EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2016 07 29
COM(2016) 489 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos įgyvendinimo
EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2016 07 29
COM(2016) 489 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos įgyvendinimo
Turinys
1. Įvadas
2. Europos turizmo statistikos apžvalga
3. Įgyvendinimo priemonės ir deleguotieji aktai
4. Reglamento įgyvendinimas
5. Priemonės, kurių imtasi siekiant sumažinti įmonių naštą
6. Perspektyvos
7. Išvados
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR
TARYBAI
dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos įgyvendinimo
1.Įvadas
Reglamentu (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos 1 nustatyta bendra Europos Sąjungos turizmo statistikos sistemingo plėtojimo, rengimo ir sklaidos sistema. Juo atsižvelgta į turizmo ekonomikos pobūdžio ir turistų elgsenos pokyčius, įvykusius nuo Tarybos direktyvos 95/57/EB 2 įsigaliojimo, ir į atitinkamai pasikeitusius statistikos naudotojų poreikius.
Reglamento 7 straipsnyje nustatyta: „Ne vėliau kaip 2016 m. rugpjūčio 12 d. ir po to kas penkerius metus Komisija pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai statistikos, kaupiamos vadovaujantis šiuo reglamentu, ir, visų pirma, jos svarbos ir įmonėms tenkančios naštos vertinimo ataskaitą.“
Ši ataskaita yra pirmoji, teikiama pagal minėtą straipsnį.
Ataskaitos 2 skirsnyje apžvelgiama Europos turizmo statistika, visų pirma minėtame reglamente nustatyti reikalavimai.
3 skirsnyje apžvelgiamos priimtos įgyvendinimo priemonės bei deleguotieji aktai ir pateikiamas jų pagrindimas.
4 skirsnyje pateikiama informacijos apie reglamento įgyvendinimą, atsižvelgiant į nustatytus oficialios statistikos kokybės kriterijus.
5 skirsnyje daugiausia dėmesio skiriama priemonėms, kuriomis mažinama įmonėms tenkanti našta.
Galiausiai 6 skirsnyje svarstoma apie priemones, kurių būtų galima imtis teisiniam pagrindui atnaujinti, atsižvelgiant į ankstesnių skirsnių išvadas. Be to, jame įvertinamas poveikis, kurį nauji naudotojų poreikiai ir nauji duomenų šaltiniai galėtų turėti reglamente nustatytai turizmo statistikos sistemai.
2.Europos turizmo statistikos apžvalga
Europos Sąjungos turizmo pramonė svarbi visų valstybių narių ekonomikai, nes šiame sektoriuje sukuriama daug darbo vietų. Norint įvertinti turizmo veiklos konkurencingumą, būtina tiksliai žinoti turizmo mastą ir požymius, turistų požymius ir išlaidas turizmui bei naudą Europos ekonomikai. Reglamentas (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos – pagrindinis oficialios ir suderintos turizmo pasiūlos ir paklausos statistikos šaltinis. Pagal reglamentą renkami ES turistų apgyvendinimo įstaigų pajėgumo bei užimtumo ir ES gyventojų kelionių duomenys. Apgyvendinimo įstaigų duomenys paprastai renkami iš apgyvendinimo sektoriaus įmonių (valstybės narės perduoda Komisijai mėnesinius ir metinius duomenis suvestinių duomenų lentelėse), o ES gyventojų kelionių duomenys renkami atliekant namų ūkių tyrimus (dalis metinių duomenų perduodama suvestinių duomenų lentelėse, dalis – kaip mikroduomenys).
Be reglamente konkrečiai nurodytų duomenų, Eurostatas taip pat nuolat skelbia su turizmu susijusią labiau ekonominio pobūdžio informaciją, pagrįstą atitinkamais verslo ar socialinės statistikos duomenimis.
Su išsamiais duomenų rinkiniais, suvestinėmis lentelėmis ir susijusiais straipsniais galima susipažinti lengvai pasiekiamoje Eurostato svetainės turizmo statistikos skiltyje 3 .
3.Įgyvendinimo priemonės ir deleguotieji aktai
Reglamente (ES) Nr. 692/2011 nurodyta, kad Komisija įgyvendinimo aktais turi nustatyti kokybės ataskaitų reikalavimus ir struktūrą (6 straipsnio 4 dalis) ir praktinius duomenų perdavimo reikalavimus (9 straipsnio 2 ir 3 dalys). Todėl priimtas Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 1051/2011 4 .
