Briuselis, 2017 04 26

JOIN(2017) 16 final

BENDRA ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Ypatingasis Administracinis Kinijos Regionas Honkongas. 2016 m. metinė ataskaita


BENDRA ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Ypatingasis Administracinis Kinijos Regionas Honkongas. 2016 m. metinė ataskaita

Santrauka

Nuo 1997 m., kai Honkongas buvo perduotas Kinijos Liaudies Respublikai (KLR), Europos Sąjunga (ES) ir jos valstybės narės atidžiai stebi Ypatingojo Administracinio Kinijos Regiono (YAR) Honkongo politinę ir ekonominę raidą pagal principą „viena šalis – dvi sistemos“. ES laikosi savo politikos „viena Kinija“ ir palaiko principą „viena šalis – dvi sistemos“ bei jo įgyvendinimą. Vykdydamos 1997 m. Europos Parlamente prisiimtą įsipareigojimą, Europos Komisija ir Europos išorės veiksmų tarnyba teikia metines Honkongo raidos ataskaitas. Ši ataskaita – tai 19-oji tokia ataskaita, kurioje aptariama 2016 m. raida.

2016-ieji YAR Honkongui buvo politinių sunkumų metai, taip pat kilo sunkumų taikant principą „viena šalis – dvi sistemos“. Honkongo visuomenė dar labiau susiskaldė. Žmonės vis labiau nerimauja dėl Honkongo ateities po 2047 m. – termino, iki kurio Honkongo Pagrindiniame Įstatyme garantuojama taikyti principą „viena šalis – dvi sistemos“. Praėjusiais metais taip pat nemažėjo susirūpinimas dėl dingusių knygų pardavėjų, Mong Koke kilusių riaušių, politinių grupių, palaikančių laisvo apsisprendimo ar netgi nepriklausomybės idėjas, susiformavimo, Teisėkūros tarybos rinkimų ir dviejų įstatymų kūrėjų nepriklausomybės šalininkų diskvalifikavimo, Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinio komiteto (angl. NPCSC) sprendimo išaiškinti Pagrindinio Įstatymo nuostatas dėl priesaikos davimo, balsavimo dėl Rinkimų komiteto ir pasirengimo vyriausybės vadovo rinkimams.

2016 m. buvo toliau nagrinėjamas penkių 2015 m. dingusių knygų leidėjų atvejis, kuris, ES nuomone, yra didžiausias iššūkis Pagrindinio Įstatymo ir principo „viena šalis – dvi sistemos“ taikymui nuo Honkongo perdavimo 1997 m.; šių asmenų dingimo aplinkybės dar turi būti išaiškintos. Vienas iš leidėjų tebėra sulaikytas, nors jam nepateikti oficialūs kaltinimai.

Nepaisant minėtų problemų, 2016 m. apskritai principas „viena šalis – dvi sistemos“ ir toliau veikė tinkamai.

Teisminės institucijos turėjo peržiūrėti keletą opių politinių klausimų ir išnagrinėti Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinio komiteto pateiktus Pagrindinio Įstatymo išaiškinimus, tačiau išliko nepriklausomos ir laikėsi tinkamo proceso principų.

Vyriausybė, ekonominės veiklos vykdytojai ir visa visuomenė toliau vadovavosi teisinės valstybės principu. Buvo toliau aktyviai kovojama su korupcija, o gero valdymo rodikliai išliko teigiami. Pagal organizacijos „Transparency International“ korupcijos suvokimo indeksą Honkongas užėmė 14-ą vietą.

Apskritai buvo paisoma žodžio ir informacijos laisvės. Vis dėlto galima matyti neigiamų tendencijų spaudos laisvės ir leidybos pramonės srityse – tai nulėmė subjektų, pranešančių apie KLR vidaus ir užsienio politikos pokyčius, atsargumas ir savicenzūra. Tokiai padėčiai taip pat įtakos turėjo knygų leidėjų dingimas.

Honkongas ir toliau buvo konkurencingas tarptautinio verslo ir finansų, taip pat svarbiausias pasaulyje verslo ryšių su žemynine Kinija centras. Jis taip pat yra pagrindinė Kinijos kapitalo rinkos reformos bandymų vieta. Siekdamas atremti naujus skaitmeninės eros iššūkius, Honkongas stengiasi pertvarkyti savo augimo strategiją ir daugiausia dėmesio skirti technologijoms bei inovacijoms. Teisinės valstybės principo taikymas, skaidri reguliavimo sistema, labai žemas korupcijos ir nusikalstamumo lygis, taip pat veiksmingas viešasis administravimas ir nepriklausomos teisminės institucijos padėjo išsaugoti ir puoselėti investicijoms palankią aplinką, kuri yra Honkongo sėkmės pagrindas.

ES ragina YAR Honkongą ir Kinijos centrinę vyriausybę, vadovaujantis Pagrindiniu Įstatymu, atnaujinti rinkimų reformą ir susitarti dėl demokratiškos, sąžiningos, atviros ir skaidrios rinkimų sistemos. Visuotinė rinkimų teisė padėtų vyriausybei užsitikrinti didesnę visuomenės paramą ir teisėtumą siekiant Honkongo ekonominių tikslų ir sprendžiant socialines problemas, pavyzdžiui, mažinant Honkongo visuomenės socialinius, ekonominius ir kartų skirtumus. Iš itin aktyvaus dalyvavimo Teisėkūros tarybos (TT) ir Rinkimų komiteto rinkimuose matyti, kad žmonės nori aktyviai dalyvauti politiniame gyvenime ir priimti sprendimus dėl YAR ateities.

Politinė raida

Honkongo politinė atmosfera tarp valdžiai palankių ir demokratijos idėjas palaikančių atstovų stovyklų tebebuvo itin priešiška. Įtampa padidėjo tuomet, kai, kaip politinė jėga, susiformavo vadinamasis vietos gyventojų judėjimas. Įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžios santykiai tebebuvo įtempti: opozicijos teisės aktų leidėjai nusprendė nebendradarbiauti ir, siekdami sulėtinti vyriausybės iniciatyvas, trukdė priimti įstatymus. Pavyzdžiui, TT antrą kartą nepavyko patvirtinti autorių teisių įstatymo pakeitimų projekto. Tai labai pakenkė vyriausybės pastangoms įtvirtinti Honkongą kaip regioninį intelektinės nuosavybės teisių centrą, nes dabartinė teisinė sistema nustatyta dar tuomet, kai nebuvo interneto.

2016 m. buvo toliau nagrinėjamas penkių 2015 m. pabaigoje dingusių knygų leidėjų atvejis. 2016 m. keturi leidėjai grįžo į Honkongą, tačiau jų dingimo aplinkybės taip ir nebuvo išaiškintos. Švedijos pilietis Gui Minhai tebėra sulaikytas Kinijoje, nors jam nepateikti jokie oficialūs kaltinimai. Trys iš grįžusių leidėjų teigė, kad į žemyninę Kiniją buvo išvykę savanoriškai, siekdami padėti atlikti tyrimus, o Lam Wing Kee viešai pareiškė, kad žemyninės Kinijos saugumo pajėgos jį pagrobė ir aštuonis mėnesius tardė. Keli knygų pardavėjai per televiziją pripažino savo kaltę. ES ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl tokios praktikos.

ES ne kartą nurodė šį atvejį ir Honkongo, ir Pekino valdžios institucijoms. Sausio 7 d. Sąjungos vyriausiosios įgaliotinės ir Komisijos pirmininko pavaduotojos F. Mogherini atstovas spaudai paskelbė pareiškimą dėl šio atvejo 1 ir jį apibūdino kaip „keliantį itin didelį nerimą“. Vasario 4 d. Europos Parlamentas patvirtino rezoliuciją, kurioje išreiškė didelį susirūpinimą dėl dingusių asmenų 2 , o lapkričio 23 d. – rezoliuciją dėl Gui Minhai atvejo 3 .

