EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2017 03 09
COM(2017) 123 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl 2016 m. valstybių narių pateiktų fiskalinių duomenų kokybės
EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2017 03 09
COM(2017) 123 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl 2016 m. valstybių narių pateiktų fiskalinių duomenų kokybės
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl 2016 m. valstybių narių pateiktų fiskalinių duomenų kokybės
TURINYS
1. Pagrindiniai faktai
2. Pagrindiniai nustatyti faktai apie 2016 m. pateiktus valdžios sektoriaus deficito ir skolos lygių duomenis
2.1. Savalaikiškumas, patikimumas ir išsamumas
2.1.1. Savalaikiškumas
2.1.2. Patikimumas
2.1.3. Lentelių išsamumas ir pagrindžiamoji informacija
2.1.4. Papildoma lentelė, skirta valdžios sektoriaus veiksmams, susijusiems su parama finansų įstaigoms
2.1.5. Tarpvalstybinio skolinimo klausimynas
2.2. Sąskaitų rengimo taisyklių laikymasis ir statistinių duomenų nuoseklumas
2.2.1. Keitimasis informacija ir paaiškinimai
2.2.2. Vizitai dialogo ir metodologijos tikslais
2.2.3. Konkrečios Eurostato rekomendacijos
2.2.4. Naujausi metodiniai klausimai
2.2.5. Derėjimas su pagrindžiančiomis valdžios sektoriaus sąskaitomis
2.3. Skelbimas
2.3.1. Pagrindinių duomenų ir išsamių ataskaitos lentelių skelbimas
2.3.2. Išlygos dėl duomenų kokybės
2.3.3. Pateiktų duomenų koregavimas
2.3.4. Metaduomenų skelbimas (aprašai)
3. Išvados
1.Pagrindiniai faktai
Tarybos reglamento (EB) Nr. 479/2009 dėl Europos bendrijos steigimo sutarties priede pateikto Protokolo dėl perviršinio deficito procedūros taikymo 1 8 straipsnio 3 dalyje reikalaujama, kad Komisija (Eurostatas) Europos Parlamentui ir Tarybai reguliariai teiktų ataskaitas apie valstybių narių pateiktų faktinių duomenų kokybę. Šioje metinėje ataskaitoje pateikiamas bendras duomenų savalaikiškumo, patikimumo, išsamumo, nuoseklumo ir atitikties sąskaitų rengimo taisyklėms vertinimas. Ankstesnę ataskaitą (dėl 2015 m. duomenų) Komisija priėmė 2016 m. kovo 23 d. 2
Eurostatas reguliariai vertina valstybių narių pateiktų faktinių duomenų ir juos pagrindžiančių valdžios sektoriaus sąskaitų kokybę. Tos sąskaitos pirmąkart parengtos 2014 m. spalio mėn., remiantis 2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 549/2013 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Europos Sąjungoje (2010 m. ESS) 3 . Tame vertinime daugiausia dėmesio skiriama veiksniams, kuriais galima paaiškinti valdžios sektoriaus deficitą ar perteklių ir valdžios sektoriaus skolos pokyčius. Valstybės narės tą informaciją Eurostatui siunčia du kartus per metus: ji teikiama „Pranešimų pagal PDP lentelėse“, „Klausimyne dėl pranešimų pagal PDP lentelių“, „Papildomoje lentelėje, skirtoje valdžios sektoriaus veiksmams, susijusiems su parama finansų įstaigoms“ ir dvišaliuose paaiškinimuose. Be to, Eurostatas palaiko ryšius su valstybėmis narėmis, rengdamas reguliarius vizitus PDP dialogo tikslais.
Ši ataskaita pagrįsta pagrindiniais nustatytais faktais ir padarytomis išvadomis, išnagrinėjus 2016 m. valstybių narių pateiktus PDP duomenis. Daugiausia dėmesio skiriama naujausioms 2016 m. spalio mėn. pateiktoms ataskaitoms. Prireikus šie duomenys lyginami su 2016 m. balandžio mėn. ir 2015 m. pateiktais duomenimis.
