Briuselis, 2016 06 20

COM(2016) 405 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl darbų pagal branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programas vykdymo Bulgarijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje 2015 ir ankstesniais metais


1Įžanga

Šioje ataskaitoje apžvelgiama Europos Sąjungos branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programų įgyvendinimo Bulgarijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje 2015-aisiais ir ankstesniais metais pažanga. Ja vykdomi atitinkamuose Tarybos reglamentuose 1 , 2 nustatyti ataskaitų teikimo reikalavimai ir ja remiantis pagal pagalbos programas bus priimtos kitos metinės darbo programos.

Branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programų tikslas, biudžetas ir įgyvendinimo sritis

Stodamos į ES, Bulgarija, Lietuva ir Slovakija įsipareigojo uždaryti aštuonias sovietinės konstrukcijos branduolines elektrines prieš pasibaigiant jų numatytam eksploatacijos laikotarpiui. ES savo ruožtu įsipareigojo trims valstybėms narėms teikti finansinę pagalbą šių nustatytų elektrinių eksploatacijai nutraukti:

Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1–4 blokų Bulgarijoje;

Ignalinos atominės elektrinės Lietuvoje ir

Bohunicės V1 branduolinės elektrinės Slovakijoje.

Nuo 2014 m. branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programos1,2 įgyvendinamos norint padėti susijusioms valstybėms narėms nuosekliai įgyvendinti pasirengimo visiškam eksploatacijos nutraukimui procesą, kartu užtikrinant, kad būtų taikomi aukščiausi saugos standartai.

Visais trimis atvejais laikoma, kad visiškai nutraukus eksploataciją objektų vietoje bus suformuota postindustrinė teritorija: branduolinių reaktorių ir pagalbiniai pastatai, kurių neketinama panaudoti kitais tikslais, bus nugriauti; bus įrengti arba atnaujinti paviršiniai kapinynai, skirti mažai ir vidutiniškai radioaktyvioms atliekoms, susidariusioms nutraukiant elektrinių eksploataciją, šalinti; panaudotam branduoliniam kurui ir radioaktyviosioms atliekoms, kurios negali būti šalinamos į paviršinius kapinynus, bus užsakyti laikini saugojimo įrenginiai. Atitinkamoje direktyvoje 3 reikalaujama, kad kiekviena valstybė narė, be eksploatacijos nutraukimo klausimo, savo nacionalinėje panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo programoje išnagrinėtų panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų šalinimo į giluminį kapinyną klausimus.

Dabartinėje pagalbos programoje naujos finansinės pagalbos, skirtos pasekmių mažinimo energetikos sektoriuje priemonėms, nenumatyta 4 , o dabartiniai projektai bus įgyvendinami dar kelerius metus.

Abiejų reglamentų1,2 2 straipsnyje nustatyti 2014–2020 m. finansavimo laikotarpio pagrindiniai konkretūs eksploatacijos nutraukimo programų tikslai. Šie tikslai vėliau buvo išsamiai išdėstyti 2014 m. rugpjūčio mėn. Komisijos priimtose įgyvendinimo procedūrose 5 ir buvo nustatyti nauji kiekvienos eksploatacijos nutraukimo programos atskaitos scenarijai, taikomi tol, kol bus pasiekta atitinkama visiško eksploatacijos nutraukimo būklė.

1 lentelė. 2015 m. birželio 30 d. duomenys apie eksploatacijos nutraukimo programoms numatytas lėšas pagal šaltinius (mln. EUR)

Sąjungos pagalba

Nacionaliniai šaltiniai

Kiti šaltiniai7

Palūka-nos

Iš viso

Iki 2013 m. pabaigos 6

2014–2020 m.

Iš viso

Kozlodujus

491

293

784

147

9

17

957

Ignalina

1 043

451

1 494

91 7

22

36 8

1 643

Bohunicė

437

225

662

372

8

11

1 053

Iš viso

1 971

969

2 940

2 lentelė. Pagrindiniai atskaitos rodikliai ir trūkstamos lėšos

Programų pabaigos
data

Numatomos išlaidos
(mln. EUR)

Trūkstamos lėšos 9 (mln. EUR)

Iki 2020 m.

Iš viso iki pabaigos

Iki 2020 m.

Iš viso iki pabaigos

Kozlodujus

2030 m.

800

1 107

Nėra

150

Ignalina

2038 m.

1 597

3 377

Nėra

1 734

Bohunicė

2025 m.

996

1 246

Nėra

193

2Programos administravimas

2.1Įgyvendinimo metodas

Komisija pagalbos programas įgyvendina taikydama netiesioginio valdymo metodą. Nuo 2001 m. programų įgyvendinimo užduotis pavesta atlikti Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui (ERPB) ir skiriami įnašai trims tarptautiniams eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondams. Lietuvoje nuo 2003 m. vis daugiau užduočių pavedama atlikti nacionalinei CPVA. Todėl Ignalinos programa administruojama dviem kanalais.