ES labai rimtai vertina šiuos klausimus ir tikisi, kad tokie atvejai nepasikartos. Reikėtų imtis visų būtinų priemonių, siekiant atkurti pasitikėjimą Honkongo teisine valstybe ir principu „viena šalis – dvi sistemos“.

Vienas iš ryškiausių 2016 m. politinių įvykių buvo naujų politinių grupių atsiradimas, kurios ėmė formuotis po nepavykusios rinkimų reformos ir vadinamojo Honkongo skėtinio judėjimo. Kelios radikalios grupuotės, bendrai apibūdinamos kaip vietos gyventojų grupės, skatina ginti ne Kinijos, o Honkongo interesus; kai kurios iš jų propaguoja laisvo apsisprendimo (pvz., partija „Demosisto“) arba visiškos nepriklausomybės (pvz., Honkongo vietos tautų partija ir Honkongo nacionalinė partija) idėjas. Honkongo nacionalinė partija yra pareiškusi, kad nepriklausomybės sieks „bet kokiomis priemonėmis“, kaip kraštutinės priemonės neatmetant ir smurto. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, įsteigta mažiausiai dvidešimt viena vietos gyventojų grupė. Tiek Honkongo, tiek Kinijos centrinės valdžios institucijos visiškai nepritaria raginimams siekti nepriklausomybės ar laisvo apsisprendimo, nes taip būtų pažeidžiamas Pagrindinis Įstatymas.

Vasario 8 d. (pirmąją kinų Naujųjų metų dieną) Honkonge prasidėjo beveik nematyto masto smurtiniai protestuotojų ir policijos pajėgų susirėmimai. Apytiksliai 500 protestuotojų mėtė plytas ir sukėlė gaisrus, o priblokštos policijos pajėgos paleido du įspėjamuosius šūvius. Per dešimt valandų trukusias Mong Koko riaušes sužeisti 128 asmenys, iš jų – 90 policijos pareigūnų. Suimti 64 protestuotojai, iš kurių 38-iems pateikti kaltinimai riaušių kurstymu (vėliau dešimčiai asmenų kaltinimai buvo panaikinti). Dauguma protestuotojų priklausė vietos gyventojų grupėms. Policija šias riaušes apibūdino kaip organizuotas ir iš anksto suplanuotas. Precedento neturintį smurto protrūkį galėjo paskatinti socialinis ir politinis nepasitenkinimas, ypač jaunimo.

Raginimų siekti laisvo apsisprendimo ar nepriklausomybės išsakyta vasario mėn. rengiantis papildomiems TT rinkimams ir per rugsėjo mėn. surengtą TT rinkimų kampaniją. Nedaug Honkongo žmonių iš tikrųjų pritaria tokioms radikalioms idėjoms, tačiau atrodo, kad socialinė ir ekonominė neteisybė, taip pat nepasitenkinimas tradicinėmis politinėmis jėgomis padeda vietos gyventojų grupėms užsitikrinti paramą. Šiomis aplinkybėmis ES primena, kad ji laikosi savo politikos „viena Kinija“ ir remia tolesnį principo „viena šalis – dvi sistemos“ taikymą Honkonge.

Per vasario 28 d. surengtus papildomus rinkimus radikalus, prieš žemyninę Kiniją nusiteikęs Honkongo vietos gyventojų grupės kandidatas pasiekė neįtikėtinų laimėjimų – surinko 15 proc. balsų. Nors vietos taryboje jis negavo (ją gavo demokratų kandidatas), šis rezultatas buvo labai svarbus, nes anksčiau buvęs kraštutinis politinis judėjimas įgavo politinio teisėtumo.

Rugpjūčio 5 d. tūkstančiai asmenų dalyvavo pirmajame kada nors vykusiame mitinge už nepriklausomybę. Organizatoriai teigė, kad į šį mitingą susirinko 10 000 asmenų, tačiau, policijos skaičiavimais, jų buvo 2 500.

Rugsėjo 4 d. Honkonge surengti 70-ies TT narių rinkimai. Nors nebuvo galima naudotis visuotine rinkimų teise, laikytasi nuomonės, kad apskritai į šiuos rinkimus nebuvo kišamasi ir kad procesas iš esmės vyko tvarkingai. Šiuose rinkimuose dalyvavo rekordinis rinkėjų skaičius – 2,17 mln. (58 proc. rinkėjų).

Valdžiai palankių atstovų stovykla išsaugojo balsų daugumą, tačiau demokratų stovykla dabar gali blokuoti įstatymus, kuriems priimti reikalinga dviejų trečdalių balsų dauguma. Per šiuos rinkimus patvirtintas didesnis politinis Honkongo susipriešinimas ir išrinkta keletas vietos gyventojų grupių kandidatų, užsitikrinusių beveik 19 proc. balsų. Naujojoje TT taip pat įvyko didelis kartų pokytis: nauji įstatymų leidėjai sudaro beveik trečdalį visos TT ir yra gerokai jaunesni už ankstesnius TT narius.

Vis dėlto šie rinkimai nebuvo be trūkumų – dėl abejotinų priežasčių, kurios vėliau buvo teisiškai užginčytos, pašalinti šeši nepriklausomybę propaguojantys kandidatai.

Naujoji TT kadencija prasidėjo chaotiška prisaikdinimo ceremonija. Keletas įstatymų leidėjų pakeitė priesaikos formuluotę arba ėmėsi kitų veiksmų, kurie buvo laikomi nepagarbiais. Vienų įstatymų leidėjų buvo paprašyta iš naujo duoti priesaiką vietoje, o kiti galėjo tai padaryti per atskirą TT sesiją.

Ypatingų problemų kilo dėl dviejų naujų nepriklausomybę propaguojančių teisės aktų leidėjų, partijos „Youngspiration“ atstovų Sixtuso Leungo ir Yau Waichingo, kurie ėmėsi radikaliausių veiksmų ir užgauliai kalbėjo apie žemyninę Kiniją. Vyriausybė, siekdama neleisti šiems įstatymų leidėjams iš naujo duoti priesaikos, taigi ir įpareigoti juos palikti savo vietas, pradėjo teisminės peržiūros procedūrą.

Kai šį atvejį vis dar nagrinėjo Honkongo teismas, įsikišti nusprendė Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinis komitetas, pateikdamas Pagrindinio Įstatymo nuostatų, susijusių su priesaikos davimu (104 straipsnis), išaiškinimą. Šis išaiškinimas, kurį Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinis komitetas lapkričio 7 d. patvirtino vienbalsiai, buvo aiški žinia, kad Sixtusui Leungui ir Yau Wai-chingui reikėtų neleisti dar kartą duoti priesaikos ir pradėti eiti pareigų. Vėliau priimtame teismo sprendime laikytasi tokios pat pozicijos, nors teisėjas pabrėžė, kad jis tokią pat išvadą būtų padaręs „tiek atsižvelgdamas į [Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinio komiteto] aiškinimą, tiek be jo“. Šių dviejų įstatymų leidėjų apeliaciniai skundai nebuvo patenkinti. Kol kas jiems nurodyta palikti savo vietas.

Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinis komitetas turi teisę aiškinti Pagrindinį Įstatymą, tačiau dėl jo pasirinkto išaiškinimo pateikimo laiko – politinės įtampos laikotarpio – kilo susirūpinimas dėl Honkongo teisinės valstybės principo ir teisminių institucijų nepriklausomumo; šie veiksmai taip pat buvo vertinami kaip siekis faktiškai daryti įtaką teismo sprendimui.