Reglamentu (ES) Nr. 692/2011 Komisijai suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais:
iš dalies keičiamos terminų apibrėžtys, siekiant pritaikyti jas prie pasikeitusių tarptautinių apibrėžčių (2 straipsnio 2 dalis);
iš dalies keičiami duomenų perdavimo terminai, siekiant atsižvelgti į ekonomikos, socialinę arba technikos pažangą (9 straipsnio 5 dalis), ir
siekiant atsižvelgti į ekonomikos, socialinę arba technikos pažangą atitinkamai pritaikomi priedai. Komisija negali keisti priedo nuostatų dėl neprivalomo reikalaujamų duomenų pobūdžio ir taikymo srities apribojimų (3 straipsnio 2 dalis).
Kol kas Komisija yra priėmusi vieną deleguotąjį aktą, būtent Komisijos deleguotąjį reglamentą (ES) Nr. 253/2013 5 , kuriuo pakeistos tam tikros su išsilavinimu susijusios apibrėžtys, kad būtų atsižvelgta į Tarptautinio standartizuoto švietimo klasifikatoriaus (ISCED) pakeitimus.
Kaip reikalaujama pagal Reglamento (ES) Nr. 692/2011 11 straipsnio 2 dalį, 2016 m. sausio 20 d. Komisija priėmė naudojimosi įgaliojimais priimti deleguotuosius aktus ataskaitą 6 .
4.Reglamento įgyvendinimas
Remdamosi Reglamentu (ES) Nr. 692/2011 valstybės narės renka, rengia, apdoroja ir teikia suderintą turizmo pasiūlos ir paklausos statistiką. Komisija įvertina perduotų duomenų kokybę ir skelbia juos Eurostato svetainėje: lentelėse, daugiadalykėse duomenų bazėse ar analitiniuose straipsniuose. Šiame skirsnyje įvertinama, kaip reglamentas įgyvendinamas, remiantis standartiniais Europos statistikos kokybės kriterijais.
4.1. Reikalingumas
Reikalingumas susijęs su tuo, kiek statistiniai duomenys atitinka esamus ir galimus duomenų naudotojų poreikius.
Geriau atitikti naudotojų poreikius yra vienas pagrindinių Reglamento (ES) Nr. 692/2011 tikslų. Dabar Europos turizmo statistika užtikrinama, kad naudotojus pasiektų išsamesni ir labiau savalaikiai duomenys. Pavyzdžiui, dauguma mėnesinių duomenų paskelbiami per 8 savaites nuo ataskaitinio mėnesio pabaigos, o anksčiau duomenų pateikimo terminas buvo 3–6 mėnesiai. Reglamentas geriau atitinka pakitusį turizmo pobūdį, pvz., tai, kad vis svarbesnės trumpos ir vienadienės kelionės bei apgyvendinimas nenuomojamuose būstuose ar mažesnėse apgyvendinimo įstaigose, taip pat didėja interneto poveikis turistų užsakymams ir visai turizmo pramonei.
Reglamentu taip pat reikalaujama, kad kartu su kitais duomenimis Komisijai būtų perduodami ir mikroduomenys. Palyginti su perduodamais suvestiniais duomenimis, ši naujovė leidžia išsamiau ir lanksčiau analizuoti ekonominius ir socialinius reiškinius turizmo sektoriuje. Europoje turizmas daugiausia yra vidaus. Tai reiškia, kad iš suderintos Europos išvykstamojo turizmo paklausos statistikos mikroduomenų galima gauti paskirties valstybės narės atvykstamojo turizmo paklausos statistiką, nesukuriant jokios papildomos naštos ir išvengiant dvigubo turizmo srautų įskaitymo. Eurostatas yra parengęs analitinių ataskaitų, skirtų atvykstamajam turizmui ir pagrįstų kitų šalių surinktais išvykstamojo turizmo srautų duomenimis. Tačiau kai kurių šalių duomenų nėra pakankamai, nes kelionių iš tam tikrų kilmės šalių imties dydis yra mažas ir tai turi įtakos visų pirma mažiau populiarių paskirties šalių duomenų aprėpčiai. Kelios šalys nagrinėja galimybes šiuo duomenų šaltiniu iš dalies pakeisti šiuo metu pasienyje vykdomus (brangius) tyrimus arba pagal jį gaunamais duomenimis pagrįsti kitą oficialią statistiką (pvz., mokėjimų balanso statistikos paslaugų sąskaitos kelionių poziciją).
