EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2017 06 28
COM(2017) 342 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl naudojimosi įgaliojimais priimti deleguotuosius aktus, suteiktais Komisijai pagal 2016 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2016/802 dėl sieros kiekio sumažinimo tam tikrose skystojo kuro rūšyse
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl naudojimosi įgaliojimais priimti deleguotuosius aktus, suteiktais Komisijai pagal 2016 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2016/802 dėl sieros kiekio sumažinimo tam tikrose skystojo kuro rūšyse
1. ĮVADAS
2016 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/802 dėl sieros kiekio sumažinimo tam tikrose skystojo kuro rūšyse (kodifikuota redakcija) siekiama užkirsti kelią oro taršai, kurią kelia kenksmingi išmetami teršalai, atsirandantys degant skystajam kurui, kurio sudėtyje yra didelis sieros kiekis, įskaitant jūrinį kurą, ir dėl to daroma žala žmonių sveikatai bei aplinkai ir skatinamas rūgščiųjų kritulių susidarymas, ir tokią oro taršą kontroliuoti.
Šia direktyva Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais, siekiant užtikrinti atitiktį Tarptautinės jūrų organizacijos (TJO) priimtoms atitinkamoms priemonėms, o atitinkamais atvejais – ir kitiems ES ar tarptautiniams standartams, prie mokslo ir technikos pažangos pritaikomi šie straipsniai ir priedai:
·2 straipsnio a–e ir p punktai, kuriuose pateiktos direktyvoje vartojamos kuro apibrėžtys ir specifikacijos;
·13 straipsnio 2 dalies b punkto i papunktis dėl jūrinio kuro, skirto deginti laive, mėginių ėmimo tiekiant kurą į laivą ir tyrimo;
·13 straipsnio 3 dalis, kurioje nustatomas pagrindinis sieros kiekio skystajame kure nustatymo metodas;
·I ir II priedai, kuriuose nustatytos 8 straipsnyje nurodytos lygiavertės išmetamo teršalų kiekio vertės ir teršalų išmetimo mažinimo metodų taikymo kriterijai.
2. TEISINIS PAGRINDAS
Šią ataskaitą reikalaujama pateikti pagal Direktyvos (ES) 2016/802 16 straipsnio 2 dalį. Pagal šią nuostatą įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikti penkerių metų laikotarpiui nuo 2012 m. gruodžio 17 d. Likus ne mažiau kaip devyniems mėnesiams iki penkerių metų laikotarpio pabaigos Komisija turi parengti naudojimosi įgaliojimais ataskaitą. Deleguotieji įgaliojimai savaime pratęsiami tokios pačios trukmės laikotarpiams, išskyrus atvejus, kai Europos Parlamentas arba Taryba juos atšaukia pagal 16 straipsnio 2 dalį.
3. NAUDOJIMASIS ĮGALIOJIMAIS
Laikytasi nuomonės, kad naudotis įgaliojimais būtina tam, kad kai kurios direktyvos nuostatos būtų pritaikytos prie mokslo ir techninės pažangos. Tačiau nuo to laiko, kai buvo padaryta paskutinių teisės akto nuostatų pakeitimų (2012 m.), su kuro specifikacijomis ir sieros kiekio kure patikros standartais arba teršalų išmetimo mažinimo metodais susijusių pokyčių, kurie paskatintų Komisiją pasinaudoti direktyvos suteiktais įgaliojimais, nebuvo.
Vis dėlto, atsižvelgiant į tai, kad, pagal direktyvos 6 straipsnio 1 dalies b punktą 2020 m. sausio 1 d. įsigalios griežtesnis sieros išskyrimo kontrolės rajonams (SOx išskyrimo kontrolės rajonams) nepriklausančiuose ES vandenyse ir visame pasaulyje plaukiojantiems laivams taikomas reikalavimas, jog sieros kiekis neviršytų 0,50 %, norint užtikrinti, kad būtų laikomasi griežtesnio reikalavimo, ES rinkai gali būti tiekiamas naujų rūšių jūrinis kuras ir taikomi nauji teršalų išmetimo mažinimo metodai. Be to, šiuo metu TJO rengia naujus atitinkamus standartus ir kitas technines nuostatas. Tikėtina, kad dėl abiejų pokyčių Komisija turės pasinaudoti deleguotaisiais įgaliojimais, siekdama užtikrinti, kad direktyva būtų pritaikyta prie mokslo ir technikos pažangos ir atitiktų TJO patvirtintus standartus.
4. IŠVADA
Per pastaruosius penkerius metus Komisija nepasinaudojo jai pagal Direktyvą (ES) 2016/802 suteiktais deleguotaisiais įgaliojimais. Ji prašo Europos Parlamento ir Tarybos susipažinti su šia ataskaita.