2.Pagrindiniai nustatyti faktai apie 2016 m. pateiktus valdžios sektoriaus deficito ir skolos lygių duomenis
2.1.Savalaikiškumas, patikimumas ir išsamumas
2.1.1.Savalaikiškumas
Du kartus per metus – iki balandžio 1 d. ir iki spalio 1 d. – valstybės narės privalo pateikti Eurostatui faktinius ir numatomus PDP duomenis 4 . 2016 m. pateikti 2012–2016 m. PDP duomenys. 2016 m. duomenys yra nacionalinės valdžios institucijų numatyti duomenys, o 2012–2015 m. duomenys – faktiniai 5 . Pagal Reglamento (EB) Nr. 479/2009 8 straipsnio 1 dalį Eurostatas vertina valstybių narių pateiktus faktinius, o ne numatomus duomenis.
Duomenų teikimo terminų laikomasi tinkamai. 2016 m. abu pranešimus pagal PDP su faktiniais duomenimis visos valstybės narės pateikė iki teisės aktais nustatyto termino.
2.1.2.Patikimumas
2016 m. balandžio–spalio mėn. pranešimų pagal PDP duomenys daugiausia buvo tikslinami dėl pirminių duomenų atnaujinimo, visų pirma einamųjų likučių ir mokesčių duomenų, ir metodinių pokyčių, kaip antai perklasifikavimo.
2015 m. didžiausias teigiamas duomenų tikslinimas, iš kurio matyti deficito sumažėjimas kaip BVP procentinė dalis, atliktas Vengrijoje (+0,4 procentinio punkto (p. p.)), Bulgarijoje, Danijoje, Liuksemburge ir Slovėnijoje (po +0,3 p. p.), Slovakijoje ir Švedijoje (po +0,2 p. p.). Didžiausias neigiamas duomenų tikslinimas atliktas Estijoje (−0,3 p. p., pertekliaus sumažėjimas), Graikijoje (−0,3 p. p., deficito padidėjimas) ir Čekijoje (−0,2 p. p., deficito padidėjimas). 2015 m. labiausiai skolos lygį patikslino Suomija (+1,1 p. p.), Švedija (+0,8 p. p.) ir Liuksemburgas (+0,3 p. p.), o iš Rumunijos pateiktų duomenų matyti, kad skolos lygis sumažėjo (−0,5 p. p.).
BVP tikslinimas didesnį vardiklio poveikį turi valdžios sektoriaus skolos santykiui nei valdžios sektoriaus deficito santykiui. BVP tikslinimas turėjo poveikį kelių valstybių narių skolos santykiui. Pirmiausia, iš pateiktų duomenų matyti, kad skolos santykis padidėjo Ispanijoje (+0,5 p. p.), Prancūzijoje ir Liuksemburge (po +0,4 p. p.) bei Graikijoje (+0,3 p. p.), o sumažėjo Kipre (−1,3 p. p.), Bulgarijoje, Čekijoje ir Austrijoje (po −0,7 p. p.), Vengrijoje ir Suomijoje (po −0,6 p. p.). Galiausiai, skolos santykis itin sumažėjo Airijoje (−15,1 p. p. 6 ). BVP tikslinimas turėjo nedidelį poveikį visų valstybių narių deficito santykiui, išskyrus Airiją (+0,4 p. p.) ir Bulgariją (+0,1 p. p.).
2.1.3.Lentelių išsamumas ir pagrindžiamoji informacija
Ataskaitos lenteles pildyti teisiškai privaloma, nes tik remdamasis užpildytomis lentelėmis Eurostatas gali tinkamai vertinti duomenų kokybę. Reglamento (EB) Nr. 479/2009 8 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad valstybės narės Eurostatui privalo perduoti reikiamą statistinę informaciją, kuri <...>visų pirma <...> yra:
a) nacionalinių sąskaitų duomenys;
b) aprašai;
c) pranešimų pagal PDP lentelės;
d) su pranešimais susiję papildomi klausimynai ir paaiškinimai.
