Briuselis, 2016 12 01

COM(2016) 755 final

2016/0371(CNS)

Tarpvalstybinei įmonių e. prekybai su vartotojais taikomo PVM modernizavimas

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje

{SWD(2016) 379}
{SWD(2016) 382}


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Šis pasiūlymas yra teisės aktų dėl tarpvalstybinei įmonių e. prekybai su vartotojais (B2C e. prekybai) taikomo PVM modernizavimo rinkinio dalis. Viso rinkinio aplinkybės išsamiai išdėstytos pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio prievolių, taikomų paslaugų teikimui ir nuotolinei prekybai prekėmis, iš dalies keičiamos Direktyva 2006/112/EB ir Direktyva 2009/132/EB (COM(2016) 757), aiškinamajame memorandume.

Pasiūlymas iš dalies pakeisti Reglamentą (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje 1 – svarbi rinkinio sudedamoji dalis, nes juo suteikiamas pagrindas pagrindinės IT infrastruktūros plėtojimui ir valstybių narių bendradarbiavimui, būtiniems siekiant užtikrinti, kad minimalioji vieno langelio sistema (MOSS) būtų sėkmingai pradėta taikyti ir kitoms paslaugoms nei telekomunikacijų, transliavimo ir elektroninės paslaugos bei nuotolinei prekybai prekėmis, vykdomai tiek Bendrijoje, tiek iš Bendrijai nepriklausančių šalių. Numatoma, kad įgyvendinus visą rinkinį valstybių narių gaunamos PVM pajamos padidės 7 mlrd. EUR per metus, o įmonių patiriamos su reglamentavimu susijusios išlaidos sumažės 2,3 mlrd. EUR per metus.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Pasiūlymas grindžiamas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 113 straipsniu. Šiame straipsnyje numatyta, kad Taryba, spręsdama pagal specialią teisėkūros procedūrą ir pasikonsultavusi su Europos Parlamentu bei Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, vieningai priima nuostatas dėl netiesioginio apmokestinimo srityje valstybių narių taikomų taisyklių suderinimo.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Pasiūlymas atitinka subsidiarumo principą, nes pagrindinės nustatytos problemos (iškreipiamasis poveikis, didelė administracinė našta, didelės prievolių vykdymo išlaidos ir kt.) kyla dėl dabartinėje Tarybos direktyvoje 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos 2 (toliau – PVM direktyva) ir susijusiuose aktuose nustatytų taisyklių. Atsižvelgiant į tai, kad PVM yra Bendrijos lygmeniu suderintas mokestis, valstybės narės negali pačios nustatyti skirtingų taisyklių, todėl, norint imtis bet kokios iniciatyvos modernizuoti tarpvalstybinei e. prekybai taikomą PVM, būtina, kad Komisija pateiktų pasiūlymą iš dalies pakeisti PVM direktyvą ir susijusius aktus. Manoma, kad pasiūlymu sukursima vertė bus akivaizdžiai didesnė nei tai, ko galima pasiekti valstybių narių lygmeniu. Visų pirma, be padarysimų techninių pakeitimų, būtinų norint išplėsti MOSS taikymo sritį, šiuo pasiūlymu bus sumažinta MOSS besinaudojantiems apmokestinamiesiems asmenims tenkanti administracinė našta – bus nustatytas principas, pagal kurį apmokestinamiesiems asmenims skirtus mokesčių administratorių prašymus pateikti apskaitos registrų duomenis ir administracinius tyrimus visada turėtų koordinuoti apmokestinamojo asmens registravimosi valstybė narė.

Proporcingumo principas

Pasiūlymas atitinka proporcingumo principą, t. y. juo neviršijama to, kas būtina SESV nustatytiems tikslams, visų pirma tikslui užtikrinti sklandų bendrosios rinkos veikimą, pasiekti. Kaip ir dėl atitikties subsidiarumo principui, pasakytina, kad valstybės narės negali išspręsti problemų ir pašalinti jų priežasčių be pasiūlymo iš dalies pakeisti PVM direktyvą ir susijusius aktus. Proporcingumo atžvilgiu labai svarbūs du pasiūlymo aspektai. Pirmasis yra susijęs su valstybių narių veiksmų, susijusių su administraciniais tyrimais ir įmonių auditu pagal MOSS sistemą, tarpusavio koordinavimu. Koordinuojant šiuos veiksmus gali būti užtikrinta tiek valstybėms narėms, tiek įmonėms naudinga veiksmingesnė ir efektyvesnė prievolių vykdymo tvarka. Tačiau vartojimo valstybei narei nebus draudžiama tiesiogiai susisiekti su įmonėmis tais atvejais, kai registravimosi valstybė narė nesutinka su tuo, kad reikia atlikti auditą. Antrasis aspektas yra susijęs su tuo, kad nustatomas administravimo mokestis – registravimosi valstybė narė gaus 5 proc. mokestį, kuris bus taikomas kitų valstybių narių vardu surinktoms sumoms siekiant kompensuoti investicijas, būtinas norint atlikti MOSS IT sistemos atnaujinimą, susijusį su jos taikymo srities išplėtimu, padengti techninės priežiūros išlaidas ir kompensuoti lėšas, išleistas vykdant toje valstybėje narėje įsisteigusių įmonių kontrolę, kurios tikslas – stiprinti bendradarbiavimą ir užtikrinti, kad būtų geriau vykdomos prievolės.

