12.12.2017   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 426/8


ATASKAITA

dėl Biologinės pramonės sektorių bendrosios įmonės 2016 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymu

(2017/C 426/02)

TURINYS

 

Dalis

Puslapis

ĮVADAS

1-9

9

BPS bendrosios įmonės įsteigimas

1-2

9

Valdymas

3-5

9

Tikslai

6

9

Ištekliai

7-9

9

NUOMONĖ

10-22

10

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

11

10

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų pajamų teisėtumo ir tvarkingumo

12

10

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų mokėjimų teisėtumo ir tvarkingumo

13

10

Vadovybės ir už valdymą atsakingų asmenų atsakomybė

14-16

10

Auditoriaus atsakomybė už finansinių ataskaitų ir atspindimų operacijų auditą

17-21

11

BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMAS

23-27

11

2016 m. biudžeto vykdymas

23

11

Daugiametis biudžeto vykdymas pagal programą „Horizontas 2020“

24-27

11

VIDAUS KONTROLĖ

28

12

Vidaus kontrolės sistema

28

12

PRIEDAS.

ATSIŽVELGIMAS Į ANKSTESNIŲ METŲ PASTABAS

13

ĮVADAS

BPS bendrosios įmonės įsteigimas

1.

Biologinės pramonės sektorių (BPS) bendroji įmonė, įsikūrusi Briuselyje, buvo įsteigta 2014 m. gegužės mėn. (1) dešimties metų laikotarpiui, o nepriklausomai veikti pradėjo 2015 m. spalio 26 d.

2.

BPS bendroji įmonė yra viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė biologinės pramonės srityje. Nariai steigėjai yra Europos Sąjunga (ES), kuriai atstovauja Komisija, ir pramonės partneriai, kuriems atstovauja Biologinės pramonės sektorių konsorciumas (BPS konsorciumas).

Valdymas

3.

BPS bendrosios įmonės valdymo struktūrą sudaro valdyba, vykdomasis direktorius, mokslinis komitetas ir valstybių atstovų grupė.

4.

Valdybą sudaro penki Komisijos atstovai, priimantys sprendimus Sąjungos vardu, ir penki ne Sąjungos atstovai, kurių bent vienas turi atstovauti mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ). Valdyba yra visiškai atsakinga už BPS bendrosios įmonės strateginę kryptį ir pagrindinę veiklą bei prižiūri jos veiklos įgyvendinimą. Vykdomasis direktorius yra atsakingas už kasdienį Bendrosios įmonės valdymą.

5.

Mokslinis komitetas ir valstybių atstovų grupė yra patariamieji organai. Mokslinis komitetas teikia konsultacijas dėl mokslo prioritetų, kurie turi būti nagrinėjami Bendrosios įmonės metiniuose darbo planuose. Valstybių atstovų grupė teikia nuomones dėl strategijos ir tikslų vykdymo.

Tikslai

6.

BPS bendrosios įmonės tikslas – įgyvendinti mokslinių tyrimų ir inovacijų veiklos Europoje programą, pagal kurią būtų vertinama, ar esama atsinaujinančiųjų biologinių išteklių, kuriuos galima panaudoti gaminant biologines medžiagas, ir taip remti tvarių biologinės pramonės vertės grandinių kūrimą. Ši veikla turėtų būti vykdoma tarpusavyje bendradarbiaujant suinteresuotiesiems subjektams, susijusiems su visa biologinės pramonės vertės grandine, įskaitant pirminės gamybos ir perdirbimo pramonės sektorius, su vartotojų prekės ženklais susijusius subjektus, MVĮ, mokslinių tyrimų ir technologijų centrus ir universitetus.

Ištekliai

7.