Slovakijos prašymu 2015 m. Komisijos tarnybos, siekdamos nustatyti naują Bohunicės programos įgyvendinimo kanalą, įvertino nacionalinę Slovakijos inovacijų ir energetikos agentūrą (SIEA). Šiuo metu vyksta derybos dėl įgaliojimo susitarimo sąlygų.

2.2Metinis planavimas ir stebėjimas

Komisija skatina, kad visa atsakomybė už eksploatacijos nutraukimo procesą palaipsniui būtų prisiimta nacionaliniu lygmeniu. Taigi kiekviena valstybė narė skiria ministro arba valstybės sekretoriaus rango programos koordinatorių, kuris yra atsakingas už atitinkamos eksploatacijos nutraukimo programos planavimą, koordinavimą ir stebėjimą nacionaliniu lygmeniu.

Programos koordinatoriai privalo teikti finansavimo sprendimus ir Komisijai tvirtinti ir priimti skirtas metines darbo programas. Be to, kiekvienoje valstybėje narėje turi būti suformuotas stebėjimo komitetas stebėjimo ir ataskaitų teikimo funkcijoms atlikti; šiuose komitetuose Komisija dalyvauja nario teisėmis ir kartu su programų koordinatoriais pirmininkauja jų posėdžiams.

2014 m. palaipsniui parengta ir įdiegta nauja procedūrinė sistema. 2015 m. stebėjimo komitetai ir atitinkamų tarptautinių eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondų paramos teikėjų asamblėja visu pajėgumu veikė kiekvienoje valstybėje narėje. Komisijos tarnybos padėjo pagalbos gavėjams įgyvendinti atliktų darbų vertės valdymo sistemą 10 , skirtą pažangai ir veiklos rezultatams įvertinti. Ši ataskaita grindžiama stebėjimo komitetų pateiktais veiklos rezultatais.

2015 m. Komisijos tarnybos, vadovaudamosi reikalavimu užtikrinti aukščiausių saugos standartų taikymą, per stebėjimą vietoje pagrindinį dėmesį skyrė radiacinės saugos sistemoms. Šią konkrečią stebėjimo veiklą, per kurią turėtų būti nustatyta papildomų su sauga susijusių veiklos rezultatų rodiklių, planuojama baigti 2016 m.

2.3Auditas ir vertinimas

Reguliariai atliekamas pagalbos programų auditas ir vertinimas.

2015 m. Komisijos vidaus audito tarnyba, vykdydama savo vidaus audito programą, atliko pagalbos programų valdymo ir priežiūros auditą. Remdamasis esmine išvada, susijusia su 2014 m. atliktu atitinkamais reglamentais1,2 grindžiamų ex ante sąlygų vertinimu, Komisijos Energetikos generalinis direktoratas padarė pastabų dėl nesistemingų vidaus kontrolės sistemos trūkumų ir siekdamas, kad eksploatacijos nutraukimo etapas būtų baigtas saugiai, pradėjo įgyvendinti veiksmų planą, kuriuo visų pirma siekia atlikti išsamų kiekvienos susijusios valstybės narės finansavimo planų patikimumo vertinimą.

Po savo ankstesnio audito 11 veiklos rezultatų auditą pradėjo ir Europos Audito Rūmai. Naujos audito ataskaitos laukiama 2016 m.

2016 m. Komisijos tarnybos pradės būtiną pasirengimo branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programų laikotarpio vidurio vertinimui veiklą.

2.4Biudžeto vykdymas

2014 m. spalio 30 d. ir 2015 m. liepos 30 d. Komisija priėmė atitinkamas 2014 ir 2015 m. metines darbo programas ir susijusius finansavimo sprendimus 12 , 13 .

2015 m. birželio mėn. pasirašyti susiję įgaliojimo susitarimai su įgyvendinimo institucijomis (ERPB, CPVA). Pagal šiuos susitarimus 2015 m. birželio 5 d. (ERPB) ir 2015 m. spalio 5 d. (CPVA) buvo skirtos visos 2014 metams numatytos lėšos. 2015 metams Bulgarijai ir Lietuvai numatytos lėšos buvo skirtos atitinkamai 2015 m. gruodžio 23 d. (ERPB) ir 2015 m. spalio 23 d. (CPVA); Slovakijai 2015 m. numatytos lėšos dar nepaskirtos laukiant, kol bus baigtas rengti įgaliojimo susitarimas su SIEA, dėl kurio šiuo metu vyksta derybos.

Remdamasi prognozuojamais sutartiniais poreikiais ir projekto įgyvendinimo pažanga, Komisija pervedė lėšas ERPB ir CPVA.

3Pažanga ir veiklos rezultatai

Visi reaktoriai uždaryti ir iš visų, išskyrus vieno reaktoriaus aktyviąją zoną 14 , iškrautas kuras. Pasiekti pagrindiniai įgyvendinimo etapai; Bulgarijoje ir Slovakijoje išduotos eksploatacijos nutraukimo licencijos; Lietuvoje pradėtas perduodamų eksploatuoti panaudoto branduolinio kuro ir atliekų tvarkymo infrastruktūros objektų šaltųjų bandymų etapas. Šie pasiekimai rodo, kad didinant saugą vietovėse padaryta didelė pažanga.