Yra keturios pagrindinės pranešimų pagal PDP lentelės. 1 lentelėje pateikiami viso valdžios sektoriaus pertekliaus ar deficito ir pertekliaus ar deficito duomenys pagal valdžios pasektorius, taip pat bendri skolos lygių duomenys 7 ir skolos lygių duomenys pagal finansinės priemonės kategoriją. Ji taip pat apima BVP dabartinėmis rinkos kainomis ir valdžios sektoriaus išlaidas bendrajam pagrindiniam kapitalui formuoti ir palūkanoms mokėti. 2A–2D lentelėse pateikiami duomenys, kuriais paaiškinamas nacionalinių apibrėžčių perėjimas nuo valdžios sektoriaus balanso (kuris nacionalinių sąskaitų metodologijoje vadinamas „einamuoju likučiu“) prie kiekvieno valdžios pasektorio pertekliaus ar deficito (nacionalinių sąskaitų metodologijoje – „grynasis skolinimas / grynasis skolinimasis“) 8 . 3A–3D lentelėse pateikiami duomenys, kuriais paaiškinamas valdžios sektoriaus pertekliaus ar deficito ir kitų susijusių veiksnių poveikis valdžios sektoriaus skolos lygio ir skolos konsolidavimo pokyčiams. 4 lentelėje daugiausia nurodyti prekybos kreditų ir išankstinių mokėjimų duomenys 9 . 1 ir 2 PDP lentelės apima 2012–2016 m. 10 , o kitos lentelės – 2012–2015 m.
Abiem 2016 m. balandžio ir spalio mėn. pranešimų pagal PDP atvejais visos valstybės narės pateikė Eurostatui visas pranešimų pagal PDP lenteles 11 . Spalio mėn. teikdamos duomenis visos valstybės narės išsamiai užpildė 1 PDP lentelę ir 2 PDP lentelėje išsamiai nurodė einamojo likučio ir pertekliaus ar deficito pagal PDP visuose pasektoriuose ryšį. Jungtinėje Karalystėje einamasis likutis nustatytas kaupimo principu ir pranešta apie labai nedidelius patikslinimus, kuriais siekiama einamąjį likutį paversti pertekliumi ar deficitu pagal 2010 m. ESS. Kai kurios šalys (Vokietija, Austrija) pateikė ne visus pereinamųjų eilučių duomenis, kaip buvo prašoma šablone, o kitos šalys (Italija, Nyderlandai, Suomija ir Švedija) įtraukė keleto likutinių pereinamųjų eilučių duomenis.
Ne visos valstybės narės pateikė išsamų 3 PDP lentelės duomenų suskirstymą. Konkrečiai, Austrija nepateikė išsamios informacijos apie akcijas ir kitas nuosavybės priemones, Vokietija – apie išvestines finansines priemones. Vokietija ir Austrija neužpildė patikslinimo eilučių, susijusių su skolos nustatymu.
Valdžios sektoriaus prekybos kreditų ir išankstinių mokėjimų likučio duomenys turėtų būti pateikti 4 PDP lentelėje. Vis dėlto maždaug pusė valstybių narių sugebėjo apimti visus valdžios pasektorius ir jų vidų. Belgijos, Bulgarijos, Vokietijos, Airijos, Graikijos, Prancūzijos, Italijos, Kipro, Liuksemburgo, Maltos, Nyderlandų, Lenkijos ir Jungtinės Karalystės pateikti duomenys pažymėti kaip laikinieji, t. y. būsimuose pranešimuose jie bus tikslinami.
PDP lentelės galėtų būti pildomos išsamiau. Tačiau likusios problemos greičiausiai neturės didelio poveikio duomenų kokybei.
Visos valstybės narės atsakė į „Klausimyno dėl pranešimų pagal PDP lentelių“ klausimus 12 . Atsakymų aprėptis ir kokybė, palyginti su praėjusiais metais, toliau gerėjo, tačiau vis dar reikia daryti pažangą, nes kai kurios šalys pateikė ne visus klausimyne prašomus duomenis. Tai visų pirma centrinės valdžios reikalavimų ir skolų anuliavimo duomenys, kitų gautinų / mokėtinų sumų suskirstymas, valstybės garantijų įtraukimas į sąskaitas (daugiausia apima vietos valdžios institucijų pasektorį) ir kapitalo injekcijų duomenys.
2.1.4.Papildoma lentelė, skirta valdžios sektoriaus veiksmams, susijusiems su parama finansų įstaigoms
Nuo 2009 m. liepos 15 d. Eurostatas renka papildomus duomenis, susijusius su valdžios sektoriaus veiksmais finansų įstaigoms remti. 2016 m. surinkti duomenys susiję su 2007–2015 m. Visos valstybės narės, išskyrus penkias (Estiją, Maltą, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją), pranešė, kad tuo laikotarpiu valdžios sektorius ėmėsi įvairių veiksmų. Suomijoje (2008 m.) ir Čekijoje (2013–2015 m.) pranešta tik apie veiksmus, susijusius su neapibrėžtaisiais įsipareigojimais. 2015 m. finansų įstaigoms skirtos paramos poveikis deficitui buvo itin didelis Graikijoje (4,1 proc. BVP), Portugalijoje (1,6 proc. BVP) ir Slovėnijoje (1,4 proc. BVP). Eurostatas kartu su PDP pranešimu spaudai paskelbė informacinį pranešimą, kuriame pateikta daugiau informacijos apie papildomos lentelės turinį ir pagrindiniai nustatyti faktai apie duomenis 13 .