Svarbu užtikrinti, kad ateityje Europos statistika padėtų patikimai įvertinti turizmo makroekonominę svarbą ir poveikį aplinkai. Todėl Reglamento (ES) Nr. 692/2011 5 straipsnyje kalbama apie turizmo palydovinių sąskaitų suderintų lentelių plėtojimo, rengimo ir sklaidos bandomuosius tyrimus ir apie duomenų, kuriais būtų parodomas turizmo poveikis aplinkai, plėtojimą. Dėl suderintų lentelių Eurostatas paprašė valstybių narių savanoriškai pateikti turimus turizmo makroekonominius aspektų nacionalinio lygmens duomenis (naudojant tarptautiniu mastu priimtą turizmo palydovinių sąskaitų sistemą). Rezultatai paskelbti viešai prieinamuose darbiniuose dokumentuose. Tai svarbus žingsnis siekiant, kad duomenys būtų suderinti ES lygmeniu. Dėl poveikio aplinkai Eurostatas stebi, be kita ko, Europos aplinkos agentūros, EBPO ir JT Pasaulio turizmo organizacijos veiklą ir teikia duomenis, naudojamus tvaraus turizmo rodiklių sistemose. Vis dėlto atsižvelgiant į išteklius, būtinus reglamento reikalavimams dėl įprastų duomenų rengimo įgyvendinti, pastaraisiais metais nebuvo galimybių imtis platesnės bandomųjų tyrimų programos.
Reglamentui įsigaliojus ir ėmus pagal jį rengti daugiau duomenų gautos naudotojų pastabos iš esmės buvo teigiamos. Europos turizmo statistika padeda Europos įmonėms, vietos, regionų ir šalių administracijoms ir Europos institucijoms bei kitiems tarptautiniams suinteresuotiesiems subjektams (EBPO ir JT Pasaulio turizmo organizacijai) priimti sprendimus. Nepaisant dėl reglamento jau padarytos pažangos, Europos turizmo statistikoje lieka spragų, pvz., galėtų būti geriau aprėpiami makroekonominiai aspektai ir nauji turizmo sektoriaus reiškiniai (pvz., susiję su bendro vartojimo ekonomika).
4.2. Tikslumas
Tikslumas – tai įverčių artumas nežinomoms tikrosioms reikšmėms.
Remdamosi subsidiarumo principu valstybės narės gali savo nuožiūra ir pagal savo nacionalines sistemas ir turimus šaltinius nuspręsti, kokie duomenų rinkimo ir apdorojimo būdai yra veiksmingiausi ir efektyviausi, su sąlyga, kad „valstybės narės imasi visų, jų nuomone, tinkamų priemonių rezultatų kokybei užtikrinti“ (8 straipsnis).
Kiekvienais metais valstybės narės teikia duomenų kokybės ataskaitą. Su šiomis metaduomenų ataskaitomis galima susipažinti Eurostato svetainėje. Išsamesnės kokybės ataskaitos skirtos tik vidaus naudojimui.
Įsigaliojus reglamentui ir reikalavimui, kad valstybės narės labiau tikrintų duomenis, bendroji duomenų kokybė pagerėjo (taip pat sumažėjo trūkstamų duomenų). Dar labiau rezultatų kokybę pagerino sudėtingesni duomenų tikrinimo procesai (papildomai tikrinamas metinių duomenų ir vidaus duomenų bazėse kaupiamų duomenų nuoseklumas).
Vis dėlto tam tikrų tikslumo problemų lieka ir jas reikia toliau stebėti.
Nagrinėjant turistų apgyvendinimo įstaigų pajėgumo ir užimtumo duomenis (paprastai surenkamus iš įmonių) galima pastebėti tam tikrų aprėpties trūkumų, būtent tai, kad kai kurie subjektai neįtraukti į registrus. Darniau naudojant ribinius dydžius (taip pat žr. 5 skirsnį) šių neatitikimų ES sumažėjo. Be to, imtasi veiksmų geriau suderinti turizmo administracijų tvarkomus registrus su bendraisiais nacionalinių statistikos tarnybų verslo registrais. Pastaraisiais metais aprėpties klausimui skirta daug dėmesio, nes turistai vis dažniau nuomojasi būstus per vadinamosios bendro vartojimo ekonomikos platformas. Užduotis, kaip kiekybiškai vertinti šį reiškinį, bus sprendžiama ne vienus metus.
