8.5.2018   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 162/1


Komisijos pranešimas

Preliminarus 2021–2030 m. anglies dioksido nutekėjimo sąrašas

(Tekstas svarbus EEE)

(2018/C 162/01)

1.   Įvadas

Pardavimas aukcione yra įprastas apyvartinių taršos leidimų skyrimo ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje dalyvaujančioms bendrovėms metodas.

Nemokamas apyvartinių taršos leidimų suteikimas – tos taisyklės išimtis, taikoma tik pereinamuoju laikotarpiu. Ji taikoma vis mažesnei leidimų daliai. Pereinamojo laikotarpio nemokamas apyvartinių taršos leidimų suteikimas nėra būdas skirti subsidijas susijusiems gamintojams; jo paskirtis – mažinti ekonominį Europos Sąjungos staiga ir vienašališkai sukurtos apyvartinių taršos leidimų rinkos poveikį.

Leidimai nemokamai suteikiami tiksliai nustatytiems pramonėms sektoriams kaip apsaugos nuo didelės anglies dioksido nutekėjimo rizikos priemonė iki kitos šalys imsis panašių klimato politikos priemonių. Anglies dioksido nutekėjimu vadinama situacija, kuri susidarytų, jei dėl su klimato politika susijusių išlaidų tam tikrų pramonės sektorių arba jų pošakių verslo įmonės perkeltų savo gamybą į kitas šalis, kuriose taikomi ne tokie griežti teršalų išmetimo apribojimai. Dėl to galėtų padidėti jų bendras pasauliniu mastu išmetamų teršalų kiekis ir ES politikos priemonės dėl išmetamųjų teršalų mažinimo taptų ne tokios veiksmingos, o daug energijos suvartojančių ES bendrovių ekonominiai rezultatai pablogėtų, nes jos prarastų dalį turimos rinkos.

Nemokamai suteikiamais leidimais sprendžiami pagrįstai susirūpinimą keliantys konkurencingumo klausimai, nes taip sumažinamos pramonės sektorių ir jų pošakių faktinės išlaidos už taršą, tad lieka finansinių išteklių, kuriuos galima investuoti į mažo anglies dioksido kiekio technologijas.

Neseniai peržiūrėtoje ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ES ATLPS) direktyvoje (1) nustatytos 2021–2030 m. laikotarpio nemokamų leidimų skyrimo sistemos taisyklės ir suteikti įgaliojimai Europos Komisijai priimti deleguotąjį aktą dėl sektorių ir jų pošakių, kuriems kyla anglies dioksido nutekėjimo rizika, kuriuo papildoma direktyva.

Prasidėjo parengiamieji darbai dėl anglies dioksido nutekėjimo sąrašo, kuris galios visą 10 metų laikotarpį nuo 2021 iki 2030 m. Pramonei tai suteiks aukštą sistemos saugumo ir tikrumo lygį, kuris svarbus jų ilgalaikėms investicijoms. Šio pranešimo tikslas – paviešinti pirmo lygmens vertinimo rezultatus (toliau – preliminarus anglies dioksido nutekėjimo sąrašas), kad atitinkami pramonės sektoriai arba jų pošakiai turėtų pakankamai laiko parengti paraiškas pagal tinkamumo kriterijus, paaiškintus 4.2 skirsnyje, ir pakankamai anksti prieš sueinant peržiūrėtoje ES ATLPS direktyvoje nustatytam terminui (teikiant paraišką per valstybę narę – 2018 6 30).

2.   ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema 2021–2030 m.

Anglies dioksido nutekėjimo sąrašas yra būtinas, kad būtų galima priimti kitus teisės aktus (2), kuriais įgyvendinama ES ATLPS pertvarka po 2020 m. ir kuriais bus nustatytas nemokamų leidimų, kuriuos gaus pramonės šakos, paskirstymas siekiant išvengti anglies dioksido nutekėjimo rizikos. Kad būtų parengti prieš 2021 m. sausio 1 d. prasidedant ketvirtajam prekybos laikotarpiui, šiuos teisės aktus reikia priimti nuosekliai ir reikia numatyti pakankamai laiko suinteresuotųjų subjektų dalyvavimui. 2021–2030 m. anglies dioksido nutekėjimo sąrašą būtinai reikia paskelbti prieš pramonei per valstybes nares pateikiant duomenis, pagal kuriuos atnaujinamos techninės santykinių taršos rodiklių vertės ir skiriami nemokami leidimai.