Privatūs asmenys pradėjo keletą kitų įstatymų kūrėjų priesaikos davimo teisminės peržiūros procedūrų, o vyriausybė siekė pašalinti keturis kitus įstatymų kūrėjus demokratus. Šie atvejai tebėra nagrinėjami.

Paskutiniais 2016 m. mėnesiais buvo rengiamasi vyriausybės vadovo rinkimams. Daugumą nustebino tuometinis vyriausybės vadovas, paskelbęs, kad šiuose rinkimuose nedalyvaus. Gruodžio 11 d. surengti iš 1 194-ių narių sudaryto Rinkimų komiteto, kuris išrinks Honkongo vyriausybės vadovą, rinkimai. Šiuose rinkimuose dalyvavo rekordinis rinkėjų skaičius – beveik du kartus daugiau negu 2011 m. (atitinkamai 46 ir 27,6 proc.). Nors demokratinių partijų kandidatai pasiekė daug geresnių rezultatų negu per ankstesnius rinkimus ir galės daryti tam tikrą įtaką, valdžiai palankių atstovų stovykla vis dar sudaro gana nemažą daugumą.

Teisinės valstybės principas ir teisminės institucijos

Nepaisant nuogąstavimų dėl penkių leidėjų dingimo ir didelio atgarsio sulaukusių teisminės peržiūros procedūrų, kitais požiūriais 2016 m. buvo paisoma teisinės valstybės principo ir teisminės institucijos išlaikė savo aukštus standartus. 2016–2017 m. pasaulio konkurencingumo ataskaitoje 4 pagal teisminių institucijų nepriklausomumą Honkongui skirta aštunta vieta. Daug teisininkų išreiškė susirūpinimą dėl Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinio komiteto pateikto 104 straipsnio išaiškinimo ir protestuodami surengė žygį. Jie teigė, kad šis išaiškinimas yra rimčiausias kišimosi į Honkongo teisės sistemą atvejis nuo Honkongo perdavimo Kinijai.

Norint išsaugoti Honkongo demokratiškumą ir jo kaip tarptautinio verslo centro padėtį, taip pat padėti jam stiprinti savo kaip tarptautinio arbitražo ir tarpininkavimo centro vaidmenį, labai svarbu užtikrinti tolesnį teisminių institucijų nepriklausomumą ir visapusiškai paisyti teisinės valstybės principo.

Lygios galimybės, teisės ir laisvės

Honkonge esama daug laisvės. Laikantis principo „viena šalis – dvi sistemos“, saviraiškos laisvė, spaudos laisvė ir informacijos laisvė yra neatsiejamos jo pagrindinių vertybių dalys. Šios laisvės taip pat yra svarbiausi dalykai, padedantys užtikrinti Honkongo kaip pasaulinio verslo centro svarumą. ES ragina visus suinteresuotuosius subjektus išsaugoti šias vertybes.

Žiniasklaida, įskaitant skaitmeninę žiniasklaidą, iš esmės tebebuvo laisva ir joje buvo reiškiamos įvairios nuomonės. Vis dėlto, susipažinus su metine Honkongo žurnalistų asociacijos (HŽA) ataskaita, vis labiau stiprėja įspūdis, kad tiek spauda, tiek elektroninė žiniasklaida vykdė savicenzūrą, ypač pranešdamos apie žemyninės Kinijos įvykius. HŽA teigė, kad 2016-ieji spaudos laisvei buvo itin sudėtingi metai ir kad principui „viena šalis – dvi sistemos“ buvo iškilusi rimta grėsmė. Ji kritiškai įvertino tendenciją į svarbiausias vietos žiniasklaidos įstaigų vadovybės pareigas skirti glaudžius ryšius su Pekinu palaikančius asmenis. Taip pat buvo neramu dėl to, kad žemyninės Kinijos žiniasklaidos priemonių valdytojai įsigijo keletą Honkongo žiniasklaidos kanalų. Pagal 2016 m. pasaulio spaudos laisvės indeksą Honkongas viena vieta pakilo į 69-ąją, tačiau iš šio indekso iš tikrųjų paaiškėjo neigiama tendencija. Lapkričio mėn. asociacija „PEN International“ Honkonge atidarė centrą žodžio laisvei ginti.

Buvo pranešta, kad, dingus penkiems leidėjams, vieni knygynų savininkai iš savo lentynų pašalino leidinius, kuriuose kritiškai vertinami Kinijos lyderiai, kiti – uždarė knygynus. Leidėjai taip pat pranešė, kad būta leidinių spausdinimo, laikymo ir platinimo sutrikimų.

2015 m. tam tikrus asmenis paskyrus į universitetų tarybas, kilo didelis skandalas dėl akademinės laisvės ir nepriklausomo aukštųjų mokyklų valdymo. 2016 m. buvo toliau raginama nušalinti vyriausybės vadovą nuo visų Honkongo universitetų ex officio rektoriaus pareigų. Nemažai mokslininkų mano, kad tokia praktika kelia grėsmę nepriklausomam universitetų valdymui ir ilgainiui gali pakenkti Honkongo akademinei laisvei.

Honkonge vis dar nėra išsamaus kovos su diskriminacija įstatymo. Sausio mėn. Lygių galimybių komisija (LGK) paskelbė diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos tyrimą, kuriame nustatyta plačiai paplitusi LGBTI asmenų diskriminacija. Vis dėlto 55,7 proc. gyventojų pritaria kovos su diskriminacija teisės aktams. LGK paragino vyriausybę pradėti viešas konsultacijas dėl būsimų teisės aktų turinio.

Po ilgai trukusių viešų konsultacijų ir svarstymų dėl Kovos su diskriminacija įstatymo peržiūros, LGK kovo mėn. pateikė rekomendacijas vyriausybei. Svarbiais prioritetais laikomos tokios sritys kaip neįgaliųjų teisės, moterų lygybės užtikrinimas, kova su diskriminacija dėl rasės, tautybės, pilietybės ir buvimo šalyje statuso bei vienoda sugyventinių apsauga.

Namų ūkio darbuotojai iš užsienio, kurių yra apie 300 000, ir toliau neturėjo pakankamai galimybių užsitikrinti darbo ir socialinės apsaugos. Itin didelį nerimą kelia dvi nuostatos: reikalavimas gyventi darbo vietoje ir vadinamoji dviejų savaičių taisyklė, pagal kurią tokie darbuotojai, pasibaigus jų sutarčiai, turi per dvi savaites susirasti darbą arba yra išsiunčiami iš šalies. Taip pat nerimą kelia vergavimas už skolas ir neteisėtų įdarbinimo agentūrų veiksmai. Vyriausybė ėmėsi veiksmų šioms problemoms spręsti, visų pirma parengė neprivalomą elgesio kodeksą, tačiau reikia ryžtingesnių veiksmų.

Susirūpinimą tebekėlė prekyba žmonėmis, visų pirma todėl, kad neįdiegta nuosekli teisės aktų ir politikos sistema. Siekdama spręsti šią problemą, vyriausybė sudarė darbo grupę ir šiuo klausimu bendradarbiauja su ES ir kitais tarptautinės bendruomenės nariais.