Maksimalus ES įnašas, skirtas padengti BPS bendrosios įmonės veiklos išlaidas, yra 975 milijonai eurų iš programos „Horizontas 2020“ biudžeto. Pramonei atstovaujantys Bendrosios įmonės nariai turi prisidėti ištekliais, kurie sudaro ne mažiau kaip 2 730 milijonų eurų Bendrosios įmonės veikimo laikotarpiu (2), įskaitant ne mažiau kaip 975 milijonus eurų nepiniginių ir piniginių įnašų į Bendrosios įmonės pagrindinę veiklą (3) ir ne mažiau kaip 1 755 milijonus eurų nepiniginių įnašų į Bendrosios įmonės papildomą veiklą (4).

8.

BPS bendrosios įmonės administracinės išlaidos ribojamos 58,5 milijono eurų suma, kuri padengiama piniginiais įnašais, kuriuos kasmet perpus pasidalija ES ir pramonės nariai (5).

9.

2016 m. BPS bendrosios įmonės mokėjimų biudžetas sudarė 66 milijonus eurų (2015 m. – 21,1 milijono eurų). 2016 m. gruodžio 31 d. bendrojoje įmonėje dirbo 20 darbuotojų (2015 m. – 13) (6).

NUOMONĖ

10.

Mes auditavome:

a)

Bendrosios įmonės metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės būklės (7) ir biudžeto vykdymo (8) ataskaitos, ir

b)

šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą, kaip to reikalauja Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnis.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

11.

Mūsų nuomone, 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Bendrosios įmonės finansinėse ataskaitose bendrosios įmonės finansinė būklė 2016 m. gruodžio 31 d. bei tą dieną pasibaigusių finansinių metų operacijų ir pinigų srautų rezultatai bei grynojo turto pokyčiai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės. Jos pagrįstos tarptautiniu mastu pripažintais viešojo sektoriaus apskaitos standartais.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų pajamų teisėtumo ir tvarkingumo

12.

Mūsų nuomone, 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinėse ataskaitose atspindimos pajamos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų mokėjimų teisėtumo ir tvarkingumo

13.

Mūsų nuomone, 2016 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinėse ataskaitose atspindimi mokėjimai visais reikšmingais aspektais yra teisėti ir tvarkingi.

Vadovybės ir už valdymą atsakingų asmenų atsakomybė

14.

Pagal SESV 310–325 straipsnius ir Bendrosios įmonės finansinį reglamentą vadovybė yra atsakinga už finansinių ataskaitų parengimą ir pateikimą, laikantis tarptautiniu mastu pripažintų viešojo sektoriaus apskaitos standartų, bei už jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Ši atsakomybė apima vidaus kontrolės priemonių nustatymą, vykdymą ir palaikymą, siekiant parengti ir pateikti finansinės būklės ataskaitas, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų. Vadovybė taip pat privalo užtikrinti, kad finansinės būklės ataskaitose atspindima veikla, finansinės operacijos ir informacija atitiktų jas reglamentuojančius teisės aktus. Galutinė atsakomybė už finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą tenka Bendrosios įmonės vadovybei.

15.

Rengiant finansines ataskaitas, vadovybė yra atsakinga už Bendrosios įmonės gebėjimo toliau užtikrinti veiklos tęstinumą vertinimą, už deramą su tęstinumu susijusių dalykų atskleidimą ir už veiklos tęstinumo prielaidos taikymą apskaitai.

16.

Už valdymą atsakingi asmenys vykdo subjekto finansinės atskaitomybės proceso priežiūrą.

Auditoriaus atsakomybė už finansinių ataskaitų ir atspindimų operacijų auditą

17.

Mūsų tikslai yra gauti pakankamą patikinimą dėl to, ar bendrosios įmonės finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos, bei, remiantis mūsų auditu, pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai arba kitoms atitinkamoms biudžeto įvykdymą tvirtinančioms institucijoms patikinimo pareiškimą dėl finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo. Pakankamas patikinimas užtikrina aukštą patikinimo lygį, tačiau jis nėra garantija, kad audito metu bus visuomet nustatyti reikšmingi iškraipymai ar neatitikties atvejai. Tokius atvejus gali nulemti sukčiavimas ar klaidos ir jie laikomi reikšmingais jei, imant atskirai ar subendrinus, galima pagrįstai tikėtis, jog jie darys įtaką naudotojų ekonominiams sprendimams, priimtiems remiantis šiomis finansinėmis ataskaitomis.