2.1.5.Tarpvalstybinio skolinimo klausimynas
Valstybės narės taip pat teikia duomenis apie dvišalį tarpvalstybinį skolinimą, kuris paprastai vykdomas pagal finansinės paramos programas. Minėti duomenys ir papildoma informacija apie Europos finansinio stabilumo fondą teikiama PDP pranešime spaudai. 2012–2015 m. tarpvalstybinio skolinimo duomenys daugiausia susiję su skolinimu Graikijai, Airijai ir Portugalijai.
Dvišalis tarpvalstybinis skolinimas išskaičiuojamas iš suvestinių ES 28 ir euro zonos valdžios sektoriaus skolos pagal Mastrichto kriterijus rodiklių, nes abu rodikliai pateikiami konsoliduotai.
2.2.Sąskaitų rengimo taisyklių laikymasis ir statistinių duomenų nuoseklumas
2.2.1.Keitimasis informacija ir paaiškinimai
Per pranešimo laikotarpį nuo spalio 1 d., paskutinės rudens duomenų teikimo dienos, iki 2016 m. spalio 21 d., kai duomenys buvo paskelbti, Eurostatas kreipėsi į visų valstybių narių nacionalines statistikos institucijas prašydamas pateikti išsamesnės informacijos ir paaiškinti konkrečių sandorių įtraukimo į sąskaitas taisyklių taikymą. Eurostatas ir nacionalinės statistikos institucijos aktyviai susirašinėjo tuo klausimu. Pirmas prašymų pateikti paaiškinimus paketas visoms valstybėms narėms nusiųstas iki spalio 6 d. Antrasis prašymų paketas nusiųstas 25 valstybėms narėms, trečiasis – 13 valstybių narių, o ketvirtasis – vienai valstybei narei. Eurostatas paprašė kai kurių valstybių narių pateikti patikslintas „Pranešimų pagal PDP lenteles“, patikslintas pagrindžiančių valdžios sektoriaus sąskaitų (t. y. metinių išlaidų ir pajamų, taip pat ketvirtinių finansinių ir nefinansinių sąskaitų) lenteles ir patikslintą „Klausimyną dėl pranešimų pagal PDP lentelių“. Daugeliu atvejų 2016 m. spalio mėn. pranešimo laikotarpiu pateiktų duomenų pakeitimai buvo susiję su techninių klaidų taisymu, vidaus nenuoseklumu, pranešimų lentelių arba susijusio klausimyno duomenų tikslinimu arba neteisingų įrašų lentelėse taisymu. Keletas pakeitimų buvo susiję su Eurostato teikiamomis konkrečiomis metodinėmis gairėmis arba pirminių duomenų atnaujinimu.
2.2.2.Vizitai dialogo ir metodologijos tikslais
Reglamente (EB) Nr. 479/2009 numatyti vizitai dialogo ir metodologijos tikslais. Tuose vizituose kaip stebėtojai reguliariai dalyvauja Ekonomikos ir finansų reikalų GD ir Europos Centrinio Banko atstovai. Vizitai dialogo tikslais į valstybes nares rengiami reguliariai (bent kas dvejus metus), siekiant patikrinti perduotus duomenis, išnagrinėti metodinius klausimus, aptarti aprašuose pateiktus statistinius procesus ir šaltinius bei įvertinti sąskaitų rengimo taisyklių laikymąsi (pvz., valdžios sektoriaus atskyrimą, duomenų įtraukimo į sąskaitas laiką ir valdžios sektoriaus sandorių ir įsipareigojimų klasifikavimą).
Vizitai PDP dialogo tikslais į valstybes nares pastaraisiais metais vykdomi dažniau. Jei Eurostatas iškelia konkretų svarbų su valstybe nare susijusį klausimą, kurį galima išspręsti tik susitikus su susijusiomis valdžios institucijomis, į valstybę narę gali būti surengtas ad hoc arba techninis vizitas.