2016 m. vyko karštos diskusijos dėl pabėgėlių. Vietos ir tarptautinė bendruomenė sunerimo dėl vyriausybės vadovo pranešimo žiniasklaidai, kad Honkongas, siekdamas suvaldyti pabėgėlių, prašančių pagal negrąžinimo principą suteikiamos apsaugos, antplūdį, gali svarstyti galimybę pasitraukti iš Konvencijos prieš kankinimą (angl. CAT). Honkongas nėra Konvencijos prieš kankinimą šalis; jis prie šios konvencijos prisijungė kartu su KLR. Vėliau keletas aukšto lygio pareigūnų patikino, kad Honkongas neketina pasitraukti iš šios konvencijos. Vis dėlto Honkongo vyriausybė mano, kad reikia peržiūrėti pagal negrąžinimo principą suteikiamos apsaugos procedūrą, kuria, jos tvirtinimu, nesudėtinga piktnaudžiauti, o dėl tokio piktnaudžiavimo vis dar neišnagrinėta apie 10 000 atvejų.

Korupcija buvo tinkamai kontroliuojama, o kovos su korupcija sistema išliko tvirta ir atspari. Honkongas didžiuojasi labai aukštais skaidrumo ir kovos su korupcija priemonių standartais. Valdžios institucijos ir politikos bei verslo lyderiai pripažįsta, kad, siekiant įtvirtinti Honkongą kaip tarptautinio verslo centrą, be kita ko, žemyninėje Kinijoje esančioms įmonėms, labai svarbu užtikrinti skaidrumą.

Honkongo ir žemyninės Kinijos santykiai

Tam tikra Honkongo visuomenės dalis nerimavo dėl laipsniško didelės Honkongo autonomijos Kinijos Liaudies Respublikoje nykimo ir mažėjančios pagarbos Honkongo vertybėms bei gyvenimo būdui pagal principą „viena šalis – dvi sistemos“. Didžiausi iššūkiai Honkongo ir KLR santykiams buvo radikalių politinių grupuočių susiformavimas Honkonge ir Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinio komiteto pateiktas 104 straipsnio išaiškinimas. Artėjant 2047 m. dar labiau didėja Honkongo visuomenės nerimas ir netikrumas, susiję su principo „viena šalis – dvi sistemos“ taikymu ateityje, nors Pekinas ne kartą yra patikinęs, kad šis principas ir toliau bus visapusiškai gerbiamas ir tinkamai taikomas.

Po viešų vieno iš knygų leidėjų pareiškimų, kad jį neva buvo pagrobusios žemyninės Kinijos pajėgos, vyriausybės vadovas CY Leungas raštu kreipėsi į centrinę Kinijos vyriausybę ir paprašė paaiškinti šį klausimą. Honkongo valdžios institucijos ir Kinijos centrinė vyriausybė, norėdamos pasiekti sutarimą dėl tarpvalstybinio žemyninėje Kinijoje sulaikytiems Honkongo gyventojams ir Honkonge sulaikytiems žemyninės Kinijos gyventojams skirto pranešimų mechanizmo, surengė kelis diskusijų raundus.

Gegužės 17–19 d. „Vienos juostos ir vieno kelio“ aukščiausiojo lygio susitikimo proga Honkonge su oficialiu vizitu lankėsi Nacionalinio liaudies kongreso pirmininkas Zhangas Dejiangas. Šis vizitas po nepavykusios politinės reformos ir demokratų 2014 m. pradėto skėtinio judėjimo buvo pirmasis Pekino aukšto rango pareigūno vizitas. D. Zhangas siekė dar kartą patikinti Honkongo žmones, kad principas „viena šalis – viena sistema“ bus taikomas ir toliau. Jis siekė užmegzti ryšius su opozicijos atstovais demokratais, tačiau didelės politinės įtampos sąlygos nebuvo palankios sėkmingesniam bendravimui plėtoti. Metų pabaigoje Kinijos centrinė vyriausybė paskelbė, kad leidimus grįžti namo, kuriais suteikiama teisė keliauti žemyninės Kinijos teritorijoje, išduos kai kuriems tokių leidimų neturintiems politikams demokratams.

Ekonominė raida

2016 m. realusis Honkongo BVP augimas siekė 1,9 proc. 5 (2015 m. BVP padidėjo 2,4 proc.). Dėl niūrokos pasaulio prekybos aplinkos išorės sektoriaus rezultatai pirmąjį metų pusmetį buvo prastesni, negu tikėtasi. Staigus iš žemyninės Kinijos atvykstančių turistų skaičiaus sumažėjimas taip pat padarė neigiamą poveikį mažmeninės prekybos sektoriui. Antrąjį 2016 m. pusmetį, padidėjus prekių ir paslaugų eksporto mastui, ekonomika ėmė laipsniškai atsigauti. Darbo rinka buvo visiškai užimta – nedarbo lygis 2016 m. buvo žemas (3,4 proc.). Infliacija toliau buvo kontroliuojama, nes per metus vartotojų kainos padidėjo 2,3 proc.

Savo 2016 m. sausio 13 d. metiniame politiniame pranešime vyriausybės vadovas CY Leungas paskelbė keletą iniciatyvų, kuriomis siekiama plėtoti ekonomiką, skatinti diegti inovacijas ir technologijas ir tobulinti švietimą bei sveikatos priežiūrą. Jis itin pabrėžė Honkongo vaidmenį įgyvendinant Kinijos iniciatyvą „Viena juosta, vienas kelias“ (angl. One Belt, One Road, OBOR) ir jos 13-ąjį penkerių metų planą. Honkongas turėtų toliau siekti su pagrindiniais iniciatyvos „Viena juosta, vienas kelias“ prekybos partneriais sudaryti laisvosios prekybos susitarimus (LPS), investicijų skatinimo ir apsaugos susitarimus, išsamius susitarimus dėl dvigubo apmokestinimo vengimo (angl. CDTA) ir oro susisiekimo paslaugų susitarimus.

Į 2016–2017 m. 6 biudžetą įtraukta keletas paramos priemonių, kuriomis siekiama padėti įmonėms ir gyventojams atremti silpnėjančios ekonomikos keliamas problemas ir skatinti vartojimą. Jame pateikta įvairių finansavimo planų ir iniciatyvų, kuriomis siekiama skatinti plėtoti inovacijas ir technologijas (įskaitant finansinę technologiją („FinTech“)), remti pradedančiąsias įmones, padėti pramonei atrasti naujas rinkas ir stiprinti pastangas populiarinti iniciatyvą „Viena juosta, vienas kelias“. Nors 2016 m. viešosios išlaidos nuolat didėjo, YAR Honkongas sukaupė didelį biudžeto perteklių – 2016–2017 finansinių metų pabaigoje fiskalinis rezervas siekė 935,7 mlrd. HKD, t. y. sudarė 37 proc. BVP.

Honkongo valdžios institucijos, metų pradžioje patvirtinusios veiksmų planą, įvairiose srityse ėmėsi veiksmų nacionalinei iniciatyvos „Viena juosta, vienas kelias“ strategijai įgyvendinti. Buvo sudarytas vyriausybės vadovo pirmininkaujamas iniciatyvinis komitetas, kurio paskirtis – kartu su specialia iniciatyvos „Viena juosta, vienas kelias“ tarnyba parengti Honkongo dalyvavimo įgyvendinant šią iniciatyvą strategijas ir politiką. Kartu liepos mėn. Honkongo pinigų institucija įsteigė Infrastruktūros finansavimo priemonės tarnybą (angl. IFFO), skirtą Honkongui, kaip infrastruktūros finansavimo platformai, populiarinti. Reguliavimo srityje Honkongas, siekdamas pasirengti išnaudoti plėtros galimybes, su keliomis iniciatyvos „Viena juosta, vienas kelias“ maršruto šalimis (Malta, Serbija ir Latvija) pasirašė oro susisiekimo susitarimus ir (arba) susitarimus dėl dvigubo apmokestinimo vengimo. Vis dar rengiamasi pradėti derybas dėl LPS su Gruzija ir Maldyvais – taip Honkongas tikisi išplėsti savo LPS tinklą į Euraziją. 2016 m. surengta keletas oficialių vizitų į iniciatyvos „Viena juosta, vienas kelias“ šalis ir vykdyta skatinamoji veikla.

