15.1.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 13/1


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto rezoliucija dėl dabartinės pabėgėlių krizės

(2016/C 013/01)

EESRK ragina nedelsiant imtis atsakingų ir kolektyvinių Europos veiksmų dėl didžiulio pabėgėlių antplūdžio

Dėl dabartinės nepriimtinos prieglobsčio prašytojų padėties būtina parengti patikimą ES lygmens strategiją bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis, socialiniais partneriais ir kitais suinteresuotaisiais subjektais, kad nedelsiant būtų sprendžiamos daugybinės problemos, su kuriomis susiduria pabėgėliai.

Tebesitęsianti humanitarinė krizė, kurią patiria daugybė pabėgėlių, kelia didelį Komiteto susirūpinimą žinant, kad kiekvieną dieną vyrai, moterys ir vaikai rizikuoja savo gyvybe bandydami pasiekti Europą. Dabartinės pabėgėlių krizės mastas yra beprecedentis, ir keletui valstybių narių tenka neproporcingai didelė našta. Dėl šios padėties, reikalaujančios didelių pastangų, ES valstybės narės turi parodyti solidarumą, tiek žmonių, bėgančių nuo karo, persekiojimų, konfliktų ir skurdo, tiek viena kitos atžvilgiu. Visos valstybės narės privalo užtikrinti saugų atvykimą ir priėmimą, ir tai yra viena pagrindinių Europos vertybių.

EESRK reiškia savo solidarumą ir labai apgailestauja dėl žuvusiųjų ir dėl pasibaisėtinų sąlygų, su kuriomis susiduria pabėgėliai savo kelyje į saugų gyvenimą. Raginame pilietinės visuomenės organizacijas, ypač atstovaujamas EESRK, padaryti viską, kas įmanoma, siekiant padėti priimti ir integruoti pabėgėlius. EESRK reiškia pagarbą vietos valdžios institucijų, nevyriausybinių organizacijų žmonėms ir savanoriams, aktyviai dalyvaujantiems visuomeninėse iniciatyvose visoje Europoje teikiant pagalbą žmonėms, kuriems jos reikia.

Šiandieną Europos Sąjunga turi veikti kaip tikra Sąjunga ir priimti suvienodintą prieglobsčio teisinę sistemą, pirmiausia persvarstydama Dublino reglamentą. Atėjo laikas Vyriausybėms ir politikams imti pavyzdį iš piliečių, asociacijų, taip pat daugelio savivaldybių, kurie mobilizuojasi kur kas labiau ir greičiau nei mūsų Vyriausybės ir ES institucijos. EESRK apgailestauja, kad Taryba dar nesugebėjo priimti reikiamo sprendimo dėl šios neatidėliotinos humanitarinės krizės. Todėl EESRK ragina Europos Vadovų Tarybą surengti neeilinį aukščiausiojo lygio susitikimą iki kito mėnesio pabaigos, kad būtų pasiektas susitarimas dėl konkrečių priemonių ir veiksmų, įskaitant teisingą kvotų sistemą.

EESRK yra labai susirūpinęs dėl šiuo metu daromos žalos Šengeno susitarimui ir laisvam judėjimui, nes tai yra vienas pagrindinių ES piliečiams naudingų Europos laimėjimų.

Taip pat labai svarbu parengti skubių priemonių pagrindinėms dabartinių pabėgėlių srautų priežastims spręsti. ES turi dirbti su kilmės ir tranzito šalimis sprendžiant šiuos klausimus, todėl EESRK palankiai vertina žmogaus teisėmis grindžiamą požiūrį, kurio numato laikytis Komisija bendradarbiaudama su šiomis šalimis. Galiausiai, EESRK pabrėžia būtinybę įtraukti pilietinę visuomenę į dialogą su trečiosiomis šalimis.