18.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, taip pat remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisiniam pagrindui rizikos vertinimu. Atliekant šiuos rizikos vertinimus, nagrinėjamos ataskaitų rengimui ir jų teisingam pateikimui bei atspindimų operacijų teisėtumui ir tvarkingumui svarbios vidaus kontrolės priemonės, siekiant pagal esamas aplinkybes nustatyti tinkamas audito procedūras, bet ne siekiant pareikšti nuomonę dėl vidaus kontrolės veiksmingumo. Audito metu taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas, vadovybės atliktų apskaitinių įvertinimų pagrįstumas ir bendras finansinės būklės ataskaitų pateikimas.

19.

Kalbant apie pajamas, mes tikriname iš Komisijos gautą subsidiją ir vertiname bendrosios įmonės mokesčių ir kitų pajamų surinkimo procedūras.

20.

Išlaidų srityje mes nagrinėjame mokėjimų operacijas, kai išlaidos buvo padarytos, užregistruotos ir patvirtintos. Šis nagrinėjimas apima visas mokėjimų kategorijas (įskaitant mokėjimus įsigyjant turtą), išskyrus avansus jų išmokėjimo momentu. Išankstiniai mokėjimai nagrinėjami tuo metu, kai lėšų gavėjas pateikia jų tinkamo panaudojimo įrodymą ir kai bendroji įmonė sutinka su tuo įrodymu ir patvirtina išankstinį mokėjimą tais pačiais arba vėlesniais metais.

21.

Rengdami šią ataskaitą ir nuomones, mes atsižvelgėme į su Bendrosios įmonės metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusį nepriklausomo išorės auditoriaus darbą, kaip nustatyta ES Finansinio reglamento 208 straipsnio 4 dalyje (9).

22.

Toliau pateiktos pastabos mūsų nuomonių nekeičia.

BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMAS

2016 m. biudžeto vykdymas

23.

Atsižvelgiant į ankstesnių metų nepanaudotus (1,2 milijono eurų) asignavimus, galutinis 2016 m. turimas biudžetas, skirtas programos „Horizontas 2020“ įgyvendinimui, apėmė 194,3 milijono eurų įsipareigojimų asignavimų ir 67,2 milijono eurų mokėjimų asignavimų. Įsipareigojimų ir mokėjimų asignavimų panaudojimo lygiai atitinkamai buvo 97,1 % ir 95,8 %. Mokėjimų asignavimai buvo daugiausia naudojami susitarimų dėl dotacijų, kurie buvo sudaryti pagal 2014 ir 2015 m. kvietimus teikti pasiūlymus, išankstiniam finansavimui.

Daugiametis biudžeto vykdymas pagal programą „Horizontas 2020“

24.

Iš 975 milijonų eurų BPS bendrajai įmonei skirtų programos „Horizontas 2020“ lėšų sumos iki 2016 m. Bendroji įmonė buvo prisiėmusi 414,3 milijono eurų vertės įsipareigojimų (42,5 %) ir atlikusi 79,5 milijono eurų mokėjimų (8 % skirtų lėšų) tam, kad įgyvendintų pirmąjį savo projektų srautą.

25.

Iš 975 milijonų eurų įnašų, kuriais turėjo prisidėti prie Bendrosios įmonės pagrindinės veiklos ir administracinių išlaidų, iki 2016 m. pabaigos pramonės nariai buvo pranešę apie 15,4 milijono eurų nepiniginių įnašų į pagrindinę veiklą, o valdyba buvo patvirtinusi 3 milijonus eurų narių piniginių įnašų į Bendrosios įmonės administracines išlaidas. Žemas nepiniginių įnašų lygis rodo, kad 2016 m. dauguma BPS projektų buvo tik išankstiniuose etapuose.

26.