Įgyvendinant visas tris eksploatacijos nutraukimo programas padaryta didelė pažanga; tai visų pirma matyti ten, kur atliekant išmontavimo darbus susidarė didžiuliai kiekiai medžiagų, daugiausia skirtų sutvarkyti ir perdirbti.

Ataskaitinę dieną, t. y. 2015 m. birželio 30 d., veiklos rezultatai apskritai atitiko lūkesčius: kai kuriais atvejais gauta puikių rezultatų, o kai kuriais – išlieka tam tikra rizika.

3.1Bulgarija. Kozlodujaus branduolinė elektrinė

Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1–4 blokuose yra VVER 440/230 reaktoriai; 1 ir 2 blokai buvo uždaryti 2002 m., o 3 ir 4 blokai – 2006 m.

Nuo 2008 m. 1 ir 2 blokus kontroliuoja Bulgarijos valstybės įmonė, atsakinga už radioaktyviąsias atliekas (SERAW). Nuo 2012 m. liepos mėn. 3 ir 4 blokuose nebėra kuro ir nuo 2013 m. kovo mėn. juos prižiūri ne elektrinės operatorius, o SERAW. SERAW, kurios veiklą prižiūri Energetikos ministerija, yra licencijos turėtoja ir operatorė, atsakinga už Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1–4 blokų eksploatacijos nutraukimą ir būsimą nacionalinį atliekyną.

Programos atskaitos scenarijus

Komisija programos atskaitos scenarijų priėmė įgyvendinimo procedūrų6 4 priede. Atskaitos scenarijaus pagrindas nustatytas Kozlodujaus branduolinės elektrinės eksploatacijos nutraukimo plane ir, kaip nurodyta eksploatacijos nutraukimo licencijoje, šį planą patvirtino Bulgarijos institucijos. Planas atitinka nacionaliniu lygmeniu nustatytus reikalavimus ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) standartus.

Palyginti su ankstesnėmis plano redakcijomis, peržiūrėtame plane programos įgyvendinimo pabaigos data paankstinama penkeriais metais, o naujoje (2013 m.) sąnaudų sąmatoje nurodyta 1 107 mln. EUR suma yra 11 proc. mažesnė.

Pažanga

Remiantis atskaitos scenarijumi, iki ataskaitinės datos numatyti įgyvendinti tikslai pasiekti pagal grafiką.

Iš reaktorių aktyviųjų zonų ir baseinų iškrautas kuras, o 2014 m. lapkričio mėn. išduota Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1 ir 2 blokų eksploatacijos nutraukimo licencija. 2015 m. balandžio mėn. SERAW pateikė Bulgarijos branduolinės veiklos reguliavimo agentūrai paraišką išduoti 3 ir 4 blokų eksploatacijos nutraukimo licenciją, tačiau licencija 2016 m. sausio mėn. pagal planus išduota nebuvo. Nuosekliai vyksta turbinų salės išmontavimo darbai.

Veiklos rezultatai

Bendrieji veiklos rezultatai buvo teigiami. Turbinų salėje susidaręs metalo laužo kiekis sudaro 83 proc. numatyto kiekio. Kita vertus, turbinų salėje betoninių lūženų kiekis tikslinį kiekį viršijo 66 proc.

Daugelio eksploatacijos nutraukimo projektų 15 įgyvendinimo grafiko laikytasi optimaliai, tačiau įgyvendinant kai kuriuos projektus vėlavimų nepavyko išvengti. Visų pirma, didžiausia vėlavimo rizika kilo dėl poveikio aplinkai vertinimo teisinio užginčijimo, susijusio su radioaktyviųjų atliekų kiekio mažinimo įrenginių projekto įgyvendinimu ir eksploatacijos nutraukimo programa. Ši rizika buvo pašalinta Bulgarijos vyriausiajam administraciniam teismui atmetus galutines apeliacijas.

Atliekyno projektų įgyvendinimo grafiko optimaliai nesilaikyta, nes prireikė pakartotinai atlikti susijusį poveikio aplinkai vertinimą.

Ataskaitiniu laikotarpiu įgyvendinant programą didesnė rizika apskritai kilo dėl administracinių, o ne techninių priežasčių. Tai patvirtina faktas, kad atidėtas Kozlodujaus branduolinės elektrinės 3 ir 4 blokų eksploatacijos nutraukimo licencijos išdavimas. Dėl šios rizikos kyla pavojus, kad nebus atlikti 2016 m. metinės darbo programos esminiai darbai, nuo kurių priklauso programos įgyvendinimas.

2014 ir 2015 m. projektų atliktų darbų vertė buvo palyginta su faktinėmis išlaidomis ir gautas teigiamas sąnaudų ir naudos santykis.