Priemonės pasirinkimas

Šiuo pasiūlymu iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (ES) Nr. 904/2010.

3.EX-POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Šis pasiūlymas yra teisės aktų dėl tarpvalstybinei įmonių e. prekybai su vartotojais (B2C e. prekybai) taikomo PVM modernizavimo rinkinio dalis. Ex-post vertinimo, konsultacijų su suinteresuotosiomis šalimis ir poveikio vertinimo rezultatai išsamiai nurodyti pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio prievolių, taikomų paslaugų teikimui ir nuotolinei prekybai prekėmis, iš dalies keičiamos Direktyva 2006/112/EB ir Direktyva 2009/132/EB (COM(2016) 757), aiškinamajame memorandume.

Per konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis įmonių atstovai labai pritarė tam, kad valstybės narės turi koordinuoti audito veiksmus, nes priešingu atveju gali nutikti taip, kad įmonė gaus 28 atskirus prašymus leisti atlikti auditą. Dėl to, kad dabartiniuose teisės aktuose tokios nuostatos nėra, įmonėms kyla neaiškumų, ypač tais atvejais, kai jos gauna korespondenciją iš kitų mokesčių administratorių. Be to, dauguma valstybių narių nurodė, kad jos taip pat palankiai vertina šį principą, nes laikantis jo būtų veiksmingiau naudojami audito ištekliai. Atliekant poveikio vertinimą apskaičiuota, kad pasirinkus tinkamiausią galimybę, apimančią ir audito veiksmų koordinavimą, įmonių patiriamos prievolių vykdymo išlaidos sumažėtų labiau, nei pasirinkus kitas galimybes.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Šis pasiūlymas yra teisės aktų dėl tarpvalstybinei įmonių e. prekybai su vartotojais (B2C e. prekybai) taikomo PVM modernizavimo rinkinio dalis. Viso pasiūlymo poveikis biudžetui išsamiai nurodytas pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio prievolių, taikomų paslaugų teikimui ir nuotolinei prekybai prekėmis, iš dalies keičiamos Direktyva 2006/112/EB ir Direktyva 2009/132/EB (COM(2016) 757), aiškinamajame memorandume.

Numatoma, kad ši rinkinio sudedamoji dalis turės svarbų teigiamą poveikį biudžetui. Audito veiksmų koordinavimas ir su administravimo mokesčiu susijusi paskata turėtų padėti užtikrinti, kad būtų atliekamas rizika grindžiamas auditas. Veiksmingesnis audito procesas, kuriuo dėmesys sutelkiamas į audito našumą, turėtų padėti užtikrinti aukštesnį prievolių vykdymo lygį, palyginti su alternatyviu – nekoordinuojamų audito veiksmų – metodu, kurį taikant gali būti be reikalo naudojami ištekliai. Neveiksmingas ribotų audito išteklių naudojimas taip pat gali turėti antrinį poveikį – gali būti netinkamai atliekamas kitų, MOSS sistema nesinaudojančių, įmonių auditas; dėl to gali būti prasčiau vykdomos su PVM ir kitais mokesčiais susijusios prievolės, o tai gali daryti neigiamą poveikį biudžetui.

5.KITI ELEMENTAI

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

Atsižvelgiant į siūlomus PVM direktyvos pakeitimus, turi būti iš dalies pakeistos ir papildytos su MOSS susijusios Tarybos reglamento (ES) Nr. 904/2010 nuostatos. Šios nuostatos yra susijusios su taisyklėmis ir procedūromis, pagal kurias apmokestinamieji asmenys ir jų mokesčių administratoriai, taip pat valstybių narių mokesčių administratoriai elektroninėmis priemonėmis keičiasi informacija apie PVM, susijusia su PVM mokėtojų identifikavimo duomenimis, PVM deklaracijomis ir PVM mokėjimais pagal MOSS.

Reglamento 1 straipsnio 4 dalies, 2 straipsnio 2 dalies, 17 straipsnio 1 dalies d punkto ir 31 straipsnio pakeitimais siekiama atsižvelgti į tai, kad MOSS numatoma pradėti taikyti ir kitoms paslaugoms nei telekomunikacijų, transliavimo ir elektroninės paslaugos (toliau – elektroninės paslaugos) bei nuotolinei prekybai prekėmis (pasiūlymo 1 straipsnio 1–4 punktai).

