Santraukos lentelė

Reglamento, kuriuo nustatomi buitinių skalbyklių ekologinio projektavimo reikalavimai ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1015/2010, ir reglamento, kuriuo nustatomas buitinių skalbyklių ir skalbyklių-džiovyklių energijos vartojimo efektyvumo ženklinimas ir panaikinami Reglamentas (ES) Nr. 1060/2010 ir Direktyva 96/60/EB, poveikio vertinimas

A. Būtinybė imtis veiksmų

Kodėl? Kokia problema sprendžiama?

Buitinės skalbyklės suvartoja daug elektros energijos ir joms taikomi būtinieji energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai ir jo ženklinimo reikalavimai. Skalbyklėms-džiovyklėms yra privalomas energijos vartojimo efektyvumo ženklinimas. Dėl šių reikalavimų taikymo ir technologinės pažangos dauguma šiuo metu rinkoje esančių skalbyklių priskiriamos trims aukščiausioms energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo kategorijoms, o dauguma skalbyklių-džiovyklių priskiriamos dviem aukščiausioms kategorijoms (A+ arba aukštesnėms). Nors šis pokytis yra teigiamas, kartu tai reiškia, kad vartotojas nepajėgus pakankamai skirti rinkoje esančius prietaisus pagal veikimo savybes, Todėl jis gali nusipirkti A+ klasės skalbyklę, nė nenutuokdamas, kad ta skalbyklė toli gražu neprilygsta efektyviausioms skalbyklėms ir iš tiesų priskirtina prie neefektyviausių šiuo metu rinkoje esančių prietaisų.

Be to, skalbimo procesui bandyti naudojamos programos neatspindi tikrųjų skalbimo sąlygų ir jų vartotojai dažnai nenaudoja dėl ilgos trukmės. Todėl vartotojai gali nepasiekti etiketėje nurodyto energijos suvartojimo lygio. Atnaujinus ekologinio projektavimo ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reikalavimus bus sudarytos sąlygos ekonomiškai efektyviau taupyti energiją.

Šiuo metu galiojančiuose Ekologinio projektavimo ir Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reglamentuose trūksta reikalavimų, kurie padėtų įgyvendinti žiedinės ekonomikos tikslus, pvz., patvarumo, tinkamumo remontuoti ir perdirbti reikalavimų, nes juose dėmesys sutelktas į energijos vartojimo efektyvumą. Tačiau skalbyklės ir skalbyklės-džiovyklės, kaip ir daugelis kitų gaminių, gali būti daug labiau pritaikytos žiedinei ekonomikai, kalbant apie galimybę įsigyti atsarginių dalių, jų kainą ir pristatymą, prieigą prie remonto ir techninės priežiūros informacijos ir išsamesnę informaciją dėl naudoti nebetinkamų prietaisų utilizavimo: tai galėtų būti palaipsniui įgyvendinama taikant ekologinio projektavimo priemones. Todėl, nustačius tinkamumo remontuoti ir perdirbti reikalavimus, bus galima pailginti vidutinę skalbyklių naudojimo trukmę, kuri vis trumpėja, ir taip padėti įgyvendinti žiedinės ekonomikos tikslus.

Ko siekiama šia iniciatyva?

Persvarsčius dabartinius ekologinio projektavimo reikalavimus sumažės vartotojų išlaidos energijai, vandeniui ir keičiamiems prietaisams, taip pat padidės gamintojų, mažmenininkų ir remonto paslaugų teikėjų pajamos. Taikant šiuos reikalavimus ir skalbyklėms-džiovyklėms taip pat bus gaunama papildoma nauda šiose srityse.

Manoma, kad, persvarsčius skalbyklių ir skalbyklių-džiovyklių energijos vartojimo efektyvumo etiketes, vartotojai turės galimybę pasirinkti efektyvesnius prietaisus, dėl to sumažės vartotojų išlaidos energijai ir vandeniui, patiriamos naudojant šiuos prietaisus.