Bendras finansavimas

2014 m. gruodžio 31 d. Bulgarijos nacionalinių finansavimo šaltinių lėšos sudarė 147 mln. EUR, t. y. maždaug 13 proc. eksploatacijos nutraukimo programos sąmatoje numatytų išlaidų. Remiantis šiuo metu turima informacija, iki 2020 m. lėšų trūkumo nenumatoma. 2015 m. birželio mėn. duomenimis, trūkstamų lėšų, reikalingų 2021–2030 m. laikotarpiui, suma buvo maždaug 150 mln. EUR (žr. 2 lentelę), t. y. 14 proc. visų numatytų išlaidų, kad eksploatacijos nutraukimo programa būtų galutinai įgyvendinta 2030 m.

2015 m. pirmąjį semestrą užregistruotas lėšų trūkumo sumažėjimas; jį lėmė lėšų perskirstymas iš energetikos sektoriaus 16 į Kozlodujaus tarptautinio eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondą, jas skiriant eksploatacijos nutraukimui. Bulgarija ketina po 2020 m. nacionalinį įnašą padidinti, pasinaudodama lėšomis, gaunamomis parduodant iš Kozlodujaus branduolinės elektrinės 5 ir 6 blokų, kurie yra ilgalaikės eksploatacijos etape, tiekiamą elektros energiją.

3.2Lietuva. Ignalinos atominė elektrinė

Ignalinos atominėje elektrinėje yra du RBMK 1500 reaktoriai; 1 ir 2 blokai buvo uždaryti atitinkamai 2004 ir 2009 m.

Lietuvos valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė yra licencijos turėtoja ir operatorė, atsakinga už įrenginius, kurių eksploatacija nutraukiama, ir už atliekų šalinimo įrenginius. Jos veiklą kontroliuoja Energetikos ministerija.

Programos atskaitos scenarijus

Komisija programos atskaitos scenarijų priėmė įgyvendinimo procedūrų6 2 priede. Programos atskaitos scenarijaus pagrindas nustatytas galutiniame eksploatacijos nutraukimo plane, kurį 2014 m. rugpjūčio 25 d. patvirtino Lietuvos Respublikos energetikos ministras. Planas atitinka nacionaliniu lygmeniu nustatytus reikalavimus ir TATENA standartus.

2014 m. rugpjūčio mėn. planas parengtas iš esmės peržiūrėjus ankstesnę (2005 m. liepos mėn.) plano redakcija; per šią peržiūrą, be kita ko, reorganizuota darbų paskirstymo ir išlaidų struktūra ir įtraukti keli iš pradžių nenumatyti veiksmai. Dėl to sąnaudų sąmata padidėjo du kartus, o programos įgyvendinimo pabaigos data atidėta devyneriems metams.

Pažanga

Remiantis atskaitos scenarijumi, iki 2015 m. rugsėjo mėn.16 numatyti įgyvendinti tikslai pasiekti pagal grafiką.

Pasiekti svarbūs pagrindinių kuro pašalinimo ši reaktorių projektų įgyvendinimo etapai: 2015 m. spalio mėn. panaudoto branduolinio kuro baseinų salėse baigti įrengimo darbai ir pradėti su perdavimu eksploatuoti susiję šaltieji bandymai.

Be to, 2015 m. rugpjūčio mėn. pradėti su radioaktyviųjų atliekų apdorojimo ir laikinų saugojimo įrenginių perdavimu eksploatuoti susiję šaltieji bandymai.

Akivaizdi pažanga padaryta atliekant turbinų salės deaktyvavimą ir išmontavimą; 1 bloke atlikta 97 proc., o 2 bloke – 15 proc. darbų.

Veiklos rezultatai

Iki 2015 m. rugsėjo mėn. bendrieji veiklos rezultatai buvo teigiami. Įrangos išmontuota maždaug 40 proc. daugiau, nei planuota; bendras apdorotų ir saugomų radioaktyviųjų atliekų kiekis atitinka planą (apdorotų atliekų tikslinis rodiklis viršytas 5 proc., o tam, kad būtų pasiektas saugomų atliekų tikslinis rodiklis, trūksta 6 proc.), nors su atskirų kategorijų atliekomis susiję veiklos rezultatai skyrėsi – viršijo arba nesiekė numatytų įverčių.

Kai kuriose srityse turi būti geriau laikomasi projektų įgyvendinimo grafiko, tačiau iki ataskaitinės datos patirtas vėlavimas poveikio programos esminių darbų atlikimui neturėjo. Ypač sėkmingai pavyko be išlaidų sumažinti valdymo riziką išsprendus ilgalaikį iš sutarties kylantį ginčą, kuris galėjo turėti poveikį labai svarbiam panaudoto branduolinio kuro saugojimo laikino įrenginio projektui, nuo kurio iš esmės priklauso ES pagrindinio tikslo, kurio siekiama pagal šią finansinę programą teikiant finansinę pagalbą, – iš reaktorių pastatų pašalinti panaudotą branduolinį kurą – įgyvendinimas.

Projektų atliktų darbų vertė palyginta su faktinėmis išlaidomis ir gautas teigiamas sąnaudų ir naudos santykis.