2016 m. – antrus metus iš eilės – Honkongas buvo didžiausia pasaulyje pradinio viešo akcijų platinimo rinka, kurios bendra apyvarta siekė 24,8 mlrd. USD 7 . Daugiau kaip 80 proc. pritrauktų lėšų buvo žemyninės Kinijos finansų įstaigų lėšos. Honkongas išsaugojo savo konkurencinį pranašumą Šanchajaus ir Šendženo atžvilgiu, nes Kinijos įmonės pirmenybę teikė lėšų pritraukimo centrui. Vis dėlto, kalbant apie komercinių operacijų ženminbi juaniais (RMB) nežemyninėje Kinijoje plėtrą, Honkongas dėl nuolatinio Kinijos valiutos kurso kritimo susidūrė su sunkumais. Ženminbi juanio likvidumo fondas ir Honkonge sudaryti sandoriai ženminbi juaniais daugiausia buvo grindžiami dideliais lūkesčiais, kad ženminbi juanio kursas nuolat kris. Honkongas taip pat tebebuvo pagrindinė Kinijos kapitalo rinkos reformos bandymų vieta. 2014 m. lapkričio mėn. sėkmingai pradėjus įgyvendinti Šanchajaus ir Honkongo akcijų biržų jungties programą, gruodžio 5 d. pradėjo veikti antroji prekybos akcijomis su Šendženu jungtis. Šendženo ir Honkongo akcijų biržų jungties prekybos sistema suteikia galimybę tarptautiniams investuotojams prekiauti 881-os Šendženo biržinės bendrovės akcijomis, o reikalavimus atitinkantys žemyninės Kinijos investuotojai gali įsigyti 417-os Honkongo bendrovių akcijų. Ši programa – tai naujas Kinijos pastangų didinti investuotojų pasitikėjimą akcijų rinkomis po 2015 m. vasarą kilusios sumaišties etapas ir svarbus žingsnis į priekį įgyvendinant jos finansų rinkų reformas. Honkongo pinigų institucija pažymėjo, kad abi šalys išnagrinės galimybę tinkamu laiku įdiegti obligacijų rinkų jungties sistemą.

Nors finansinių paslaugų sektorius klestėjo, pastangos įtvirtinti Honkongą kaip tarptautinį finansų centrą ir jo padėtį tam tikruose ekonomikos sektoriuose, visų pirma uosto ir susijusių paslaugų, taip pat pramonės sektoriuje, prarado pagreitį. Honkongo uostas patyrė didelį žemyninės Kinijos uostų spaudimą, nes Kinija ėmė liberalizuoti savo laivybos politiką, kad užsienio laivai jos pakrantėje galėtų pakrauti ir iškrauti krovinius. Todėl Honkongas laipsniškai praranda savo, kaip prekių perkrovimo iš žemyninės dalies ir į ją punkto, vaidmenį. Tokios prekės sudarė apie 40 proc. jo tranzitinių krovinių. Prieš dešimtmetį Honkongas buvo didžiausias pasaulyje konteinerių uostas, tačiau 2015 m. jis nusileido į penktąją vietą, savo pozicijas užleisdamas Šanchajui, Singapūrui, Šendženui ir Ningbo 8 . 2016 m. Honkongo uoste perkraunamų konteinerių skaičius sumažėjo dar 2,2 proc.

YAR Honkongo pramonės struktūra nuo 1997 m. iš esmės nepakito. Siekdamas atremti naujus skaitmeninės eros iššūkius, Honkongas stengiasi pertvarkyti savo augimo strategiją ir daugiausia dėmesio skirti technologijoms bei inovacijoms. 2016–2017 m. politiniame pranešime ir biudžete vyriausybė inovacijų ir technologijų plėtrai skatinti skyrė precedento neturinčią sumą – 18 mlrd. HKD, įskaitant 8,2 mlrd. HKD, skirtus daugiaaukščiams pramoniniams pastatams reindustrializacijos reikmėms statyti. 2015 m. lapkričio mėn. buvo įsteigtas Inovacijų ir technologijų biuras, kurio užduotis – vadovauti šio sektoriaus pastangoms pasivyti kitas šalis. 2016 m., siekiant MVĮ teikti finansinę paramą jų technologiniams pajėgumams stiprinti, pradėta įgyvendinti 500 mln. HKD vertės technologijų kuponų bandomoji programa. Rengiamasi įgyvendinti ir kitas iniciatyvas, pavyzdžiui, sukurti Inovacijų technologijų rizikos kapitalo fondą, skirtą viešojo ir privačiojo sektorių partnerystei skatinti, ir įgyvendinti Pusiaukelės mokslinių tyrimų programą, pagal kurią universitetai mokslinius tyrimus turėtų paversti komerciškai sėkmingais projektais.

Honkongo vyriausybė nustatė, kad finansinė technologija yra perspektyvi galimo augimo sritis. Rugsėjo mėn. Honkongo pinigų institucija pranešė apie keletą šios srities politikos iniciatyvų, įskaitant tai, kad steigiamas finansinės technologijos inovacijų centras ir kuriama finansinės technologijos priežiūros bandomoji programa. Šios priemonės suteiks galimybę greičiau patvirtinti finansinės technologijos bandymus. Tikimasi, kad Honkongas, siekdamas tapti svarbiausiu Azijos regiono finansų centru, pralenks Singapūrą ir Tokiją.

Žemė ir būstų sektorius

2016 m. nekilnojamojo turto rinka klestėjo – šiais metais būstų kainos pasiekė naują aukščiausią lygį. Antrąjį metų pusmetį labai padidėjo gyvenamųjų namų kainos, visų pirma mažų ir vidutinio dydžio būstų. Todėl 2016 m. gruodžio mėn. bendros butų kainos 77 proc. viršijo 1997 m. pasiektą aukščiausią lygį 9 . Siekdama užkirsti kelią būsto kainų augimui, vyriausybė lapkričio 5 d. nustatė standartinį 15 proc. ne pirmąjį būstą įsigyjantiems fiziniams asmenims ir juridiniams asmenims taikomą žyminį mokestį, kuriuo pakeista progresinių mokesčių sistema, pagal kurią didžiausias taikyto mokesčio tarifas buvo 8,25 proc. Vis dėlto nekilnojamojo turto kainos išliko tokios aukštos, kad dauguma asmenų, ypač – jaunosios kartos atstovai, negali sau leisti įsigyti būsto.

Todėl būsto įperkamumas tebebuvo sudėtinga YAR Honkongo vyriausybės spręstina problema. Kai kuriuose pasauliniuose tyrimuose Honkongas įvardytas kaip miestas, kuriame būstą įsigyti sudėtingiausia 10 . Vyriausybė parengė ilgalaikę aprūpinimo būstu strategiją; pagal ją per kitus dešimt metų bus suteikta 280 000 socialinių būstų. 2016 m. pažangos ataskaitoje dėmesys atkreiptas į tai, kad kitą dešimtmetį ims trūkti socialiniam būstui tinkamos žemės, nes bus vis sunkiau gauti pakankamai žemės plėtros reikmėms patenkinti. Ieškant būstų plėtrai tinkamos žemės ir ją įsigyjant, kilo didelių nesutarimų, visų pirma kaimo vietovėse, kuriose būstų savininkai, apleistų teritorijų 11 nuomininkai (arba tokias teritorijas neteisėtai užėmę asmenys), kaimo gyventojai ir žalieji gali turėti tarpusavyje nesuderinamų interesų. Dėl įvairių interesų grupių priešinimosi planavimo procesas sulėtėjo ir tapo sudėtingesnis.