Kokia būtų papildoma ES lygmens veiksmų nauda?

ES lygmens reikalavimo užtikrinti minimalius energijos vartojimo efektyvumo lygius ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo pridėtinė vertė yra akivaizdi.

Jei nebūtų suderintų ES lygmens reikalavimų, yra tikimybė, kad valstybės narės, įgyvendindamos savo energetikos ir aplinkos politiką, vėl nustatytų nacionalinius būtinuosius energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus, taikomus konkretiems gaminiams. Dėl to būtų varžomas laisvas prekių judėjimas ir padidėtų ES įmonių išlaidos reikalavimų laikymuisi užtikrinti.

B. Sprendimai

Kokios su teisėkūra susijusios ir nesusijusios politikos galimybės apsvarstytos? Ar viena iš politikos galimybių pasirinkta kaip tinkamiausia? Kodėl?

Buvo nagrinėjamos šios skalbyklių ir skalbyklių-džiovyklių skalbimo ciklo galimybės:

-POWM1 – pagrindinis, įprastinės veiklos scenarijus: nesiimti tolesnių veiksmų ir nekeisti šiuo metu galiojančių reglamentų;

-POWM2 – ekologinio projektavimo reikalavimų ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo derinys, nustatant žemiausią 35 laipsnių temperatūrą;

-POWM3 – ekologinio projektavimo reikalavimų ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo derinys, nustatant ilgiausią pusės arba ketvirčio įkrovos 3 valandų bandymo programos trukmę, kartu pateikiant informaciją apie visą įkrovą energijos vartojimo efektyvumo etiketėje;

-POWM4 – ekologinio projektavimo reikalavimų ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo derinys, nustatant ilgiausią bandymo programos trukmę, proporcingą mašinos pajėgumui;

-POWM5 – ekologinio projektavimo reikalavimų dėl medžiagų naudojimo efektyvumo derinys, susijęs su gyvavimo ciklo pabaiga ir tinkamumo remontuoti aspektais, įskaitant galimybę gauti atsarginių dalių.

Buvo nagrinėjamos šios skalbyklių-džiovyklių jungtinio skalbimo ir džiovinimo ciklo galimybės:

-POWD1 – pagrindinis, įprastinės veiklos scenarijus: nesiimti tolesnių veiksmų ir nekeisti šiuo metu galiojančios direktyvos;

-POWD2 – naujų nedidelių užmojų ekologinio projektavimo reikalavimų ir atnaujinto energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo derinys;

-POWD3 – naujų vidutinių užmojų ekologinio projektavimo reikalavimų ir atnaujinto energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo derinys;

-POWD4 – ekologinio projektavimo reikalavimų dėl medžiagų naudojimo efektyvumo derinys, identiškas POWM5.

Visais atvejais, išskyrus įprastinės veiklos scenarijus, A–G energijos vartojimo efektyvumo etiketė yra pagrįsta nauju bandymu ir yra pakeistos skalės.

Tinkamiausia skalbyklių ir skalbyklių-džiovyklių skalbimo ciklo galimybė yra POWM4 su dviem energijos vartojimo efektyvumo lygiais ir POWM5 medžiagų efektyvumo reikalavimų derinys. Tinkamiausia skalbyklių-džiovyklių su jungtine skalbimo ir džiovinimo funkcija galimybė yra antrojo lygio POWD3 su dviem energijos vartojimo efektyvumo lygiais ir POWD4 derinys. Abi galimybės užtikrina didžiausią bendrąjį energijos ir išteklių taupymą, be to, užtikrinamas esminis ir realus indėlis siekiant žiedinės ekonomikos tikslų.

Kas kuriai galimybei pritaria?

Nors suinteresuotieji subjektai pateikė pastabų ne dėl visų skirtingų scenarijų priemonių derinių, jie nurodė, kuriai galimybei teikia pirmenybę.