Bendras finansavimas

2015 m. rugsėjo 30 d. duomenimis, iš Lietuvos nacionalinių šaltinių eksploatacijos nutraukimo projektams skirta 91 mln. EUR, o energetikos sektoriaus projektams – 90 mln. EUR. Remiantis šiuo metu turima informacija, iki 2020 m. lėšų trūkumo nenumatoma. Nuo šios finansinės programos įgyvendinimo pradžios eksploatacijos nutraukimo programai įgyvendinti 2021–2038 m. laikotarpiu trūkstančių lėšų suma iš esmės liko nepakitusi ir buvo 1,73 mlrd. EUR (žr. 2 lentelę), t. y. pusė visų numatytų išlaidų, kad eksploatacijos nutraukimo programa būtų galutinai įgyvendinta 2038 m. Finansinių planų patikimumas bus įvertintas atliekant minėtą išsamų vertinimą (žr. 2.3 skirsnį). Galiojančiuose susijusiuose nacionaliniuose teisės aktuose 17 nurodyta, kad Lietuvos Vyriausybė derėsis, kad po 2020 m. būtų suteikta tinkama papildoma ES pagalba. Tačiau tame pačiame įstatyme įsipareigojama, neradus kitų finansavimo šaltinių, visas išlaidas padengti iš valstybės biudžeto.

3.3Slovakija. Bohunicės V1 branduolinė elektrinė

Bohunicės branduolinėje elektrinėje yra du VVER 440/230 reaktoriai; 1 ir 2 blokai buvo galutinai uždaryti atitinkamai 2006 ir 2008 m.

Slovakijos įmonę „Jadrová a vyraďovacia spoločnosť“ (JAVYS) kontroliuoja valstybė per Ekonomikos ministeriją. JAVYS yra licencijos turėtoja ir operatorė, atsakinga už Bohunicės V1 branduolinės elektrinės eksploatacijos nutraukimą ir atliekų šalinimo įrenginius.

Programos atskaitos scenarijus

Komisija programos atskaitos scenarijų priėmė įgyvendinimo procedūrų6 3 priede. Programos atskaitos scenarijaus pagrindas nustatytas išsamiame 2014 m. spalio 22 d. Bohunicės V1 branduolinės elektrinės eksploatacijos nutraukimo plane.

Išsamus eksploatacijos nutraukimo planas dera su eksploatacijos nutraukimo licencijų dokumentais ir atitinka nacionaliniu lygmeniu nustatytus reikalavimus ir TATENA standartus.

Išsamus eksploatacijos nutraukimo planas grindžiamas ankstesniais dokumentais, t. y. koncepciniu eksploatacijos nutraukimo planu (2006 m.) bei 1-ojo etapo eksploatacijos nutraukimo planu (2010 m.) ir į jį įtrauktas 2-ojo etapo eksploatacijos nutraukimo planas (2014 m.). Išsamiame eksploatacijos nutraukimo plane palikta pradinė darbų paskirstymo struktūra ir iš pradžių nustatyta programos įgyvendinimo pabaigos data (2025 m.), tačiau pakartotinai atliktas bendros išlaidų sąmatos vertinimas ir sąmata padidinta 9 proc.

Pažanga

Remiantis atskaitos scenarijumi, iki 2015 m. rugsėjo mėn.16 numatyti įgyvendinti tikslai pasiekti pagal grafiką.

Iš reaktorių aktyviųjų zonų ir baseinų iškrautas kuras, ir Slovakijos branduolinės veiklos reguliavimo institucija 2014 m. gruodžio mėn. išdavė licenciją 18 , skirtą 2-ajam Bohunicės V1 branduolinės elektrinės eksploatacijos nutraukimo etapui.

Kaip planuota, buvo išmontuotos visos V1 reaktoriaus turbinų salėje ir pagalbiniuose pastatuose buvusios sistemos, išskyrus vieną.

Kalbant apie radioaktyviųjų atliekų tvarkymą, verta atkreipti dėmesį į sėkmingai baigtą dumblo ir sorbentų apdorojimo projektą C7-B: sukietintos radioaktyviosios atliekos sukrautos į daugiau kaip 5 000 statinių ir atiduotos galutinai apdoroti ir pašalinti.

Veiklos rezultatai

Iki 2015 m. rugsėjo mėn. bendri veiklos rezultatai buvo teigiami, o tam tikra veikla (pvz., projektas C7-B) įgyvendinta puikiai. Susidariusių paprastų ir pavojingų (neradioaktyviųjų) atliekų kiekiai viršijo numatytas vertes atitinkamai 27 ir 5 proc. Nuo 2014 m. susidariusių galutinai apdorotų ir galutinai pašalinti skirtų radioaktyviųjų atliekų kiekis sudaro 75 proc. planuotos bendros vertės ir dera su išmontavimo / valymo projektų ir atitinkamų technologinių sprendimų, skirtų atliekų kiekiui optimizuoti, taikymo veiklos rezultatais.