Turistinių kelionių duomenys (renkami iš namų ūkių) grindžiami imties tyrimais, todėl jiems gali būti būdingi žinomi tokių tyrimų trūkumai: imties paklaidos (tiriama tik tam tikra gyventojų grupė) ir su imtimi nesusijusios paklaidos (pvz., dėl neatsakymo). Viena būtent turizmo statistikai būdinga problema – atminties paklaidos ar atminties poveikis, kai realūs turizmo srautai nepakankamai įvertinami dėl to, kad respondentai nesąmoningai nepateikia visų duomenų. Gairės, kaip sumažinti šį poveikį, pateiktos valstybėms narėms skirtame „Turizmo statistikos metodiniame vadove“ (taip pat žr. 4.6 skirsnį).
4.3. Savalaikiškumas ir punktualumas
Savalaikiškumas yra susijęs su laikotarpiu nuo įvykio ar reiškinio iki galimybės pasinaudoti jį apibūdinančia informacija. Punktualumas susijęs su laiko tarpsniu nuo duomenų paskelbimo datos iki nustatytos datos, iki kurios duomenys turėjo būti pateikti.
Turizmo duomenys skelbiami ne pagal griežtas tikslines datas ar kalendorius, o nuolat, kai duomenys gaunami iš valstybių narių ir patikrinami. Paprastai statistika pateikiama naudotojams praėjus kelioms dienoms po duomenų pateikimo Komisijai. Neseniai Eurostato vidaus duomenų rengimo sistema buvo atnaujinta ir todėl visų valstybių narių duomenys dabar paskelbiami greičiau.
Reglamentu (ES) Nr. 692/2011 nustačius trumpesnius perdavimo terminus pagerėjo turizmo statistikos savalaikiškumas. Valstybės narės gerai laikėsi sutrumpintų terminų ir daugiau nei 90 proc. mėnesinių duomenų rinkinių buvo pateikta iki termino. Tik 1,5 proc. duomenų gauta daugiau nei savaitę vėliau. Išsamesni metiniai duomenys taip pat teikti pakankamai gerai: 86 proc. apgyvendinimo duomenų gauta per nustatytąjį šešių mėnesių terminą, o kelionių duomenis (įskaitant mikroduomenų rinkmenas) tik kelios valstybės narės vėlavo pateikti daugiau nei savaitę. Visais atvejais duomenys teikti geriau nei reglamente nurodytais pirmaisiais ataskaitiniais metais. Išimtiniai duomenų nepateikimo atvejai atidžiai stebimi naudojant Europos statistikos sistemos atitikties stebėjimo priemones.
4.5. Prieinamumas ir aiškumas
Prieinamumas ir aiškumas yra susiję su sąlygomis ir būdais, kuriais naudotojai gali gauti duomenis, juos naudoti ir aiškinti.
Su visais valstybių narių pateiktais duomenimis ir atitinkamais visos ES suvestiniais duomenimis galima nemokamai susipažinti Eurostato svetainėje 7 . Konfidencialumui apsaugoti iš mikroduomenų parengiamos ir paskelbiamos išsamios lentelės. Ateityje, remiantis labai griežtomis sąlygomis ir leidus valstybėms narėms, mikroduomenis galbūt bus galima naudoti moksliniams tyrimams.
Europos turizmo statistika Eurostato svetainėje pateikiama trimis būdais:
1.skiltyje „Lentelės“ pateikiamos standartizuotos dvimatės lentelės, kuriose rečiau svetainėje besilankantys ar bendresnio pobūdžio informacijos ieškantys naudotojai gali greitai ir paprastai rasti populiariausių duomenų;
2.skiltyje „Duomenų bazė“ pateikiama daugiamačių lentelių, kuriose naudotojai gali ieškoti konkretesnių ir išsamesnių duomenų. Gavęs prašymą Eurostatas taip pat gali išfiltruoti ir pateikti labai specializuotų ar išsamesnių duomenų;
3.nuolat atnaujinamuose straipsniuose turizmo statistika pateikiama lengvai suprantama forma kartu su labai įvairių su turizmu susijusių temų grafikais, lentelėmis ir analize.