2016 m. Eurostatas surengė vizitus PDP dialogo tikslais į Belgiją (sausio 21–22 d.), Vengriją (vasario 15–16 d.), Graikiją (vasario 17–19 d. ir kovo 22–24 d.), Vokietiją (vasario 25–26 d.), Bulgariją (vasario 29 d. – kovo 1 d.), Liuksemburgą (kovo 15–16 d.), Lietuvą (gegužės 19–20 d.), Maltą (birželio 8–10 d.), Daniją (rugsėjo 19–20 d.), Portugaliją (lapkričio 9–11 d.) ir Čekiją (lapkričio 22–23 d.). Be to, surengti trys ad hoc vizitai į Graikiją (birželio 27–28 d.), Vengriją (rugsėjo 22 d.) ir Lenkiją (lapkričio 17–18 d.). Atsižvelgdamas į tebevykstantį tyrimą dėl galimo klaidingų duomenų teikimo 14 , Eurostatas taip pat surengė techninį (sausio 25–27 d.) ir specialų (rugsėjo 26–28 d.) vizitus į Austriją.
Kiekvieno vizito dialogo tikslais metu nustatyti galutiniai faktai, įskaitant sutartų veiksmų aprašą ir aptartų klausimų padėtį, siunčiami Ekonomikos ir finansų komitetui ir skelbiami Eurostato svetainėje 15 . Įgyvendinus šiuos veiksmus duomenų kokybė ilgainiui itin pagerėjo.
2016 m. Eurostatas nesurengė nė vieno vizito metodologijos tikslais.
2.2.3.Konkrečios Eurostato rekomendacijos
Valstybės narės reguliariai kreipiasi į Eurostatą konsultacijų įvairiais nacionalinių sąskaitų rengimo klausimais, susijusiais su numatomais ar jau atliktais veiksmais. Eurostatas teikia rekomendacijas vadovaudamasis galiojančiomis paskelbtomis gairėmis 16 . Priešingai, nei buvo anksčiau, skaidrumo sumetimais nuo liepos mėn. Eurostatas skelbia savo raštus su patarimais 17 be susijusios valstybės narės sutikimo. 2016 m. iš viso paskelbta 19 raštų.
2.2.4.Naujausi metodiniai klausimai
Valdžios sektoriaus biudžeto deficito ir skolos vadovo (angl. Manual on Government Deficit and Debt, MGDD) 2016 m. redakcija paskelbta kovo 4 d. ir į ją įtraukti su 2010 m. ESS suderinti skyriai, atsižvelgiant į metodinių klausimų darbo grupės 2015 m. atliktų veiksmų rezultatus.
Eurostatas įvertino tinkamą 2010 m. ESS taisyklių taikymą ir patikrino, kaip taikomi jo metodiniai sprendimai, analizuodamas duomenis, kuriuos valstybės narės pateikė „Klausimyne dėl pranešimų pagal PDP lentelių“, taip pat vizitų PDP dialogo tikslais metu dalyvaudamas diskusijose su nacionalinėmis statistikos institucijomis.
Eurostatas teikia papildomas metodines PDP statistinių duomenų ir valdžios sektoriaus finansų statistikos (VSFS) sąskaitų rengimo taisyklių gaires, kuriomis papildomos bendros 2010 m. ESS taisyklės. Eurostatas leidžia gaires pasikonsultavęs su valstybių narių statistikos institucijomis. Tam tikrais labai konkrečiais klausimais Eurostatas teikia sąskaitų rengimo taisyklių paaiškinimus.
2016 m. Eurostatas paskelbė tris pranešimus su paaiškinimais: „Viešojo ir privačiojo sektorių partnerysčių sutarčių statistinis vertinimas“ (kovo 4 d.), „Naujų pertvarkymo teisės aktų statistiniai padariniai“ (kovo 31 d.) ir „2015 m. įnašų į nacionalinius pertvarkymo fondus statistinių duomenų registravimas“ (rugsėjo 26 d.).
Be to, išsamiai aptartas viešojo ir privačiojo sektorių partnerysčių (VPSP) statistinių duomenų registravimas, ypač atsižvelgiant į J.-C. Junckerio Investicijų planą Europai. Eurostatas dėjo daug pastangų, kad VPSP taisyklės būtų paaiškintos statistinius duomenis renkantiems asmenims. Be kovo mėn. paskelbto pranešimo ir atnaujinto MGDD skyriaus apie VPSP, rugsėjo 29 d. Eurostatas kartu su Europos investicijų banku paskelbė išsamų VPSP vadovą („Viešojo ir privačiojo sektorių partnerysčių sutarčių statistinio vertinimo vadovas“ 18 ).