Kalbant apie paklausą, didelius pokyčius nekilnojamojo turto rinkoje sukėlė joje aktyviai veiklą vykdančios žemyninės Kinijos įmonės, kurių Honkonge ėmė veikti vis daugiau 12 . 2016 m. žemyninės Kinijos nekilnojamojo turto vystytojai dalyvavo 62 proc. vyriausybės paskelbtų konkursų dėl gyvenamųjų rajonų plėtros ir jiems buvo paskirta 24 proc. sutarčių 13 . Dėl aktyvesnės žemyninės Kinijos nekilnojamojo turto vystytojų veiklos Honkongo valstybinės žemės pardavimo rinkoje kai kuriose vietovėse išaugo žemės kainos ir vietos nekilnojamojo turto vystytojai buvo išstumti iš rinkos. Biurų patalpų rinkoje Kinijos finansų įstaigos ir konglomeratai taip pat tapo dominuojančiais pirkėjais. Žemyninės Kinijos finansų įstaigų paklausa buvo grindžiama kapitalo išvežimu, kurį nulėmė plačiau atveriami tarpvalstybinių investicijų kanalai, ir lūkesčiais, kad ženminbi juanio vertė JAV dolerio atžvilgiu toliau mažės.

Verslo aplinka

2016 m. Honkongo verslo aplinkoje kilo tam tikrų sunkumų. MVĮ, pradedančiųjų įmonių, užsienio įmonių ir kai kurių asmenų nuomone, verslo aplinka buvo be reikalo sudėtinga ir buvo sunku atidaryti banko sąskaitas. Vietos ir užsienio prekybos rūmai atkreipė valdžios institucijų dėmesį į šią problemą ir pažymėjo, kad tokia praktika nesuderinama su Honkongo siekiu tapti itin patogia Kinijos ir viso pasaulio jungtimi bei inovacijų ir pradedančiųjų įmonių centru. Galiausiai įsikišo Honkongo pinigų institucija ir rugsėjo mėn. bankams pateikė aplinkraštį. Vis dėlto šis klausimas nebuvo visiškai išspręstas.

2015 m. gruodžio mėn. įsigaliojęs Potvarkis dėl konkurencijos, atrodo, paskatino laipsniškus Honkongo verslo praktikos ir kultūros pokyčius. Pavyzdžiui, 2016 m. devyniolika prekybos asociacijų panaikino kainų apribojimus arba tarifus. Konkurencijos komisija gavo beveik 1 900 skundų ir pasiteiravimų, iš kurių 130 perkelti į antrąjį, tolesnio vertinimo etapą. Dauguma pateiktų skundų buvo susiję su dviem sritimis: nuosavybės ir turto valdymu bei profesinėmis ir techninėmis paslaugomis. Keletas skundų pateikta dėl viešųjų pirkimų klastojimo – ši praktika itin paplitusi pastatų renovacijos sektoriuje. Trečiąjį 2016 m. ketvirtį Konkurencijos komisija pateikė pirmąjį pasiūlymą dėl bendrosios išimties taikymo tam tikriems linijinės laivybos susitarimams. Ji taip pat dar turi skirti dėmesio tam tikriems Honkongo sistemos ypatumams, visų pirma tokiems klausimams kaip tarpsektorinio susijungimo režimo ir privačiojo sektoriaus veiksmų trūkumas ir valstybės įstaigoms netaikomi tam tikri reikalavimai.

Aplinkos politikos srityje Honkongas paskelbė sprendimą laipsniškai (per penkerius metus) atsisakyti prekybos vietos dramblio kaulu. Pirmąjį 2017 m. pusmetį TT turėtų būti pateikta atitinkama įstatymo pataisa. Gruodžio mėn. vyriausybė parengė pirmąją miesto biologinės įvairovės apsaugos ir paramos darniam vystymuisi strategiją ir veiksmų planą. Remiantis šia strategija, per pirmuosius trejus metus įgyvendinamoms biologinės įvairovės iniciatyvoms skirta 150 mln. HKD.

Tarptautiniai įsipareigojimai

Honkongas nuolat darė pažangą automatinio keitimosi informacija (angl. AEOI) mokesčių klausimais pagal EBPO standartą 14 srityje. Birželio mėn. TT patvirtino potvarkį, kuriuo iš dalies keičiami šalies teisės aktai, kad būtų galima nustatyti būtiną automatinio keitimosi informacija teisinį pagrindą. Honkongas bus pasirengęs nuo 2018 m. su Japonija ir Jungtine Karalyste automatiškai keistis informacija mokesčių klausimais. Jis taip pat pakvietė kitas 16 ES valstybių narių pradėti kompetentingų institucijų diskusijas dėl susitarimų dėl automatinio keitimosi finansine informacija ir su keliomis kitomis valstybėmis narėmis toliau derėsis dėl mokesčių sutarčių.

Birželio mėn. Honkongas pranešė EBPO apie įsipareigojimą įgyvendinti mokesčių bazės erozijos ir pelno perkėlimo (angl. BEPS) teisės aktų rinkinį. Siekiant atitikti EBPO taikomus reikalavimus, 2017 m. viduryje ketinama pateikti TT atitinkamą (-us) įstatymų pakeitimo projektą (-us). Siekdama šio tikslo, spalio mėn. vyriausybė pradėjo konsultacijas, kad galėtų įvertinti įmonių požiūrį į EBPO priemonių taikymą siekiant kovoti su mokesčių bazės erozija ir pelno perkėlimu.

Honkongas toliau stiprino savo kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu sistemas. Kovo mėn. Honkongo bankų asociacija visiems savo nariams pateikė konsultuojantis su Honkongo pinigų institucija parengtą rekomendacinį dokumentą dėl kovos su prekyba grindžiamu pinigų plovimu. Jame teigiama, kad dėl dabartinės tvarkos Honkongas tapo ne tik prekybai ir investicijoms, bet ir neteisėtos veiklos vykdymui patrauklia vieta. Šiuo rekomendaciniu dokumentu siekiama padėti finansų įstaigoms 2012 m. finansų įstaigų vykdomos kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu potvarkio bendruosius principus paversti veiksmingomis vidaus procedūromis. Gruodžio mėn. Saugumo biuras pateikė TT pasiūlymų iš dalies pakeisti potvarkį dėl Jungtinių Tautų kovos su terorizmu priemonių, kad būtų atsižvelgiama į naujausias Finansinių veiksmų darbo grupės rekomendacijas dėl kovos su teroristų finansavimu ir įgyvendinama JT Saugumo Tarybos rezoliucija 2178. Taikant naująsias priemones bus greičiau įšaldomas terorizmu įtariamiems asmenims priklausantis turtas, o teroristinių tikslų turintiems asmenims bus uždrausta išvykti iš Honkongo arba atvykti į kitą valstybę.

Nors Honkongas reguliavimo srityje deda nemažai pastangų, po Panamos dokumentų nutekinimo jo, kaip tarptautinio finansų centro, reputacijai buvo suduotas smūgis. Nutekinus šiuos dokumentus kilo klausimų, ar Honkonge yra įdiegta veiksminga reguliavimo sistema, kad būtų galima užkirsti kelią lengvatinių mokesčių zonose veikiančių įmonių piktnaudžiavimui. Tarptautinio tiriamosios žurnalistikos konsorciumo (angl. International Consortium of Investigative Journalists) duomenimis, Honkongas buvo pagrindinė Panamoje įsteigtos advokatų kontoros „Mossack Fonseca“, padėjusios klientams valdyti savo turtą slaptose lengvatinių mokesčių zonų struktūrose, rinka. Didelė dalis klientų į šią kontorą buvo nukreipti iš Honkonge įsteigtų filialų arba per juos. Honkongo valdžios institucijos teigė, kad nebuvo patvirtinti nacionalinės teisės aktai, kuriais įmonėms arba komerciniams subjektams būtų draudžiama steigti įmones ne Honkongo jurisdikcijoje.