Didžiosios dalies projektų įgyvendinimo grafiko laikytasi optimaliai, tačiau įgyvendinant kai kuriuos projektus vėlavimų išvengti nepavyko. Iki ataskaitinės datos šie vėlavimai poveikio programos esminių darbų atlikimui neturėjo. Antrojoje 2015 m. pusėje dėl sutartinių klausimų sustabdytas vienas iš pagrindinių (pagrindinio cirkuliacijos kontūro deaktyvavimo) projektų D2. Tai galėjo turėti poveikio programos esminių darbų atlikimui. Šios rizikos klausimas turi būti išspręstas 2016 m. Slovakijos metinėje darbo programoje.

Projektų atliktų darbų vertė buvo palyginta su faktinėmis išlaidomis ir gautas teigiamas sąnaudų ir naudos santykis.

Bendras finansavimas

2014 m. gruodžio 31 d. duomenimis, Slovakijos nacionalinių finansavimo šaltinių lėšos sudarė 372 mln. EUR, t. y. maždaug 30 proc. eksploatacijos nutraukimo programos sąmatoje numatytų išlaidų. Remiantis šiuo metu turima informacija, iki 2020 m. lėšų trūkumo nenumatoma. 2015 m. birželio mėn. duomenimis, trūkstamų lėšų, reikalingų 2021–2025 m. laikotarpiui, suma buvo maždaug 193 mln. EUR (žr. 2 lentelę), t. y. 15 proc. numatytų išlaidų, kad eksploatacija būtų visiškai nutraukta 19 .

3.4Energetikos sektoriaus projektai

2013 m. pabaigoje, atsižvelgiant į atitinkamų valstybių nacionalinę energetikos politiką, pagal branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programas prisidėta prie energetikos sektoriaus projektų įgyvendinimo. Dalis iki 2014 m. skirtų lėšų dar turi būti išleista įgyvendinant projektus.

Bulgarija

Pagalba suteikta energijos vartojimo efektyvumo gerinimo (pvz., viešųjų pastatų, gatvių apšvietimo, kasybos įrenginių), elektros energijos perdavimo ir paskirstymo ir elektros energijos gamybos projektams. Du trečdaliai projektų baigti įgyvendinti ir išmokėta 59 proc. jiems skirtos lėšų sumos.

Lietuva

Ignalinos tarptautinis eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondas efektyviai ir sėkmingai prisidėjo prie projektų, remdamas Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties Lietuvos dalies plėtrą.

Per CPVA pagalba teikta energijos vartojimo efektyvumo gerinimo projektams (pvz., viešiesiems pastatams ir gatvių apšvietimui); išmokėta apie 50 proc. jiems skirtos lėšų sumos.

Slovakija

Pagal pagalbos programą prisidėta prie elektros energijos perdavimo sektoriui skirtų priemonių ir viešiesiems pastatams skirtų efektyvaus energijos vartojimo užtikrinimo priemonių įgyvendinimo. Viešiesiems pastatams skirti projektai baigti įgyvendinti. Pagrindiniai projektai baigti įgyvendinti ir elektros energijos perdavimo sektoriuje. Apskritai baigti įgyvendinti 70 proc. projektų ir išmokėta 55 proc. jiems skirtos lėšų sumos.

4Išvada

Rengiant ir tvirtinant atitinkamus eksploatacijos nutraukimo planus buvo matyti, kad Bulgarija, Lietuva ir Slovakija yra įsipareigojusios prisiimti galutinę atsakomybę už aptariamų branduolinių elektrinių eksploatacijos nutraukimą.

Juose nustatyti finansavimo, reikalingo eksploatacijos nutraukimo programoms baigti įgyvendinti, poreikiai, taip pat poreikių ir jau užtikrintų lėšų (daugiausia gaunamų pagal ES pagalbos programą) skirtumas. Remiantis šiuo metu turima informacija, iki 2020 m. lėšų nė vienoje iš trijų valstybių netrūks. Įgyvendinus 2014–2020 m. finansinės programos tikslus, visose trijose vietovėse gerokai pagerės saugos sąlygos. Tačiau, kaip ir 2014 m. pabaigoje 20 , reikia atidžiai stebėti, kaip vyksta ilgajam laikotarpiui (po 2020 m.) reikalingų papildomų išteklių kaupimas, ypač Lietuvoje.

Didelė pažanga padaryta ne tik atliekant parengiamąjį darbą ir darant organizacinius pakeitimus, bet ir faktiškai išardant pastatus bei pašalinant įrangą ir apdorojant radioaktyviąsias atliekas.

Trims valstybėms narėms pasiūlius, o Komisijai priimant procedūras6 patvirtinus išsamiai išdėstytus tikslus ir rodiklius, buvo galima tiksliai, remiantis kiekybine informacija, stebėti darbo pažangą. Be to, bendradarbiaudamos su pagalbos gavėjais, Komisijos tarnybos trims programoms pradėjo taikyti atliktų darbų vertės valdymo metodą (žr. priedo B.2 lentelę), todėl tapo lengviau palyginti programų įgyvendinimo pažangą ir padidėjo Komisijos atliekamo stebėjimo veiksmingumas.