Kelis kartus per metus kartu su duomenimis paskelbiama plačiai paskleidžiamų pranešimų spaudai. Pagal Reglamentą (ES) Nr. 692/2011 gauti duomenys dažnai papildomi kitais oficialios statistikos šaltiniais, pabrėžiant turizmo pramonės ekonominių ir užimtumo aspektų pokyčius. Be to, turizmo statistika įtraukiama į bendruosius Eurostato leidinius, pvz., „Regioninės statistikos metraštį“. Eurostato svetainės naudotojų aktyvumo stebėjimo ataskaitose turizmo statistika dažnai patenka tarp populiariausių Europos statistikos sričių. Tai patvirtina, kad duomenys reikalingi ir lengvai prieinami. Pavyzdžiui, remiantis 2015 m. apsilankymų tinklalapyje duomenimis, „Regioninės statistikos metraščio“ straipsnis apie turizmą buvo antroje vietoje, nusileidęs tik regionų BVP duomenims.
Turizmo statistikos prieinamumas ir aiškumas taip pat skatinami naudojant modernias vizualizavimo priemones, kuriomis naudotojai gali greitai susipažinti su glaustai pateiktais turizmo duomenimis. Tokios priemonės įdiegtos Europos Komisijos tvarkomoje Virtualaus turizmo stebėsenos centro svetainėje.
4.6. Palyginamumas
Palyginamumas susijęs su taikomų statistinių sąvokų, vertinimo priemonių ir procedūrų skirtumų poveikio įvertinimu, kai lyginami skirtingų geografinių vietovių, sektorių sričių ar laikotarpių statistiniai duomenys.
Europos turizmo statistika pagrįsta labai suderintomis sąvokomis, apibrėžtimis, klasifikatoriais ir metodikomis. Metodinius klausimus svarsto speciali Turizmo statistikos darbo grupė, kuri taip pat skatina keistis patirtimi ir bendros praktikos pavyzdžiais Europos Sąjungoje ir už jos ribų.
Siekiant užtikrinti darnumą Reglamente (ES) Nr. 692/2011 nustatyti pagrindiniai principai, susiję su apibrėžtimis (2 straipsnis), tiriamaisiais objektais ir reikalaujamų duomenų požymiais (3 straipsnis) ir tyrimo sritimi (4 straipsnis). Nuolatiniai darnumo užtikrinimo veiksmai grindžiami „Turizmo statistikos metodiniu vadovu“ (10 straipsnis). Šiame dokumente, kurį parengė Eurostatas, glaudžiai bendradarbiaudamas su valstybėmis narėmis, pateikiama gairių, kurių rekomenduojama laikytis rengiant turizmo statistiką. Pirmoji vadovo redakcija paskelbta 2011 m. Nuo tada vadovas du kartus iš esmės atnaujintas. Jis labai naudingas praktiškai derinant statistiką Europos Sąjungoje. Be to, juo remiasi duomenų naudotojai ir trečiųjų šalių turizmo statistikos rengėjai. Pastarasis faktas padeda Eurostatui siekti tikslo – pirmauti teikiant aukštos kokybės Europos statistiką.
Įvairių laikotarpių, šalių ir regionų turizmo statistikos palyginamumas gana geras. Pereinant nuo Direktyvos 95/57/EB prie Reglamento (ES) Nr. 692/2011 daugumoje šalių patirta tik nedidelių duomenų eilučių pertraukų. Naudotojams informacija apie šias pertraukas pateikiama Eurostato svetainėje paskelbtuose metaduomenyse arba atitinkamuose leidiniuose.
4.7. Suderinamumas
Suderinamumas susijęs su galimybe įvairiais būdais ir įvairiais tikslais patikimai derinti duomenis.
Kiek tai įmanoma, Europos turizmo statistika gerai dera su nacionalinių ir tarptautinių organizacijų parengtais duomenimis. Bendradarbiavimas rengiant įvairių sričių duomenis Europos statistikos sistemoje taip pat prisidėjo prie to, kad turizmo statistika dera su susijusiais ekonomikos, verslo ar socialinių sričių duomenimis.
Komisijos vidaus duomenų tikrinimo priemonėmis, taikomomis turizmo statistikai, užtikrinama, kad derėtų mėnesiniai ir metiniai duomenys, dalyvavimo turizmo veikloje ir demografiniai rodikliai ar įvairūs turistinių kelionių požymiai.