Reglamento XI skyriaus 2 skirsnio antraštė iš dalies keičiama siekiant nustatyti, kad šis skirsnis taikomas tik iki 2020 m. gruodžio 31 d. (pasiūlymo 1 straipsnio 5 punkto a papunktis).

Pasiūlymo 1 straipsnio 5 punkto b papunkčiu į reglamento XI skyrių įterpiamas naujas 3 skirsnis. Jame pateikiamos nuostatos, taikytinos nuo 2021 m. sausio 1 d.

3 skirsnio 2 poskirsnyje (47b–47g straipsniai) pateikiamos nuostatos dėl valstybių narių keitimosi informacija, susijusia su MOSS besinaudojančių apmokestinamųjų asmenų identifikavimo duomenimis, PVM deklaracijomis ir PVM mokėjimais. Šios nuostatos yra analogiškos XI skyriaus 2 skirsnio nuostatoms, tik išplečiama jų taikymo sritis – jos taikomos ir kitoms paslaugoms nei elektroninės paslaugos bei nuotolinei prekybai prekėmis.

3 skirsnio 3 poskirsnyje (47h–47k straipsniai) pateikiamos nuostatos, susijusios su sandorių ir apmokestinamųjų asmenų kontrole. 47h straipsnyje numatoma, kad importo valstybė narė turėtų patikrinti PVM mokėtojo kodo, kuris turi būti nurodytas muitinei, importuojant prekes, kurioms taikomas PVM yra deklaruojamas ir mokamas naudojantis MOSS, galiojimą. PVM mokėtojo kodo galiojimas yra sąlyga, kuri turi būti tenkinama, kad tokios prekės galėtų būti neapmokestinamos importo metu. 47i ir 47j straipsniuose numatoma, kad apmokestinamiesiems asmenims skirtus valstybių narių prašymus pateikti apskaitos registrų duomenis ir administracinius tyrimus turėtų koordinuoti registravimosi valstybė narė, kad būtų išvengta atvejų, kai kelios vartojimo valstybės narės nekoordinuotai paprašo pateikti apskaitos registrų duomenis ar atlieka administracinius tyrimus. Panašiai 47k straipsnyje numatoma galimybė registravimosi valstybei narei imtis veiksmų, kuriais pranešama apie vartojimo valstybės narės po administracinio tyrimo apskaičiuotus mokėtinus mokesčius ir surenkamos tos apskaičiuotos mokėtinos sumos.

3 skirsnio 4 poskirsnyje (47l straipsnis) numatoma, kad vartojimo valstybės narės moka registravimosi valstybei narei 5 proc. mokestį, kuriuo siekiama kompensuoti pastarosios valstybės narės išlaidas, susijusias su PVM rinkimu ir kontrole pagal specialias schemas. Pagal dabartinę MOSS sistemą valstybėms narėms iki 2018 m. pabaigos yra suteikta teisė pasilikti tam tikrą PVM sumų, kurias jos surenka ir turi pervesti vartojimo valstybėms narėms, procentinę dalį 3 . Pasiūlyme nustatomas į muitų srityje nusistovėjusią praktiką panašus nuolatinis mechanizmas, pagal kurį registravimosi valstybė narė gauna 5 proc. mokestį, taikomą kitų valstybių narių vardu surinktoms sumoms siekiant kompensuoti investicijas, būtinas norint atlikti MOSS IT sistemos atnaujinimą, susijusį su jos taikymo srities išplėtimu, padengti techninės priežiūros išlaidas ir kompensuoti lėšas, išleistas vykdant toje valstybėje narėje įsisteigusių įmonių kontrolę, kurios tikslas – stiprinti bendradarbiavimą ir užtikrinti, kad būtų geriau vykdomos prievolės. Pagal dabartinę sistemą (reglamento 46 straipsnio 3 dalis) registravimosi valstybė narė atitinkamas sumas pasilieka kiekvieną kartą, kai MOSS sistemoje atlieka PVM mokėjimą vartojimo valstybei narei, tačiau tai sukelia daugybę sunkumų, visų pirma susijusių su PVM grąžinimu apmokestinamiesiems asmenims. Todėl siūloma šį mokestį apskaičiuoti kasmet ir ne MOSS sistemoje, remiantis atitinkamomis grynosiomis sumomis.