Peržiūrėtoje ES ATLPS direktyvoje yra nuostatų, skirtų užtikrinti, kad anglies dioksido nutekėjimo sąrašas būtų labiau sutelktas (trumpesnis) nei ankstesni sprendimai dėl anglies dioksido nutekėjimo, taip siekiant užtikrinti, kad sektoriai, kuriuose anglies dioksido nutekėjimo rizika yra didelė, gautų pakankamai nemokamų leidimų. Taip bus užtikrinta ir kad ES laikytųsi PPO įpareigojimų. Konkrečiai, peržiūrėtoje ES ATLPS direktyvoje išsamiai išdėstyta, kaip nustatyti nemokamo skyrimo taisykles ir sudaryti anglies dioksido nutekėjimo sąrašą.

Įrašius sektorių arba jo pošakį į anglies dioksido nutekėjimo sąrašą, kiekvienam jo įrenginiui skiriama 100 % nemokamų leidimų kiekio, apskaičiuoto remiantis santykiniais taršos rodikliais (3), o į sąrašą neįtrauktų sektorių ir pošakių įmonės gaus 30 % ATL (iki 2026 m.), tačiau laipsniškai iki 2030 m. tai bus nutraukta. Todėl anglies dioksido nutekėjimo sąrašas bus ekonomiškai svarbus, nes nemokamų leidimų finansinė vertė yra didelė.

3.   Procesas

Per konsultacijas internetu, vykusias nuo 2017 m. lapkričio mėn. iki 2018 m. vasario mėn., suinteresuotieji subjektai buvo kviečiami teikti nuomones dėl anglies dioksido nutekėjimo sąrašo sudarymo metodikos pasirinkimo. Respondentai buvo sektoriaus asociacijos (102), atskiros įmonės (43), NVO (5), Vyriausybės institucijos (5) ir 1 pilietis. Iš viso nuomones pateikė 156 suinteresuotieji subjektai. Respondentai teigiamai vertino antro lygmens vertinimus, kuriais siekiama išgauti tokį patį patikimumo, sąžiningumo, skaidrumo ir nešališkumo lygį kaip ir pirmo lygmens kiekybiniuose vertinimuose. Jie išreiškė paramą vienodo vertinimo sistemai, kuri būtų grįsta suinteresuotųjų subjektų įsitraukimu. Pramonės atstovai teigė, kad prieš baigiant vertinimą reikėtų pasikonsultuoti su jais.

2018 m. vasario 22 d. ir 2018 m. kovo 22 d. vykusiuose ad hoc posėdžiuose su valstybėmis narėmis dėl anglies dioksido nutekėjimo sąrašo rengimo buvo aptartas anglies dioksido nutekėjimo procesas ir tolesnis darbas, susijęs su vertinimais, kuriuos būtina atlikti.

Siekiant su suinteresuotaisiais subjektais apžvelgti peržiūrėtą teisinę sistemą ir ES ATLPS įgyvendinimo proceso aspektus, susijusius su nemokamais taršos leidimais ir anglies dioksido nutekėjimu, 2018 m. kovo 2 d. surengtas seminaras. Daugiausia buvo aptariamas vertinimo, atliekamo rengiant 2021–2030 m. anglies dioksido nutekėjimo sąrašą, procesas, turinys ir kriterijai. Kitą suinteresuotiesiems subjektams skirtą renginį planuojama surengti 2018 m. gegužės 16 d.; jame su pramonės sektorių atstovais ir kitais suinteresuotaisiais subjektais (valstybėmis narėmis, NVO, idėjų institutais ir pan.) bus aptariami preliminaraus anglies dioksido nutekėjimo sąrašo rezultatai.

4.   Anglies dioksido nutekėjimo sąrašo nustatymo kriterijai (2021–2030 m.)

Kad galėtų nustatyti anglies dioksido nutekėjimo riziką, Komisija, naudodamasi ES ATLPS direktyvoje nustatytais kriterijais, turi įvertinti visus susijusius pramonės sektorius ir jų pošakius.

Anglies dioksido nutekėjimo vertinimas atliekamas dviem etapais.