Pramonei atstovaujantys suinteresuotieji subjektai nepritarė reikalavimui dėl ribinės bandymo programos trukmės, o kai kurie jų pirmenybę teikė žemiausios temperatūros reikalavimui. Valstybės narės daugiausia pritarė ribinės trukmės reikalavimui, o vartotojų asociacijos ir aplinkos apsaugos nevyriausybinės organizacijos pageidavo, kad būtų taikomi abu reikalavimai. Pramonės atstovai ir kai kurios valstybės narės turėjo abejonių dėl medžiagų naudojimo efektyvumo reikalavimų vykdymo užtikrinimo, tačiau buvo ir pritariančių jų nustatymui, o laikantis atsargaus požiūrio turėtų būti paprasčiau juos įgyvendinti.

C. Tinkamiausios galimybės poveikis

Kokie būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) pranašumai?

Manoma, kad iki 2030 m. dėl tinkamiausių skalbykles ir skalbykles-džiovykles apimančių galimybių:

·per metus būtų sutaupyta 2,48 TWh elektros energijos ir 711 mln. m3 vandens;

·per metus išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis būtų sumažintas 0,84 Mt CO2 ekv.;

·vartotojai kasmet sutaupytų 7,15 mlrd. EUR;

·verslas gautų papildomų pajamų – 1,1 mlrd. EUR per metus, būtų sukurta 3 110 papildomų darbo vietų ES gamybos sektoriuje ir 27 940 darbo vietų mažmeninės prekybos sektoriuje;

·būtų išlaikytas ES pramonės konkurencingumas ir pagrindinis aukštos kokybės gamintojų vaidmuo;

·būtų skatinamos inovacijos, padėsiančios gaminti efektyvesnes skalbykles ir skalbykles-džiovykles;

·daugiau pajamų ir pelno gautų nepriklausomos įmonės (pvz., MVĮ), vykdančios gaminių remonto ir atnaujinimo veiklą.

Kokios būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) įgyvendinimo išlaidos?

Tiekėjai patirs 2,7 mln. EUR išlaidų dėl to, kad 6 mėnesius, kol vienu metu bus taikomos ir senosios, ir naujosios taisyklės, turės pateikti du energijos vartojimo efektyvumo etikečių rinkinius (vieną pagal šiuo metu galiojančias taisykles, o kitą pagal naująsias taisykles). Prekybininkai patirs 0,45 mln. EUR vienkartinių išlaidų dėl privalomo eksponuojamų gaminių etikečių pakeitimo. Be to, tiekėjams ir ES biudžetui duomenų bazė turėtų kainuoti 0,49 mln. EUR per metus, vienkartinės išlaidos – 0,49 mln. EUR ir metinės duomenų bazės priežiūros išlaidos – 49 420 EUR.

Koks bus poveikis verslui, MVĮ ir labai mažoms įmonėms?

Žr. pirmiau minėtas išlaidas ir naudą. Be to, daug nepriklausomų remonto įmonių yra MVĮ arba labai mažos įmonės – joms tinkamumo remontuoti reikalavimai bus ypač naudingi.

Ar bus didelis poveikis nacionaliniams biudžetams ir administravimo subjektams?

Ne, manoma, kad rinkos priežiūros institucijų išlaidos išliks maždaug tokios pačios. Sunku įvertinti taisyklių vykdymo užtikrinimo išlaidas, tačiau tikimasi, kad dėl gaminių registravimo duomenų bazės administracinė našta sumažės.

Ar bus dar koks nors didelis poveikis?

Taip, tikimasi, kad tinkamiausia galimybė padarys teigiamą poveikį ES konkurencingumui ir inovacijų kūrimui, taip pat leis plėtoti nepriklausomą remonto rinką ir taip sutaupyti išteklių.

D. Tolesni veiksmai

Kada politika bus persvarstoma?

Peržiūra bus atliekama ne vėliau kaip praėjus 5 metams po įsigaliojimo.