5.Priemonės, kurių imtasi siekiant sumažinti įmonių naštą
Mažinti subjektams, atsakingiems už statistinių duomenų teikimą, ypač MVĮ, tenkančią naštą skatinama trimis pagrindiniais būdais.
Pirma, pagal Reglamento (ES) Nr. 692/2011 8 straipsnį valstybėms narėms leidžiama naudoti šiuos duomenų šaltinius: tyrimus, administracinius duomenis ir tinkamas statistinio įvertinimo procedūras. Kai kurios šalys renka duomenis iš įmonių (pvz., turistų apgyvendinimo įstaigų pajėgumo ir užimtumo duomenis), atlikdamos imties tyrimus (ne išsamius surašymus). Kitos šalys, užuot kreipusios tiesiogiai į apgyvendinimo paslaugų teikėjus, naudojasi administraciniais duomenimis, kuriuos kaupia vietos valdžios institucijos.
Antra, pagal reglamento I priedą valstybėms narėms leidžiama susiaurinti 4 straipsnio a punkte nustatytą tyrimo sritį ir įtraukti į ją tik tam tikrą pajėgumo ribą viršijančias įstaigas (būtent kuriose yra ne mažiau kaip 10 vietų). Valstybės narės, kurioms tenka mažiau kaip 1 proc. visų ES turistų apgyvendinimo įstaigose suteiktų nakvynių per metus, gali dar labiau susiaurinti tyrimo sritį, kad būtų įtrauktos tik turistų apgyvendinimo įstaigos, kuriose yra ne mažiau kaip 20 vietų. Pastaroji riba taikoma 12 valstybių narių. Dėl šio taikymo srities apribojimo daugeliui turistų apgyvendinimo sektoriuje veikiančių MVĮ reglamente nustatyta duomenų teikimo prievolė netaikoma.
Galiausiai, nebėra privaloma skirstyti apgyvendinimo įstaigų užimtumo duomenų pagal dydžio kategorijas.
6.Perspektyvos
6.1. Tolesnis Europos turizmo statistikos reikalingumo ir kokybės užtikrinimas
Duomenys, kuriuos reikia rinkti pagal Reglamentą (ES) Nr. 692/2011, turėtų atitikti ne tik naudotojų poreikius, besikeičiančius dėl pokyčių turizmo sektoriuje, bet ir nesudaryti papildomos naštos duomenų teikėjams.
Vidutinės trukmės laikotarpiu dėl to gali prireikti iš dalies keisti reglamentą, pvz., atnaujinti tam tikrus kintamuosius ir skirstymo nuostatas, įtraukti naujų reikalavimų ar panaikinti galiojančius, laikomus mažiau prioritetiniais. Pavyzdžiui, būtų galima panaikinti reikalavimą dėl neprivalomų ar trejų metų duomenų arba metinių metaduomenų ir kokybės ataskaitų. Šio proceso metu taip pat reikės atsižvelgti į bandomųjų tyrimų (reglamento 5 straipsnis) rezultatus (visų pirma susijusius su geresniu ir reguliaresniu turizmo makroekonominės svarbos ir po poveikio aplinkai vertinimu).
Galimose iniciatyvose ar pasiūlymuose daugiausia dėmesio bus skiriama kokybei ir numanomam reikalingumui naudotojams bei poveikiui mažinant naštą administracijoms ar įmonėms.
Šiuose pakeitimuose taip pat bus nagrinėjamos platesnės sąveikos su kitomis statistikos sritimis galimybės (pvz., susijusios su kelionių tyrimais, tarptautine prekybos paslaugomis, integruotų registrų naudojimu). Artimiausiais metais taip pat reikės pakartotinai įvertinti turizmo statistikos funkciją atnaujintose verslo ir socialinės statistikos sistemose. Tai visų pirma susiję su turizmo statistikos įtraukimu į du planuojamus pagrindų reglamentus: dėl verslo statistikos integravimo ir dėl integruotos Europos socialinės statistikos.