1.

Kiekybinis pirmo lygmens įvertinimas NACE-4 (4) lygmeniu (žr. 4.1 skirsnį). Jei anglies dioksido nutekėjimo rodiklis viršija slenkstinę ribą, kuri lygi 0,2, galima laikyti, kad sektoriui būdinga didelė anglies dioksido nutekėjimo rizika (ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 1 dalis).

2.

Kartais, kai atvejai atitinka aiškiai nustatytus tinkamumo kriterijus (žr. 4.2 skirsnį), gali būti atliekamas antro lygmens vertinimas, kuris gali būti arba kokybinis vertinimas pagal nurodytus kriterijus, arba kiekybinis vertinimas suskirstytuoju lygmeniu (5). Tokie atvejai nurodyti ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 2 ir 3 dalyse.

4.1.   Pirmo lygmens vertinimas

Kiekybinis pirmo lygmens vertinimas atliekamas naudojantis Europos bendrijos statistiniu ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriumi. Įvertinti visi veiklos sektoriams B (kasyba ir karjerų eksploatavimas) ir C (gamyba) priskiriami kasybos ir gamybos sektoriai, nes į šiuos du sektorius patenka visi ES ATLPS įrenginiai. Kaip išeities taškas naudotas NACE-4 skaitmenų lygmuo.

ES ATLPS direktyvos 10b straipsnyje anglies dioksido nutekėjimo rodiklis apibrėžiamas kaip sektoriaus prekybos su trečiosiomis šalimis intensyvumo ir ŠESD išmetimo intensyvumo derinys. Laikoma, kad sektoriuose ir jų pošakiuose, kuriuose anglies dioksido nutekėjimo rodiklis viršija 0,2, esama anglies dioksido nutekėjimo rizikos.

Peržiūrėtoje ES ATLPS direktyvoje prekybos su trečiosiomis šalimis intensyvumas apibrėžiamas kaip bendros eksporto į valstybes, kurios yra trečiosios šalys, vertės ir importo iš trečiųjų šalių vertės santykis su Europos ekonominės erdvės bendra rinkos apimtimi (metinė apyvarta ir bendra importo iš trečiųjų šalių vertė).

Išmetimo intensyvumas matuojamas CO2 kg, tenkančiais vienam eurui bendrosios pridėtinės vertės, ir pateikiamas kaip atitinkamo sektoriaus tiesiogiai ir netiesiogiai išmetamų ŠESD kiekio suma, padalyta iš bendrosios pridėtinės vertės (BPV).

Europos Sąjungos sandorių žurnale pateikiami duomenys laikomi pačiu tiksliausiu ir skaidriausiu duomenų apie išmetamo CO2 kiekį įrenginių lygmeniu šaltiniu, todėl jais naudojamasi tiesiogiai sektorių išmetamam kiekiui apskaičiuoti. Įrenginiai priskirti sektoriams NACE-4 lygmeniu, remiantis valstybių narių pagal Sprendimą 2011/278//ES (6) nacionalinėse įgyvendinimo priemonėse pateikta informacija apie įrenginius.

Kadangi vertinant elektros energijos suvartojimą, kuris naudojamas netiesiogiai išmetamų teršalų kiekiui apskaičiuoti, nebuvo ES 28 valstybių narių lygmens duomenų, patikimiausiu turimu šaltiniu laikyti tiesiogiai iš valstybių narių surinkti duomenys (7). Elektros energijos suvartojimas į netiesiogiai išmetamų teršalų kiekį perskaičiuojamas taikant elektros energijos išmetamųjų teršalų koeficientą. Skaičiavimai yra tokie patys kaip ir buvo vertinant anglies dioksido nutekėjimą pastaruosius du kartus – bendras vidutinis elektros gamybos iš skirtingų išteklių kiekis yra etaloninė vertė, kuri grindžiama vidutiniu ES išmetimo intensyvumu, kuris yra išvestinė elektros energijos iš visų kuro rūšių vertė, kurią sudaro visi Europos energijos šaltiniai, padalyti iš atitinkamai pagamintos elektros energijos kiekio.