Iš 1 755 milijonų eurų pramonės narių nepiniginių įnašų, kuriais turėjo būti prisidėta prie papildomos veiklos, iki 2016 m. pabaigos buvo paskelbta ir patvirtinta (10)294,8 milijono eurų suma.

27.

Todėl iki 2016 m. pabaigos visi pramonės narių įnašai sudarė 313,2 milijono eurų, palyginti su 65 milijonų eurų ES piniginių įnašų suma. Reikšmingas ES ir pramonės narių įnašų skirtumas paaiškinamas tuo, kad pramonės atstovai jau buvo deklaravę didelę nepiniginių įnašų į papildomą veiklą sumą.

VIDAUS KONTROLĖ

Vidaus kontrolės sistema

28.

2016 m. dauguma BPS bendrosios įmonės mokėjimų buvo programos „Horizontas 2020“ projektams skirtos išankstinio finansavimo išmokos, kurios buvo sumokėtos pasirašius pirmuosius susitarimus dėl dotacijų. Pirmuosius projektų išlaidų deklaracijų ex post auditus nepriklausomas išorės auditorius turi pradėti 2017 m.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Baudilio TOMÉ MUGURUZA, 2017 m. rugsėjo 19 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Klaus-Heiner LEHNE

Pirmininkas


(1)  2014 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 560/2014, kuriuo įsteigiama Biologinės pramonės sektorių bendroji įmonė (OL L 169, 2014 6 7, p. 130).

(2)  Reglamento (ES) Nr. 560/2014 4 straipsnio 1 dalis.

(3)  Pagal BPS bendrosios įmonės įstatų 12 straipsnio 4 dalį (Reglamento (ES) Nr. 560/2014 priedas) ne Sąjungos atstovų piniginiai įnašai, skirti pagrindinės veiklos sąnaudoms finansuoti, sudaro ne mažiau kaip 182,5 milijono eurų.

(4)  Kaip nustatyta Reglamento (ES) Nr. 560/2014 4 straipsnio 2 dalies b punkte, papildoma veikla – tai nepiniginiai įnašai į papildomą prie BPS iniciatyvos tikslų prisidedančią veiklą, kuri nėra įtraukta į Bendrosios įmonės darbo planą ir biudžetą. Vadovaujantis to paties reglamento 4 straipsnio 4 dalimi, papildomos veiklos sąnaudas privalo patvirtinti nepriklausomas išorės auditorius; nei Bendroji įmonė, nei Audito Rūmai, nei kita ES įstaiga jų audito neatlieka.

(5)  BPS bendrosios įmonės įstatų 12 straipsnio 2 dalis (Reglamento (ES) Nr. 560/2014 priedas).

(6)  Daugiau informacijos apie BPS bendrąją įmonę ir jos veiklą galima rasti jos interneto svetainėje: https://www.bbi-europe.eu.

(7)  Finansinės būklės ataskaitas sudaro balansas, finansinių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita, svarbių apskaitos metodų santrauka ir kita aiškinamoji informacija.

(8)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro ataskaitos, kuriose suvestos visos biudžetinės operacijos, ir aiškinamoji informacija.

(9)  Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 298, 2012 10 26, p. 1).

(10)  2016 m. papildoma 523,8 milijono eurų suma buvo paskelbta, bet nepatvirtinta.


PRIEDAS

Atsižvelgimas į ankstesnių metų pastabas

Metai

Audito Rūmų pastaba

Taisomojo veiksmo būklė

(užbaigtas / vykdomas / neįvykdytas / n. d.)

 

Interesų konfliktas

 

2015

2015 m. liepos mėn. Komisija parengė gaires bendrosioms įmonėms dėl interesų konflikto taisyklių ir bendrą šabloną, taikytiną interesų konflikto nebuvimui deklaruoti, kurį Bendroji įmonė turėtų įtraukti į savo procedūras.

Užbaigtas


BENDROSIOS ĮMONĖS ATSAKYMAS

Bendroji įmonė susipažino su Audito Rūmų ataskaita.