2016 m. įsteigtos dvi darbo grupės – peržiūros politikos (kovo 3 d. ir gegužės 24–25 d.) ir MGDD (rugsėjo 13–14 d.). Pastaroji daugiausia dėmesio skyrė metodiniams klausimams, kuriuos reikėjo išsamiau paaiškinti ir (arba) dėl kurių būtų galima numatyti ateityje parengti gaires arba atnaujinti MGDD skyrius. Taip pat surengti trys paskirtų ekspertų susitikimai – dėl įnašų į pertvarkymo fondus ir indėlių garantijų sistemos (liepos 4 d.), finansinio anuliavimo struktūrų (lapkričio 14 d.) ir nelikvidžių skolų (lapkričio 15 d.).
2.2.5.Derėjimas su pagrindžiančiomis valdžios sektoriaus sąskaitomis
Reglamente (EB) Nr. 479/2009 nustatyti pranešimo terminai (balandžio 1 d. ir spalio 1 d.) buvo numatyti siekiant užtikrinti derėjimą su pagrindžiančiomis metinėmis ir ketvirtinėmis valdžios sektoriaus sąskaitomis, kaip įvairiose ESS pranešimų lentelėse pranešama Eurostatui. Eurostatas sistemingai tikrina pranešimų pagal PDP derėjimą su pagrindžiančiomis valdžios sektoriaus sąskaitomis. Pavyzdžiui, visos valdžios sektoriaus išlaidos ir pajamos turėtų derėti su pateiktais deficito duomenimis.
Apskritai PDP duomenys derėjo su 2010 m. ESS pateiktomis valdžios sektoriaus sąskaitomis, tačiau tam tikrą susirūpinimą kelia finansinio turto ir įsipareigojimų balansai (likučiai) ir valdžios sektoriaus ketvirtinės finansinės sąskaitos (27 ESS lentelė). Akivaizdžių neatitikimų nustatyta Bulgarijos, Kipro, Danijos, Vokietijos, Graikijos, Airijos, Liuksemburgo, Portugalijos, Ispanijos duomenyse, šiek tiek skyrėsi Prancūzijos ir Vengrijos duomenys.
Iš 2016 m. spalio mėn. pateiktų duomenų ir ankstesnių pranešimų matyti, kad jau kelerius metus yra didelių Graikijos duomenų, susijusių su grynaisiais finansiniais sandoriais, skirtumų. Todėl Eurostatas vėl atšaukė paskelbtą 27 ESS lentelę ir pataisė Graikijos duomenis, naudotus suvestiniams euro zonos ir ES 28 rodikliams. Siekdamas išspręsti šią problemą, Eurostatas bendradarbiauja su Graikijos banku ir ECB.
Valstybių narių pateikti PDP duomenys apie perteklių ar deficitą, bendrojo pagrindinio kapitalo formavimą ir išlaidas palūkanoms mokėti visiškai derėjo su metiniais ir ketvirčio duomenimis apie valdžios sektoriaus išlaidas ir pajamas (2 ir 25 ESS lentelės). Visų valstybių narių duomenys apie metinę skolą ir ketvirtinę valdžios sektoriaus skolą (28 ESS lentelė) taip pat visiškai atitiko.
2.3.Skelbimas
2.3.1.Pagrindinių duomenų ir išsamių ataskaitos lentelių skelbimas
Reglamento (EB) Nr. 479/2009 14 straipsnio 1 dalyje nurodyta: „Per tris savaites po to, kai suėjo <…> duomenų pateikimo terminai <…>, Komisija (Eurostatas) pateikia faktinius duomenis apie valdžios sektoriaus deficitą ir skolą, kad būtų taikomas Protokolas dėl perviršinio deficito procedūros. Duomenys perduodami juos paskelbiant viešai.“
Duomenis apie valdžios sektoriaus deficitą ir skolą Eurostatas savo svetainėje paskelbė balandžio 21 d. 19 ir spalio 21 d. 20 kartu su visomis valstybių narių pateiktomis ataskaitos lentelėmis 21 . Jis taip pat paskelbė pranešimą dėl atsargų ir srautų koregavimo, pranešimą dėl valdžios sektoriaus veiksmų finansų įstaigoms remti ir pranešimą dėl prekybos kreditų ir išankstinių mokėjimų įsipareigojimų likučio. Apytiksliai t+115 22 dienų intervalu Eurostatas skelbia pranešimą spaudai dėl valdžios sektoriaus skolos pagal Mastrichto kriterijus ketvirtinių duomenų, taip pat pranešimą spaudai dėl ketvirtinio valdžios sektoriaus deficito.