3 skirsnio 5 poskirsnyje (47m straipsnis) numatoma galimybė Komisijai gauti automatinę prieigą prie valstybių narių elektroninėse sistemose saugomos su MOSS susijusios informacijos, išskyrus asmens duomenis. Tai suteiktų Komisijai galimybę automatiškai, neatsiklausus valstybių narių, rinkti statistinę informaciją (pavyzdžiui, apie naudotis specialia schema užsiregistravusių apmokestinamųjų asmenų skaičių). Ši galimybė būtina ir vertinimo, kurį reikalaujama atlikti pagal geresnio reglamentavimo taisykles, tikslais.

3 skirsnio 6 poskirsnyje (47n straipsnis) Komisijai suteikiami įgyvendinimo įgaliojimai, būtini siekiant nustatyti duomenis, kurie turi būti įtraukiami į informaciją, susijusią su identifikavimo duomenimis, PVM deklaracijomis, PVM mokėjimais, prašymais pateikti apskaitos registrų duomenis ar administraciniais tyrimais ir kt., kuria keičiasi apmokestinamieji asmenys ir valstybės narės arba valstybės narės tarpusavyje, taip pat technines priemones, kuriomis turi būti pateikiama ar perduodama ši informacija. Siekiant aiškumo šios nuostatos pateikiamos kartu viename straipsnyje, o ne įtraukiamos į kiekvieną atskirą atitinkamą nuostatą, kaip yra dabartiniame reglamento tekste.

Galiausiai pasiūlymo 1 straipsnio 6 punktu iš dalies keičiamas I priedo 1 punktas – jis suderinamas su siūlomais su nuotoline prekyba prekėmis susijusiais PVM direktyvos pakeitimais (su tuo, kad išbraukiamas jos 34 straipsnis).

2016/0371 (CNS)

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 113 straipsnį,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę 4 ,

atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 5 ,

laikydamasi specialios teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)Tarybos reglamentu (ES) Nr. 904/2010 6 nustatomos taisyklės, pagal kurias valstybės narės keičiasi informacija ir ją saugo ir kurios yra būtinos siekiant įdiegti Tarybos direktyvos 2006/112/EB 7 XII antraštinės dalies 6 skyriuje numatytas specialias schemas;

(2)nuo 2021 m. sausio 1 d. tos specialios schemos bus pradėtos taikyti ir nuotolinei prekybai prekėmis bei kitoms paslaugoms nei telekomunikacijų, transliavimo ar elektroninės paslaugos, todėl būtina išplėsti šiame reglamente nustatytų taisyklių, pagal kurias registravimosi valstybė narė ir vartojimo valstybės narės teikia vienos kitoms informaciją ir pagal kurias registravimosi valstybė narė perveda pinigus vartojimo valstybėms narėms, taikymo sritį;

(3)norint pradėti taikyti specialias schemas ir nuotolinei prekybai prekėmis, kurios importuojamos iš trečiųjų teritorijų ar trečiųjų šalių, būtina užtikrinti, kad importo valstybės narės muitinė galėtų atpažinti importuojamas smulkias prekių siuntas, kurioms taikomas pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra mokamas naudojantis viena iš šių specialių schemų. Todėl muitinei turėtų būti iš anksto nurodytas PVM mokėtojo kodas, kurį naudojant mokamas PVM, kad ji galėtų patikrinti jo galiojimą prekių importo metu;

(4)registravimosi valstybė narė ir visos vartojimo valstybės narės, į kurias tiekiamos prekės ar kuriose teikiamos paslaugos, gali teikti tokiomis specialiomis schemomis besinaudojantiems apmokestinamiesiems asmenims prašymus pateikti apskaitos registrų duomenis, taip pat gali atlikti su tais apmokestinamaisiais asmenimis susijusius administracinius tyrimus. Siekiant sumažinti tiek įmonėms, tiek mokesčių administratoriams tenkančią administracinę naštą ir prievolių vykdymo išlaidas, susijusias su tuo, kad pateikti apskaitos registrų duomenis prašoma ir administraciniai tyrimai atliekami kelis kartus, taip pat užtikrinti, kad darbas nebūtų dubliuojamas, tokius prašymus ir tyrimus turėtų kuo labiau koordinuoti registravimosi valstybė narė;

(5)tais atvejais, kai taikomos specialios schemos, registravimosi valstybė narė renka PVM ir vykdo jo kontrolę vartojimo valstybių narių vardu, todėl tikslinga numatyti mechanizmą, pagal kurį registravimosi valstybė narė gautų iš atitinkamų vartojimo valstybių narių mokestį, skirtą PVM rinkimo ir kontrolės išlaidoms kompensuoti. Tačiau dabartinė sistema, pagal kurią registravimosi valstybė narė pasilieka iš PVM sumų, kurios turi būti pervestos vartojimo valstybėms narėms, išskaičiuotą mokesčio sumą, kelia mokesčių administratoriams sunkumų, visų pirma susijusių su PVM grąžinimu, todėl toks mokestis turėtų būti apskaičiuojamas ir mokamas kasmet ne pagal specialias schemas;