6.2. Naujų duomenų šaltinių ir metodų įtaka
Pastaraisiais metais turizmo statistikai rengti Europos statistikos sistemoje ypač aktyviai nagrinėtos galimybės naudoti naujus duomenų šaltinius ir metodus. Pavyzdžiui, atliktas tyrimas dėl galimybės turizmo statistikai naudoti padėties nustatymo pagal mobiliojo ryšio tinklą duomenis. Dideli duomenų rinkiniai gali būti labai naudingi turizmo statistikai: visa iš mobiliojo ryšio tinklų operatorių, užsakymo ar rezervavimo sistemų, paieškos sistemų ir interneto veiklos, elektroninių mokėjimo kortelių ar socialinių tinklų gauta informacija galėtų papildyti turizmo statistikos duomenų sistemą. Ateityje šie nauji duomenų šaltiniai galėtų iš esmės pakeisti Europos turizmo statistikos rengimo būdus. Net ir ne visuotinis perėjimas nuo duomenų rinkimo prie duomenų jungimo bus didžiulė nauja užduotis statistikos rengėjams. Tačiau su ja susitvarkius galėtume turėti išsamesnės ir labiau savalaikės informacijos apie turizmą, geriau ir smulkiau suskirstytos pagal laiką ir vietą. Šie nauji metodai greičiausiai bus ekonomiškesni ir sumažins naštą įmonėms. Šiuo metu taikomus tradiciškesnius tyrimus papildžius naujais metodais ir duomenų šaltiniais, bus galima geriau suprasti turizmo sektoriaus aspektus, kurie kol kas aprėpiami nepakankamai arba iš viso neįtraukiami (pvz., naujų formų nuomojami būstai pagal vadinamosios bendro vartojimo ekonomikos principus).
6.3. Papildomų šalių įtraukimas į turizmo statistiką
Toliau įgyvendinant Reglamentą (ES) Nr. 692/2011 ES ir ELPA valstybėse narėse daugiausia dėmesio bus, kaip ir anksčiau, skiriama kokybės gerinimui ir naštos mažinimui. Be to, bus tęsiama veikla, susijusi su Europos turizmo statistikos plėtojimo, rengimo ir sklaidos esamose ir galimose šalyse kandidatėse sistemos kūrimu. Kadangi turizmo sektorius svarbus daugelio šalių, atitinkančių pasirengimo narystei pagalbos priemonės taikymo kriterijus, ekonomikai ir darbo rinkoms, labai svarbu, kad jų statistikos sistemos būtų suderintos su ES turizmo statistikos teise.
7.Išvados
Bendromis Eurostato ir valstybių narių pastangomis įgyvendinus Reglamentą (ES) Nr. 692/2011 aukštos kokybės turizmo statistikos rengiama daugiau ir našiau. Nuo 2012 m. duomenų išsamumas ir savalaikiškumas labai pagerėjo.
Europos turizmo statistika rengiama taip, kaip numatyta reglamente, ir suteikia reikiamos informacijos įvairiems turizmo pramonės suinteresuotiesiems subjektams ir vietos, regionų, nacionalinėms ar tarptautinėms administracijoms. Nepaisant šios pažangos, artimiausius penkerius metus bus svarbu atidžiai stebėti pagal Reglamentą (ES) Nr. 692/2011 rengiamus duomenis ir kitus jo įgyvendinimo rezultatus, nes turizmo pobūdis ir turizmo sektoriaus struktūra nuolat kinta ir atsiranda naujų duomenų šaltinių bei metodų.
2011 m. liepos 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos, kuriuo panaikinama Tarybos direktyva 95/57/EB (OL L 192, 2011 7 22, p. 17).
1995 m. lapkričio 23 d. Tarybos direktyva 95/57/EB dėl statistinės informacijos turizmo srityje rinkimo (OL L 291, 1995 12 6, p. 32).
http://ec.europa.eu/eurostat/web/tourism.
2011 m. spalio 20 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 1051/2011, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 692/2011 dėl Europos turizmo statistikos nuostatos dėl kokybės ataskaitų struktūros ir duomenų perdavimo (OL L 276, 2011 10 21, p. 13), iš dalies pakeistas 2013 m. sausio 29 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 81/2013, kuriuo iš dalies keičiamos Įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 1051/2011 nuostatos dėl mikroduomenų rinkmenų, teikiamų perduodant duomenis (OL L 28, 2013 1 30, p. 1).
2013 m. sausio 15 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 253/2013, kuriuo dėl kintamųjų rodiklių ir suskirstymo pakeitimų, padarytų persvarsčius Tarptautinį standartizuotą švietimo klasifikatorių (ISCED), iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 692/2011 II priedas (OL L 79, 2013 3 21, p. 5).
COM(2016) 4.