Atsižvelgdama į tai, kad elektros energijos sistema tampa mažiau priklausoma nuo iškastinio kuro ir vis didesnę išteklių dalį sudaro atsinaujinantieji ištekliai, elektros energijos išmetamųjų teršalų koeficientą Komisija atnaujino. Ankstesniuose dviejuose anglies dioksido nutekėjimo sąrašuose naudota vertė nustatyta ataskaitiniais laikant 2005 metus, o naujosios vertės ataskaitiniai metai yra 2015 m., kas atitinka ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 5 dalyje nurodytus turimus trijų paskutinių kalendorinių metų duomenis (2013–2015 m.). Tuo remiantis nustatyta atnaujinta vertė yra 376 gramų anglies dioksido/kWh.

4.2.   Teisė prašyti antro lygmens vertinimo

Peržiūrėtoje ATLPS direktyvoje nustatytos išsamios konkrečių sektorių ir jų pošakių teisės į antrą vertinimą, jei jie neatitinka pagrindinio anglies dioksido nutekėjimo kriterijaus, kad būtų įrašyti į anglies dioksido nutekėjimo sąrašą, taisyklės.

Peržiūrėtoje ATLPS direktyvoje aiškiai nurodyta, kad dėl sektorių ir jų pošakių įrašymo į anglies dioksido nutekėjimo sąrašą pagal antro lygmens vertinimą sprendžia Komisija. Iš tiesų ATLPS direktyvoje teisė prašyti antro lygmens vertinimo, vertinimo procesas bei jo kriterijai ir pats sektoriaus įrašymas į sąrašą yra aiškiai atskirti. Šis preliminarus sąrašas yra dėl teisės prašyti.

Jei anglies dioksido nutekėjimo rodiklis yra tarp 0,15 ir 0,2, galima pateikti taršos mažinimo potencialo įrodymus, rinkos charakteristikas ir pelno maržas bei prašyti atlikti kokybinį vertinimą pagal 10b straipsnio 2 dalyje išdėstytus kriterijus.

Sektoriai ir jų pošakiai, kurių išmetimo intensyvumas (kuris naudojamas apskaičiuojant anglies dioksido nutekėjimo rodiklį, žr. 4.1 skirsnį) viršija 1,5, turi teisę prašyti arba kokybinio vertinimo, arba kiekybinio vertinimo suskirstytuoju lygmeniu (PRODCOM-6 arba 8).

Teisę prašyti abiejų rūšių vertinimo turi ir sektoriai ir jų pošakiai, kuriems nemokamai suteikiamų apyvartinės taršos leidimų skaičius apskaičiuojamas remiantis naftos perdirbimo įmonėms taikomais santykiniais taršos rodikliais.

Tie sektoriai ir jų pošakiai, kurie 2015–2020 m. anglies dioksido nutekėjimo sąraše (8) įrašyti PRODCOM -6 arba 8 lygmeniu, turi teisę prašyti kiekybinio vertinimo suskirstytuoju lygmeniu.

Antro lygmens vertinimo atlikimo kriterijai nustatyti peržiūrėtos direktyvos 10b straipsnio 2 ir 3 dalyse, o jų santrauka pateikiama toliau esančioje 1 lentelėje.

1 lentelė

Tinkamumo prašyti antro lygmens vertinimų kriterijų apžvalga

Kriterijai

Straipsnis

Vertinimo procesas

A

Anglies dioksido nutekėjimo rodiklio reikšmė tarp 0,15 ir 0,2

10b straipsnio 2 dalis

Kokybinis vertinimas

B

Išmetimo intensyvumas viršija 1,5

10b straipsnio 3 dalis

Kokybinis vertinimas ARBA kiekybinis vertinimas suskirstytuoju lygmeniu

C

Nemokamai suteikiamų apyvartinės taršos leidimų skaičius apskaičiuojamas remiantis naftos perdirbimo įmonėms taikomais santykiniais taršos rodikliais

10b straipsnio 3 dalis

Kokybinis vertinimas ARBA kiekybinis vertinimas suskirstytuoju lygmeniu

D

Įrašyta į ES ATLPS 2015–2020 m. anglies dioksido nutekėjimo sąrašą 6 arba 8 skaitmenų lygmeniu

10b straipsnio 3 dalis

Kiekybinis vertinimas suskirstytuoju lygmeniu

5.   Preliminarus 2021–2030 m. anglies dioksido nutekėjimo sąrašas

Visus pramonės sektorius apimančio pirmo lygmens vertinimo rezultatas – preliminarus anglies dioksido nutekėjimo sąrašas. Į jį įrašyti visi sektoriai, kuriems ES ATLPS 2021–2030 m. laikotarpiu būdinga didelė anglies dioksido nutekėjimo rizika, ir jis pateikiamas šio pranešimo priedo 2 lentelėje. Sektoriai ir jų pošakiai, kurie, remiantis keturiais tinkamumo kriterijais, nustatytais peržiūrėtoje ES ATLPS direktyvoje (plačiau išdėstytais pirmiau 4.2 skirsnyje), laikomi turinčiais teisę prašyti tolesnio vertinimo, pateikti šio pranešimo priedo 3, 4 ir 5 lentelėse.

6.   Tolesni veiksmai

Sektoriai ir jų pošakiai, turintys teisę prašyti antro lygmens vertinimo pagal A, B arba C kriterijus, gali pateikti prašymus Europos Komisijai ne vėliau kaip per tris mėnesius po šio preliminaraus anglies dioksido nutekėjimo sąrašo paskelbimo. Prašymai, pridedant atitinkamus įrodymus, teikiami elektroniniu būdu adresu CLIMA-CARBON-LEAKAGE@ec.europa.eu

Be to, iki 2018 m. birželio 30 d. valstybės narės, remdamosi joms sektorių ir jų pošakių, turinčių teisę į antro lygmens vertinimą pagal D kriterijų, atstovų pateiktais prašymais, gali prašyti įtraukti tokius sektorius ir jų pošakius į anglies dioksido nutekėjimo sąrašą, jei anglies dioksido nutekėjimo rodiklis viršija 0,2 slenkstinę ribą. Visų tokių sektorių ir jų pošakių prašymai gali būti teikiami valstybėms narėms kartu pateikiant tinkamai pagrįstus, išsamius, patikrintus ir audituotus penkerių pastarųjų metų duomenis, taip pat reikėtų pateikti visus kitus susijusius duomenis. Komisija paskelbs tolesnes pagrindines gaires.

Remdamasi šių vertinimų rezultatais ir proporcingu Komisijos atliktu poveikio vertinimu, Komisija ketina iki 2018 m. pabaigos priimti 2021–2030 m. laikotarpio anglies dioksido nutekėjimo sąrašą.


(1)  2018 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2018/410, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB siekiant ekonomiškai efektyviai dar labiau sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir paskatinti investicijas į mažo anglies dioksido kiekio technologijas ir Sprendimas (ES) 2015/1814.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2018.076.01.0003.01.ENG&toc=OJ:L:2018:076:TOC

(2)  Kiti teisės aktai – tai peržiūrėtos nemokamai suteikiamų leidimų taisyklės, atnaujintos pramonės įrenginių santykinių taršos rodiklių vertės, taisyklių dėl nemokamai suteiktų leidimų paskirstymo koregavimo pasikeitus veiklai nustatymas, kiekvienam įrenginiui nemokamai suteikiamų leidimų skaičiaus nustatymas.

(3)  Nemokamas leidimas = santykinis taršos rodiklis x ankstesnio laikotarpio veiklos lygis x anglies dioksido nutekėjimo rizikos koeficientas x pataisos koeficientai; daugiau informacijos galima rasti gairių dokumente Nr. 5 (gairės dėl dioksido nutekėjimo) https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/allowances/docs/gd5_carbon_leakage_en.pdf

(4)  Eurostatas, Europos bendrijos statistinis ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius, NACE 2 red.

(5)  Suskirstytasis lygmuo – tai žemesnis nei NACE-4 lygmuo, pvz., PRODCOM-8.

(6)  2011 m. balandžio 27 d. Komisijos sprendimas 2011/278/ES, kuriuo nustatomos suderinto nemokamo apyvartinių taršos leidimų suteikimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/87/EB 10a straipsnį pereinamojo laikotarpio Sąjungos taisyklės (OL L 130, 2011 5 17, p. 1).

(7)  Norint gauti duomenis apie elektros energijos suvartojimą NACE 4 skaitmenų lygmeniu, kuris naudojamas apskaičiuojant kiekvieno sektoriaus netiesiogines sąnaudas, reikėjo tuo tikslu atskirai surinkti duomenis. Taip duomenys buvo surinkti ir sudarant ankstesnius anglies dioksido nutekėjimo sąrašus 2009 ir 2014 m.

(8)  Komisijos sprendimas 2014/746/ES.


PRIEDAS

Preliminarus sektorių, kuriems būdinga anglies dioksido nutekėjimo rizika, sąrašas

Į preliminarų sektorių ir jų pošakių (NACE-4 lygmeniu), kuriems, remiantis ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 1 dalimi, būdinga anglies dioksido nutekėjimo rizika, sąrašą įrašyti 44 sektoriai.

2 lentelė

Kiekybinis kriterijus – anglies dioksido nutekėjimo rodiklis viršija 0,2

NACE kodas

Apibūdinimas

0510

Juodųjų akmens anglių (antracito) kasyba

0610

Žalios naftos gavyba

0710

Geležies rūdų kasyba

0729

Kitų spalvotųjų metalų rūdų kasyba

0891

Mineralinių iškasenų chemijos pramonei ir trąšoms gaminti kasyba

0899

Kita, niekur kitur nepriskirta, kasyba ir karjerų eksploatavimas

1041

Aliejaus ir riebalų gamyba

1062

Krakmolo ir krakmolo produktų gamyba

1081

Cukraus gamyba

1106

Salyklo gamyba

1310

Tekstilės pluoštų paruošimas ir verpimas

1395

Neaustinių medžiagų ir neaustinių medžiagų gaminių ir dirbinių, išskyrus drabužius, gamyba

1411

Odinių drabužių siuvimas

1621

Faneravimo dangos ir medienos plokščių gamyba

1711

Plaušienos gamyba

1712

Popieriaus ir kartono gamyba

1910

Koksavimo krosnių produktų gamyba

1920

Rafinuotų naftos produktų gamyba

2011

Pramoninių dujų gamyba

2012

Dažiklių ir pigmentų gamyba

2013

Kitų pagrindinių neorganinių chemikalų gamyba

2014

Kitų pagrindinių organinių chemikalų gamyba

2015

Trąšų ir azoto junginių gamyba

2016

Pirminių plastikų gamyba

2017

Pirminio sintetinio kaučiuko gamyba

2060

Cheminių pluoštų gamyba

2311

Plokščiojo stiklo gamyba

2313

Tuščiavidurio stiklo gamyba

2314

Stiklo pluoštų gamyba

2319

Kito stiklo, įskaitant skirto techninėms reikmėms, gamyba ir apdorojimas

2320

Ugniai atsparių gaminių gamyba

2331

Keraminių apdailos ir šaligatvio plytelių gamyba

2351

Cemento gamyba

2352

Kalkių ir gipso gamyba

2399

Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba

2410

Tomo ketaus ir plieno bei ferolydinių gamyba

2420

Plieninių vamzdžių, vamzdelių, tuščiavidurių profilių ir susijusių jungiamųjų detalių gamyba

2431

Šaltasis strypų tempimas

2442

Aliuminio gamyba

2443

Švino, cinko ir alavo gamyba

2444

Vario gamyba

2445

Kitų spalvotųjų metalų gamyba

2446

Branduolinio kuro perdirbimas

2451

Geležies liejinių gamyba

Teisę į kokybinį vertinimą turintys sektoriai ir jų pošakiai (A kriterijus)

Remiantis ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 2 dalimi, 3 lentelėje išvardyti sektoriai ir jų pošakiai (NACE-4 lygmeniu) turi teisę prašyti kokybinio vertinimo.

3 lentelė

A kriterijus: anglies dioksido nutekėjimo rodiklis viršija 0,15

NACE kodas

Apibūdinimas

0893

Druskos gavyba

1330

Tekstilės apdaila

2110

Pagrindinių vaistų pramonės gaminių gamyba

2341

Keraminių buities ir puošybos gaminių bei dirbinių gamyba

2342

Keraminių santechnikos gaminių ir dirbinių gamyba

2343

Keraminių izoliatorių ir keraminių izoliacinių detalių gamyba

2344

Kitų techninės paskirties keraminių gaminių ir dirbinių gamyba

2611

Elektroninių komponentų gamyba

2720

Baterijų ir akumuliatorių gamyba

2731

Skaidulinės optikos kabelių gamyba

Teisę prašyti kokybinio arba suskirstytojo kiekybinio vertinimo turintys sektoriai ir jų pošakiai (B kriterijus)

Remiantis ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 3 dalies pirma pastraipa, 4 lentelėje išvardyti sektoriai ir jų pošakiai (NACE-4 lygmeniu) turi teisę prašyti kokybinio arba suskirstytojo kiekybinio vertinimo.

4 lentelė

Kriterijus B: išmetimo intensyvumas viršija 1,5

NACE kodas

Apibūdinimas

0520

Rusvųjų anglių kasyba

2332

Degto molio plytų, plytelių ir statybinių dirbinių gamyba

Teisę prašyti kokybinio arba suskirstytojo kiekybinio vertinimo turintys sektoriai ir jų pošakiai (C kriterijus)

Pagal ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 3 dalį sektoriai, kuriems nemokamai suteikiamų apyvartinės taršos leidimų skaičius apskaičiuojamas remiantis naftos perdirbimo įmonėms taikomais santykiniais taršos rodikliais, turi teisę prašyti kokybinio arba suskirstytojo kiekybinio vertinimo. Sektoriams, kurie galimai turi teisę teikti prašymą, remiantis kiekybiniu kriterijumi būdinga anglies dioksido nutekėjimo rizika ir jie jau įrašyti į 2 lentelę. Todėl tolesnio vertinimo nereikia.

Teisę prašyti suskirstytojo kiekybinio vertinimo turintys sektoriai ir jų pošakiai (D kriterijus)

Remiantis ES ATLPS direktyvos 10b straipsnio 3 dalies penkta pastraipa, 5 lentelėje PRODCOM 6 arba 8 lygmeniu išvardyti sektoriai ir jų pošakiai turi teisę prašyti suskirstytojo kiekybinio vertinimo per valstybę narę.

Į šį sąrašą įrašyta 16 sektorių arba jų pošakių. Be to, yra dar 6 pošakiai, kurių atitinkamas sektorius jau įtrauktas į 2 lentelę NACE-4 lygmeniu, todėl jų toliau vertinti nereikia.

5 lentelė

D kriterijus: Sektoriai ir jų pošakiai, įrašyti į 2015–2020 m. anglies dioksido nutekėjimo sąrašą suskirstytuoju lygmeniu (PRODCOM 6 arba 8 lygmeniu)

NACE kodas

Apibūdinimas

081221

Kaolinas ir kitas kaolininis molis

08122250

Paprastasis ir skalūninis molis (išskyrus bentonitą, ugniai atsparų molį, keramzitą, kaoliną ir kaolininius molius), naudojamas statybos darbams; andalūzitas, kianitas ir silimanitas; mulitas; šamotas arba dinasas

10311130

Užšaldytos bulvės, paruoštos arba konservuotos (įskaitant virtas arba apvirtas aliejuje ir tuomet užšaldytas bulves) (išskyrus paruoštas su actu arba acto rūgštimi)

10311300

Džiovintų bulvių miltai, rupiniai, dribsniai, granulės ir kruopos

10391725

Koncentruotos pomidorų tyrės ir pastos

105121

Nugriebto pieno milteliai

105122

Nenugriebto pieno milteliai

105153

Kazeinas

105154

Laktozė ir laktozės sirupas

10515530

Išrūgos ir modifikuotos išrūgos, miltelių, granulių arba kitokio pavidalo sausieji produktai, koncentruotos arba nekoncentruotos, į kurias pridėta arba nepridėta saldiklių

108211

Kakavos pasta, iš kurios pašalinti arba nepašalinti riebalai

108212

Kakavos sviestas, riebalai ir aliejus

108213

Kakavos milteliai, į kuriuos nepridėta cukraus arba kitų saldiklių

10891334

Kepimo mielės

203021

Paruošti pigmentai, drumstikliai ir dažikliai, stiklėjantys emaliniai dažai ir glazūros, aplipdai (angobai), skysti liustriniai dažai ir panašūs preparatai; stiklo fritas

25501134

Geležinės laisvojo kalimo dalys, skirtos perdavimo (transmisijos), alkūniniams, kumšteliniams velenams ir skriejikams