Perspektyva

Bulgarijoje ir Slovakijoje išdavus licencijas, atsivėrė galimybė pradėti išmontuoti bazines sistemas sistemas.

Lietuvoje prasideda laikinų panaudoto branduolinio kuro saugojimo įrenginių perdavimo eksploatuoti paskutinis etapas, ir 2017 m. prasidės panaudoto branduolinio kuro perkėlimo į sauso saugojimo įrenginius darbai.

Ateinančiais metais atliekant valymą susidarys didelis iš branduolinių įrenginių pašalintų medžiagų kiekis.

Atliekant laikotarpio vidurio vertinimą, kuris turės būti baigtas iki 2017 m. vidurio, bus pagrįstai įvertinta bendra pažanga, trumpalaikė perspektyva ir planai iki projektų įgyvendinimo pabaigos.

(1)  2013 m. gruodžio 13 d. Tarybos reglamentas (Euratomas) Nr. 1368/2013 dėl Sąjungos paramos Bulgarijos ir Slovakijos branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimo pagalbos programoms, kuriuo panaikinami reglamentai (Euratomas) Nr. 549/2007 ir (Euratomas) Nr. 647/2010 (OL L 346, 2013 12 20, p. 1) ir jo klaidų ištaisymas (OL L 8, 2014 1 11, p. 31).
(2)  2013 m. gruodžio 13 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1369/2013 dėl Sąjungos paramos Lietuvos branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimo pagalbos programai, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1990/2006 (OL L 346, 2013 12 20, p. 7) ir jo klaidų ištaisymai (OL L 8, 2014 1 11, p. 30 ir OL L 121, 2014 4 24, p. 59).
(3)

     2011 m. liepos 19 d. Tarybos direktyva 2011/70/Euratomas, kuria nustatoma panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo Bendrijos sistema, OL L 199, 2011 8 2, p. 48–56.

(4)  Ankstesnėse finansinėse programose nustatyta ES finansinė pagalba buvo skirta valstybėms narėms padėti saugiai nutraukti reaktorių, kuriuos sutarta uždaryti pirma laiko, eksploataciją ir įgyvendinti pasekmių mažinimo energetikos sektoriuje priemones, tokias kaip pajėgumų pakeitimo, aplinkos būklės gerinimo, modernizavimo ir efektyvaus energijos vartojimo.
(5)  2014 m. rugpjūčio 7 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas dėl 2014–2020 m. Bulgarijos, Lietuvos ir Slovakijos branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimo pagalbos programų taikymo taisyklių, C(2014) 5449 final.
(6) Įskaitant subsidijoms dar neskirtas tarptautinių eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondų lėšas.
(7) 2015 m. rugsėjo 30 d. duomenimis.
(8) 2015 m. birželio mėn. pagal 2014–2020 m. programą pasirašytame naujame įgaliojimo susitarime su Centrine projektų valdymo agentūra (CPVA) leista Ignalinos programai pakartotinai panaudoti palūkanas, todėl tikimasi, kad artimoje ateityje bus galima pasinaudoti papildoma 2 mln. EUR suma.
(9)  Trūkstamos lėšos yra lygios eksploatacijos nutraukimo programos sąmatoje numatytų išlaidų (2 lentelė) ir Sąjungos bei valstybių narių numatytų skirti ir iš kitų šaltinių bei palūkanų gautų lėšų skirtumui (1 lentelė).
(10)  Projektų valdymo metodas, skirtas veiklos rezultatams ir pažangai įvertinti.
(11)  Europos Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 16/2011 „ES finansinė parama atominių elektrinių Bulgarijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje eksploatavimo nutraukimui: pasiekimai ir ateities iššūkiai“.
(12)  2014 m. spalio 30 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas dėl Bohunicės, Ignalinos ir Kozlodujaus branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programų įgyvendinimo 2014 m. finansavimo sprendimo priėmimo, C(2014) 8104.
(13)  2015 m. liepos 30 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas dėl Bohunicės, Ignalinos ir Kozlodujaus branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programų įgyvendinimo 2015 m. finansavimo sprendimo priėmimo, C(2015) 5211.
(14)  Ignalinos atominės elektrinės 2 blokas.
(15)  Kozlodujaus programą sudaro dvi dalys: viena skirta eksploatacijos nutraukimo projektams, o kita – nacionalinio atliekyno projektams.
(16)  Visų pirma, atšauktas termofikacinės elektrinės statybos projektas, kuriam skirtas biudžetas sudarė 39 mln. EUR.
(17)  Teisės aktų registras, 2014 m. birželio 16 d., Nr. 7639, 2014 m. birželio 5 d. pakeitimo įstatymas Nr. XII-914.
(18)  Pagal nacionalines taisykles eksploatacijos nutraukimo licencijos skiriamos atskiriems etapams: 2011 m. pagal planus išduota 1-ojo etapo eksploatacijos nutraukimo licencija, kuria suteiktas leidimas vykdyti išmontavimo veiklą už kontroliuojamųjų zonų, o 2014 m. (anksčiau nei numatyta pagal grafiką) išduota 2-ojo etapo eksploatacijos nutraukimo licencija, kuria suteiktas leidimas išmontuoti reaktorius.
(19)  Rengdama savo 2016 m. metinę darbo programą, Slovakija informavo, kad nuo 2015 m. gruodžio 31 d. nacionalinių finansavimo šaltinių lėšos padidintos iki maždaug 476 mln. EUR, todėl trūkstamų lėšų suma sumažėja iki 89 mln. EUR.
(20)  Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl 2010–2014 m. atlikto darbo pagal Branduolinių įrenginių eksploatacijos nutraukimo paramos Bulgarijai, Lietuvai ir Slovakijai programą, COM(2015) 78 final.