ES ir Honkongo dvišaliai santykiai ir bendradarbiavimas 2016 m.

2016 m. buvo dar labiau sustiprinti dvišaliai ES ir Honkongo santykiai. Kaip ir ankstesniais metais, ES buvo antra pagal dydį (po žemyninės Kinijos) Honkongo prekybos partnerė 15 , o Honkongas buvo 14-as pagal dydį ES prekybos prekėmis partneris ir pagrindinis prekybos paslaugomis partneris.

2016 m. ES ir Honkongo dvišalės prekybos prekėmis apimtis gerokai padidėjo (7,3 proc.) ir siekė 53,2 mlrd. EUR. ES prekybos perteklius siekė 16,8 mlrd. EUR 16 ir buvo penktas pagal dydį išorės prekybos perteklius. 2015 m. (paskutiniais metais, apie kuriuos turima duomenų) dvišalės prekybos paslaugomis apimtis siekė 22,77 mlrd. EUR, o ES deficitas buvo 506 mln. EUR.

Taip pat buvo toliau puoselėjami tarpusavio santykiai investicijų srityje. 2015 m. ES buvo trečias pagal dydį (po Didžiosios Britanijos Mergelių Salų ir žemyninės Kinijos) tiesioginių užsienio investicijų (TUI) Honkonge šaltinis 17 . Honkongas – vienas iš dešimties didžiausių investuotojų ES. 2015 m. ES tiesioginės investicijos Honkonge siekė 119,4 mlrd. EUR; Honkongo tiesioginės investicijos ES – 80,4 mlrd. EUR 18 . Honkonge įsteigtų ES įmonių skaičius pasiekė 2 107, taigi ES Honkonge buvo įsteigusi daugiausia užsienio bendrovių 19 .

Honkongui, kaip įprastai verslo ir investicijų tarp Kinijos ir Europos platformai, didėjantys investicijų srautai gali būti tik naudingi. 2016 m. ES ir Honkongas neoficialiai išnagrinėjo, kokį vaidmenį Honkongas, kaip investicijų platforma, galėtų atlikti įgyvendinant Investicijų planą Europai ir iniciatyvą „Viena juosta, vienas kelias“.

Per lapkričio 17 d. Briuselyje vykusį 10-ąjį ES ir Honkongo struktūrinio dialogo susitikimą pasiekta svarbių toliau išvardytų rezultatų.

Abi šalys susitarė dėl priemonių, skirtų mėsos ir jos produktų eksportui iš ES lengvinti.

Jos susitarė tęsti dialogą ir toliau bendradarbiauti su maisto sauga ir sveikata susijusiais klausimais.

ES ir Honkongas palankiai įvertino perspektyvų bendradarbiavimą naujoje Intelektinės nuosavybės darbo grupėje ir susitarė dėl abiejų šalių investicijų ekspertų susitikimo ir keitimosi informacija apie pastarojo meto jų atitinkamos investicijų politikos pokyčius. Šalys susitarė toliau stiprinti savo gerą bendradarbiavimą PPO.

Šalys nusprendė koordinuoti pastangas kovoti su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais.

Šalys pasikeitė naujausia informacija apie priemones, įgyvendinamas siekiant užtikrinti skaidrumą mokesčių srityje ir kovoti su mokesčių bazės erozija bei pelno perkėlimu, prižiūrint G 20 ir EBPO.

ES ir Honkongas toliau tinkamai bendradarbiavo pagal veiksmų planą dėl bendradarbiavimo muitinės atliekamo intelektinės nuosavybės teisių vykdymo užtikrinimo klausimu. Kovo mėn. šalys užbaigė šešių mėnesių trukmės bandomąjį projektą, per kurį, naudodamosi saugiomis priemonėmis ir kartu nagrinėdamos sulaikymo pasienio punktuose statistiką, keitėsi žvalgybos informacija apie sulaikymo atvejus. Įgyvendinant šį bandomąjį projektą dalyvavo penki ES oro uostai. Atsižvelgdami į šią teigiamą patirtį, ES ir Honkongas nusprendė išplėsti savo bendradarbiavimo sritį, visų pirma įtraukiant daugiau ES oro uostų.

Siekdamos toliau lengvinti dvišalę prekybą, šalys sudarė darbo planą, pagal kurį gali būti pradedama įgyvendinti atitinkamų įgaliotų ekonominės veiklos vykdytojų (angl. AEO) tarpusavio pripažinimo programas.

Mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje 2016 m. pažanga padaryta plėtojant Europos Komisijos ir Honkongo mokslinių tyrimų dotacijų tarybos bendradarbiavimo programą, 2015 m. sukurtą siekiant skatinti bendradarbiauti pagal ES bendrąją programą „Horizontas 2020“ įgyvendinant bendrus akademinius mokslinių tyrimų projektus. Rugsėjo mėn. Mokslinių tyrimų dotacijų taryba Honkongo politechnikos universiteto projektui skyrė pirmąją 2 mln. HKD dydžio dotaciją. Spalio mėn. pagal programos „Horizontas 2020“ kvietimą teikti pasiūlymus 2016–2017 m. paskelbtas antras kvietimas teikti paraiškas.

ES, įgyvendindama savo sąžiningo apmokestinimo pasaulio lygmeniu darbotvarkę, toliau rengė bendrą mokesčių klausimais nebendradarbiaujančių šalių ir teritorijų ES sąrašą. Remdamasi išankstiniu visų ES nepriklausančių šalių vertinimu, ji sudarė rodiklių suvestinę. Ši suvestinė nėra preliminarus ES sąrašas ir nelaikoma ES nepriklausančių šalių vertinimu. Honkongas šioje suvestinėje pažymėtas kaip šalis, kuriai būdingi skaidrumo ir lengvatinio pelno mokesčio režimo rizikos rodikliai. Kartu Honkongas dėjo daugiau pastangų, visų pirma pagal EBPO pavyzdį su JK ir Japonija pasirašydamas dvišalius kompetentingų institucijų susitarimus (angl. CAA) dėl automatinio keitimosi finansine informacija. Honkongas, siekdamas prasirašyti kompetentingų institucijų susitarimus, išsamius susitarimus dėl dvigubo apmokestinimo vengimo ir susitarimus dėl informacijos apie mokesčius mainų, kreipėsi į beveik visas ES valstybes nares. Keletas valstybių narių atsakė teigiamai, ir dabar laukiama kitų valstybių narių atsakymų.

ES ir Honkongo santykiai finansinių paslaugų srityje sustiprinti įsteigus naują metinį ES, Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono forumą, kurio steigiamasis susitikimas surengtas spalio mėn. Singapūre. Į jį, siekdami pasikeisti informacija ir nuomonėmis apie politikos ir reguliavimo pokyčius, susirinko visi Tarptautinės vertybinių popierių komisijų organizacijos (angl. IOSCO), Azijos ir Ramiojo vandenyno regioninio komiteto, Europos Komisijos, kuriai atstovavo Finansinio stabilumo, finansinių paslaugų ir kapitalo rinkų sąjungos generalinis direktoratas, ir Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos atstovai. Honkongui atstovavo jo Vertybinių popierių ir ateities sandorių komisija. Šio forumo tikslas – keistis informacija apie dabartines reguliavimo sistemas ir būsimus pokyčius, daugiausia dėmesio skiriant galimybėms stiprinti veiksmų, kurių Azijos ir Ramiojo vandenyno regione imamasi finansinių paslaugų srityje, koordinavimą, sprendimams dėl lygiavertiškumo, kuriuos turi priimti Europos Komisija, ir panašiems Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono valstybių valdžios institucijų sprendimams, taip pat naujiems pasaulinės reguliavimo darbotvarkės politikos prioritetams.