(6)siekiant supaprastinti su specialių schemų taikymu susijusių statistinių duomenų rinkimą, Komisijai turėtų būti suteikta automatinė prieiga prie valstybių narių elektroninėse sistemose saugomos su specialiomis schemomis susijusios bendrosios informacijos, išskyrus duomenis, susijusius su fiziniais apmokestinamaisiais asmenimis;

(7)informacija, kurią specialių schemų taikymo tikslais turi pateikti apmokestinamasis asmuo ir kurią šiais tikslais valstybės narės turi perduoti viena kitai, taip pat techninės priemonės, kuriomis apmokestinamasis asmuo turi pateikti šią informaciją ar kuriomis valstybės narės turi ją perduoti viena kitai, turėtų būti nustatytos laikantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 182/2011 8 5 straipsnyje nustatytos reguliavimo procedūros;

(8)atsižvelgiant į laiką, kurio reikia, kad būtų parengtos priemonės, būtinos šiam reglamentui įgyvendinti, ir kad valstybės narės galėtų pritaikyti savo PVM registravimo, deklaravimo ir mokėjimo IT sistemas, taip pat siekiant atsižvelgti į Tarybos direktyvos […]/ES 9 2 straipsniu daromus pakeitimus, šis reglamentas turėtų būti taikomas nuo tų pakeitimų taikymo pradžios dienos;

(9)todėl Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 iš dalies keičiamas taip:

(1) 1 straipsnio 4 dalis pakeičiama taip:

„4.Šiuo reglamentu taip pat nustatomos taisyklės ir tvarka, pagal kurias elektroniniu būdu keičiamasi informacija apie PVM, susijusia su prekėmis ir paslaugomis, tiekiamomis ar teikiamomis pagal Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriuje numatytas specialias schemas, ir bet kokia paskesne informacija ir pagal kurias valstybių narių kompetentingos institucijos perveda viena kitai pinigus, susijusius su prekėmis ir paslaugomis, kurioms taikomos specialios schemos.“;

(2) 2 straipsnio 2 dalis pakeičiama taip:

„2.Šiame reglamente vartojamos ir sąvokos, kurių apibrėžtys kiekvienos specialios schemos taikymo tikslais yra pateiktos Direktyvos 2006/112/EB 358a, 369a ir 369l straipsniuose.“;

(3) 17 straipsnio 1 dalies d punktas pakeičiamas taip:

„d)informaciją, kurią ji renka pagal Direktyvos 2006/112/EB 360, 361, 364, 365, 369c, 369f, 369g, 369o, 369p, 369s ir 369t straipsnius.“;

(4) 31 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)    1 dalis pakeičiama taip:

„1.Kiekvienos valstybės narės kompetentingos institucijos užtikrina, kad asmenys, tiekiantys prekes ar teikiantys paslaugas Bendrijos viduje, taip pat paslaugas teikiantys neįsisteigę apmokestinamieji asmenys galėtų tokių sandorių tikslais elektroniniu būdu gauti bet kurio nurodyto asmens PVM mokėtojo kodo galiojimo ir jo pavadinimo ar vardo ir pavardės bei adreso patvirtinimą. Ši informacija atitinka 17 straipsnyje nurodytus duomenis.“;

(b)3 dalis išbraukiama;

(5) XI skyrius iš dalies keičiamas taip:

(a)    2 skirsnio antraštė pakeičiama taip:

„Nuo 2015 m. sausio 1 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d. taikomos nuostatos“;

(b)    papildomai įrašomas šis 3 skirsnis:

3 SKIRSNIS
Nuo 2021 m. sausio 1 d. taikomos nuostatos

1 poskirsnis

Bendroji nuostata

47a straipsnis

Šio skirsnio nuostatos taikomos nuo 2021 m. sausio 1 d.

2 poskirsnis
Keitimasis informacija

47b straipsnis

1.    Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 2 skirsnyje nurodyta specialia schema besinaudojantis apmokestinamasis asmuo, pradėdamas veiklą, elektroniniu būdu pateikia registravimosi valstybei narei tos direktyvos 361 straipsnyje nurodytą informaciją. Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 3 skirsnyje nurodyta specialia schema besinaudojantis apmokestinamasis asmuo, pradėdamas veiklą, elektroniniu būdu pateikia panašius tos direktyvos 369b straipsnyje nurodytus identifikavimo duomenis.

2.    Registravimosi valstybė narė elektroniniu būdu perduoda 1 dalyje nurodytą informaciją kitų valstybių narių kompetentingoms institucijoms per 10 dienų nuo mėnesio, kurį ta informacija buvo gauta iš apmokestinamojo asmens, besinaudojančio viena iš Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 2 ir 3 skirsniuose nurodytų specialių schemų, pabaigos. Tokiu pačiu būdu registravimosi valstybė narė informuoja kitų valstybių narių kompetentingas institucijas apie suteiktą atskirą PVM mokėtojo kodą.