Briuselis, 2016 06 20

COM(2016) 405 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl darbų pagal branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo pagalbos programas vykdymo Bulgarijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje 2015 ir ankstesniais metais


Įgyvendinimo padėtis

A.1 lentelė. Kozlodujaus branduolinės elektrinės eksploatacijos nutraukimo programa (mln. EUR)

Iki 2013 m. 1

2014 m.

2015 m.

Įnašai

ES

867,7

39,4

40,2

Kiti

14,9

EB įsipareigojimai

ERPB

867,7

0

79,6

EB išmokos

ERPB

550,9

79,2

74,9

A.2 lentelė. Ignalinos atominės elektrinės eksploatacijos nutraukimo programa (mln. EUR)

Iki 2013 m.*

2014 m.

2015 m.

Įnašai

ES

1 367,0

60,6

61,9

Kiti

33,0

EB įsipareigojimai

CPVA

630,2

0

113,5

ERPB

736,8

0

9,0

EB išmokos

CPVA

257,0

49,6

52,2

ERPB

729,5

0

0

A.3 lentelė. Bohunicės branduolinės elektrinės eksploatacijos nutraukimo programa (mln. EUR)

Iki 2013 m.*

2014 m.

2015 m.

Įnašai

ES

612,0

30,3

30,9

Kiti

11,4

EB įsipareigojimai

ERPB

612,0

0

30,3

SIEA

0

EB išmokos

ERPB

326,0

35,7

22,6

SIEA

0

B.1 lentelė. Pagrindiniai veiklos rezultatų rodikliai

Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1–4 blokai

Ignalinos atominė elektrinė

Bohunicės V1 branduolinė elektrinė

Ar iš reaktorių aktyviųjų zonų pašalintas kuras?

Taip

Ne

2 blokas

Taip

Ar iš reaktorių baseinų pašalintas kuras?

Taip

Ne

1 ir 2 blokai

Taip

Ar išduota eksploatacijos nutraukimo licencija?

Taip (1 ir 2 blokai)

Ne (3 ir 4 blokai)

2014 m. lapkričio 27 d.

2016 m.

Ne

Taip

2014 m. gruodžio 23 d.

Ar išmontuoti pagrindiniai cirkuliacijos kontūrai?

Kol kas

netaikoma

0 %

Kol kas

netaikoma

0 %

Kol kas

netaikoma

0 %

Ar išmontuotos turbinų salės sistemos?

Ne

53 % 1 ir 2 blokuose

8 % 3 ir 4 blokuose

Ne

97 % 1 bloke

15 % 2 bloke

Taip

100 %

Ar išmontuoti reaktorių slėginiai korpusai?

Kol kas

netaikoma

0 %

Kol kas

netaikoma

0 %

Kol kas

netaikoma

0 %

Ar sutvarkytos eksploatacijos nutraukimo atliekos?

Ne

Nebekontroliuojamai išleistos 608 t metalo

Ne

Nebekontroliuojamai išleista 6 500 t atliekų

Ne

Paprastos atliekos 50 942 t

Radioaktyviosios atliekos
255 GAA*

Projekto grafikas: ar įgyvendinti eksploatacijos nutraukimo planuose apibrėžti pagrindiniai įgyvendinimo etapai?

Taip

Taip

Taip

Ataskaitinė data – 2015 m. birželio 30 d.    
Ataskaitinė data – 2015 m. rugsėjo 30 d.    
* GAA = Į konteinerius sudėtos galutinai apdorotos atliekos, skirtos šalinti į radioaktyviųjų atliekų atliekyną



B.2 lentelė. Papildomi veiklos rezultatų rodikliai (mln. EUR)

Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1–4 blokai

Ignalinos atominė elektrinė

Bohunicės V1 branduolinė elektrinė

2015 m. metinė darbo programa
[ataskaitinė data – 2015 06 30]

[2014 01 01 – 2015 09 30]

[2014 01 01 – 2015 09 30]

Numatyta vertė (NV)

13,3

206,1

77,6

Atliktų darbų vertė (ADV)

12,5

190,0

72,9

Faktinės išlaidos (FI)

8,5

181,2

71,6

Įgyven. pagal grafiką ĮPG = ADV / NV

Sąnaudų ir naudos santykis SNS = ADV / FI

(1) Įskaitant energetikos sektoriaus projektus.