ES verslo interesams Honkonge atstovauja Europos prekybos rūmai – prekybos rūmų grupė, kurią sudaro 15 Europos prekybos rūmų Honkonge ir vieni prekybos rūmai Makao. Europos prekybos rūmuose veikia penkios vadinamosios verslo tarybos, kurios daugiausia dėmesio skiria automobilių sektoriui, prekių ženklų apsaugai, energetikos ir aplinkos sektoriams, finansinėms paslaugoms ir informacijai, ryšiams ir technologijoms. Europos prekybos rūmai, siekdami sudaryti palankesnes sąlygas palaikyti dialogą su vyriausybe, glaudžiai bendradarbiauja su ES biuru Honkonge ir Makao. 2016 m. Europos prekybos rūmai toliau įgyvendino ES verslo informavimo programą, kuria siekiama stiprinti ekonominę partnerystę ir bendradarbiavimą verslo srityje su Honkongu ir Makao ir užtikrinti tvirtesnį ir darnesnį atstovavimą ES verslo interesams.

ES ir valstybių narių diplomatinės atstovybės Honkonge toliau bendradarbiavo, siekdamos didinti ES matomumą. Siekdamas šio tikslo, ES biuras surengė keletą ES diplomatinių atstovybių vadovų ir vyresniųjų Honkongo vyriausybės, TT ir teisminių institucijų pareigūnų, taip pat kitų lyderių, įskaitant verslo atstovus, dialogo susitikimų. ES ir Honkongas bendradarbiavo, siekdami stiprinti žmonių tarpusavio ryšius, visų pirma akademinio bendradarbiavimo, studentų judumo, kultūros ir kūrybos pramonės srityse.

ES diplomatinės atstovybės ir kultūros institutai su vietos partneriais surengė ne vieną pažintinį renginį, įskaitant ES kino festivalį, Europos aukštojo mokslo paviljoną didelėje švietimo ir mokymo mugėje, ES kalbų dieną, mokyklų pamokų tvarkaraščių konkursą ir keletą renginių, per kuriuos daugiausia dėmesio skirta žmogaus teisėms, tarp jų – dviejų dienų trukmės praktinį seminarą prekybos žmonėmis klausimu ir konferenciją dėl LGBTI asmenų teisių ir religijos laisvės. ES tikisi pasinaudoti šia paskata ir toliau bendradarbiauti su vyriausybe, pilietine visuomene ir įmonėmis, siekiant skatinti keistis nuomonėmis teisių ir laisvių klausimais.

ES akademinių studijų programa Honkonge (angl. EUAP) – konsorciumas, kurį sudaro Honkongo baptistų universitetas, Honkongo universitetas, Honkongo kinų universitetas ir Lingnano universitetas, – toliau padėjo stiprinti ES ir Honkongo santykius vykdant akademinę veiklą ir kuriant tinklus su vietos, regionų ir Europos partneriais. Pagal šią programą surengta keletas su Europos pažangiųjų miestų atvejų tyrimais susijusių renginių, taip pat konferencijų ir seminarų. Pagal šią programą taip pat surengtas renginys „Europos Sąjungos modelis“ (angl. Model European Union) – išskirtinės ES sprendimų priėmimo ir politikos procesų pratybos, per kurias studentai atliko Europos Vadovų Tarybos valstybių narių valstybių ar vyriausybių vadovų vaidmenis.

2016 m. surengta keletas aukšto lygio ES institucijų atstovų vizitų. Per Europos Komisijos vizitus liepos mėn. šalyje lankėsi Komisijos pirmininko pavaduotojas Jyrkis Katainenas, kuris susitiko su vyriausybės vadovu, vyriausiuoju sekretoriumi ir finansų sekretoriumi, o lapkričio mėn. – už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Komisijos narys Philas Hoganas. Ph. Hogano vizitas padėjo susitarti dėl priemonių ES mėsos eksportui į Honkongą lengvinti.

(1)   https://eeas.europa.eu/delegations/hong-kong/4962/statement-spokesperson-disappearance-individuals-associated-mighty-current-publishing-house_en.  
(2)   http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2016-0045&language=LT.  
(3)   http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2016-0444&language=LT&ring=B8-2016-1256.  
(4)   http://www3.weforum.org/docs/GCR2016-2017/05FullReport/TheGlobalCompetitivenessReport2016-2017_FINAL.pdf.  
(5)  Jei nenurodyta kitaip, visi su Honkongo ekonomika susiję rodikliai grindžiami Honkongo surašymo ir statistikos departamento paskelbtais duomenimis.
(6) YAR Honkongo vyriausybės finansiniai metai prasideda balandžio 1 d. ir baigiasi kitų metų kovo 31 d.
(7)  Šaltinis – 2016 m. gruodžio 20 d. akcinės bendrovės „Hong Kong Stock Exchanges and Clearing Ltd.“ (HKEx) pranešimas spaudai.
(8)  Šaltinis – YAR Honkongo vyriausybės Jūrų departamentas.
(9) Šaltinis – YAR Honkongo vyriausybės 2016 m. ekonominės padėties ir 2017 m. perspektyvų ataskaita.
(10)  Remiantis 2016 m. tinklapio „Demographia“ atliktu 12-uoju metiniu tarptautiniu būsto įperkamumo tyrimu, iš 367 miestų Honkonge būstą įpirkti sudėtingiausia, nes vidutinės butų kainos 19 kartų viršija bendrąsias vidutines metines pajamas.
(11)

     Apleista teritorija arba urbanistinė dykra – paprastai žemės ūkio paskirties žemė Honkongo regiono „Naujosios teritorijos“ (angl. New Territories) kaimo vietovėse, ypač lygumos ir geriau prieinamos vietovės. Šioje žemėje buvo vykdoma įvairi nereglamentuojama pramoninė veikla, pavyzdžiui, buvo teikiamos atviro laikymo paslaugos, saugomi atsarginiai uosto įrenginiai, veikė pramoninės dirbtuvės, buvo vykdomos logistikos operacijos, veikė perdirbimo aikštelės ir buvo laikomos statybos mašinos bei medžiagos.

(12)  Honkongo surašymo ir statistikos departamento duomenimis, 2012–2016 m. žemyninės Kinijos įmonių skaičius Honkonge išaugo nuo 853 iki 1 123.
(13)  Šaltinis – nekilnojamojo turto agentūros „JLL Hong Kong“ duomenys.
(14)  2014 m. rugsėjo mėn. Honkongas išreiškė savo paramą EBPO standartui, siekdamas iki 2018 m. pabaigos su atitinkamais partneriais pirmą kartą pasikeisti atitinkama informacija.
(15)  Šis įvertinimas grindžiamas Honkongo surašymo ir statistikos departamento pateiktais prekybos statistiniais duomenimis.
(16)  Šaltinis – COMEXT, Eurostato tarptautinės prekybos prekėmis informacinė duomenų bazė, negalutiniai 2017 m. vasario 14 d. duomenys.
(17)  Šaltinis – Tiesioginės užsienio investicijos Honkonge 2015 m., Honkongo surašymo ir statistikos departamentas.
(18) Šaltinis – Eurostatas ir Prekybos GD.
(19)  Šaltinis – Honkongo surašymo ir statistikos departamento 2016 m. metinis Honkonge veikiančių bendrovių, atstovaujančių ne Honkonge įsteigtoms patronuojančiosioms bendrovėms, tyrimas.