Pagal Reglamentą (EB) Nr. 479/2009 valstybės narės turi skelbti faktinius deficito ir skolos duomenis. Visos valstybės narės skelbia deficito ir skolos duomenis nacionaliniu lygmeniu. Dauguma valstybių narių pranešė Eurostatui, kad jos skelbia visas PDP lenteles. Penkios valstybės narės (Bulgarija, Italija, Liuksemburgas, Lenkija ir Slovakija) skelbia tik kai kurias ataskaitos lenteles. Viena valstybė narė (Prancūzija) nacionaliniu lygmeniu PDP lentelių neskelbia.
2.3.2.Išlygos dėl duomenų kokybės
2016 m. spalio mėn.
Kipras. Eurostatas pareiškė išlygą dėl Kipro pateiktų duomenų kokybės, susijusios su keletu techninių klausimų, pvz., ES įplaukų įtraukimu į sąskaitas, centrinės valdžios einamojo likučio pagrindu, nepakankamu pirminių duomenų naudojimu kaupiamiesiems duomenims teikti ir tuo, kad pranešimų pagal PDP lentelėse nepateikiama duomenų apie statistinius neatitikimus.
Eurostatas atšaukė savo išlygą dėl Prancūzijos ir paliko galioti 2016 m. balandžio mėn. PDP pranešime spaudai skelbtas išlygas dėl Belgijos ir Vengrijos (2016 m. spalio mėn. išlyga dėl Vengrijos buvo iš dalies pakeista siekiant įtraukti galimą Vengrijos centrinio banko atliekamų operacijų perskirstymą).
2016 m. balandžio mėn.
Belgija. Eurostatas pareiškė išlygą dėl Belgijos pateiktų duomenų, susijusių su ligoninių sektoriaus klasifikavimu, kokybės.
Prancūzija. Eurostatas pareiškė išlygą dėl Prancūzijos pateiktų duomenų, susijusių su 2015 m. Prancūzijos indėlių garantijų ir pertvarkymo fondo klasifikavimu ir atsiskaitymo sąnaudų, susijusių su vietos valdžios taikytu sudėtingų skolos priemonių restruktūrizavimu, įtraukimo į sąskaitas, kokybės.
Vengrija. Eurostatas pareiškė išlygą dėl Vengrijos pateiktų duomenų, susijusių su „Eximbank“ sektoriaus klasifikavimu, kokybės.
Eurostatas atšaukė savo išlygą dėl Austrijos, kurią pareiškė 2015 m. spalio 21 d. pranešime spaudai.
2.3.3.Pateiktų duomenų koregavimas
Eurostatas nekoregavo valstybių narių 2016 m. balandžio ir spalio mėn. pranešimuose pagal PDP pateiktų duomenų.
2.3.4.Metaduomenų skelbimas (aprašai 23 )
Reglamente (EB) Nr. 479/2009 nurodyta, kad, be kitos statistinės informacijos, valstybės narės turi teikti PDP aprašus. Jame taip pat reikalaujama, kad PDP aprašai būtų skelbiami nacionaliniu lygmeniu.
Eurostatas pakeitė PDP aprašų formatą – padaryta struktūrinių pokyčių ir pareikalauta teikti išsamesnę informaciją. Susitarta dėl naujo prie 2010 m. ESS priderinto aprašo šablono ir planuota, kad iki 2016 m. pabaigos Eurostatas paskelbs peržiūrėtus daugiau kaip dviejų trečdalių valstybių narių aprašus.
3.Išvados
Eurostatas pripažįsta, kad apskritai teikiami vis nuoseklesni ir išsamesni duomenys. Tačiau fiskalinių duomenų kokybę dar reikia gerinti. 2016 m. Eurostatas, vertindamas pranešimus pagal PDP, dažniau teikė dvišalius paaiškinimus. Be to, laikotarpiu iki pranešimų teikimo termino Eurostatas užmezgė tvirtesnius ryšius su valstybėmis narėmis ir rengė daugiau konsultacijų. Dažniau vykdomi vizitai PDP dialogo tikslais. Paskelbus Eurostato metodinius raštus su patarimais, pagerėjo dalijimasis žiniomis ir padidėjo skaidrumas.
