14.4.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 133/23


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl „Pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostata dėl minimalaus standartinio tarifo taikymo trukmės“

[COM(2015) 646 final – 2015/0296 (CNS)]

(2016/C 133/05)

Pranešėjas:

Daniel MAREELS

Taryba, vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 113 straipsniu, 2016 m. sausio 14 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

„Pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostata dėl minimalaus standartinio tarifo taikymo trukmės“

[COM(2015) 646 final – 2015/0296 (CNS)].

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto biuras 2016 m. sausio 19 d. pavedė Ekonominės ir pinigų sąjungos, ekonominės ir socialinės sanglaudos skyriui atlikti Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, atsižvelgdamas į tai, kad darbas skubus, savo 514-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2016 m. vasario 17–18 d. (2016 m. vasario 17 d. posėdis), pagrindiniu pranešėju paskyrė Daniel MAREELS ir priėmė šią nuomonę 175 nariams balsavus už, 3 – prieš ir 4 susilaikius.

1.   Išvados ir pasiūlymai

1.1.

Komitetas pritaria siūlomai direktyvai, pratęsiančiai minimalaus standartinio tarifo PVM taikymo trukmę. Minimalus tarifas liks toks pats kaip ir ankstesniais laikotarpiais, t. y. 15 %, ir nuo 2016 m. bus pratęstas dvejiems metams.

1.2.

Pereinamojo laikotarpio taisyklės dėl PVM galioja jau ilgą laiką. Todėl, siekiant tinkamo vidaus rinkos veikimo, iš tikrųjų pageidautina nustatyti minimalų tarifą: jeigu tokio minimalaus tarifo nebūtų, rinka galėtų būti sutrikdyta, iškraipyta ir padidėtų konkurencija tarp valstybių narių.

1.3.

Be to, nustačius minimalų tarifą aiškiai nurodytą laikotarpį, atsirastų ir daugiau aiškumo ir teisinio tikrumo, o tai naudinga visiems susijusiems subjektams.

1.4.

Kai šios nuostatos galiojimas buvo pratęstas penktą kartą, 2010 m., Komitetas išreiškė viltį, kad tai daroma „paskutinį kartą“. Naujasis pratęsimas trumpesniam laikotarpiui gali būti laikomas žingsniu tinkama linkme, bet, Komiteto nuomone, tai nekeičia fakto, kad turi būti dedamos tolesnės pastangos pereiti nuo dabartinės pereinamojo laikotarpio sistemos, kuri buvo sukurta prieš daugiau kaip 20 metų, prie galutinės PVM sistemos, pritaikytos Europos vidaus rinkai.

1.5.

Apskritai, EESRK dar kartą patvirtina būtinybę sukurti paprastą, suderintą netiesioginių mokesčių sistemą, kuri mažintų administracinio darbo naštą, leistų įmonėms ir pavieniams asmenims pasinaudoti patentų teikiamais privalumais, užtikrintų teisingą apmokestinimą, valstybės finansus papildytų tam tikromis pajamomis, sumažintų mokestinio sukčiavimo pavojų ir padėtų toliau vystyti bei sukurti vidaus rinką.

1.6.

EESRK palankiai vertina Komisijos sprendimą 2016 m. kovo mėn. pateikti veiksmų planą dėl PVM ateities. Komiteto nuomone, svarbu remti labai reikalingą nuolatinį ekonomikos atgaivinimą ir augimą visomis įmanomomis priemonėmis, o specialiai pritaikyta PVM sistema yra to proceso dalis.

2.   Pagrindinė informacija

2.1.

Siekiant sukurti vidaus rinką, dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvo dedamos pastangos pereiti prie galutinės PVM sistemos, bet, valstybėms narėms nepasiekus bendro sutarimo, buvo įmanoma tik pereinamojo laikotarpio nuostata.

2.2.

Šiuo klausimu buvo priimta Direktyva 92/77/EEB dėl PVM tarifų. Direktyvoje, kuria nustatyta minimalių tarifų sistema, numatyta, kad nuo 1993 m. sausio 1 d. iki 1996 m. gruodžio 31 d. nustatytas standartinis tarifas nė vienoje valstybėje narėje negali būti mažesnis kaip 15 % Šios nuostatos galiojimas jau buvo pratęstas penkis kartus ir ji buvo taikoma iki 2015 m. gruodžio 31 d.

2.3.

Šis pasiūlymas, kuris akivaizdžiai buvo pateiktas gerokai per vėlai, pratęsia 15 % minimalaus tarifo taikymą, tačiau šį kartą tik dvejiems metams. Taip yra todėl, kad Komisija 2016 m. pavasarį paskelbs veiksmų planą, siekiant sukurti paprastesnę, veiksmingesnę ir labiau apsaugotą nuo klastojimų galutinę PVM sistemą, pritaikytą prie bendrosios rinkos. Per šį laikotarpį gali būti surengtos išsamesnės diskusijas dėl PVM tarifų.

Briuselis, 2016 m. vasario 17 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS