Briuselis, 2018 04 27

SWD(2018) 121 final

KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA

pridedamas prie

pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento

dėl veiklos, susijusios su aukščiausio lygio domeno vardu „.eu“, įgyvendinimo ir šio domeno veikimo, kuriuo panaikinami Reglamentas (EB) Nr. 733/2002 ir Komisijos reglamentas (EB) Nr. 874/2004

{COM(2018) 231 final}
{SEC(2018) 205 final}
{SWD(2018) 120 final}
{SWD(2018) 122 final}


Santraukos lentelė

Reglamento (EB) Nr. 733/2002 dėl .eu Aukščiausio lygio domeno (ALD) įdiegimo ir Reglamento (EB) Nr. 874/2004, nustatančio .eu ALD įdiegimo ir funkcijų viešosios tvarkos taisykles, peržiūros pagal programą REFIT poveikio vertinimas.

A. Būtinybė imtis veiksmų

Kodėl? Kokia problema sprendžiama?

Nuo tada, kai įsigaliojo „.eu“ reglamentai, domenų vardų sistemos (DNS) rinka ir politinės aplinkybės pasikeitė. Nors teisinėje sistemoje buvo padaryta nedidelių pakeitimų, „.eu“ reglamentai niekada nebuvo iš esmės peržiūrėti siekiant užtikrinti, kad jie ir toliau atitiktų numatytą jų tikslą nesukurdami apsunkinančių administracinių ar įgyvendinimo išlaidų ir kad jie ir toliau veiksmingai duotų numatytos naudos, t. y. padėtų plėtoti internetinę tarpvalstybinę veiklą ir formuoti ES tapatybę internete. Atlikus vertinimą nustatyta, kad dabartine reglamentavimo sistema nėra pakankamai užtikrinamas su ALD „.eu“ susijusios veiklos stabilumas ir tvarumas ir kad dėl jos nėra išnaudojamas visas šio domeno potencialas ES bendrojoje skaitmeninėje rinkoje. Nustatytos šios tarpusavyje susijusios problemos: pasenę ir nelankstūs teisės aktai; valdymo ir atskaitomybės trūkumai; spartūs rinkos pokyčiai.

Ko siekiama šia iniciatyva?

Numatoma, kad šia iniciatyva bus užtikrintas su ALD „.eu“ susijusios veiklos stabilumas ir tvarumas, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos siekti numatytų šio domeno tikslų – skatinti internetinę tarpvalstybinę veiklą Europoje ir suteikti galimybę formuoti europinę tapatybę internete. Konkretūs politikos tikslai (KT) yra: KT1 – panaikinti pasenusius teisinius ir (arba) administracinius reikalavimus; KT2 – užtikrinti, kad taisyklės būtų perspektyvios ir suteiktų galimybę pritaikyti domeną „.eu“ prie sparčių pokyčių ALD rinkoje ir skaitmeniniame pasaulyje, kartu sudarydamos sąlygas naudoti ALD „.eu“ ES prioritetams internetiniame pasaulyje propaguoti; KT3 – sukurti valdymo struktūrą, kuri atitiktų geriausią techninę ir valdymo praktiką ir tenkintų ES viešąjį interesą; KT4 – didinti „.eu“ patrauklumą.

Kokia būtų papildoma ES lygmens veiksmų nauda? 

ALD „.eu“ pats savaime yra tarpvalstybinio pobūdžio. Tai – Europos Sąjungos ALD, kuris yra europinės tapatybės internete simbolis. Labai aiškus ir lengvai atpažįstamas Europos Sąjungai skirtas konkretus bendras domeno vardas yra svarbus ir vertingas elementas kuriant europinę tapatybę internete.

Ėmusis reglamentavimo veiksmų valstybių narių lygmeniu, nebūtų pasiekti pagrindiniai tikslai, dėl kurių yra sukurta ir valdoma patikima novatoriška ES skirta vardų erdvė. ALD „.eu“ sukonfigūruotas ne kaip bendrasis ALD („.com“. „.berlin“), o kaip valstybių kodais žymimas ALD (vkALD). Už viešąją tvarką, susijusią su ALD „.eu“, atsako Europos Sąjunga.

B. Sprendimai

Kokios su teisėkūra susijusios ir nesusijusios politikos galimybės apsvarstytos? Ar viena iš politikos galimybių pasirinkta kaip tinkamiausia? Kodėl? 

Atliekant šį poveikio vertinimą nagrinėtos įvairios politikos galimybės, kurios buvo daugiausia, nors ne tik, ekstrapoliuotos iš probleminių veiksnių, susijusių su pasenusiais ir nelanksčiais teisės aktais ir su valdymo mechanizmais. Horizontaliai svarstyti du atskiri horizontalieji klausimai, kuriuos siekiama spręsti reaguojant į problemas, kylančias dėl sparčių rinkos pokyčių.

0 GALIMYBĖ. ATSKAITOS SCENARIJUS. Išlaikyti dabartinę „.eu“ reglamentavimo sistemą.

1 GALIMYBĖ. KOMERCIALIZACIJA. Supaprastinti reglamentavimo sistemą ir pavesti registro veiklos vykdymą ir valdymą pelno siekiančiam išorės paslaugų teikėjui.

2 GALIMYBĖ. TEISINĖS SISTEMOS ATNAUJINIMAS. Pakeisti dabartinę teisinę sistemą viena principais pagrįsta teisine priemone. ALD „.eu“ valdymas būtų toliau pagal sutartį pavedamas išorės subjektui.

3 GALIMYBĖ. VALDYMO ATSKYRIMAS. Pasirinkti 2 galimybę ir kartu sukurti iš įvairių suinteresuotųjų šalių sudarytą patariamąjį organą. Šis organas būtų nepriklausomas nuo „.eu“ registro.

4 GALIMYBĖ. INSTITUCIONALIZACIJA. Registro valdymą ir veiklos vykdymą pavesti Europos Komisijos padaliniui (a variantas) arba ES agentūrai (b1 variantas: EUIPO; b2 variantas: ENISA).

1, 4(a) ir 4(b2) galimybės buvo anksti atmestos, nes neatitinka politikos tikslų.

Dėl dviejų atskirai svarstytų horizontaliųjų klausimų pasakytina, kad atliekant poveikio vertinimą nagrinėta, ar „.eu“ registras galėtų suteikti registruotojams tiesioginio registravimo galimybę, aktualią atsižvelgiant į rinkos sąlygų pokyčius, ir ar būtų galima pakeisti tinkamumo registruoti domeno vardą ALD „.eu“ kriterijus.

Tinkamiausia rinktis 3 GALIMYBĘ kartu panaikinant griežtus su tiesioginiu registravimu susijusius reikalavimus, fiziniams asmenims taikomą pilietybės kriterijų ir organizacijoms bei įmonėms taikomą gyvenamosios vietos kriterijų.

Kas kuriai galimybei pritaria? 

Didžioji dauguma konsultacijose dalyvavusių suinteresuotųjų šalių palankiai vertina tinkamiausia laikomą galimybę, nes pritaria teisinės sistemos supaprastinimui kartu šiek tiek sušvelninant dabartinius tinkamumo kriterijus. Nuomonės dėl valdymo modelio buvo įvairesnės.

C. Tinkamiausios galimybės poveikis

Kokie būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) pranašumai? 

Pasirinkus tinkamiausia laikomą galimybę, būtų sukurta racionalizuota, principais pagrįsta teisinė sistema. Ji būtų pakankamai lanksti, kad būtų galima ALD „.eu“ pritaikyti prie sparčiai besikeičiančių techninių DNS patobulinimų, be kita ko, susijusių su saugumo priemonėmis. Galutiniai naudotojai galėtų naudotis techninių patobulinimų teikiamais pranašumais neprarasdami laiko, kuris sugaištamas reglamentams iš dalies pakeisti. Pasirinkus tinkamiausia laikomą galimybę, taip pat būtų pagerintas ALD „.eu“ veikimas ir būtų skatinamos „.eu“ ekosistemos inovacijos tiek registrų lygmenyje, tiek galutinės grandies – registratorių ir registruotojų – rinkose. Taigi Europos piliečiams ir įmonėms būtų siūlomas geresnis produktas.

ALD „.eu“ taptų patrauklesnis ALD rinkoje, todėl padidėtų registratorių konkurencija. Dėl to savo ruožtu turėtų a) potencialiai sumažėti galutinių naudotojų mokamos kainos, b) atsirasti daugiau galimybių naudotis „.eu“ domenu ir padidėti jo nauda ES visuomenei, c) pagausėti registruojamų domenų vardų ir nebegrėsti scenarijus, pagal kurį registracijos pratęsimo rodiklis sumažėtų tiek, kad nebesiektų ribinės vertės, ir dėl to kiltų pavojus finansiniam domeno vardo tvarumui.

Be to, pasirinkus šią galimybę, būtų pakeista valdymo struktūra – įsteigtas atskiras organas, kuris teiktų patarimus dėl strateginių sprendimų, susijusių su ALD „.eu“ veikimu ir registro priežiūra. Šie pokyčiai padėtų aktyviau ir daugiau prisidėti prie gero „.eu“ registro valdymo, todėl, tikimasi, padėtų didinti skaidrumą ir atskaitomybę ir veiksmingai sumažinti galimą netinkamo ALD „.eu“ veiklos valdymo riziką.

Nustačius pilietybės kriterijų, taip pat būtų suteikta galimybė ALD „.eu“ teikiamais pranašumais naudotis ir trečiosiose šalyse gyvenantiems ES piliečiams, o griežtų su tiesioginiu registravimu susijusių reikalavimų panaikinimas padėtų populiarinti ALD „.eu“, pavyzdžiui, kitose nei lotynų rašto sistemose.

Kokios būtų tinkamiausios galimybės (jei jos nėra – pagrindinių galimybių) įgyvendinimo išlaidos? 

Numatoma, kad pasirinkus tinkamiausia laikomą galimybę sumažėtų registro patiriamos reikalavimų laikymosi išlaidos. Tačiau, net jei teisinė sistema bus paprastesnė, vis tiek reikės vykdyti tinkamą su ALD „.eu“ susijusią organizavimo, administravimo ir valdymo veiklą. Vis dėlto kai kurių registro valdymo išlaidų nebeliktų. Šiuo metu valdymo išlaidos biudžete numatomos bendrųjų išlaidų kategorijoje – 2018 m. numatyta jų suma yra 296 000 EUR.

Europos Komisijai sumažėtų su ALD „.eu“ priežiūra susijusio darbo, nes a) kai kurias šiuo metu Komisijos vykdomas užduotis turėtų perimti sukurtas naujas organas, o b) paprastesnę ir perspektyvesnę teisinę sistemą būtų galima pritaikyti prie rinkos pokyčių neatliekant daug kainuojančių teisėkūros procedūrų pakeitimų.

Iš įvairių suinteresuotųjų šalių sudarytam organui turi būti skirti tinkami ištekliai. Jį finansiškai rems Komisija.

Poveikis galutiniams naudotojams ir registratoriams (t. y. jų mokamai su ALD „.eu“ susijusiai kainai) nenumatomas.

Koks bus poveikis verslui, MVĮ ir labai mažoms įmonėms?

Pasirinkus tinkamiausia laikomą galimybę, būtų padarytas teigiamas poveikis Europos įmonėms, MVĮ ir labai mažoms įmonėms, nes padaugėtų produkto inovacijų, sumažėtų kainos, ALD „.eu“ taptų žinomesnis ir atsirastų daugiau galimybių juo naudotis.

Ar tai turės didelį poveikį nacionaliniams biudžetams ir administravimo subjektams?

Nenumatomas joks poveikis.

Ar bus dar koks nors didelis poveikis? 

Galima tikėtis, kad iniciatyva darys teigiamą poveikį registrui ir galutinės grandies – registratorių bei registruotojų, įskaitant įmones ir piliečius, – rinkoms, nes dėl jos padidės lankstumas, pagerės galimybės diegti inovacijas, sumažės kainos ir atsiras daugiau galimybių naudotis ALD „.eu“.

D. Tolesni veiksmai

Kada politika bus persvarstoma? 

Pasirinkus tinkamiausia laikomą galimybę, naujoji teisinė sistema būtų pakankamai lanksti, kad būtų galima tinkamai reaguoti į rinkos pokyčius neatliekant teisės aktų peržiūros. Taigi būtų sukurta perspektyvi teisinė sistema.

Nepaisant to, Komisija stebės naujosios teisinės sistemos taikymą ir ne vėliau kaip per penkerius metus nuo jos taikymo pradžios dienos pateiks Europos Parlamentui ir Tarybai savo vertinimo rezultatų ataskaitą.