3.    Registravimosi valstybė narė nedelsdama elektroniniu būdu informuoja kitų valstybių narių kompetentingas institucijas apie atvejus, kai viena iš Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 2 ir 3 skirsniuose nurodytų specialių schemų besinaudojančiam apmokestinamajam asmeniui nustojama taikyti ta speciali schema.

47c straipsnis

1.    Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 4 skirsnyje nurodyta specialia schema besinaudojantis apmokestinamasis asmuo arba jo tarpininkas, pradėdamas veiklą, elektroniniu būdu pateikia registravimosi valstybei narei tos direktyvos 369p straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytą informaciją. Apie bet kokius pateiktos informacijos pasikeitimus pagal Direktyvos 2006/112/EB 369p straipsnio 3 dalį taip pat pranešama elektroniniu būdu.

2.    Registravimosi valstybė narė elektroniniu būdu perduoda 1 dalyje nurodytą informaciją kitų valstybių narių kompetentingoms institucijoms per 10 dienų nuo mėnesio, kurį ta informacija buvo gauta iš apmokestinamojo asmens, besinaudojančio Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 4 skirsnyje nurodyta specialia schema, arba, jei taikytina, iš jo tarpininko, pabaigos.

3.    Registravimosi valstybė narė nedelsdama elektroniniu būdu informuoja kitų valstybių narių kompetentingas institucijas apie atvejus, kai Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 4 skirsnyje nurodyta specialia schema besinaudojančiam apmokestinamajam asmeniui arba, jei taikytina, jo tarpininkui nustojama taikyti speciali schema.

47d straipsnis

1.    PVM deklaracija, į kurią įrašomi Direktyvos 2006/112/EB 365, 369g ir 369t straipsniuose nurodyti duomenys, pateikiama elektroniniu būdu.

2.    Registravimosi valstybė narė elektroniniu būdu perduoda šią informaciją atitinkamos vartojimo valstybės narės kompetentingai institucijai ne vėliau kaip per 20 dienų nuo mėnesio, kurį buvo gauta deklaracija, pabaigos.

Registravimosi valstybė narė atitinkamos įsisteigimo valstybės narės kompetentingai institucijai taip pat perduoda Direktyvos 2006/112/EB 369g straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytą informaciją.

Valstybės narės, kurios reikalauja sumas PVM deklaracijoje nurodyti ne eurais, o nacionaline valiuta, konvertuoja jas į eurus, taikydamos paskutinę mokestinio laikotarpio dieną galiojusį valiutos kursą. Valiutos keičiamos pagal Europos centrinio banko paskelbtus tos dienos valiutos kursus, arba, jei tą dieną kursai neskelbiami, pagal kitą dieną paskelbtus valiutos kursus.

47e straipsnis

Registravimosi valstybė narė elektroniniu būdu perduoda vartojimo valstybei narei informaciją, kurios reikia kiekvienam mokėjimui susieti su atitinkama ketvirtine PVM deklaracija arba apskaičiuotais mokėtinais mokesčiais.

47f straipsnis

1.    Registravimosi valstybė narė užtikrina, kad viena iš Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriuje numatytų specialių schemų besinaudojančio apmokestinamojo asmens arba, jei taikytina, jo tarpininko sumokėta suma būtų pervesta į vartojimo valstybės narės, kuriai turi būti atliktas tas mokėjimas, nurodytą banko sąskaitą eurais.

Valstybės narės, kurios reikalauja mokėjimus atlikti ne eurais, o kita nacionaline valiuta, konvertuoja sumas į eurus, taikydamos paskutinę mokestinio laikotarpio dieną galiojusį valiutos kursą. Valiutos keičiamos pagal Europos centrinio banko paskelbtus tos dienos valiutos kursus, arba, jei tą dieną kursai neskelbiami, pagal kitą dieną paskelbtus valiutos kursus.

Pinigai pervedami ne vėliau kaip per 10 dienų nuo mėnesio, kurį buvo gautas mokėjimas, pabaigos.

2.    Jei specialia schema besinaudojantis apmokestinamasis asmuo arba, jei taikytina, jo tarpininkas sumoka ne visą mokėtinų mokesčių sumą, registravimosi valstybė narė užtikrina, kad sumokėta suma būtų pervesta vartojimo valstybėms narėms proporcingai kiekvienoje valstybėje narėje mokėtinam mokesčiui. Registravimosi valstybė narė elektroniniu būdu informuoja apie tai vartojimo valstybių narių kompetentingas institucijas.

47g straipsnis

Valstybės narės elektroniniu būdu nurodo kitų valstybių narių kompetentingoms institucijoms atitinkamus banko sąskaitų, į kurias turi būti atliekami mokėjimai pagal 47f straipsnį, numerius.