Kai kurios valstybės narės, ypač Graikija, tebeturi ketvirtinių finansinių sąskaitų nuoseklumo problemų.
2016 m. Eurostatas pateikė keturias išlygas dėl valstybių narių pateiktų duomenų kokybės. Belgijai, Prancūzijai ir Vengrijai išlyga pateikta dėl balandžio mėn. pranešimų pagal PDP, o Kiprui – dėl spalio mėn. pranešimo pagal PDP. Eurostatas atšaukė savo išlygas dėl Austrijos (2016 m. balandžio mėn.) ir Prancūzijos (2016 m. spalio mėn.) ir paliko galioti išlygas dėl Belgijos ir Vengrijos (2016 m. spalio mėn.).
Ankstesnių deficito ir skolos duomenų tikslinimas visų pirma buvo grindžiamas pirminių duomenų atnaujinimu, vienetų perklasifikavimu ir metodiniais prašymais pateikti rekomendacijų.
Apskritai Eurostatas daro išvadą, kad fiskalinių duomenų teikimo kokybė 2016 m. toliau gerėjo. Apibendrinant valstybės narės pateikė kokybiškesnę ir išsamesnę informaciją tiek pranešimų pagal PDP lentelėse, tiek kituose susijusiuose statistinių duomenų rinkiniuose.
OL L 145, 2009 6 10, p. 1.
COM(2016) 164 final.
OL L 174, 2013 6 26, p. 1.
Reglamento (EB) Nr. 479/2009 3 straipsnio 1 ir 3 dalys.
Faktiniai duomenys gali būti galutiniai, pusiau galutiniai arba apskaičiuotieji.
http://ec.europa.eu/eurostat/documents/24987/6390465/Irish_GDP_communication.pdf.
Pagal prie Sutarties dėl ES veikimo pridėtą Protokolą dėl perviršinio deficito procedūros valdžios sektoriaus skola yra nominaliąja verte išreikšta konsoliduota valdžios sektoriaus bendroji skola metų pabaigoje. Pagal Reglamentą Nr. 479/2009 valdžios sektoriaus skolą sudaro valiuta ir indėliai (AF.2), skolos vertybiniai popieriai (AF.3) ir paskolos (AF.4), kaip apibrėžta 2010 m. ESS.
Reglamento (EB) Nr. 479/2009 3 straipsnio 2 dalis.
Žr. pareiškimus, pridedamus prie 1993 m. lapkričio 22 d. Tarybos posėdžio protokolo, https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/mwikis/gfs/images/e/e7/Statements_9817.en93.pdf.
Pagal Tarybos reglamentą (EB) Nr. 479/2009 nustatytas tik toks tiesioginis reikalavimas, kad valstybės narės planuojamus duomenis privalo pateikti 1 ir 2A PDP lentelėse.
Valstybių narių pateiktas pranešimų pagal PDP lenteles galima rasti Eurostato svetainėje http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables .
Minėtą klausimyną sudaro 13 skirsnių, kuriuose prašoma pateikti kiekybinę ir kartais kokybinę kelių sričių informaciją, pvz., mokesčių ir socialinių įmokų sandorių bei sandorių su ES, karinės įrangos įsigijimo, valstybės garantijų, skolų anuliavimo, valstybės kapitalo injekcijų į viešąsias bendroves, viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės, sandorių perskirstymo ir pan.
2016 m. gegužės 3 d. Komisijos sprendimas C(2016) 2633 final, kuriuo pradedamas tyrimas, susijęs su manipuliavimu statistiniais duomenimis Austrijoje, kaip nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 1173/2011 dėl veiksmingo biudžeto priežiūros vykdymo užtikrinimo euro zonoje.
Žr. http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/methodology/advice-to-member-states.
http://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/7204121/epec-eurostat-statistical-guide-en.pdf.
Žr. http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7235991/2-21042016-AP-EN.pdf.
Žr. http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7704449/2-21102016-AP-EN.pdf .
„t“ – paskutinis ketvirtis, apie kurį pranešta.
Metodų, procedūrų ir šaltinių, naudotų faktiniams deficito ir skolos duomenims skaičiuoti ir susijusioms valdžios sektoriaus sąskaitoms parengti, aprašai.