio proceso ir sumažinus sūrio pH bei drėgmės kiekį, lygiagrečiai esantys ilgi sūrio pluoštai pradeda atskilti ir taip pasirodo sluoksniuota tekstūra (sūrio gamintojams ir brandinimo specialistams ji žinoma kaip sfoglia).

f)

Sūrio gamintojų sprendimas gaminti didesnius sūrius, sveriančius iki 10 kg, tinkamus ilgam brandinimo laikotarpiui (unikalūs Sicilijoje) – kartais ilgiau nei metams. Nuo seno tai buvo netgi būtina, nes ilgą laiką galėjo nebūti galimybių prekiauti turguje (Nebrodžio kalnuose būdingos sniegingos žiemos ir ypač prastos oro sąlygos).

g)

Vėsios ir gerai vėdinamos patalpos, kuriose brandinamas sūris, atspindinčios Nebrodžio regiono kalnų vietovių klimatą: ilgos ir gana šaltos žiemos bei švelnios, netvankios vasaros. Kritulių kiekis siekia 500–1 400 mm, o vidutinė metinė temperatūra būna 12–14 °C; esama nemažų temperatūros skirtumų žiemą ir vasarą, tačiau ji retai viršija 25–28 °C, o drėgmės lygis būna 60–90 %. Brandinimo procesas pritaikytas prie metų laiko ir susijusių oro sąlygų, taip pat prie gaminamo sūrio „Provola dei Nebrodi“ tipo (iš dalies brandintas (it. semi-stagionata), brandintas (it. stagionata) arba sluoksniuotos tekstūros (it. sfoglia) sūris).

h)

Sūris „Provola dei Nebrodi“ – vienas seniausių Sicilijoje gaminamų sūrių. Jo išskirtines savybes lemia šimtmečius iš kartos į kartą iš lūpų į lūpas perduodamos žinios; ypač svarbus sūrio paminėjimas 1870–1872 m. kunigo Gaetano Salomone raštuose („Ūkininkavimo ir gyvulių auginimo teorijos ir praktikos vadovas, pritaikytas Mistretos rajono gyventojų išprusimui“, it. Il Manuale Teorico-Pratico D’Agricoltura e Pastorizia, adattato all’Intelligenza popolare delle persone del circondario di Mistretta). Dar XIX amžiaus pabaigoje šiuose raštuose buvo apibūdinti tradiciniai sūrio „Provola dei Nebrodi“ gaminimo metodai, kurie atsispindi šių laikų sūrio gaminimo sistemose. Kiti istorikai taip pat aptarė sūrį „Provola dei Nebrodi“, pavyzdžiui, 1980 m. Antonino Uccello veikale „Bovari, pecorai, curatuli: sūrio gaminimo kultūra Sicilijoje“ (it. Bovari, pecorai, curatuli: cultura casearia in Sicilia) ir 1988 m. Giuseppe Martorana veikale „Piemenys“ (it. I Vistiamara). Jų pasakojimuose taip pat atskleidžiamas sūrio „Provola dei Nebrodi“ išskirtinumas, siejamas su kilmės teritorijos laukine ir pasėta ganyklų žole, taip pat su tradiciniais sūrio gaminimo ir brandinimo būdais, kuriuos nuolat naudojo ištisos sūrio gamintojų kartos.

3)

Įvairialypis aromatas, kuris labai išryškėja vykstant brandinimui ir kurį sudaro daugiau nei 60 lakiųjų komponentų ir daugybė kvapų, siejamų su brandinimo metu atsirandančia rūgštimi, alkoholiu, esteriu, ketonais, sieros produktais, alifatiniais aldehidais ir terpenais (Verzera A. et al. 2004; Ziino M. et al. 2005; Licitra G. et al. 2008). Aromatas siejamas su tuo, kad karvės minta vietiniais pašarais, ir su žalio pieno fermentacijos procesais, taip pat su naudojamu šliužo fermentu ir pieno vietos mikroflora – taip užtikrinama, kad produktas būtų gaminamas ekologiškai tvariu ir aplinką tausojančiu būdu ir išsaugant biologinę įvairovę. Brandinimo metu sūris įgyja juslines savybes – spalvą (nuo dramblio kaulo baltumo iki gintarinės geltonos) ir „sviesto rūgšties, žalios žolės, grybų ir šieno“ kvapus – taip pasireiškia glaudus sūrio ryšys su vietos teritorija ir žolės, ant kurios ganosi karvės, rūšimis. Sūris su žaliąja citrina (it. con limone verde) pasižymi vyraujančiu citrusiniu aromatu.

Nuoroda į paskelbtą produkto specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

Visą produkto specifikacijos tekstą galima rasti interneto svetainėje http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

arba

tiesiogiai Žemės ūkio, maisto produktų ir miškų ūkio politikos ministerijos interneto svetainėje (www.politicheagricole.it), ekrano dešinėje viršuje spaudžiant nuorodą „Qualità“, paskui ekrano kairėje – „Prodotti DOP IGP STG“ (SKVN, SGN, GTG nuorodomis žymimi produktai) ir galiausiai – „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ (ES nagrinėjamos produktų specifikacijos).


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.