Valstybės narės nedelsdamos elektroniniu būdu informuoja kitų valstybių narių kompetentingas institucijas ir Komisiją apie prekių ir paslaugų, kurioms taikomos specialios schemos, tiekimui ar teikimui taikomų mokesčio tarifų pasikeitimus.

3 poskirsnis
Sandorių ir apmokestinamųjų asmenų kontrolė

47h straipsnis

Valstybės narės prekių, kurioms taikomas PVM yra deklaruojamas pagal Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriaus 4 skirsnyje numatytą specialią schemą, importo metu patikrina atskiro PVM mokėtojo kodo, kuris buvo suteiktas pagal tos direktyvos 369q straipsnį ir kuris prieš importuojant tas prekes buvo nurodytas valstybei narei, į kurią jos importuojamos, galiojimą.

47i straipsnis

1.    Norėdama gauti apmokestinamojo asmens arba tarpininko pagal Direktyvos 2006/112/EB 369, 369k ir 369x straipsnius tvarkomų apskaitos registrų duomenis, vartojimo valstybė narė pirmiausia elektroniniu būdu pateikia prašymą registravimosi valstybei narei.

2.    Gavusi tokį prašymą, registravimosi valstybė narė nedelsdama elektroniniu būdu perduoda jį apmokestinamajam asmeniui arba jo tarpininkui.

3.    Gavęs prašymą, apmokestinamasis asmuo arba jo tarpininkas elektroniniu būdu pateikia registravimosi valstybei narei prašomus apskaitos registrų duomenis. Apskaitos registrų duomenims registravimosi valstybei narei teikti gali būti naudojama standartinė forma.

4.    Registravimosi valstybė narė gautus apskaitos registrų duomenis nedelsdama elektroniniu būdu perduoda prašymą pateikusiai vartojimo valstybei narei.

5.    Jei prašymą pateikusi vartojimo valstybė narė negauna apskaitos registrų duomenų per 30 dienų nuo prašymo pateikimo dienos, ta valstybė narė gali imtis bet kokių savo nacionalinės teisės aktuose numatytų veiksmų, kad gautų tokius apskaitos registrų duomenis.

47j straipsnis

1.    Jei registravimosi valstybė narė nusprendžia savo teritorijoje atlikti administracinį tyrimą, susijusį su viena iš Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriuje numatytų specialių schemų besinaudojančiu apmokestinamuoju asmeniu arba, jei taikytina, tarpininku, ji iš anksto informuoja apie tai kitų valstybių narių kompetentingas institucijas.

2.    Jei vartojimo valstybė narė nusprendžia, kad reikia atlikti administracinį tyrimą, ji pirmiausia pasikonsultuoja dėl poreikio atlikti tokį tyrimą su registravimosi valstybe nare.

Jei sutariama, kad atlikti administracinį tyrimą reikia, registravimosi valstybė narė informuoja apie tai kitas valstybes nares.

Jei registravimosi valstybė narė nesutinka, kad reikia atlikti administracinį tyrimą, ji informuoja apie tai kitas atitinkamas vartojimo valstybes nares ir nurodo savo nesutikimo priežastis. Jei bent dvi valstybės narės mano, kad reikia atlikti administracinį tyrimą, registravimosi valstybė narė turi jį atlikti derindama veiksmus su tomis valstybėmis narėmis. Jei tik viena vartojimo valstybė narė mano, kad reikia atlikti tokį tyrimą, ta vartojimo valstybė narė gali imtis atitinkamų savo nacionalinėje teisėje numatytų veiksmų.

3.    Administraciniame tyrime, kurį registravimosi valstybė narė atlieka savo iniciatyva arba vartojimo valstybės narės prašymu, gali dalyvauti bet kuri susijusi vartojimo valstybė narė. Atliekant šį administracinį tyrimą gali būti taikomos šiame reglamente nurodytos priemonės ir procedūros.

4.    Kiekviena valstybė narė pateikia kitoms valstybėms narėms ir Komisijai kompetentingo asmens, kuris toje valstybėje narėje yra atsakingas už administracinių tyrimų koordinavimą, duomenis.

47k straipsnis

Pasibaigus pagal 47j straipsnį atliekamam administraciniam tyrimui, vartojimo valstybė narė gali nuspręsti pagal savo nacionalinę teisę iš naujo apskaičiuoti mokėtinus mokesčius, įskaitant galimas mokėtinas palūkanas ir baudas.

Jei vartojimo valstybė narė atlieka tokį skaičiavimą, ji pagal 25 straipsnį paprašo registravimosi valstybės narės pranešti apie tuos apskaičiuotus mokėtinus mokesčius apmokestinamajam asmeniui arba, jei taikytina, jo tarpininkui ir surinkti tą apskaičiuotą mokėtiną sumą. Šis prašymas pateikti pranešimą ir paskesnis pranešimas apmokestinamajam asmeniui arba, jei taikytina, jo tarpininkui teikiami elektroniniu būdu.

4 poskirsnis
Mokestis, susijęs su mokesčių, renkamų pagal specialias schemas, rinkimu ir kontrole

47l straipsnis

Vartojimo valstybė narė moka registravimosi valstybei narei mokestį, susijusį su bendra suma, kuri vartojimo valstybės narės vardu surenkama pagal Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriuje numatytas specialias schemas.

Šis mokestis sudaro 5 proc. bendros sumos, kurią ta registravimosi valstybė narė surinko vartojimo valstybės narės vardu, įskaitant sumas, surinktas po administracinio tyrimo pagal 47j straipsnį.

Šį už visus kalendorinius metus apskaičiuojamą ir kasmet mokamą mokestį vartojimo valstybė narė tai registravimosi valstybei narei perveda ne vėliau kaip kitų kalendorinių metų kovo 31 d.

5 poskirsnis
Statistinė informacija

47m straipsnis

Valstybės narės suteikia Komisijai prieigą prie savo elektroninėse sistemose pagal 17 straipsnio 1 dalies d punktą saugomos statistinės informacijos. Į šią informaciją neįeina asmens duomenys.

6 poskirsnis
Įgyvendinimo įgaliojimų suteikimas

47n straipsnis

Komisijai suteikiami įgaliojimai, laikantis 58 straipsnio 2 dalyje numatytos nagrinėjimo procedūros, nustatyti:

a)47b straipsnio 1 dalyje, 47d straipsnio 1 dalyje ir 47i straipsnio 3 dalyje nurodytą informaciją, kurią turi pateikti apmokestinamasis asmuo, taip pat technines priemones, kuriomis turi būti teikiama ši informacija;

b)47b straipsnio 2 ir 3 dalyse, 47c straipsnio 2 ir 3 dalyse, 47d straipsnio 2 dalyje, 47e straipsnyje, 47f straipsnio 2 dalyje, 47i straipsnio 1, 2 ir 4 dalyse, 47j straipsnio 1, 2 ir 4 dalyse ir 47k straipsnyje nurodytą informaciją, kurią viena kitai turi perduoti valstybės narės, taip pat technines priemones, kuriomis turi būti perduodama ši informacija;

c)būtiniausios 47c straipsnio 1 dalyje nurodytos informacijos, kurią turi pateikti apmokestinamasis asmuo, sąrašą, taip pat technines priemones, kuriomis turi būti teikiama ši informacija;

d)technines priemones, kuriomis valstybės narės turi perduoti viena kitai 47g straipsnyje nurodytą informaciją;

e)technines priemones, kuriomis importo valstybė narė turi patikrinti 47h straipsnyje nurodytą informaciją;

f)47m straipsnyje nurodytą informaciją, prie kurios Komisijai turi būti suteikta prieiga, taip pat technines priemones, kuriomis turi būti gaunama ši informacija.“;

(6) I priedas iš dalies keičiamas taip: 

(a)1 punktas pakeičiamas taip:

„1. Nuotolinė prekyba (Direktyvos 2006/112/EB 33 straipsnis);“;

(b)3 punktas pakeičiamas taip:

„3. Telekomunikacijų paslaugos, radijo ir televizijos transliavimo paslaugos ir elektroniniu būdu teikiamos paslaugos (Direktyvos 2006/112/EB 58 straipsnis), išskyrus atvejus, kai apmokestinamasis asmuo naudojasi Direktyvos 2006/112/EB XII antraštinės dalies 6 skyriuje nurodytomis specialiomis schemomis;“.

2 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Reglamentas taikomas nuo 2021 m. sausio 1 d.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1) OL L 268, 2010 10 12, p. 1.
(2) OL L 347, 2006 12 11, p. 1.
(3) Nuo 2015 m. sausio 1 d. iki 2016 m. gruodžio 31 d. – 30 proc., nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2018 m. gruodžio 31 d. – 15 proc., nuo 2019 m. sausio 1 d. pasilikti sumų nebeleidžiama.
(4) OL C , , p. .
(5) OL C , , p. .
(6) 2010 m. spalio 7 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje (OL L 268, 2010 10 12, p. 10).
(7) 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
(8) 2011 m. vasario 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 182/2011, kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai (OL L 55, 2011 2 28, p. 13).
(9) [...] Tarybos direktyva [...]/ES, kuria dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio prievolių, taikomų paslaugų teikimui ir nuotolinei prekybai prekėmis, iš dalies keičiamos Direktyva 2006/112/EB ir Direktyva 2009/132/EB.